Staten willen vinger aan de pols bij banenfonds Vliegveld krijgt 18.000 gulden extra Georganiseerd overleg bij PZEM afgebroken almanak BESTEDINGEN KOMEN IN COMMISSIE AAN DE ORDE CONFLICT OVER SALARISMAATREGELEN PROVINCIE SPRINGT BIJ IN EXPLOITATIETEKORT ZATERDAG 26 FEBRUARI 1983 MIDDELBURG - De Middelburgse wethouder van verkeer H. Gillissen en be drijfsleider M. van Duin van Trefcenter bv zijn het vrijdag in principe eens geworden over de regeling van de parkeergeschillcn. Het voorlopig akkoord "houdt in dat het bedrijf het parkeerterrein aan het Vlissings Bolwerk van de gemeente gaat pachten voor een periode van 10 jaar. Er wordt dan betaald parkeren ingevoerd met een slagboomsysteem. Het is de bedoeling dat klanten van het bedrijf in de winkel in principe hun parkeergeld terugkrijgen. Of dit voor een uur of langer het geval zal zijn moet nog nader bekeken worden zo deelde bedrijfsleider Van Duin vrijdag mee. Overigens moest hij de zaak nog ter goedkeuring voorleggen aan de leiding van Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB). Aan gemeentelijke zijde moet de zaak nog in het voltallige college van b en w worden behandeld. Vervolgens zal de kwestie in de commissies verkeer en ruimtelijke ordening en het middenstandsoverleg bespro ken worden. De gemeenteraad moet tenslotte uitmaken of het terrein aan de openbaarheid onttrokken wordt of niet. Een woordvoerder van de gemeente Mid delburg verwachtte dat deze beslissing niet meer in de raadsvergadering van maart genomen zou worden maar in die van april. Het geschil tussen de gemeente en het bedrijf ontstond enkele maanden geleden toen er plotseling zicht kwam op het bouwen van een parkeerkelder in het Geere- gebied. Inmiddels is het graafwerk voor de bouw begonnen. Daardoor werden er tweehonderd parkeerplaatsen onttrokken aan het tevoren braakliggende gebied en bleven er minder dan honderd over. Het Trefcenter kwam hiertegen in het geweer omdat gevreesd werd dat langparkeerders uit de Geere nu hun toevlucht zouden zoeken naar de terreinen van het grootwinkelbedrijf. Door de nu gesloten principe-overeenkomst hoopt het bedrijf dit gevaar afgewend te hebben waardoor er voldoende ruimte beschikbaar kan blijven voor de klanten MIDDELBURG - De Zeeuwse staten willen zicht blijven houden op de concrete besteding van de (enkele) miljoenen, die uit het provinciefonds voor bijzondere voorzieningen ten goede zullen komen aan de werkgelegenheid via investeringen in (overheids)projecten. Duidelijkheid over de verantwoording naar de staten toe van de uitkeringen uit dit fonds werd met name bepleit door de heren G.W. Eijssens (vvd), B. Groot (pvda) en C. van Waterschoot (ppr-evp). De staten konden zich vinden in het compromis, dat gedeputeerde R. Barbé aandroeg: de concrete bestedingen komen aan de orde in de statencommissies voor economische zaken en bestuurzaken; die laatste commis sie kan bij spoedzaken worden gepasseerd. helaas niet mogelijk is gebleken so ciaal-economisch beleidsplan en het fonds bijzondere voorzieningen gelijk tijdig rond te krijgen. Wel meende hij, dat het fonds goede aanknopingspun ten biedt om het in het geheel van het sociaal-economische beleid van de pro vincie in te bedden. Hoewel hij „niet lichtvaardig met het budgetrecht van de staten" wilde omspringen, vond hij ook de snelheid, waarmee gs kunnen reageren op aanvragen van belang. Dat leidde tot het comrpomis, waarbij de te steunen projecten in de statencommis sies kunnen worden getoetst. De heer E. Nieuwkerk cda) liet nog we ten. dat de normen voor bijdragen uit het fonds weinig ruimte laten om het geld te kunnen aanwenden voor spe ciaal werkgelegenheid ten dienste van de emancipatie; daarover is onlangs in de Zeeuwse emancipatiecommissie ge duid. Gedeputeerd E. Maris-Koster ver duidelijkte hem, dat de mogelijkheid in de emancipatiecommissie is geopperd en dat is besloten om die kansen af te Er werden aanvankelijk verschillende alternatieven aangedragen om de sta ten bij de provinciebij dragen te betrek ken. die gs willen geven voor de aanleg van belangrijke rioleringswerken, voor zieningen aan of verplaatsing van mi- lieuhinderlijke bedrijven, projecten voor stads- en dorpsvernieuwing, her en bijscholing van jongeren (onder meer via bestaande, onderbezette be- drijfsscholen) en projecten voor (jeugdi ge) werklozen zoals leerlingbouwplaat- WD-woordvoerder Eijssens bijvoor beeld voelde er het meest voor, dat gs de staten de bijdragen per afzonderlijk voorstel voorleggen. Van de heer B. Groot (pvda) kwam demogelijkheid om de staten periodiek te informeren over de activiteiten, die via het fonds zijn gestimuleerd. CDA-woordvoerder E. Nieuwkerk wilde de besteding „terug koppelen" naar de statencommissie economische zaken. Die suggestie werd door mevrouw J. Boogerd-Quaak (D'66 en voorzitter van die commissie) onder steund. Waarop CD A-statenlid P. G. van den Bosse betoogde, dat ook een behandeling in de statencommissie be stuurszaken zonder tijdverlies kan ge beuren; en relevant is in verband met de financiële kant van de zaak, die daar hoort te worden getoetst. De heer P. Roose (gpv-rpf) betoogde, dat er bij de besteding van het fonds „gemeenten moet worden met één maat; de effecten op de werkgelegenheid". Vanuit met name PvdA en WD deed men kritisch over het gegeven, dat de instelling van dit nieuwe werkgele- tADVERTENTIE genheidsbevorderende fonds niet is in gebed in het geheel van een sociaal- economisch beleidsplan. CDA-statcn- lid Nieuwkerk tilde daar minder zwaar aan: hij meende dat snelheid van handelen een accent hoort te krij gen en dat niet moet worden gewacht tot het sociaal-economisch plan, om dat men dan pas in de tweede helft van dit jaar met het fonds uit de voeten zou kunnen. Gedeputeerde R. Barbé stelde, dat het Ledenvergadering militaire oorlogs- en dienstslachtoffers MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers houdt zaterdag 5 maart de ledenvergadering 'in de Generaal-Majoor Berghuijskazer- ne in Middelburg. De vergadering be gint om 11.00 uur. In de ochtenduren zal het hoofdbestuurslid De Boer een inlei ding houden over actuele bondszaken. veiligheid Al vele jaren is COLIJN B.V. specialist in inbraakbeveiliging in Zeeland. Met een brede kring van tevre den klanten. Groot en klein en van bedrijf tot woning. COLIJN beschikt over het unie ke MONIVE-systeem. MoruivE gewaardeerd met 2 octrooien I Elektrische en/of mechanische beveiliging volgens verzeke- ringseisen met TBBS opleve- ringsbewijs. Belt U ons rustig voor een kosteloze adviesafspraak. Voor uw veilige zekerheid. colijn b.v. beveiligingen ERKEND BEVEILIGINGSBEDRIJF ZEEUWSE Spijkers Vast wel gelezen: dat bericht over een onderzoekje dat een aantal Belgische studenten had ingesteld naar het intelligentiepeil van hun landgenoten. En jawel hoor, ze wa ren tot de juichende conclusie ge komen dat de Belgen toch net een tikkeltje slimmer zijn dan de Ne derlanders. Zulks schreeuwt om een weer woord, vond die eigenaar van een doe-het-zelf-winkél uit Goes En hij kwam met het volgende verhaal. Van de week stapte een man uit Antwerpen zijn zaak binnen. Hij was zijn vakantiewoning aan het vertimmeren. Of hij een pondje spij kers kon krijgen. „Natuurlijk me neer, dat kan", sprak de midden stander bereidwillig, „hoe lang wilt u ze hebben?". V/aarop de Antwerpenaar stom verbaasd: „Goh, ik wist niet datje in Nederland ook spijkers kon hu ren". GOES - De voorzitter van de Goesc culturele raad. G. van Rossum, heeft vrijdagavond 't Goese Festival geopend. In een kort toespraakje stelde hij vast dat vrijetijdsbesteding steeds belangrijker wordt. Daarom, zo vertelde hij, is de Goese culturele raad van mening dat iedere vorm van crea tieve vrijetijdsbesteding gestimuleerd moet worden. De vraag of een dergelijk festival dat dit jaar voor het eerst is Goes wordt gehouden, voor herhaling vatbaar is hangt vooral af van de manier waarop het publiek op het gebeu ren reageert en de mate van opkomst van het publiek, aldus Van Rossum tot de ongeveer 200 aanwezigen bij de ietwat rommelig verlopen opening van het festival. Vrijdagavond lag het accent van het festival vol op bijdragen van amateur-kunstenaars. Zo droegen verschillende ama teur-dichters uit eigen werk voor. Die gedichten waren verza meld in een bundeltje genaamd 'Perevuur', dat vrijdagavond werd uitgegeven. 'Perevuur' was ook het thema van de dooi de cihters verzorgde vrijdagavond In een andere zaal van de Prins van Orar\je. waar het grootste deel van het festival zich afspeelt, was werk te zien van ama teur-beeldende kunstenaars. Het betrof voornamelijk schil derijen, tekeningen, aquarellen en in mindere mate houtsnij werk, keramiek en beeldhouwwerk. Andere onderdelen van de openingsavond van 't Goese Fes tival vormden een optreden van de popgroep Du,lex John son in de Blaauwe Steen te Goes en een optreden van de 'Salt Lake pity Jazzband' in de Westpoort. Ook vandaag (zaterdag) komen, naast, professionele kunste naars, amateurs volop aan bod in de Prins van Oranje. Tus sen 11.00 uur en 18.00 uur worden verschillende kunsten ver toond, variërend van een jodelzangeres. via een kamerkoor en een ballettheater tot de dixielandband Kees van der Maas. Twee onderdelen van het programma van vandaag zijn al uitverkocht. Dat betreft een optreden van de Belg Urbanus van Anus en een voorstelling van de kinderclown Luke tasten in een volgende vergadering. Gs hebben er (nog) geen apart standpunt over ingenomen, zei zij. Instemming was er vrijdagmorgen met het voorstel om de Nutsacademie Rotterdam éen keer 40 mille en tot en met 1986 jaarlijks 10 mille subsidie tc geven om aldus de Zeeuwse opleidin gen van dit instituut veilig te stellen voor de komende jaren. Akkoord gingen de staten ook met het voorstel een garantie subsidie toe te staan voor de uitgave van een jeugd boek over Zeeland en het Deltaplan, uit te geven door Meulenhoff. Mevrouw Maris liet CDA-statenlid Christiaanse weten, dat gs terughoudend zijn bij het honoreren van dergelijke subsidie-aan vragen; men wil een eventuele inbreng van de provincie per geval bekijken. Schade aan bus en auto bij ongeluk SAS VAN GENT - Bij een ongeluk op de kruising Westkade-Stationsstraat in Sas van Gent zijn vrijdag een bus van de ZWN en een parsonenauto bescha digd. De bus, bestuurd door L. P. uit Axel, reed teveel links over de Stations straat toen J. M. uit Terneuzen vanuit de Westkade de Stationsstraat in wilde draaien. De auto kwam met de bus in botsing. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Het vervoer van het 25 ton wegende deel van de windturbine nam de nodige tijd in oeslag. Het gevaarte van 35 meter wordt overeind gehesen. VLISSINGEN - De windturbine PEP 2 (PZEM Energie Project) is vrijdag geplaatst op de betonnen fundering, ten oosten van de Hoechstfabrieken in Vlissingen-Oost. Om ongeveer 15.00 uur kon het gevaarte van 35 meter hoogte overeind worden gehesen. De kap en wieken worden over twee weken verwacht. De windmolen, die in totaal een miljoen gulden kost, moet 1 april klaar zijn. De turbine is in de nacht van donderdag op vrijdag met een binnenvaartschip aangekomen in de haven en 's morgens vroeg op de oplegger gehesen, die het gevaarte van 25 ton naar de plaats van bestemming bracht. Daar moesten eerst de hijshulpstukken met bouten worden bevestigd, zowel onder als boven aan de turbine. Dit nam nogal wat tijd in beslag. De werkzaamheden zijn om ongeveer zeven uur in de ochtend begonnen. Om 16.30 uur was het karwei volledig geklaard. Het plaatsen ge beurde door RMO (Reparatie. Montage en Onderhoud) een dochteronderneming van VMF-Stork, evenals de le verancier van de windmolen, FDO (Fysisch Dynamisch Onderzoek). Het vervoer van de turbine werd verzorgd door SAAN uit Amsterdam. De kap van de molen zal ook per schip naar Vlissingen worden getransporteerd, vanuit Amsterdam. De wieken komen met de vrachtauto uit Hengelo. Deze onderdelen worden tegen 11 maart verwacht, De windmolen kan bij volledige inzet 300 kilowatt stroom opwekken. De propeller krijgt een roto-diameter van 25 meter, De montage van de turbine is volgens de PZEM zeer voorspoedig verlopen. MIDDELBURG - Het georganiseerd overleg binnen de provin ciale Zeeuwse energiemaatschappij PZEM is sinds begin deze week opschort. De delegatie namens de werknemers heeft in de commissie voor dat georganiseerde overleg heeft de besprekin gen verbroken, omdat de raad van bestuur zonder advies van de commissie heeft besloten de overheidsmaatregelen rond prijs compensatie en vakantie-uitkering 1983 toe te passen voor het PZEM-personeel. De delegatie van werknemers heeft de raad van bestuur gevraagd met initia tieven te komen als men het overleg weer in gang wil brengen. PZEM-voor- zitter W. Don liet vrijdagavond desge vraagd weten, dat er „binnen zo kort mogelijke termijn" weer een uitnodi ging voor overleg de deur zal uitgaan. Hij liet in een reactie op de ontwikkelin gen binnen het georganiseerd overleg weten, dat tot op heden de salarismaat regelen, die de overheid voor haar per soneel heeft genomen ook voor de PZEM zijn aangehouden. Don: „Het fundamentele verschil van opvatting gaat over de vraag of dat automatisch moet gebeuren. Formeel heeft de raad van bestuur onjuist gehandeld: we had den eerst advies moeten vragen aan het georganiseerd overleg. We zullen dat alsnog doen", zo zei hij. Ontstemming Op de vraag naar ontstemming binnen het PZEM-personeel over het feit, dat bij een aantal topfunctionarissen van het bedrijf de salariskortingen niet en bij de rest van het personeel wel is toe gepast, verklaarde de PZEM-voorzit- ter: „Dat die inhoudingen niet zijn toe gepast sinds juli 1981 bij een aantal functionarissen berustte op een mis verstand. Dat is vanaf 1 januari 1983 De verschillende bonden hebben in een verklaring laten weten, „dat de beslui ten van de raad van bestuur al vastla gen voor het GO-overleg begon". On derhandelingen bleken volgens de bon den niet meer mogelijk. Daarbij speelde ook het ongenoegen aan de kant van de werknemersdelegatie dat men nog geen ingang heeft gekregen bij de raad van bestuur om mee te denken over de besteding van de inhoudingen en aftop pingen op de salarissen: men wil een duidelijke relatie tussen de verschillen de maatregelen en de werkgelegenheid zien. Ook het overleg in de verschillen de commissies van het georganiseerd overleg is tot nader order" opge schort. iADVERTENTIEi rechtgetrokken". Op de vraag of de in houdingen met terugwerkende kracht zijn toegepast, zei de heer Don: „Het is niet de gewoonte bij de PZEM om men sen in dat soort situaties achteraf nog te straffen". De heer T. Jacobs (Abva-Kabo) ver klaarde, dat de vertegenwoordigers van de werknemers bij de advisering willen praten over alternatieven voor de inle vering van geld op het punt van de werkgelegenheid. Daarbij denkt men aan voorstellen over het aantrekken van schoolverlaters, verkorting van ploegendiensten en andere arbiedsver- beterende maatregelen. Ook wil men praten over de .vertaling' van de drie roostervrije dagen. tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels a la carte 'vlees- en visspecialiteit Nieuwe locomotief NS krijgt naam 'Middelburg' MIDDELBURG - Eén van de loco motieven van de nieuwe serie 1600 van de Nederlandse Spoorwegen zal de naam 'Middelburg' krijgen. De officiële handelingen hiertoe worden woensdag 2 maart om 10.45 verricht door burgemeester drs P. A. Wolters van Middelburg op het plaatselijke NS-station. De spoorwegen hebben in eerste in stantie 48 locomotieven van de nieuwe serie besteld in Frankrijk. Vermoedelijk zal dit aantal nog tot 58 worden uitgebreid. Volgens een woordvoerder van het rayon West- Brabant en Zeeland van de NS in Roosendaal hebben inmiddels al tien locomotieven de namen van steden gekregen waaronder Am sterdam, Breda en Eindhoven. De locs worden daarbij tegelijkertijd beschilderd met het bijbehorende stadswapen. (ADVERTENTLEi MIDDELBURG - De Stichting Vlieg veld Midden-Zeeland krijgt van de provincie dit jaar f 18.000,- extra om haar exploitatietekort weg te werken. Dat bedrag komt bij de f 40.000,-, die de provincie al had toegezegd, een be drag, waarmee 40 procent van het ex ploitatietekort wordt gedekt. Een voorstel van het dagelijks bestuur van de provincie om de extra f 18.000,- te geven, werd vrijdag met een stemver houding van 24 voor en 20 tegen door de staten aanvaard. Tegen de extra bijdrage waren de frac ties van de PvdA, D'66, GPV- RPF,SGP, PPR en CPN-PSP. Voor stemden het CDA, de VVD en het hele college van gedeputeerde staten. De heer Venekamp van de PvdA meende, dat het bestuur van de Stichting Vlieg veld Midden-Zeeland zelf moet zoeken naar een manier om de exploitatie slui tend te maken zonder de f 18.000.- extra van de provincie en hij meende, dat daar ook mogelijkheden voor zijn. De heer Venekamp stelde, dat het bedrijfs leven het vliegveld laat stikken en hij meende, dat het bestuur van de stich ting weinig voortvarend heeft gehan deld om meer inkomsten te krijgen. „Ook de Stichting aliegveld Midden- Zeeland zal in deze economische winter zoals zovelen moeten leren, dat het on bezorgde zweven op de termiek van het subsidie moet worden vervangen door een voortstuwing op eigen kracht", vat te de PvdA-woordvoerder samen De heer M. Dijke. die namens de SGP- en de GPV-RPF-fracties sprak, ver klaarde zich tegen de extra bijdrage, met name ook omdat het vliegveld op zondag in gebruik is. De heer C Th. A. van Waterschoot van de PPR-EVP stel de. dat al sinds 1970 door het dagelijks bestuur van de provincie wordt aange voerd. dat er voor het vliegveld toe komstmogelijkheden zijn. Hij stelde vast, dat dertien jaar lang door het be stuur van de stichting geen orde op za ken is gesteld en dat steeds dezelfde ar gumenten worden gebruikt om bij te springen. De heer Van Waterschoot zei verder, dat het een merkwaardige zaak is, dat taxvrije benzine aan Belgische vliegers wordt verkocht op het vlieg veld. Impuls Drs. C. de Schipper van D'66 stelde, dat het vliegveld tot kostendekkende ta rieven moet komen en hij was niet on der de indruk van de economisch im puls, die van de voorziening uitgaat. Ook de heer H. Dupré van de CPN-PSP- combinatie voelde er niet voor extra geld te geven en hij vestigde de aan dacht op de geluidshinder rond het vliegveld. Vanuit de fracties van de WD en het CDA stelden de heren L. Becu en P. G. van den Bosse, dat het vliegveld van betekenis is voor de economie en ze we zen op de werkgelegenheid. De heer Van den Bosse stelde, dat sluiting van het vliegveld - wat overigens niet werd beoogd door de tegenstanders van de extra bijdrage - zou betekenen, dat het voorgoed verloren is. Ook gedeputeer de drs. R. C. E. Barbé sprak over het economisch belang en de 20 vaste ar beidsplaatsen. ANTIEK GEVRAAGD Goud-en zilverwerken, munten, schilderijen, meubilair, koperwerk, kristal, etc., etc. A. I. VERHAGE 01171- 1463 01180-27639 ANTIEKTAXATIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2