aanpak nodig bij lestrijding bacterievuur' Gymnastiekleraren wenden zich tot kamerfracties 'Meest fascinerende hondebaan die ik ken Symposium over gevolgen van waterbouwprojecten op milieu itverkoop mosselen uit mosselfonds9 Voor wat-hoort wat VOORZITTER CBTB IN KAPELLE: KRITIEK OP BEZUINIGINGSPLANNEN WETHOUDER JAN DE RIDDER: DELTAWERKEN OOK AAN DE ORDE ONDERDAG 3 MAART 1983 ERSEKE - Vrijdag 18 maart /.uilen r mosselen worden verkocht die ge urende het inmiddels vrijwel verstre- en seizoen in het zogenaamde mossel- inds terecht zijn gekomen. Dat fonds i ingesteld om de aangevoerde partij- H mosselen waarvoor geen koper is te inden, op te vangen. De kwekers ont- angen voor deze partijen de mini- lura-prijs en de mosselen worden op peciaal daarvoor bestemde percelen in de Oosterschelde gestort om tegen het einde van het seizoen te worden verkocht. In verband met de enorm grote aanvoer in het seizoen 1982/1983 is de hoeveel heid fondsmosselen sterk uitgedijd. Zo zeer zelfs dat het produktschap voor vis en visprodukten er meer percelen voor moest zien te krijgen. Het mosselfonds omvat momenteel 88 kavels, waarop ongeveer 420.000 mosseltonnen liggen 1 mosselton is 100 kg). Dat is nog geen record, want tien jaar geleden beland den meer dan 500.000 mosseltonnen in het fonds. Vanaf 9.30 uur zullen 18 maart de ver schillende kavels worden verkocht. Dat gebeurt in zaal Nolet in Yerseke. De ver koop geschiedt bij inschrijving. Direc teur L. Lucas van het mosselkantoor in Bergen op Zoom verwacht een goede belangstelline voor dp verkoop van de mosselen, zowel van de zijde van de mosselkwekers als van de handel. De kwekers zaaien de mosselen uit op hun percelen in de Oosterschelde om zich te verzekeren van een voorraad voor het nieuwe seizoen De handelaren zullen in de regel proberen de fondsmosselen nog te verkopen. De verkochte kavels moeten op 30 april - dan sluit het mos selseizoen 1982 1983 - schoongevist wor den opgeleverd. iAPELLE - Het gevaarlijke bacterievuur - een bedreiging voor de fruitteelt en het landschap - 'Jjioet niet alleen in bepaalde gebieden worden opgespoord en bestreden, maar in het hele land. Als Ie overheid wil meewerken, dan is het landbouwschap bereid een deel van de financiering voor lijn rekening te nemen. Naast medewerking van de overheid is het dan ook een voorwaarde dat de in Ieheerders/gebruikers van de grond (met inbegrip van de boeren) zelf voor opruimen moeten prgdragen. Dit bleek uit opmerkingen van J. van der Veen, voorzitter van de Nederlandse Jhristelijke Boeren- en Tuinders Bond (CBTB) en het nationale Landbouwschap. Hij sprak ^^Nijdens een bijeenkomst van de CBTB-kring Noord- en Zuid-Beveland tc Kapelle. in der Veen onderstreepte dat goed iderhoud van voor bacterievuur ge- pelige bomen/struiken van groot be- is. evenals trouwens onderhoud pn het landschap in het algemeen. Hij af aan dat er in elk geval altijd wel robleemvelden blijven, als gevolg van erstrengeling van landbouw- en na- uurbelangen. Van der Veen erkende jverigens dat een 100 procent-bestrij- jing van het bacterievuur met mogelijk j; wel kan een doelmatige aanpak ver- jere besmetting voorkomen. „Onder- lburoi°ud is daarin de belangrijkste schakel. irvaringen in onder meer België en En- ■"■eland. waar men een stringent onder- joud kent. leren dat", aldus de CBTB- "oorman. m 'oor een goede bestrijding van het bac- erievuur is overleg met alle betrokken Ié basis, zo bleek uit Van der Veens toe- Ichting. Hij stelde vast dat vanuit de iverheid de bereidheid aanwezig lijkt e zijn nu concrete afspraken te maken n de-georganiseerde landbouw wil laarop inspelen. „Van daaruit zal ver- Ier in de regio het overleg moeten wor den gevoerd. Wij moeten streven naar goed, constructief overleg, maar ver wachten dat ook van de andere overleg partners", betoogde de voorzitter van CBTB en Landbouwschap. In zijn toespraak over de algemene landbouwpolitiek ging Van der Veen op de economische situatie en de plaats van de landbouw in. Hij be klemtoonde dat de Nederlandse land bouw kleinschalig ondernemen com bineert met grootscheepse toelevering en afzet en dat is een succesformule die grote resultaten heeft: een productie van 30 miljard gulden en een export van 40 miljard gulden. De CBTB'cr stond uitvoerig stil bij de situatie in dc Europese Gemeenschap en dc druk op het landbouwbeleid ervan. Hij voor spelde dat een politieke verdeling van de te produceren agrarische producten voor Nederland vrijwel zeker slecht zal uitkomen. Van der Veen had begrip voor de nood zaak tot bezuinigingen („We hebben te lang boven onze stand geleefd"). Hij maakte gewag van moeilijk overleg over de invulling van bezuinigingen in de landbouwsector Instandhouding van het drieluik onderzoek/onderwijs' voorlichting achtte de CBTB-voorzit- ter van uitermate groot belang. Wel merkte hij op dat de voorlichting in zijn geheel bekeken moet worden, dus zo wel de sociaal-economische voorlich ting van de standsorganisaties als de rijksvoorlichting en eventuele bezuini gingen moeten voor beide gelden. Van der Veen vond dat de gebieden met een zwakke agrarische structuur in het ka dervan de landinrichting in ieder geval geholpen moeten worden. Plannen van de minister van sociale zaken en werk gelegenheid om in deze projecten te steunen, onderschreef hij. De landbouw-voorman waarschuwde ervoor de zogenaamde 'deregulering' niet te hoog in te schatten. Hij zei dat een kleinschalige landbouw regels no dig heeft en aan wildwest economie had hij geen behoefte. Van der Veen bracht naar voren dat de landbouw zich niet moet afzonderen van de sa menleving en rekening moet houden met belangen van andere maatschap pelijke groepen en van de derde we reld. Hij wees erop dat de agrariërs veel aandacht moeten geven aan kos tenverlaging, goed ondernemerschap en kwaliteitsproducten. jieringe schade bij brand op dak van hotel Vlissingen 1LISSINGEN - Bij Hotel Bos Intcrna- ionaal aan de Spuistraat in Vlissingen s woensdagmiddag brand ontstaan ijdens werkzaamheden aan dc dakbe- lekking. De Vlissingse brandweer ruk- e met groot materieel uit, maar hoefde liet in actie te komen omdat de brand il was geblust. je reparatie aan het dak werd uitge roerd met mastiek, dat met behulp van ;en brander werd verwerkt. Het verhit- ;en van de asfaltsubstantie gebeurde in len pan. die op een gegeven moment )ververhit raakte, zodat de 'vlam in de jan'kloeg. Ook de dakbedekking vatte dam en er ontstond grote rookontwik- celing. De onderhoudsmensen van ho- «1 Bos slaagden erin de brand met be- iulp van éen blusapparaat te doven. Er uitstond slechts geringe schade. kamer wij uitstel nieuwe verdeling gemeentefonds ÜËN HAAG - De Tweede Kamer voelt 5r weinig voor het wetsontwerp voor :en nieuwe verdeelsleutel van de uit- icringen aan de gemeenten zo snel te Dehandelen. dat het op 1 januari 1984 in kan gaan. Dndanks een dringend beroep van staatssecretarissen Koning (financin) in Van Amelsvoort (binnenlandse za ten uitten haast alle fracties woensdag n de vaste kamercommissie voor bin- tenlandse zaken grote bezwaren tegen ïen dergelijke haast Donderdag wordt :en beslissing genomen. De fracties van WD, CDA en PvdA loemden de invoeringsdatum van 1 ja- tuari 1984 onmogelijk. Zij willen dat de iieuwe verdeelsleutel een jaar later van tracht wordt. Anders zouden de ge- neenten onvoldoende inspraak kun- len hebben. Bovendien zouden de ge- neentebesturen in de problemen ko nen met hel opstellen van hun begro- iingen voor volgend jaar. omdat de ixacte inhoud van de nieuwe regeling jan nog met vast staat. „Zorgvuldig- ieid gaat boven haast", zei Hermans VVD): Seslaagd SOES - Een aantal Zeeuwse kandida- es behaalde een diploma aan de mode- 'akschool in Breda. Voor het examen loupeuse slaagden: G. Koets-van Wes- en uit Goes. W Anthonisse-Witte uit Goetinge en G. Bekkenkamp-de More ut Wissenkerke Voor het examen eou- >euse-leidst.ers. H. C. Smak-Polderdijk lit Lewedorp, M G Rottier-Moerdijk lit Borssele. J Looij -Bal uit Middel burg en P. C Schoo-Boone uit Middel burg. Anti-bontactie MIDDELBURG - De sectie leraren li chamelijke opvoeding van de christe lijke scholengemeenschap Walcheren in Middelburg heeft verschillende fracties uit de tweede kamer benaderd naar aanleiding van de voorgenomen bezuinigingen door de geleidelijke af schaffing van het vak lichamelijke op voeding in de laatste'leerjaren op het voortgezet onderwijs. Zij vinden dat in de discussie „de verwe venheid tussen onderwijs en lichamelij ke opvoeding" onrecht wordt aange daan door de verwijzingen naar de mo gelijkheden van lichamelijke opvoe ding in sport en gezondheidszorg, zoals de lieer D, Zwitser in een gesprek for muleerde. De sectie heeft die opvatting ook onder de aandacht gebracht van verschillende (vak)organisaties. De sectie stelt, dat het in het bewe gingsonderwijs gaat om de „directe ver bondenheid tussen ons bewegen ener zijds en onze relatie met mensen en din gen anderzijds". Daarbij moet de leraar j.sïtuaties scheppen aan de hand waar van de leerling leert om te gaan met eigen mogelijkheden en de eigen aard van zijn omgeving". De verontruste le raren lichamelijke oefening van de Wal- cherse scholen gemeenschap stellen, dat het bewegingsonderwijs ook daar om van vitaal belang is. omdat het dient in te spelen op een aantal ver schijnselen binnen de maatschappij. In dit verband noemt men „de heersende bewegingsarmoede", de toename van de vrije tijd en de prestatie-ideologie. Het onderwijs moet volgens hen de ne gatieve waarden en normen van de .gro te' sport helpen uitbannen, door het ac cent van het 'competitieprincipe' te verschuiven naar het het „plezierig be wegen". stellen zij. Tegen die achtergrond vinden zij de vergelijkingen tussen het bewegingson derwijs binnen het voortgezet, onder wijs en sport en volksgezondheid on juist. Prioriteiten n vier plaatsen VLISSINGEN - De dierenbescherming afdeling noord- en midden-Zeeland houdt zaterdag 5 maart een actie tegen het dragen van natuurbond. Er worden Itussen H;00en 18.00 uur)door jeugdle- ■r den öp straat folders uitgereikt in Vlis- singen, Middelburg, Goes en Zierikzce. 8 In Middelburg staat bovendien een cle Lange Delft waar tussen 10 en 18.00 uur informatie wordt verstrekt. GOES - Met behulp van een diesel- locomotief is woensdagmiddag een door de Stichting Stoomtram Goes-Borsele opgeknapte stoom locomotief op een dieplader ge plaatst. Na dit karwei, aan dc Houtkade in Goes, vertrok de vrachtwagen naar de eigenaar van de 'loc'. Railbouw bv in Leerdam. De in 1929 gebouwde stoomloco motief heeft een jaar lang in de loods van de Goese stichting ge staan. Een ploeg van vijftien tot twintig mensen is vanaf oktober in touw geweest met het voertuig. De oude locomotief is vrijwel iden tiek aan locomotief nummer 3 'Bi son' van de stichting stoomtram. Aangezien de eerste evenwel geen dienst meer doet, gaf Railbouw vo rig jaar toestemming de bruikbare onderdelen er voor de Goese loco motief af te halen. Als tegenpresta tie beloofde de stichting het 'show model' i geplaatst op het voorter rein van Railbouw) een nieuw jasje te geven. Dat moest in de winter maanden gebeuren, aangezien de werkzaamheden van de leden van de stichting zich tijdens de zomer voornamelijk richten op rondrit ten. Allereerst werd het oude voertuig een aantal kwalitatief goede onder delen ontnomen, onder meer injec- teurs. delen van het drijfwerk en het remwerk, kranen en afsluiters De Bison rijdt nog regelmatig over de rails en is dus deels aan slijtage onderhevig. Vervolgens werkten de leden aan het verfraaien van het Leerdamse model. De locomotief werd blank geschuurd Loodmenie diende daarna als grondverf, Ook verrichtten de knutselaars behoor lijk wat plamuurwerk Tenslotte werden twee laklagen aangebracht in de originele Nederlandse loco- motiefkleuren groen, zwart en rood Toen het opgeknapte voer tuig gereed was. berichtte de stich ting onmiddellijk Railbouw in Leerdam. Voorzitter M. F. Boogert van de stichting vertelde dat de le den blij zijn met de verkregen ruim te in de loods. Dan kan op zaterda gen een rijtuig naar binnen om een renovatie te ondergaan Overigens hebben zowel de Bison als de 'loc' van Railbouw in vroeger jaren kolen getransporteerd in de Limburgse mijnen. De opgeschilderde loc wordt op de dieplader geduwd De heer Zwitser liet weten, dat de sec tie het eens is met de opvatting, zoals die vorige week is verwoord in een brief van de docenten van de christelij ke scholengemeenschap Walcheren naar aanleiding van de nieuwe bezui nigingen. „De minister gaat nu zelf prioriteiten stellen. Hij begint ei-mee het bewe gingsonderwijs vogelvrij te verklaren. Zo worden wezenlijke onderdelen uit het onderwijspakket gelicht De ma nier. waarop dat gebeurt is kwetsend" stelt hij De sectie is het eens met de opvatting dat het principe van inleve ren van inkomen voor het behoud van arbeidsplaatsen beter is om dergelijke aanslagen op het onderwijs te voorko- De studenten van de Academie voor Li chamelijke Opvoeding van de Katho lieke Leergangen in Tilburg hebben alle scholen in Zeeland. Limburg en Bra bant verzocht om vandaag, donderdag door middel van demonstratielessen voor de plaatselijke gemeentehuizen de aandacht te vestigen op de gevolgen die het „afbraakbeleid" van de minister in de sector lichamelijke opvoeding zal hebben. Op landelijk niveau zijn op dit mo ment acties in voorbereiding. Wethouder Jan de Ridder: .Blijven overleven" AARDENBURG - „Wethouder is de meest fascinerende hondebaan die ik ken", zegt Jan de Ridder. En hij kan het weten. Een half jaar is hij nu wethouder in Aardenburg met on der meer openbare werken in zijn portefeuille. Weinig politieke nieuwkomers zullen een zo storm achtig onthaal hebben gekregen. Nog voor hij goed en wel besefte dat hij als lid van het college naast bur gemeester W. L. A. Lockefeer achter de tafel zat, kreeg hij al een motie van wantrouwen aan zijn broek. De functie van hoofd van de techni sche dienst bij Leenhouts Aanne mingsbedrijf in Sluis zou onverenig baar zijn met het wethouderschap, had de toen nog in een minder heidspositie verkerende oppositie bedacht. Het was een weinig hoopge vend begin. Wie de taférélen in de la tere raadsvergaderingen heeft mee gemaakt. kan zich er alleen maar over verwonderen dat De Ridder nog niet is opgestapt. „Soms ben ik er wel eens beroerd van geweest. Al de ver wensingen die ik naar mijn hoofd ge slingerd kreeg, dan had ik echt een paar dagen nodig om het van me af te zetten". Vorig jaar werd Jan de Ridder als WD-vertegenwoordiger in de raad gekozen. Samen met lijst- Standaert. D'66. PvdA en één CDA'er vormde hij toen de zogenaamde groep van zes. Zijn verkiezing tot wethouder was volkomen onverwacht. Ook voor hemzelf „Ik had geen raadservaring. Als er andere kandidaten uit onze groep waren geweest, die een kans maakten, dan had ik die zeker ge steund". zegt De Ridder. Politieke er varing had hij in de afgelopen jaren wel opgedaan als bestuurslid van de West Zeeuws-Vlaamse VVD. W. Stan daert blijkt voor De Ridder een door slaggevende rol te hebben gespeeld. Op zijn aandrang heeft hij de wethou derszetel geaccepteerd. „Standaert heeft veel voor me betekend. Hij heeft me de politieke verhoudingen in Aardenburg uitgelegd Je weet wat je aan die man hebt. Hij is nuchter zakelijk. Ik vind het jammer dat hij moest stoppen". In de korte tijd dat De Ridder als wethouder functioneert heeft hij zich een vastomlijnd beeld gevormd van de inhoud van zijn functie. Voor zijn optreden in de raad had hij zich uit gebreid voorbereid door zich door collega-wethouders in den lande voor te laten lichten. Een belangrijk deel van de spanningen binnen het college is volgens hem te verklaren door de verschillende visies op het wethouderschap Zelf is hij van me ning dat het werkelijke beleid in een gemeente door de wethouders moet worden bepaald en uitgevoerd. Hij neemt deze ontwikkeling in heel Ne derland waar. Bijvoorbeeld ook in Oostburg ziet De Ridder wethou ders, die een eigen verantwoordelijk heid en beslissingsruimte hebben. „Je kunt overal een verzelfstandi ging van de wethouders in de ge meenten constateren. In Aarden- burg lukt dat nog niet. Het stemt niet overeen met het beeld dat burge meester en raad van een gemeente bestuur hebben. Lockefeer is gewend dat de burgemeester in een kleine ge meenschap het middelpunt is. Vol gens mij moeten de bestuurlijke ta ken meer door de wethouders wor den verricht. Dat is ook logisch, want de burgemeester is neutraal". Langdurig Ondanks dit hemelsbrede verschil in benadering binnen het college, KUStlgCT wanhoopt De Ridder niet. Dat het een langdurig proces zal worden om lot elkaar te komen, ontkent hij niet. wachtschap met de Zeeuwsvlamin gen te hebben. Een wat gemoedelijke natuur had hij als een gemeenschap pelijke karaktertrek verwacht. In de dertien jaar die hij nu in de Kikker- stad woont, leek die veronderstelling aardig uit te komen. Tot het moment dat hy zich in de Aardenburgse poli tieke arena waagde. Van gemoede lijkheid is daar de afgelopen zes maanden weinig blijk gegeven. De Ridder: „In Aardenburg wordt alles veel te veel in de persoonlijke sfeer getrokken. Soms gaat het niet meer om politiek. Alleen de emoties spelen dan nog. Politiek is een vrij nuchter bednjf. je moet dat los van personen en emotie zien" Wie na een half jaar bloeddorstig rammen van de oppositie, die door de ommezwaai van wethouder R. van de Wijnckel inmiddels een raadsmeer- derheid heeft, nog niet heeft opgege ven moet een sterk doorzettingsver mogen hebben. Misschien dat zijn kinderjaren in een arm landarbei dersgezin daaraan mee hebben hel pen vormen. De toekomst ziet De Ridder (38) ondanks alles nog rede lijk optimistisch tegemoet. „Een kwestie van wennen", meent hij. „Het zal wel rustiger worden als we aan een echt beleid kunnen gaan werken". Hij gaat er in elk geval vanuit dat er een basis aanwezig is, want respect voor elkaar moet er altijd zijn. Als het over de afgelopen roerige maan den gaat, verzucht de VVD-wethou- der: „Ik heb het overleefd". En als het aan hem ligt, zal hij blijven over leven. Gekozen door zes van de elf raadsleden ziet hij dit als zijn plicht. Nog altijd is hij verbaasd over de emotionele ontvangst in Aarden burg. Juist omdat hij een geboren Brabander is, dacht hij enige ver- Waarmee volgens hem niet is gezegd dat het nieuwe college nog mks heeft gepresteerd. In vogelvlucht noemt hij enkele brandende kwesties die zijn opgelost; de zaak van de ge meenteambtenaar Van Vooren. die de gemeente overigens een slordige 2,5 ton heeft gekost, noemt hij als eer ste wapenfeit. Ook het carillon en de woningbouw in Sint Kruis zijn vrij wel rond. Het ziet er naar uit dat de kans op een wat rustiger politiek ver loop er in Aardenburg langzamer hand begint aan te komen .Als de emoties maar wat afnemen. Die mo ties van wantrouwen tegen mij. dat wordt toch gewoon bizar GOES Een paar honderd wetenschappers en technici uit de hele wereld buigen zich begin juni in Rotterdam over de gevolgen die waterbouw kundige werken in kustgebie den kunnen hebben op het milieu. Dat gebeurt tijdens een symposium dat rijkswa terstaat in samenwerking met de waterbouwkundige afde ling van de Technische Hoge school in Delft heeft georgani seerd. Doel van dat sympo sium is een internationale uit wisseling van informatie en ervaring op gang te brengen. Het gaat, vertelt ir B A. Bannink, secretaris van het wetenschappelijk comité van het symposium, om drie aandachtspunten de kustwaterbouw, de milieukundige effecten ervan en de besluitvormingsprocessen die met een en ander te maken hebben. Bannink: „Het is vooral de koppeling van deze zaken die nogal eens problemen kan opleveren Wij hebben er bijvoorbeeld bij de Deltawerken mee te maken gehad. Hoewel je er maar weinig over hoort, moet die problematiek ook elders spelen. Natuurlijk wordt hier en daar wel eens wat gepubliceerd, maar tot een echte uitwisseling op dit gebied is het tot nu toe nog niet gekomen. Daar willen we een aanzet voor geven" Het is een tendens vin de laatste jaren dat de milieukundige factoren een steeds grotere rol gaan spelen bij de voorbereiding en uitvoering van water bouwkundige werken De Wereldbank bijvoorbeeld verschaft ontwikkelings landen alleen geld voor dergelijke projecten wanneer de ecologische ef fecten in de plannen zijn meegewogen „Het milieu", aldus Bannink, „mag niet ondergeschikt zijn aan bijvoor beeld landwinning of veiligheid". Hij wijst erop dat grote waterbouwkundi ge projecten een uitvoeringsduur kun nen hebben die zich over enkele tientallen jaren uitstrekt. Dit betekent dat zich in die tijd maatschappelijke ontwikkelingen kunnen voordien die een ander licht op zo'n project kunnen doen schijnen. Van de uitvoerders en degenen die de taak hebben beslissin gen te nemen, mag daarom de nodige soepelheid worden verwacht. Om het internationale karakter van het symposium te onderstrepen, zul len niet alleen Nederlandse projecten onder de aandacht worden gebracht. In totaal zullen zeven waterbouwkun dige werken worden gepresenteerd. Sommige zijn voltooid, andere zijn in uitvoering en weer andere verkeren in een stadium van voorbereiding. Be licht worden de mogelijkheden om Venetië te beschermen tegen hoogwa ter, de aanleg van een dam in de Nakdong-riviermond in Korea, de ge tijdecentrales in de Fundy-baai in Canada en in de Sevcrn-riviermond in het Verenigd Koninkrijk, het landwin- nings- en verzoetingsproject bij Naka- noumi in Japan, alsmede de Zuiderzeewerken en de Deltawerken in Nederland. Al deze projecten zullen uitvoerig uit de doeken worden gedaan. Daarnaast zullen 45 50 wetenschappers en technici uit vele landen informatie geven over andere werken die met kustwaterbouw, milieukundige gevol gen en beslissingsprocessen te maken hebben Vanzelfsprekend zal over een en ander van gedachten worden gewis seld. Gepeild zal ook worden in hoever re het zinvol lijkt een nieuw weten schappelijk specialisme te introduce ren in de vorm van eco-technologie. Bannink (hij werkt op de hoofdafdeling milieu en inrichting van de Deltadienst van rijkswaterstaat) verwacht niet dat het symposium (van 6 tot en met 10 juni in De Doelen) verrassingen zal opleveren die aanleiding kunnen zijn voor wijzigingen in de Oosterschelde werken. „Wij hebben de laatste jaren nogal wat ervaring opgedaan met samenbundeling van techniek en mi lieu" stelt hij vast. „De manier waarop thans de beveiliging van het Ooster- scheldegebied wordt uitgevoerd is daar een voorbeeld van". Hoewel de uitwisseling van ervaring op de eerste plaats komt, is het symposium toch ook een beetje be doeld om de aandacht te vestigen op de kennis die in Nederland is opge bouwd. Kennis niet alleen van de oplossing van waterbouwkundige problemen, maar ook van de op een milieukundig verantwoorde inpas sing ervan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9