Dit jaar geen gedwongen ontslagen rijksambtenaren Industriële grootverbruikers stroom krijgen extra hulp Garantiefonds reisgelden vanaf 1 april in werking Twee doden bij felle brand in Haarlem MARIANNE BACHMEIER TOT ZES JAAR VEROORDEELD LANDBOUWSCHAP ONEENS MET BEZUINIGINGSPLAN Onderzoek geëist naar justitie-beleid rond Molukkers-proces PZC/binnen-buitenland BONDEN: IN RUIL VOOR MEER MOBILITEIT Architecten krijgen weer opdrachten VERBETERING CONCURRENTIEPOSITIE Kantoorwerk zwaarder dan men denkt BETERE DEKKING DAN VIA ANVR-FONDS I^JONDERDAG 3 MAART 1983 13 )EN HAAG (ANP) De beperking van het aantal rijksambtenaren met 2 procent per jaar zal in 983 geen gedwongen ontslagen tot gevolg hebben. Deze garantie heeft minister Rietkerk van linnenlandse zaken de vijf centrales van overheidspersoneel woensdag gegeven. In de jaren jaarna zal de minister er naar streven gedwongen ontslagen te voorkomen. Ie bonden op hun beurt hebben is naar een technische commissie de Scheur op te stappen als de minister jegezegd mee te zullen werken aan verwezen. dit weer aan de orde zou stellen vóór 1 en zo groot mogelijke mobiliteit van Tijdens het vorige overleg dreigde Van juli, als de arbeidsvoorwaarden weer e ambtenaren, als gedwongen ontsla- en vermeden worden. Het kabinet wil l de jaren 1983/1986 het aantal van O.OOO rijksambtenaren (uitgezonderd olitie, defensie en belastingen) met 2 rocent per jaar verminderen. Het gaat us om 1800 arbeidsplaatsen per jaar. Ie verschillende departementen heb- en nog geen beleidsplannen over de fersoneelsvermindering bij binnen- indse zaken ingeleverd. Zijn die er, an gaan centrales en minister daar an jaar tot jaar over praten, lamens de centrales herhaalde Abva/ labo-voorzitter J. van de Scheur dat ok in de jaren 1984 en volgende edwongen ontslagen uit den boze zijn. 'oorts moeten de banen die verdwij- en 'gespreid' vallen, waarmee de onden bedoelen dat het niet alleen m monteurs, kantinepersoneel en tger administratief personeel gaat. ialarissen let tweede punt dat woensdag op de verlegagenda stond, de voorgestelde erlaging van de aanvangssalarissen. HAARLEM (ANP) Een felle uitslaande brand in een winkel/woonhuis in het centrum van Haarlem heeft woensdagochtend het leven gekost aan twee mensen. Een derde persoon moest met brandwonden worden opgenomen in een ziekenhuis. Dat heeft de politie meegedeeld. Om het leven kwam het echtpaar Veenstra. De man, volgens de politie ongeveer zestig jaar oud, werd door de brandweer zwaar gewond aangetroffen op het dak van het pand aan de Gierstraat. Hij overleed kort na aankomst in het Elizabeth Gasthuis. Het stoffelijk overschot van zijn echtgenote vond de brandweer nadat het vuur was geblust in de uitgebrande woning. De door de brand licht gewond geraakte vrouw is een zuster van mevrouw Veenstra. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. )EN HAAG - Er worden weer bouw- ilannen gemaakt voor de toekomst. Irchitecten krijgen weer meer op- Irachten voor bedrijfs- en kantoorge- iouwen nadat lange tijd een voortdu- ende daling in opdrachten werd waargenomen. Ook in de woningbouw i een opleving van voorlopige op- trachten te bespeuren. )e opleving is niet spectaculair groot naar volgens het ministerie van volks- juisvesting betekent het dat er on- lanks alle onzekerheden, sprake is van en toenemend vertrouwen. Het minis erie schrijft dit aan de Tweede Kamer n een overzicht van de landelijke louwactiviteiten. )e dalende rente en de vorig jaar zeer terk gedaalde bouwkosten spelen een irote rol bij de stijging van bouwplan- len. Overigens moeten de ontwerp-op- Irachten nog wel omgezet worden in werkelijke bouwplannen. Dat laatste, neer daadwerkelijke bouw. laat zich log niet uit de cijfers afleiden, behalve ils het gaat om water- en wegenbouw. )e gunstige verwachtingen van hetmi- listerie zullen niet tot gevolg hebben lat het hoge aantal bouwwerklozen, 18.000 eind vorig jaar. snel kan dalen, liet alleen het stijgende aantal bouw- 'akkers zonder werk is volgens het mi- iisterie „uiterst zorgwekkend", Ook de jeriode dat iemand achter elkaar werk- dos is, wordt steeds langer. De helft van Ie 118.000 bouwwerklozen had die sta- us langer dan een half jaar. besproken zullen worden. Minister Rietkerk liet de bonden desgevraagd weten dat hem niets bekend is van verdere aanslagen op de arbeidsvoor waarden van het overheidspersoneel, aldus Van de Scheur. De bonden hebben de minister gewaarschuwd dat als de gesprekken over vermindering van het personeelsbestand in het on derwijs 'onredelijk' verlopen de centra les dit bij hem aan de orde zullen stellen. Rietkerk is coördinerend bewindsman voor het personeel in de collectieve sector. Van de Scheur verwacht dat in het gehele onderwijs, inclusief het wetenschappelijk onderwijs, op 1 au gustus zo'n 13.000 hanen verdwijnen. Opnieuw staatsgreep in Ghana verijdeld ABIDJAN (RTR) De regering van Ghana heeft een poging tot een staats greep verijdeld. Een groep uit burgers en militairen bestaande samenzweer ders was van plan het staatshoofd, luitenant-vlieger Jeres Rawlings, te vermoorden. Dit is woensdag door de Ghanese radio bekendgemaakt. Het is de derde keer sinds oktober vorig jaar dat melding wordt gemaakt van een samenzwering tegen de rege ring. De radio citeerde een officiële verklaring. LUEBECK (DPA) De 32-jarige Westduitse Marianne Bachmeier, die in 1981 in de rechtzaal de vermeende moordenaar van haar dochtertje doodschoot, is woensdag door de rechtbank in Luebeck wegens doodslag en verboden wapenbezit tot zes jaar veroor deeld. De vrouw schoot op 6 maart 1981 de toen 35-jarige Klaus Grabowski dood, die werd beschuldigd van de moord op haar dochtertje Anna. De openbare aankla ger eiste een gevangenisstraf van acht jaar. De verdediging vroeg vrijspraak. Foto: Marianne Bachmeier bij het verlaten van de rechtzaal. ARNHEM (ANP) Industriële groot verbruikers van elektriciteit kunnen rekenen op extra hulp ter verbetering van hun concurrentiepositie ten op zichte van het ons omringende buiten land. De vorig jaar tussen de Samen werkende Elektriciteits Produktiebe- drijven (SEP) en de Gasunie overeen gekomen kortingsregeling voor indus triële grootverbruikers van stroom wordt aanzienlijk uitgebreid. Dit gebeurt enerzijds door een extra korting voor de zeer energie-intensieve industrieën (de zogenoemde giganten) en anderzijds door verruiming van de WENEN lDPAl Nogal eens met schouderophalen afgedane kantoorarbeid is helemaal niet zo licht als men wel denkt. De belas ting van geest en zenuwstelsel aan hel schrijfbureau ligt volgens een onderzoek door Oostenrijkse ar beidswetenschappers tussen 70 en 100 procent. Die belasting is daarmee hoger dan bij het autorijden. Hierbij is I vooral de belasting van het over wegend vrouwelijke kantoorperso neel in aanmerking genomen In een studierapport van het Oos- tenrijkse algemene ongevallenver zekeringsinstituut dat woensdag werd gepubliceerd staat dat boe nen en stof afnemen met 9 procent het minst belastend is, maar lezen daarentegen met 100 procent 'de hele mens opeist,. De geestelijke en zenuwbelasting van een autobestuurder is buiten de stad 35 procent en in de stad 58,9. Het in de muur slaan van een spijker belast geest en zenuwen met 43,8 procent, koken met 54,7 en pianospelen met 56,7. Het overwe gend door mannen verrichte werk aan de draaibank is de deskundi gen 14,7 en vrouwelijke bezigheden als naaien, wassen en opruimen 16 I procentspunten waard. Wie een hem bekende tekst over schrijft bereikt een belastingscur ve van 74,3 procent, machine- schrijven eist 78, geldtellen 80 en alfabetisch ordenen 90 procent. Wat de kantoorruimte aangaat; de voortdurende nabijheid van ande re mensen in grotere ruimten leidt totpermanente overprikkeling en duurzame sociale overvraging, wat kan leiden tot psychische storingen en agressie'. Kunstlicht en ventilering, 'techni- sch-functionele steriliteit' en de betrokkenen tegenstaande kleu ren doen volgens de deskundigen de rest om kantoorpersoneel psy chisch en fysiek ziek te maken. OEN HAAG (ANP) - Het landbouw schap vindt de voor 1986 beoogde bezuinigingen op het ministerie van landbouw en visserij nog te groot, ondanks dat na overleg dit bedrag onlangs van 240 miljoen is terugge bracht naar 133 miljoen gulden. De bezuinigingen staan haaks op het plan van het kabinet voor het bedrijfsleven een stimuleringsbeleid te voeren. Het schap wil voor de bezuinigingen geen verantwoordelijkheid nemen. De ze conclusie trok voorzitter J, van der Veen van het landbouwschap woens dag, nadat het bestuur zich over de plannen van de minister had uitgespro ken. Daarbij werd duidelijk dat het bestuur de bezuiniging op de sector sociaal-economische voorlichting in de Andere punten uit de plannen waar mee het bestuur grote moeite heeft zijn de vermindering van de uitgaven voor landinrichting en keuringskosten. Ook de door het kabinet onlangs aangekon digde maatregelen voor verlichting van de lasten van het bedrijfsleven zijn volgens het schap onvoldoende, te meer daar er van een samenhangend beleid nauwelijks sprake is. Voorzitter drs. J. Schouten van de katholieke Nederlandse boeren- en tuindersbond ging in zijn kritiek zelfs zover te veronderstellen dat er bij de bezuinigingen sprake is van een „over woekering van ambtelijke manipula ties, om zich zelf aan het werk te houden". Door de voorgestelde bezuinigingen worden onderdelen van het landbouw beleid in zijn ogen wezenlijk aangetast. Ir. D. Luteijn van het koninklijk Nederlands landbouwcomité meende dat bij inkrimpingen op voorlichting uiterste terughoudendheid zal moeten worden betracht Een verdere inkrim ping van het personeel, met meer dan 2 procent, noemde hij onverantwoord. Het kabinet heeft onlangs plannen bekendgemaakt het rijkspersoneel met twee procent in te krimpen, uitgezon derd politie, defensie en belastingen. P. W. Blokland (Nederlandse christelijke boeren- en tuindersbond) verklaarde eveneens dat ombuigingen op voorlich ting „nauwelijks bespreekbaar" zijn. criteria bij toekenning van de korting, waardoor nu ook middelgrote bedrij ven van de regeling kunnen profiteren. Een en ander is woensdag door een woordvoerder van de SEP bevestigd. Door het criterium van minimumjaar- verbruik te verlagen van dertig miljoen kilowatt/uur tot twintig miljoen kilo wattuur kunnen volgens hem nu onge veer honderd Nederlandse bedrijven van de kortingsregeling gebruik ma ken tegen zestig in 1982. De regeling wordt onder meer gefinancierd door de inzet van extra aardgas, waartoe de regering vorig jaar heeft besloten. De kortingsregeling van SEP en Gasu nie ten behoeve van de energie- intensieve industrie ging medio vorig jaar in. Uit de opbrengst van het verstoken van extra aardgas in de elektriciteitscentrales en uit een ver goeding van de SEP kunnen kortingen en restituties aan de grootverbruikers worden betaald. Destijds was tussen SEP en Gasunie al overeengekomen, dat de criteria van de regeling na enige tijd zo nodig zouden worden aangepast. Naast het verlagen van de criteria is nu ook overeengekomen om het restitutiebe drag voor de zeer grote afnemers te verhogen. De concurrentiepositie van de Neder landse industrie is ongunstig ten Opvolging Ester Als de bonds raad van dc industrie- en voedings bond CNV ermee akkoord gaan zal Simon Weidenaar. de huidige penning meester van de bond, de op 4 februari onverwacht overleden Leo Ester als voorzitter opvolgen. De 53-jarige Weidenaar begon in 1962 met het vakbondswerk als districtsbe stuurder voor het district Groningen b(j de toenmalige christelijke bedrijfs groepencentrale Unitas. die later op ging in de industriebond CNV. opzichte van het buitenland, omdat de elektriciteitstarieven in ons land veel hoger liggen dan bijvoorbeeld in Duitsland. De ons omringende landen maken veel gebruik van steenkool. bruinkool, kernenergie en water kracht., De tussen SEP en Gasunie gesloten overeenkomst heeft geen ge volgen voor de tarieven voor kleinver bruikers. (Van onze verkeersredakteun DEN HAAG - Het ANVR-garantie- fonds dat in 1973 is opgericht om vakantiegangers schadeloos te stellen indien de touroperator failliet gaat terwijl dc vakantie is betaald, wordt op 1 april vervangen door het Garan tiefonds reisgelden. Het nieuwe fonds moet meer dekking geven dan het ANVR-fonds. Naast een schadeloosstelling bij faillissement van touroperators, zullen ook de gevolgen van faillissement van vervoerders en van verschaffers van accommodatie worden gedekt. Het Garantiefonds reisgelden wordt ge voed door de vakantieganger. Per reis- boeking betaalt hij tien gulden voor el ke reis die meer kost dan 100 gulden. Voor goedkopere reizen hoeft niet te worden betaald, maar zij zijn wel ge dekt. Niet gedekt zijn binnenlandse treinreizen. Van het tientje is vijf gul den voor de voeding van het fonden, vijf gulden voor administratiekosten. De schatting is dat het fonds in het eerste jaar van zijn bestaan zes miljoen gulden zal ontvangen, deelde dr. W A van de Garde woensdag mee. de voorzitter van de stichting Garantiefonds reisgelden De stichting wordt gevestigd in Rotter dam. Het fonds moet zo groot worden dat per jaar twee grote faillissementen op gevangen kunnen worden, zo verklaar de in september vorig jaar staatssecre taris Van Zeil van economische zaken, die sinds zijn benoeming tot staatsse cretaris, in 1981. heeft verlangd dat een breder garantiefonds in de plaats zou komen van dat van de ANVR. Er wordt, aldus Van de Garde, op gere kend dat uiteindelijk 97 a 98 procent „van degenen die in het reiswezen ak- tief zijn" zich aansluiten bij de nieuwe stichting, ook niet-leden van de ANVR. Dat betekent niet alleen reisagenten en touroperators, ook vier banken (Amro. ABN. Rabo en de spaarbanken), ver voersbedrijven en exploitanten van ho tels. appartementen, bungalows, cam pings; voorzover zij aktief zijn op de Ne derlandse reismarkt. Schadeloosstelling De verwerking van nieuwe deelnc- mers moet uiterlijk op 1 november vol tooid zijn. Dat neemt niet weg dat vakantiegangers die deze zomer de du pe van een faillissement zouden wor den, toch kunnen rekenen op schade loosstelling. althans voorzover zij heb ben geboekt bij een reisagent of tour operator die bij het Garantiefonds reisgelden is aangesloten. In geval van zulke nood kan de stich ting een beroep doen op de Raoo-bank in Eindhoven, zo is overeengekomen. Verder is er de extra garantie van drie miljoen gulden, die staatssecretaris Van Zeil heeft gegeven tot 1 december van dit jaar Indien zich een raillise- ment voordoet, moet de gedupeerde vakantieganger zich richten tot de reis agent bij wie hij heeft geboekt. De reis agent is in eerste instantie aansprake lijk. Er is een speciaal vignet ontworpen (een roodwilbiauwe wereldbol met een lachende mond maar met treuren de oogjes) voor de aangeslotenen bij het Garantiefonds reisgelden. In de ko mende tijd zal aan dit vignet in de STER-uitzendingen meer bekendheid worden gegeven. In een eerste reactie op het nieuwe fonds zegt de consumentenbond voor alsnog zijn bezwaren te handhaven te gen het vrijwillige karakter van het nieuwe fonds De consumentenbond zou graag zien dat het reisagenten touroperators enz. wettelijk verplicht wordt gesteld aan een dergelnk fonds deel te nemen Bezwaar heeft de bond ook tegen de tien gulden, (de helft garantie, de andere helft administratie kosten) die de consument per boeking moet betalen De bond heeft liever dat hier gewerkt wordt met een systeem ge baseerd op percentages. Nu is het zo dat iemand die alleen reist duurder uit is dan de personen die in groepsverband een reis boeken Positief vindt de bond dal de reiziger zijn garantie zwart op wit krigt (garan- ticccrtificaat). dal 'alles' wordt gega randeerd en dat een duidelijke 'juridi sche scheiding' is aangebracht in de geldstroom: de consument krijgt zin geld van het fonds ROTTERDAM (ANP) Zeven anti- racisme-organisaties verenigd in het samenwerkingsverband Saron heb ben minister Korthals Alles van justi tie woensdag om een diepgaand on derzoek gevraagd naar het door de politie en justitie in Assen gevoerde beleid in de vervolging van tien Molukse jongeren. De organisaties vinden dat aan het politie-optreden vooroordelen tegen over Molukkers in het algemeen en de stereotypering van Molukse jongeren als potentiële terroristen in het bijzon der ten grondslag hebben gelegen. De organisaties vragen de minister maatregelen te nemen waardoor her haling daarvan kan worden voorko men. Daartoe zou onder meer een verklaring kunnen behoren van het openbaar ministerie waarin de betrok ken Molukse jongeren volledig worden gerehabiliteerd en van alle blaam gezuiverd De tien Molukkers werden door de rechtbank in Assen veroordeeld we gens opzettelijke poging tot doodslag op of het toebrengen van lichamelijk letsel van agenten door het beschieten van een politie-auto. De hoogste straf was vijf jaar. In hoger beroep werden de Molukkers door het hof in Leeuwar den echter vrijgesproken, omdat het hof opzet tot poging tot doodslag of het plegen van lichamelijk geweld niet bewezen achtte en verdere tenlasteleg gingen ontbraken. Tot de zeven organisaties die een diepgaand onderzoek vragen behoren PTT dient klacht over namaken van telefoonboek UTRECHT (ANP) De PTT heelt bij de officier van justitie in Haarlem een klacht ingediend tegen de Uitgeverij Holland-Recom C.V. in Badhoevedorp wegen het namaken van telefoonboe ken. De uitgeverij heeft onlangs in een aantal grote steden zogenaamde za- kenboeken uitgebracht, die naast ad vertenties complete overdrukken van oude telefoonboeken bevatten. Op grond van de telegraaf- en telefoon- wet is het niet toegestaan complete overdrukken van telefoonboeken te maken en die in boekvorm uit te geven. De uitgeverij beeft de gratis versprei ding van de 'zakenboeken' inmiddels stopgezet. „Wij zijn behoorlijk ge schrokken van de klacht van de PTT", aldus woensdag verkoopleider M. Rees van Holland-Recom. Hij schat dat enkele honderden boeken gratis by een aantal bedrijven in de grote steden zijn bezorgd. De uitgeverij had tot de produktie van de zakenboe ken besloten om service aan de klanten te verlenen, aldus Rees. „Je ziet tegenwoordig zoveel boeken en gidsen die uit andere bron zijn overgenomen, dat wij dachten dat dit boek ook wel kon" onder meer de Vrije Zuid-Molukse jongeren, de liberaal joodse gemeente in Amsterdam, de beweging Suri naams links en het landelijk actieco mité Molukken. Vermoeden De organisatie spreken bij hun be schuldiging over vooroordelen bij poli tie en justitie overigens van een "ver moeden". Een aanwijzing daarvoor noe men zij de verdachtmaking van de politie via de pers dat de 'tien van Assen' plannen hadden om de konin gin en voormalig premier Van Agt te gijzelen. „Deze verdachtmaking werd nimmer met bewijzen gestaafd en ook ten tijde van het proces niet expliciet door het openbaar ministerie voor zijn rekening genomen", aldus de organisa ties in hun brief aan de minister. De organisaties vragen zich tenslotte af hoe het zover kon komen dat de tien Molukkers verdacht van beschieting van een politie-auto in juni 1982. Een wettig en overtuigend bewijs van schuld aan poging tot doodslag kon niet worden geleverd, zo menen zij. Stichting: polio binnen 20 jaar uit te roeien DEN HAAG (ANP) De ziekten polio, difterie en mazelen kunnen binnen 20 jaar wereldwijd zijn uitgeroeid. Dit is de mening van de stichting 'redt de kinderen', die met een project in het Afrikaanse Boven Volta een begin heeft ge maakt tot verwezenlijking hier van. Het project heeft tot doel binnen drie jaar in het district Kaya. een gebied met ongeveer 750.000 inwo ners. alle kinderen tot de leeftijd van vier jaar in te enten tegen deze ziekten, zo is woensdag op een persconferentie van de stichting in Den Haag bekendgemaakt. Voor het project ts 2.2 miljoen gulden nodig Het Pnnses Beatrix Fonds heeft hiervoor een bedrag van 250.000 gulden toegezegd. De rest van het geld zal moeten komen van de Europese gemeenschap pen. het fonds kinderpostzegels en particulieren. Twee maanden gele den is de stichting met een vrijwil- lïgersteam in Kaya begonnen met inentingen. Volgens geregistreerde gegevens van de wereldgezondheidsorgani satie (who) dienen zich jaarlijks nog 35 000 tot 40.000 poliogevallen per jaar aan, vooral in Zuid- Amerikaanse landen, Azië en Afri ka. Maar het werkelijke aantal zal tien maal zo hoog liggen, aldus vice-voorzitter dr. R. J. H. Kruisin- ga van de stichting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15