Waardering voor werk M. Topal bij afscheid Wie Mona zegt, zegt Toetje Music for Pleasure een muur van geluid PZC/ streek 5 PSP-congres onderschrijft RSV-resolutie Gs willen dienstwoning opknappen MIDDELBURGS THEATER WIL 'UBU ROI' SPELEN MAANDAG 28J:EBRUARI 1983 TIEN JAAR INZET VOOR TURKSE LANDGENOTEN P. Smit drukt M. Topal de hand. Rechts mevrouw Topal. VLISSINGEN - „U hebt lijfelijk erva ren, dat samenwerking tussen ver schillende groeperingen spanning meebrengt en dat die groepen elkaar daarbij kunnen schaden. U hebt hoog tepunten meegemaakt en teleurstel lingen, tijdens de tien jaar dat u hebt gewerkt voor uw landgenoten. De eer ste tijd was eigenlijk nog de beste. Toen waren er nog geen belangen in het spel". Dit zei voorzitter P. J. Smit van de stichting Buitenlandse Werkne mers Zeeland zaterdagmiddag, bij het afscheid van Mahmut Topal, als be stuurslid van de stichting Dat gebeur de met een receptie in het ontmoe tingscentrum van de Joegoslavische vereniging in Vlissingen, die door vele belangstellenden werd bijgewoond. De heer Smit sprak verder de hoop uit, dat de Turkse gemeenschap in Zeeland zal proberen de 'onhebbelijkheden' van de Nederlandse gemeenschap te accep teren. Hij stelde verder, dat de opvol ging in het bestuur van de stichting me de naar de wens van de heer Topal is verlopen. Hij overhandigde de heer Topal een koffer en zei daarbij te hopen, dat deze vaak zal worden gebruikt voor reizen naar het moederland Turkije, MAANDAG GOES - Ziekenhuis De Bevelanden, 15.30-16.30 uur: uitzending Nomen Nes- cio. MIDDELBURG - Schouwburg. 20 uur: I 'Pierewaaien' blijspel door Toneel groep Theater. Gasthuis, 20-21.30 uur: uitzending Ra- wa. I VLISSINGEN - Bethesda - St.-Joseph- J ziekenhuis. 20-21.30 uur: uitzending Ra- wa. FILMVOORSTELLINGEN I GOES - Grand, 20 uur: Annie, a.l. HULST - De Koning van Engeland. 14.30 uur: Hot lady, 18 jr.. 20 uur: De zwarte ruiter. a.l., 20 uur: Querelle. 16 jr., 20 uur: Het kleinste bordeel in Te xas. 16 jr.. 20 uur: Cat people. 16 jr. MIDDELBURG - City, 20 uur: E.T., a.l. I OOSTBURG -Ledel. 20 uur: De zwarte ruiter, a.l. TERNEUZEN -Luxor, 20 uur: De zwar te ruiter, a.l., 20 uur: My pleasure is my business, 18 jr. VLISSINGEN - Alhambra 1.20 uur: Als je begrijpt wat ik bedoel, a.l. Alhambra II. 20 uur: De zwarte ruiter. 12 jr. TENTOONSTELLINGEN AXEL - Galerie Bellemans. 10-18 uur: houtsneden van Jan Verschoore (t e m. 1-3). Kindergalerij: illustraties van Joop Bertram. BRUINISSE - Visserij- en oorlogsmu seum geopend van 14-16 uur. DOMBURG - Biologisch Museum. 10- 17 uur: De natuur in Zeeland GOES - Lunchcafê Stadhuis. 9-17 30 uur. aquarellen van Bernard Versteege (t.e.m. 28-2). HEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: oude landbouwwerktuigen. MIDDELBURG - Zeeuws Museum. 10- 17 uur: werken van Marinus van Dijke (t.e.m. 22-3). TERNEUZEN - Hal Stadhuis, 9-12 en 13.30-17 uur: werken van Peter de Rijc- ke i t.e.m. 16-3). Bibliotheek. 13.30-21 uur: 'De kunst van het moederschap' (t.e.m. 12-3). Reptielenzoo 'Iguana', 14-17.30 uur: ex positie van levende reptielen, amfi bieën en insekten. IJZENDIJKE- Museum, 10-12 en 13 30- 17 uur: Stamboomonderzoek. HULPCENTRA Noord- cn Midden-Zeeland - Goes, tel. 01100- 14444 (ook voor milleuklachten) Zeeuwsch-Vlaandcren - Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance) Telefonische hulpdienst Zeeland, tel 01180- 15551. dag en nacht bereikbaar Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood. tel 01180-36251 van 10.00-24 00 uur - weekends van 20.00-24.00 uur Stichting 'Bii.if van m'n lijf Zeeland, tel 01184-14645, dag en nacht bereikbaar Nederlandse Hartstichting, lel. 070-600555 Te bereiken op kantoordagen van 12-17 uur maar ook weer terug naar Nederland. De Middelburgse wethouder voor so ciale zaken M. Vinke bood de heer Top al een stropdas met het gemeentewa pen van Middelburg aan. „Wij hebben in de PZC kunnen lezen wat de heer Topal heeft gedaan voor zijn landgeno ten. Dat is niet gering. Dat stuk geeft juist weer wat u en uw familie hebben gedaan, want ook uw kinderen zijn vol op bezig voor de Walcherse samenle ving". zei de Middelburgse wethouder, verwijzend naar het artikel over de heer Topal in de PZC van zaterdag. Het ge meentebestuur van Middelburg geeft Open huis en ledenvergadering NCRV in Goes GOES - De Nederlands Christelijke Radio Vereniging houdt maandag 7 maart open huis en een provinciale le denvergadering in de Prins van Oranje te Goes. Iedere belangstellende is die dag vanaf 16.00 uur welkom. In ver schillende stands wordt informatie verstrekt over radio, televisie, de NCRV-gids of verenigingszaken. In de omroepstudio kunnen belangstellen den een televisietest afleggen. Verder zijn er doorlopende video- en diapresentaties, terwijl ook het ver schijnsel teletekst te bezichtigen is. Daarnaast komt de afdeling Schoolpro gramma's met een futuristische kijk kast naar Goes. Ter gelegenheid van deze dag biedt de NCRV de inwoners van Goes een beiaardconcert aan, van Sjoerd Tamminga, op de beiaard van de Grote Kerk. Dit concert begint om 15.30 uur en duurt tot 16.00 uur De provinciale ledenvergadering be gint om 19.30 uur in de Prins van Oran je. De voorzitter van de NCRV. drs. T. D. Jansen, houdt dan een lezing met als titel 'Vrij en gebonden'. Leden van de raad van bestuur en de programmalei der radio en televisie zullen vragen van de leden beantwoorden. Verder is er nog een optreden van het koor en com bo 'Ichtus' uit Goes en na de vergade ring speelt Judith Bos een spel met de aanwezigen. volgens wethouder Vinke niet veel ca deautjes meer weg in verband met de moeilijke financiële situatie. Maar met een dergelijke stropdas mag de heer Topal volgens de wethouder zichzelf re kenen tot de 'vriendenschare' van de gemeente Middelburg. Mevrouw C. Gillissen - Coos vertelde hoe zij samen met de heer Topal alle Turkse gezinnen heeft bezocht. Eerst alleen nog de mannen, maar daarna ook de vrouwen. „Ik heb me vaker min der prettig gevoeld met Nederlandse mannen alleen dan met de Turkse mannen. Ik heb erg veel van u geleerd. Vooral gastvrijheid", aldus mevrouw Gillissen, die een bos rode tulpen had meegebracht voor mevrouw Topal. Namens de Joegoslavische vereniging sprak D. Marjanovic, die zei altijd ple zierig te hebben samengewerkt met de heer Topal. A. Battai van de Marok kaanse vereniging liet zich in gelijke be woordingen uit. E. de Jong van de ini tiatiefgroep Walcheren noemde de heer Topal een groot voorbeeld van een echt vrijwilliger ,,U staat bekend als een harde werker en een persoon van weinig woorden, met een goede kijk op de za ken", aldus de heer De Jong. Als be langrijkste activiteiten van de heer Topal noemde hij het ijveren voor een geschikte moskeeruimte en de grote in zet voor het bi-cultureel onderwijs voor de kinderen van de buitenlandse werk nemers. De Nederlandse toespraken werden in het Turks vertaald door Zeki Ozkirim, die de Turkse toespraken ook in het Nederlands vertaalde. Vier meisjes ga ven vervolgens een demonstratie van drie volksdansen uit Turkije, waar voorzij met een hartelijk applaus wer den beloond. ZCAD en RIAGG MIDDELBURG - Het Zeeuws instituut voor de geestelijke volksgezondheid (RIAGG) en het Zeeuws consultatiebu reau voor alcohol en drugs (ZCAD) gaan in de toekomst meer samenwer ken. Die samenwerking krijgt gestalte in een overeenkomst, die dinsdag 8 maart wordt ondertekend in Middel burg. De samenwerking moet de ambu lante geestelijke gezondheidszorg in Zeeland optimaliseren. The Missions to Seamen vraagt heroverweging besluit KMS VLISSINGEN - De vereniging The Mis sions to Seamen in Vlissingen heeft er in een brief aan de voorzitter van de tweede Kamer op aangedrongen om in de besluitvorming rond de KMS te overwegen dat het voorbestaan van de vereniging in grote mate afhankelijk is van het voortbestaan van De Schelde. The Missions to Seamen, het zeemans huis en de sportaccomodatie, is geves tigd op een terrein van De Schelde. Om dat, buiten zeelieden die met hun Schip in de Scheldepoort liggen, veel zeelie den uit andere havens het zeemanshuis bezoeken, wijst de vereniging op het be lang van The Mission. Zonder de repa- ratiewerrf Scheldepoort zou de voorzie ning wegvallen maar niet de behoefte. De vereniging zegt zich in haar voortbe staan bedreigd te voelen NIJMEGEN - Het congres van de Paci fistisch Socialistische Partij (PSP), dat zaterdag in Nijmegen bijeen was, heeft een resolutie van de afdelingen Vlis singen, Zeeuwsch-Vlaanderen en Noord- en Midden-Zeeland unaniem aangenomen. De resolutie behandelt het overheidsbeleid inzake het RSV- concern. De PSP ondersteunt de strijd van de werknemers van de RSV-bedrijven voor het behoud van hun werkgelegen heid. Wel wil men datwordtovergegaan op de produktie van meer vredelieven de zaken omdat men van mening is dat produktie in de wapenindustrie minder werk oplevert dan de civiele sector. Daarom wil de PSP dat er een algemeen conversieplan wordt opgesteld voor de militaire onderdelen van het bedrijf. De PSP vindt dat de regering in de RSV-plannen teveel de nadruk legt op juist het behoud van de marinebouw. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten willen voor een bedrag van J'19.000,- het pand Korte Giststraat 1 in Middel burg laten opknappen. Het gaat om een dienstwoning die hoort bij de provin ciale griffie. De bedoeling is dat met het geld vloeren en plafonds worden verhoogd, verder moeten keuken en toilet verbouwd worden en dienen schilder- en behangwerkzaamheden te worden uitgevoerd. Het voorstel van gs komt aan de orde in de commissie bestuurszaken, die op vrijdag 25 maart vergadert. In diezelfde vergadering komt een voorstel aan de orde tot wijziging van de Interprovin ciale Ziektekosten-regeling. Het gaat om een wijziging die in alle provincies aan de orde komt en waarin duidelijk de bescherming van de per soonlijke levenssfeer wordt vastge legd. Jubileumconcert Huister koor op A VRO-radio HULST - De AVRO-radio zendt woens dag 2 maart via Hilversum 4 opnamen uit van het concert ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Hulster Ge mengd Koor( 13 november in de basi liek van Hulst). Het progra mma bestaat uit werken van Pergolesi, Mozart, Fauré en Hendrik Andriessen Dirigent Jo Ivens bewerkte twee volksliederen voor koor en orkest. Het Hulster Gemengd Koor wordt be geleid door het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland en organist Tijn van Eijk. Soliste is de sopraan Jorino Samson. De uitzending begint om 14.45 uur. PRINS VAN ORANJE GOES Theatergroep DODD in 'Geluiden uit de rim boe met Willy Kwekkeboom, Reus Schot au teuren Bram Kwekkeboom Aan het einde van 't Goese festival waarin de lof van het amateurisme is bezongen, vergastte de theatergroep DODD een niet heel omvangrijk pu bliek op de wereldpremiere van 'Ge luiden uit de rimboe'. In een door de Temptatie van Talens beheerste Prins van Oranje werd DODD's eerste als avondvullende voor stelling bedoelde produktie van de gro te zaal teruggebracht tot de proporties van het podiumtoneel. De omstandigheid dat deze vertoning meedraaide in een liefhebbersfestival moge veel verzachten, feit blijft dat ik met niet wat méér naar huis kon dan de gedachte aan een avondvergallend spektakel. Waarom weer eens vruchteloos gereikt naar wat tientallen jaren geleden is gaan leven als het absurdisme in het toneel? Waarom weer zo'n overdosis sa- tire-van-het-slappe-handje9 Waarom deze spannïngsloze variant van de the- matrits Eenzaamheid, Vrijheid en Ge borgenheid9 En. waarom laat men de vaagste Schim van Freek zo nadrukke lijk met een podium knoeien? DODD's rimboe is verkend, bekend en haar ge luiden zijn al lang verwerkt Zet het uitvoerend comité - op deze ma nier - zichzelf met voor de spiegel, juist op de plaats waar men de Samenleving gedacht had9 Zelfs anti-toneel veronderstelt, ja eist Theater. Wat mag men dan van toneel verwachten? Veel, heel veel. In elk geval niet het lou ter spelen voor de tribune van de ge makkelijke lachers, aan wie men ber gen hersenloze humor en platte woord grappen kwijt kan. Zo'n tribune heeft haar eigen rimboe al lang gevonden en acht het toneel een pretpark Daar hoeft men niet voor te gaan staan tam- tammen. vaudevillen. slapsticken of al te voor de hand liggend moppenmate- riaal te spuien. Ze kent immers de Ge luiden. Wie Mona zegt, zegt Toetje. Vul verder maar in en bedenk eens een Jules de Corte-joke. doe - voor de verandering - nog eens iets leuks met reclamespots of laat iemand zich in een watersnood nacht krampachtig vasthouden aan een andijviestruikje. Dat, is zo ongeveer het peil van een gê nante affaire die behalve de reeds ge noemde vreugden ook nog' - ieder zijn eigen neger - ieder zijn eigen indiaan en - iedere hospita haar eigen wipnum- mer gunt Nu weet ik best dat dit al ook uitgelegd kan worden als een artistiek loopje met het domste burgerdom, waarin deze za ken schijnen te passen. De grove ma nier waarop men zich evenwel aan dit karwei zet, maakt het totaal volstrekt onverteerbaar. We hebben dit allemaal al gehad, oneindig veel beter en pak- kender, want met minder pretenties. "Geluiden uit de rimboe" kent - even - zoiets als een hoopvol begin. Er wordt - spelenderwijs - een aardig toneelbeeld opgebouwd. Maar, dan gaat het klap pen. Negentienhonderddrieentachtig durf de ik nog heel even denken. Toen viel er een barst in de spiegel MIDDELBURG - De Stichting Middel burgs Theater wil op 1,2.8 en 9 juli voor stellingen geven van 'Ubu Roi' van Jar- ry' in het openluchttheater Tooren- vliedt in Middelburg Onder regie van de provinciale toneeladviseuse Anke Brouwer wil men de produktie ook el ders in de provincie opvoeren. Naast de spelers van de eigen toneelvereniging, worden ook acteurs en actrices van an dere verenigingen ingeschakeld, maar gezien de grote rolbezetting wordt een beroep gedaan op een ieder die mee wil werken aan de voorstellingen. Daarom houdt de stichting zaterdag 5 maart in het repetitielokaal aan de Verwenj- straat in Middelburg een bijeenkomst. Reden van de stichting geven dan infor matie over de voorstellingen en kan men zich aanmelden voor de produktie. Han Bennink. VLISSINGEN/ VESTZAKTHEATER 'Dichter bi) jazz' Optredens van Johnny van Doom en het kwintet van Harry Mil ler Bezetting-Harry Miller bas; HanBen- nink: slagwerk; Sean Bergin; saxofoons. Marc Chang karnel. allhoorn en Wolter Wierbos: trombone Han Bennink zei aan het begin van de avond niet eens te weten dat Johnny van Doorn (voorheen: the Selfkicker) in diens 'voorpro gramma' zou optreden. Wat niet wegneemt dat het een aardig initia tief is van Jeugd en Muziek om (niet meer zó) woorddronken poëten en muzikale atleten gezamenlijk een avondvullend programma te laten verzorgen. Dat gebeurde zaterdag in het Vlis- smgse Vestzaktheater naar volle te vredenheid. De avond vlóóg om En dat vooral dankzyi het optreden van het Harry Miller Kwintet, dat de aanwezigen na afloop uitgeteld naar adem deed happen. De 'band-zonder- stekker' van deze fenomenale bassist ontstak een partij muzikaal vuur werk waarvan de kleuren en knallen menig 'ohh' en 'ahh' ontlokten aan het publiek. Miller en slagwerker Han Bennink, die al sinds 1969 regelmatig samen spelen, vormden de solide basis van waaruit werd gemusiceerd. In alle stukken (gecomponeerd door Milleri hield men zich aan een aantal the ma's maar er was ook voldoende ruimte voor improvisatie, zowel bij de drie blazers als Miller en Bennink. Uit het laatste bleek zaterdag over duidelijk dat het Harry Miller Kwin tet bestaat uit een aantal instant composers en muzikale beulen van ongekende klasse. De muziek van hel kwintet klinkt onverschrokken, agressief en zelfverzekerd. Geen flau wekul. er moet gespeeld worden, zal ongetwijfeld het motto van de band zijn. „Terzake'", zal ook egotripper en bekkentrekker (drummerskwaal tje?) Bennink gedacht hebben toen hij begon te spelen, maar dat kon niet voorkomen dat hij al na enkele se conden een pijnlijke vingerblessure opliep. Na een kleine medische in greep (gedurende welke de overige bandleden doodgemoedereerd door speelden) kon het feest een aanvang Gezeten achter de kleinst mogelijke kit (onooglijke bass-drum. Chinees- en splashbekken, hi hat en mar strommel) haalde Bennink. zoals ge bruikelijk. het onderste uit de kan Zijn spel is volstrekt vrij maar perfect getimed Memge knal werd uige- deeld. stok na stok brak maar het kwintet speelde door als een goed geoliede machine die door het hyper- muzikale en stuwende spel van Mil ler draaiend werd gehouden. Miller was niet van zijn stuk te brengen, evenals Sean Bergin. de kolossale sa xofonist. wiens spel een openbaring was: geen gepiep en geknars maar een vogeltje, bij tijd en wijle. Voorafgaand aan het concert van Harry Miller c.s. bracht Johnny van Doorn, de woorddronken Amster damse bohémien, verstrooiing met eigen werk en dat van anderen. Een groot dichter is hij niet en hij pretendeert dat ook met te zijn. Wél was hij zaterdag steeds bezig met het verschijnsel 'dichter' en hij. deed dat heel aardig, onder meer in het frag ment over 'Het Literair Café'. Als de middenstand zich ook met kunst gaat bemoeien Van Doorn- „Ik ben een groot kind", zegt hij zelf - benoemt de dingen op zijn wijze en dat levert mooie tek sten op die wellicht geschikter zijn voor een vol zaaltje dan een stil hoekje. J. D. van S Johnny van Doom. Het optreden van het Harry Miller Kwintet in het Vestzaktheater in Vlissingen was een onderdeel van een tournee die de groep door Neder land maakt. Het kwintet wordt ge subsidieerd maar dat neemt niet weg dat de situatie voor muzikanten als Miller bijzonder moeilijk is. „Ook de promotors zijn niet erg happig. Zij hebben nauwelijks geld meer", aldus Miller. Zijn kwintet maakt binnen kort radio-opnamen voor de VARA en de Westdeutsche Rundfunk. Van de muziek die zaterdag in Vlissingen werd gespeeld wordt wellicht een plaatopname gemaakt. Het volgende avondvullende pro gramma in de serie 'Dichter bij jazz' is op vrijdag 26 maart. hal/negen) met de dichter Kristian Kanstadt, pianist Burton Greene en rietblazer Keshaven Maslak. Foto's: Wim Riemens VLISSINGEN, DE PIF.K Music for Picasure Bezcttmg Mark Cop- son 'zangi. Chris Olroyd idmmsi. h or Ro berts ibasi en Dat-ui Whitaker 'laeiseni Voorprogramma Miami Beach Girls Music for Pleasure heeft zater dagavond in de Vlissingse Piek een aanslag gedaan op het publiek. Niet alleen een aanslag omdat het publiek door het strakke en snelle ritme nauwelijke kans kreeg even 'bij' te komen, maar vooral ook een aanslag op de trommelvliezen. De ongeveer 150 aanwezigen werden geconfronteerd met een muur van geluid, wat overigens niet wil zeg gen dat de new wave van Music for Pleasure niet om door te komen was. Een centrale plaats in het geheel nam drummer Chris Olroyd in. Hij zorgde voor het tempo en dat deed hij opmerkelijk goed. Zijn manier van drummen was zonder meer in tensief cn een optreden zoals zater dagavond moet hem dan ook heel wal energie gekost hebben. Nadrukkelijk aanwezig was ook toet senist David Whitaker. die het ritme van drummer Olroyd en bassist Ro berts met zijn toetsen en knopjes aanvulde Mede daardoor was de muur van geluid best aan te horen. Het wil nogal eens voorkomen dat harde muziek vervormd wordt tot een nauwelijks te volgen brij van ge luiden. maar daar was zaterdag bij Music for Pleasure geen sprake van. De bandleden waren goed op elkaar ingespeeld en ook al klonk er geen enkele solo. ieder eiste nadrukkelijk een eigen plaats op. Voor het publiek bleef er wéinig -an ders over dan het geheel geconcen treerd te volgen. Zo was het bijvoor beeld opmerkeüjk dat er nauwelijks gedanst werd, terwijl dat op de mu ziek van Music for Pleasure toch heel goed mogelijk is. Het meeste succes hadden de nummers 'Time' en 'Switch Back'. Het is dan ook niet verwonderlijk dat die nummers op single zyn uitgebracht. Het vier mansgezelschap uit de Engelse plaats Leeds is nog op verschillende plaatsen elders in Nederland te zien. Het voorprogramma kwam zater dagavond in De Piek voor rekening van de Miami Beach Girls uit Lei den. Deze driepersoonsformatie liet even eens new wave horen, maar daar ging het er allemaal wat vriendelijker - en zachter - toe dan bij de groep die daarna zou komen. Juist bij de Mia mi Beach Girls werd er wel gedanst, wellicht doordat deze band wat meer roek-invloeden door de new wave mengde. Wat als een dubbelconcert in De Piek werd aangekondigd was zaterdag meer een kort voorpro gramma en een iets langere hoofdact. Wat mij betreft had dat voorpro gramma best wat langer mogen du ren. R. S.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5