Onderwijsbonden opnieuw in actie tegen Deetman Kamer heeft geen bezwaar tegen zware functie Claus Rechtszaken belastingen eenvoudiger Daverende nederlaag Labour Minder gespaard VAN 7 TOT 11 MAART ACTIEWEEK Castricummer gedood door huur moordenaars 'GEEN POLITIEK OMSTREDEN WERK' SNELLERE BEHANDELING EN KORTERE WACHTTIJDEN Taxichauffeur in Amsterdam overvallen ZATERDAG 26 FEBRUARI 1983 PZC/binnen-buitenland 11 DfcN HAAti (ANP) - tr zijn in Nederland zeker mogelijkheden voor goedkopere logies vormen. Dat is een van de conclusies van het rapport 'Betaalbaar haal baar?". dat het Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toerisme (NRIT) uit Breda donderdag heeft aangeboden aan staatssecretaris Van Zeil van economische zaken. Het onderzoek is uitgevoerd omdat in 1981 ruim een kwart van de Nederlandse bevolking heeft bezuinigd op vakantie-uitgaven. Dat gebeurde in vele gevallen door goedkoper logies te zoeken. Er is daarom volgens de onderzoekers zeker behoefte aan goedkoper vakantie- onderdak in Nederland. Zij bevelen vakantiebehuizing aan waarin een aantal kamers is gegroepeerd rond een centrale hal met gemeenschappelijke keuken en sanitair Ook kampeerplaatsen «zowel met als zonder voorzieningen» en eenvoudi ge hutten en appartementen zullen tegemoetkomen aan de wens naar goedkoop logies, menen de onderzoekers In het rapport wordt verder gepleit voor verbete- ring van de bereikbaarheid van en informatie over bestaand goedkoop aanbod en het bevorderen van vakantiespreiding. Alerlei belemmerende verordeningen die ondernemers kunnen weerhouden van het opzetten van goedkope vakantie-on derkomens moeten verdwijnen, vinden de onderzoekers Volgens het ministerie van economische zaken zal het onderzoek dienen als een der bouwstenen van de nota toeristisch beleid, die de regering in het volgende parlementaire jaar zal aanbieden aan de Tweede Kamer In de nota zullen de beleidsvoornemens van de regering worden aangekondigd voor stimuleringsmaatregelen in de toeristische industrie in de jaren 1985-1990. DEN HAAG - De vakorganisaties in het onderwijs bereiden nieuwe acties voor tegen de voorge stelde bezuinigingsplannen van minister Deetman (onderwijs). De acties zullen worden gehouden in de week van 7 tot 11 maart, wanneer de Tweede Kamer de onderwijsbegroting behandelt. Het is de bedoeling dat op zoveel moge lijk scholen in deze week de normale gang van zaken wordt onderbroken. In en om de school zullen alternatieve pro gramma's worden gehouden, die tot doel hebben de effecten van de door Deetman voorgestelde bezuinigingen duidelijk te maken. De acties zullen zoveel mogelijk worden gevoerd in samenwerking met ouders, studenten, schoolbesturen en werkloze onderwijsgevenden. Weigert een schoolbestuur toestemming te geven voor acties, dan zal aan de leerkrachten worden gevraagd om samen met de ou ders buiten schooltijd acties te voeren. Tot de activiteiten van de onderwijs bonden behoort o.a. een ouderavond, waarop informatie wordt gegeven over de bezuinigingen, en protestmarsen. Verder roepen de bonden op om petites. resoluties, e.d. aan de Kamer te zenden. Vondelingen - Er moet een wettelijke regeling komen voor het te vondeling leggen van kinderen. Zo zouden plaat sen aangewezen moeten worden waar kinderen anoniem kunnen worden af gegeven. Dat sluit risico's uit dat het kind niet gevonden wordt of niet in ver antwoorde handen terecht komt. De FIOM, de Nederlandse vereniging van organisaties voor hulpverlening bij zwangerschap en alleenstaand ouder schap. heeft minister Korthals Altes van justitie en de Tweede Kamer met klem om zo'n regeling verzocht. Aanlei ding voor dat verzoek is het onlangs te vondeling gelegde pas geboren jongetje in Breda. CASTRICUM (GPD) - De 34-jarige Ca stricummer Leo Snijders is waar schijnlijk in opdracht van een vriend door twee jeugdige Amsterdammers vermoord. Snijders zou een belemme ring zijn geweest in een liefdesrelatie van de man die de opdracht tot de moord heeft gegeven, zo verklaarde adjudant P. Gorissen van de Amster damse rijkspolitie vrijdag. Na een onderzoek van vier weken arres teerde de rijkspolitie Castricum giste ren in samenwerking met de recherche- groep van de rijkspolitie in Amsterdam zeven verdachten in hun woonplaats. Hoofdverdachte is de 36-jarige F. de J. uit Castricum, die opdracht voor de moord zou hebben verstrekt aan de 19- jarige D. IJ. en de 20-jarige H. D. uit Amsterdam. Deze twee jeugdige Am sterdammers worden ervan verdacht dat zij Snijders op 21 januari in de deu ropening van zijn huis hebben doodge schoten. De J. zou een relatie hebben gehad met de echtgenote van Snijders en op een gegeven moment tot de conclusie zijn gekomen dat Snijders een belemme ring vormde in die relatie D. heeft inmiddels bekend bij de moord aanwezig te zijn geweest. Hij wordt er door de politie van verdacht de schoten te hebben gelost, maar heeft dat nog niet bekend. Man of wouw mag kinderbijslag voortaan aanvragen DEN HAAG (ANP) - Met ingang van het lopende kwartaal kunnen ouders zelf uitmaken wie van hen de kinderbijslag aanvraagt. Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft dat vrijdag meegedeeld. Tot nu toe moest de kinderbijslag worden aangevraagd door de moe der. Als de ouders beslissen dat de vrouw de kinderbijslag aanvraagt hoeft de man niet het aanvraagfor mulier mede te ondertekenen. Als daarentegen de man de kinderbij slag aanvraagt moet de vrouw wel mede-ondertekenen. Worden zij het niet eens. dan gaat de aanvraag van de vrouw voor op die van de man. De nieuwe regels, die zijn vastge legd door staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegen heid, hebben uitsluitend' betrek king op ouderparen die een geza menlijke huishouding voeren. Volgens de onderwijsvakbonden ABOP, KOV, PCO, NGL, Unie MTO en de Ned. Ver. van Leraren betekenen de maatregelen van minister Deetman een ernstige verslechtering van het on derwijs. De klassen in het hele onderwijs zullen groter worden, de toegankelijkheid van het onderwijs wordt verminderd, ge handicapte kinderen krijgen minder aandacht, evenals kinderen in achter standsituaties en kinderen uit culturele minderheden, en het gymnastiekonder wijs in de latere leerjaren van het voort gezet onderwijs wordt afgeschaft. Ook op het Binnenhof zal in de actie week het een en ander gebeuren: maan dag wordt daar les gegeven aan een kleine klas en tevens aan een zeer grote klas. Dinsdag, wanneer de behandeling van de onderwijsbegroting in de Twee de Kamer begint, wordt symbolisch een school voor voortgezet onderwijs afge broken Woensdag houden gymleraren een estafette naar Den Haag en vindt op het Binnenhof de 'laatste gymles aan 5-havo' plaats, en donderdag wordt de aanslag op de toegankelijkheid van het onderwijs uitgebeeld Li dc actieweek wordt er bovendien een 'stille wacht' op het Binnenhof ge houden. AMSTERDAM (ANP) - Een felle uitslaande brand heeft vrijdagmorgen een pand op de hoek van de Oudezijds Voorburgwal en de Oude Doelen straat in het centrum van Amsterdam grotendeels verwoest. In het pand was voor zover nu bekend niemand aanwezig. Het vuur is volgens een politiewoordvoerder vermoedelijk ontstaan op de begane grond, waar een Chinees restaurant is gevestigd, en via een luchtkoker naar de erboven gelegen verdiepingen gezogen. De brandweer rukte met groot materieel uit, waaronder een blusboot. De politiewoordvoerder zei dat overwogen wordt een deel van de gevel neer te halen omdat er gevaar voor instorting bestaat i van onze correspondenti LONDEN - De Britse Labour-partij heeft bij een tussentijdse verkiezing voor een Lagerhuiszetel in het Zuid- londense district Bermondsey een ver nietigende nederlaag geleden. De so cialisten verloren deze zetel, die ze meer dan 60 jaar vast in handen heb ben gebad. aan de Alliantie van so ciaal-democraten en liberalen. Het was een afgetekende overwinning voor Simon Hughes, de kandidaat van de Alliantie Hij haalde ruim 17 000 stemmen, 9000 meer dan Peter Tatchell van de Labour-partij. die als tweede eindigde. Dat resultaat is zoiets als een politieke aardverschuiving Bij de algemene verkiezingen van 1979 had de toenmalige Labour-man, Bob Mellish, nog 12.000 stemmen meer dan nummer twee Dat daar nu een eind aan is gekomen, heeft twee oorzaken. In de eerste plaats is Tatchell een man met extreem-linkse denkbeelden. De kandidatuur van Tatchell heeft bij de 'oude garde' van Labour vanaf het begin veel weerstand opgelopen. Uit de ze traditionele Labour-stemmers kwam zelfs een tweede, kandidaat voort, John O'Grady. Daar komt bij. dat de rechtse pers in Engeland de afgelopen weken een hevi ge campagne heeft gevoerd om Tat chell uit het Lagerhuis te houden Eind vonge week werd duidelijk dat van Tatchells tegenstanders Simon Hughes de meest overtuigende was. De ze schoot m de opiniepeilingen om hoog. en duizenden mensen die anders op de Conservatieven of Labour zouden hebben gekozen, stemden gisteren voor Hughes om Tatchell maar tegen te hou den. Labour-leider Michael Foot, die aan vankelijk ook tegen Tatchell was. zei vannacht dat de uitslag teleurstellend is, maar moet worden toegeschreven aan de 'schandelijke hetze'. Hij zei aan het resultaat voor zichzelf geen politieke gevolgen te zullen ver binden. Daarmee doelde hij op de weer aanzwellende stroom geruchten dat de meerderheid van de Labour-parlemen- tariêrs van hem af wil uit angst dat ze onder zijn leiding de verkiezingen zul len verliezen. PARIJS - Een werknemer van het Franse staatsbosbeheer is geschorst vanwege zijn uitzonderlijk kapsel Zijn meerderen achten de haardracht van Mathieu Seckei niet in overeenstemming met zijn functie FotoSeckei nam tijdens een intervieuw voor de Franse televisie de pet af om zijn omstreden hoofd te tonen. DEN HAAG (GPD) - De meerderheid van de Tweede Kamer ziet er geen bezwaar in dat prins Claus in de toekomst een inhoudelijk „zware" functie gaat vervullen. De fracties van CDA, VVD, PvdA en D'66 zijn wel van mening dat deze functie politiek niet controversieel mag liggen. Zij zien echter geen enkel bezwaar in een Bijzonder Adviseurschap, een voorzittersfunctie, of daadwerke lijk functioneren in de Raad van State. Ook een hoge departementale functie wordt niet als een bezwaar gezien. men misschien teveel geleden aan koudwatervrees. Maar als ooit de tyd gekomen is om nieuwe wegen in te slaan, dan is het nu" WD'er J. Wiebenga is van mening dat ook de fractievoorzitters van de opposi tie betrokken moeten worden bij het overleg over een eventuele functie. Hij zelf denkt aan een „departementale functie, een positie als reizend ambas sadeur. Ook moet zeker een hoge func tie in het maatschappelijk leven, op weizijns- of economisch gebied niet ver geten worden". staan, ervoor te zorgen dat het koning schap „menselijk leefbaar blijft en aan gepast wordt aan de eisen van moderne mensen. Hierin past ook een eigen func tie voor de echtgenoot van het staats hoofd" De fracties zijn wel van mening dat het initiatief hiertoe van het kabinet moet uitgaan. Ook zou men het „politiek ver standig" vinden als het kabinet vóór dat een definitief besluit wordt geno men. contact zou opnemen met de frac tievoorzitters van de in de Tweede Ka mer aanwezige partijen. DEN HAAG (ANP» - De rijkspolitie is in de eerste twee maanden van dit jaar al geconfronteerd met meer dan 100.(JOU gulden schade aangericht aan vaste radarkasten en roodlichtcamera's. ..De laatste tijd gaan verkeersdeelnemers wier overtredin gen door deze apparatuur zijn vastgelegd, er steeds meer toe over dat bewijsmateriaal radicaal te vernietigen Vroeger verfde men het glas voor de lens van een roodlichtcamera nog wel eens wit. plakte men er een sticker op-of vernielde men dat glas. Dit jaar wordt steeds meer bruut geweld toege past." aldus een woordvoerder van de rijkspolitie vrijdag Als voorbeeld noemt hij Ouderkerk aan de Amstel, waar onlangs midden in de nacht een paal met een roodlichtcame ra door een tractor met een ketting uit de grond werd getrok ken en vervolgens in het water gesmeten Vorige week werd in de provincie Groningen het kastje met een roodlichtcame ra van de paal gesloopt ..Alleen al de camera heeft een waar de van 35 000 gulden.aldus de woordvoerder De rijkspolitie beschikt over 30 roodlichtcamera's die rouleren over 135 op- stelposten Daarnaast hebben ook de zeven vaste radarkasten waar de rijkspolitie over beschikt het zwaar te verduren .Met koe voeten en breekijzers gaat men die kasten te lijf. De buiten- kast krijgt men nog wel open maar het duurt blijkbaar te lang om ook de binnenkast open te maken waarin zich de foto-apparatuur bevindt." Binnenkort wordt onderzocht hoe de palen en kasten, die eigendom zijn van verschillende overheden, beter kunnen worden beveiligd. Dit blijkt uit gesprekken die deze krant had met leden van de Vaste Ka mercommissie voor Binnenlandse Za ken. die zich bezighoudt met het Ko ninklijk Huis. Volgens S. Faber van het CDA is een „baan" geen punt. „Het zou nieuw zijn. maar het is ook nieuw dat wij een prins-gemaal met een beroep hebben. In het verleden heeft Werkgelegenheid - Het kabinet zal dinsdagmorgen met de stichting van de arbeid, het overlegorgaan van werkge vers en werknemers, een gesprek heb ben over de werkgelegenheidsnotitie. die het eind januari aan de stichting heeft gestuurd. In de notitie neemt herverdeling van werk een belangrijke plaats in. In dit kader denkt het kabinet over invoering van een minimumuurloon S. Patijn (PvdA) zou zich kunnen voor stellen dat diverse ministers graag „een wijs man als prins Claus" als adviseur zouden hebben. E Wessel-Tuinstra (D'66) is van mening dat het ook de ver antwoordelijkheid van de politiek is, als zij de monarchie wil laten voortbe- DEN HAAG (ANP) - In 1982 is volgens het ministerie van economische zaken aanzienlijk minder gespaard dan gedurende het jaar daarvoor. Ge gevens van het CBS laten zien dat het verschil tussen de ingelegde en de opgenomen gelden 1,3 miljard gulden bedroeg tegen 6,5 miljard in 1981. Het departement heeft dit vrijdag meegedeeld. DEN HAAG (ANP) - Met ingang van 1 maart wordt een wijziging in de wet administratieve rechtspraak belas tingzaken van kracht. De wijziging houdt voornamelijk vereenvoudigin gen van de procedure bij de behande ling van beroepen in belastingzaken bij de gerechtshoven in. Dit kan leiden tot werkbesparing, een snellere behan deling en bekorting van wachttijden. Dit heeft het ministerie van justitie vrijdag bekendgemaakt. De vereenvoudigde behandeling van de beroepen houdt onder meer in. dat de voorzitter van de belastingkamer bij een gerechtshof zonder nader onder zoek uitspraak in een zaak kan doen. Dit geldt bij voorbeeld wanneer een be roep niet tijdig is ingesteld, of kennelijk ongegrond is. Dat is met name bij mo torrijtuigenbelasting dikwijls het ge val. omdat belanghebbenden niet goed op de hoogte zijn van deze belasting. Uitspraak zonder nader onderzoek kan ook volgen wanneer een beroep ..kenne lijk gegrond is. of wanneer de bevoegde belastingambtenaar aan de geuite be zwaren tegemoet is gekomen" Volgens de nu geldende regeling moet het ge rechtshof op de zitting beide partijen horen. In de nieuwe regeling is die plicht, weggevallen indien beide partij en daarmee instemmen Volgens het ministerie komt het namelijk nogal eens voor. dat een zaak door de beide partijen schriftelijk goed uiteen is ge zet. zodat het horen onnodig is gewor den Getuigenverhoor Ook de regeling voor getuigenverhoor is vereenvoudigd. Tot nu toe moest een getuige door drie zogenaamde raads heren (meervoudige belastingkamer) worden gehoord, dat is teruggebracht tot een: de raadsheer-commissaris. Voortaan kan de enige raadsheer van de enkelvoudige kamer verwijzingen naar de meervoudige kamer weigeren Dat vervangt de plicht die deze tot nu toe hierbij had wanneer een van de par tijen daarom vroeg. Indien een - meest al eenvoudige - zaak zich ertoe leent, kan de belastingkamer vanaf 1 maart op de zitting of uiterlijk na 14 dagen uitspraak doen Van die uitspraak wordt aan de partijen een proces-ver baal afgegeven Dit betekent zowel een versnelling van de uitspraak, als een be grijpelijker uitleg ervan door middel van het proces-verbaal. Indien echter een van de partijen een schriftelijke uit spraak wil dan kan die binnen een maand worden aangevraagd. Dit is vol gens het ministerie nodig als een be roep in cassatie bij de Hoge Raad wordt ingesteld Beroep De termijn voor het instellen van be roep in cassatie wordt verdubbeld en komt op twee maanden. Ook de ter mijn voor het geven van een antwoord door de tegenpartij (het zogenoemde vertoogschrift) op het beroepschrift in cassatie wordt op twee maanden ge bracht. Het instellen van een beroep bij de be lastingkamer van het gerechtshof gaat voortaan dertig gulden aan griffierecht kosten. Voor het instellen van een be roep in cassatie is dit verhoogd van tien tot 75 gulden. Een partij die na monde linge uitspraak van het gerechtshof als nog schriftelijk uitspraak wil is even eens 75 gulden griffierecht verschul digd Wordt later ook nog een beroep in cassatie ingesteld, dan hoeft dit bedrag met nog eens te worden betaald. Tenslotte wordt voor het beroep bij de tariefcommis3ie een griffierecht van dertig gulden geheven Volgens het ministerie zijn deze bedra gen onderhevig aan indexering (prijs indexcijfer van gezinsconsumptie). Het ministerie verwacht dat ze bin nenkort al worden verhoogd. Vooralle griffierechten geldt in de nieuwe rege ling, dat ze worden terugbetaald ah een partij aan het eind van een proce dure in het gelijk wordt gesteld. Ook vrijstelling ervan wegens onvermogen is mogelijk. AMSTERDAM (ANP) - De 34-jarige Amsterdamse taxichauffeur A. Dirk zwager is vrijdagochtend vroeg in het westelijk havengebied van Amster dam in zijn wagen bewusteloos gesla gen £p beroofd van ongeveer 450 gul den. Volgens de politie was de dader op het Damrak in de taxi gestapt. Onderweg op de rondweg van Amster dam vroeg de onbekende aan de chauf feur even te stoppen. Toen Dirkzwager omkeek kreeg hij met een steen een klap op het hoofd en verloor hij het be wustzijn. De politie trof de taxi en het slachtoffer later aan in de omgeving van de Austa- liehaven. Vermoed wordt, dat de over valler naar deze plaats is gereden en de taxi daar achterliet. De taxichauffeur is naar een ziekenhuis overgebracht. ESA: lancering Exosat-satelliet met hulp van VS PARIJS (RTR) - De Europese ruimte vaart organisatie ESA is genoopt voor de lancering van haar eerstvolgende satelliet dc hulp van de Amerikanen in te roepen. Dezen hebben er via hun ruimtevaart- bureau NASA mee ingestemd de weten schappelijke Exosat-satelliet eind mei vanaf een basis in Califomiè in een baan om de aarde te brengen. Dit heeft de ESA donderdag in Parijs bekendgemaakt. De ruimtevaartorganisatie van elf Eu ropese landen onder leiding van Frank rijk is bedoeld om Europa concurrerend te maken met Amerikanen en Russen bij het in de ruimte brengen van ook commerciële satellieten Maar in september was de eerste Euro pese draagraket Ariane voor commer ciële satellieten bij de lancering vanaf het ESA -centrum in Kourou m F'rans- Guyana bij Suriname in zee gestort Het Ariane-programma voor het lance ren van satellieten zal in juni worden hervat, aldus ESA. Tegen januari vol gende jaar zullen drie andere lancerin gen plaatsvinden. Horeca-cao - De 60 000 werknemers in de horeca krijgen in ruil voor het inle veren van de prijscompensatie twee roostervrije dagen per jaar Dit staat in de cao die de partijen vrijdag zijn over eengekomen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11