Premieboete weigeren arbeidstij dverkorting Kabinet overweegt lagere vennootschapsbelasting Kans vervanging Hahib door Carter of Kissinger Luns: zorgen over komende Westduitse verkiezingen SUGGESTIE CNV IN WERKGELEGENHEIDSNOTA Dode in bos Bouwfraude in Zeeland: 10 min. navordering belastingen Zeevogels gedood door olievervuiling Willem de Zwijgermunt van vijftig gulden AMSTERDAM (ANP) - Gezien de rente-ontwikkeling op de binnen landse geldmarkt en met het oog op de aanhoudend sterke positie van de gulden in de valutamarkt heeft De Nederlandsche Bank besloten haar tarieven met 0,5 pet te verlagen. Met ingang van vandaag gelden de volgende tarieven: wisseldisconto 4 pet, voorschotrente 4,5 pet, promes sedisconto 5 pet, zo heeft de centrale bank maandagmiddag bekendge maakt. Financiële.deskundigen reageerden maandag uiterst verrast op de aan gekondigde maatregel. Zowel obligatie- als wisselhandela ren spraken van een 'complete ver rassing'. Men wees erop dat in de Ver enigde Staten en in Duitsland op het ogenblik niets aan de hand is wat een discontoverlaging in Nederland zou rechtvaardigen. Algemeen over heerst de mening dat er sprake is van een solo-actie van De Nederlandsche Bank Het is de tiende achtereenvolgende tariefsverlaging van De Nederland sche Bank sinds begin vorig jaar en de tweede van 1983. Het promesse disconto is van groot belang voor de handelsbanken, omdat zij hun voor naamste tarieven voor kortlopende kredieten en leningen aan het be drijfsleven hieraan koppelen. De ver laging van dit disconto werkt in het algemeen door op de kapitaalmarkt en daarmee onder meer op de hypo theektarieven. De voorschotrente is het rentetarief waartegen banken bij de centrale bank kunnen lenen UTRECHT (ANP) - Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) vindt dat de regering een hogere premie moet kunnen opleggen aan werkgevers of werknemers in bedrijfstakken waar men niet tot een akkoord kan komen over arbeidstijdverkorting. Van dit 'boetesysteem' zou een stimulerende werking moeten uitgaan voor bedrijven en vakbonden om tot afspraken te komen over het inruilen van de prijscompensatie voor korter werken. Dit is een van de ideeën die het CNV lanceert in de nota 'Meer werk voor meer mensen', die maandag in Utrecht is gepresenteerd. moeizame gesprekken tussen werkge vers en werknemers gebruiken om poli tieke korte-baan-uitspraken te doen en stokpaardjes te berijden", aldus de tweede voorzitter van het CNV Minimum uurloon Het CNV is tegenstander van de invoe ring van een mininum-uurloon. Als er problemen ontstaan voor de laagste in komens, indien in een enkele cao een veel grotere Als een werkgever arbeidstijdverkor- geldpremie, die geldt voor de eerste zes ting blokkeert, zou hij meer premie weken van werkloosheid, moeten betalen en als de schuld by de Volgens vice-voorzitter Henk Hofstede werknemers hgt, krijgen zij de rekening van het CNV hebben werkgevers en gepresenteerd. De regering zal daarbij werknemers absoluut geen behoefte als 'scheidsrechter' moeten optreden, aan een loonmaatregel door de rege- De christelijke vakcentrale denkt bij de ring, maar is het gezien de gang van boete in eerste instantie aan de wacht- werf De plannen van de machinefabriek Maaskant bv om in Vlissingen een ves tiging op te zetten lijken werkelijkheid te worden. Nog dit jaar hoopt men met een onderhouds- en reparatiewerf aan de Binnenhaven te kunnen beginnen. Bij hetwerkgelegenheidsfonds van de provincie is een subsidie aangevraagd. Directeur A. Maaskant verwacht dal er in Vlissingen een ruime markt zal zijn voor werkzaamheden aan onder meer vissersschepen, coasters en sleepboten. melk Als de Europees landbouwcommissa ris Dalsager zijn zin krijgt, dreigen er grote problemen voor de Nederlandse zuivelboeren te ontstaan Dalsager wil door verdere prijsverlaging de over- produküe van melk aanpakken Vol gens zijn voorstel zullen de Nederland se zuivelboeren geen enkele verhoging van hun melkprijzen krijgen surfcentra Het recreatieschap 'Hel Veerse Meer wil drie plankzeilcentra stichten De centra moeten komen op de Schots man (Kamperland), op de Oranjeplaat i Amemuiden) en bij de Paardenkreek i Kortgene). Het schap beoogt daarmee de niet zo bedreven surfers by elkaar te houden om zo overlast voor de andere gebruikers van het meer en aantasting var. kwetsbare natuurgebieden te voorkomen handbal Tijdens het wereldkampioenschap voor b-landen is het Nederlands hand balteam er gisteren slechts in de slot seconden in geslaagd een gelijkspel te gen Frankrijk af te dwingen (19-19) Door dit gelijkspel is de kans op hand having van de b-status aanzienlijk ver kleind Alleen een ononderbroken reeks overwinningen kan degradatie naar het c-niveau afwenden. boekenweek Bezorgdheid over de huidige situatie en optimisme voor de toekomst. Zo schetste voorzitter Van Roozendaal van het Koninklijke Nederlandse Uit geversverbond de gang van zaken in de boekenwereld. HU zei dat in Am sterdam tijdens de presentatie van de boekenweek 1983. De boekenweek be gint op 24 maart en heeft als motto 'Vrije tijd? Een boek werkt' Nieuws uit Zeeland: 2, 4, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 11 en 13. Radio en televisie: 14. Financiën: 15. zaken aan de onderhandelingstafel wel gewenst dat vooral werkgevers een zetje in de rug krijgen bij het ma ken van afspraken over korter werken. Een dreigende hogere premie is dan rechtvaardig, omdat zo alleen de partij die dwars ligt betaalt. Het CNV vindt het hoog tijd dat politici stoppen met het verstoren van het over leg tussen werkgevers en werknemers Herverdeling van arbeid zal in vrij overleg tussen cao-partijen tot stand moeten worden gebracht", aldus Hof stede. Het dreigen met loonmaatrege len heeft er in enkele neven-bedrijfstak ken van de bouw al toe geleid dat ver dere onderhandelingen tot na 1 april zijn verschoven, omdat de werkgevers eerst willen weten wat de overheid doet, zo stelde hij. „Wij hebben geen behoefte aan een stemming, waarin bijvoorbeeld de behandeling van de begroting van sociale zaken wordt "uitgesteld als stok achter de deur, noch aan politici die de ZEIST (ANP) - Wandelaars hebben zondag in de bossen bij Austerlitz het lijk gevonden van een ongeveer 40-ja- rige, waarschijnlijk buitenlandse man gevonden. De politie heeft de identiteit van de man, die door het hoofd gescho ten is, nog niet kunnen vaststellen. Het lichaam heeft vermoedelijk enkele da gen in het bos gelegen. De onbekende man droeg een briefje bij zich met de naam Vanit Halepi en het getal 1935. wordt overeengekomen dan in andere cao's, waardoor de minimumlonen ook veel zouden moeten inleveren, wat vol gens de wet op het minimumloon niet zou mogen, dan zal voor de voorlijke cao ontheffing van de wettelijke bepa lingen moeten worden gevraagd, zo vindt het CNV De vakcentrale vindt overigens, dat de minimumloners zo veel mogelijk ontzien zullen moeten worden bij het inleveren voor korter werken. In de nota pleit het CNV ook voor expe rimenten met vrijwillige werkloosheid, door het rouleren van werkenden en met-werkenden Ook wil het CNV dat er een studie komt naar de mogelijkheden van een lande lijke regeling voor vervroegd uittreden, arbeidstijdverkorting waarbij bijvoorbeeld mensen vanaf 57 jaar de keus kunnen doen om op te hou den met werken met behoud van een werkloosheidsuitkering Het werken met behoud van uitkering moet volgens de vakcentrale drie mo gelijkheden kunnen omvatten, niet-be- taalde vrijwilligerswerkzaamheden, de oprichting van een eigen bedrijfje en projecten die werk bieden aan uit keringsgerechtigden, zoals het uitvoe ren van achterstallig groot onderhoud aan woningen. DEN HAAG - De secretaris-generaal van de NAVO. ome landgenoot mr Luns heeft maandag een ontmoeting gehad mei enkele Nederlandse bewindslieden In de tuin van het Catshuis werd deze foto gemaakt, met vlnr. minister H van den Broek premier Lubbers, mr Luns en minister J. de Ruyter MIDDELBURG - Het onderzoek naar frauduleuze handelingen in de Zeeuw se bouwwereld heeft tot nu toe geleid tot de ontdekking van vier miljoen aan valse fakturen, terwijl de belasting dienst in Middelburg aan de direct be trokken verdachte bedrijven navorde- rings-aanslagen tot een bedrag van tien miljoen gulden heeft opgelegd. Dit is maandagmorgen op een perscon ferentie meegedeeld dooor de Middel burgse officier van justitie mr R D E. Daverschot. Hy achtte het niet onmo gelijk dat er naast de vier nu gearres teerde verdachten nog meer betrokke nen zullen worden aangehouden. Twee directeuren en een werknemer van een bouwbedrijf in 's-Heerenhoek. alsmede een inwoner van Breda, zijn in arrest op verdenking van fraude. fZie pagina 2i DEN HAAG - NAVO-secretaris-gene- raal Joseph Luns heeft gisteren in Den Haag de Westduitse bevolking in be dekte termen een stemadvies gegeven voor de verkiezingen die zondag plaatsvinden. „De verkiezingen m West-Duitsland zijn bijzonder belangrijk voor de sa menhang van het Atlantisch Bondge nootschap. Als Moskou de indruk heeft dat Europese landen niet tot plaatsing overgaan, en die indruk kan ontstaan naar aanleiding van verkiezingen die in sommige landen plaatsvinden, valt er geen resultaat te verwachten van de wapenonderhandelingen in Genève". aldus Luns. De secretaris-generaal was gisteren in Den Haag voor het traditionele kennis makingsbezoek met een nieuwe rege ring, Hy sprak met premier Lubbers, minister van defensie De Ruyter, minis ter van buitenlandse zaken Van den Broek en de fractievoorzitters van WD en CDA in de Tweede Kamer, Nijpels en De Vries. PvdA-leider Den Uyl werd ge meden. „omdat ik bij dit soort bezoe ken nooit gesprekken heb met de oppo sitie. welke politieke kleur die ook heeft", aldus Luns. Luns heeft in zijn gesprekken in Den Haag benadrukt dat verder uitstel van de beslissing om de nieuwe kernraket ten te stationeren niet mogelijk is. Na afloop zei Luns: „Mijn bezoek hier heeft me niet bezorgder gemaakt dan ik voor heen was". (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De regering overweegt de vennootschapsbelasting in 1984 fors tc verlagen, mogelijk van 48 naar 10 procent. Dat zei staatssecretaris Ko ning (financiën) maandag in de Twee de Kamer. Hij antwoordde daarmee op verzoeken van CDA en VVD om fiscale maatregelen die het investeren door NEWSWEEK: NIEUWE INITIA TIEVEN REAGAN NEW YORK (RTR/AN'P) - President Ronald Reagan bestudeert de moge lijkheid van vervanging van de specia le afgezant voor het Midden-Oosten, Philip Habib, door oud-minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger of de voormalige president Jimmy Car ter. Dit heeft het Amerikaanse tijdschrift Newsweek gemeld Hij zou mogelijk ook een topconferentie bijeenroepen met de Israëlische premier. Menachem Begin, de Egyptische president. Hosni Mubarak, en eventueel koning Hoes sein van Jordanië, zo voegde het blad eraan toe Newsweek, dat geen bron voor zijn be richt gaf, zei dat Reagan de stappen overwoog als een dramatische laatste toevlucht om de huidige impasse in het vredesproces van het Midden-Oosten te doorbreken. „Als al het andere niet lukt, dan bestudeert de regering-Rea- gan enkele dramatische stappen. Eén mogelijkheid is een persoonlijkheid als Henry Kissinger of zelfs Jimmy Carter te benoemen als speciale onderhande laar in de plaats van Habib die door Reagan bekwaam en beminnelijk geacht wordt maar die politiek met hard genoeg is. Een andere mogelijk heid is een top tussen Reagan. Begin en. als koning Hoessein instemt, ook de Jordaanse monarch" Henry Kissinger is bekend om zijn pen deldiplomatie die leidde tot de troepen- scheidmgsakkoorden van Israel met Egypte en Syrië na de oktober-oorlog van 1973. Jimmy Carter nam het initia tief tot de top van Camp David die uit mondde in de ondertekening op 17 sep tember 1978 van de akkoorden van Camp David en de daaruit voort vloeiende ondertekening van een vre desverdrag tussen beide landen op 26 maart 1979 het bedrijfsleven zouden kunnen be vorderen. De verlaging - die gefaseerd zal worden ingevoerd - komt alleen ten goede aan bedrijven die winst maken, want alleen die 'betalen vennootschapsbelasting Volgend jaar zou deze maatregel voor het bedrijfsleven al een lastenverlich ting van 1.5 miljard gulden kunnen be tekenen. Bij een verlaging van de vennoot schapsbelasting zal deze belasting die door de gas- en oliemaatschappyen moet worden betaald niet lager mogen worden, meende Koning. Eventueel zal via een wetswijziging worden bereikt dat dit geld toch in de schatkist terecht komt Ook op andere terreinen worden fiscale faciliteiten voor het bedrijfsleven over- Ali Agca - De Turk Ah Agca zal in zijn land bij verstek worden berecht wegens de aanslag op Paus Johannes Paulus op 13 mei 1981. De militaire aanklager in Ist anbul heeft maandag een desbetref fend dossier naar de plaatselijke mili taire rechtbank gestuurd, zo is maan dag in Turkse regeringskringen verno men Agca zit op het ogenblik levens lang uit m Italië wegens die zelfde aan slag. wogen. Zeker is al dat de voorraad- en vermogensaftrek voor ondernemingen zal worden verhoogd en dat de tijdelyke zelfstandigenaftrek blijvend wordt. De regering streeft er naar het bedrijfs leven verder tegemoet te komen door het verschuiven van werkgeverspre mies naar werknemerspremies. fZie ook pag. 3i SAINTE-MARIE-DL-MONT (RTR)-In Frankrijk zijn op de kust van Norman- diê bujna 4.000 met olie besmeurde do de vogels aangespoeld. Volgens plaat selijke functionarissen die dit maan dag hebben meegedeeld loosde een on geïdentificeerd vrachtschip olie in het Kanaal. Het vrachtschip zou de ohe vorige maand illegaal hebben geloosd. Dieren beschermers slaagden erin ongeveer 200 van de 600 levend gevonden zee meeuwen en zeekoeten te redden DEN HAAG - De Rijksmunt komt in het voorjaar van 1984 met een speciale munt van f50,- ter gele genheid van het feit dat 400 jaar geleden Willem de Zwijger werd vermoord. Deze munt zal een ge woon, wettig betaalmiddel zijn en dus geen verzamelaarsmunt, al zullen wel bijzondere verzame laarsexemplaren worden gesla gen. Staatssecretaris Koning (finan cien) kondigde dat maandag aan in Z.1JU uuaau .nel de Tweede-Kamer- commissie vooi financiën. Koning zei te hopen dat deze nieuwe be- taalmunt „een artistieke uitvoe ring zal krijgen die de Kamer tevre den zal stellen" Koning zei dat, nadat uit de com missie door de CDA'er Van Iersel en de WD'er Joekes kritiek was geuit op de in hun ogen lelijke nieu we Nederlandse munten en bank- biljetten.Staatssecretaris Koning wees er echter op dat over smaak niet valt te twisten. Mogelijk meer militaire adviseurs VS naar El Salvador WASHINGTON (AFPTJPI) - De Ameri kaanse president Reagan overweegt het aantal Amerikaanse adviseurs in El Salvador op te voeren. Dit zou een antwoord zijn op de in zijn ogen groeiende Sowjet-dreiging in Centraal Amerika. Dit heeft een hoge functiona ris van het Witte Huis maandag meege deeld. Volgens deze functionaris, die aan boord was van het presidentiële vlieg tuig 'Air Force One' op weg naar Cah- fomië en anoniem wenste te blijven, gaf Reagan vier weken geleden opdracht tot een volledige herziening van het Amerikaanse beleid in Midden-Amen- ka, Een van de mogelijke beleidswijzi gingen was het opvoeren van het aan t al militaire adviseurs en een verandering van hun taakomschrijving. Het is de ad viseurs verboden zich in gevechtszones op te houden. Er is nog geen beslissing genomen, zo zei hij. Reagan vertrok naar Califomiê om de Britse vorstin Eli zabeth te ontmoeten, die op bezoek is tn de Verenigde Staten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1