O ALE ZEEUWSE COURANT Lagere inkomensgrens voor belasting 'tweeverdieners' Kabinet zwijgt over looningreep Twee hoge militairen in Israël nemen ontslag DDf "ill Cl» STAATSSECRETARIS KONING WIJZIGT VOORSTEL: Lid harde kern van de RAF gearresteerd autn adria OVERLEG IN STICHTING VAN DE ARBEID: Geen doorbraak vrije EG-markt Perioden met zon Droog weer en perioden met zon. In de ochtend hier en daar mistbanken mid- dagtemperatuur ongeveer 7 graden. Zwakke tot matige oostelijke wind. 226e jaargang no. 51 Woensdag 2 maart 1983 AMjVWU oiiz- l/eWBM6K, di/uM: domm cJ.jk 150 4463 AE goes 01100 20440 BRUSSEL (RTR) - De Europese Ge meenschap zal in het eerste kwartaal van dit jaar waarschijnlijk honderden miljoenen dollars meer uitgeven aan landbouwsubsidies dan is begroot, zo hebben EG-functionarissen dinsdag verklaard. De uitgaven zijn uit de hand gelopen doordat de kosten voor het opslaan van overschotten steeds hoger worden en de prijzen van landbouwprodukten op gendhat. heeft de EG-rrünisters van de wereldmarkt zijn gedaald buitenlandse zaken er vorige week al voor gewaarschuwd dat de gemeen- Het lid van de Europese Commissie 'schap in 1985 met meer over voldoende voor begrotingszaken. Christopher Tu- contanten zal beschikken om het land bouwbeleid te financieren, de Europe se Commissie gaat vandaag praten over mogelijkheden om de overschot ten te verkleinen en de uitgaven te ver minderen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Staatssecretaris Koning (financiën) heeft zijn voorstel voor een belastingverhoging voor zogenoemde tweeverdieners aanzienlijk gewijzigd. Volgens zijn nieuwe plan, dat inmiddels aan de ministerraad is voorgelegd, moet de regeling al ingaan wanneer de vrouw een belastbaar inkomen van f 4842 heeft. Vanaf een inkomen van f7382 is de belastingdruk maximaal. Met zijn nieuwe voorstel komt de voor de man blijft in dat geval f12.716. om een paar uur minder in de week te staatssecretaris tegemoet aan de wens vanuit de Kamer om de belastingverho ging voor gezinnen met meerdere inko mens geleidelijker te laten verlopen. Oorspronkeljjk was het de bedoeling dat de regeling ineens op een niveau van f7382 zou beginnen In dat geval zou het vaak voordelig zijn geweest in dien een vrouw enkele uren minder zou werken. De nieuwe plannen komen erop neer dat voor een gezin met twee inkomens de belastingen niet verhoogd worden indien de vrouw minder dan f 4842 per jaar verdient. De belastingvrije voet ontslagen Bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Terneuzen is ontslag aangevraagd voor 69 van de 435 werknemers van de Cokesfabriek in Sluiskil. Het bedrijf kampt met een afzetcrisis. de laatste maanden haalde de Cokesfabriek slechts 60 procent van de produktieca- paciteit. Een aanvraag voor arbeids tijdverkorting werd afgewezen en een poging om steun van het ministerie van economische zaken te krijgen le verde evenmin iets op PAGINA 11 kernafval Een halvering van hel aantal schietoe feningen in de gemeente voor de op slag van kernafval op het ECN-terrein in Petten. Deze ruil zijn minister Win- semius van milieubeheer en het colle ge van burgemeester en wethouders van Zijpe overeengekomen. Dit voor stel komt vrijdagavond aan de orde tij dens de vergadering van de gemeente raad van Zijpe PAGINA 13 afscheid Zaterdag 4 juni krijgt Wim van Hane- gcm een groots afscheid aangeboden, in de Kuip in Rotterdam speelt die dag het WK-elftal van 1974 tegen Feye- j noord In de pauze zal André Hazes een I speciaal voor 'de kromme' gecompo neerd lied len gehore brengen PAGINA 17 winstdaling De nettowinst van het Unilever-con cern was in 1982 15 procent lager dan in 1981 1.568 miljoen gulden tegen 1.848 miljoen gulden. Volgens de raad van bestuur is de daling van de wmst vooral te wijten aan de nadelige in vloed van wisselkoersveranderingen, aan hogere reorganisatiekosten en aan een zwaardere belastingdruk. Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie: 4. Sport: 13. Radio en televisie: 15 Financiën: 17. Indien de vrouw meer dan f 4842, maar minder dan f7382 verdient, wordt de belastingvrije voet voor de man ver laagd tot f9921. Verdient de vrouw meer dan f7381. dan bedraagt de belas tingvrije voet voor de man f7381. Deze belastingverhoging wordt in de meeste gevallen enigszins gecompen seerd doordat de belastingvrije voet voor de gehuwde, werkende vrouw ver hoogd wordt van f2549 tot f7381. Pas per 1 januari 1984 ontstaat een moge lijkheid van rolwisseling. Volgens de staatssecretaris kan deze wijziging niet eerder worden doorgevoerd. Perl juli In tegenstelling tot de eerdere plannen zal de regeling voor dubbele inkomens pas per 1 juli worden doorgevoerd. Oor spronkelijk wilde Koning de belastin gen ai per 1 april verhogen, maar dit bleek technisch niet mogelijk. Tevens komt hij hiermee tegemoet aan een wens van zijn eigen partij, die ook voor stander is van invoering per 1 juli. Maar de staatssecretaris heeft af moe ten zien van de twee andere WD-eisen: rolwisseling al per 1 juli, en invoering van deze regeling ook voor ongehuwd samenwonenden boven 35 jaar Dit laatste zal nu pas vanaf volgend jaar gaan geiden- De nieuwe regeling leidt tot een lichte verhoging van de opbrengst (nu ge schat op f 150 miljoen) omdat, naar ver wacht wordt, meer echtparen door de regeling getroffen worden. In ieder ge val maakt het nu nog maar weinig uit gaan werken. In de praktijk betekent het plan van staatssecretaris Koning dat gezinnen waarvan de man meer verdient dan de vrouw, meer belasting zullen moeten gaan betalen. Verdienen beiden even veel, dan nog gaan de totale belastin gen iets omhoog. Alleen indien de vrouw een belastbaar inkomen heeft dat hoger ligt dan dat van haar man. betaalt het gezin minder belasting. Dit laatste kan zich bijvoorbeeld voordoen mdien de hypotheekrente voor een ei gen huis verrekend wordt via het inko men van de man. In praktijk komt de regeling neer op een belastingverhoging van f644 voor een gezin waarvan de man f 35.000 ver dient en de vrouw f 15.000. De verho ging bedraagt zelfs f 899 indien de man f50.000 verdient en de vrouw f20.000. Omgekeerd krijgt een gezin waarvan de man f 15.000 verdient en de vrouw f35.000 een belastingverlaging van f 835. Bij inkomens van respectievelijk f50.000 (vrouw) en f20.000 (man) be draagt de verlaging f 1252. Voorstellen december He kabinet heeft dinsdag de in decem ber aangekondigde verhogingen van de benzineaccijns en de loon- en inkom stenbelasting bij de Tweede Kamer in gediend. De opbrengst van de wetsont werpen is dit jaar 602,5 miljoen gulden. De verhogingen zijn een onderdeel van het dekkingsplan voor 1983 De verhoging van de benzineaccijns komt in de plaats van de tolheffing, die in het regeerakkoord werd voorgesteld. Per 1 apnl zal de prijs van een liter ben zine door de stijging van de belasting met 4,1 cent duurder worden. De verho ging van de loon- en inkomstenbelas ting geldt vooralsnog alleen voor 1983. Het wetsontwerp is een onderdeel van de poging van het kabinet de koop krachtontwikkeling dit jaar bij te stel len. VS-reis Lubbers. Minister president Lubbers en minister van bui tenlandse zaken Van den Broek brengen 15 en 16 maart op uitnodiging van presi dent Reagan een officieel werkbezoek aan Washington. Dinsdag 15 maart heb ben beide Nederlandse bewindsheden een bespreking met de Amerikaanse president, gevolgd door een werklunch, aldus dinsdag'de rijksvoorlichtings dienst. Generaal Yehosh.ua Saguy AANBEVELING COMMISSIE-KAHAN OPGEVOLGD Staatssecretaris Koning KARLSRUHE (DPA) Dc Westduitse politic heeft dinsdag de tol de harde kern van de Rote Armee Fraktion (RAF) gerekende terroristc Gisela Dutzi in Darm stadt gearresteerd. Zij staat bij de binnenlandse veiligheidsdienst van de Bonds republiek op de lijst van zestien meest gezochte terroristen. Tegen de 31-jarige voormalige technisch tekenares loopt sinds augustus 1981 een arrestatiebevel. Zij wordt ervan verdacht een aandeel te hebben gehad in de bom aanslag op het Amerikaanse militaire hoofdkwartier in Ramstein en de aanslag op de Amerikaanse generaal Frederick Kroesen. Bij haai' aanhouding, op het spoor wegstation van Darmstadt, bleek Dutz enkele valse paspoorten en een zwaar kali ber pistool bij zich te hebben. JERLz.rtL.fcM - De chef van de Israëli sche militaire inlichtingendienst, ge neraal Saguy. heeft ontslag genomen. In een officiële mededeling van de le- gerwoordvoerder wordt gezegd dat ge neraal Saguy daarmee de aanbeveling opvolgt van het Kahan-rapport. Ook generaal Amos Yaron, die comman dant van de infanterie en paratroepen is afgetreden. Yaron voerde ten tijde van het bloedbad het bevel over de Is raëlische troepen in Beiroet, De Com- missie-Kahan had ook zijn vertrek aanbevolen. De commissie die het bloedbad in de vluchtelingenkampen Sabra en Shatil- la heeft onderzocht, had het ontslag van generaal Saguy aanbevolen, omdat hij verzuimd had zijn politieke en mili taire superieuren te waarschuwen voor het gevaar van een bloedbad. Generaal Arye Ben-Tou neemt de leiding van de inlichtingendienst op zich totdat een opvolger van Saguy is gekozen. Het ontslag van generaal Saguy is een van de meest omstreden en paradoxale conclusies van de commissie. Het was uitgerekend generaal Saguy die de af gelopen jaren zich tegen al te nauwe samenwerking met de christelijke fa- langisten in Libanon had uitgesproken. De regering, en met name ex-minister van defensie Sharon, negeerde echter Saguy's opinie, en luisterde naar de aanbevelingen van de inlichtingen dienst. de Mossad, die juist erg voor de samenwerking met de falangisten ge porteerd was. Saguy voerde voor de commissie als verweer aan dat hij niet gewaarschuwd had. omdat de ervaring hem had geleerd dat er toch niet naar hem werd geluisterd. Zowel Saguy als Yaron blijvenin het le ger, zo heeft het militair opperbevel meegedeeld. Welke functie zij zullen gaan bekleden, werd niet g Bemiddeling De Amerikaanse bemiddelaar Philip Habib is dinsdag in Cairo gearriveerd. Hij gaat met de Egyptische regering praten over mogelijkheden de terug trekking van buitenlandse troepen uit Libanon te versnellen. Het overleg daarover word dinsdag in Khalde her vat. Habib zal tevens oud-president Jimmy Carter van de huidige stand van zaken in zijn bemiddelingspogoingen op de hoogte stellen. Carter kwam dinsdag in de Egyptische hoofdstad aan. Hij gaat een zeventiendaagse privé-reis door het Midden-Oosten maken en zal daarbij Egypte. Israël. Jordanië, Saoedi-Arabië en Syrië bezoeken. De Nederlandse minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft dins dag in Bonn zijn collega's uit de andere landen van de Europese gemeenschap voorgesteld dat de tien gezamenlijk een dringend beroep doen op de Verenigde Staten en Israël om op z'n minst te ko men tot een bevriezig van het aantal joodse nederzettingen in de sinds 1867 bezette gebieden. Algemeen waren de ministers het er over eens dat men moet proberen het vredesplan van de Arabische topconfe rentie in Fez en het Reagan-plan voor het Midden-Oosten in elkaar te schui ven. en dat de dynamiek van het lance ren van deze plannen niet verloren mag gaan. De ministers waren het er ook over- eens dat het thans nit het geschikte moment is voor een Europees Midden- Oosten-vredesinitiatief, en dat men in het huidige stadium zelfs beter kan af zien van het publiceren van een ge meenschappelijke verklaring. DEN HAAG - Het kabinet heeft dins dag tegenover de werkgevers- en de werknemersorganisaties in de Stich ting van de Arbeid geen uitspraak ge daan over een al of niet op handen zijn de looningreep. „Ons werd duidelijk gemaakt dat het kabinet pas op 1 april de balans zal opmaken van het moei zaam lopende overleg over de inleve ring van de prijscompensatie voor werktijdverkorting", zo zei FNV-voor- zitter Wim Kok wat betreft het finan- cieel-economiseh beleid verwees de kabinetsdelegatie naar de Voorjaars nota. die in de loop van deze maand zal verschijnen. De tweede voorzitter van het CNV', Henk Hofstede, verwoordde het geheel aldus: „Het overleg tussen Stichting van de Arbeid en het kabinet was caba* ret van de slechtste soort, waaraan ook ik helaas heb meegedaan Er werden DEN HAAG - .'7 iicl SER-gebouv uc; het overleg me: werkgevers en uerkne mers plaatsvond, bekijken minister Rit- ding van financien links- en premier Lubbers geamuseerd de PvdA-krant Voonoaarts weinig nieuwe ideeën toegevoegd aan wat er al bekend was. Het was een her haling van de bekende standpunten, meer niet". Toch zei munster De Koning van socia le zaken en werkgelegenheid dat het aanhoren van de verschillende stand punten een nuttige bezigheid was ge weest en dat het kabinet die zou meene men in de beleidsnotitie over de werk gelegenheid. die deze zomer naar het parlement moet FNV-voorzitter Kok waarschuwde te gen de steeds verder inzakkende afzet ten. maar de kabinetsdelegatie wees op een uitspraak van minister van finan cien Ruding dat de daling van de afzet op 1 of 2 procent zou uitkomen en niet op de geraamde 3 procent. Kok pleitte voor financiële injecties van de overheid om de werkgelegen heid aan te zwengelen. Daarvoor kan de overheid lenen op de kapitaalmarkt, omdat de rente tot een aantrekkelijke peil is gezakt. .Als De FNV heeft vol doende duidelijk gemaakt niet te voe len oor een looningreep met wat de mond beleden werkgelegenheidsfranje Dat neemt met weg dat het ook te ver zou gaan volstrekt overheidsmaatrege len af te wfjzen die het doel, korter werken voor men uancu, verwezenlij ken, aldus Kok. CAO-overleg De werkgever in de sigarenindustrie hebben dinsdag tijdens het cao-overleg voorgesteld geleidelijk de 36-urige werkweek in te voeren Het geld moet komen uit de reserve voor vervroegde uittreding, door lagere pensioenpremie en inleveren van een deel van de prijs compensatie en vakantiegeld. Het zal geen nieuwe banen opleveren maar wel de teruggang in de werkgelegenheid vertragen, aldus de werkgevers. De Voedingsbond FNV heeft al laten weten de prijs te hoog te vinden. De dagbladjournalisten verenigd in de Nederlandse Vereniging van Journalis ten iNVJi zijn in meerderheid niet be reid hun prijscompensatie in ie leveren in ruil voor arbeidstijdverkorting Op een ledenvergadering in Utrecht wer den dinsdag voorstellen in die richting verworpen Bij de meerderheid van de aanwezige journalisten bestaat grote twijfel of de kortere werktijd inderdaad zal worden opgevuld met nieuwe arbeidsplaatsen. Geloofwaardige belastingdienst van belastingfraude begint trekken te krijgen van ^1 een meer gerichte en doeltref- fender aanpak. Er is de laat ste tijd - ook Zeeland heeft er intussen grondig mee kennisgemaakt - sprake van verrassingsacties, ondernomen door speciale fraudebestrijdingsteams. waarin justitie, politie en belasting dienst hecht samenwerken. Op deze manier probeert de overheid nieuwe in gangen te vinden in het zwart-geld-cir- cuit: het overal waarneembare, maar tegelijk even moeilijk te vangen ver schijnsel, dat meer en meer als een soort vanzelfsprekendheid lijkt te wor den geëxcuseerd. Er zijn zelfs hoogge leerde uitspraken die erop neerkomen dat een niet onaanzienlijk deel van de markt zou instorten wanneer het mocht lukken om het zwart-geld-circuit in één klap volledig onklaar te maken. Toch staan oogluikend toegestane of nauwe lijks te vervolgen vormen van belastingontduiking en belastingont wijking bol van onbillijkheden. Slim meriken verdienen er soms fortuinen mee en hun profijt steekt vooral in tij den van teruggang in inkomen en stij gende lastendruk schril af tegen de ma nier waarop de vele duizenden met een volledig controleerbaar inkomen aan hun verplichtingen voldoen om de fis cus met het jaar nauwkeuriger inzicht te geven in hun financiële handel en wandel. Alleen al om die reden is de overheid aan zichzelf verplicht om bij de bestrijding van belastingfraude de inspanningen op te voeren. In de tweede kamer is deze week bij de behandeling van de begroting van fi nanciën de kwestie van de jacht op het zwarte geld nadrukkelijk aan de orde geweest. Minister Ruding kreeg vanuit de vier grote partijen kritiek dat hij de banken te voorzichtig aanpakt. CDA, VVD. PvdA en D'66 dienden een motie in. waarin de bewindsman werd ge vraagd om een verruiming van de be voegdheden van de belastingdienst te overwegen waar het de controle bij ban ken betreft. In de belastingwetgeving is nauwkeurig geregeld dat bedrijven aan controleurs van de belastingdienst alle informaties verplicht zijn te geven om de belasting voor derden te kunnen vaststellen. Deze bevoegdheden wor den tegenover het bedrijfsleven ver gaand benut. Behalve tegenover de banken. In 1948. ruim dertig jaar gele den dus, is met de banken een afspraak gemaakt dat zij alleen maar inlichtin gen en papieren ter inzage hoeven te verstrekken wanneer de belastingcon troleur de bankklant over wie het gaat met name noemt. Op zoek naar aanwij zingen over de aanwezigheid van zwart geld bij banken blijken belastingin specties en rijksaccountants vaak op tegenwerking te stuiten bij het overleg gen van gegevens. De minister gaf dat toe in zijn overleg met de tweede kamer. Er is bovendien bij de belastingdienst zelf nogal wat misverstand over de be voegdheden. Tijd dus om in deze wir war helderheid te scheppen en om de nodige horloges gelijk te zetten. Van succesvolle fraudebestrijding kan ze ker geen sprake zijn wanneer die ver strikt raakt in haar eigen regelgeving De tweede kamer heeft zich terecht over een breed front sterk gemaakt voor een hoge voorrang bij de aanpak van het zwarte geld. De laatste jaren begon namelijk de indruk te ontstaan dat de overheid hier de strijd aan het verliezen was. Zoiets werkt bepaald averechts en - om het grote woord maar eens te gebruiken - demoraliserend op de 'bonafide' belastingbetaler, die te maken krijgt met almaar meer regel tjes, voorschriften en verscherpte maatregelen van de fiscus bij de aangif te en inning van belasting. In de dagen vóór 1 april wordt menigeen wat dat betreft weer duchtig met de neus op de feiten gedrukt. Staatssecretaris Ko ning van financiën heeft de kamer laten weten dat de belastingdienst met in gang van 1984 aanmerkelijk sneller te veel betaalde belasting zal gaan terug betalen. De stroom van klachten over vertragingen daarbij is aanleiding ge weest om hier in te grijpen. Voor de ge loofwaardigheid van de belastingdienst een belofte die schuld maakt. En die geloofwaardigheid is èn naar de belas tingbetaler én naar de belastingontwij- ker doorlopend ernstig in het geding vdM (Van onze correspondent/ BRUSSEL - De EG-ministerraad is er dinsdag in Brussel niet in geslaagd een doorbraak te bereiken bij de totstand brenging van een vrije interne Ge meenschappelijke markt. Het was de bedoeling dat voor de top conferentie van Europese regerinSLEI- DERS. OP 22 en 23 maart in Brussel, een groot aantal technische belemme ringen voor een vrij goederen- en dien stenverkeer in de EG opgeheven zou zijn. Dat zal waarschijnlijk niet lukken Slechts op een onderdeel werd de EG- ministerraad het dinsdag eens. De Eu ropese Commissie krijgt voortaan in spraakbij het vaststellen van nationale nonnen voor allerlei produkten. Zo kan worden voorkomen dat landen zulke normen gebruiken om de concurrentie uit het buitenland uit te schakelen. De nieuwe regeling geldt echter niet voor de tienduizenden al bestaande normen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1