einig verzet bevriezing G-zuivelprijzen verwacht Tussentijds onderzoeknaar effect BKR-bezuinigingen pzefi Bouterse wil in New Delhi over Nederland praten Woningen met windmolens besparen 80 pet energie Taxicentrale bezet dooreigen rijders9 Ohago UROPESE COMMISSIE AANVAARDT VOORSTEL Alternatief bezuinigingen onderwijs Als't schoon moet beldanhago 045-719466. De schoon maters van Nederland. DELEGATIE NAAR TOP NIET-GEBONDEN LANDEN Beperkingen ontslag ouderen 2 ONDERDAG 3 MAART 1983 PZC/binnen-buitenland <Van onze correspondent! ftUSSEL - Minister Braks van landbouw en visserij zal zich in de onderhandelingen over het liieuwe EG-landbouwpakket naar verwachting niet verzetten tegen bevriezing van de zuivelprij- len voor de Nederlandse boeren. De Europese Commissie, het 'dagelijks bestuur' van de Europese gemeenschap, aanvaardde dinsdag het voorstel van landbouwcommissaris Dalsager aanvaard im de interventieprijzen voor de zuivelsector verder te verlagen om de huidige overproduktie ian melk tegen te gaan. bedraagt namelijk 5,4 procent Daar gaat eerst 3 procent (i.p. v. de aanvanke lijke 2,2 procent) van af als „straf voor de overproduktie" en vervolgens nog eens 2,3 procent vermindering van de exportsubsidies die de Nederlandse boeren krijgen als compensatie voor de dure gulden. Blijft over 0.1 procent. Kiezen In Nederlandse diplomatieke kring in Brussel wordt tegen dit voorstel van de Commissie geen zwaar verzet vér- wacht. „We moeten kiezen uit twee kwaden. Of deze prijsverlaging accep teren, of extra heffingen op de melk- produktie per bedrijf, waarbij Neder land met zijn grote moderne bedrijven /oor de Nederlandse boeren betekent lu dat de minimumprijzen die zij van ie EG kunnen krijgen voor hun boter in magere melkpoeder, in het nieuwe «•••Jandbouwseizoen vrijwel niets omhoog nsgjjaan. De gemiddelde prijsverhoging Mogelijk sluiting >én dok bij ADM IMSTERDAM (ANP) - De scheepsrepa- aticwerf ADM gaat mogelijk één van lc zes dokken sluiten om zo tegemoet e komen aan de eis van Europees com- nissaris Andriessen, dat de technische lapaciteit bij de werf moet worden be- terkt. De overwogen sluiting van het an dede'nste' m'ns* rendabele, dok zal geen et de!evol£en hehben voor de werkgelegen- ,r deicid kü de werf, aldus een woordvoer- Cen-'cr- izied-le sluiting van het dok <met een capa- I.cTftfe 10.000 ton) heeft volgens de direc- tipfie geen al te grote bezwaren voor de voor «edrijfsvoering. Concrete plannen zijn 'tr op dit moment echter nog niet. Dverigens is de scheepsreparatïemarkt kt en*°S niet verbeterd ten opzichte van vo- jaar, aldus de woordvoerder van de die met nog negen andere Euro- pe.)ese werven een van de gegadigden is de mogelijke reparatie van de deze ont-veek door Wijsmuller geborgen Euro- uzen?ean Gateway. veel zwaarder getroffen zou worden dan bijvoorbeeld Frankrijk. Dat wil len wc in ieder geval niet". Volgens deze diplomatieke kringen loopt de melkproduktie momenteel vooral in Nederland „uit de hand". In 1982 groeide de Nederlandse melkpro duktie al met 4.7 procent, terwijl de Eu ropese Gemeenschap gemiddeld op 3.5 procent groei zat. In de eerste maanden Aanslag Op klaarlichte dag is woensdagmiddag in de Noordierse hoofdstad Belfast een politieagent doodgeschoten. Hij was sinds het begin van dit jaar het tiende slachtoffer van het politieke geweld in de Britse provincie. van januari steeg die Nederlandse melkproduktie met maar liefst 10 pro cent per maand, en dat terwijl normaal de melkproduktie in de wintermaan den terugloopt. Het mooie weer is er de oorzaak van dat dit nu niet gebeurt. Die produktiegroei vindt plaats in voor de zuivelboeren slechte tijden. De nor male zuivelexport. vooral naar het Mid den-Oosten, valt namelijk terug omdat de sjeiks minder geld voor hun olie krij gen en dus ook minder in West-Europa kunnen kopen. De landbouwministers van dc EG-lan- den houden op 14, 15 en 16 maart de eerste onderhandelingsronde over hel nieuwe prijzenpakket voor de land bouw, dat officieel per 1 april zou moe ten ingaan. Weersvooruitzichten van het KNMI voor rijdag t/m maandag ,oe zon en vrijwel overal droog. Idagtemperatuur ongeveer 8 graden. Ibisteren was er in Zeeland meer bewol- fcitif/ dan was verwacht. Dat kwam om- at lage bewolking, afkomstig van mis tbanken boven Belgiè en de Ardennen je hardnekkig stand hielden Pas na ine uur in de middag slaagde de zon irin om door te breken en de bewolking jp te lossen We verkeren vandaag nog iteeds onder invloed van een hoge- ïrukgebied boven Noord-Europa Er is iog steeds een zwakke zuidoostelijke vind. maar er wordt wat drogere lucht langevoerd. Hierdoor zijn de mistkan- ten kleiner dan gisteren. Vannacht en "e Ji de ochtend zal er op sommige plaat ten mist optreden. De rest van de dag is ïet redelijk zonnig. Hierdoor kan de temperatuur oplopen tot 7 graden. Er is beinig wind en het blijft droog. Vooruit- nchten voor vrijdag: een zwak front, jierkbaar aan de hoge en middelbare bewolking, passeert ons vrijdag. Later 'Vordt de wind noordelijk. Middagtem- ieratuur ongeveer 6 graden Nautisch bericht Vind. zuid tot zuidoost 2-3 Bft; zicht: EU slecht, later matig, temperatuur twater: 3 gradenafwijking water- iden: iets minder dan een halve me ier verlaging, maximum golfhoogte ponding Scheldes: bij hoog water nog leen halve meter ZON EN MAAN 1 maart I zon op maan op 07.22 Hoog water Donderdag, 3 maart FJUslngen 04.26 240 16.52 224 Terneuzen 04.53 264 17.15 246 tlerlkzee 05.30 169 18.28 159 aansweerl. 05.44 270 18.07 256 Wemeldinge 06 25 190 1844 191 sreekrak 0623 231 1842 223 0649 200 19.15 195 Vrijdag, 4 maar ïlissingen 05.07 216 17.26 197 Terneuzen 05.33 240 17.48 217 Tlerlkzee 06.23 157 18.56 143 Bansweert 06.25 247 18.35 230 Wemeldinge 07.02 181 19,15 171 Kreekrak 07.00 213 19.14 201 Bruinisse 07.31 186 1943 175 Laag water Donderdag. 3 maart (Hlsslngen Terneuzen Zlerikzee Bansweert J'emeldinge Kreekrak anjlnisse Vrijdag. 4 maart gissingen terneuzen Zlerlkzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinlsse 11.14 230 11.48 242 11.55 179 12.13 258 12 10 203 00.00 198 00.00 170 11 50 209 12.23 220 00.00 151 00.18 226 00.26 171 00.41 194 00.41 160 AMSTERDAM (ANP)-De Amster damse taxicentrale op de Prins Hendriklaan is sinds dinsdag avond bezet door een tiental zoge naamde eigen rijders. Deze kleine zelfstandigen willen hun bezetting pas beeindigen als de gemeente maatregelen heeft ge nomen ter intrekking van het zoge naamde reserverooster. De eigen rijders, die in de Vereniging Cen traal bureau taxi's de meerderheid vormen, streven al geruime tijd naar afschaffing van dit rooster dat de, ondernemers de gelegenheid geeft chauffeurs in deeltijd in dienst te hebben, Ongeveer 150 taxichauffeurs, hoofdzakelijk eigen rijders, reden woensdagmiddag in een lange rij naar de Dam om hun eisen kracht bij te zetten. Inmiddels zijn onder handelingen over het omstreden rooster op gang gekomen. De Amsterdamse taxicentrale op de Prins Hendriklaan is sinds dinsdag avond bezet door een tiental zgn 'eigen rijders'. Afspraken korter werken groothandel in bouwmaterialen UTRECHT (ANP) In de sector groothandel bouwmaterialen is dins dag overeenstemming bereikt over arbeidstijdverkorting van 40 naar 39 uur. Werkgevers en vakbonden zijn in prin cipe overeengekomen dat de zesdui zend werknemers in deze sector in rujil voor 1,96 procent prijscompensatie per 1 april 1983 een uur per week korter gaan werken, zo is woensdag meege deeld. Bestuurder G. Rijzinga van de industriebond CNV noemt de principe overeenkomst „een doorbraak voor de groothandel in het algemeen". De leden van de vakbonden moete zich nog uitspreken over de overeenkomst. iADVERTENTIEi De paus vlak voor zijn vertrek uit Rome' geflankeerd door twee functionarissen van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken. ROME (ANP) Paus Johannes Paulus II is woensdagochtend met een speciale vlucht van het Ro meinse vliegveld Fiumicino naar Midden-Amerika vertrokken voor een zevendaags bezoek. Zijn zeventiende reis buiten Italië zal de paus en zijn 24 leden tellende gezelschap naar acht sta ten in Centraal-Amerika voeren. Hij bezoekt eerst Costa Rica. Vanuit de hoofdstad San José reist hij door voor korte bezoeken aan Nicaragua en Panama. De paus maakte een tussenlanding in de Portugese hoofdstad Lissabon waar hij enkele duizenden gelovi gen toesprak. Bij zijn aankomst in Costa Rica beeft de paus gepleit voor een geweldloze oplossing van de conflicten in Midden-Amerika. Hij maande geestelijken zich te onthouden van politiek. De rege ring van Costa Rica heeft 146 politieke gevangenen vrijgelaten ter gelegenheid van het bezoek van paus Johannes Paulus II. Dit maakte de Costaricaanse minister van justitie woensdag bekend De Salvadoraanse minister van defensie Jose Guillermo Garcia wil geen staking van de vijandelijkhe den met de guerrillastrijders in El Salvador wanneer de paus zondag dit Middenamerikaanse land be zoekt. De opstandelingen hadden een gevechtspauze voorgesteld. Garcia zei dat het leger alleen de strijd zal staken als de guerrilleros definitief de wapens neerleggen. DEN HA AG/ARNHEM (ANP) - Ëen in Arnhem opgericht actiecomité van on- derwijs-studenten heeft minister Deet- man van onderwijs woensdag een al ternatief bezuinigingsplan toege stuurd, dat volgens de studenten de door de bewindsman gewenste bespa ring van 225 miljoen gulden oplevert, zonder dat dit ten koste gaat van werk gelegenheid in het onderwijs. Volgens het actiecomité is een zeer om vangrijke bezuiniging mogelijk door herverdeling van lesuren, matiging van lonen van onderwijskrachten en de be reidheid van studenten om straks voor minder loon aan de slag te gaan De onderwijsstudenten presenteerden hun alternatieve bezuinigingsmaatre gelen woensdag tijdens een persconfe rentie in Arnhem Volgens woordvoer der Lubbert J Bos worden de globale berekeningen van het comité inmiddels door twee onderwijs-economen geveri fieerd. „Maar duidelijk is al wel. dat on ze gedachte, dat de aangedragen alter natieven voor besparing en werkgele genheid kunnen zorgen, juist is", aldus Bos. Minister Deetman (onderwijs en we tenschappen) heeft woensdag aan de centrales van overheidspersoneel meegedeeld dat in het schooljaar 1983- 1984 in het voortgezet onderwijs vrij wel geen gedwongen ontslagen zullen vallen als gevolg van de bezuinigings maatregelen die door de bewindsman op 16 februari 1983 zijn voorgesteld. Bovendien zullen degenen die op of na 1 augustus 1983 zullen afvloeien met een ontslaguitkering van 55 jaar of ouder, niet meer verplicht zijn te solliciteren naar een functie in het onderwijs. In dien er leraren na het schooljaar 1983- 1984 hun baan dreigen te verliezen zul len deze als eerste in aanmerking ko men voor een vacature. Ondertussen wordt er naarstig gezocht naar mogelij ke andere oplossingen. Aldus een voor lichter van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Herinplant bos Het ministerie van landbouw en visserij zal dit jaar geen nieuwe aanvragen in behandeling ne men voor een financiële bijdrage in de kosten van herinplant van bos. omdat het geld op is dat daarvoor in de begroting was gereserveerd. In de boswet is vastgelegd dat in bossen waar is gekapt herinplant moet plaatsvinden. Krachtens een speciaal besluit kan de overheid een bijdrage worden gevraagd. Voor dit jaar kon het ministerie voor 4.1 miljoen gulden verplichtingen i Hago Nederland B.V. Vestigingen te Amsterdam - Rotterdam - Groningen Almelo - Lelystad - Apeldoorn Eindhoven - Maastricht - Heerleo. b. HUIZEN (ANP) - Het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten heeft woensdag in Huizen de bouw van 35 bijzondere woningen aangekondigd die dankzij speciale isolatie en eigen energievoor ziening voldoende hebben aan 20 pro cent van de hoeveelheid energie die de doorsnee gezinswoning verbruikt. Tijdens de presentatie wees dr ir W Re- naud erop dat het project aan het Gooi meer nog geen daling van de woonlas ten zal opleveren, omdat, de woningen in een blok van 35 20.000 gulden per stuk meer kosten dan een gewoon huis. Renaud is directeur van het Projectbu reau Energieonderzoek TNO in Apel doorn. Dat bureau heeft meegewerkt aan het ontwerp van de energiezuinige woningen. Renaud zei dat een woonlastendaling wel zal optreden als het in Huizen te realiseren systeem op grote schaal in de toekomstige nieuwbouw zal worden toegepast. De kosten kunnen dan zak ken doordat de produktie stijgt. De electriciteit voor de woningen zal worden opgewekt door twee in de on middellijke nabijheid te bouwen wind molens van 24 meter hoog. Twee pom pen. die aangedreven worden door de electriciteit van de molens, halen warmte uit de grond onder de huizen tot op een diepte van 10 meter. Die ener gie wordt gebruikt voor de verwarming en de warmwatervoorziening Vloeren, daken en muren krijgen extra isolatie en de beglazing wordt dubbel en plaatselijk driedubbel uitgevoerd. DEN HAAG/PARMARIBO (RTR/GPD) Suriname zal de wat het noemt vijandige Nederlandse houding jegens de voormalige kolonie ter sprake brengen tijdens de topconferentie van de niet-gebonden landen die volgende week in de Indiase hoofdstad New Delhi begint. Dit heeft de sterke man van Suriname, legerbevelhebber Desi Bouterse, dinsdag verklaard in een vraaggesprek met het Caribische nieuwsagentschap Cana „We zullen de zaak van Suriname en de houding van de Nederlandse regering tegen het Surinaamse volk aan de topconferentie-voorleggen", zei Bou terse. De kolonel, leider van de Suri naamse revolutie van 1980. zei dat een delegatie van twintig man hem verge zeld. Ontwerp-slottekst Op de conferentie van niet-gebonden landen in de Indiase hoofdstad circu leert een ontwerp-slotverklaring waarin Suriname voorkomt, zij het met niet meer dan één zin. Die staat in dezelfde paragraaf waarin tegen de dreigende situatie rond Grenada en Belize wordt gewaarschuwd In de door India opgesteld tekst staat letterlijk: „De vergadering betuigt haar steun aan de Surinaamse pogin gen om haar onafhankelijkheid en soevereiniteit veilig te stellen en aan haar toekomst te bouwen in overeen stemming met de belangen van haar volk". In Paramaribo worden voorbereidin gen getroffen voor een grote anti- huurlingenraars van scholieren en studenten, morgen, die moet eindigen bij de Nederlandse ambassade. Op 25 februari werd een dergelijke mars uitgesteld wegens gebrek aan belang stelling. De afdeling volksmobilisatie van het ministerie van cultuur, jeugd, sport en volksmobilisatie (van minister Si tal) is bezig scholieren te werven voor het protest. Alle scholen krijgen bezoek van medewerkers van volksmobilisa- tie. Volgens onderwijs en kerkelijke kringen wordt behoorlijke aandrang uitgeoefend op leraren en leerlingen te verschijnen voor het protest. Naar verluidt zijn de reacties van de meeste scholieren tot nu toe negatie! onder 18.24 onder 09 46 KAMER WIL MEEROPBRENGST VOOR KUNST .2.47 237 12.55 190 13.09 219 13.08 184 DEN HAAG - Als de door staatssecre taris De Graaf (sociale zaken) per 1 maart aangebrachte wijzigingen in de Beeldende Kunstenaars Regeling lei den tot een hoger bedrag aan bezuini gingen dan de beoogde 7.6 miljoen gul den in 1983, dan moet die meerop brengst terugvloeien naar de BKR en een aantal inmiddels ingevoerde kor tingsmaatregelen voor het laatste kwartaal van dit jaar ongedaan wor den gemaakt. Dat is de strekking van een motie die woensdag tijdens een debat over de re geling in de Tweede Kamer werd inge diend door het CDA en vermoedelijk de steun krijgt van de PvdA Samen be schikken deze fracties over een kamer meerderheid. Vandaag zou over de mo tie gestemd worden De steun van de socialisten zal overi gens met grote aarzeling worden gege ven. uitgaande van het motto „beter een nau ei. dan een lege aop Veel lie ver ziet de PvdA dat staatssecretaris De Graaf zijn pakket snoei-maatrege- len. dat sterk ingrijpt in de inkomens positie van een groot aantal beeldende kunstenaars, intrekt. Maar een woens dag door Toussaint (PvdA) ingediende motie met deze inhoud hoeft niet op aanvaarding door de Kamer te reke nen, omdat CDA en WD ertegen zijn. Door de Kamer werd het vermoeden uitgesproken dat de bezuinigingsope ratie inderdaad zal uitkomen op een groter ombuigingsbedrag dan De Graaf in het hoofd heeft. Zo wordt er van uit gegaan dat het aantal BKR-gebruikers dit jaar met met 200 zal toenemen, zoals De Graaf verwacht, maar met hooguit 100. Behalve dat zouden de maatrege len in de sfeer van de ziektekosten, de verlenging van de voorzieningsperiode met één week en het vervallen van de contributievergoeding op zich al vele miljoenen meer opbrengen dan de beoogde 7,6 miljoen. De Graaf erkende nog eens - hij deed dat al eerder tijdens het afgelopen maandag gehouden mondeling overleg met de commissies van sociale zaken en WVC - dat het bedrag niet meef is dan „een raming". Hij zei aan de CDA- motie wel uitvoering te willen geven, in die zin dat hij ernaar zal streven rond augustus - of wat later - een tus senbalans op te maken en te bekijken in hoeverre het door hem nagestreefde bezuinigingsbedrag eventueel over schreden wordt. De Graaf bleef onduidelijk over de vraag of hij werkelijk bereid is geld. dat eventueel overblijft, naar de beeldende kunstenaars te laten terugvloeien Hij hield eraan vast dat hij door de econo mische omstandigheden gedwongen is in de BKR in te grijpen. Sociale-uitke- ringstrekkers hebben daar de gevolgen al van ondervonden Dan kan een groep als de beeldende kunstenaars die ge bruik maken van een regeling met dui delijke sociale-zekerheidskenmerken niet gespaard worden Nietfraai Minister Brinkman van cultuur, die op verzoek van de Kamer het BKR-debat bijwoonde en een betoog afstak over zijn visie op het kunstenbeleid, had kri tiek op de regeling „Het is niet allemaal even fraai wat er met de BKR gebeurt", zo zei hij. eraan toevoegende dat er gro te problemen bestaan met de opslag van in opdracht van de overheid ver vaardigde kunstwerken en dat de BKR de vrije markt in zekere mate belem mert. Brinkman deelde ten slotte mee dat hij met de minister van financien de haal baarheid van fiscale aftrek van kunst aankopen zal bespreken DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkge legenheid wil niet alleen de bovenwet telijke aanvullingen tijdens de zoge noemde verlengde wwv-uitkering ver- bicden, maar desnoods over de gehele wwv-periode, als de eerste maatregel de toeloop op deze regeling niet vol doende afremt. Hij wil op zo kort mogelijke termijn van de Sociaal-Economische Raad weten hoe deze hierover denkt. Op die manier wil De Graaf het selectief ontslaan van werknemers van 57,5 jaar en ouder op langere termijn verhinderen. Op korte termijn moet dit bereikt worden door de arbeidsbureaus nieuwe richtlijnen te geven. Mensen van 57.5 jaar en ouder die werk loos worden, hebben na een halfjaar ww (80 procent) en twee jaar wwv (75 pro cent) tol aan hun 65e recht op een ver lengde wwv uitkering in plaats van te rug te moeten vallen op de bijstand. Zolang de voorgenomen wijziging van de wwv inzake de bovenwettelijke uit keringen nog niet van kracht is. wil mi nister De Koning de toeloop beperken door de voorwaarden aan te scherpen door er een toe te voegen. Hij laat de directeuren van de arbeidsbureaus we ten dat niet mag worden afgeweken van het zogenaamde afspiegelings- of an- cienniteitsprincipe als er overeenkom sten zijn gesloten op grond waarvan aan de betrokken werknemers boven wettelijke uitkeringen worden gedaan tijdens de verlengde wwv-periode. Bij collectief ontslag moet de pijn over de verschillende leeftijdsgroepen wor den verdeeld (het afspiegelingsprinci- pe). bij andere ontslagen is anciënniteit het uitgangspunt <wie het laatst in dienst trad. verdwijnt het eerst). Maar voor 57,5 jarigen kon daar van worden afgeweken. Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel, (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t'm vrijdag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie. (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t'm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand f 21,-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 17,55; ingezonden mededelingen 2 Vi x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro; 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3