PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VVD en CDA oneens over een looningreep European Gateway bijna recht -Art»» 7.1 van Demonstraties tegen opslag van kernafval Kleintjes Aardbevingen in Japan en Sowjet-Unie Fiets op snelweg Onderzoek naar kindersterfte in ziekenhuis Texas NYPELS: VOORBARIG EN ONVERSTANDIG HELIKOPTER HAALT MAN VAN SCHOORSTEEN IN ZIJPE, ARNHEM EN VELSEN Twee gevangenen ontsnapt SPD: Vogel besmeurd Winderig Opklaringen, afgewisseld door enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Vrij krachtige zuidwestelijke wind, aan de kust en op het IJsselmeer 226e jaargang no. 49 Maandag 28 februari 1983 a nl u telefonisch opgeven. UrI ssmnen 01184-15144 I Terneu; ►es 0110016140.1 Zierika brons voor hilbert Hilbert van der Duim heeft op verras- sende wijze een bronzen plak veroverd bij de wereldkampioenschappen sprint in Helsinki. De dit seizoen zwaar bekritiseerde Van der Duim legde de basis van zijn succes op de duizend j meter met een derde en een tweede L plaats. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland; 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9,10,11,12,13 en 14. TOKIO (UPI/RTR) Een zware aardbe ving heeft Tokio en de havenstad Yo kohama zondagochtend op hun grond vesten doen schudden. Er is geen mel ding gemaakt van slachtoffers. Een aardbeving heeft in de Centraaia- ziatische Sovjetrepubliek Tajikistan regeringsgebouwen en huizen vermeld. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Dit heeft het officiële persbu reau Tass zondag gemeld. HENGELO (ANP) - De politie van Hengelo heeft zaterdag een 19-jari- ge Hengeloer berispt die op de au tosnelweg A35 fietste. Hij verklaar de op weg te zijn naar zijn vriendin in Deventer De route via de auto snelweg leek hem het kortste om dat doel te bereiken. De fietser werd van de autoweg gehaald en ging toen maar verder per trein naar zijn vriendin. SAN ANTONIO (AFP) - Het parket te San Antonio in de Amerikaanse staat Texas stelt een onderzoek in naar een reeks vreemde sterfgevallen onder kinderen in een plaatselijk ziekenhuis tussen 1978 en 1982. Kinderen in de leeftijd van enkele dagen tot vijf jaar zouden opzettelijk dodelijke drugsinjecties hebben gekregen om hartstilstand of ademhalings- stoomis te simuleren. Het aantal kinderen dat in het 'Medical Center Hospi tal' om het leven zou zijn gebracht zou 47 bedragen. „Er is gegronde reden om misdadige opzet te vermoeden", zo werd van justitiële zijde gezegd. Donder dag hoorde het parket achter gesloten deuren twee verpleegsters van het ziekenhuis, maar een kinderarts, Kathleen Holland, tegen wie een proces is aangespannen na de dood van een kind van vijftien maanden, weigerde te verschijnen. ten. Het zou heel vreemd zijn indien zij nu in drie maanden tijds overeenstem ming zouden weten te bereiken over maatregelen, die voor een veel langere periode gelden. Hij zei dat de overheid zal moeten afwachten welk resultaat de partners bereiken. Pas daarna zou de overheid maatregelen moeten nemen nadat duidelijk is welke gevolgen het akkoord heeft. In een reactie op deze opvatting her haalde CDA-fractieleider De Vries bij het NOS-journaal zijn opvatting dat indien de onderhandelingen geen re sultaat hebben een looningreep over wogen moet worden. „Soms moet je als overheid de duw geven," zei hij. Ook CDA-minister De Koning (sociale za ken) heeft zich al eens in deze zin uitge laten. Bij de AVRO lieten zondag zowel werk geversvoorzitter Van Veen als FNV- voorzitter Kok weten niets te voelen voor overheidsingrijpen. Kok is ver baasd over het feit dat de discussie zich „over onze hoofden" voltrekt, en over de oppervlakkigheid ervan De FNV- voorzitter wees erop dat de politici „vol strekt" geen invulling geven aan hoe een eventuele maatregel eruit zou moe ten komen te zien. Kok zei verder dat het kabinet wel zou kunnen ingrijpen in de loonontwikke ling, maar niet te weten hoe deze mati ging in de afzonderlijke bedrijven zou kunnen worden omgezet in meer werk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De beide regeringsfracties CDA en WD zijn het oneens over een mogelijke loonin greep door het kabinet indien de lopende cao-onderhandelingen niet leiden tot de gewenste loonmatiging. Nadat al eerder het CDA had laten weten een eventuele ingreep niet op voorhand te willen uitsluiten, wees WD-leider Nijpels een loonmaatregel zaterdag resoluut van de hand. Ook werkgevers en werknemers vinden dat het kabinet zich niet met de loononderhandelingen moet bemoeien. Op een partijraad van de WD zei de liberale fractieleider dat iedere discus sie over een loonmaatregel „voorbarig en overstandig" is. Hij riep werkgevers en werknemers op om het uiterste te doen teneinde het gezamenlijk eens te worden. Nijpels acht het begrijpelijk dat de onderhandelingen over het inle veren van loon voor werktijdverkorting en nieuwe arbeidsplaatsen niet onmid dellijk resultaat opleveren. De WD'er wees erop dat de sociale partners voor het eerst in negen jaar een centraal akkoord hebben afgeslo- FELIXSTOWE - De IJmuiden- se firma Wijsmuller is er zater dag in geslaagd de veerboot 'European Gateway', die sinds eind vorig jaar op zijn kant in het Noordzeewater voor de Britse kust bij Felixstowe lag, weer overeind te trekken. Het was de tweede keer dat de bergings firma een poging deed de gezonken veerboot te kantelen. Eerder, op 31 ja nuari, mislukte deze technisch gecom pliceerde onderneming, toen een van de kabels brak waarmee de 'European Ga teway' overeind zou worden getrokken. Dat kwam doordat als gevolg van het onverwacht snel inzettende slechte weer de spanning op de acht kabels tus sen de veerboot en het bergingsschip 'Super Servant' van Wijsmuller niet meer in de hand te houden viel. Dat zelfde slechte weer verhinderde tot dus ver deze maand een tweede bergingspo ging. Zaterdag zat echter ineens alles mee. Er was niet veel wind, de golven kwamen uit de juiste hoek, en daarom besloot de IJmuidense bergingsfirma maar gelijk met de reddingsoperatie te starten Aanvankelijk hadden de bergers het plan, pas vandaag of morgen (dinsdag) te beginnen De operatie, het terugkantelen van de 'European Gateway', die op zijn rech terkant in acht meter diep water lag. verliep perfect, 's Middags lag het schip nog maar 13 graden uit het lood. met de onderkant rustend op een zandbank. Omdat het schip nu stabiel ligt, werd gisteren besloten de 'European Gate way' niet verder overeind te trekken Wel houdt Wijsmuller de kabels, die aan de ene kant zijn vastgemaakt aan be vestigingspunten op de veerboot en aan de andere kant aan draailieren op de 'Super Servant', onder spanning om alle eventualiteiten te voorkomen. Het overeind trekken van de 'European Gateway' heeft duikers van de IJmui dense firma nu voor het eerst m staat gesteld te bepalen, welke schade het schip heeft opgelopen toen het op zon dagavond 19 december in aanvaring kwam met een andere veerboot en daarbij midscheeps werd geraakt. Naar zondag gebleken is, heeft de 'Eu ropean Gateway' twee grote gaten aan stuurboordzijde, een met een diameter van vijf meter, en daarboven een gat van 14 bij vijf meter. Die gaten moeten nu eerst provisorisch worden gedicht, voor het schip kan worden weggesleept Volgens directeur Nan Halfweeg van Wijsmuller kan medio deze week al wor den begonnen met het lassen van pla ten over de gaten. Dan zal het water uit het ruim van de veerboot worden ge pompt, waarna het - vermoedelijk eind deze week - naar de haven van het na bijgelegen Harwich zal worden overge bracht. Daar zal in overleg met de verzekerings maatschappij worden besloten wat er met het schip moet gebeuren. Het staat echter wel vast dat de European Gate way'. met zijn verzekerde waarde van 13.6 miljoen pond (57 miljoen gulden), zal worden gerepareerd. Een van de Volgens Kok blijkt dat aspect juist vaak de oorzaak te zijn van het misluk ken van de onderhandelingen. Van Veen vindt de politieke discussie over een loonmaatregel nog te vroeg. Volgens hem zijn niet zozeer de lonen oorzaak van de slechte positie van het bedrijfsleven, maar vooral de door de overheid opgelegde werkgeverslasten. Hij is het met Kok eens dat de beide partijen, op decentraal niveau, in alle rust moeten kunnen onderhandelen over het invullen van de prijscompen satie. Alleen de Industriebond FNV staat eventueel niet afwijzend tegenover een bij wet geregelde arbeidstijdverkor ting. In een commentaar zegt het blad van de bond. ZIN. de woede van de werkgevers als reactie op de uitlatingen van minister De Koning en De Vnes be grijpelijk te vinden. Nu de overheid blijkbaar kan kiezen tussen vrijwillige en verplichte werktijdverkorting, staan de werkgevers met de rug tegen de muur. ZIN is verbaasd over de afwijzende reacties van de andere bonden AMSTERDAM (ANP) - Politie, brandweer en medische dienst van de gemeente Amsterdam zijn zaterdag twaalf uur lang in de weer geweest om een man van een 101 meter hoge fabrieksschoorsteen van de voormalige kar- bietfabriek aan de Distelweg in Amsterdam te krijgen. De 30-jarige R. L. R. L. was in de nacht van vrijdag op zaterdag de fabriekspijp opgeklommen. Vanaf de toren verspreidde hij lichtsignalen met onder meer brandende stukken papier. Een omwonende merkte dit op en waar schuwde de politie. Pogingen om de man naar beneden 'te praten' mislukten. Naar boven klimmen had geen zin: de man had de spijlen van de trap van de bovenste drie meter doorgezaagd. Een marinehelikopter uit Den Helder wist deman uitein delijk rond twee uur zaterdagmiddag van de fabriek spijp te halen. Hij ging gewillig mee en werd na verhoor op het politiebureau in een psychiatrische inrichting in Amsterdam opgenomen ZIJPE - Inwoners van Zijpe betogen zaterdag in hun woonplaats tegen de opslag van radio-actief afval. VELSEN - Op verschillende plaatsen in ons land is het afgelopen weekeinde gedemonstreerd tegen het regeringsvoornemen laag en middel radio-actief afval op te slaan in Velsen en Zijpe. Ongeveer tweehonderd demonstranten hielden zaterdagmorgen in de Noord hollandse gemeente Zijpe een optocht om te protesteren tegen de geplande opslagplaats op het terrein van het Energie Centrum ECN in Petten (ge meente Zijpe). Men betoogde dat de op slag lang niet zo ongevaarlijk is als door de rijksoverheid wordt beweerd. Een raadslid van de gemeente waarschuw de voor de terugloop van het toerisme - een van de belangrijkste bronnen van bestaan van de gemeente. Inmiddels heeft ruim 75 procent van de bevolking van Zijpe en Callandsoog met het plaat sen van een handtekening het verzet tegen de vestiging ondersteund. In Am- hem werd zaterdagmiddag door tussen de duizend en vijftienhonderd mensen gedemonstreerd tegen de reparatie van het lek bij de kerncentrale in Dode- waard en de opslag van radio-actief af val. Men blokkeerde enige tijd de in gang van de Kema. waar de directie van de central zetelt. Zaterdag werd in Arn hem eveneens het startsein gegeven voor de actie 'geen piek voor atoom- stroom'. De Anti Kernenergie Bewe ging AKB wil in navolging van Fries land de automatische afschrijving voor de elektriciteitsrekening stopzetten en de komende drie maanden de rekening minus een gulden over maken. De niet gestorte gelden komen op een aparte rekening. Zondag hebben enkele tientallen leden DEN BOSCH (ANP) - Twee gevange nen zijn zondagavond ontsnapt uil het huis van bewa.ring aan de St. Joris- straat in Den Bosch. Het gaat om de 27-jange A. B. uit St. Willebrord. die nog zeven jaar moet uit zitten wegens doodslag Hij was in ge zelschap van de. 19-jarige Th. A. uit Eindhoven, die wegens diefstal in het huls van bewaring zat ingesloten. De beide mannen hebben zondagavond kans gezien in de ontspanningsruimte van de bewaarders een spijl door te za gen en via daken van achterliggende gebouwen te ontkomen van de Anti Kernenergie Beweging en kele uren een loods in Velsen, die mo gelijk bestemd zal worden voor de op slag van kernafval, bezet gehouden. De demonstranten willen dat de procedu res stopgezet worden om die opslag mogelijk te maken. BONN (UPI/DPA) - De sociaal-demo cratische kandidaat voor het West- duitse bondskanseiierschap. Hans-Jo- chen Vogel, is er zondag van beschul digd, dat hij in de jaren 1941-12 een be langrijke rol zou hebben gespeeld in de Hitlerjugend. Dat gebeurde in het bou levardblad 'Bild am Sonntag\ dat een vraaggesprek publiceerde met een christen-democratische voorman uit Beieren die Vogel destijds had gekend. De sociaal-democratische partij (SPD) reageerde bijzonder fel op deze publika- tie. Woordvoerder Wolfgang Clement sprak van 'de ergste poging om if mands reputatie te vernietigen" en een 'weergaloze besmeuringscampagne" Hij zei dat Vogel in die tijd 15. 16 jaar was en dat hij evenals zijn leeftijdgeno ten deel had uitgemaakt van de jeugd beweging van de Nazi's in zijn toenmali ge woonplaats Giessen. ten noorden van Frankfort. Hij was daar speciaal be last geweest met culturele zaken en niet een „verlengstuk van Hitiers propagan- dachef Josef Goebbels". zoals in 'Bild am Sonntag' werd gezegd. De voorzit ter van de SPD. oud-bondskanselier Willy Brandt, deed een beroep op de kiezers, die volgendé week zondag een nieuwe bondsdag moeten kiezen, aan „dit soort karaktermoord geen kans te geven". werven die een kans maakt om de order is de ADM in Amsterdam Dat laatste zal nog heel wat werk ople veren. Niet alleen moeten de gaten aan stuurboordzijde permanent worden gedicht, maar ook zal de veerboot van een geheel nieuwe bovenbouw moeten worden voorzien. Storm- en waterge weld versplinterden de afgelopen maand de oorspronkelijke bovenbouw (brug, reddingboten, railingen etcete ra). Na het rechttrekken van de European Gateway blijkt dat vooral de bovenbouw van het schip zwaar is beschadigd. PAGINA 3 zigeuners vrij De zigeunerfamilie Barjamov is zon dag na vier maanden gevangenschap uit de Verenigde Staten teruggekeerd in Nederland. Zij verlieten ons land in de veronderstelling in de VS te worden toegelaten, maar werden in Los Ange les gevangen gezet. De familie wordt voorlopig in Lelystad ondergebracht pijnlijke keuze De Industriebond FNV wacht een aan tal pijnlijke keuzes. Fors ledenverlies dwingt de bond bepaalde activiteiten te beperken of te stoppen. pro-bouterse De pro-Bouterse Liga van Surinaamse Patriotten hield zondag In Amsterdam een congres voor 'Eenheid en verzoe ning'. Zaterdag demonstreerden hon derd Surinamers in Den Haag tegen de huidige dictatuur van het bewind- Bouterse

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1