Cokesfabriek Sluiskil wil 69 mensen ontslaan Pedagogische academies bezorgd over gering aantal aanmeldingen Zeeuwse actie voor zieke Poolse baby Nog steeds onduidelijkheid over regeling voor kernafval Cogéma PZC/ WERKTIJD VERKORTING AFGEWEZEN almanak 'OPHEFFING OF FUSIE UITEINDELIJK NIET ONDENKBAAR' WOENSDAG 2 MAART 1983 provincie VLISSINGEN - Drie Zeeuwse instellin gen rlie zich inzetten voor hulp aan Po len (de stichting Zeeland cn organisa ties in Terneuzen en Goes) zijn een ac tie begonnen voor een Poolse baby die dringend medische hulp nodig heeft. Het 8 juni vorig jaar geboren meisje Alexandra Sztylka moet op zeer korte termijn geopereerd worden. Zij lijdt aan hersenwaterzucht. wat een opeen hoping van vocht in het hoofd tot ge volg heeft. Zonder ingreep zal het kind op z'n minst geestelijk gehandicapt door het leven moeten gaan, maar de ziekte is ook levensbedreigend. De drie instellingen willen nu door het inzamelen van geld - er is in eerste in stantie 10.000 gulden nodig - een opera tie in het Sofia-kinderziekenhuis in Rotterdam mogelijk maken. Het meis je. alkomstig uit Poznan, kan door de gebrekkige voorzieningen niet in Polen worden geholpen. Het Rode Kruis kan evenmin hulp bieden. De pastoor in Poznan heeft daarop contact gezocht met de heer J. Lipöwski in Vlissingen. voorzitter van de stichting 'Zeeland helpt Polen' Deze heeft inmiddels via het ministerie van buitenlandse zaken en ambassade kunnen bewerkstelligen. dat Alexandra vrijdag per vliegtuig naar Nederland komt. De totale behan deling in het Rotterdamse ziekenhuis, waar het meisje zo'n dertig dagen zal moeten blijven, zal rond de 21.000 gul den kosten. Om dit geld bijeen te krij gen, hebben de Zeeuwse instellingen besloten een gironummer te openen i nummer 329443 onder de vermelding van 'Hulp aan Alexandra'). SLUISKIL De cokesfabriek in Sluiskil wil 69 van de 435 werknemers ontslaan. De directie ligt vandaag (woensdag) de ondernemingsraad in. Het collectief ontslag, dat vorige week werd aange meld bij het gewestelijk arbeidsbureau van Terneuzen, is een gevolg van de crisis in de staalindus trie en met name bij het Noordfranse staalconcern USINOR, mede-eigenaar en belangrijke afnemer van de cokesfabriek. Het Sluiskilse bedrijf haalt de laatste maanden slechts 60 procent van de pro- duktiecapaciteit. Een poging om de af- zetcrisis op te lossen via arbeidstijdver korting mislukte. De arbeidsinspectie wees de aanvraag af omdat de moeilijk heden van blijvende (structurele) aard zijn. Contactmet het ministerie van eco nomische zaken over steunverlening haalde evenmin iets uit. De ontslagen vallen onder zowel jonge als oudere personeelsleden en op alle af delingen. Het gaat in hoofdzaak om Ne- Ds H. M. Strafing voorzitter van beraadgroep voor jeugdhulp MIDDELBURG - Ds. H. M. Strating is dinsdagmorgen gekozen als voorzitter van de nieuwe provinciale beraad groep jeugdhulpverlening in Zeeland. Deze groep, de voortzetting van het .Breed Beraad' jeugdhulpverlening Ds. Strating werd geacht de onafhanke lijke voorzitter te kunnen zijn, die de nieuwe beraadsgroep zich wenste. Daarbij werd erop gewezen, dat hij bin nen enkele maanden weggaat als waar nemend-directeur van .Kinderzorg': dan kan hij onafhankelijk functioneren, vond de vergadering. Op verzoek van ds Strating (72) werd vastgelegd, dat het voorzitterschap „in verband met de leeftijd van de betrokkene" jaarljjks zal worden bekeken. Gedeputeerde W. Don onderstreepte bij de installatie het belang van de be raadgroep in de advisering over de ma nier, waarop de hulpverlening aan de jeugd het best gestalte kan krijgen. Hij zag de groep als een van de .instrumen ten' om bij te dragen aan meer samen hang in het beleid. Van Rietschoten krijgt order van 35 miljoen voor Oosterscheldedam (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG- Het electrotechnisch be drijf Van Rietschoten en Houwens heeft een opdracht ter waarde van 35 miljoen gulden binnen gekregen van Rijkswaterstaat. Hetgaat om werk dat in het kader van het Oosterschcldepro- ject moet worden uitgevoerd. Van Rietschoten en Houwens, met ves tigingen in Rotterdam, Vlissingen en Alblasserdam, levert een deel van de electrische installatie voor de bewe- gingswerken van de stormvloedkering. Het gaat met name om de energie trans porterende delen. Van Rietschoten en Houwens kwam een jaar geleden in het nieuws toen een Oosterschelde-order aan de neus van het bedrijf voorbij ging en aan het Zweedse ASEA werd gegund Het Rot terdamse bedrijf protesteerde daar des tijds heftig tegen, maar Rijkswater staat bleef op het standpunt dat ASEA in ieder geval het goedkoopst was en de order kwalitatief gezien uitstekend kon uitvoeren. Van Rietschoten en Hou wens miste daardoor een order voor on geveer 6 miljoen, maar heeft er nu een voor 35 miljoen terug. ZEEUWSE Buit De inbrekers, die onlangs in een Middelburgs pand onder dekking van de duisternis hun slag sloegen en de buitgemaakte spulletjes in vuilniszakken afvoerden, zullen wel vreemd hebben opgekeken toen ze terugkerend van hun grijp grage expeditie bij lamplicht na gingen wat het resultaat ivas van hun strooptocht. Want iaat moeten ze hebben aange troffen bij het openen van één van de zakken: dat wat er doorgaans in behoort te zitten. Huisvuil dus. De eigenaar was niet tegen dat soort diefstallen verzekerd. derlandse werknemers, al zitten er ook enkele Belgen en Turken onder. De di rectie heeft de vakbonden inmiddels van de reorganisatie op de hoogte ge steld. Zij weigerden dinsdagavond com mentaar zolang de ondernemingsraad niet is ingelicht. Wél bevestigde Wil Waumans van de Industriebond FNV dat de arbeidsinspectie de aanvraag tot werktijdverkorting, die in januari had moeten ingaan, afwees. Toen dat bericht in de loop van vorige week, onder meer via de publikatiebor- den in het bedrijf, bekend werd. ont stond er onrustonder het personeel. „Er is dinsdag een hoop deining geweest." aldus Waumans. „Demensen weten niet waar ze aan toe zijn en niemand deed een poging om ze te informeren, ik heb ze toen aangeraden op een open brief te Politie Terneuzen blust brandje TERNEUZEN De Temeuzense poli tie heeft maandagnacht een brandje ge blust in een telefooncel aan de Arsenaal- straat. De telefoonboeken gingen in vlammen op. Het vuur werd rond 02,00 ontdekt door surveillerende politie agenten. Die doofden het vuur met een schuimblusser. schrijven en opheldering te vragen. Die zal nu worden gegeven". Procedure Omdat het om een melding van collec tiefontslag gaat krijgen directie en bon den een maand de tijd om te overleggen over andere oplossingen voor de afzet- problemen. In april praat het GAB met de personeelsleden, die er op de nomina tie staan om ontslagen te worden. Ad junct-directeur H. F. van Luijk ver wacht. dat een aantal van hen verzet zal aantekenen tegen de gang van zaken. Dat betekent opnieuw uitstel. Overigens zei hij de reorganisatie bij de cokesfabriek 'zeer teleurstellend' te vin den, al werd de maatregel al langer ver wacht. „Hij toont nog eens aan, dat een aantal bedrijven in de kanaalzone bij zonder kwetsbaar is". OnderdirecteurW. Oranje van hetSluis- kilse bedrijf was niet bereikbaar voor een reactie. Hij vergaderde dinsdag avond nog over het saneringsplan. HOEK - Bij koeien is een éëneiïge tweeling een zeldzaamheid. In de 21 jaar dat hij dierenarts is, heeft Pol van de Vijver slechts één keer een dergelijk geval aan de hand gehad. Onlangs ontdekte de IJzendijkse dierenarts bij de Hoekse veehouder Piet Riemens bij toeval een eeneiige tweeling. Het gaat om de in decem ber 1980 geboren Trijntje 25 en Trijntje 26. De dieren verschillen in tekening iets van elkaar: men dacht in eerste in stantie dan ook aan een 'gewone' tweeling. Omdat Trijntje 25 en Trijn tje 26 nogal wat overeenkomst in ge drag vertoonden, begon men echter te twijfelen. Bloedonderzoek wees uit dat het hier inderdaad een eeneiige tweeling betrof. Trijntje 25 en Trijn tje 26 werden op dezelfde dag tochtig, op dezelfde dag drachtig en kalfden op dezelfde dag. De vaarskalfjes, die begin februari werden geboren, ver tonen een opvallende overeenkomst. Riemens: „De kalfjes zouden een tweeling kunnen zijn, zo lijken ze op elkaar". De eeneiige tweeling geeft eenzelfde hoeveelheid melk. Ook de tijd dat de koeien melk geven is ge- lijk. De Diergeneeskundige Kliniek van de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft inmiddels belangstelling ge toond voor de Hoekse eeneiige twee ling. Men wil de dieren aankopen voor proeven. Van de Vijver: „Met een eeneiige tweeling beschik je over uniek vergelijkingsmateriaal" UITWERKING VERTRAAGD De Cokesfabriek in Sluiskil Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De Franse nucleaire op werkingsfabriek Cogéma heeft nog niet aan de PZEM laten weten op wel ke manier in de jaren negentig het na opwerking resterend kernafval zal worden teruggezonden. Cogéma had dat op grond van het befaamse opwer- kingscontract met de PZEM voor de kerncentrale Borssele voor het eind van het vorig jaar moeten laten weten. Uit antwoorden van minister Van Aar- BURGHSLUIS - De fundering voor de eerste pijler van de stormvloed kering in de Oosterschelde ligt ge reed. Dinsdagmorgen vroeg is pal te gen de damaanzet op de oever van Schouwen-Duiveland op de daar al eerder afgerolde ondermat een bo venmat neergelegd. Het was de eer ste keer dat dit onderdeel van de bouw van de stormvloedkering goed verliep. Bij eerdere pogingen een bo venmat neer te leggen, liepen onder- matten beschadigingen op. Dat was ook het geval bij de onder- mat waarop nu een bovenmat is ge legd. De mattenafrolponton Car- dium scheurde vorige week maandag bij het schoonzuigen van de mat het bovendoek open. Dit werd vrij snel opgemerkt, waarna het opschoon- proces meteen werd gestaakt. De schade aan de mat bleef daardoor be perkt. Met de onderwater-werkka mer van de Johan V kon de mat in enkele dagen worden hersteld. Bij rijkswaterstaat en de aannemers combinatie Dosbouw heerste dins dag enige opluchting nu het eindelijk was gelukt ook een bovenmat fout loos af te zinken. Volgens een woordvoerder van rijks waterstaat is de mat precies op de juiste plaats terecht gekomen. De ko mende dagen zal de grind- en asfalt- storter Jan Heïjmans in de weer zijn om de randen van het nu complete stel matten te bestorten. Dat is nodig om de overgang tussen de zandbo dem en de matten voldoende stroom- bestendig te maken. Verwacht wordt dat in het weekeinde een tweede bo venmat kan worden afgerold. Het herstel van de beschadigde mat aan de andere kant van het sluitgat Ham men wordt intussen voortgezet. Het is de bedoeling dat de tweede mattenlegger die in de Oosterschel- demondig actief is. de Dos I, volgen de week op de proeflokatie in de Roompot een tegelmat neerlegt. Die komt te liggen op de daar al eerder afgerolde proefmatten. Met behulp van zo'n tegelmat worden eventuele oneffenheden in de funderingsmat- ten uitgevlakt. Op die proeflokatie wordt later in het voorjaar - zij het tijdelijk - een pijler neergezet. Mo menteel is het hefschip Ostrea met een pijler in de takels samen met de afmeer- en opschoonponton Macoma bij de proeflokatie een reeks proeven aan het uitvoeren. denne van economische zaken aan de Tweede Kamer blijkt echter dat er ver traging is opgetreden. Volgens de bewindsman is die vertra ging ontstaan door de bijzondere zorg die Cogéma aan de afvalspecificatie geeft. Hij voegt er echter ook aan toe dat een en ander „ook verband houdt met goedkeuring die Cogéma nodig heeft voor de Franse regering". Nederland heeft op basis van het con tract twee jaar de tijd om te zeggen of de door Cogéma opgestelde afvalspecifi catie aanvaardbaar is. Volgens de mi nister maakt Nederland zich bij het stellen van eisen vooral druk om het vervoer van het kernafval. Van Aarden- ne stelt overigens dat Nederland die be denktijd van twee jaar blijft houden, want Cogéma zal de afvalspecificatie minimaal twee jaar voor de datum waarop met opwerking kan worden be ginnen indienen. Wanneer die nieuwe opwerkingsfabrie ken aan de slag gaan, blijkt overigens niet uit de mededelingen van de be windsman. Volgens de oorspronkelijke planning zou dat in 1985 zijn, maar uit gesloten is dat dat tijdstip gehaald wordt. Volgens het opwerkingscontract mag Cogéma overigens zelf bepalen wanneer zij begint met het opwerken van de uitgewerkte splijtstofstaven uit de kerncentrale in Borssele. De afvalspecificatie is van belang om te beoordelen of het terugzenden van het kernafval - destijds het 'hete hangijzer' bij het aangaan van het contract met de Fransen - verantwoord kan geschie den. Dat afval zal overigens niet eerder dan in 1995 aan Nederland worden te ruggezonden. MIDDELBURG - Het aantal aangemel de nieuwe studenten voor het cursus jaar 1983/1984 voor de twee pedagogi sche academies in Zeeland ligt tot nu toe lager dan ooit. Bij de christelijke en de rijkspedagogische academie zijn in totaal slechts vijftig nieuwe leerlin gen ingeschreven. Komt er in deze si tuatie de komende jaren geen verbete ring dan dreigt opheffing voor beide academies of zullen zij gedwongen worden samen te gaan. Dit verklaar den dinsdagmorgen CPA-directeur M. Haak en zijn collega C. de Graaf van de RPA in Middelburg. De terugloop zet zich op het ogenblik in versneld tempo voort. Vijf a zes jaar ge leden konden de PA's samen op onge veer driehonderd nieuwe studenten re kenen. Er waren toen nogal wat afval lers zodat bij het begin van de nieuwe cursus in werkelijkheid met ongeveer tweehonderd studenten kon worden ge start De afgelopen jaren is dit aantal al gehalveerd en nu dreigt hetzelfde te ge beuren. De ervaring leert dat het cijfer van aangemelde leerlingen in maart weinig afwijkt van het aantal bij het be gin van cursusjaar Beide directeuren zijn van mening dat de golf van publiciteit over de teruglo pende werkgelegenheid ln het onder wijs een belangrijke oorzaak is van het geringe aantal aanmeldingen En in derdaad zjjn er bij het lager onderwijs minder arbeidsplaatsen dan voorheen. Oorzaken zijn de teruggelopen geboor tecijfers en de bezuinigingsmaatrege len van de rijksoverheid. Volgens de he ren Haak en De Graaf rechtvaardigen deze zaken echter niet de omvang van de terugloop van het aantal studenten zoals zich die nu voordoet bij de PA's in Middelburg. Ze benadrukten dinsdag dat men wel kan zeggen dat de PA op leidt voor werkloosheid maar dat dit voor veel andere opleidingen evenzo of zelfs in sterkere mate geldt De Graaf: „Bij onze voorlichting erken nen we de problematiek van het gebrek aan banen. Tegelijkertijd stellen we echter dat iemand die van de middelba re school komt het beroep moet kiezen waar hij of zij zin in heeft". Haak: „Voor zowel de poot OO (opleiding onderwijs gevenden - lagere scholen» als OK top leiding kleuteronderwijs i geldt dat ze vrij algemeen, breed en sociaal-mens vormend van karakter zijn. Daardoor kan het ook gebeuren dat geslaagde studenten banen krijgen die heel ver van het onderwijsgebied afliggen, bij voorbeeld in de journalistiek". Overigens brengt de terugloop van het studentental de PA's in Middelburg voor 1987 nog met direct in de proble men. Tot dat jaar geldt voor beide na melijk een sociaal plan van het ministe rie van onderwijs. Dit houdt in dat het aantal docenten tot 1987 bevroren is, ongeacht dalingen in de aantallen leer lingen. Willen de academies in de Zeeuwse hoofdstad ook na dat jaar voort kunnen bestaan dan zijn per school minimaal 240 leerlingen nodig Dat betekent mi nimaal ongeveer tachtig nieuwe stu denten per school per jaar. Met de vijf tig die de academies nu samen hebben komen ze er dus bij lange na niet. Volgend jaar gaan de PA's nieuwe stijl van start, de PABO's (Pedagogische Academies voor Basisonderwijs). In het spreidingsplan van het ministerie van onderwijs wordt uitgegaan van 66 PA BO's over het gehele land, Het voortbe staan van R.PA en CPA in Zeeland is in dit plan overeind gebleven. Na 1987 Worden in 1987 echter niet de 240 leer lingen per PA gehaald dan ziet het er donker uit. Volgens de directeuren is het ongewenst dat de PA's in Zeeland zouden fuseren. De Graaf: „Voor een schoolsoort als de HTS ligt dit anders. Bij de PA's in Zeeland worden de stu denten echter door de scholen in de ei gen identiteit opgeleid en zij kunnen later bij lagere scholen van dezelfde identiteit vooreen baan aankloppen". Zowel de heer De Graaf als zijn collega Haak vinden dat in de eerste plaats voor het voortbestaan van beide acade mies gevochten moet worden. Lukt dat onverhoopt niet dan blijft alleen een fu sie over, willen niet allebei de PA's met sluiting worden bedreigd. In dat geval is een fusie volgens beide directeuren 'op z'n minst bespreekbaar'. Ze zijn het erover eens dat beide instituten wel herkenbaar zouden moeten blijven voor wat de indentlteit betreft. In de praktijk zou dit neerkomen op de op richting van een interlevensbeschou- weljjke pedagogische academie. De directeuren verwezen dinsdag naar Doetinchem. Daar konden academies van protestantse en openbare richting niet naast elkaar blijven voortbestaan, waarna besloten is een interlevensbe- schouwelijke vorm te kiezen. Naast een openbare en de protestantse wordt aan de academie ook een roomskathoheke poot toegevoegd In Zeeland zal vol gens De Graaf en Haak hetzelfde moe ten gebeuren indien een interlevensbe- schouwelijke PA opgericht zou worden. Baan gevonden Overigens is bij RPA en CPA onder zoek verricht naar de bevindingen van de studenten die verleden jaar slaag den. Bij de RPA waren dat er voor de OO-poot 39. Per 1 januari dit jaar wa ren er van hen 9 in geslaagd een volle dige betrekking in het onderwijs te vinden, zes kregen een deeltijdbaan in het onderwijs terwijl er zes elders werk kregen. Twaalf van de 39 waren 1 januari werkloos, de rest is actief als student of anderszins. Van de 49 die vorig jaar bij de CPA af studeerden bij de afdeling OO kregen er zeven een volledige en zes een deeltijd betrekking in het onderwijs. Ander werk. studie of dienstplicht was er voor elf studenten terwijl er per 24 februari 26 nog niets om handen hadden. Bij de OK ligt de situatie gunstigei«om- dat bij het kleuteronderwijs de terug gang van het leerlingental tot stilstand is gekomen. Van de 26 afgestudeerden bij de CPA hadden er vorige maand 4 nog geen baan. bij de RPA gold dat voor 8 van de 34 geslaagden. Hel verdwijnen van de PA's zal vol gens de directies ernstige gevolgen hebben voor het onderwijs in de pro vincie Zeeland. Er bestaan uitgebreide contacten vanwege stage en hospite- ren. De scholen voor kleuter- en lager onderwijs in de provincie zijn op deze wijze verbonden aan de PA's in Mid delburg. Bij verdwijnen wordt verder gevreesd voor verlies van kennis in de provincie. Op het ogenblik zijn de PA's, hetzij samen of alleen, in vrijwel alle commissies en organisaties op on derwijsgebied in de provincie verte genwoordigd. Diefstallen en mislukte inbraak in Middelburg MIDDELBURG - Bij inbraken in de stationsrestauratie en bij de bouw plaats voor de Zeeuwse Bibliotheek is in Middelburg voor meer dan 4600 gul den aan materiaal ontvreemd. Een in braakpoging in een woonhuis aan de Kruitmolenlaan mislukte maandag avond. De diefstal in de stationsrestauratie moet tussen maandagavond negen uur en dinsdagmorgen half zes zijn ge pleegd. Weggenomen werden dranken, snoep- en etenswaren, rookartikelen, lectuur en een cassetterecorder. Totale waarde van de buit bedraagt 2700 gul den. Braakschade is niet geconsta teerd. Toegang is namelijk verschaft door het verwijderen van de raamspij len van een toegangsdeur aan de per ronzjjde. Vervolgens werd de ruit uit de deur genomen en netjes tegen de per ronmuur gezet. De recherche heeft de zaak nog in onderzoek. Bij de Middelburgse gemeentepolitie werd maandag aangifte gedaan van een inbraak in een container op de bouw plaats van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk. Vermoedelijk is ze verleden week in de nacht van donder dag op vrijdag gepleegd. Nadat een hangslot werd opengebroken werd uit de container voor 1916 gulden aan spul len meegenomen, namelijk een slijptol, een handcirkelzaag, een slijpmachine, een boormachine en een kabelhaspel. Omstreeks half twaalf maandagavond mislukte een inbraakpoging in een wo- ning aan de Kruitmolenlaan Op het be wuste adres werd omstreeks dat tijd stip aangebeld. Nadat de bewoners niet reageerden hoorden zij even later ge morrel aan de achterdeur, kennelijk het begin van een inbraakpoging. Nadat een van de bewoners zijn gezicht had laten zien nam(en) de onbekendein» de benen. PvdA-vragen over storten afval in Zeeuws-Vlaamse Dekkerspolder MIDDELBURG - Het PvdA-statenlid H. Venekamp heeft het dagelijks be stuur van de provincie vragen gesteld over Zuidhollandse afvalstortingen in de Zeeuws-Vlaamse Dekkerspolder. Hij wil weten hoe een en ander zich verdraagt met het provinciaal afval- stoffenplan. Venekamp wijst op berichten over deze stortingen uit Zuid-Holland en de brie! daarover van de Vereniging Milieuhy giëne Zeeland. Als de stortingen zich niet verdragen met het Zeeuwse afval- stoffenplan wil hij weten wat. gs daar aan denken te doen of heeft gedaan. Als gs nog niets hebben ondernomen, zal Venekamp „gaarne de beweegredenen daarvan vernemen". Ook vraagt het statenlid of het juist is dat het niet lan ger toegestaan zal zijn huisvuil uit Ne derland in Belgie te.storten; en wat daarvan de consequenties kunnen zijn voor Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2