Kerken moeten werklozen ran Schelde bijstaan' Speelautomaten Reddingsplan van RDM: met 750 man minder dóór Geen gedwongen fusie RSV-M EEN TEKEN DES TIJDS HOORT ZIET Burgemeester m. markusse van arnemuiden: PZC/provincie momS HOUDT UW HOBBY walkman BETAALBAAR i unisefv-1 1 52U2ONDERDAG 3 MAART 1983 lAGTEKERKE - „Ik hoop dat de kerken hun plicht verstaan en niet alleen financiële, maar ooral geestelijke hulp bieden aan degenen die dat zo hard nodig zullen hebben. Want als de egeringsplannen voor 'De Schelde' doorgaan, zal die geestelijke nood beslist niet gering zijn", boorden van deze strekking sprak de burgemeester van Arnemuiden, M. M. Markusse, woensdag- vond uit op de ledenvergadering van de kiesvereniging 'Trouw aan ons beginsel' in Mariekerke. >e vergadering werd gehouden in een zaal van de kerk van de gereformeerde gemeente in lagtekerke. ie heer Markusse ging uitgebreid in op e problemen, die 'De Schelde in Vlis- jigen bedreigen. Hij wees op de uiterst felangrijke rol, die 'De Schelde' niet al en p Walcheren, maar in heel Zee- ind speelt. De heer Markusse vroeg laarbij ook aandacht voor de financiële evolgen voor veel Walcherse platte- ndsgemeenten, waar een groot deel ui de werknemers van 'De Schelde' oonacfitig is. De gemeenten moeten imers een deel van de WW-uitkerin- gen betalen. Zorgelijk is de 'Scbelde- ramp' ook voor de middenstand in met name de kleinere plaatsen „Veel werk loosheid betekent een daling van de koopkracht. Dat is bijzonder tnest voor de plaatselijke middenstand, waarvan sommige winkeliers toch al moeite heb ben om het hoofd boven water te hou den". Amemuidens burgemeester stak ver der een beschuldigende vinger in de m Eei schildersbedrijven 320 werknemers) totterdam failliet Joor RSV-debacle 10TTERDAM Het Rotterdamse cbildersbedrijf Kalkman (220 werk- emers) heeft woensdag de poorten loeten sluiten vanwege het uitblij ven van betalingen van de belangrijk- ;e klant, de RSV-bedrijven in het ijnmond-gebied. Kalkman is dinsdag lilliet verklaard, nadat de schuld van SV tot circa zes miljoen gulden was pgelopen. 5e Bouw- en Houtbond wil met de Urator in het Kalkman-faillissement verleg voeren om te bekijken of ïogelijk vijftig tot zestig arbeidsplaat- en bij dit bedrijf gespaard kunnen lijven. Het gaat om werk dat vooma- aelijk bij de Rotterdamse raffinaderij- ii wordt verricht. jver vier kleinere Rotterdamse schil- lersbedrijven, die samen ongeveer onderd man in dienst hebben, is veneens het faillissement uitgespro- en. Ook zij waren, via Kalkman of irect, van RSV afhankelijk. De Bouw en Houtbond FNV verwacht dat het eed voor de Rotterdamse schilderssec- or nog niet geleden is. Mstrictsbestuurdèr Jan Kuckelhom an de FNV-bond noemt de gang van aken zeer triest. Volgens hem was er oor de betrokken bedrijven bij RSV oldoende werk. Rekenkamer wil niet betrokken raken bij onderzoek RSV gingsmogelijkheden betrok hij ook de Brede Maatschappelijke Discussie over het Energiebeleid ..Dat is een rruljoe- nenverslindend project, en ik vraag me af wat daar uitkomt". Oeververbinding De Vaste Oeververbinding Westcr- schelde vindt de heer Markusse 'hard nodig'. Niet alleen zijn de veerdiensten 'uiterst kwetsbaar', maar ook is Zeeuwsch-VIaanderen een deel van Zeeland dat geholpen moet worden'. De burgemeester van Arnemuiden wees op de werkgelegenheid die bij de eventuele aanleg van de VOW kan wor den geschapen. Vooral als veel bouw vakkers die nu bij de Oosterschelde werken betrokken zijn, overbodig worden, kan de VOW van groot belang zijn". De heer Markusse was het beslist niet eens met de stelling, dat Zeeland niet t zou mogen blijven aandringen op de VOW, omdat de Oosterschelde- en an dere dijkverzwaringswerken zo duur uitvallen. Het feit dat de onderhande lingen over de VOW worden gevoerd met het mes op tafel, noemde hij 'triest'. Na een uiteenzetting over de visie van de SGP, die een voorstander is van het bouwen van meer woningen, besloot de heer Markusse zijn toespraak met het verklaren van de oorzaken van de hui dige malaise. „Omdat wij God en Zijn geboden hebben verlaten, moeten wij daarvan nu de gevolgen ondergaan. Al leen van een terugkeer naar Gods gebo den is zegen te verwachten", aldus de heer Markusse woensdagavond in Aag- tekerke. IADVERTENTIEI RSV richting van 'Den Haag'. „Is Zeeland in politiek opzicht wel interessant voor Den Haag?", vroeg hij zich af. In dit ver band refereerde de heer Markusse aan het lage inwonertal van Zeeland, in ver gelijking met de andere delen, van het land. Hij sprak het vermqeden uit, dat 'hier in Zeeland electoraal toch niks te halen valt en dat Zeeland daarom met meetelt voor Den Haag'. „'De Schelde' is van eminent belang voor Zeeland. Het rijk moet zijn finan ciën daarom beter verdelen. Dan moet er maar bezuinigd worden op bijvoor beeld sport, kunst en welzijn. Want wat is harder nodig?", vroeg de heer Mar kusse zich al. Bij de eventuele bezuini- Lichtgewich! stereo casseite-speter. Verkrijgbaar in diveree kleuren, kompleet met hoofdtelefoon en schouderriem. Normale prijs W-jFwM m Dixonsprijs nu m. vl Bijpassende lichtgewicht luidsprekerset Unisef VS-2 Dixonsprijs MIDDELBURG Lange Delft 59 IN VISIE MINISTER 1500 MAN WEG DEN HAAG De algemene rekenka mer wil niet betrokken raken bij een mderzoek van de Tweede Kamer naar Ie handel en wandel van het RSV- ioncern. De kamercommissie voor de rijksuitgaven heeft dit woensdag ver- lomen tijdens een bezoek aan de ekenkamer. )e bezwaren van de rekenkamer zijn :owel formeel als materieel van aard. i'ormeel kan de rekenkamer krachtens 3e wet pas een bedrijfsonderzoek in stellen indien de overheid in dat bedrijf ien meerderheidsaandeel heeft. Dat is >ij RSV niet het geval. Bovendien heeft ie rekenkamer het te druk met het onderzoek naar de financiële gang van ^aken rond de Oosterscheldewerken. DEN HAAG Het aantal banen dat bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij (RDM) moet verdwijnen kan beperkt blijven tot 750. Dit stelt de ondernemingsraad van dit bedrijf, een onderdeel van het noodlijdende RSV- concem, in een 'reddingsplan' dat woensdag is aangeboden aan de Twee de Kamer. Volgens de ondernemings raad houden de plannen van minister van Aardenne van economische zaken in, dat bij RDM ongeveer 1500 van de ruim 3000 banen verloren zullen gaan. Zoals bekend ziet de bewindsman nog een toekomst voor de marinebouw en de algemene werktuigbouw bij RDM. De ondernemingsraad vindt echter dat daarnaast ook goede overlevingskan sen bestaan voor de andere werkzaam heden bij RDM: scheepsreparatie, off shore en zware apparatenbouw. Daar toe moet een reddingsplan worden uitgevoerd, dat in totaal minstens 44 miljoen gulden zal vergen Voor de reparatie is een financierings bedrag nodig van in totaal 35 miljoen gulden, zo staat in het reddingsplan 10 miljoen voor de overname van aktlva, - 11 miljoen om het verlies over dit jaar te dekken en 14 miljoen aan werkkapi taal. Dat geld zal moeten komen van de gemeente Rotterdam, die zoals bekend bereid is grond van RSV aan te kopen, maar daarvoor niet. meer wil betalen dan 25 miljoen gulden. Slechts een deel hiervan zal echter beschikbaar kunnen komen voor de reparatie, zo werd gesteld tijdens een persconferentie in Den Haag. waar het reddingsplan werd toegelicht. De rest van het geld moet komen van onder aannemers, banken en buitenlandse klanten. De ondernemingsraad erkent dat de kosten van afvloeiing van personeel niet in het plan zijn verwerkt, evenmin als de schuldenlast van RSV, die gedeeltelijk op de RDM-reparatie drukt. De omvang van de schuldenlast van RSV is nog steeds niet bekend, evenmin als de verdeelsleutel daarvan voor wat betreft de bedrijfsonderdelen. Een RDM-woordvoerder zei in Den Haag desgevraagd dat het reddings plan voor RDM niet inhoudt, dat de reparatie-afdeling van RDM in stand zal blijven ten koste van andere RSV-werven (Wilton-Feyenoord). Vol gens hem verschillen de dokken van de diverse werven in grootte en heeft elke werf een specifiek marktaandeel. Off-shore Reparatie Als de afdelingen marine en algemene werktuigbouw en eventueel ook ande re delen van RSV uit dat concern worden gelicht en in een andere rechtspersoon worden voortgezet, lig gen er volgens de ondernemingsraad ook kansen voor de afdeling reparatie. Vanuit een 'nul-situatie' zou de afde ling reparatie van RDM kunnen na gaan tegen welke kosten men bepaal de werkzaamheden zou kunnen uit voeren. Besparingen in indirecte en overheadkosten zullen echter nodig zijn om te kunnen concurreren. Dit geldt niet alleen binnen de eigen reparatie-organisatie, maar ook in de sector 'algemeen' bij RDM. Volgens het reddingsplan moeten de ofT-shore en de zware apparatenbouw ondergebracht worden in één (oza- )bedrijf. De capaciteit van de off shore-afdeling zou zeer sterk terug moeten gaan en deze afdeling zou in feite als engineering-afdeling worden voortgezet. Zeer specialistische deel- constructies voor de off-shore zouden in de zware apparatenbouw verzorgd kunnen worden. Voor dit deel van het reddingsplan zal in totaal 9 miljoen gulden nodig zijn. Volgens off-shore directeur L. Booms- ma heeft de slechte positie van de off-shore van RSV weinig te maken met de ontwikkeling van de markt, maar veel met een falend beleid in het verleden. In de toekomst zou men zich moeten toeleggen op een beperkt produktiepakket om vanuit die positie geleidelijk aan de sterk groeiende off-shore-markt te heroveren. 'Slot van pagina 1) inkel en alleen van de KMS afhankelijk is en dat er dan ook oplossingen buiten de KMS om gevonden kunnen worden. Opnieuw, zoals gezegd, pleitte Van Aar denne voor de samenhang van de KMS- poten. Hij roemde de apparatenbouw en de marktvooruitztehten in deze sec tor. en stelde opnieuw dat de capaciteit in de marinebouw moet wordne terug gebracht naar 1 miljoen manuren per jaar Over de ketelbouw was hij veel somber der en hij herhaalde z'n waarschuwing dat. er het simpele 'marktfeit' ligt dat nieuwe orders na de nu vast lijkende 'Opdrachten uitgesloten zijn. Het' is niet zijn bedoeling, zei hij. om alle ketelop drachten bij de Schelde onder te bren gen. ten koste van de MESK in Henge lo. hoewel ook voor Hengelo geldt dat de marktvooruitzichten uiterst schraal zijn. De bewindsman komt. op verzoek van de WD'er Jacobse. voor het Paas- Oosterscheldeachtig Sprekend over de problemen in dc ma rinebouw zei Van Aardene dat hot een onmogelijkheid is om het 'gat' in de produktie vaneen jaar of twee te laten bestaan als er geen marine-orders wor den vervroegd. Je moet, zei hij met na druk op het laatste woord, zien dat gat tc vullen omdat anders een grote leegloop dreigt. Opnieuw zei hij dat in eerste instantie het ministerie van de fensie cerst-aangewezene is om de fi nanciële problematiek op te lossen, met name waar het gaat om het afbou wen van de al lopende opdrachten, maar hij sloot niet uit dat er een soort „Oosterschelde-achtige oplossing" uit de bus komt, in die zin dat het hele kabinet de financiële verantwoorde lijkheid aanvaardt. Voor wat het tijd stip van de marine-bestellingen be treft gaf de ministe toe dat de oplos sing voor dat probleem „hier" - in Den Haag dus - moet worden gevonden. Een onderonsje tussen de kamerleden Van der Hek van de PvdA 'hen Jacobse van de VVD die tijdens het RSV-debat elkaar nogal in de haren zaten PvdA'er Van der Hek kwam woensdag met een motie waarin hij van het kabi net vraagt de offshore- en de reparatie sector van de RDM in Rotterdam als nog een boedelkrediet te geven, afdelin gen waarvoor de minister géén toe komst ziet. Van Aardenne ontraadde ook deze motie, hoewel hij opmerkte dat de RDM en de betrokken overhe den nog de tijd hebben om met overle vingsplannen te komen. Hij wilde die tijd echter niet wat gemakkelijker ma ken via een boedelkrediet. De bewindsman maakte ook duidelijk dat hij tot nu toe 75 van de beschikbare 150 miljoen aan boedelkredieten heeft uitgekeerd. Dat bedrag is genoeg om de betrokken bedrijven slechts twee we ken lang te helpen. Daarna krijgen al leen de bedrijven een krediet waarvoor oplossingen méér tijd vergen en bedrij ven die een duidelijk overlevingsplan op tafel leggen. Ook de derde motie ontraadde de mi nister Van der Hek pleitte er daarin voor om bijvoorbeeld bonden en onder nemingsraden de kans te geven om zich over overlevinsplannen uit te spreken. In principe heeft de minister daar geen moeite mee. maar het ging hem echter te ver om die inspraak ook mogelijk te maken door de extra tijd die daarvoor nodig is via boedelkredieten te finan cieren. Vandaag spreekt de kamercommissie voor economische zaken verder over de vraag of er een parlementaire enqu- 'te of een andersoortig onderzoek moet worden ingesteld naar de gang van za ken bij RSV in het verleden. Het aantal speelautomaten in Nederland groeit. In vrijwel elk horeca-bedrijf is tegenwoordig zo'n vernuftig apparaat te vinden, waar bezoekers hun tijd mee kunnen verdrijven. Met name de video-spelen zijn definitief doorgebroken. Zogenaamde amusementhallen, waar vaak 50 tot 60 speelkasten staan opgesteld, bloeien welig. Zielloos vertier, zeggen sommigen. Een aan de techniek gekoppelde onontkoombare ontwikkeling, vinden anderen. Zeker is dat er veel geld mee gemoeid is. Zo wordt beweerd dat alléén het pac-man spel (eten of gegeten worden) in de Verenigde Staten de omzet van de totale filmindustrie overtreft. Vooral jongeren, omstreeks zestien jaar oud, gooien argeloos munt na munt in de kasten om zich daarna vechtlustig in de strijd met de machine te werpen. Zeeland telt naar schatting circa 2000 tot 2500 geëxploiteerde speelauto maten. Over de omzetten, de spelen opbrengen, willen de betrokkenen liever niet zoveel kwijt. Nog voor het middaguur trekt de amusementshal aan de Goese Kreu- kelmarkt al bezoekers. Scholieren, die zich in hun vrije uren tegen betaling in bizarre video landschappen begeven. Onheilspel lende futuristische geluiden vullen de grote zaal. Soms klinkt een melodietje, ten teken dat de speler een hoge score behaalt of wellicht vanwege zijn zojuist geleden neder laag. Felle kleuren en een spannend gevecht om punten trekken de ogen van de scholieren onophoudelijk naar het beeldscherm. Veelal is het de kunst zelf aan belagers te ont snappen en tegelijkertijd zoveel mogelijk van hen op te ruimen. Twee jongens van zestien jaar leg gen uit dat ze in de hal op een prettige manier hun schoolpauze door kunnen komen. Een nieuw persoonlijk record is daarbij mooi meegenomen. „Anders ga ik toch maar naar een frites-zaak", zegt er één. Een andere scholier (20), die evenals de vorigen onbekend wil blijven, is wat spraakzamer. „Ik vind het ontzettend leuk om hier rond te lopen", vertelt hij. „Alleen ben je voor jehet weet ineens een hoop geld kwijt". Af en toe gaat hij in de hal een kijkje nemen. Hij heeft zich voorgenomen van te voren een bepaald bedrag te reserveren en wanneer deze guldens op zijn, weer weg te gaan. „Je kunt er nooit van winnen", zegt hij waarheidsge trouw. „Je moet het zo lang moge lijk zien uit te houden". Het leukste vindt de scholier het om in de lijsten te kömen, die regelmatig op het scherm verschijnen. „Maar dan moet je wel goed zijn", voegt hij ei haastig aan toe. Deelnemers kun nen namelijk, wanneer ze een record vestigen, hun initialen aan het video-spel toevertrouwen. De speelgrage scholier is niet te beroerd om eens een spel te demonstreren. Daarvoor kiest hij 'Joust': een soort luchtslag van struisvogelachtige dieren met hun berijders. De speler moet het in dit ruimte-gevecht opnemen tegen tientallen andere 'struisvogel rijders'. roofvogels en projectielen. Bovendien wachten halverwege het spel beneden twee kolkende lava-meren. Eieren rapen levert extra punten op. Verontschuldigend vertelt de scho lier dat hij het apparaat niet volle dig onder de knie heeft, Dan moetje eerst heel wat guldens spenderen, verduidelijkt hij ..Op den duur zie je zoveel apparaten, dan weet je niet welke je eerst moet spelenHet spel begint. Zijn struisvogel vliegt al klapwiekend omhoog. Tussendoor landt het dier even op een rotspla teau. De vijandelijke vliegers vallen aan en na korte tijd is de scholier verwikkeld in een hevige strijd. Zijn gezicht verraadt spanning en uiter ste concentratie „Ja, een dubbele treffer", juicht hij. En even later: „Dat stomme vogeltje. Als je te lang bezig bent, komt er ineens zo'n ander vogeltje. Oh, nu eieren rapen En pas op dat je niet in de lava terecht komt. want dan is het echt raak". Na ongeveer tien minuten spelen is de punten verzamelende struisvogel voorgoed neer getui meld Inmiddels heeft een belang stellend publiek van zeven mede scholieren zich rond de kast verza meld. De speler heeft zichzelf over troffen. Hij vestigde het record van de dag en schaarde zich als negende in de totale ranglijst van veertig. „Ik kan het zelf nog niet geloven", zegt hij. „Maar ja, Je houdt natuurlijk met op tot je op de eerste plaats staat". De beheerder van de amusementhal (die overigens ook zijn naam niet noemt) spreekt van 'een teken des tijds'. „We zijn er gewoon aan toe. Het valt niet meer onder een deken weg te doen". Hij stelt dat voor de 'knapen' de machines heerlijk zijn om af te reageren. Winnen geeft de beheerder toe lukt nooit. „Ik zie het als een uitlaatklep voor agressie. Je kunt je er op uitleven en wordt er met dronken van". Door behendigheid kunnen bezoekers veel geld uitsparen, meent hij. „Sommigen zijn drie kwartier met één gulden aan het spelen. Daar staat weer tegenover dat anderen hun gulden binnen enkele minuten kwijt zijn". Echte gokkers bevinden zich niet onder de scholieren, be toogt de beheerder. De fruitautoma ten zijn gewilde apparaten voor de wat oudere bezoekers. De hal is geopend van 's morgens elf uur tot 's avonds tien uur. In de zomermaan den wordt een en ander wellicht langer opengesteld. Overigens kijken de speelauto- matenbeheerders reikhalzend uit naar een nieuwe wet op de kansspelen. De wet is al in de Tweede Kamer behandeld. Ver wacht wordt dat nog dit jaar de zaak rond is. Dan zal uit de fruitautomaten rechtstreeks het geld rollen. Officieel is uitkering voor punten op deze machines nog verboden. Het is een publiek ge heim dat dit verbod met voeten wordt getreden. Loontjes automaten bv in Middel burg is het bedrijf dat verreweg de meeste speelautomaten neerzet in Zeeland: ongeveer 1500. Meestal ontvangt de eigenaar van een hore ca-bedrijf vijftig procent van de opbrengst. De andere helft gaat naar de eigenaar van de machine, bijvoorbeeld Loontjes. Volgens di recteur C Loontjes is Zeeland wat automaten betreft een zeer ver- spreid gebied, met onregelmatige omzetten (bedragen kan hij niet noemen). Gedurende de zomer maanden is er een piek, terwijl 's winters een aantal speelhallen ge sloten blijft. De apparaten zijn afkomstig uit verschillende landen, zoals de Verenigde Staten, Duits land, Engeland. Italië. In Nederland bevindt zich géén toonaangevende fabriek op dit gebied. De prijs van een speelautomaat kan oplopen tot 10.000 gulden. Voor de café-houders betekent de plaatsing van een flipperkast, video- spel, poule-biljart of fruitautomaat een aardige bijverdienste. Verveelde bezoekers blijken maar al te graag op een machine afleiding te zoeken. In een café in Goes vertelt bezoeker Tom de Boer zijn visie op het gebeuren. „Met die video-spelen is het zo dat. door een bepaalde ontwikkeling in de techniek, de commercie een gat in de markt heeft gevonden", meent hij. „Het typische is dat juist de mensen met weinig geld er gebruik van maken". Hij wijst op een paar scholieren, rond een pac-manspel. „Ik zeg vaak tegen die jongens: zit je je zakgeld in dat ding te gooien". Volgens Tom betekenen de spelen een uitdaging; proberen beter te zijn dan de machi ne. „Ik denk dat het hetzelfde is als met een schaakcomputer. Ze zijn op een bepaalde manier geprogram meerd. Je kunt ze misleiden, wan neer je sommige irrationele hande lingen verricht". Tom heeft zo zijn bezwaren tegen de apparaten. „De handel vangt de poen. De spelers hebben zich een paar minuten bezig gehouden en zijn hun geld kwijt". Ook het ingebouwde competitie element is naar zijn zeggen een wijze om het geld in de machine te krijgen. „Het gaat om een score, cijfers. Je zegt al gauw: ik zal en moet hoger". De Goesenaar wijst op de verder op staande flipperkast. .Al die spelletjes veranderen om ze interes santer te maken" Uit de verte klinkt 'Challenge the champ'. Het apparaat spreekt vloeiend Engels. Wanneer twee spelers het spel beëindigen, zegt de flipperkast: 'What a low score. Try harder'. Tom: „Het dondert niet wat voor score je hebt. Dat ding zegt dat altijd. Soms is het weieens irritant. Dan zit je rustig te praten en dan hoor je ineens 'Challenge the champ'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11