fWeinig verzet bevriezing iEG-zuivelprijzen verwacht Tussentijds onderzoeknaar effect BKR-bezuinigingen PZCfi Bouterse wil in New Delhi over Nederland praten Woningen met windmolens besparen 80 pet energie ©hago weer Taxicentrale bezet door 'eigen rijders9 EUROPESE COMMISSIE AANVAARDT VOORSTEL Alternatief bezuinigingen onderwijs v Als 't schoon moet beldanhago 045-719466. Deschoon makers van Nederland. DELEGATIE NAAR TOP NIET-GEBONDEN LANDEN Beperkingen ontslag ouderen DONDERDAG 3 MAART i983 PZC/binnen-buitenland enua, JL Mis- (Van onze correspondent arna!BRUSSEL Minister Braks van landbouw en visserij zal zich in de onderhandelingen over het °rc*ineuwe EG-landbouwpakket naar verwachting niet verzetten tegen bevriezing van de zuivelprij- ozozen voor de Nederlandse boeren. De Europese Commissie, het 'dagelijks bestuur' van de Europese ^eu! Gemeenschap, aanvaardde dinsdag het voorstel van landbouwcommissaris Dalsager aanvaard ^M om de interventieprijzen voor de zuivelsector verder te verlagen om de huidige overproduktie URiaan melk tegen te gaan. bedraagt namelijk 5.4 procent Daar gaat eerst 3 procent li.p.v de aanvanke lijke 2.2 procent) van af als ..straf voor de overproduktie" en vervolgens nog eens 2.3 procent vermindering van de exportsubsidies die de Nederlandse boeren knjgen als compensatie voor de dure gulden. Blijft over 0.1 procent 'er* Voor de Nederlandse boeren betekent ïaoa dlt dat de rninimurnPnJzen die zij van >uverde EG kunnen krijgen voor hun boter >60 oen magere melkpoeder in het nieuwe 3251 landbouwseizoen vrijwel niets omhoog 8 950 gaan. De gemiddelde prijsverhoging ^Mogelijk sluiting 4én dok bij ADM LAS SER- EDlrl ea wAMSTERDAM (ANP) - De scheepsrepa- A®®ratie\verf ADM gaat mogelijk één van _2^de zes dokken sluiten om zo tegemoet okn^te komen aan de eis van Europees com- 1 vnBissaris Andriessen, dat de technische .OM-capaciteit bij de werf moet worden be- OYDperkt. De overwogen sluiting van het O YD yeinste. minst rendabele, dok zal geen EDL" gevolgen hebben voorde werkgelegen- H "'beid bij de werf, aldus een woordvoer- Kiezen der. ieersvooruit,zichten van het KNMI voor |dag l/m maandag: AT en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Gisteren was er in Zeeland meer bewol king dan was verwacht. Dat kwam om- Hat lage bewolking, afkomstig van mis tbanken boven Belgiè en de Ardennen Ie hardnekkig stand hielden. Pas na drie uur in de middag slaagde de zon prin om door te breken en de bewolking pp te lossen. We verkeren vandaag nog pleeds onder invloed van een hoge- irukgebied boven Noord-Europa. Er is hog steeds een zwakke zuidoostelijke Wind, maar er wordt wat drogere lucht aangevoerd. Hierdoor zijn de mistkan- ten kleiner dan gisteren. Vannacht en bi de ochtend zal er op sommige plaat- ten mist optreden. De rest van de dag is et redelijk zonnig. Hierdoor kan de '.mperatuur oplopen tot 7 graden Er is mnig wind en het blijft droog. Vooruit- ichten voor vrijdag een zwak front. \erkbaar aan de hoge en middelbare iolking. passeert ons vrijdag. Later ~>rdt de wind noordelijk Middagtem- 'ratuur ongeveer 6 graden Nautisch bericht Wind. zuid tot zuidoost 2-3 Bft: zicht: eerst slecht, later matig, temperatuur kustwater: 3 graden; afwijking water standen. iets minder dan een halve me ier verlaging: maximum golfhoogte konding Scheldes bij hoog water nog peen halve meter. ZON EN MAAN 4 maart zon op 07.22 onder 18.24 maan op onder 09.46 Donderdag, 3 ma rtUUr cm uur cm Dissingen 04 26 240 16 52 224 fcmeuzen 0453 264 17.15 246 Üenkzee 05.30 169 1828 159 lansweert femeldinge 05 44 270 18.1)7 256 06 25 196 1844 191 freekrak 06 23 231 18 42 223 Imimsse 06 49 200 19 15 195 'rijdag. 4 maart fllssingen 05 07 216 17.26 197 Perneuzen 05 33 240 17 48 217 2enkz.ee 06.23 157 18.56 143 lansweert 0625 247 18 35 230 femeldinge 07 02 181 19 15 171 brekrak 07 00 213 19 14 201 Imimsse 07.31 186 1943 175 Laag water Donderdag. 3 rr «singen imeuzen oerikzee Hansweert pemeldinge Kreekrak Bmimsse Vrijdag. 4 maai JHlssingen ETemeuzen Berikzce Hansweert Jfemeldinge Kreekrak Brulnisse 11.14 230 11 48 242 1155 179 12 13 258 12 10 203 00.00 198 00 00 170 11.50 209 12.23 220 00 00 151 00.18 226 00 26 171 00.41 194 00.41 169 In Nederlandse diplomatieke kring in Brussel wordt tegen dit voorstel van de Commissie geen zwaar verzet ver wacht. „We moeten kiezen uit twee kwaden. Of deze prijsverlaging accep teren, of extra heffingen op de melk- produktie per bedrijf, waarbij Neder land met zijn grote moderne bedrijven vee! zwaarder getroffen zou worden dan bijvoorbeeld Frankrijk. Dat wil len we in ieder geval niet". Volgens deze diplomatieke kringen loopt de melkproduktie momenteel vooral in Nederland „uit de hand". In 1982 groeide de Nederlandse melkpro duktie al met 4,7 procent, terwijl de Eu ropese Gemeenschap gemiddeld op 3.5 procent groei zat. In de eerste maanden Aanslag Op klaarlichte dag is woensdagmiddag in de Noordierse hoofdstad Belfast een politieagent doodgeschoten. Hij was sinds het begin van dit jaar het tiende slachtoffer van het politieke geweld in de Britse provincie. van januari steeg die Nederlandse melkproduktie met maar liefst 10 pro cent per maand, en dat terwijl normaal de melkproduktie in de wintermaan den terugloopt Het mooie weer is er de oorzaak van dat dit nu met gebeurt Die produktiegroei vindt plaats in voor de zuivelboeren slechte tijden De nor male zuivelexport. vooral naar het Mid den-Oosten. valt namelijk terug omdat de sjeiks minder geld voor hun olie krij gen en dus ook minder in West-Europa kunnen kopen De landbouwministers van de EG-lan- den houden op 14. 15 en 16 maart de eerste onderhandelingsronde over het nieuwe prijzenpakket voor de land bouw. dat officieel per 1 april zou moe ten ingaan. UlnrL baja. ?50zPe sluiting van het dok (met een capa- RES- citeit 10.000 ton) heeft volgens de direc- ooi- tie geen al te grote bezwaren voor de SDtr bedrijfsvoering Concrete plannen zijn :y nr ér op dit moment echter nog niet. Pver'Sens is de scheepsreparatiemarkt sdl nog nlet verbeterd ten opzichte van vo- ["ong rig jaar. aldus de woordvoerder van de ister- ADM. die met nog negen andere Euro- ea 1 pese werven een van de gegadigden is oyd voor de mogelijke reparatie van de deze pore, week door Wijsmuller geborgen Euro- SDL"pean Gateway pore, inilla! abon AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse taxicentrale op de Prins Hendriklaan is sinds dinsdag avond bezet door een tiental zoge naamde eigen rijders. Deze kleine zelfstandigen willen hun bezetting pas beëindigen als de gemeente maatregelen heeft ge nomen ter intrekking van het zoge naamde reserverooster. De eigen rijders, die in de Vereniging Cen traal bureau taxi's de meerderheid vormen, streven al geruime tijd naar afschaffing van dit rooster dat de ondernemers de gelegenheid geeft chauffeurs in deeltijd in dienst te hebben Ongeveer 150 taxichauffeurs, hoofdzakelijk eigen rijders, reden woensdagmiddag in een lange rij naar de Dam om hun eisen kracht bij te zetten. Inmiddels zijn onder handelingen over het omstreden rooster op. gang gekomen. De Amsterdamse taxicentrale op de Prins Hendriklaan is sinds dinsdag avond bezet door een tiental zgn. 'eigen rijders'. Afspraken korter werken groothandel in bouwmaterialen UTRECHT (ANP) In de sector groothandel bouwmaterialen is dins dag overeenstemming bereikt over arbeidstijdverkorting van 40 naar 39 Werkgevers en vakbonden zijn in prin cipe overeengekomen dat de zesdui zend werknemers in deze sector in rujil voor 1.96 procent prijscompensatie per 1 april 1983 een uur per week korter gaan werken, zo is woensdag meege deeld. Bestuurder G. Rijzinga van de industriebond CNV noemt de principe overeenkomst „een doorbraak voor de groothandel in het algemeen". De leden van de vakbonden moete zich nog uitspreken over de overeenkomst. ADVERTENTIEi De paus vlak voor zijn vertrek uit Rome' geflankeerd door twee functionarissen van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken ROME (ANP) Paus Johannes Paulus II is woensdagochtend met een speciale vlucht van het Ro meinse vliegveld Fiumicino naar Midden-Amerika vertrokken voor een zevendaags bezoek. Zijn zeventiende reis buiten Italië zal de paus en zijn 24 leden tellende gezelschap naar acht sta ten in Centraal-Amerika voeren. Hij bezoekt eerst Costa Rica. Vanuit de hoofdstad San José reist hij door voor korte bezoeken aan Nicaragua en Panama. De paus maakte een tussenlanding in de Portugese hoofdstad Lissabon waar hij enkele duizenden gelovi gen toesprak. Bij zijn aankomst in Costa Rica heeft de paus gepleit voor een geweldloze oplossing van de conflicten in Midden-Amenka Hij maande geestelijken zich te onthouden van politiek. De rege ring van Costa Rica heeft 146 politieke gevangenen vrijgelaten ter gelegenheid van het bezoek van paus Johannes Paulus II Dit maakte de Costaricaanse minister van justitie woensdag bekend. De Salvadoraanse minister van defensie Jose Guillermo Garcia wil geen staking van de vijandelijkhe den met de guerrillastrijders in El Salvador wanneer de paus zondag dit Middenamerikaanse land be zoekt. De opstandelingen hadden een gevechtspauze voorgesteld. Garcia zei dat het leger alleen de strijd zal staken als de guerrilleros definitief de wapens neerleggen. DEN HAAG ARNHEM (ANP) - Êen in Arnhem opgericht actiecomité van on- derwijs-sludenten heeft minister Deel man van onderwijs woensdag een al ternatief bezuinigingsplan toege stuurd. dat volgens de studenten de door de bewindsman gewenste bespa ring van 225 miljoen gulden oplevert, zonder dat dit ten koste gaat van werk gelegenheid in het onderwijs. Volgens het actiecomité is een zeer om vangrijke bezuiniging mogelijk door herverdeling van lesuren, matiging van lonen van onderwijskrachten en de be reidheid van studenten om straks voor minder loon aan de slag te gaan De onderwijsstudenten presenteerden hun alternatieve bezuinigingsmaatre gelen woensdag tijdens een persconfe rentie in Arnhem Volgens woordvoer der Lubbert J Bos worden de globale berekeningen van het comité inmiddels door twee onderwijs-economen geveri fieerd .Maar duidelijk is al wel. dat on ze gedachte, dat de aangedragen alter natieven voor besparing en werkgele genheid kunnen zorgen, juist is", aldus Bos Minister Deetman (onderwijs en we tenschappen) heeft woensdag aan de centrales van overheidspersoneel meegedeeld dat in het schooljaar 1983- 1984 in het voortgezet onderwijs vrij wel geen gedwongen ontslagen zullen vallen als gevolg van de bezuinigings maatregelen die door de bewindsman op 16 februari 1983 zijn voorgesteld. Bovendien zullen degenen die op of na 1 augustus 1983 zullen afvloeien met een ontslaguitkering van 55 jaar of ouder, niet meer verplicht zijn te solliciteren naar een functie m het onderwijs. In dien er leraren na het schooljaar 1983- 1984 hun baan dreigen te verhezen zul len deze als eerste in aanmerking ko men voor een vacature. Ondertussen wordt er naarstig gezocht naar mogelij ke andere oplossingen Aldus een voor lichter van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Herinplant bos Het ministerie van landbouw en visserij zal dit jaar geen nieuwe aanvragen in behandeling ne men voor een financiële bijdrage in de kosten van hennplant van bos, omdat het geld op is dat daarvoor in de begroting was gereserveerd. In de boswet is vastgelegd dat in bossen waar is gekapt herinplant moet plaatsvinden. Krachtens een speciaal besluit kan de overheid een bijdrage worden gevraagd. Voor dit jaar kon het ministerie voor 4.1 miljoen gulden verplichtingen aangaan. Hago Nederland B.V. Vestigingen te Amsterdam - Rotterdam - Groningen Almelo - Lelystad - Apeldoorn Eindhoven - Maastricht - Heerlen, b. DEN HAAG/PARMARIBO (RTR/GPD) Suriname zal de wat het noemt vijandige Nederlandse houding jegens de voormalige kolonie ter sprake brengen tijdens de topconferentie van de niet-gebonden landen die volgende week in de Indiase hoofdstad New Delhi begint. Dit heeft de sterke man van Suriname, legerbevelhebber Desi Bouterse, dinsdag verklaard in een vraaggesprek met het Caribische nieuwsagentschap Caria ,,We zullen de zaak van Suriname en de houding van de Nederlandse regering tegen het Surinaamse volk aan de topconferentie voorleggen", zei Bou terse. De kolonel.' leider van de Suri naamse revolutie van 1980. zei dat een delegatie van twintig man hem verge- HUIZEN (ANP) - Het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten heeft woensdag in Huizen de bouw van 35 bijzondere woningen aangekondigd die dankzij speciale isolatie en eigen energievoor ziening voldoende hebben aan 20 pro cent van de hoeveelheid energie die de doorsnee gezinswoning verbruikt. Tijdens de presentatie wees dr ir W. Re- naud erop dat het project aan het Gooi meer nog geen daling van de woonlas ten zal opleveren, omdat de woningen in een blok van 35 20 000 gulden per stuk meer kosten dan een gewoon huis Renaud is directeur van het Projectbu reau Energieonderzoek TNO in Apel doorn. Dat bureau heeft meegewerkt aan het ontwerp van de energiezuinige woningen. Renaud zei dat een woonlastendaling wel zal optreden als het in Huizen te realiseren systeem op grote schaal m de toekomstige nieuwbouw zal worden toegepast. De kosten kunnen dan zak ken doordat de produktie stijgt De eleciriciteit voor de woningen zal worden opgewekt door twee in de on middellijke nabijheid te bouwen wind molens van 24 meter hoog. Twee pom pen. die aangedreven worden door de electriciteit van de molens, halen warmte uit de grond onder de huizen tot op een diepte van 10 meter. Die ener gie wordt gebruikt voor de verwarming en de warmwatervoorziening. Vloeren, daken en muren knjgen extra isolatie en de beglazing wordt dubbel en plaatselijk driedubbel uitgevoerd Ontwerp-slottekst Op de conferentie van niet-gebonden landen in de Indiase hoofdstad circu leert een ontwerp-slotverklaring waarin Suriname voorkomt, zij het met niet meer dan één zin. Die staat in dezelfde paragraaf waarin tegen de dreigende situatie rond Grenada en Belize wordt gewaarschuwd In de door India opgesteld tekst staat letterlijk „De vergadering betuigt haar steun aan de Surinaamse pogin gen om haar onafhankelijkheid en soevereiniteit veilig te stellen en aan haar toekomst te bouwen in overeen stemming met de belangen van haar volk" KAMER WIL MEEROPBRENGST VOOR KUNST 12 47 237 12.55 190 13.09 219 1308 184 DEN HAAG - Als de door staatssecre taris De Graaf (sociale zaken) per I maart aangebrachte wijzigingen in de Beeldende Kunstenaars Regeling lei den tot een hoger bedrag aan bezuini gingen dan de beoogde 7.6 miljoen gul den in 1983. dan moet die meerop brengst terugvloeien naar de BKR en een aantal inmiddels ingevoerde kor tingsmaatregelen voor het laatste kwartaal van dit jaar ongedaan wor den gemaakt. Dat is de strekking van een motie die woensdag tijdens een debat over de re geling in de Tweede Kamer werd inge diend door het CDA en vermoedelijk de steun krijgt van de PvdA. Samen be schikken deze fracties over een kamer meerderheid Vandaag zou over de mo tie gestemd worden. De steun van de socialisten zal overi gens met grote aarzeling worden gege ven. uitgaande van het motto „beter een nan ei. dan een lege aop Veel lie ver ziet de PvdA dat staatssecretaris De Graaf zijn pakket snoei-maatrege- len. dat sterk ingrijpt in de inkomens positie van een groot aantal beeldende kunstenaars, intrekt. Maar een woens dag door Toussaint iPvdAi ingediende motie met deze inhoud hoeft met op aanvaarding door de Kamer te reke nen. omdat CDA en WD ertegen zijn Door de Kamer werd het vermoeden uitgesproken dat de bezuinigingsope ratie mderdaad zal uitkomen op een groter ombuigingsbedrag dan De Graaf in het hoofd heeft. Zo wordt er van uit gegaan dat het aantal BKR-gebruikers dit jaar niet met 200 zal toenemenzoals De Graaf verwacht, maar met hooguit 100. Behalve dat zouden de maatrege len in de sfeer van de ziektekosten, de verlenging van de voorziemngsperiode met één week en het vervallen van de contributievergoeding op zich al vele miljoenen meer opbrengen dan de beoogde 7.6 miljoen De Graaf erkende nog eens - hij deed dat al eerder tijdens het afgelopen maandag gehouden mondeling overleg met de commissies van sociale zaken en WVC - dat hel bedrag niet meer is dan „een raming". Hij zei aan de CDA- motie wel uitvoering te willen geven, in die zin dat hij ernaar zal streven rond augustus - of wat later - een tus senbalans op te maken en te bekijken in hoeverre het door hem nagestreefde bezuinigingsbedrag eventueel over schreden wordt. De Graaf bleef onduidelijk over de vraag of hij werkelijk bereid is geld. dat eventueel overblijft, naar de beeldende kunstenaars te laten terugvloeien Hij hield eraan vast dat hij door de econo mische omstandigheden gedwongen is in de BKR in te grijpen Sociale-uitke- ringstrekkers hebben daar de gevolgen a! van ondervonden Dan kan een groep als de beeldende kunstenaars die ge bruik maken van een regeling met dui delijke sociale-zekerheidskenmerken met gespaard worden Niet fraai Mimsu-t Brinkman van cultuur die op verzoek van de Kamer het BKR-debat bijwoonde en een betoog afstak over zijn visie op het kunstenbeleid, had kri tiek op de regeling „Het is niet allemaal even fraai wat er met de BKR gebeurt' zo zei hij. eraan toevoegende dat er gro te problemen bestaan met de opslag van in opdracht van de overheid ver vaardigde kunstwerken en dat de BKR de vrije markt in zekere mate belem mert Brinkman deelde ten slotte mee dat hij met de minister van financien de haal baarheid van fiscale aftrek van kunst aankopen zal bespreken In Paramaribo worden voorbereidin gen getroffen voor een grote anti- huurlingenmars van scholieren en studenten, morgen, die moet eindigen bij de Nederlandse ambassade. Op 25 februari werd een dergelijke mars uitgesteld wegens gebrek aan belang stelling. De afdeling volksmobilisatie van het ministerie van cultuur, jeugd, sport en volksmobilisatie (van minister Sital) is bezig scholieren te werven voor het protest. Alle scholen krijgen bezoek van medewerkers van volksmobilisa tie. Volgens onderwijs en kerkelijke kringen wordt behoorlijke aandrang uitgeoefend op leraren en leerlingen te DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkge legenheid wil niet alleen de bovenwet telijke aanvullingen tijdens de zoge noemde verlengde wwv-uilkering ver bieden. maar desnoods over de gehele wwv-periode, als de eerste maatregel de toeloop op deze regeling niet vol doende afremt. Hij wil op zo kort mogelijke termijn van de Sociaal-Economische Raad weten hoe deze hierover denkt. Op die manier wil De Graaf het selectief ontslaan van werknemers van 57.5 jaar en ouder op langere termijn verhinderen. Op korte termijn moet dit bereikt worden door de arbeidsbureaus nieuwe richtlijnen te geven. Mensen van 57,5 jaar en ouder die werk loos worden, hebben na een halfjaar ww (80 procenti en twee jaar wwv 175 pro cent» tot aan hun 65e recht op een ver lengde wwv uitkering in plaats van te rug te moeten vallen op de bijstand Zolang de voorgenomen wijziging van de wwv inzake de bovenwettelijke uit keringen nog niet van kracht is. wil mi nister De Koning de toeloop beperken door de voorwaarden aan te scherpen door er een toe ie voegen. Hij laat de directeuren van de arbeidsbureaus we ten dat met mag worden afgeweken van het zogenaamde afspiegelings- of an- cienniteitspnncipe als er overeenkom sten zijn gesloten op grond waarvan aan de betrokken werknemers boven wettelijke uitkeringen worden gedaan tijdens de verlengde wwv-periode. Bij collectief ontslag moet de pijn over de verschillende leeftijdsgroepen wor den verdeeld (het afspiegelingsprmci- pei. bij andere ontslagen is anciënniteit het uitgangspunt <wie het laatst in dienst trad. verdwijnt het eerst). Maar voor 57.5 jarigen kon daar van worden afgeweken verschijnen voor het protest. Naar verluidt zijn de reacties van de meeste scholieren tot nu toe negatief. Directie: K Scherphuis, W F de Pagter en F van de Velde Hoofdredactie: M P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg' Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel. (011801 27651 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (011001 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (011401 14058. Inde avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag l m vri|dag van af 19 00 uur (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie: (01184)63533 Advertentie-afdelmg. (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t'm vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61.20; franco per post 72,-. per maand 21,-. losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet btw.). Pcstrek nr.: 3754316. t.n.v. PZC ab.rek Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17.55; ingezonden mededelingen 2'Ax tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 35