ZEEUWSE COURANT Geen gedwongen fusie RSV-M Man verwondt vrouw dodelijk en steekt woning in brand INC! Eigen bijdrage ziekenfonds in plaats van knakenkaart Lubbers ontmoet Thatcher CDA mogelijk bij vredesdemonstratie VANAARDENNE IN DEBA T: Voor zomerreces besluit intrekking boycotwet Grootste roof in Deense geschiedenis Eerste zege handballers DEN HAAG - De kans is groot dat ook het CDA zal deelnemen aan de organisatie van de grote demonstra tie tegen de kernbewapening die op 29 oktober in Den Haag zal worden gehouden. Dinsdag is in het „overlegorgaan te gen de" kernbewapening" met de CDA-vertegenwoordigers daarin overeenstemming bereikt over de voorwaarde waaronder het CDA kan meedoen aan die demonstratie. De CDA-vertegenwoordigers, de di recteurvan het wetenschappelijk bu reau van het CDA, drs. A. Oostlan- der, en het Tweede-Kamerlid R. van der Toom. zullen het akkoord nu vol gende week verdedigen in het CDA- partljbestuur. dat uiteindelyk over de deelname beslist Over de inhoud van het akkoord heb ben de deelnemers in het overlegor gaan (PvdA. CDA. D'66, PPR. PSP. CPN, IKV. Pax Christi en de groep Stop de Kernwapenwedloop) beslo ten nog geen mededelingen te doen. Op 21 maart wordt opnieuw verga derd. t Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Minister Van Aardenne ontkent dat hij RSV-Mon- tage, een volle dochter van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen, wil dwingen om te fuseren met Verolme Montage-IJsselmonde. Wel zien zowel de Raad van Bestuur van RSV, als de bewindvoerders én de projectgroep die het concern heeft doorgelicht nogal veel in een dergelijke fusie. „In die zin wordt er nu gepraat", zei de bewindsman woensdag in een nieuw RSV-debat in de Kamer, „maar niet uitgesloten is dat er, als er tegendruk vanuit Zeeland komt, een andere oplossing uit de bus komt". De uitgebrande woning aan de Keethil in Sint-Maartensdijk ECHTELIJK DRAMA IN ST.-MAARTENSDIJK Wolkenvelden Droog weer met wolkenvelden Mid dagtemperatuur ongeveer 7 graden Matige zuidelijke wind. 226e jaargang no. 52 Donderdag 3 maart 1983 Het kamerdebat, dat op verzoek van de PvdA-fractie en met name Arie van der Hek, voorzitter van de Kamercomrrus- PAGINA 2 onzekerheid Het, personeel van het, bedrijf Gebr De Jonge in 's-Heerenhoek is hoofdzake lijk van de houding van de belasting dienst afhankelijk of er vrijdag wel of niet weekloon zal worden uitbetaald. PAGINA 3 zuivel De Europese Commissie is akkoord gegaan met een voorstel om de inter- ventieprijzen voor de zuivelsector ver- 'j der te verlagen. Op die manier wil men de huidige overproduktie aan melk te gen gaan Voor de Nederlandse boeren komt dit voorstel neer op een bevne- L zing van de zuivelpnjzen Minister Braks zal tijdens het ministers-overleg over het nieuwe EG-landbouwpakket naar verwachting geen verzet aanteke- nen tegen het plan. PAGINA 13 ambtenaren Dit jaar zullen er geen gedwongen ont slagen onder rijksambtenaren vallen. In de jaren daarna zal het beleid er op gericht zijn gedwongen ontslagen te voorkomen Minister Rietkerk van binnenlandse zaken heeft dit ln het overleg met de vijf centrales van over heidspersoneel meegedeeld. De bon den hebben zich bereid verklaard mee te werken aan een zo groot mogelijke mobiliteit van de ambtenaren PAGINA 19 watersport De organisatoren van de watersport- tentoonstellingHiswa, die morgen be gint, hebben gekozen voor een nieuwe en en frisse opzet. In het RAI-gebouw i in Amsterdam is daarvoor onder meer 1 een groot bassin geplaatst, waarin da gelijks demonstraties en wedstrijden j worden gehouden Op de 28ste Hiswa zijn 437 standhouders present die meer dan 900 vaartuigen van klein tot groot exposeren en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 15. Varia: 16, 17. 19 en 23 Radio en televisie: 21. Financiën: 25. sie voor economische zaken, werd ge houden. leverde vnj weinig nieuwe in formatie op Van Aardenne bleef zich zeer terughoudend opstellen tegenover bijvoorbeeld de mogelijkheid om de machinefabriek in Breda alsnog een boedelkrediet te verlenen, ondanks de motie die D'66-leider Engwirda samen met Van der Hek indiende. Van Aardenne citeerde wat Breda be treft de bewindvoerders, die slechts van kleine overlevingskansen spreken. Het alsnog verlenen van een krediet is uit gesloten, blykt uit-de woorden van de minister. Wel wil hij de Brabantse Ont- wikkelingsmaatschappy de kans geven om de machinefabriek te steunen. Daar is overigens een kredietgarantie van economische zaken voor nodig, en die wilde de bewindsman met toezeggen, al zegt hij dat hij de BOM de kans geeft om hem te overtuigen. VERTRAGING DEN HAAG (ANP.GPD) Staatsse cretaris Van der Reijden van volksge zondheid wil dit voorjaar met plannen komen die voorzien in de invoering van een eigen bijdrage voor zieken fondsverzekerden van 250 tot 500 gulden. Een woordvoerder van zijn ministerie heeft dit woensdag desge vraagd bevestigd. Er zijn geen nadere bijzonderheden omtrent dit plan be kendgemaakt. De eigen bijdrage is volgens Van der Reijen noodzakelijk om de kosten van Verolme Electra. een bedrijf dat vol gens de motie ook een krediet moet krij gen, heeft volgens Van Aardenne al op een andere manier de benodigde kre dieten gehaald. HU ontraadde de motie Gieterij De pogingen van D'66 en de PvdA om de machinefabriek en Verolme Elektra alsnog aan een krediet te helpen, ver hullen het feit dat een bedrijf als de RSV-gieterij in Middelburg uit liet ge zichtsveld van de Kamer lijkt te zijn verdwenen. Geen enkel Kamerlid pleitte nog voor dit RSV-bedrijf. dat nu op eigen krachten en buiten over heidssteun om moet proberen een toe komst voor zich te verwerven. Van Aardenne ontkende, zoals gezegd, dat hij RSV-Montage wil dwingen te fu seren met VM-IJ „Je ziet de wildste krantekoppen", zei hij wat dit betreft. Wel wees hy op de voorkeur die bij ver schillende betrokkenen zoals de be windvoerders bestaat om die fusie door te zetten, maar fusie is niet de enig denkbare oplossing. Een samensmel ting van de twee bedrijven zou, zo bleek uit de woorden van de bewindsman, voor VM-IJ in ieder geval niet onvoor- rlplig zijn Van Aardenne. die nogmaals met na druk herhaalde dat hij de KMS-groep met wil ontvlechten, zei dat RSV-M niet (Slot zie pag. 9 kol. 1) de volksgezondheid te beheersen. Als het voorscel door het kabinet en de kamer wordt overgenomen betekent dit dat de 'knakenkaart' verdwijnt. De staatssecretaris wil de invoering van deze eigen bydrage inpassen in een algemene herziening van het stelsel van ziektekostenverzekeringen Het ministerie van volksgezondheid ver klaarde woensdagavond, dat het by de invoering van een eigen bydrage voor ziekenfondsverzekerden van 250 tot 500 gulden, niet gaat om een vastom- SINT-MAARTENSDIJK - Een 61-jari- ge inwoner van het Thoolse Sint-Maar tensdijk, A. H. H„ heeft woensdagmor gen vroeg zijn 53-jarige echtgenote do delijke messteken toegebracht en ver volgens hun woning aan de Keethil in brand gestoken. De dader werd tijdens de brand lopend langs de Parallelweg in Sint-Maartensdijk aangetroffen door dorpsbewoners en kon korte tijd' later door de politie worden aangehou- lynd plan De staatssecretaris be schouwt dit als een mogelijklieid, aldus de woordvoerder Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) zal hec kabinet mor gen een vertraging in de nieuwbouw van ziekenhuizen voorstellen. Tegelij kertijd wil hy afzien van plannen om in sommige gevallen een versnelde proce dure toe te staan. Op korte» termyn ontvangt de tweede kamer van Van der Reyden de hierover aangekondigde den. Hij is woensdagmorgen overge bracht naar het ziekenhuis Lievens- berg in Bergen op Zoom, waar hij in de loop van de dag geplaatst werd in een psychiatrische afdeling. Pas na sectie op het stoffelijk overschot van me vrouw H. B. I. Steketee kon worden vastgesteld dat zij door steekwonden om het leven is gekomen. Het was niet meer mogelijk na tc gaan of zij vóór of na de brand is overleden. Het huis brandde geheel uit. De schade ligt tussen de 100.000 en 150.000 gulden. De belendende percelen liepen rook- en waterschade op. De panden moesten door de brandweerkorpsen van Sint- Maartensdijk en Stavenisse nat worden gehouden Hoe de man het huis in brand heeft gestoken was woensdag nog niet bekend. De rijkspolitie groep Tholen heeft de zaak in onderzoek, geassisteerd door medewerkers van de technische recherche in Middelburg en de recherchegroep Middelburg. Ontdekt De brand in de woning werd ontdekt door een buurjongen die rond 5.00 uur 's morgens thuis kwam. Kort na de melding was de brandweer ter plaatse, maar toen bleek het pand al niet meer te redden. Brandweercommandant J. Lindhout uit Sint-Maartensdijk ver telde dat de brandweerlieden onmid dellijk na aankomst begonnen met het zoeken naar de bewoners. Door het he vige vuur was het echter niet mogelijk de woning binnen te gaan. Daardoor duurde het volgens de brandweercom mandant zeker een half uur voordat men wist dat mevrouw Steketee zich nog in huis moest bevinden. Tijdens de blussingswerkzaamheden vertelde een vrouw van een van de brandweermannen dat ze H. korte tijd daarvoor door het dorp had zien lopen Pas toen het vuur rond 6.00 uur wat was afgenomen kon een brandweerman de woning in om naar het slachtoffer te notitie over het bouwbeleid in de intra-murale gezondheidszorg. Het voorstel van de staatssecretaris hangt samen met diens streven om vanaf 1987 de kosten in de gezond heidszorg niet meer te laten stijgen. Onder deze omstandigheden vindt hij het wenselijk om alle voorliggende bouwaanvragen opnieuw te bekijken Deze heroverwegingen hebben volgens het ministerie waarschijnlijk vertra ging in de bouw en verbouw van ziekenhuizen tot gevolg. DEN HAAG - „Men moet van goeden huize komen om zwaarwegende argu menten te vinden voor het intrekken van de wet melding buitenlandse boy- cotmaatrcgelen". Dat zei staatssecre taris Bolkestein «oensdag tegen de vaste kamercommissie voor buiten landse handel. Toch wilde de staatsse cretaris niet uitsluiten dat de wet eventueel zal worden ingetrokken. Voor het zomerreces zal daarover dui delijkheid komen. Dan wordt de wet aan de kamer aangeboden, eventueel in gewijzigde vorm, of wordt het voor stel ingetrokken, zo beloofde Bolke stein. De wet stelt het Nederlandse bedrijfsle ven verplicht om wanneer het gecon fronteerd wordt met buitenlandse boy cotmaatregelen, dit te melden bij het ministerie van economische zaken. Bij het ontstaan van de wet speelde met name de Arabische boycot van Israel een rol. Maar ook Bolkestein consta teerde dat er steeds meer gebruik ge maakt wordt van economische midde len voor politieke doeleinden en noem de onder meer de Amerikaanse boycot van bedrijven die leverden voor de Rus sische gaspyp naar West-Europa en de Europese boycot van Argentinië ten tij de van de Falkland-crisis. Rapport Van den Bergh (PvdA) toonde begrip voor een opnieuw juridisch doorlich ten van het wetsontwerp, om te zien of alle mogelijke economische boycots zoeken. Deze trof het verkoolde li chaam aan, liggend op bed in de slaap kamer aan de voorzijde van het huis. Na ongeveer een uur kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Het nablus sen duurde nog tot rond 10,30 uur Het stoffely k overschot is in de loop van de morgen overgebracht naar het ge rechtelijk geneeskundig laboratorium te Rijswyk waar woensdagmiddag sec tie werd uitgevoerd Het echtpaar had drie getrouwde kinderen. Eén zoon en een dochter wonen in Sint-Maartens- dyk en een dochter woont in Tholen. Glasgerinkel Een van de omwonenden aan de Haven in Sint-Maartensdyk vertelde dat ze al vrij snel in de gaten had dat er iets aan de hand was. Tegen 05.00 uur werd ze namelyk gewekt door glasgerinkel. Aanvankelijk dacht ze dat er glas in een glascontainer aan de Haven werd ge gooid. maar toen ze daarna een auto hoorde wegrijden (waarschijnlijk een voorbijganger) dacht ze aan een bot sing als gevolg van dronkenschap Daarom wekte ze haar man om eens door het raam een kijkje te nemen Deze zag toen het huis tegenover hem in brand staan. „Het was vreemd", zo ver telt hy"dat het alleen linksboven op de plaats van de slaapkamer, en rechtson der, bij de voordeur fel brandde. Op de andere plaatsen was op dat moment nog geen vuur te zien" Nadat contact wel onder de huidige tekst vallen. Maar noemde het tweede argument van Bolkestein, nagaan of'het niet een extra belastihg voor het bedrijfsleven betekent, een „kulargument". Bolke stein zegde toe de commissie Van der Grinten, die vereenvoudiging van wet telijke regels voor het bedrijfsleven onderzoekt, te zullen vragen de mel ding boycol-wet bovenaan het lijstje te zetten en hierover een tussentijds rap port uit te brengen. Bolkestein hield echter vast aan een van de vaste voornemens van het kabi- net-Lubbers. de zogenaamde-deregule ring. Van der Burg (CDA) toonde hier voor wel enig begrip, maar wilde de dé- regulering niet los zien van de overige argumenten. Blaauw iWDi kwam zijn partijgenoot Bolkestein te hulp door Van den Bergh het „wekken van een reuk van kwaadwillige vertraging bij de regering" ln de schoenen te schuiven. Meerdere Arabische landen hebben hun bezorgdheid over de wet geuit, zo gal' Bolkestein toe. Overigens verze kerde minister van buitenlandse za ken Van den Broek al eerder dat dit niet tijdens de recente rondreis langs vijf Arabische staten is gebeurd, maar al eerder. Van den Broek zei bij die ge legenheid 'echter „de oliegeur van het wetsontwerp af te willen halen", waar voor Bolkestein nu tot aan mei van dit jaar de tijd heeft gekregen van een meerderheid in de kamer. Alleen Schreuders (CPN) zei te overwegen een plenair kamerdebat over deze kwestie aan te zullen vragen. was opgenomen met de meldkamer van de rijkspolitie in Middelburg, waar men al op de hoogte was. is de man naar buiten gegaan om poolshoogte te ne men. De politie deelde later op de dag mee dat bekend was dat zich al geruime tijd spanningen in het gezin voordeden. Omtrent het motief kon echter niets naders worden meegedeeld. KOPENHAGEN (UPI) Twee gewa pende bandieten hebben woensdag de grootste roofoverval in de geschiede nis van de misdaad in Denemarken uitgevoerd door er met acht miljoen kronen (2,65 miljoen gulden) en een geldtransportauto vandoor te gaan. De roof vond plaats toen de auto voor een bank in Lfrngby, by Kopenhagen, arriveerde. De overvallers sloegen de chauffeur en een bewaker neer en reden met de gepantserde auto weg Deze werd later leeg teruggevonden. Van de daders ontbreekt elk spoor De Nederlandse zaalhandbalploeg is na twee nederlagen en een gelijk spel negen de Fransen i de strijd om handhaving vqn de B-status be gonnen met een overwinning. Het sterk geachte Israël werd door de Oranjemannen met 16-9 verslagen. Overigens zal Nederland in dt vol gende belangrijke partijen zijn be langrijkste speler Jacobs moeten missen, omdat d:e door zijn knie ging in de partij van icoensdag avond. Met IJsland en Frankrijk behoort Nederland tot de ploegen, die strij den om behoud van een plaats in de B-poule van het wereldkampioen schap handbal Zie pagina 15/ Foto Een mismoedig kijkende Wil Jacobs, nadat hij tijdens de wed strijd tegen Israel opnieuw aan de knie geblesseerd raakte. De Nederlandse premier Ruud Lubbers poseert hier met zijn Britse collega mevrouw Margaret Thatcher voor de ambtswoning. Dovmingstreet 10 tv Londen iVan onze correspondent LONDEN - Engeland en Neder land zijn het er met elkaar over eens dat de volgende verhoging van de EG-landbouwprijzen zo ge ring mogelijk moet zijn. Dat ver klaarde premier Lubbers woens dag na afloop van een kennisma kingsbezoek bij de Britse premier mevrouw Thatcher. Er zijn twee argumenten om die prijsstijging zo beperkt mogelyk te houden, aldus Lubbers. De Ge meenschappelijke landbouwpoli tiek slokt nu al een overmatig groot deel van de EG-begrotmg op. en bo vendien is voorzichtigheid gebo den met het oog op concurrentie van de Amerikaanse landbouw Overeenkomsten tussen de Britse en de Nederlandse regering signa leerde Lubbers op het vlak van het economische beleid. Beide landen stellen budgetbeheersing centraal, beide landen hebben ook met een grote werkloosheid te maken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1