Eis 5.000 gulden boete voor vissen in verboden zone Mahmut Topal naar de Belgische koopstroom Ondernemers willen onderzoek Besluit Domburg over horeca vernietigd begint huisomroep PZC/provincie Tien jaar in ECONOMISCH POLITIERECHTER de slag voor welzijn van buitenlandse werknemers ZATERDAG 26 FEBRUARI 1983 9 Mineralenbeurs BERGEN OP ZOOM - In De Stoele- mat' in Bergen op Zoom wordt zondag 13 maart de eerste internationale mine ralen- en fossielenbeurs gehouden. De openingstijden zijn van 10.00 tot 17.00 uur Naast een expositie van mineralen en fossielen zal er een diashow worden vertoond en is er een slijpdemonstratie. Ook zijn er informatiestands. De beurs- commissie heeft inmiddels een flink aantal standhouders bereid gevonden met hun stenen naar de beurs te komen. Ontslag van maatschappelijk werkster geweigerd TERNEUZEN - Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Terneuzen wei gert een ontslag-vergunning af te geven voor één van de maatschap pelijk werksters van de Stichting voor Maatschappelijke Dienstver lening in Midden Zeeuwsch- Vlaanderen. Volgens het GAB is de financiële noodzaak voor het ont slag onvoldoende aangetoond. Directeur L. Horowitz ziet voorlo pig af van nadere stappen - zoals een ontslagprocedure voor de kan tonrechter - nu de tweede kamer deze week 8 miljoen extra beschik baar heeft gesteld voor het maat schappelijk werk. Dat gebeurde via een wijziging van de begroting van welzijn, volksgezondheid en cul tuur. Het bedrag zou ten goede moeten komen aan onder meer so ciale raadslieden, het maatschap pelijk advies- en informatiebureau (MAI), telefonische hulpdiensten en adviesbureaus voor jeugd en ge zin. De Terneuzense stichting besloot indertijd éen van de maatschappe lijk werksters - een parttime-kracht - te ontslaan om een 'gat' van 24.000.- in de lopende begroting te dekken. Dat tekort ontstond door bezuinigingen van het rijk, dat de afgelopen twee jaar ruim 17 pro- 'ent besnoeide op de rijksbijdrage regeling. De gemeentebesturen in de Kanaalzone weigeren het geld bij te passen. Daartegen heeft de stichting bezwaar gemaakt. Het algemeen maatschappelijk werk in de Kanaalzone telt 7.5 for matieplaatsen. één maatschappe lijk werkende op 7500 inwoners. Gaan de bezuinigingen door. dan voorziet de stichting een ingrijpen de versobering van de hulpverle ning. Het aantal hulpvragen steeg tussen 1980 en 1982 van 828 tot 1402. DEN HAAG/DOMBURG - De Raad van State heeft het besluit van b en w van Domburg om de firma Dourleijn-Van der Steen geen horecavergunning te ver strekken vernietigd. Het Domburgse college heeft naar de mening van de Raad van State de afwijzing onvoldoende beargumenteerd. Hoofdreden van de weigenng voor het Domburgse gemeentebestuur was dat F. van der Steen, een van de firmanten, 'van slecht levensgedrag' zou zijn. Van der Steen ging vorig jaar in beroep bij gedeputeerde staten. Dit college oordeelde echter dat b en w niet onverantwoord gehandeld hadden door de vergunning te weigeren. De Raad van State heeft nu anders eeoordeeld en kwam tot rif conclusie dat het Domburgse gemeentebestuur al te snel tot het stempel 'van slecht levens gedrag' was gekomen. De firma zal nu een nieuwe aanvraag voor het verkrijgen van een horecavergun ning ln moeten dienen. Dourleijn-Van der Steen willen aan de Stationsstraat in Domburg een café beginnen. Waarnemend gemeentesecretaris W j de Korte verklaarde vrijdag dat bij de gemeente nog niets bekend was over de uitspraak van de Raad van State. Deze heeft mondeling uitspraak gedaan en het wachten is nu op de schriftelijke motivering. Mahmut Topal neemt vandaag af scheid als bestuurslid van de stich ting Welzijn Buitenlandse Werkne mers Zeeland Mr Van 't Hof: „Spraken ze maar mos sels". Verdachte voegde er nog aan toe dat zijn bedrijf ook alle sociale premies keurig afdraagt, dus ook voor de men sen zonder vergunning. „Maar dat we ten we op dat moment natuurlijk niet". De officier was van mening dat de con trole waterdicht moet zijn en eiste vier geldboetes van 750.-. Van der P.: „Ik vind dit een absurde eis. Wij zijn een legaal bedrijf en om nou zo zwaar gestraft te moeten worden voor een fout die bij de adminsitratie is ge maakt..." De man werd uiteindelijk ver oordeeld tot vier maal een boete van 750,- maar daarvan vier maal 500,- voorwaardelijk met een jaar proeftijd. Namens een coöperatieve sproeiver- eniging te Noordgouwe stond de voor zitter P. V. vrijdag in het verdachten bankje. De vereniging werd ervan be schuldigd bestrijdingsmiddelen te hebben gespoten op een sloottalud aan de Schouwsedijk en wel in april van het vorig jaar. Het resultaat was dat de slootkant veranderde van een groene in een dor-gele kleur, nadat er de mid delen 'gramoxone' en ramrod flowa- ble' op terecht waren gekomen. V „Wij hebben in ons 35-jarig bestaan iERNEl'ZEN - Het Koninklijk Nederlands Ondcrnemcrsvcrbond (KNOV) heeft het ministerie van economische zaken om een subsidie van 50.000,- gevraagd voor een onderzoek naar de 'koopstroom' van Belgie naar Zeeuwsch-Vlaanderen en mogelijkheden om die te stimuleren. De organisatie wil daarvoor in zee gaan met het bureau van Maurice de Hond uit Amsterdam. De kosten moeten worden gedragen door het ministerie en de Zeeuws-Vlaamse afdelingen van het KNOV. Volgens KNOV-consulente voor Zeeland Ingrid de Kok past het plan in een breed opgezette campagne om het grensgebied opnieuw aantrekkelijk te maken voor klanten uit Belgie Veel winkeliers zagen hun omzetten na de koersschommelin gen van vorig jaar dramatisch dalen, vooral in centra als Sluis. Axel. Sas van Gent en Hulst, die voor een goed deel op de klandizie van de zuiderburen zijn aangewe zen. Een aantal organisaties en instellingen, zoals de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel, het KNOV. de VW's en het. rijksconsulentschap voor ambachten en diensten, besloot de krachten te bundelen en het gebied beter 'te verkopen' via gerichte acties. De KNOV-afdehngen zijn het inmiddels eens over de aanpak van dit project, dat nader wordt uitgewerkt door de Maatschappij Verkoopbevorde ring Midden- en Kleinbedrijf, een dochterbedrijf van het KNOV. „We willen deze zomer al iets organiseren zegt Ingrid de Kok. „Het onderzoek van Maurice de Hond speelt een belangrijke rol. Hij moet ondermeer nagaan hoe en in welke Belgische media we het best kunnen adverteren" Het streven is er daarnaast op gericht om tot een permanent orgaan - een stichting bijvoorbeeld - te komen voor de promotie van Zeeuwsch-Vlaanderen. Op 14 maart wordt over deze en andere plannen gesproken tijdens een regionale KNOV-bljeenkomst in Oostburg over bedrijfsleven en recreatie in de breedste zin van het woord. 'flink' advies gekregen van de zieken omroep Radio Nightingale uit Hulst, vooral op technisch gebied. In principe is het niet de bedoeling dat mensen van Nightingale de uitzendingen gaan ver zorgen Vandenputte denkt eerder aan personeel van De Sterre, maar ook mensen uit de omgeving De Sterre heeft dus vrijwilligers nodig, die de uit zendingen gaan verzorgen. De taken binnen de toekomstige omroep vallen in drie onderdelen uiteen: de presenta tie. het technische gedeelte en admini stratie. Ook zit De Sterre nog te sprin gen om een basisdiscotheek. Daarvoor wordt een beroep gedaan op ouders van pupillen en personeel MIDDELBURG - De Middelburgse officier van justitie mr W. van Nierop eiste vrijdagmiddag tijdens de zitting van de economische politierechter een boete van vijfduizend gulden tegen de Gebroeders H. en B. M. uit Arnemuiden. Deze vissers werden op 28 juni 1982 vanuit de lucht gefotografeerd terwijl ze aan het vissen waren binnen de twaalf mijlszone op de Noordzee ter hoogte van Westkapelle. Ze visten niet alleen in verboden gebied maar ook met een schip dat veel te zwaar was, namelijk een boot met een tonnage van 347,31 brt (bruto register ton) Normaal gesproken mag een vaartuig binnen die zóne niet zwaarder zijn dan 70 brt. B.M. was op de zitting verschenen en vertelde waarom binnen die twaalf mijl werd gevist: „Daarbuiten was voor ons niets te vangen, ik vind die vangstbeperking trouwens grote onzin". Uiteraard was de officier het daar niet mee eens. De gebroeders waren boven dien uit op tong en ook dat is in ge noemd gebied verboden. Mr. Van Nie rop: „Juist binnen die twaalf mijlszone bevindt zich de kraamkamer van de jonge visjes. Wanneer je dan met zo'n groot vaartuig daar tussendoor ragt. gaat de hele (nieuwe) visstand naar de knoppen en de gebroeders M. hadden dat best kunnen weten". Economisch politierechter mr J. van 't Hof zei zich nog verder in de zaak te willen verdiepen en doet over twee we ken uitspraak. Omdat in de periode 2 september 1980 tot 12 oktober 1981 gedurende verschil lende tijdvakken vier buitenlanders in zijn bedrijf werkten, zonder vergun ning, stond J. van der P. van de gelijk namige conservenfabriek uit Yerseke vrijdag voor de politierechter. Het be trof drie Turken en een Surinamer, die hadden gewerkt in het mossel- en kok- kelsverwerkend bedrijf. Van der P.: „Wij hebben een seizoenbè- drijf, dat betekent dat er in een paar maanden tijd zo'n zestig tot zeventig nieuwe werknemers, tijdelijk, in dienst worden genomen en dat zijn meestal mensen met de Turkse nationaliteit. Voordat ze beginnen moeten ze op ons kantoor zowel hun verblijfsals hun werkvergunning tonen. Maar bij zo'n hoeveelheid mensen is het best moge lijk dat er weieens eentje tussendoor glipt. Dat neemt niet weg dat we alles zo goed mogelijk controleren. Het is ech ter erg moeilijk om met deze mensen te communiceren vanwege het taalpro bleem". nog nooit een bekeuring gehad. Moet ik nu op de komende jaarvergadering gaan verantwoorden waar de post van ƒ600,- (het bedrag dat ter schikking was aangeboden red i vandaan komt. Dat lijkt me niet goed mogelijk Er werd gespoten op een perceel bouwland en door vleugjes wind is er kennelijk wat van het bestrijdingsmiddel in dat gras terecht gekomen. Maar dat is puur per ongeluk gebeurd en beslist met met op zet. Er is trouwens ook geen blijvende schade aangericht". De officier: „Het kan best zijn dat het heeft gewaaid, maai- dat is het risico dat je dan neemt. En het ging echt niet om een paar plekjes geel gras, want daar voor wordt geen proces-verbaal opge maakt" Hij eiste het schikkingsbedrag van 600.-. De economisch politierechter echter vond dat de voorzitter van de vereni ging niet verantwoordelijk gesteld kon worden voor het overgewaaide sproeimiddel. Hij zei: „Gezien de con structie van uw vereniging, die drie man in dienst heeet die het werk met bestrijdingsmiddelen uitvoert, acht ik u niet verantwoordleijk en ik spreek u vrij". De toekomstige studio van de huisomroep van het zwakzinnigeninstituut De Sterre, van ivaaruit 20 april de eerste impending het net opgaat. De Sterre is nog druk bezig met de bouw van de studio en zal er beslist netter uitkomen te zien dan de foto toont. CLlftGE - Het zwakzinnigeninstituut 'De Sterre' in Clinge is bezig met de oprichting van een huisomroep voor de bewoners. De bedoeling is dat in april de eerste uitzendingen de 'lucht' ingaan. Momenteel is men bezig met het inrichten van een studio, van waar uit de uitzendingen zullen worden ver zorgd. Een naam voor de huisomroep is nog niet gekozen. Ouders van pupillen en het personeel is gevraagd sugges ties te doen. Volgens Chris Vandenputte, die als psy choloog aan De Sterre is verbonden, is het de bedoeling met de huisomroep een zeer geleidelijke start te maken. Al lereerst wordt gedacht aan een paar uur uitzending van een verzoekplatenpro- gramma per week. Verder zijn er plan nen om een soort arbeidsvitaminenpro- gramma te maken voor de pupillen, die de arbeidsafdeling bezoeken. De pro gramma's zullen specifiek zijn gericht op de bewoners van De Sterre. Ook wordt er in een later stadium gedacht aan muziekprogramma's voor de diep- stgestoorde pupillen van De Sterre. „Wij hebben een volkomen andere doel groep dan bijvoorbeeld een ziekenom roep. Daarom moeten we sterk aange paste programma's maken. De bedoe ling van dit alles is om de Sterrebewo- ners een extra stuk ontspanning te bie den", vertelt Vandenputte. De distributie van de programma's ge schiedt via de kabel naar de verschil lende wooneenheden van het zwakzin nigeninstituut. Via dit net kan niet al leen geluid worden gedistribueerd, maar ook beeld. In de basisuitrusting van de Sterrestudio is dan ook een vi deoset opgenomen, zodat te zijner tijd televisieprogramma's gemaakt kunnen worden. De Sterre heeft volgens Vandenputte •Alleen de koffie is al een omweg waard' •Restaurant met lunch en diner geopend De maanden FEBRUARI en MAART speciaal Lustrum a f 65,- (6 gangen incl glas champagne) Op zondagavond zigeunermuziek van Tala Mirando •Romantische hotelkamers met alle komtort Lid Romantisch Tafelen HOSTKLLKK1K SCIUDDEBECKS Donkereweg 35 - Tel 01110-5651 - Schuddebeurs (3 km van Zierikzee, richting Dreischor) y Zijn officiële papieren vermelden als geboortejaar 1937. Dan zou hij nu dus 46 jaar zijn. Maar dat klopt niet, zegt hij. Mahmut Topal houdt er zelf op dat hij drie- of vierenvijftig is. Hij werd geboren in het dorpje Akkuzulu. ergens in het midden van Turkije en daar werden geboorteactes niet met dezelfde zorgvuldigheid ingevuld als in Nederland en zeker niet, zoals hier, binnen drie dagen na de geboorte van een kind. Maar hoe oud hij nu werkelijk is doet weinig terzake. Belangrijker is het feit dat de heer Topal zich tien jaar lang heeft ingezet voor het welzijn van zijn naar Nederland getogen landgenoten. Eerst in de Initiatiefgroep Walcheren en later als bestuurslid van de stichting Welzijn Buitenlandse Werknemers Zeeland. Nu, na tien jaar neemt de heer Topal afscheid van de stichting omdat zijn gezondheid hem dwingt het rustiger aan te doen. Vandaag, zaterdag, wordt Mahmut Topal tijdens een bijeenkomst in het gebouw van de stichting aan de Palingstraat in Vlissingen tussen half twee en half vijf 'uitgezwaaid'. buitenlandse werknemers, zo blijkt uit het verhaal van Mahmut Topal: „Toen zo'n twintig jaar geleden de eerste buitenlanders naar Nederland kwamen waren de mensen bang voor ons omdat men ons en onze gewoon ten niet kende. Dat is gelukkig heel wat beter geworden, er is beslist min der sprake van discriminatie. Alleen krijgen we nu de schuld van de reces sie", voegt hij daar. overigens zonder een spoor van bitterheid, aan toe. Ondanks een verbeterd wederzijds begrip zijn de problemen voor de bui tenlanders nog niet uit de wereld, ook niet uit Nederland. Dat komt, zo verklaart de heer Topal. met name door de eind jaren zeventig op gang gekomen gezinsherenigingen. „Tot die tijd woonden de mannen in groe pen bij elkaar en dat leverde weinig problemen op. Toen de vrouwen en kinderen echter ook naar Nederland kwamen ontstonden nogal wat moei lijkheden doordat zij weinig begre pen van de gang van zaken hier. De tweede generatie gaat nu naar school en ook daar rijzen problemen. Thuis worden zij opgevoed volgens de Turkse cultuur en op school volgens de Nederlandse Dat laatste moet na tuurlijk, maar het is wel belangrijk dat de kinderen ook op de hoogte zijn van de Turkse cultuur, ondanks dat ze waarschijnlijk hier zullen blijven. Maar we gaan wel op vakantie naar Turkije en dan moeten ze de zeden en gewoonten toch kennen". Hoewel er, in de tien jaar dat Mah mut Topal zich inzet voor het welzijn van zijn landgenoten en andere bui tenlandse werknemers veel is verbe terd. blijft er nog minstens evenveel te wensen over. Het belangrijkste dat volgens de heer Topal moet gebeuren is een verdergaande integratie dan tot nu toe het geval is. „De mensen moeten meer bij elkaar op bezoek", zo stelt hij, „dat kweekt begrip. Bui tenlanders en Nederlanders moeten samen verder". Hoewel de heer Topal vandaag af scheid neemt als bestuurslid van de stichting verdwijnt de naam Topal daarmee niet uit de lijst van diegenen die zich inzetten voor het welzijn van buitenlanders. Zijn 24- jarige zoon is bestuurslid van de Turkse Werknemersvereniging en FNV-kaderlid bij de Vitrite. De 19- jarige dochter des huizes is lid van het Turks Vrouwencomité. Maar ook Mahmut Topal houdt zijn deur open voor iedereen die met proble men zit. Of voor hen, van welke na tionaliteit dan ook, die zo maar een praatje wil komen maken. Want gastvrijheid staat bij de Turken hoog in het vaandel en ieder gast wordt als een koning ontvangen. Hans Verbeek In zjjn woning aan de Prins Maurits- straat in Middelburg vertelt de heer Topal over zijn verblijf in Nederland en zjjn werk voor de initiatiefgroep en de stichting. Ondanks een verblijf van ruim 12 jaar in ons land blijkt de taal toch nog problemen op te leve ren. Maar met de hulp van bij het gesprek aanwezige Nederlanders worden die uit de weg geruimd. Mahmut Topal kwam in 1971 naar Nederland. Wie denkt dat dat slechts een kwestie was van beslissen en gaan heeft het mis. Al in november 1964 gaf de heer Topal zich bij het arbeidsbureau in zijn toenmalige woonplaats Sivas op voor werk in het buitenland. Pas zes jaar later kreeg hij een oproep om op de keuring te verschijnen. Waarom naar het bui tenland en waarom juist naar Neder land? De heer Topal. „Ik werkte bij de gemeente Sivas als elektricien. In '61 begonnen werkgevers uit West- Europa met de werving van buiten landers. Na verloop van tijd kwamen de eersten weer terug naar Turkije op vakantie. Boordevol mooie verhalen en met voor onze begrippen veel geld en mooie spullen. Dat wilde ik ook wel". Hoewel Mahmut Topal een voorkeur had voor werk in Nederland omdat ons land gold als een 'goed land voor buitenlanders', was die keuze niet aan hem. „Er werd een lijst gemaakt van gegadigden en als dan een werk gever uit het buitenland zeg maar veertig man nodig had. dan gingen de nummers 1 tot en met 40 naar dat land. Kwam dan een andere werkge ver uit een ander land die bijvoor beeld tien man nodig had, dan gin gen de volgende tien naar dat land". Zo kwam Mahmut Topal samen met zeven andere Turken naar Middelburg om te gaan werken bij ijzergieterij Boddaert. „Zo goed als daar heb ik het'nergens meer meege maakt" zegt hij over die periode. Hij zou er ruim drie jaar blijven. Daarna volgde een korte periode bij Pcchi- ney en vervolgens trad de heer Top al in dienst bij de Vitrite in Middel burg. Daar blijft hij in ieder geval tot juli. Dan wordt bekend of hij door kan werken of wordt afge keurd. Want het werk in de fabrie ken en niet te vergeten de drukke werkzaamheden voor de stichting hebben zijn gezondheid danig aan getast. Hij heeft inmiddels twee hartaanvallen achter de rug en is voor dertig procent doof. De eerste kennismaking met Neder land vond Mahmut Topal erg posi tief. Middelburg vond hij een mooie, moderne stad. waar je alles kon ko pen wat je hebben wilde De woning aan de Stationstraat die hij met zijn landgenoten betrok was in vergelij king tot zijn onderkomen in Turkije erg groot. Maar ondanks de voor hem verbeterde omstandigheden waren de eerste drie maanden een periode van grote heimwee naar zijn geboor teland en zijn vrouw en vier kinderen die waren achtergebleven. Maar dat verbeterde na verloop van tijd. Mah mut Topal kreeg meer en beter con tact met de Nederlandse bevolking en raakte min of meer ingeburgerd. In 1973 kwam hij in contact met de Initiatiefgroep Walcheren waar hij aanklopte voor taalles. Hij werd met een gestrikt als vrijwilliger, een func tie die hij pas nadat zijn landgenoten hem daartoe hadden aangewezen aanvaardde. Pas in 1977 kwam het gezin Topal naar Nederland Dat dat pas na zo veel jaar gebeurde had verschillende oorzaken: „Toen we hier pas waren wilden we alleen maar geld verdie nen en dan weer terug om een be staan in onseigen land op te bouwen. De politieke situatie in Turkije is nu echter zo veranderd dat de meesten van ons liever hier blijven". Een an dere oorzaak lag in het feit dat de vader van de heer Topal ernstig ziek was. „Mijn vrouw moest in Turkije blijven om voor m'n vader te zorgen. Hij overleed in januari 1977 en een maand later kwamen mijn vrouw en kinderen naar Nederland" Als vrijwilliger bij de Initiatiefgroep was de heer Topal nauw betrokken bij het opzetten van sociaal-culturele activiteiten, maar hij zette zich voor al in voor het oplossen van de per soonlijke problemen van zijn landge noten. „Van alles luidt zijn ant woord op de vraag wat die problemen zoal behelsden, „problemen met de immigratiedienst, de arbeisbureau's, ziekenhuizen, noem maar op". Ook de totstankoming van het Turkse centrum aanndenEigenhaardstraa in Middelburg en de moskee is voor een groot deel het werk van Mahmut Topal. Vanaf de oprichting van de stich ting Welzijn Buitenlandse Werk nemers Zeeland was de heer Topal bestuurslid. Dit werk legde beslag op veel van zijn tijd, met name door het grote aantal vergaderingen dat hij voor de stichting bijwoonde. „In het begin praatte ik met handen en voeten omdat ik de taal onvoldoen de kende. Mevrouw Gillessen van de initiatiefgroep nam de zaken altijd even apart met me door". De tijden zijn veranderd, ook voor de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9