Ja ICIALE ZEEUWSE COURANT Tekorten van overheid stijgen met zes miljard Druk overleg olieprijzen Druk collectieve lasten 60 procent Koukleumen bij de bedeling RUDING: UIT DE HAND GELOPEN KOSTELIJK Gigantische 'wolk' in heelal HONDERDEN ARRESTATIES BIJ KAAPSTAD Tennessee Williams overleden Het recept dat niet werken wil Zacht weer Veel bewolking en perioden met regen. Middagtemperatuur omstreeks acht graden 226e jaargang no. 48 Zaterdag 26 februari 1983 tamse bv sinds 1881 VOOR HET BETERE DAKDEKKERSWERK Postbus 154 - 4460 AD Goes - telefoon 01106-1740 WASHINGTON (RTRIUPl) - Astronomen van de Comell-universüeit van Ithaca in de Amerikaanse staat New York hebben bij toeval tussen sterrenstelsels een waterstofwolk ontdekt die miljarden maal vaster is dan de zon. Hel is de allereer ste keer dat een dergelijke waterstofmassa tussen sterrenstelsels is waargeno men De ontdekking geeft mogelijk antwoord op de vraag over hoe sterrenstelsels zijn ontslaan. Roger SegeUcen zei namens de universiteit dat vier astronomen vorige maand de wolk op het spoor zijn gekomen dank zij de radiotelescoop die inArecibo op Puerto Rica staat. Deze telescoop is met een doorsnee van 308 meter de grootste ter wereld. De wolk ligt 300.000 lichtjaar van de aarde en is enkele malen groter dan de Melkweg, het sterrenstelsel waarvan de aarde deel uitmaakt. Een lichtjaar is de afstand die het licht in een jaar aflegt, te weten 9.6 biljoen kilometer. De 'National Science Foundation' in Washington zei dat de ontdekking mogelijk geleerden op weg zal helpen te achterhalen wat de 'onzichtbare massa' is die verschilt van de sterren m waarneembare sterrenstelsels en die volgens velen een onmisbaar onderdeel is van het heelal. Een van de vier astronomen. Yervant Terzxan, opperde dat de ontdekte wolk mogelijk een oer-sterrenstelsel is dat er tot nog toe niet in is geslaagd sterren 'voort te brengen Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Het tekort van de totale overheid is over 1982 iets lager uitgekomen dan nog in september werd verwacht. De lichte meevaller van 0,4 procent is vooral een gevolg van iets hogere belastingopbrengsten. Toch steeg het tekort nog met f 6 miljard, tot f 30,6 miljard, vergele ken met 1981. Daardoor kwam het tekort uit op 9,4 procent van het nationaal inkomen. Minister Ruding (financiën) vindt dat De meevaller in de belastingopbreng- Lager dan geraamde opbrengsten de- het financieringstekort, ondanks de ster. heeft volgens Ruding overigens lichte meevaller, „zeer aanzienlijk uit geen gevolgen voor het tekort over het de hand is gelopen." Het betekent dat lopende jaar. Hy beschouwt de hogere het tekort 2.9 procent hoger uitviel dan opbrengst als een incidenteel gebeuren, in de Miljoenennota voor 1982 was bere- Ook premier Lubbers ziet geen reden kend .Achteraf bezien zijn aanzienlij- om de ramingen voor 1983 naar bene- ke tussentijdse aanpassingen nog van den bij te stellen. onvoldoende omvang gebleken om het financieringstekort tot de aanvankelijk beoogde waarde te beperken," schrijft de minister in een brief aan de Kamer. controle banenfonds Provinciale staten van Zeeland willen de vinger aan de pols houden van het provinciale werkgelegenheidsfonds. De bestedingen uit het fonds zullen steeds aan de orde komen in de staten commissies voor economische en be stuurlijke zaken. PAGINA 3 vrijspraak molukkers Het gerechtshof in Leeuwarden heeft in hoger beroep zes Asser Zuidmoluk- kers. verdacht van poging tot moord op twee politieagenten, vrijgesproken Het onherroepelijk oordeel van het hof vernietigt het vonnis van de recht bank in Assen, die de zes veroordeelde tot gevangenisstraffen van driejaar. PAGINA 11 acties onderwijs De onderwijsvakorganisaties gaan in I de tweede week van maart actie voe- I ren tegen de bezuinigingsplannen van minister Deetman. Gelijktijdig met de I behandeling van de onderwijsbegro- I ting door de tweede kamer zullen m ij het hele land protesten klinken en zal I het gevolg van de bezuinigingen dui- I defijk worden gemaakt. werk voor claus De tweede kamerfracties van WD I CDA. PvdA en D'66 zien geen bezwaar I in het verlenen van en verantwoorde- I lijke functie aan prins Claus De frac- I ties vinden wel dat bij een eventuele I toekomstige benoeming van prins I Claus politiek omstreden werk moet I worden vermeden PAGINA 13 handballers onderuit Het Nederlandse handbalteam is gis- I teravond in Boxmeer overdonderd I door Tsjechoslowakije Oranje kwam I in de eerste fase van het openingsduel I van de strijd om het wereldkampioen- I schap in de B-groep snel op een ruime I achterstand en verloor kansloos met 1 8-24 PAGINA 15 minder winst amro De Amro Bank heeft het afgelopen jaaraanzlenlijkminderwinstgemaakt dan in 1981De bank moest vooral een I veer laten ten bate van de voorzienin- I gen voor algemene bedrijfsrisico's. Nieuws uit Zeeland: 2, 5,6. 7, 8 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 11. Financiën, economie: 15. I Kunst en cultuur: 17. zaterdagkrant Zaterdagkrant: 19, 20, 21, 23, 25 en 29. Radio en televisie: 31 en 33. Wel verwacht hij dat in de komende Voorjaarsnota gerekend zal worden met een minder grote tegenvaller aan de inkomstenkant. Uit de voorlopige rekening over 1982 (de zgn. februari-nota) blijkt dat de meevallers zich in 1982 vooral voorde den bij de omzetbelasting (f311 mil joen), de bijzondere verbruiksbelas ting (f 105 miljoen) en de loonbelasting (f361 miljoen). Kleinere meevallers ontstonden bij de tabaks-, bier- en wij naccijnzen, de belasting op het rechts verkeer en de vennootschapsbelas ting. den zich voor bij de inkomstenbelas ting (f124 miljoenlen de accijns van lichte olie (f 73 miljoen). De tegenvallers bij andersoortige oliën, de invoerrech ten, de dividendbelasting en de succes sierechten bedroegen elk ongeveer vijf tig miljoen of minder. Ook bij het aan deel van het Gemeentefonds moest de rijksoverheid f117 miljoen dieper in de buidel tasten. In totaal leverde deze begrotingspost de rijksoverheid f 626 miljoen meer op dan begroot, waarvan de kostprijsver- Mengele - De Duitse oorlogsmisdadi ger Josef Mengele die arts was in het concentratiekamp Auschwitz, woont niet in Paraguay, zo heeft de ondermi nister van binnenlandse zaken Michel Angel Bestaro vrijdag in Asuncion ver zekerd. hogende belastingen f 520 miljoen ople verden en de belasting op inkomsten f 200 miljoen. Het verschil wordt voor het grootste deel veroorzaakt door de hogere kosten van het Gemeentefonds. De voornaamste tegenvallers aan de uitgavenkant hebben zich in 1982 voor gedaan op de begrotingen van dc mi nisteries van onderwijs en weten schappen (f780 miljoen), financiën (f200 miljoen), verkeer en waterstaat (f625 miljoen) en CRM (f300 miljoen). De grootste afzonderlijke afwijkingen van de begrotingen zijn: kleuter- en la ger onderwijs, studiefinanciering en la ger- en middelbaar beroepsonderwijs (totaal f 353 miljoen), openbaar vervoer bijdragen stadsvervoer en NS-goede- renvervoer (totaal f445 miljoen), de WSW (f254 miljoen), de rijksgroeprege- ling werkloze werknemers (f215 mil joen) en gezinsverzorging (f 98 miljoen). Volgens de voorlopige rekening bedroe gen de rijksuitgaven in 1982f 151,01 mil jard. De inkomsten bleven daar met f 124,04 ver bij achter. Het tekort kwam zo uit op ruim f26 miljard, waar nog eens aflossingen van totaal f 4 miljard bij moeten worden opgeteld DETROIT-Een politieman in Detroit gebruikte vrijdag zijn grote patrouillewagen als een soort dranghek om zon 1500 mensen keurig in de rij te houden bij een uitdeelpunt voor gratis melkpoeder, boter en kaas. Sommigen stonden meer dan twee uur in de sneeuiv voor een stukje kaas. Door de grote werkloosheid in deze autostad'#n de lage sociale uitkeringen zijn velen aangewezen op gaarkeukens of zoals hier. gratis kaas. melkpoeder en boter. Op de Geldermalsense fruitveiling zijn vrijdagmiddag de eerste kasaard- beien van dit jaar aangevoerd. De aanvoer bestond uit 15 doosjes. 'De winterkoninkjes' werden geveild voor f 116,- per doosje. Voor deze primeur zorgde tuinder Roberti uit Tuil. Koper was de horecaleverancier Dijkstra uit Drachten. Op de foto: de zesjarige CobiRoberti met de eerste aardbeien. BIJNA 30 PCT BELASTINGEN iVan onze parlementaire redactie DEN HAAG - De collectieve lasten druk is in 1982 gegroeid tot 59,1 pro cent. Dat betekent dat de overheid bij na 60 procent van alle verdiende inko mens ontvangt. Hiervan bedragen de belastingen 29,5 procent, terwijl de premiedruk uitkwam op 22,3 procent. De druk van 'niet-belastingmiddelen (zoals aardgas) bedroeg 7,3 procent. De lastendruk is hiermee iets lager uit gevallen dan het kabinet in de begro ting van 1982 had berekend. De schat ting bedroeg 59,7 procent Ook vergele ken met de begroting 1981 is er een mee valler. toen was de schatting 61,3 pro cent. De werkelijke uitkomst over 1981 viel echter lager uit 58.3 procent. Het meevallende resultaat is een ge volg van de geringere dan verwachte belastingstijging. Deze kwam 0,8 pro cent lager uit. Voor premiedruk en aardgas bleken de schattingen wel on geveer juist te zijn. Vergeleken met de uitkomsten over 1981 is de belasting- KAAPSTAD (RTR/UPI) - De Zuidafri- kaanse politie heeft vrijdag met groot machtsvertoon een inval gedaan in Gululetu. een illegaal kamp voor zwar ten bij Kaapstad. De politie stak de zelfgemaakte tenten in brand en arres teerde honderden zwarten, zo hebben ooggetuigen gemeld. druk met 0,6 procent verlaagd, de pre miedruk met 1 procent gestegen en de druk van niet-belastingmiddelen met 0,4 procent gegroeid. PARIJS (ANP) - De kans op succes in het koortsachtige overleg over de vraag hoe een volledige instorting van dc olieprijs moet worden voorkomen wordt in Parijs wat hoger aangeslagen dan de afgelopen dagen. Vrijdag beraadslaagden in de Franse hoofdstad opnieuw ministers uit Vene zuela, Mexico. Koeweit en Algerije. De kans dat er een of andere vorm van samenwerking tussen de Organisatie van Olie Exporterende Landen i OPEC) en olie-exportlanden buiten de OPEC wordt gevonden is wat groter gewor den, aldus waarnemers in Parijs. Een Venezolaanse woordvoerder zei vrijdag dat er een goede kans op een akkoord is. De Noorse minister van olie. Vidkunn Hveding. heeft vrijdagavond evenwel verklaard dat Noorwegen geen verzoek heeft ontvangen om met andere olie- exporterende landen mee te doen aan een of andere regeling voor de prijzen van ruwe olie. De minister deelde dit mee na afloop van een gesprek met een delegatie van de Venezolaanse nationa le oliemaatschappij. Het is voor het eerst dat de OPEC con tact met Engeland, Noorwegen en Me xico opneemt over oliemarktkwesties. Vrijdag werd in Arabische kringen in Londen vernomen dat de drie landen van plan zijn waarnemers te s'uren naar de spoedvergadering van de mi nisters van olie van de OPEC die vol gende week wordt gehouden. Vooral de Indonesische minister A an olie. Soebroto, heelt samenwerking tus sen de OPEC en andere olie-exporte rende landen bepleit. Aan de vooravond daarvan wordt door ministers van oliezaken in verschillen de hoofdsteden druk overleg gevoerd Er zijn drie groeperingen van olie-ex- a,u.ue landen ontstaan. De eerste bestaat uit Mexico. Engeland en Noor wegen Deze hebben prijsverlagingen aangekondigd, maar wachten er nog even mee. De tweede groep bestaat uit de „gematigde" Arabische olielanden aan de Perzische Golf - Saoedi-Aiabie, Koeweit, de Verenigde Arabische Emi raten (Aboe Dhabi) en Qatar- die de prijzen willen handhaven De derde groep bestaat uit de voor standers van de harde lijn die niets willen weten van uniforme prijzen. Dat zijn Nigeria. Algerije, Iran en Li bië. De andere landen zijn min of meer neutraal. NEW YORK - De Amerikaanse to neelschrijver Tenessee Williams is vrijdag op 71-jarige leeftijd overleden. Hij werd dood aange troffen in een hotel op Manhattan in New York. Hij was de auteur van bekende stukken als 'Glazen Speelgoed'. 'Tramlijn Begeerte'. 'The rose Tattoo' en 'Kat op een heet zinken dak'. De gezondheid van de met een Pu- ützerprijs bekroonde schrijver liet al lange tijd te wensen over. Marlon Brando, die in verschillende film versies van toneelstukken van Te nessee Williams is opgetreden, zei vrijdag: „Hij was iemand die zijn hele leven met de dood bezig was. Ik geloof dat hij vele doden is ge storven voor hij overleed. Toen de dood. waar hij zo dikwijls psycholo gisch en fysiek dichtbij was. ten slotte kwam. betekende dat voor hem niet meer dan een scheerbeurt of haarknippen (zie pagina 20) t Tier maanden ongeveer na I V zijn aantreden is het kabi- [?T^SV| net-Lubberseraantoeomba- I - - ~l lans op te maken van wat een J strak CDA-WD-ombuigings- beleid tot nu toe heeft opgeleverd. De zogeheten 'voorjaarsnota' is weer in aantocht: het politieke ijkingspunt hal verwege het begrotingsjaar, dat vorig jaar struikelblok werd voor het tweede "kabmet-Van Agt. De afgelopen weken zijn in de richting van de ploeg-Lubers openlijk en langs omwegen rapportcij fers uitgedeeld, die bepaald geen reder, tot applaudisseren geven. Zo kwam de OESO in Parijs (de organisatie waarbij 24 industrielanden zijn aangesloten) in haar rapport over de toestand van de economie tot de slotsom dat Nederland zich stevig in de crisis heeft vastge draaid. Met een werkloosheidspercen tage van 14,5 procent staat Nederland op de tweede plaats (na Ierland) van de EG-lijst. een beangstigend record. In middels zijn niet minder vleiende gege vens naar buiten gekomen uit een ver trouwelijke nota van het Centraal Plan bureau (CPB), waarin de vraaguitval op de binnenlandse markt als het kernpro bleem van het ogenblik wordt bestem peld. Premier Lubbers mag het CPB- memorandum in een eerste reactie dan weliswaar hebben afgedaan als een 'krabbelnotitie', de inhoud ervan spoort duidelijk met de sterk toene mende kritiek op het beleid van het ka binet. Een beleid waarin aan verminde ring van het financieringstekort van de overheid (de staatsschuld dus) nog steeds een bijzonder hoge voorrang wordt gegeven. Zonder nog maar een begin van herkenning dat de inmiddels genomen maatregelen met het oog op dat doel tot resultaten leiden. In de regeringsverklaring, vorig jaar november, hield Lubbers het parle ment voor dat zijn kabinet aankoerst op „een economie meteen menselijk ge zicht" Drie sporen werden daarvoor uitgezet. Het spoor van de verminde ring van de overheidstekorten, de rente en de inflatie. Het spoor van de verster king van het bedrijfsleven. En het spoor van de spreiding van het beschikbare werk over meer mensen zonder dat dit leidt tot kostenverhoging. De filosofie achter dit anti-crisisbeleid was hard, bepaald niet onomstreden, maar in ie der geval wel duidelijk. In de tweede kamer kreeg het kabinet er een faire kans mee. Nu we een aantal maanden verder zijn en een aantal voorwaarden zijn vervuld groeit de vrees over het uit blijven van de voorspelde effecten. De inflatie is ver teruggedrukt, de rente is stevig gezakt, de olieprijzen dalen en er wordt hard bezuinigd. Maar de bedrij vigheid in de marktsector is bepaald nog met aangetrokken en de werkloos heid is in korte tijd met verdubbelde snelheid omhoog geschoten. Is het een wonder dat onder die omstandigheden veel mensen zich bezorgd afvragen of er werkelijk van een oplossing sprake is als het recept voor economisch herstel op de langere termijn (onvoorspelbaar als het is» ertoe leidt dat de ziekte van het ogenblik alleen maar verergert1 De inkomensmatigingen van de afge lopen jaren en de plannen van het huidige kabinet op dit punt waren voor al bedoeld om het bedrijfsleven ruimte te verschaffen de rendementen te ver beteren. Toch hebben ze (nog steeds) niet gebracht watervan werd verwacht Winstherstel komt onvoldoende of blijft geheel uit. Het gevolg daarvan is dat de investeringen ver achterblijven bij de veronderstellingen. Het netto-re sultaat van dat alles is dat er nog steeds veel meer arbeidsplaatsen worden afge broken dan er worden geschapen. Komt bij dat de nadeüge effecten van de inkomensmatiging - daling van koopkracht en terugval van bestedin gen - in hetzelfde bedrijfsleven meer en meer voelbaar beginnen te worden. De Tilburgse econoom Schouten heeft vo rig jaar met het door hem ontwikkelde plan om bij alle herstelmaatregelen in ieder geval te zorgen voor handhaving van juist die koopkracht, op het gevaar van dit element gewezen Maar zijn ideeën werden van tafel geveegd omdat daardoor het financieringstekort van de overheid niet snel genoeg zou wor den teruggedrongen. Nu de recepten van het kabinet-Lub- bers waar het drastische bezuini gingen betreft in de inkomenssfeer voor de korte baan toch onvoldoende blijken te werken, zelfs tegengestelde uitwer kingen oproepen, komt er ook binnen de partijen die deze regenngscombina- tie steunen langzamerhand meer nei ging om de koers te verleggen. Voor zichtige aankondigingen dat nieuwe te genvallers in de rijksbegroting niet au tomatisch tot verdere ombuigings maatregelen behoeven te leiden, dui den daarop. Ze geven trouwens tegelijk aan dat het geloof in het 'geweld' van eigen maatregelen, waarmee het kabi net een vliegende start heeft gemaakt, een beetje begint te slinken. Iedere in greep op zich heeft vaak ver reikende gevolgen En het zicht op het uiteinde lijk resultaat ervan is lang niet altijd even helder Alleen het keiharde gege ven dat Nederland met zijn werkloos heidspercentage een opvallend ongun stige positie inneemt is moeilijk voor tweeerlei uitleg vatbaar Waaraan dc conclusie moet worden verbonden dat een opvallend beleid nodig zal zijn om daar verbetering in te brengen Tot op dit moment is daarvan na '100 dagen kabinet-Lubbers' in zijn uitwerking weinig gebleken. En dat moet de ma kers op zijn minst zoveel te denken ge ven dat op weg naar de Voorjaarsnota aan een zekere herijking van beleid niet zal zijn te ontkomen vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1