Discussie maakt vrije keuze van alternatieven energie mogelijk Belg krijgt tweehonderd gulden boete voor stelen videoband Vijfde kerncentrale Doel onverantwoord PZC/ VOORZITTER ENERGIESTUURGROEP IN GOES POLITIERECHTER MIDDELBURG Bibliotheken weigeren verkoop tussenrapport over energiebeleid Vissers willen jaarboek over Zeeland uit handel door 'belastende' foto BELGISCHE ONDERMINISTER: i VRIJDAG 25 FEBRUARI 1983 streek GOES - In een oplage van 3500 exemplaren verschijnt 1 maart het eerste nummer van De Delta Bedrijven, een nieuwe Zeeuwse bedrijvenkrant. Initiatiefnemer is Ben Flore, voormalig redacteur van het huis-aan-huis blad De Bevelander en jeigenaar van reclamebureau Florad uit Goes. De krant komt, volgens Flore. met tussentijden van anderhalve maand, dit jaar in ieder geval nog zesmaal uit De reclameman, die nu al het werk nog grotendeels zelf doet, heeft goede hoop dat na de proefperiode nieuwe medewerkers voor de redactie en de advertentieverkoop aangetrokken kunnen worden. De voorbereidingen voor het tot stand komen van de bedrijvenkrant begonnen vorig jaar. Flore onderzocht of er levenskansen waren voor een periodiek met een dergelijke opzet. Hij kwam tot de conclusie dat die informatiebehoefte bij het Zeeuwse bedrijfsleven inderdaad bestond Eënmnlic niteepeven infnrmat.iphriv chures van de Kamer van Koophandel, bedrijfsverenigingen en banken werden goed gelezen en dikwijls bewaard, ontdekte hij. In november vorig jaar werd een proefnummer gedrukt Het is de bedoeling dat De Delta Bedrijven informatie geeft die gericht is op ae ondernemingen in Zeeland. De redactionele kolommen zullen worden gebruikt voor het vermelden van cijfers over Zeeuwse deelmarkten en voor het aankondi gen van activiteiten die voor de ondernemers van belang zijn. Drieduizend exem plaren van de oplage worden per post verzonden naar alle Zeeuwse bedrijven met vijf of meer werknemers, gemeenten en andere grote instellingen. Het maartnummer bevat twaalf pagina's, waarvan er drie gevuld zijn met redac tionele bedrijfsinformatie. GOES - De brede maatschappelijke discussie over het energiebeleid in Nederland is tot nu toe nog niet echt gebaseerd geweest op de gedachte dat Nederland de beschikking heeft over een redelijk aantal vrije keuzes. Tot die conclusie komt de voorzitter van de stuurgroep brede maatschappelijke discussie energiebeleid, jhr mr M. L. de Brauw, nadat verspreid over Nederland een serie discussiebijeenkomsten is afgewerkt. Hij zei dit tijdens een discussiebijeenkomst donderdagavond in de 'Prins van Oranje' in Goes. „Als deze manier van discussiëren faalt, dan denk ik datje hem nooit meer terug ziet. Als hfj slaagt zal het afhangen van de manier waarop het parlement hem oppikt, of er ooit nog eens een BMD gehouden wordt. Als het parlement hem namelijk oppikt dan is het goed denkbaar dat voor de oplossing van complexe problemen waar de burger zich op langere termijn nauw bij betrok ken voelt een dergelijk proces hanteer baar is. Dan moet er wel voor gezorgd worden dat de tweede kamer nauwer betrokken wordt bij zo'n discussie". Na tuurlijk ontkent de voorzitter van de stuurgroep zelf dat dergelijke discus sies geen zin hebben, omdat slechts een smal deel van de Nederlandse bevol king erbij betrokken zou zijn. Toch acht ook hij het niet ondenkbaar dat in de tweede kamer zich na afloop van de BMD, een uitgebreide discussie zal ont spinnen over het energiebeleid, omdat een overduidelijke meerderheid voor één bepaalde denkwijze niet te ver wachten is. Dat betekent volgens De Brauw niet dat daarmee de BMD eigen lijk overbodig wordt omdat de kamer het nog eens dunnetjes overdoet: „De kamer kan dan op het moment van die discussie beschikken over een schat aan informatie, onder meer verwerkt in een aantal keuzemogelijkheden. Daar naast heeft de BMD naar mijn persoon- Festival in Goes VLISSINGEN - In het programma overzicht van 't Goese Festival - in de PZC-'Uit'-rubriek van donderdag - is een fout geslopen. Van 14.15 tot 14.45 uur treedt in De Prins van Oranje niet, zoals vermeld stond, de Stichting Bal lettheater op, maar het Zeeuws Accor deon Sextet. Het optreden van de Stichting Ballettheater volgt daarna, van 14,45 tot 15.45 uur. üjke mening - nu al - geleid tot een dépo- larisatie en is er steeds gepraat, zonder diep in te gaan op allerlei technische aspecten". De BMD-en vooral het sub sidiegeld dat daarvoor beschikbaar was - heeft, naar de mening van De Brauw, ook nog geleid tot een ander voordeel. „Voor het eerst hebben ook wat zweverige idealistische personen, bijvoorbeeld verenigd in de milieibewe- ging, de gelegenheid gehad hun ziens wijze op professionele wijze te verpak ken in wat we nu scenario's noemen". Ook de stuurgroep-voorzitter is er zich van bewust dat het vooral erg gemoti veerde Nederlanders zijn die op de dis cussie-avonden verschijnen. Mede daarom is hij bly dat de stuurgroep ge kozen heeft voor het opzetten van klein schalige discussie-avonden, waarbij be wust gemikt wordt op een opkomst van gemiddeld 35 personen. Hij wijst er te vens op dat ook gedacht is aan de Ne derlanders die niet op de discussie-bij eenkomsten verschijnen, bijvoorbeeld met het houden van opinie-onderzoe ken waarvan de eerste aan het eind van vorig jaar gereed kwam. Daarnaast wordt op wetenschappelijk niveau een groep representatieve landgenoten in formatie toegevoegd, waarna onder zocht wordt wat de zienswijze van die mensen is over het energiebeleid. In dat kader passen ook de vragen-formulie- ren die op verschillende plaatsen ver krijgbaar zijn en waarop iedereen zijn of haar mening over het energieprobleem kwijt kan. Subsidie De Brauw ontkent dat instellingen of groeperingen die goed de weg weten bij het verkrijgen van subsidies en al tijd haantje de voorste zijn, zich in een bevoorrechte positie bevinden. „De procedure is vrij schoon geweest- Er is een ruime bekendheid gegeven aan de subsidiemogelijkheid. Daarnaast was er met alle groepen mondeling contact. AMS TERDAM - Voor de RAI in Amsterdam is donderdag het schip 'De Zeeuwse Stromen' geplaatst als blikvanger voor de op vrijdag 4 maart beginnende watersporttentoonstelling HISWA 'S3 Zeezeiler Pleun van der Lugt uil Zterikzee maakte met het vaartuig een non-stop solozeiltocht om de wereld in 286 dagen. Van der Lugt verstigde hiermee een wereldrecord. MIDDELBURG - De Belgische jongeman, die in een sexshop te Sluis een videoband had gestolen, waarop zich de tonelen van 'Garten der Wollust' ontrolden, had zijn vader meegebracht, toen hij donderdagmiddag voor de politierechter moest terechtstaan. De 23-jarige G. S. uit Wolumse Sint Lambert, een voorstad van Brussel, was uitsluitend franstalig. Zijn vader Het belangrijkste is echter dat de zou als intermediair optreden, maar deed dat uitsluitend in de rol van advocaat. stuurgroep heeft gekeken naar de i van de subsidieaanvraag en zeer zeker niet naar de vraag of wel een even wichtige subsidie is verleend aan bij voorbeeld vóór- en tegenstanders van kernenergie" Overigens laat hij weten dat accoun tants aan het onderzoeken zyn of de subsidie juist is gebruikt. En daarbij is nu al gebleken dat niet iedere instantie f »aren "el vernachtende omstandig- - - heden. „Awel", betoogde de man. t Een advocaat, die onmogelijk voor een vrijspraak kon pleiten, want de jonge man had alles aan de politie toegegeven en was nog dezelfde dag in de winkel - Metz BV - teruggekeerd om op legale manier, tegen betaling van honderd vijf tig gulden, de Garten der Wollust' te betreden of althans te verwerven. Maar De voorzitter van de stuurgroep brede maatschappelijke discussie energiebe leid, jhr mr Af. L: de Brauw. GOES - De voorzitter van de stuur groep brede maatschappelijke discus sie energiebeleid, jhr. mr. M. L. de Brauw, is er erg over teleurgesteld dat een groot aantal Zeeuwse bibliothe ken heeft geweigerd het tussenrapport over het energiebeleid te verkopen. Kort voor de aanvang van een dis cussieavond in het kader van de BMD in Goes deelde hij mee dat de stuur groep er juist zo mee was geholpen dat gelijk gehouden konden worden. Alleen een groot aantal Zeeuwse bibliotheken en een aantal in Groningen weigerde dat. Daarom heeft de stuurgroep in al lerijl in Zeeland gezocht naar alterna tieven en die gevonden bij de afdelin gen voorlichting van een aantal ge meenten. Dat heeft er toe geleid dat het rapport is te verkrijgen in de gemeente huizen teZierikzee, Kortgene, Nieuwer- kerk. Goes, Middelburg, Heinkens- .Awel", betoogde zijn de zotte jaren Hij wilde coute que coute die film hebben". de Nederlandse bibliotheek- en lek- zand. Kruiningen, Amemuiden. Veere, tuurcentrale aanbood het rapport te verkopen, zodat de kosten zo laag mo- AXEL - De Halle, 20 uur: Tele-act met 'De beerput als nobby'. BRUINISSE - Dorpshuis, 20 uur: optre den De Kreuners. GOES - 't Goese Festival: Prins van Oranje, 20 uur: litaraire avond. De Blaauwe Steen, 22 uur: optreden popgroep Duplex Johnson. De Westpoor, 21 uur: jazzavond. HULST - St.-Liduinaziekenhuis. 20-21 uur: uitzending radio Nightingale. Tiffany, 21 uur: optreden Will Tura. KOUDEKERKE - Het Karrewiel, 21.30 uur optreden Donna Lynton, in het voorprogramma optreden Roland Sandhóvel. MIDDELBURG - Midgard. 21 uur: op treden new wave-groep De Div. OOSTKAPELLE - 'De halve maan', 19.30 uur: 'Zo'n heerlijk huisje buiten' door toneelgroep Oranjever. OUD-VOSSEMEER-De Vossenkuü, 20 uur: Arnold Gelderman met 'De lange nek'. TERNEUZEN - Zuidlandtheater. 20 uur: Fons Jansen met 'Zullen we hand haven'. VLISSINGEN - Vestzaktheater, 20.30 uur: De Zeeuwse Komedie met twee eenakters 'Toen' en 'Stappen'. WESTKAPELLE - De Hooizolder, 23 uur: optreden Forrest. WISSENKERKE - Dorpshuis, 20 uur: optreden Urbanus. ZIERIKZEE - Rodekruisziekenhuis, 15.45-16.45 uur: uitzending Nomen Nes- FILMVOORSTE LLIN GEN GOES - Grand, 20 uur: Annie, a.l.; 23 uur: Sexamen (II), 18 jr. HULST - De Koning van Engeland, 19.15 en 21.30 uur: De zwarte ruiter, a.l.; houtsneden van Jan Verschoore itm 1/ 3). Kindergalerij: illustraties van Joop Bertram. BRUINISSE - Visserij- en oorlogsmu seum, geopend van 14-16 uur. DOMBURG - Biologisch Museum, 10- 17 uur: De natuur in Zeeland. GOES - Museum. 10-12 en 13.30-17 uur: aanwinsten 1982 (t/m 26/3). Lunchcafé Stadhuis, 9-18 uur: aquarel len van Bernard Versteege (Urn 28/2). HAAMSTEDE - 'De Bewaerschole', 14- 17 uur: 'Watersnood 1953 op prent en document' (t/m 26/2). HEILLE-Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: oude landbouwwerktuigen. MIDDELBURG - Zeeuws Kunste naarscentrum, 13.30-17.30 en 19-21 uur: werken van Peter Rosier (t/m 10/3). Vleeshal, 13-17 uur: projecten van John Blake (t/m 12/3). Ambachtencentrum Demerary, 9-17 uur: diverse ambachten en exposities. Zeeuws Museum. 10-17 uur: werken van Marinus van Dijke (t/m 22'3). Galerie 'De witte swaen'. 11-17.30 uur: werken van Serika Goth, Maurice Goth en W. Vaarzon Morel (t/m 28'2). St.-Janstraat 41, 14-17 uur: touwplas- tieken van Anneke Ruimschotel. Vlissingsestraat 14, 14-19 uur: werken van Ellen Flink-van Hemert. Antiquités B. Witte, 10-18 uur: werken van Dick Bakker (t/m 26/2). TERNEUZEN - Hal stadhuis, 9.30-12 en 13-17 uur: werken van Peter de Rijc- ke (t/m 16/3). VLISSINGEN - Museum, 10-12.30 en 13.30-17 uur: 'Zicht op schrift' (t/m 16/4). Zaal 'Bellamy 19', 10-12.30 en 13.30-17 uur: 'Indianen' gouaches/collages van Jef Diederen (t/m 18/3). Galerie Marquis, 13.30-17.30 uur: Domburg, Vlissingen, Oostburg, Ter- neuzen, Sas van Gent en Hulst. Verder ligt het rapport in de gemeentelijke sporthal te Axel te koop alsmede in de technische bibliotheek van Vlissingen, de bibliotheek te Kapelle en de volksbi bliotheek te Bruinisse. Overigens verloopt de verspreiding van de tussenrapporten (eerste oplage 750.000) en de samenvattingen die bij de PPT te verkrijgen zijn (300.000) enorm goed. Zodanig zelfs dat de stuur groep heeft besloten nog eens een twee de druk van de rapporten in Kamper land te verspreiden en 250.000 samen vattingen aan het geheel toe te voegen. De opkomst bij de discussiebijeenkom sten ligt tot nu toe in Zeeland onder het gemiddelde. De stuurgroep gaat uit van een gemiddeld aantal van 35 en in Zee land loopt het aantal belangstellenden rond de 20. In twee gevallen waren er maar 2 bezoekers, Zierikzee en Oost burg, maar dat lag volgens provinciaal coördinator Rob Overbeeke aan de ge ringe publikatie vooraf. In iedere plaats worden steeds twee bij eenkomsten gehouden. De bijeenkom sten die nu al vastliggen zijn: Tholen: 1 maart info/discussiebijeenkomst: 10 maart discussiebijeenkomst. Sport- en Ge meenschapscentrum Meulvliet, Zoekweg 4. Goes: 3 maart discussiebijeenkomst. 'Prins van Oranje', Nieuwstraat 14. Oostburg 3 maart discussiebijeenkomst. Hotel 'Du Com merce". Burgtstraat 20. Hulst: 1 maart info' discussiebijeenkomst; 7 maart discussiebij eenkomst. Gemeenschapscentrum 'Den Dul- laert'. Sportlaan 14. Aardenburg: 8 maart in- fodlscussiebijeenkomst, 17 maart: discussie bijeenkomst Dorpshuis. Westmolenstraat 2. Kortgene. 22 maart: info/discussiebijeen komst; 31 maart discussiebijeenkomst Dorpshuis 'De Pompweie', Bemhardstraat 2. Sas van Gent: 22 maart: info/discussiebijeen komst; 29 maart discussiebijeenkomst Cul tureel Centrum 'De Speye', WUhelminalaan 1. Kruiningen. 15 maart: info/discussiebijeen komst. 24 maart: discussiebijeenkomst. Ons Dorpshuls. Na deze serie volgt er nog een ronde bijeenkomsten verspreid over Zeeland. De data daarvan zullen later bekend worden gemaakt. De bijeenkomsten beginnen iedere keer om 20.00 uur. dat volgens de bedoelingen van de stuurgroep heeft gedaan. Toch bena drukt De Brauw dat het subsidiegeld in de eerste fase, die nog niet 20 lan| gele- EeI> advocaat, die onmogelijk voor een den is afgerond (de file waarin het ver- vnjspraak kon pleiten, want de jonge- werken van informatie centraal stond), goed is gebruikt. Naast onder meer die indrukken heeft de BMD tot nu toe al meer opgeleverd, aldus De Brauw. Zo stelt hij dat is afge rekend met een aantal mythes. Eén van die mythes was, zo stelde hij het don derdag in Goes, dat wonen in de buurt van een kerncentrale gevaarlijk is. Daar was de stuurgroep het unaniem over eens, aldus de voorzitter. Een an dere was de mythe dat industrieel her man had alles aan de politie toegegeven en was nog dezelfde dag in de winkel - Metz BV - teruggekeerd om op legale Negen ontslagen bij aannemingsbedrijf in Vlissingen VLISSINGEN - Bij het Vlissingse aan stel economisch niet te verwezenlijken nemingsbedrijf J. A. Letzer bv raken 9 zou zijn zonder kerncentrales. „Ook mensen hun baan kwijt. Door het weg- daar was de stuurgroep het over eens. vallen van orders bij de Koninklijke Ook een lid dat zichzelf als conservatief Maatschappij De Schelde ziet de be- bestempelt. Wat belangrijk is, is dat drijfsleiding zich genoodzaakt voor 9 niets uit het verleden ons verplicht tot van de 15 werknemers een ontslagver- het doortrekken van oude lijnen, zoals gunning aan te vragen, bijvoorbeeld het gebruik van kemener- De ontslagen zijn met ingang van don- gie. Wat ook als resultaat uit de BMD derdag aangezegd- Directeur M. Milot komt, er is een verzekeringspremie be- hoopt met de overgebleven personeels- taald om naar de beste besluitvorming bezetting het aannemingsbedrijf voort toe te gaan. En gelet op de investerin- te zetten. Er zijn nog orders in porte- gen die gepaard gaan met het voeren feuille. Voor de ontslagen werknemers van een energiebeleid, zijn de kosten geldt een opzegtermijn van 19 en 18 we- van de BMD daar maar een fractie van. ken. ten in het gehele land is verspreid. „De vrijheid van persfotografen is hier in het geding en ik vraag me af of het uit maakt of een foto in de kranten wordt afgedrukt of in een boek terechtkomt, zoals nu is gebeurd". De heer Scherp huis is verder van mening, dat de tekst die bij de foto is geplaatst bovendien nogal terughoudend van toon is. Zo worden de betrokkenen bijvoorbeeld niet met naam en toenaam genoemd. De raadsman van de vissers heeft een kort geding aangekondigd indien de publicatie niet uit de handel wordt ge nomen. Voor de heer Scherphuis, zo bleek donderdag, evenmin aanleiding om de handel niet voort te zetten. Overigens is tijdens de rechtszaak toe- M1DDELBURG - Een aantal vissers dat vorig jaar voor de Middelburgse rechtbank terecht stond voor fraude zaken heeft van uitgeverij Den Boer in de Zeeuwse hoofdstad geëist, dat het boek Zeeland in 1982 vandaag (vrij dag) vóór twaalf uur uit de handel wordt genomen. Deze eis is per brief bij de uitgeverij gedeponeerd via mr K. Flos, de raadsman van de vissers. Zij vinden het onjuist, dat gezichten van sommigen hunner herkenbaar zijn op een foto, die tijdens een rechtszit ting is gemaakt en die in het boek is opgenomen. Directeur K. Scherphuis van de uitge verij verklaarde donderdagavond in een eerste reactie er niet aan te denken om de uitgave uit de handel te nemen. Hij wees erop, dat de foto verleden jaar stemming verleend om het gebeuren te via het fotonet van de ANP naar kran- fotograferen. manier, tegen betaling van honderdvijf tig gulden, de 'Garten der Wollust' te betreden of althans te verwerven. Maar er waren wel verzachtende omstandig heden. „Awel". betoogde de man. ,,'t zijn de zotte jaren Hij wilde coute que coute die film hebben". Nou, dat was dan intussen geregeld, al leen moet S. nu in Nederland nog een boete van tweehonderd gulden betalen, want politierechter mr G. E Nomes vonniste conform de eis van officier van justitie mr Nijmeyer, die dit bedrag had gevraagd. „We kunnen er wel mee la chen", aldus de officier in zijn requisi toir, .maar het blijft een kwalijke zaak en er zijn-nog veel duurdere videoban den". Op de duurdere had de 28-jarige J. S. uit Oostende het bij Metz in Sluis begre pen. Hy nam er twee mee die samen voor 350 gulden in de winkel lagen. In deze (verstek)zaak werd de boete be paald op driehonderd gulden. Van een veel grotere omvang waren de diefstallen van de 26-jarige J. V. uit Terneuzen. Hij opereerde in het flatge bouw waar hij woonde. Een jaar aan een stuk kon hij zijn gang gaan via een simpele methode: hij hield in de gaten wie er met vakantie ging en pakte dan de sleutel uit het conciêrgehokje. De buit bestond uit fototoestellen, sie raden. cheques en allerlei snuisterijen. Er waren, om de zaak eenvoudig te hou den, maar drie inbraken ten laste ge legd. Van het geld had de jongeman wat genoemd werd 'goede sier' gemaakt, onder meer via nachtclubbezoek. Fi nancieel waren deze bezoeken aan de tenten der ijdelheid dermate slopend, dat V. voor deze methode koos om het hoofd boven water te houden. Zijn ad vocaat. mr Den Hollander, bracht nog naar voren, dat de Temeuzenaar alles in een schemertoestand had gedaan. De jongeman moet twee maanden naar de gevangenis. De officier eiste zes maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk. de politierechter bracht dit terug tot zes maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Alcohol was op deze zitting weer - de algemene lijn volgend - een bron van vreugde en verdriet, waarbij het laat ste domineerde. Dat de 21-jarige M. F. uit Terneuzen op een nacht van maart vorig jaar in de Zeestraat te Axel ge heel onbevoegd het verkeer stond te regelen werd hem minder kwalijk ge nomen dan zijn optreden in een bar in Axel, diezelfde nacht, waar hij een an dere jongeman met een kapot bierglas een slagaderlijke bloeding sloeg. Toen de politie de jongeman in de Zee straat in kennelijke staat aantraf, wilde men hem aan het verkeer onttrekken in verband met het vermoeden van open bare dronkenschap Het liep uit op een flinke vechtpartij met de politie. In de bar zou F door een groep andere jonge lui zijn bedreigd, die ook de barkeeper plaagden door onophoudelijk biergla zen door de verlofruimte te gooien F zou het voor de barkeeper hebben opge nomen. R. de K, werd het slachtoffer. 19.15 uur: Als je begrijpt wat ik bedoel, werken van Jeroen Henneman (t/m 6/3). Bibliotheek, 10-21 uur: 'De kunst van het moederschap' (t/m 12/3). Reptielenzoo 'Iguana', 10-12.30 en 14- 17.30 uur: expositie van levende reptie len, amfibieën en insekten. YERSEKE - Atelier Dam Twee. 10-18 uur: expositie over schaal- en schelp dieren en werken diverse kunstenaars. IJZENDIJKE - Museum, 10-12 en 13.30- 17 uur: stamboomonderzoek. HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland - Goes, tel. 01100- 14444 (ook voor mllieuklachten). Zccuwsch-Vlaandcren - Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulancei. Telefonische hulpdienst Zeeland, tel 01180- 15551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood. tel. 01180-36251, van 10.00-24 00 uur - weekends van 20 00-24 00 uur Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645. dag en nacht bereikbaar Nederlandse Hartstichting, tel. 070-600555. Te bereiken op kantoordagen van 12 17 uur a.l.; 19.15 en 21.30 uur: Het kleinste bor deel in Texas, 16 jr.; 19.15 uur: Catpeop- le. 16 jr.; 21.30 uur: Querelle, 16 jr.; 21.30 uur: Hot lady. 18 jr. MIDDELBURG - City. 19 uur E.T., a.l 21.30 uur: Vanessa, heet als wit vuur. 18 jr' OOSTBURG - Ledel. 20 uur: De zwarte ruiter, a.l. TERNEUZEN - Luxor, 19.30 uur: De zwarte ruiter, a.l.; 19.30 uur: Al je be grijpt wat ik bedoel, a.l.; 21.45 uur: Big bomber, a.l.; 21.45 uur: My pleasure is my business, 18 jr. VLISSINGEN - Alhambra 1,20 uur: Als je begrijpt wat ik bedoel, a.l.: 23 uur: Meisjes die mannen in de hand houden. 18 jr. Alhambra n. 20 uur: De zwarte ruiter, 12 jr.; 23 uur: Verboden bachanaal. 16 jr. TENTOONSTELLINGEN AXEL - Galerie Bellemans. 10-18 uur: dat hevig bloedend aan het hoofd per ambulance werd afgevoerd. Advocaat mr J. J Brugge bracht voor F. naar vo ren, dat er die avond meer glazen door de bar vlogen dan het aantal glazen, waaruit gedronken werd. Een groep jongelui was lastig. F. schoot te hulp. pakte een glas. maar dat was al kapot. Zonder zich te realiseren zou de jonge man er toen mee aan het slaan zijn ge weest. Conform de eis werd de Temeuzenaar veroordeeld tot acht weken gevange nisstraf, waarvan vijf weken voorwaar delijk met twee jaar proeftijd. Geen bloed vloeide er bij het optreden van de 24-jarige matroos C. B. uit Drachten, in maart vorig in Hans- weert. Wel zat de plaatselijke bakker de volgende morgen zonder fietsenrek, een onmogelijk zwaar stuk smeed werk, dat volgens de toelichting van de bakker uitsluitend door twee men sen kon worden opgetild. B. was giste ren uit Drachten overgekomen om de verklaren dat hij het alleen had opge tild en aan boord van zijn schip ge plaatst „Ik heb het alleen getild", aldus de ma troos. „Letterlijk en figuurlijk", aldus de offi cier. Wat B. nu precies met het rek aan dek wilde werd niet geheel duidelijk, wel. dat bij het tillen de drank, zoals de poli tierechter veronderstelde. hem 'vleugelen had gegeven'. „Een uit de hand gelopen avondje", be sloot B. die nu tweehonderd gulden boete moet opbrengen; conform de eis werd hij veroordeeld tot vijfhonderd gulden, waarvan driehonderd gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Voor bedreiging van de directeur van de Technische School te Terneuzen, met wie J. J. uit Sas van Gent een on derhoud had, werd dezelfde J. veroor deeld tot vierhonderd gulden boete (conform). De man uit Sas van Gent was het niet eens met het beleid van de directeur ten aanzien van enkele leer lingen en stelde hem in het vooruitzicht dat hij hem 'de WAO in zou schoppen', in elkaar zou slaan en kapotschieten. De WAO zou dan muteren in weduwen- pensioen, maar dat kwam op de zitting niet ter sprake Verdachte bestreed overigens de drie trappen van bedrei ging: hij zou alleen maar hebben ge zegd „U komt bij mij over als een NSB- er in de oorlog en als dat zo was zou ik schoenen met stalen neuzen kopen". De 22-jarige Temeuzenaar S. W. haalde het kloeke stukje uit bij de Taxicentra le in zijn woonplaats benzine te tan ken, daar te vragen of hij even kon op bellen, tegelijk 575 gulden uit de kas te halen en daarmee de benzine af te reke- ..Ik zat in geldnood", aldus W.„ik was niet van plan te stelen, maar stond bij het telefoneren boven de geldla". „Benzine betalen met de 575 gulden, dat is toch wel het toppunt van brutali teit", vond de officier, „U had beter Uw auto kunnen verkopen, zonder auto is het leven ook mogelijk". Het werd, con form de eis, acht weken gevangenis straf. waarvan vier weken voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd. BRUSSEL - In België groeit de weer stand tegen kerncentrales. Zowel de voorgenomen nieuwe, vijfde kernreac tor in Doel aan de Schelde, als de Belgi sche deelneming aan de omstreden kerncentrale in het Franse Chooz, net over de Belgisch-Franse grens, wek ken steeds meer kritiek op. De Belgi sche staatssecretaris voor milieuza ken. Aerts. verklaarde gisteren in Brussel dat de geplande vijfde kern reactor in Doel uit milieu-ovcrwegiu- gen niet aanvaardbaar is. Volgens Aerts zou de luchtvervuiling die daaruit ontstaat, geldende normen overschrijden. Ook de toegestane ver hoging van de watertemperatuur als gevolg van het lozen van de koeltorens van de reactor op de Schelde,' zou bijna het maximum toelaatbare bereiken. Aerts benadrukte dat hij de met Neder land afgesproken milieunormen op dit terrein met wil verhogen, maar eerder strenger wil maken. „Uit hoofde van een goed nabuurschap met Nederland kunnen wij niet tolereren dat oe aige- sproken normen worden overschreden, aldus Aerts. Deze stellingname, indien overgeno men door de Belgische regering als ge heel. zal ook gevolgen hebben voor de Belgische deelneming aan de omstre den Franse kerncentrale in Chooz. Voorwaarde van Frankrijk om de Bel gen aan Chooz mee te laten werken is namelijk deelneming van de Franse in dustrie in de uitbreiding van Doel. Ook uit andere hoek is de Belgische samen werking met F'rankryk in Chooz onder druk komen te staan. In de Belgische senaatscommissie voor energiezaken is deze week benadrukt dat de bestaande capaciteit voor het opwekken van elek triciteit in feite al genoeg is. Voorts is er druk vanuit de kolenmijn- bouw in de Belgische provincie Lim burg om bij uitbreiding van het elektri citeitspark voorrang te verleden aan een met kolen gestookte centrale. Aardappellcrmijnmarkt, 24 februari 1983. Bintje 35 50 mm opw. april laten 17 00. bieden 16 40. slot 17.00; stemming april kalm. open staande posities april onveranderd 223, dag april 5 x 17.00. Bintje 50 mm opw. april laten 21.80, bieden 21 60. slot 21 60; novemberlaten 24.50. bieden 23.70. slot 23 80. mei laten 21 90. bieden 21 70. slot 21 80. stemming april kalm. november kalm. mei prijsh openstaande posities april min 4 is geworden 1888. november 159. mei plus 31 is gew. 1527. omzet april b. pr 22.00, L pr 21 50.1. z. 15 x 21.60. mei h. pr 22.00.1 pr 21 90.1 z 20 x 21.80; dag april 118. mei 137

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23