Verboden wapenbezit in bel nuances veroordeeld Brand legt leegstaande woning Terhole in as maanden voorwaardelijk foor poging tot brandstichting Politierechter middelburg 'De schaduw van het water', een verhaal uit Zeeland Zeeland centraal bij de NCRV HOOR' ZIET a Tweede gids met aansluitingen onderwijs-bedrijfsleven uit PZC/ provincie ZITTING POLITIERECHTER MIDDELBURG "VOENSDAG 2 MAART 1983 akei -®- in df Een deel van de politierechterzitting was donderdag gewijd aan verboden wa- nfenenbezit met grote nuances in karakter en ernst van de zaken die varieerden van mensen die een als aandenken boven de schoorsteen hadden gehangen mag niet als het nog werkt een man uit Terneuzen, die schietend met een revolver door zijn woonpl aats was gereden, achter- gezeten door de politie. heef ien andere extreem geval van verboden was dat van een onwetend .ndelende man uit Aardenburg, die :n verzameling hulzen en ander mate iaal uitgwereldoorlog 1 en 2 had aange- 'ïgd. Deze Aardenburger, O. de N., voer- 'ie zelfs aan dat hij wel stukken had aan- r gekocht bij erkende antiquairs. Februa- 3JK1 vorig jaar vond men tussen al het -Jioois gebruiksklare granaatkoppen, vaarmee in de eerste wereldoorlog gas- Wmen tot ontploffing werden ge- Zowel politierechter mr. J. H. ferstegenalsofficiervanjustitiemr.Da- .erschot probeerden De N. duidelijk te me t welke gevaren hij onderzijn ak had geleefd. Die dmgen hadden unnen ontploffen" zo begon de politie- overschter, „en ze zijn ook ontploft, in Cu- isdemborg, bij de Explosie ven Oprui- Durgiings Dienst." ;r, né? officier: „Het waren levensgevaarlij- zee!? dingen. Het had kunnen gebeuren Aarat uw woning de lucht in was gegaan. i!" Ipe politierechter: „Bij een brandje bij- pïêleoorbeeld." tpatffficier: „Het blijft zonder meer gevaar- papjk dit spul in huis te halen. Als men het och doet vind ik het dom en levensge- helaarlijk." Omdat de officier begrepen eesad dat De N. geen kwalijke bedoelin- zon-en had met het spul liet hij het bij een van vijfhonderd gulden boete. Nadat Dör. A. A. Maat als advocaat van DeN. er t ge-p had gewezen dat zijn client geen mis- eenadige intenties had. bracht de politie- idre®chter dit terug tot een boete van 250. Dar. d Schietend 'egeIet optreden van de 22-jarige T. B. uit .no&erneuzen had alleen met bravour te !1|=^>aken, opgeroepen door fors alcobol- Met een vriend reed hij28 fe- vorig jaar met een auto door <™terneuzen, met 'scherp' naar buiten "Schietend. Toen hij in een flatgebouw e jpeen gehoor kreeg bij een kennis die hij keilde spreken, schoot hi j het slot en en- ruiten stuk. B. hield het er op, dat ainij tijdens de rit alleen in de lucht had ^schoten, met welk middel hij ook al .ou hebben geprobeerd de politie op af- ™^and te houden. Toen de politie er toch h slaagde hem aan te houden, bleek hij buTk?dronken. De wilde haren", aldus raadsman mr. Tichelman, nadat de officier zes we- j in gevangenis had geëist. De politie- t' ichter bracht dit terug tot zes weken, aarvan drie weken voorwaardelijkmet ;J|j|wee jaar proeftijd en daarboven een -foete van vijfhonderd gulden. het anderc uiterste zorgde me- Raarouw O. C. uit Eede, die (ze had geen een jachtgeweer als aan- Itwee personenauto's Mo'iernield bij Botsing Vlissingen .28 ti (LISSINGEN - Bij een aanrijding op de ïuising Vondellaan-Vredehoflaan in lissmgen werden twee personenauto's érnield. Er deden zich geen persoonlij- le ongelukken voor. Het ongeval ge omstreeks 20.00 uur. ennle automobilist J. L. O. uit, Vlissingen op de kruising geen voorrang Yorlan de automobilist R. H. de G. even- !®°'ens uit Vlissingen. Door de klap be landde de auto van O. in een tuintje aan BA3e Vondellaan denken boven de schoorsteen had ge hangen. Ze had het onklaar laten ma ken, maar dat was niet afdoende ge beurd. De politierechter vond, dat me vrouw C. de kans moest krijgen dit te corrigeren: hij besloot de zaak aan te houden en intussen moet mevrouw C. dan met het geweer „naar de smid." Dit dient in overleg met de politie te gebeu ren. In de zaak van G. D. uit Groede. die een Installatie nieuwe rechter Middelburg MIDDELBURG - In de zitting van de arrondissementsrechtbank in Middel burg van vrijdag 4 maart om 16 uur zal mr H. A. Witsiers geïnstalleerd worden als rechter. Na afloop van de installa tieplechtigheid is er voor hem en zijn echtgenote mevrouw Witsiers-Voglet een receptie in de Gobelinzaal van het gerechtsgebouw. kleine driehonderd scherpe patronen uit de tweede wereldoorlog in zijn bezit had, volstond de politierechter met uit sluitend de verbeurdverklaring, omdat D. ze zelf naar de politie had gebracht. Een zoon, D. D werd in totaal tot 650 boete veroordeeld voor een verzameling met onderdelen van vuurwapens, een alarmpistool, 278 scherpe patronen en 13 oefenpatronen. Een inwoner van Kapelle, A. S. werd bij Ossendrecht aangehouden toen hij met 300 scherpe patronen vanuit België Ne derland binnen wilde. Bij hem thuis vond men diezelfde dag een kogelge weer, een patroonhouder, een richtkij- ker en nog eens 485 patronen. „Een hob by" zei hij, maar de politierechter dacht er netzo anders over als de officieren ver oordeelde S. conform de eis tot drie we ken voorwaardelijke gevangenisstraf met twee jaar proeftijd en een boete van negenhonderd gulden. Van drie Vlissingers, die in verband met de samenhang van hun zaken tege lijk voor de politierechter verschenen hadden F. W. en R. G. het geweer verbor gen, dat in juni vorig jaar was gebruikt bij een schietpartij in Vlissingen. Zelf waren ze overigens niet bij die schiet partij betrokken geweest. W. had in juni '82 in Zoutelande in een souvernierwinkel een paar stenen beeldjes gestolen, was betrokken bij een winkeldiefstal bij V D Middelburg en een vechtpartij met de bedrljfsrecher- cheur en had zonder rijbewijs gereden. De derde verdachte S. A., was bij V D van de partij en had een gaspistool in be zit gehad. Advocaat mevrouw mr. J. A. C. van de Poel-van Zuyderwijn atten deerde er overigens op, dat A. bij de vechtpartij bij V D (begonnen toen men daareen trainingspak wilde stelen) alleen maar de vechtende W en de be- drijfsrechercheur uit elkaar had willen halen. A. werd veroordeeld tot een boete van tweehonderd gulden. Voor G. liep het uit op twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf en een boete van drie honderd gulden en W. werd veroor deeld tot zes weken voorwaardelijke gevangenisstraf met twee jaar proef tijd, een boete van 500 en nog een boe te van 175 voor het rijden zonder rijbe wijs. Tegen W. en G. waren onvoor waardelijke gevangenisstraffen geëist van respectievelijk drie en zes weken. SCHADE TENMINSTE 80.000 GULDEN TERHOLE - Een felle uitslaande brand heeft in de nacht van maandag op dinsdag een woning in Terhole ge heel in de as gelegd. Het huis, dat ei gendom is van B. uit Hulst, was niet bewoond en stond te koop. Brandweer commandant W. Broekhoven schat de schade op zo'n tachtig- tot honderddui zend gulden. De melding van de brand door omwo nenden kwam omstreeks half één. De brandweer van Hontenisse rukte met alle materieel uit Kloosterzande en Vo gelwaarde uit Bij de bestrijding van het vuur waren 28 brandweerlieden be trokken. De brandweer had het vuur in een kwartier onder controle. Toen de brandweer bij de vrijstaande woning ar riveerde was - aldus brandweercom mandant Broekhoven - het dak reeds ingestort en viel er niets meer te redden. De brandweer is nog tot kwart voor vier bezig geweest met nablussen. Doordat de woning onbewoond was kwam de melding zeer laat, namelijk toen de vlammen al uit het dak sloegen. De Hontenisser brandweer heeft dins dagmorgen vroeg het nablussen hervat, omdat de pumhopen weer begonnen te roken en hei verkeer hinder van die rook ondervond. Ook werd de buiten muur omgetrokken, omdat gevaar voor instorten bestond en vlak langs de wo ning een fietspad ligt. Een onderzoek naar de oorzaak van de brand door de technische recherche uit Middelburg heeft niets opgeleverd. Wel zijn monsters en dergelijke meegeno men voor onderzoek m het laborato rium. Dinsdagmorgen vroeg moest er opnieuw worden nageblust. ezn mW MIDDELBURG - De ia-jarige J. D. uu jjgpChoondijke werd dinsdagdoor de ;r Middelburgse politierechter mr H. r Rfitsiers veroordeeld tot een voor- tAJfcaardelijke gevangenisstraf van vier onjeken met twee jaar proeftijd. De man voorkomen omdat hij op 8 .j^aaart van het vorig jaar had gepro- zijn eigen bar-dancing in Oost- Qjjjurg in brand te steken. Dat was echter De officier van justitie, mr C. had zes weken geeist, waar- vier voorwaardelijk. irteAanleiding voor de poging tot brand- s dichting waren overmatig drankge- Vigoruik van verdachte en ook in het feit a %t het met zijn zaak niet al te best liep. g^l.had wat benzine in het rond gespren- Sam:eld dat onder andere op de vloerbe- Dntffekking en een bank terecht was geko- lESSien en vervolgens hield hij er een luci- bij, maar het spul brandde niet. MaJaarna probeerde hij het nog met een opbrand gestoken krant, maai' ook die hoging mislukte. zei tijdens de zitting: „Het was abso- ut mijn bedoeling niet om de zaak in ifik te steken". De politierechter: „U vfëbt verschrikkelijk veel geluk gehad poging is mislukt en dat u hier brajewoon in levende lijve kunst staan" officier: „Tegen een vriend had u wel L^ëgelijk gezegd dat u de zaak in lichter- CH?aie zou zetten" aan3e raadsman van verdachte, mr A. akudaat, zei over dat laatste. „Dat was al- a #en maar grootspraak van mijn cliënt wilde stoer doen tegenover zijn en hij had veel te veel gedron- ta "ten. Hij ontkent trouwens dat hij overal jjenzine rond heeft gestrooid. Hij deed lét alleen op de, van glasachtig mate riaal gemaakte, dansvloer en die wilde met branden". De raadsman voegde er nog aan toe dat D. de zaak pas had verlaten toen het kleine vuurtje dat uiteindelijk toch was ontstaan, weer uitwas. De advocaat be pleitte een alternatieve straf in de vorm van onderhouds- en tuinierswerkzaam heden bij een bejaardentehuis, omdat volgens diverse rapporten een gevange nisstraf D. meer kwaad dan goed zou doen. De politierechter wilde wel met de omstandigheden rekening houden en kwam in zijn vonnis tot de geheel voorwaardelijke straf. Vervolgens verschenen weer diverse rij ders onder invloed voor het hekje in de rechtszaal. De kroon werd gespannen door M. B. (58) uit Sas van Gent. Hij reed op 27 februari van het vorig jaar met een alcoholpromillage van 2.62 over de Axelse Sassing in Axel. Bij een inhaalmanoevre raakte hij de door hem ingehaalde auto cn hij werd in de kraag gevat. De officier: „B. verklaarde dat hij niet wist hoe zoiets heeft kunnen gebeuren. Nou, dat is geen wonder met zo'n pro millage". Hij eiste twee weken gevange nis en een jaar rij-ontzegging. In de dagvaarding stond dat. B had ge reden met 2,26 promille. Dat bleek ech ter een tikfout, te zijn, maar mr Witsiers zei dat hij zich in zijn vonnis aan dal promillage zou houden Hij veroordeel de B. als volgt twee weken gevangenis en negen maanden ontzegging waarvan vijf maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Controle De volgende in de rij was de 50-jarige K. E. uit Poortvliet. Op 20 maart 1982 reed hij met zijn auto op dc Bram Groe- newegeweg in zijn woonplaats en werd staande gehouden bij een routi necontrole. E. zei tijdens de zitting dat er iets niet goed moet zijn geweest met de meetapparatuur want zo'n hoog promillage van 2,11 kon hij nooit ge haald hebben. E „Ik slik medicijnen die de bloeddruk verhogen. Ik denk dat het promillage daardoor omhoog is geschoten want ik had maar drie borrels op". De officier antwoordde: „Ik kan me toch echt niet voorstellen dat de hoeveelheid alcohol in uw bloed groter is geworden door het. gebruik van medicijnen. De kabouter tjes hebben er zeker de rest bij gedaan Hij eiste twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, een jaar nj-ontzegging en duizend gulden boete. De politierechter vonniste vrijwel con form, hij halveerde alleen de geldboete. De 21-jarige P. de P. uit Axel werd 20 maart van het. vorig jaar aangehouden op rijksweg 58 ter hoogte van Schoon- dijke. Zijn rijgedrag viel op, omdat- hij alleen de Imkerweghelft gebruikte. Uit de bloedproef bleek een alcoholpromil- lage van 1.76. De P. werd. conform de eis. veroordeeld tot een rij-ontzegging van negen maanden en 800.- boete. Op dezelfde dag als De P. reed P. O. i24) uit Hulst op de Zoutestraat in zijn woonplaats en kwam tot stilstand te gen een verkeersbord. Ook hij had een stok teveel op. het promillage bedroeg 1.40 Hel gevolg van de botsing was dat 'O voor zes weken naar het ziekenhuis verdween meel een dubbele beenbreuk en een scheurtje in zijn bekken. Ook zijn auto werd geheel vermeld. De man werd conform de eis. veroordeeld tot vijf maanden niet rijden en een boete van 750.-. De Axelaar J van P. (39) werd op rijks weg 58 ter hoogte van Breskens bij een verkeerscontrole aangehouden Hij had niet alleen te diep in het glaasje geke ken (1,23). maar hij was verder niet in het bezit van een geldig en wel van een vervalst rijbewijs. Verdachte verklaar de dat hij 'maar een paar pilsjes op had en dat hfj nooit op de datum van zijn rijbewijs lette'. Daarom had hij het m 1981 verlopen document maar een beetje aangepast. De officier nam hem dat niet in dank af en eiste drie weken voorwaardelijke ge vangenisstraf (met twee jaar proeftijd), vijf maanden nj-ontzegging en 800,- boete. Het vonnis was bijna conform, op de geldboete na De politierechter be paalde die op 200,-. Praalwagen Op 14 maart 1982 kwam de 20-jarige J. deM. uit Aardenburg met een praalwa gen terug uit België. Het was carnaval en de man werd op de Sint Pietersdijk in zijn woonplaats aangehouden om dat hij de wagen nogal slingerend be stuurde. Het promillage bedroeg 1,13. De officier: „Ik neem niet aan dat er bij dergelijke festiviteiten alleen chocola demelk wordt gedronken en dat wist u natuurlijk ook". Zijn eis luidde: vier maanden ontzeg ging en 600 - boete Omdat verdachte net nieuw werk heeft en daarvoor zijn rijbewijs niet kan missen, veroordeelde de politierechter hem tot een voorwaar delijke ontzegging van' vier maanden met twee jaar proeftijd en de boete was conform VlnrRene Jansen (zoon Com, Gerard Baijens ide boer) en Ina Blok dochter Tinie). vater', een verhaal uit Zeeland. Zo noemt de NCRV 'het televisiespel van Kees Holierhoek dat grotendeels in Zeeland is op genomen met Zeeuwse amateur-acteurs. Het televisiespel gaat over een boe renfamilie en speelt in het jaar 1952. Een jongen uit Rotterdam ko9mt tijde lijk bij deze familie op het platteland wonen om aan te sterken. Omdat zijn kijk op het leven totaal verschilt van die van het gezin raakt het evenwicht binnen de familierelatie verstoord. Verschillende gezinsleden beginnen zijn verblijf als beklemmnend te ervarend, wat tot spanningen leidt. Er blijft maar één conclusie over: de jongen moet weg. Voorlopigzal hij bij de dominee logeren. De eerste nacht die hij daar doorbrengt, is die van 31 januari op 1 februari. Een nacht die in Zeeland en zeker ook in het verhaal een dramati sche ontwikkeling krijgt. Deze grote lijn in het verhaal is nog niet al te complex. Binnen dat kader heeft Holierhoek echter nog wat lijn tjes uitgespannen. Zo geeft hij aan hoe de onderlinge verhoudingen tus sen de gezinsleden scheefgroeien. De kiem daarvoor was lang daarvoor ge legd, maar de komst van de jongen (gespeeld door de enige beroepsac teur Jacques Gpdenberg) werkt als een katalysator. Uit de mond van jon geren uit Rotterdam komnen in dat opzicht enkele kritische noten maar die worden over a het algemeen door de boer met lijfelijk of oraal geweld weerlegd. De jongen trekt al vrij snel zijn conclusies („Dat is nou die schijn heiligheid waar ik zo'n hekel aan heb"en zietin dat het maar het beste is om te vertrekken. Voordat het zover is weet hij nog wel de gezinsle den met behulp van de streng Calvi nistische regels die ze zelf hanteren' tegen elkaar jait te spelen. Een aardigheidje is dat Holierhoek al in de loop van het stuk aanwij- zigingen geeft die duiden op het eind: de watersnoodramp. Dat doet hij bij voorbeeld door de jongen tijdens een nachtmerrie te laten zeggen 'Laat me los' en nog enkele zinnen van die strekking. Die zinnen worden tijdens de ramp door hem herhaald. Het beeld van die ramp is overigens te leurstellend opgenomen. Als gevolg van bezuinigingen moest de NCRV afzien van buitenopnamen die de ramp moesten voorstellen. Het ge volg is een slap aftreksel waarbij lang zaam steeds meer water onder een keukendeur vloeit en in een volgende shot plotseling de hele huisraad door de keuken drijft. Bij dergelijke opna men hoort toch minstens een flinke storm, waar we er deze winter genoeg van hebben gehad. In het spel ligt de nadruk op de teksten. Dat gebeurt, voor zover het de Zeeuwen betreft, in het dialect en het televisiespel is dan ook ten behoeve van de rest van Ne derland ondertiteld. Voor het uitspre ken van het dialect is de hulp van des kundigen op dat gebied ingescha keld. Toch komt een en ander wat ver krampt over. Het verhaal speelt zich afin de Zak van Zuid-Beveland maar er zijn nogal eens woorden die 'te Ne derland' en te geforceerd klinken. 'Kees Holierhoek is in 1982 be loond met de Visser- Neerlandiaprijs. De belangrijkste rollen worden vertolkt door Gerard Baijens (de boer), Tilly Meijeren (de boerin), Ina Blok (dochter Tinie), Re- né Jansen (zoon Cor), Jacq ues Opden- berg (de jongen uit Rotterdam) en Ad van Noord (de dominee). Het televisiespel wordt vrijdag 11 maart uitgezonden om 20.40 uur via Nederland 2. Het duurt 73 minuten. RenêSchrier De Zeeuwse televisiekijkers die graag iets over hun eigen streek izien, komen donderdag 10 maart en vrijdag 11 maart goed aan hun trek ken. De NCRV zendt dan een aantal televisieprogramma's uit dat in Zee land is opgenomen of waarin Zeeu- iven een hoofdrol spelen. Op de don derdagavond is dat allereerst het programma 'Zo moeder, zo dochter'. Onder een aantal in Zeeuwse kleder dracht gestoken vrouwen bevindt zich de moeder van hel Middelburgse meisje Coline. Een panel van 'specia listen' moet raden wie de echte moe der is. Het zwaartepunt van de op Zeeland gerichte activiteiten van de NCRV ligt op de vrijdag. Het pro gramma begint dan met een opname van de Tedshow om 19.12 uur. De drie deelneemsters komen uit Zeeland. Dat zijn Inge Walhout (20) uit Goes. Anneke Klaassen (201 uit Wissenker- ke en Isabeüe Michielsen (24) uit Ter- neuzen. Het tweedeprogramma in dit kader is het televisiespel 'De schaduw van het water1 van Kees Holierhoek. Een aantal Zeeuwen speelt hierin de hoofdrol. Het spel is opgenomenop lo catie in Zeeland. Dat was onder meer een boerderij nabij Baarlandde kerk in Hoedekenskerke, een café in Hein- kenszand en een aantal dreven in de Zak van Zuid-Beveland. Vervolgens is het de beurt aan het programma 'Instemming'. Hieraan werken uit sluitend Zeeuwse koren en musici mee. Dat zijn het Westkapels Dames koor, een orkest en een kinderkoor van de Zeeuwse muziekschool uit Middelburg en de organist Bram Beekman. Dit programma wordt op 3 en 4 maart opgenomen in de St - Jacobskerk te Vlissingen. Het wordt tussen 21.55 en2222 uur uitgezonden. J 'VERKENNING IN ZEEUWSE BEROEPENWERELD' GOES - Er is een nieuwe gids versche nen, waarin de mogelijkheden worden aangegeven, die bedrijven en instellin gen uit Zeeland bieden op het gebied van buitenschools leren. Doelstelling: het bevorderen van de aansluiting tus sen voortgezet onderwijs en de beroe- penwereld. Het is de tweede keer dat een dergelijke gids wordt uitgegeven Dc uitgave is van het eontactcentrum onderwijs-arbeid Zeeland en heeft als titel 'Een verkenning in de Zeeuwse beroepenwereld'. De gids is gezonden aan onderwijsinstellingen en deelne mende bedrijven en organisaties in Zeeland. Het buitenschools leren is er onder meer op gericht de leerling en/of leraar de gelegenheid te bieden kennis te ma ken met het bedrijfsleven in zijn ver schillende onderdelen. Hierbij kan bij voorbeeld aandacht worden besteed aan de technische bedrijfsvoering, maar ook aan het sociale beleid van het bedrijf. De gids is bedoeld als hulpmid del voor de docent bij het vinden van een onderneming of instelling bij het leerdoel voor de buitenschoolse activi teit. De ervaringen met het gebruik van de eerste uitgave hebben ertoe geleid dat de nieuwe frids wat Inhoud en vorm geving betreft, ingrijpend is gewijzigd. In het eerste deel wordt een overzicht geboden van de bedrijven/instellingen in de provincie, die ruimte bieden voor een of meer van de volgende buiten schoolse activiteiten: het geven van gastlessen op school: excursies, vakan tiestages; docentenstages. Het tweede stuk van de gids bevat wat meer uitge breide informatie over de bedrijven en instellingen. Er wordt een korte om schrijving gegeven van de werksoort, de belangrijkste afdelingen en beroeps groepen. Er staat informatie in over on geveer 100 bedrijven'instellingen. .-J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11