Voorrang voor ligplaatsen passanten Oosterschelde Vrijheid gemeenten in woningbouw noodzaak Vbo-lom-scholen zijn bang voor te drastische bezuinigingen MOOIE BAANTJES WEER GRATIS VERKRIJGBAAR OP ALLE POSTKANTOREN Studie archivaris Middelburg over de woelingen van 1787 RAPPORTAGEVANWEGE DRUKKE TOERVAART yanxi Vrijdag 25 februari 1983 PZC/provincie MIDDELBURG - Het is denkbaar, dat in de komende tijd eerder moet worden gewerkt aan de uitbreiding van het aantal passantenplaatsen voor de watersport in het Oosterscheldegebied dan aan aan de aanleg van meer vaste ligplaatsen. Die mogelijkheid wordt geopperd in een rapportage over de gang van zaken in 1982 in de Oosterschelde, welk stuk het dagelijks bestuur op 26 mei in de vergadering van de stuurgroep Oosterschelde aan de orde zal stellen. In dit stuk wordt erop gewezen, dat meer dan de helft van het aantal pleziervaartuigen op de Oosterschelde in het hoogseizoen van passanten is: „De toervaart heeft een bekangrijke invloed op de vaardichtheid", aldus de rapportage. Als het lopende provinciale recreatie- onderzoek die indrukken bevestigt en het aantal passangenplaatsen „ontoe reikend" blijkt, zal daar voorrang aan moeten worden verleend, binnen de aantallen, die in het beleidsplan voor de Oosterschelde zijn aangeduid. Het re creatie-onderzoek zal - zo is de verwach ting - enige indruk geven over de vraag „hoe groot de druk van bezoekers van uit omringende wateren op de Ooster schelde in de toekomst zal zijn of of deze kan worden geaccepteerd". Het dage lijks bestuur noemt het gewenst de ont wikkeling van het geheel aan ligplaat sen in de Oosterschelde niet op zichzelf te bezien, maar als onderdeel van de ontwikkeling van de pleziervaartin het hele Deltagebied. Men stelt: „Er zijn tekenen, die erop wij zen dat ook in de Oosterschelde de be hoefte aan nieuwe vaste ligplaatsen op korte termijn gering is". Van invloed op het beleidsplan noemt men die trend niet. omdat daarin wat de jachthaven- lokaties betreft geen streefgetallen, maar mogelijkheden zijn aangegeven. In dit verband wordt er op gewezen, dat er in 1980 1178 vaste ligplaatsen waren en in 1981 ongeveer 1680, terwijl aan passantenplaatsen 342 stuks en 402 lig plaatsen (1981) beschikbaar waren. De aanzienlijke groei is het gevolg van de ingebruikname van de haven Colijns- plaat en een kleine toename in St. .\n- naland (13) en Burghsluis (8). Volgens de beleidsplannen zouden nog 500 vas te plaatsen mogelijk zijn, plus 250 pas santenplaatsen en 150 passantenplaat sen bij wijze van sanering voor de op slikken liggende bootjes. De eerste voortgangsrapportage over het beleidsplan Oosterschelde geeft als conclusie dat de ontwikkelingen in het gebied „in grote lijnen in overeenstem ming zijn met de inhoud en de strek king van het beleidsplan". Vastgesteld wordt wel, dat het aantal mensen dat het intergetijdegebied be treedt groter is dan werd aangenomen. Vooral het aantal pierenstekers blijkt aanzienlijk groter dan verwacht. Men wil op zo kort mogelijk termijn inzicht in de verstoring, die dit teweegbrengt; in 1983 nog zhl daarover informatie be schikbaar zijn. In de rapportage kondigt het dagelijks bestuur van de stuurgroep onder meer aan. dat bezien zal worden of de aanleg van een trailerhelling bij de hoek van Ouwerkerk aanvaardbaar is. t ADVERTENTIE) Toorenvliedtschool wil in '85 verhuizen MIDDELBURG - De met ernstig ruimtegebrek kampende vbo-lom- school in Middelburg hoopt in het voorjaar van 1985 te kunnen ver huizen. Op het ogenblik is ze in het historische landhuis Toorenvliedt en enkele tijdelijke bijgebouwen gevestigd. Het is de bedoeling dat de school wordt ondergebracht in de gebouwen van de kleuterschool De dunenhof en De Dunenburch aan de Griffioenstraat. Het wach ten is nog op dcfenitieve schrifte lijke toestemming van het minis terie van onderwijs. Volgens directeur J. Tuinstra, die donderdag over de zaak medede lingen deed, is de school al in het bezit van toestemming voor de bouw van een nieuwe behuizing. Van nieuwbouw is echter afgezien omdat er dan (door nieuwe strenge normen) een school zou komen met geringe afmetingen voor de lokalen Nu is er zicht op verhuizing naar De Dunenhof (inmiddels leeg) en De Dunenburch (waarschijnlijk de ze zomer leegkomend). Met het oog op deze situatie is het ministerie ge vraagd de toestemming voor nieuwbouw om te zetten in toe stemming voor verhuizing. De Du nenhof en Dunenburch hebben wel lokalen met gewenste afmetingen. Wel zullen verbouwingswerkzaam heden nodig zijn voor het stichten van aangepaste lokalen. De heer Tuinstra sprak donderdag uit alle vertrouwen te hebben in het ver krijgen van de verhuistoestem- ming. Verhuizen is namelijk veel goedkoper dan nieuwbouw voor de Toorenvliedtschool. Ook de andere twee vbo-lom-scho- len in Zeeland krijgen nieuwe on derkomens. In Goes nadert de nieuwbouw van De Vliedberg in Klein Frankrijk Zuid II de laatste fase. Verwacht wordt dat de school eind dit jaar kan worden ge opend. Het nieuwe gebouw van De Schans in Terneuzen aan de Catspolder- laan wordt vrijdag 4 maart ge opend waarna 5 maart een open dag wordt gehouden. Stuurgroep M»tschappe!tilcc Ducwic hncrfticbcleid, l'o«bu» 20102.2500 EC Den Hug 500.000 kranten zijn er al verspreid. Wilt ook mee- discussiëren? Haal er dan eentje! DE KRANT "ENERGIEBELEID VOOR MORGEN" Nederland vn«r dfi twurc: energiebeleid 2000? t ADVERTENTIE i INDONESIË IM,4295,-PP 24-DAAGSE RONDREIS heeft'n streepje roof K APELLE - Gedepu teerde i Maris-Koster vindt, dat de provincie de Zeeuwse gemeentebesturen bij de spreiding van de woningbouw over de kernen „echte vrijheid" moet geven. „We moeten er als provincie voor wa ken de indruk te wekken, dat we de gemeenten een schijnvrijheid hebben gegeven", zei zij donderdagavond tij dens een inleiding over actuele (Zeeuwse) politieke zaken voor de Or ganisatie van Vrouwen in de VVD re gio Zeeland, in ,De Zwaan' te Kapelle. Ze wees erop, dat In de aanpassing van de nota bewoningspatroon over de spreiding van de bevolking over Zee land de planologische dienst de ge meenten meer beleidsruimte heeft ge geven dan, bij de verdeling van de wo ningbouw bijvoorbeeld, tot nu toe het geval is: de provincie duidt geen groei per dorp meer aan. maar laat de ge meente vrij in de spreiding van de groei over de kernen. Wel moetxde moeten de gemeenten dan een beleidsplan op dit stuk van zaken hebben. Mevrouw Maris liet weten, dat de provincie ook .onder weg' de gemeenten meer bij het provin ciale beleid op dit onderdeel van de ruimtelijke ordening wil betrekken. In dit verband noemde zij, dat de provin cie de gemeenten de mogelijkheid wil geven te reageren op de adviezen van de provinciale planologische commissie als die inzake spreiding van de bevol king het gemeentelijk erf raken. Boven dien wordt er gewerkt aan een procedu re. waarbij de gemeenten en mensen met bezwaren tegen de provinciale voornemens terecht kunnen op een soort .hoorzitting', die wordt gehouden vóór gedeputeerde staten hun stand punt zullen formuleren. De gedeputeerde toonde zich tijdens haar inleiding op het stuk van natuur- en landschapsbescherming „niet zo on gelukkig" met de ontwikkeling, die er toe heeft geleid, dat .natuurbescher ming' nu onder het ministerie van land bouw valt. Zij meende dat daardoor conflicten landbouw-natuurbescher- ming als in het verleden wellicht beter zijn te vermijden. Zij onderstreepte dat juist in een provincie als Zeeland het landschap gebaat is bij een goede ver- Gedeputeerde E Maris-Koster houding tussen landbouw en natuurbe scherming. In dit verband noemde zij het jammer', dat de provinciale werk groep, die maatregelen moet voorberei den over de bestrijding van bacterie- vuur in het komende seizoen nog steeds niet bij elkaar is geweest „omdat de Zeeuwse landbouw op consignes van landelijke organisaties" dat nog niet wilde Dit - zo verduidelijkte zij - als ge volg van het feit, dat geldelijke regelin gen landelijk nog met waren uitge kristalliseerd, Zij verklaarde, dat zij als gedeputeerde deze groep toch „zo snel mogelijkbij elkaar wil hebben". Welzijnsplanning Zij deelde mee, dat gs een werkgroep- Maris heeft ingesteld, die naar een een voudiger, praktischer opzet van de welzijnsplanning zal toewerken. „We willen toe naar concreter en prakti scher werkplannen van de verschillen de organisaties," stelde zij. Daarbij zal die organisaties ook meer vrijheid en verantwoordelijkheid dan tot nu toe worden gelaten. De komende nota's over het jeugd- en het sportbeleid zul len daarop inspelen, zei zij. Wat de werkgelegenheidssituatie bij de KMS betreft onderstreepte de gedepu teerde. dat de provincie zich sterk zal maken om „afbrokkeling" te voorko men Bekeken wordt op welke manier er eventueel ook financieel hulp kan worden geboden. „Wel moeten er dan garanties zijn om te voorkomen dat de provincie belandt in de situatie als het njk, dat bij RSV geld in een bodemloze put heeft gestoken". MIDDELBURG - De leiding van de drie vbo-lom-scholen in Zeeland vreest dat deze schoolsoort volledig uitgekleed zal worden omdat ze als sta-in-de-weg wordt gezien voor het toekomstige voortgezet basisonderwijs. Deze be schuldiging werd donderdagmiddag in Middelburg geuit tijdens een geza menlijke persconferentie door de drie directeuren van de vbo-lom-scholen in Goes, Middelburg en Terneuzen. Volgens de drie schoolleiders heeft men bij het ministerie van onderwijs de nog jonge schoolsoort VBO-LOM nooit zien zitten en wordt er daarom nu eens 'lek ker in gesnoeid'. Wanneer later onver hoopt vbo-lom-scholen gesloten zou den moeten worden zou dat misschien nog te billijken zijn wanneer er voor de leerlingen andere mogelijkheden gebo den zouden worden in de vorm van mid denscholen of Voortgezette Basisscho len. Deze schoolsoorten zijn er echter niet. vbo-lom-scholen zijn instellingen voor 'Voortgezet Buitengewoon Onderwijs voor kinderen met Leer- en Opvoe dingsmoeilijkheden' Lom-scholen da ger onderwijs) verschenen in Zeeland in 1968. In 1973 volgde de Middelburgse Toorenvliedtschool als eerste vbo-lom- opleiding. Deze telt op het ogenblik 160 leerlingen en is volgroeid. Kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden, die een normale intellegentie bezitten kunnen daar terecht voor het behalen van een mavo-diploma. Anderen ver blijven er korter en worden later door gesluisd naar het 'reguliere' Lager Be roeps of Voortgezet Onderwijs. In 1979 werd in Goes de vbo-lom-school De Vliedberg opgericht. Deze telt op het ogenblik 113 leerlingen. Aan deze school is een leao verbonden. Ongeveer 45 procent van de leerlingen die hier terecht komen stroomt echter na maxi maal een jaar door naar regulier onder wijs, in niveau oplopend tot brugklas havo. Omdat de school nog maar vier jaar bestaal is ze nog niet uitgebreid en zijn de laatste leerjaren nog niet bezet. Verwacht wordt dat ze binnen twee jaar 150 leerlingen zal tellen. Als laatste van de dne kwam in 1980 in Terneuzen de vbo-lom-opleidmg De Schans. Deze telt 130 leerlingen en is evenmin uitgegroeid De Schans heeft behalve een leao- ook een MAVO-afde- ling. Problemen De scholen zijn gericht op kinderen niet een normale intellegentie die door, wal voor oor/aak dan ook. leer problemen hebben of zich moeilijk aan kunnen passen wat op regulier scholen voor voortgezet onderwijs grote pro blemen kan geven. De vbo-lom-scholen werken met kleine groepjes leerlingen en hebben specialis ten zoals psychologen, logopedisten en anderen. Zo is er bijvoorbeeld aan de school in Terneuzen de mogelijkheid tot bokslessen. Kinderen die uitermate agressief zijn krijgen op deze manier de gelegenheid om hun agressiviteit te 'structureren' in banen te leiden Door deze en andere genoemde soorten begeleiding kan een groot deel van de leerlingen later doorstromen naar voortgezet onderwijs in reguliere vorm (mavo. Lts enz). Tijdens de persconferentie werd gezegd dat de kinderen die nu naar de vbo-lom- scholen komen soms onvoorstelbare ni veaus hebben voor bepaalde vakken en desondanks toch door het gewoon lager onderwijs zijn gesleept. Zo kwam er een leerling op een van de scholen terecht die een leesniveau had voor een kind van de tweede klas van de lagere school. Zoiets komt volgens de leiders van de vbo-lom ij Tuinstra in Middel burg. C van Asten in Terneuzen en J. Huijskens in Goes) nog voor omdat enerzijds onderwijsmensen het soms pijnlijk vinden om tegen de ouders te zeggen dat hun kind eigenlijk naar een lom-school moet. Veel meer komt het volgens hen voor dat het niet gebeurt omdat de familie het niet wil. Soms wordt er dan gezegd 'mijn kind niet .naar die lompe school' of woorden van dergelijke strekking. De kwaliteit van de opleidingen wordt bedreigd door terugbreniging van aan tal vakleerkrachten en het vergroten van de groepsgrootte. Niet alleen wordt dit afgewezen door het kwaliteitsver lies De leiding van de vbo-lom-scholen is ook verontwaardigd omdat men in verhouding meer dan tien maal zoveel moet inleveren als het regulier onder wijs Verder steekt het dat de omvang van de groepen bij vbo-lom volgens de plannen met 30 procent vergroot zou worden. Zou dat bij het mavo gebeuren dan betekent dat in de praktijk dat er per klas acht tot negen leerlingen bij zouden komen. Verder wordt gevreesd dat uiteindelijk dat leao- en mavo-afdelingen bij het vbo-lom zullen verdwijnen waardoor er een soort algemene opleiding overblijft, door C. van Asten donderdag als 'een fiutschool' bestempeld. Onzichtbaar Volgens de leiders van de Zeeuwse scholen wordt juist hun schoolsoort gepakt omdat ze minder gevoelig ligt dan opleidingen voor mensen met zichtbare handicaps. „De handicap van onze leerlingen is dat je hun handi cap niet kunt zien" aldus de heer J. Tuinstra. Het onderschrift van deze gravure meldt ons dat hier een 'naau wkeuri- ge Afbeelding' is gegeven 'der Plun- derens van het huis genaamt Leeu wenberg, bewoond door Lucas van Steveninck. Mooie baantjes. Hans krijgt Friesland en Dries Noord- Brabant en nu Bram dus Rotterdam gekregen heeft moet André wel Rijnmond krijgen. Volgens Peter Sijnke, de stadsarchivaris van Middelburg hebben we hier te maken met een eeuwenoud verschijnsel in een nieuwe jas. En hij kan het weten. Onlangs rondde Sijnke een studie af die de naam 'Middelburg in woeling en strijd' heeft meegekregen. Ze handelt over de opstand die de Zeeuwse hoofdstad in 1787 teisterde. In die tijd was het elkaar toespelen van de mooie baantjes in regentenkringen gemeengoed. Niet alleen in Mid delburg trouwens, het kwam in het hele land voor. Deden toen invloedrijke families het, nu doen de politieke partijen het onderling. Natuurlijk mag deze vergelijking niet te ver worden doorgevoerd Wat er voorheen allemaal heeft plaatsge grepen was veel omvangrijker name lijk. 'Het elkaar toespelen van banen beperkte zich toen niet tot hoge pos ten, ook de lagere functies werden achter de gordijnen verdeeld. Zelfs waren deze praktijken tot een systeem verheven. Dat bewijzen de beruchte 'contracten van correspon dentie' die sinds 1636 in Middelburg opdoken. Deze contracten waren schriftelijke overeenkomsten tussen families die aan de macht waren. Vol gens Peter Sijnke ging het daarbij niet alleen om bestuursposten. „Pas geboren kinderen werden als wiege ling al benoemd tot tolgaarder of postmeester. Zelf konden ze het werk natuurlijk niet doen. Geen nood. Er werd een belangstellende uit lagere kring opgezocht. Die kon het werk doen. Het salaris werd dan verdeeld tussen hem en degene die de baan op papier bezat". Lang niet iedereen was trouwens de gunst beschoren om een hele baan voor een gedeeltelijk salaris te ver werven. Er zat aan zo'n baan nog veel meer vast. Kreeg je hem dan werd door de familie die je zo goedgunstig was wel verwacht datje door dik en dun steun zou schenken aan de be langen van je begunstelingen Volgens archivaris Sijnke hebben we dan te maken met het cliéntèlesys- teem. Dat hield in dat allen die van een bepaalde familie afhankelijk wa ren (voor verkregen baan of voor klandizie voor winkel of ambacht) door de regenten ook voor hun doel einden gebruikt konden worden. Werd het tijd om een woning van een vijandig gezinde regent te plunderen dan behoefde men dat niet zelf te doen De 'cliënten' waren gemakke lijk op te hitsen voor zo'n klus. Deze opmerkingen even ter verdui delijking van de situatie aan hel eind van de achttiende eeuw. De regen tenfamilies hadden de touwen nog stevig in handen. Na de Franse lijd kwam deze toestand trouwens terug Volgens de bekende taalkundige P J Meertens zijn de regenten zelfs tot aan het eind van de vorige eeuw staande gebleven... Nu naar de opstand van 1787. Het gewone volk was in Middelburg voor het grootste deel oranjegezind. Wat daarboven was gesplitst in oranjegezinden en patriotten. Tot de laatste groep behoorden volgens Sijnke regenten die anti-oranjege zind waren omdat ze het met regen tenfamilies uit die hpek aan de stok hadden en echte staatsgezinde, anti stadhouderlijke regenten. Daar naast ziet hij de 'nieuwpatriottcn', vooral in kringen van gegoede bur gers en intellectuelen. Deze waren voorstander van verandering in de mocratische richting. Volgens de Middelburgse stadsarchivaris moet de oranjegezindheid van veel regen ten ook met een korrel zout worden genomen. „Veelal was men het om dat het volk het ook was. Belang rijkste was dat deze regenten pro- zichzelf waren. Ze moesten op het kussen blijven zitten evenals hun kinderen en kindskinderen. Oranje gezind zijn was een middei voor dit doel". In Middelburg trok irr 1787 de oranje gezinde partij nog aan het langste eind Willem Bartholomeus van den Zandheuvel, oud-burgemeester van Dordrecht, zeilde donderdagmorgen 28 juni van dat jaar Middelburg bin nen Zijn jacht droeg patriottenvlag- gen Onder het Vlissmgs scheepsvolk had dit al tot gemor geleid, zonder dat het tot excessen kwam. In de Zeeuwse hoofdstad pakte het even anders uit. De oud-burgemeester had een statenvlag inmiddels voor een prinsenvlag verruild. Aan de top van de mast wapperde echter nog een klein rood geval, door de oranjegezin den direct als een 'patr iottische bloedvlag' herkend. Sijnke: „Die achtentwintigste juni gebeurde er niets. Wel de dag daarop. Van den Zandheuvel was met zijn ge zin vertrokken voor een rijtoer over Walcheren. Een achtergebleven knecht zou toen aan boord van het jacht patriottische liederen hebben gezongen. Er kwam een opstootje van. Het samengestroomde publiek eiste verwijdering van het vlaggetje. Dit werd geweigerd Intussen kwam daar dr Van der Kemp aangelopen. Deze was officier geweest van het eer der opgeheven patriottische schut- tersgezelschap 'Luctando Emergen- tes'. Van der Kemp wilde de menigte kalmeren. Gevolg was dat de volks oploop zich tegen hem keren, keerde. Hij werd uitgescholden en geslagen waarna hij gedwongen werd op de knieën liggend luidkeels Oranje bo ven te roepen. Na dit gebeuren keer de men naar het jacht terug waar het vlaggetje werd verscheurd waarna de prinsenvlag werd gehesen. Het jacht is kort daarop weggevaren- De oproerkraaiers kregen de smaak te pakken. Ze trokken luidruchtig door de stad en dwongen diverse offi cieren van het opgeheven patriotti sche schuttersgezelschap om op de gezondheid van prins Willem V te drinken." Dat was het begin van vier dagen onrust. Opvallende gebeurtenis sen waren daarbij de plundering van zaken van patriottisch gezinde winkeliers en handelaren en de tota le verwoesting van woningen van niet-oranjegezinde burgers. Opmer kelijk was dat het laatste nauwe lijks gebeurde met behuizingen van de regenten die patriot waren. De magistraat (stadsregering) nam in tussen enkele weinig gelukkige maatregelen waardoor ook nog het wapenmagazijn van de Kloveniers doelen werd geplunderd. Het zou te ver voeren om de oproerig heden gedetailleerd te beschrijven. Sijnke is na zijn studie echter tot de conclusie gekomen dat het volko men fout is om te spreken van een opstand waarin oranjegezinden uit het volk met patriotten aan de top afrekenden. Dat wordt al bevestigd wanneer je alleen maar kijkt naar de Chinese matrozen (afkomstig van een Oost-Indiëvaarder) meededen aan de plundering van wapens in de Kloveniersdoelen. Het valt nauwe lijks aannemlijk te maken dat zij weet hadden van de toenmalige par tijtwisten hier te lande. Sijnke is het begrijpelijk niet eens met wat in het onlangs uitgeko men tweede deel van de Encyclope die van Zeeland wordt gemeld. Daar staat: „De opstand van 1787 was ern stiger (dan een vorige in 1747, red). Toen deed het volk een poging om af te rekenen met de patriotten". Evenzo wil de stadsarchivaris weten van de uitleg van de historicus C. de Wit. Deze ging in de vorige eeuw hele maal uit van de conspiratietheorie (samenzweringstheorie). Volgens hem was de zaak van tevoren doorge nomen door de Orangisten en had den deze zelfs lijsten opgemaakt van de te plunderen woningen. Peter Sijnke sluit niet uit dat er ooit van die lijsten geweest zijn, hij heefter echter naarstig naar gezocht in archieven in Nederland en Antwerpen zonder er een te vinden. De archivaris denkt dat de opstand van 1787 veeleer een mengvorm is van samenzwering en auto-dynamiek. In het laatste geval gaat het bijvoorbeeld om een rel die door een geringe aanleiding ontstaat en uitgroeit tot een ware opstand. Evenmin ziet Sijnke de gebeurte nissen van 1787 als een echte volksopstand. „Die bestaan ook ei genlijk niet. De gegoede burgers (bourgeoisie) gaan als eerste mor ren. Gevolg is dat de lagen eronder mee gaan doen en veel verder gaan dan de bourgeoisie wilde. In Middel burg wijkt de situatie in zoverre af dat de hoge heren aan de touwtjes trokken. De intellectuelen en andere burgers waren de slachtofTers. De partiottisch gezinde regenten niet". De opstandelingen van 1787 werden nooit gestraft. De patriotten vlucht ten naar andere streken om in 1795 bij de Franse omwenteling terug te keren. Na 1813 kwam de oude situa tie terug en het zou tot aan het begin van onze eeuw duren voordat er spra ke was van democratisering van het bestuur. Woelingen zoals de Middelburgse de den zich trouwens in 1787 ook in an dere delen van het land voor. In Zee land kregen steden als Zierikzee en Goes een beurtIn de ganzestad trou wens al in 1786 en opmerkelijk was, dat ook daar een patriottenvlag aan leiding was voor de onrust. Sijnke is van mening dat de opstan den die Middelburg in 1704 en 1747 troffen te vergelijken zijn met die van 1787 Anders is het volgens hem met 1672, toen Walcherse boeren naar Middelburg optrokken uit ontevre denheid over het bestuur. Zy kregen steun vanuit de burgerij waar grote ergernis bestond over de opeenstape ling (alweer) van winstgevende amb ten die de regenten onder elkaar ver deelden. Ook de ongeregeldheden in de periode 1867-1873 neigden qua ka rakter naar een volksopstand. Aan leiding was toen de aanwezigheid van Belgische arbeiders die voor een lager tarief dan de Nederlandse colle ga's mee willen werken aan de aanleg van het Kanaal door Walcheren. Uit de studie van Sijnke is duidelijk geworden dat juist de regenten in staat waren om, zonder zelf een hand uit te steken of schade te lijden, het volk tegen vijanden op te hitsen. Volgens de stadsarchivaris kwam dit beeld ook elders in het land veel voor. Beroering ontstond er wan neer er sprake was van aflossing van de wacht door regentenfamilies. Het 'gemene volk' werd dan gebruikt door middel van het clientèlesys- teem. De studie zal verschijnen in het vol gende deel van het 'Archief van het Zeeuwsch Genootschap. In dezelfde uitgave waarschijnlijk ook een stu die van de heer A. van Rooden over de woelingen die in 1787 op Schou- wen-Duiveland hebben plaatsgevon den. Wim Staat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9