wij kunnen de weelde dragen UB 40 WIE LEVEREN IN NEDERLAND NIET IN? i IN ZEB4ND sugar and spice kafka internationale vrouwendag de binnenkant van het geluk bröln theater concerten film 3 DONDERDAG 3 MAART 1983 PZC/kunst/cultuur 23 (Door Bert Janssen) De successtory van UB40 begint bijna vijf jaar geleden. Acht jongens uit Birmingham zijn het werkloos-zijn zat. Spuugzat. Ze beginnen een groep, die ze noemen naar de afkorting op hun stempelkaart: UB40 (Unemployment Benefit). Ze huren een kelder, spelen zich negen maanden de vingers blauw en nemen een elpee op in eigen beheer, in een acht-sporenstudio. Het eerste album, „Signing Off" (afge- Het nummer „One in Ten" (één op de loos zijn. We weten verdomd goed wat 't tien is werkloos, een ..achterhaald" betekent", zegt Robin Campbell*fel stuk.iishetlijfliedvandeBritsejeugd Is er door het huidige succes geen ge- geen OpiOSSlHg vaar voor een breuk tussen UB40 en het „Als groep dragen we geen oplossing minder gefortuneerde pubhek? - - schreven...vindt zonder steun van grote maatschappij zijn weg naar Euro pese klanten. De acht hebben de smaak te pakken en richten hun eigen bedrijf op. Dep International, en werpen nog drie elpees in de strijd: „Present Arms". „Present Arms in Dub" en „UB44" De kenmerken van die platen: melodieuze Britse reggae met kritische teksten (werkloosheid, hongersnood) èn hoge verkoopcijfers. UB40 ex-kan toorbediende Jimmy Brown (drums), de rossige Ali Campbell (zang-gitaar), zijn donkere broer Robin, die vroeger gereedschapmaker was bij British Leyland en nu de sologitaar hanteert, ex-stukadoor Earl Falconer (bas), de vroegere elektricien Brian Tra vers (sax), ex-tapijtenlegger Norman Lafnont Hassan (percussie). Michael Virtue (toetsen) en manusje-van-alles Astro Onlangs verscheen een nieuwe schijf: „UB40 Live" en met de hitsingle „I've got mine" kraken de e?<-WW'ers alle „Onze houding verandert niet door geld, dus waarom zou de houding van anderen ten opzichte van ons verande ren? We hebben dezelfde vrienden als vóór ons succes. UB40 heeft sterke be nen. We kunnen de weelde dragen. We hebben dezelfde idealen, politieke me ningen en aspiraties als vroeger, we wonen in dezelfde buurt als vroeger. Er schuilt geen kwaad in succes. Als iedereen het zou hebben; prima. Alleen omdat wij „the lucky ones" zijn, maakt ons dat niet anders dan anders". „We weten wat het is om werkloos te zijn. We zijn niet achterlijk. Ons geheu gen is niet versleten. Zoiets vergeet je niet. Als je „on the dole" bent (in de WW zit), moet je zien te overleven met je uitkering en dat valt in Engeland niet mee. En dan te bedenken dat de inflatie alleen maar is gestegen, sinds wij werk loos waren. Maggie Thatcher heeft bo vendien op de uitkering gesnoeid. De Engelse jongeren moeten nu nog harder vechten. Wij hebben vrienden die werk- aan voor de problemen in-de wereld. Dat is onze taak niet. Het zou arrogant zijn om te zeggen: het moet zus en zo. Wij wijzen alleen op de situatie en zeg gen tegen ons publiek: blijf bewust! We zijn geen leiders, geen koplopers van welke beweging ook We geloven niet in bewegingen en partijen We wil len muziek maken. We zouden kinder liedjes kunnen zingen.Bye-bye Black bird" of zoiets Dat doen we dus met Onze teksten zijn voor óns belangrijk Wat het publiek ermee doet. moet het publiek maar bekijken De mensen ko men toch niet om naar onze teksten te luisteren Ze willen een avond uit de el lende. lekker swingen Daarom houden we onze muziek zo energiek en dans baar mogelijk. De enigen die trouwens naar onze teksten vragen, zijn journa listen", besluit de UB40-clown Astro triomfantelijk. ADVERTENTIE i DE NECKERMANN KLANTEN Want zij kunnen kiezen uit de nieuwe Neckermann Ideeënwereld, een katalogus met maarliefst 612 pagina's vol keuze en verrassend lage prijzen! Dat het trio Psychic. TV ongebruike lijke muziek maakt, staat vast. De elpee Force the hand of chance' onder scheidt zich in veel opzichten van de gangbare popmuziek, die dagelijks via de radio aan ons gepresenteerd wordt. De muziek is rijk aan contrasten en verrassingen en valt moeilijk onder te brengen. Psychic TV schuwt conven ties en gaat haar eigen weg. De teksten zijn onherroepelijk aan de muziek verbonden. Ze dragen iets van een ongedwongen boodschap in zich. Op de hoes van de plaat wordt de suggestie gewekt dat we met een nieuwe levensbeschouwing te maken hebben, ondergebracht in "The temple en psychic youth'. De leden van de groep zijn kaalgeschoren en gehuld in een soort monnikspijen. De muziek is experimenteel, maar zit gedegen in elkaar. Ze zijn de instru mentale en vocale tempowisselingen knap getimed. Wel wordt van de lujisteraar enige flexibiliteit verwacht. Melodieuze fragmenten worden onver wachts afgewisseld met stukken, die aan een hersenspoeling doen denken De naam Psychic TV is daarom niet slecht gekozen. Menig top-40 liefheb ber zal de plaat als weinig toegankelijk en allerminst aangenaam ervaren Voor diegenen met een wat ruimere smaak, kan de elpee een ontdekking betekenen Ondanks het enigszins bi zarre karakter van 'Force the hand of chance', kan originaliteit het gezel schap niet ontzegd worden. Psychic tv 'Force the hand of chance' R. G (WEA 24.04443-1 UK: PSV 1). Postbus 9, 4560 BA Hulst Tel.. 01140-18100 Vrijdag 4 viaart In de evenementenhal van De Vlaanderen' in Sas van Gent treden de groepen Powerplay en Vitesse op Powerplay begint om 20.00 uur. ge volgd door Vitesse Het dubbelcon cert is het tweede in een reeks van vier popconcerten die in 'De Vlaan deren op het programma staan Op Powerplay vrijdag 15 april treedt Het Goede Doel op in de evenementenhal Zaterdag 5 maart De Nederlandse new wavegroep Nasmak treedt op in De Piek in Vlis- smgen Aanvang 21.00 uur. In het kader van een groependag treden in Brogum in Zierikzee de Zeeuwse groepen Swell en The Se rial op. Aanvang halfhegen Zondag 6 maart Om 15 00 uur treedt de Middel burgse groep Chivy op in Royal, Zou- telande met swingende, compacte rocksongs Van Chivy verschijnt bin nenkort de eerste langspeelplaat Dinsdag 8 maart Leden van de Souburgse groep H- gang verzorgen een muzikale work shop in De Zwaan in Oost-Souburg. Het publiek kan met de muzikanten meespelen. Er zijn instrumenten en apparatuur aanwezig. Eigen instru menten meenemen is ook mogelijk. De aanvang is 14 00 uur Het is de bedoeling dat elke dinsdag en don derdag een muzikale workshop wordt gehouden, waarin de werkloze (amateur-(muzikanten de gelegen heid krijgen om muziek te maken sa men met anderen De organisatie wil proberen iedere maand een popar tiest 'van formaat' uit te nodigen op te t reden in het kader van de muzika le workshop Donderdag 10 maart zijn de leden van de groep Chivy uitgenodigd om de workshop op te leiden Aanvang eveneens 14.00 uur De Nieuwe Komedie geeft vrijdagavond in het Vestzaktheater te Vlissingen een voorstelling van 'Sugar and Spice', een toneelstuk van de jonge Engelse toneelschrijver Nigel Williams. (20.30 uur) 'Sugar and Spice' is zaterdag 19 maart ook te zien in het Zuidlandtheater te Terneuzen. Nigel Williams, één van de meest belovende talenten onder de Engelse toneelschrijvers, ontving in 1978 de prijs van de most promising playwrights' van het Engelse theatertijdschrift 'Plays en Players' voor zijn stuk 'Class Enemy'. Evenals Sugar and Spice gaat dit stuk over jongeren uit de verpauperde buurten van Londen. De toekomst heeft hen bitter weinig te bieden slecht onderwijs, geen werk. geen geld. geen eigen woonruimte. Toch willen ze léven en dat uiten ze op een wat primitieve, maar vaak grove gewelddadige manier, maar toch ook met een hartverwarmende spontaniteit en een grote dosis humor De regie van 'Sugar and Spice' is in handen van Bernard Goss, spelers zijn Cees Wijn, Marie Christine de Both. Adriaan Adriaansen, Heieen van Meurs, Bart Scheepens. Edda Barends. Edo van Dijken, Ine Kuhr en Ellis van den Brink. The Broads treden op in De Zwaan Dinsdag wordt in De Zwaan in Oost-Souburg de 'internationale vrouwendag' gehouden. Tijdens de avond wordt door het Coöperatief een voorstelling gegeven van het toneelstuk 'Volwassen orgasme ontsnapt uit Amerikaans Circus'. Verder staan er twee optredens van de vrouwenzanggroep 'The Broads' op het programma De avond wordt om 20.00 uur ingeleid door Riet Suwijn, gemeenteraadslid in Vlissingen 'Volwassen orgasme ontsnapt uit Amerikaans Circus gaat vooral over de seksuele onderdrukking van vrouwen. Het stuk bestaat uit vijf monologen: 'Wakker worden'; 'Vrouw alleen'; 'We hebben allemaal dezelfde geschiedenis'; 'Ik? Ulnke. schreeuw het uit'; 'Medea' The Broads, bestaande uit Judith Fuldauer, volcals; Heieen Schuttevaèr. piano, vocals; Lutz Mutsaers. bass b vocals; en Bep Zwerus. drums, b. vocals, treden op tussen 22 30 en 01.00 uur Jules Croiset geeft deze week twee voorstellingen van zijn vijfde soloprogramma 'De hoogst merkwaardige gedaanteverwisseling van Gregor Samsa' naar 'Die Verwandlung' van Franz Kafka. Dat is vrijdagavond in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven (20.00 uur) en zaterdagavond in het Zuidlandtheater te Terneuzen (20.30 uur). Na programma's gewijd aan onder anderen Van Gogh, Tsjechov en Dostojevski, schenkt Jules Croiset in dit programma aandacht aan het raadselachtige genie van Franz Kafka. Hij laat het publiek daarin kennis maken met de angst, die Kafka's hele leven beheerste: angst voor de buitenwereld. Een angst, die wij allemaal wel kennen, maar die bij Kafka de vorm van een fobie aannam, een fobie, waaraan hij in het verhaal 'Die Verwandlung' (de gedaantewisseling) gestalte heeft gegeven. Jules Croiset speelt dus eigenlijk Kafka zelf, omdat dit verhaal zoveel autobio grafische elementen in zich draagt; elementen die juist nu in een dolgedraaide wereld voor iedereen actueel en herkenbaar zullen zijn. Theatergroep 'Piek' uit Utrecht geeft zaterdagavond in het Middelburgse Kuiperspoorttheater een voor stelling van het tweeluik 'De binnenkant van het geluk', een eigen bewerking gebaseerd op de TV-serie 'Scènes uit een huwelijk' van Ingmar Bergman. (20.00 uur). 'De binnenkant van het geluk' toont op indringende wijze hoe mensen in een relatie met elkaar (kunnen) omgaan; het onvermogen om te voelen, gevoel te uiten en de verstikkende werking van de dagelijkse werkelijkheid. Speciaal de relatie man-vrouw wordt belicht: in het stuk gaat, het over twee mensen, Anton en Christine, die binnen hun verhouding met elkaar vechten tegen de eenzaamheid en de dodelijke werking van sleur In deel I van het stuk zien we Anton en Christine, die een voorbeeldig echtpaar schijnen te vormen Maat schappelijk gezien gaat het hen voor de wind Problemen worden weggerationaliseerd of met de mantel der liefde bedekt. Het geluk spat als een zeepbel uiteen als Anton aan Christine vertelt dat hij verliefd op een andere vrouw geworden Is. Hij vertrekt en Chistine blijft verslagen achter Deel 2, dat als een op zichzelf staand stuk gezien kan worden, gaat over Anton en Chnstine, een jaar na hun scheiding. Beiden hebben geprobeerd een meuw leven op te bouwen, maar worstelen nog met een onverwerkt gezamenlijk verleden Als ze elkaar weer ontmoeten, blijken ze nog op taloze manieren met elkaar verbon den De eerste eerlijke confrontatie tussen hen komt pas als ze tijdens een ruzie met elkaar slaags raken. Dat mondt uit in een gesprek, waarin ze ontdekken van elkaar te houden en daarin gelukkig te zijn Spelers zijn Marianne de Rog;», Connie Visser. Johan Glaubitz. Jan Hoek, de regie is van Aram Adriaanse Het Tsjechisch folkloristisch dans- en muzickensem- ble Bröln uit Bmo (Moravië) geeft tijdens haar vijftiende toernee door Nederland woensdagavond een voorstelling in het Zuidlandtheater te Terneuzen. (20.00 uur) Het 28 leden tellende ensemble Bróln werd opgericht in 1952 en bestaat uit 12 dansers en 16 musici, afkomstig uit het radio-orkest van Bmo. Moravië is een geogra fisch ontmoetingspunt van uiteenlopende culturen, die hun invloed hebben op de eigen folklore van Moravië zelf Zo treffen we invloeden aan uit Kroatische. Tsjechische en Poolse culturen Er wordt door de musici van Bröln voornamelijk gespeeld op traditionele folkloristische instrumenten, zoals klarinet, heden daagse, zowel als oude snaarinstrumenten en cymba- len. Als solo-instrumenten gebruikt men verder ver schillende vormen van de typische herdersfluit en doedelzak. Broln treedt op in originele veelkleurige folkloristische kostuums Zaterdagmiddag geeft kindertheater Tingeling een voorstelling in de Vlissingse Vismijn. (14.30 uur) De Zeeuwse Komedie zet zaterdagavond in het Vestzaktheater te Vlissingen de twee eenakters 'Toen en 'Stappen' van Samuel Beckett op de planken. (20.30 uur). De regie is van Anke Brouwer. In de Schouwburg te Middelburg is maandagavond de (tweede) voorstelling te zien van 'Sukses'. een 'black comedy' door Linda van Dijck en Willem Nyholt. (20 00 uur - uitverkocht) Het verhaal over een jong acteur sechtpaar is geschreven door Norman Beim. vertaald door Adriaan Amtz en geregisseerd door Jo Dua Paul van Vliet treedt dinsdagavond op in de Prins van Oranje te Goes <20.00 uur - uitverkocht) Aan de show wordt meegewerkt door Lex Jasper, toetsen Frank Noya, bas. en Hans Beths, drums. Saar den Hollander geeft woensdagmiddag in poppentheater Parcival te Middelburg een voorstelling van het poppenspel 'De terugkeer van Roosje' (14 30 uur) Zaterdagavond wordt in de Sint-Jacobskerk te Vlissingen een orgelconcert gegeven door Rinus Verha- ge en Piet Westhove uit Ouddorp. (20.00 uur) Het concert quatre mains bevat werken van A Fr Hesse N Carlton. Th Tonkins. J S. Bach. Chr. G. Saupe. J. G Albrechtsberger, F Mendelssohn en G. Merkel Feike Asma geeft zaterdagavond in de Nieuwe Kerk te Middelburg een orgelconcert van werken van onder anderen Jan Zwart (20.00 uur) Aan het concert wordt meegewerkt door het interkerkelijk koor Zuidgangers uit Middelburg onder leiding van Jan Heuseveldt Solisten van de avond zijn Janus Mondeel (bariton) en Wim Baan icomet). Walter de Buck verzorgt zat^dagavond een optre den in Biervliet. Vanaf 20 15 uumjrengt hij, samen met zijn muzikanten, een avondje volks vermaak in café 't Oude Raedhufjs Hij zingt voornamelijk eigen nummers in Gents dialect The Limehouse Jazz Band geeft zaterdagavond in hotel Picard in Vlissingen een concert van jazzmuziek uit de periode 1925-1935. (21 00 uur) De sopraan Maijanne Kweksilber geeft zondag samen met pianist Reinbert de Leeuw een koffieconcert in de Middelburgse Concertzaal (11.30 uur). Op het programma staan werken van Hugo Wolf (Goethe- Lieder - 1888-1889) en Arnold Schönberg (Acht Leider op 6 - 1903-1905) In de serie 'Muziek in Demerary' wordt zondagmid dag in het ambachtencentrum Demerary te Middelburg een programma van operettemuziek en schlagers uit de jaren dertig gepresenteerd door het salonorkest van Chris van den Boom <15.00 uur). Het programma bevat onder andere de wals 'Gold und Silber' van Lehar. een selectie uit de operette 'Lulu' van Perbès en verder vele walsen van polka's van verschillende componisten Fragment uit 'De binnenkant van het geluk' met llinksi Marianne de Rooij en Connie Visser. Vanavond, donderdag, vertoont 't Kiekkot in het Filmhuis Zuidlandtheater te Terneuzen de film 'Francisea' van Manoel de Oliveira. <20.00 uur) Manoel de Oliveira wordt beschouwd als één van de belangrijkste Portugese cineasten van dit moment. Zijn eerste film maakte hy in 1931. maar pas in de jaren '70 brak hij werkelijk door. De film 'Francisea' is gebaseerd op het boek 'Fanny Owen' van Augustina Bessa Luis, die zich op zijn beurt weer baseerde op een waar gebeurd verhaal dat zich afspeelde aan het eind van de vorige eeuw. Het thema is de liefde, een liefde die met te temmen is en zo sterk is dat de personages eraan ten gronde gaan. Het is het oude verhaal van twee vrienden die verliefd zijn op dezelfde vrouw. Het City theater te Middelburg vertoont woensdag avond de film 'The End of August' van Bob Graham met in de hoofdrol Sally Sharp (20.00 uur)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25