Veel belangstelling voor Bevelandse schaapskooi WUL Eerste Goese Festival succes Voor duizenden guldens aan sieraden gestolen Rokende puinhopen Arnemuiden helpt het Zilveren Schor almanak PZC/ Algerijns schip veroorzaakt stank op Walcheren VIJFENTWINTIG LAMMETJES GEBOREN SERIE INBRAKEN IN MIDDELBURG Vechtpartij op volle zee Motorrijder ernstig gewond Cardioloog L. van Turnhout overleden Hangglider neergestort MAANDAG 28 FEBRUARI 1983 provincie VLISSINGEN - Het Algerijnse schip Haot Elhamra dat op de Wielingen voor anker lag, heeft zaterdagochtend voor stan koverlast gezorgd aan de kust van Walcheren. Het schip had nafta vervoerd en was inmiddels leeg. Doordat er een tankdeksel openstand kwam de naftalucht vrij. De rijkspoli tie te water in Terneuzen heeft een rapport opgesteld. De Algerijn was overigens niet in overtreding. HEINKENSZAND - Het 'open weekeinde' van de stichting De Zeeuwse Schaapskudde in de schaapskooi nabij Heinkens- zand heeft erg veel bezoekers getrokken. Vooral zondag liep het storm met ongeveer drie honderd belangstellenden. Za terdag kwamen er zo'n hon derd. De bezoekers kwamen vooral af op de geboorte van de lammetjes. Zondag waren dat er in totaal zo'n 25 en er werden er nog ongeveer twintig ver wacht. Het weekeinde is in ieder geval voor de stichting al een succes geworden. Niet alleen gaven bezoekers zich op als do nateur van de stichting, maar ook be sloten enkele bezoekers een schaap te adopteren. Die mogelijkheid bestaat al langer en wil zeggen dat een bedrag van 100.wordt gestort waarvoor de stich ting De Zeeuwse Schaapskudde een schaap aankoopt.Voor dat bedrag mag degene die het schaap adopteert de eer ste vacht hebben. Met de kudde gaat het overigens goed. De stichting doet ijverig haar best om weer. door middel van de zogenaamde dneweg-kruising. het originele Zeeuw se schaap 'terug te fokken'. Momenteel bestaat de kudde uit zo'n 170 schapen. Het streven is er op gericht een kudde samen te stellen van zo'n 200 schapen, die onder leiding staat van schaapher der D. Imanse. Van de lammeren die dit voorjaar wor den geboren zullen nagenoeg alle ram men verkocht worden. Dat geldt ook voor de oudere schapen. De ooien zul len in de kudde blijven. Daarnaast koopt de stichting nog schapen aan. De kudde trekt in de zomer over Zuid-Be- velandse dijken. De laatste tijd gebeurt het ook nogal eens, met name in het najaar, dat agrariërs de herder vragen om een akker te ontdoen van bijpro- dukten, zoals aardappelen die op het land achterblijven. Uit het feit dat de agrariërs voor dat soort zaken contact met de stichting opnemen, leidt secre taris J. L. M. M. Damen af dat de relatie tussen natuur en landbouw er door de kudde in ieder geval niet slechter op wordt. Het doel van de kudde is het on derhouden van de dijken in de Zak van Zuid-Beveland. Dat er op dat gebied nogal wat werk ligt voor de kudde blijkt volgens Damen uit het feit dat lang niet alle dijken, die er eigenlijk aan toe zijn, een 'beurt' van de schapen krijgen. Daarom wordt momenteel met de ge dachte gespeeld een tweede kudde sa men te stellen. Daarvoor is echter niet alleen geld voor de schapen nodig, maar ook voor het salaris van een herder. Niet alleen de kudde trok veel nieuws gierigen het afgelopen weekeinde. Ook het informatiecentrum dat aan de schaapskooi is gebouwd moest heel wat bezoekers verwerken. In het mid delpunt van de belangstelling stond daarbij onder meer een video-presen tatie van alles wat met de kudde en de natuur waarin die kudde zich beweegt te maken heeft. Verder werden in het centrum kopjes koffie met beschuit met muisjes geser veerd. ter gelegenheid van de geboorte van de lammeren. Net niet gehaald..... BRUINISSE - Een automobilist uit Oosterland. die zaterdagmiddag zijn oude auto naar een sloperij wilde rijden, heeft de eindstreep net niet gehaald. Op de Hageweg in Bruinisse belandde de bestuurder met zijn auto in een sloot. Hij raakte in een slip toen hij gebruik wilde maken van zijn handrem, mede door het feit dat zijn voetrem het al had begeven. De bestuurder kwam met de schrik vrij. maar van de auto bleef wei nig over. Het komend weekeinde is er in de schaapskooi aan de Oude Kamersedijk nabij Heinkenszand weer een 'open weekeinde' tussen 13.00 en 17.00 uur. Ook van de zomer kunnen belangstel lenden de schaapskooi bezoeken. Ze worden dan verwelkomd door vrijwilli gers die hen iets vertellen over de na tuur in de Zak van Zuid-Beveland en de schaapskudde. Verder bestaat de mo gelijkheid vanuit de schaapskooi deel te nemen aan excursies. Voor het leiden van dergelijke excursies geeft het insti tuut voor natuurbeschermingseduca tie binnenkort een gratis cursus. Be langstellenden voor deelname aan de cursus kunnen zich opgeven bij M. Wiersma, werkzaam in het kantoor van de stichting Zeeuws coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieube scherming (ZCO) aan de J. A. van der Goeskade te Goes De cursisten verzor gen bij toerbeurt een excursie. Overigens kan het regelmatig voorko men dat de bezoekers van de schaaps kooi deze zomer de kudde missen. Die is dan op trek over één van de dijken. Daarom wordt momenteel gewerkt aan een plattegrond van het gebied waarin de kudde loopt, zodat ieder be zoeker van de kooi onmiddellijk kan zien waar de herder met de schapen is. MIDDELBURG - De oorzaak van de brand die vrijdag avond het pand van Dam Horeca Service aan de Grena- diersweg in Middelburg in de as legde, is nog niet be kend. De Middelburgse brandweercommandant J. de Klerk en de recherche van de Middelburgse politie heb ben zaterdag wel onderzoek verricht, maar dat heeft niets opgeleverd. De heer De Klerk: „Het enige dat we hebben kunnen ontdekken, is dat de brand aan de achterkant van het gebouw is begonnen. Ik denk eerlijk gezegd niet dat we een oorzaak zullen vinden, want er is helemaal niets van het pand over". Vandaag (maandag) zetten brandweer en recherche hun onderzoek voort. De brand veroorzaakte een schade van ruim anderhalf miljoen gulden. Foto: De resten van het pand van Dam Horeca. Schaapherder D. Imanse (links) en zijn assistent bij de pasgeboren lammetjes. GELD VOOR RIOLERING ZEEUWSE Krent ledereen maakt het wel eens mee dat tijdens het eten van krente- brood een steen wordt aangetrof fen tussen de krenten. Minder fre quent komt het voor dat mensen daarover klagen bij de bakker die het krentebrood vervaardigde. Die mevrouw uit Goes vond dat wèl nodig. Zij meldde bij haar bakkerij dat zij een klacht had. „Het zint mij niet dat ik gisteren tijdens het ont bijt een steentje aantrof in mijn krentebrood", zo sprak zij. De bak ker had begrip voor haar klacht. „Heeft U het steentje bij U?". vroeg hij. „Nee. hoezo?", repliceerde de vrouw, die nu toch wel nieuwsgie rig werd. Dat is jammer", sprak de bakker, „dan had ik het kunnen ruilen voor een krent". ARNEMUIDEN - Omdat hel voortbe staan van vormingscentrum 'Het Zil veren Schor' in Arnemuiden in gevaar komt als er niet kan worden voorzien in een deugdeljk rioleringssysteem willen burgemeester en wethouders van Arnemuiden een bedrag van ƒ55.000,- beschikbaar stellen om het centrum aan te sluiten op de rioolpers- leiding naar de kom van Kle verskerke. Het afvalwater dat tot op heden door het Zilveren Schor werd geloosd is van zo'n slechte kwaliteit at daardoor een sterke vervuiling van het oppervlakte water in de polder wordt veroorzaakt. Het Waterschap Walcheren heeft het centrum gedreigd dat er niet meer ge loosd mag worden op dat polderwater en dat er een aansluiting op op de riole ring dient te komen. Het Zilveren Schor heeft zowel bij de provmcie als bij het Waterschap aangeklopt voor een finan ciële bijdrage, maar geen van tweeën was bereid die te geven. B en w van Arnemuiden schrijven in een voorstel aan de raadsleden dat zij deze weige ring in hoge mate betreuren. Het gemeentebestuur is niet verplicht bij te dragen in de kosten van aanslui ting maar b en w vinden dat in dit geval wel verantwoord. Zij schrijven daar over: „Het gaat hier weliswaar om een particuliere instelling, maar het staat vast dat Arnemuiden tot ver buiten de gemeentegrenzen meer bekendheid heeft gekregen door de activiteiten van het Zilveren Schor. Het voortbestaan van dit centrum is dan ook voor onze gemeente van groot belang". De totale aanlegkosten bedragen 87.500,-. Het centrum draagt daarin zelf een bedrag van 32.500,- bij. In feite hoeft de gemeente geen extra financiële veer te laten, omdat ze het geld eigen lijk over heeft. In mei van het vorig jaar stelde de raad een krediet van twee ton beschikbaar voor de aanleg van de rioolpersleiding van Arnemuiden naar de kom Kleverskerke. Uit nadere berekeningen van de dienst gemeentwerken Walcheren/Noord-Be veland is gebleken dat het werk min der zal gaan kosten. Uiteindelijk komt het erop neer dat Arnemuiden hieraan 59.000,- overhoudt. Hiervan wil het college genoemde 55.000,- gebruiken voor de rioolaansluiting van het Zilve ren Schor. (ADVERTENTIE) varel alarmgroep Inbraakbeveiliging Brandmeldinstallaties Signaleringsmeldingen Volgens verzekeringseisen met TBBS-afleveringsbewijs WISSE-VAREL B.V. 01100-27072, Verrijn Stuartweg 3, 4462 GE Goes. TBBS-erkend beveiligingsbedrijf. MIDDELBURG - Uit de woning van de familie T. aan de Koude- kerkseweg in Middelburg is vrijdagavond tussen acht en elf uur voor ruim 20.000 gulden aan gouden sieraden gestolen. Verder werd een geldbedrag van 1200 gulden ontvreemd. De dader(s) kwam binnen door het forceren van het slot van de achterdeur. De bewoners waren op het moment van de diefstal afwezig. Het geld en de sieraden lagen in een kast in de slaapkamer. In de nacht van zaterdag op zondag zijn drank ter waarde van 100 gulden en een uit de kantine van het zwembad Poe- doos met 24 saucijzenbroodjes gesto- lendaele in Middelburg achttien flessen len. De dader(s) kwam binnen door het VLISSINGEN - In de nacht van zaterdag op zondag zijn twee Britse vrachtrijders gewond geraakt bij een vechtpartij aan boord van de Olau Britannia, op weg van Sheerness naar Vlissingen. De slachtoffers, de 25 jarige G. J. B. en zijn 20 jarige bijrijder R. W. beide uit Harlow, raakten slaags met B. P. D. (21) en N. J. M. L. (23) uit Londen en G. B. (19) uit Sheerness. Eén van de verdachten begon na een woordenwisseling met een bier fles te zwaaien, brak er stukken af en verwondde B. ermee. W. kreeg slaag en trappen. B. is met steek- en snijwonden opgenomen in het ziekenhuis Bethesda- Sint Joseph in Vlissingen. W. kon na behandeling in het ziekenhuis worden onder gebracht in een pension. De drie verdachten zijn zondagavond na verhoor door de rijkspolitie te water in Vlissingen en de marechaussee, op de boot terug naar Engeland gezet. Zij mogen Nederland niet meer in. vernielen van de ruit van de terrasdeur en het forceren van de kanünedeur. De braakschade bedraagt 350 gulden. In de nacht van 24 op 25 februari werd uit de berging van een fiat aan de Wes- terscheldestraat een aantal dekbed den, hoeslakens, matrasdekken en de kens gestolen. De gezamenlijke waande bedraagt 500 gulden. Men is vermoede lijk binnengekomen met een valse sleu tel. De Middelburgse recherche heeft de zaken in onderzoek. ADVERTENTIEI STRANDHOTEL VLISSINGEN Een hele maand 'palingoproer' VLISSINGEN - De Liberiaanse tanker Robinson r 194.992 brtis zondagavond ten anker gegaan bij de Everingen voor het lossen van de bunkers. Het schip heeft zijn lading gelost in Brixton en wordt opgelegd in een fjord in Noorwe gen. omdat er te weinig werk is. De Robinson is de grootste tanker <378 meten die ooit bij de Everingen is gesignaleerd. De tanker passeerde om ongeveer 17.00 uur de rede van Vlissingen, op weg naar de ankerplaats. De bunkers worden gelost in langszij komende lichters Dat neemt enkele dagen in beslag, ivant er moet in totaal 7000 ton stookolie worden gelost en het schip kan 100 ton per uur lossen. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat ook 2500 ton slob (afval) zou worden gelost. Dat zal echter elders moeten gebeuren, omdat Vlissingen daarvoor te duur is volgens de Vlissingse agent. Deka Transport in Vlissingen-Oost. Het schip, dat is ge bouwd in 1976, is eigendom van redenj Hancock Shipping en co ltd, uit Monrovia in Liberia. goes-Het eerste Goese Festival vraagt om een herhaling. Dat leert de reactie van de talrijke bezoekers van het festi val, dat vrijdagavond begon en zon dagavond eindigde. Gedurende dat weekeinde konden belangstellenden genieten van optredens van amateur- en professionele artiesten op de meest uiteenlopende gebieden voor zover het met cultuur te maken had. De organisatie was in handen van de Plaatselijke Kommissie Podiumkun sten (ook wel 2 PK genoemd) onder aus piciën van de Goese culturele raad Na genoeg alle activiteiten werden goed tot zeer goed bezocht. Een uitzondering daarop was het zater- dagochtendprogramma Vooral de acti viteiten die ten behoeve van kinderen werden gehouden vielen zeer in de smaak. Dat bleek onder meer uit het feit dat het optreden van de clown Luko was uitverkocht. De meeste activitei ten speelden zich af in de Prins van Oranje, maar ook elders in Goes was er wat te beleven. Die lokaties waren het Lunchcafé. café De Blaauwe Steen, het open jongerencentrum 't Beest en het jazzcafé Westpoort Een van de uitschieters was onder meer het Zeeuwse muziektheater Teleact dat zaterdagavond optrad. Daarnaast was er veel belangstelling voor het concert van Minimal Compact in 't Beest, voor Urbanus van Anus, voor het kinder theater DODD, Duplex Johnson in de Blaauwe Steen, de stichting Ballet theater en de cabaretgroep De Kuil. Overigens hebben verschillende vereni gingen die zich op cultureel gebied be geven, al aan de organisatie laten weten dat ze graag mee willen werken aan een tweede cultureel weekeinde, eventueel volgend jaar. Dat geldt onder meer voor de vereniging van Zeeuwse amateur kunstenaars die gedurende het hele weekeinde een tentoonstelling hield. Verder hebben verenigingen di^aan het Goese Festival mee hebben gedaan verschillende nieuwe leden in kunnen schrijven. Van het hele festival zijn foto's ge maakt. Daarvoor was de amateur-foto club De Goese Polder verantwoorde lijk. Deze foto's zullen op een nader te bepalen tijdstip worden tentoonge steld. ZIERIKZEE - De 22-jarige motorfietser J. B. uit Zienkzee is zondagmiddag ern stig gewond geraakt bij een ongeluk op de rotonde bij de Nobelpoort in Zierik- zee. B. reed op de rotonde uit de rich ting Haamstede toen hij door nog onbe kende oorzaak begon te slingeren en te gen een lichtmast tot stilstand kwam. Hij is per ambulance naar het zieken huis Bergzicht in Goes overgebracht. MIDDELBURG - Zaterdag is op 35-ja- rige leeftijd plotseling L. K. M. J. E. G. van Turnhout, cardioloog van het Gasthuis te Middelburg en het Bethes- da-St. Josephziekenhuis in Vlissingen, overleden. Van Turnhout was sinds 15 april 1982 als specialist op het gebied van hart- en vaatziekten verbonden aan de Walcher- se ziekenhuizen. Hij werd in Bergeyk geboren en voltooide zijn opleiding tot cardioloog in het Radboutziekenhuis te Nijmegen. Hij laat een vrouw en vier dochters achter. De begrafenis is woensdagmiddag (15.00 uur) op de alge mene mene Begraafplaats te Middel burg. ZOUTELANDE - Bij de Botterbar in Zoutelande is zondagochtend de Belg A. van C. (55) uit Mortsel neergestort met zijn hangglider. Van C. wilde met zijn deltavlieger van een 42 meter hoge duintop wegvliegen maar bleef met de punt van een vleugel achter de beplan ting hangen. Daardoor kreeg de wind vat op de vlieger en de man stortte neer aan de andere kant van het duin. De Belg moest met gebroken rugwer vels en een gebroken arm worden over gebracht naar het Bethesda-Sint Jo sephziekenhuis in Vlissingen. Van C. is lid van de hanggliderclub AD- KA. die op uitnodiging van de Delta club uit Middelburg een weekeinde in Zoutelande kwam vliegen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Met name de vergunningen worden goed beke ken. De gemeente Valkenisse heeft een vergunning gegeven voor deltavliegen tot een windsnelheid van 25 knopen. Er zou zondag sprake zijn geweest van een windsnelheid van 45 knopen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2