Ministerie ontkent druk op commissie OESO-rapport VVD: extra-uitkeringen vervolgingsslachtoffers Deetman tracht wetenschappelijk onderwijs gerust te stellen 't Houdt niet op die lage prijzen bij Shell Duphar mag verder lozen in Noordzee Shell helpt óók met lage prijzen WIJZIGING NA BEZOEK NEDERLANDSE DELEGATIE Groot nieuws Bijbel Kijk: 'n paar prima werkhandschoenen voor f 3,50 STAATSSECRETARIS TEGEN VOORSTEL Gesprek over 'vangnet' voor armste landen VRIJDAG 25 FEBRUARI 1983 PZC/binnen-buiten land 13 AMSTERDAM (ANP) - Nederland zou het cultureel akkoord met Marokko met mogen ondertekenen. Het Marokko Komüee zegt in een telegram aan minister Deelman van onderwijs ernstig ongerust te zijn over dat cultureel akkoord, waar onder donderdag minister Van den Broek van buitenlandse zaken en de Marok kaanse minister van onderwijs Larakï hun handtekening zetten. Het parlement moet de ondertekening nog goedkeuren. Als reden voor die ongerustheid geeft hel comité op dat in Marokko op grote schaal de mensenrechten worden geschonden. Dit verdrag betekent dat de Ma rokkaanse overheid overheersende invloed kan krijgen op het onderwijs aan Marokkaanse kinderen in Nederland Dat zijn er momenteel ongeveer 14.000 Het comité verzoekt de minister in zijn contacten met de Marokkaanse autoritei ten de bezorgdheid van het Marokko Komitee over de schending van de mensen rechten over te brengen Het comité vraagt in een open brief aan de kamerleden te verhinderen dat de ondertekening doorgaat (Van onze redactie economie DEN HAAG-ANBERRA (GPD-ANP) - Het door de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in Parijs opgestelde concept-rapport over de toestand van de economie, dat jaarlijks wordt opgesteld, blijkt te zijn gewijzigd na het zogenoemde landenexamen. Een delegatie van het ministerie van economische zaken, onder leiding van secretaris-generaal prof. dr. F. Rutten, heeft daarvoor haar standpunten moeten verdedigen tegenover een commissie in de Parijse hoofdstad. In het door het secretariaat van de OE SO opgestelde concept stond dat de la ge rente en inflatie en het overschot op de betalingsbalans ruimte laat voor een stimulerend beleid. In de gepubliceerde eindversie, dat deze week werd gepubli ceerd, staat dat Nederland wordt aan bevolen aandacht te besteden aan het terugdringen van het hoge financie ringstekort. Ons land wordt in dit ver band geadviseerd het verschil tussen uitkeringen en lonen groter te maken. Het ministerie van economische zaken ontkent dat deze wijziging onder druk van de delegatie tot stand zou zijn geko men. „Het secretariaat van het OESO stelt een concept-rapport op uit de ge- AMSTERDAM (ANP) - De Groot Nieuws Bijbel, een vertaling van de gehele bijbel in omgangstaal, is donderdag in de Nieuwe Kerk te Amsterdam gepresenteerd. Deze bijbel is een gezamenlijk uitgave van het Nederlandse Bijbelge nootschap (NBG) en van de Katho lieke Bijbelstichting (KBSi. Het NBG geeft de editie uit met Ou de en Nieuwe Testament, de KBS- editie bevat ook de deuerocanonie- ke als apocriefe boeken, die door de Rooms-Katholieke Kerk, de Oud- Katholieke Kerk en de Evange lisch Lutherse Kerk tot het Oude Testament worden gerekend. De Groot Nieuws Bijbel is een voort zetting van het Nieuwe Testament in omgangstaal, dat in 1972 ver scheen onder de titel 'Groot nieuws voor u'. De nieuwe bijbelvertaling is vol gens vertaler A. W. G. Jaakke voor al bedoeld voor rand- en buitenker kelijken en bovendien voor kerkle den die niet meer vertrouwd zijn met het 'kerkjargon'. Aan de verta ling is ruim 13 jaar gewerkt. Dit is de vierde volledige bijbelvertaling, die deze eeuw in Nederland is uitge geven. Eerder verschenen de NBG- vertaling uit 1951de Willibrordver- taling van de KBS en de bijbel in het. Fries van NBG en KBS samen. De bijbelverkoop groeit de laatste jaren in ons land. Het NBG ver koopt per jaar bijna 20.000 volledi ge bijbels. Van de Willibrordverta- ling worden ongeveer 25.000 exem plaren per jaar verkocht. Daarente gen loopt de kerkgang in Neder land terug. In 1974 ging 34 procent van de Nederlandse bevolking re gelmatig naar de kerk, in 1981 was dit 25 procent. De bijbel of een deel ervan is vol gens een opgave van de Wereld bond van Bijbelgenootschappen in 1.739 talen vertaald. Per jaar worden er over de gehele wereld ruim 10 miljoen volledige bijbels verkocht. Prof. dr. Nic. J Tromp tijdens de presentatie van de nieuwe verta ling Prof. Tromp is voorzitter van de gezamenlijke begeleidingscom missie. gevens die vanuit Nederland worden toegezonden. Als het concept klaar is volgt een landenexamen. waar delega ties uit alle EG landen hun zaken moe ten verdedigen voor een commissie. Voor wat ons land betreft stelde na af loop van het landenexamen de voorzit ter van de commissie, een Fransman, vast wat er in het definitieve rapport Gratieverzoek - Kardinaal Wille- brands heeft donderdag in een tele gram aan premier Botha van Zuid-Afri- ka gepleit voor gratie voor zes leden van de bevrijdingsbeweging 'African Natio nal Congres' (ANC), die ter dood zijn veroordeeld. De veroordeelden zijn Simon Mogocra- ne. Jerry Mosololi, Marcus Motaung, David Moise, Johannes Shabangu en Antony Sotsobe. zou komen te staan", aldus een woord voerder De delegatie van het ministerie van economische zaken heeft tijdens het landenexamen alleen maar toelichting gegeven op de huidige economische si tuatie in ons land en het beleid dat daarop is gericht, zo deelt Economische Zaken mee. „Over de conclusies van de commissievoorzitter had niemand uit de delegatie en de commissie iets op te merken. Bij geen enkel EG-land werd na het gesprek met de commissie het concept ongewijzigd gelaten", aldus het ministerie. In Australië is inmiddels opschudding ontstaan over het rapport van de Orga nisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) over dc economie van het land. De oppositie beschuldigt de regering ervan aan de oorspronkelijke versie te hebben „ge dokterd" om haar beleid in een gunstig daglicht te stellen. In Australië is de Labour-oppositie zo ontstemd over de gang van zaken rond het vorige maand verschenen rapport dat zij het aftreden van de minister van financiën, John Howard, heeft geëist. Er is een memo van het ministerie van financiën aan Howard uitgelekt waar uit duidelijk blijkt dat het rapport op verzoek van het ministerie is gewijzigd. In het memo staat onder meer: „De bij eenkomsten (met de OESO-functiona- rissen) zijn zeer goed verlopen. We heb ben al onze belangrijke doelstellingen bereikt, zoals het verwijderen uit de conclusies van het rapport van de sug gestie dat het zin zou hebben terug te keren naar centraal loonoverleg". De Labour-oppositie heeft van het terug keren naar centraal loonoverleg een van de hoofdpunten in haar verkie zingscampagne gemaakt. Labour verwijt de regering dat zij het rapport presenteert als een onpartijdi ge rechtvaardiging van haar beleid. Minister Howard erkent dat een eerste versie van het rapport is gewijzigd na overleg tussen de OESO en vertegen woordigers van hel Australische mi nisterie van financiën, maar volgens hem is dat een normale gang van za ken. DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft donderdag op haar departement in Den Haag een delegatie ontvangen van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels, die ernstig be zorgd is over de toenemende vogelsterfte langs onze kust als gevolg van de door olie verontreinigde Noord zee. De bewindsvrouwe zegde toe dat het opsporen van olie- lozende schepen op zee door rijkswaterstaat zal worden gecontinueerd, waarbij ook een nieuw opsporingsvlieg tuig zal worden ingezet. Zij zal over deze kwestie ook contact opnemen met de minister van buitenlandse za ken en met de staatssecretaris van landbouw. „Uw on rust is ook de onze", aldus de bewindsvrouwe tegenover de delegatie. „Er is zo langzamerhand sprake van een noodsituatie In het hele Noordzeegebied sterven jaarlijks zo'n 100.00 vo gels", aldus C. de Bruin, voorzitter van de vereniging. Ook betreurt de vereniging dat het in 1973 gesloten verdrag ter voorkoming van verontreiniging door sche pen nog steeds niet in werking is getreden. ADVERTENTIE Bij Shell blijven de prijzen laag. Op vrij wel al onze stations - ook langs de snelweg - is de benzine scherp geprijsd. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De WD is donderdag heftig gebotst met staatssecretaris Van der Reijden (WVC) over een voorgestelde aanvullende uitkering voor vervolgings slachtoffers. De extra uitkering, die de liberalen propageren, zou de overheid dit jaar in totaal zo'n f300 miljoen kosten. In de komende jaren bedragen de meer kosten per jaar zo'n f 42 miljoen. Om deze reden verzet de staatssecretaris zich 'ten sterkste' tegen het VVD-plan. Maar ook voor allerlei andere artikelen be taalt u geen cent te veel. Op de meeste Shell sta tions is nu bijvoorbeeld een paar ijzersterkc werkhandschoenen te koop voor maar f 3,50 (zolang de voorraad strekt). Handig bij pech onderweg, in de tuin of om maar wat te noemen - die scherpe prijzen bij ons aan te pakken. Het conflict zal dinsdag in de Tweede Kamer bij de stemmingen over amen dementen en wetsvoorstel worden uit gevochten. Komt de liberale fractie niet op haar voorstel terug, dan zal minister Brinkman (WVC) naar verwachting het 'onaanvaardbaar' hierover uitspreken. In dat geval verbindt hij zijn politieke toekomst aan het aannemen van het amendement. De linkse fracties, en daarmee een Kamermeerderheid, staan achter het door de WD'er me vrouw Lucassen-Stauttener ingedien de wijzigingsvoorstel. Het probleem, dat tot nu toe vnj onop gemerkt is gebleven, hangt samen met een in juni 1981 ingediende wijziging van de wet uitkeringen vervolgings slachtoffers 1940 -1945 (WUV). Deze wij ziging regelt de grondslagen waarop uitkeringen verstrekt worden, nadat gebleken was dat hierover interpreta tieverschillen konden ontstaan. Regeling Het nieuwe voorstel maakt een derge lijk verschil van interpretatie onmo gelijk, en legt de nieuwe regeling ook op met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1973. Over dit laatste aspect is inmiddels de Raad van State gevallen. Amsterdam pakt gokhuizen aan AMSTERDAM (ANP) - Justitie in Am sterdam wil dat op zo kort mogelijke termijn alle illegale gokhuizen in de hoofdstad verdwijnen. Dit heeft een woordvoerder van justitie donderdag bekendgemaakt. Woensdagavond werden vijf eigenaren van illegale gokhuizen gewaarschuwd door de politie, dat zy binnen enkele weken hun gokhuizen moeten sluiten. Politie handelde hier in opdracht van justitie. Volgens de justitiewoordvoer- der zullen alle eigenaren en beheerders van illegale gokhuizen in Amsterdam binnenkort zo'n laatste waarschuwing krijgen. Wie aan die waarschuwing geen gehoor geeft wordt vervolgd, aldus justitie. Hoeveel illegale gokhuizen in Amsterdam zijn, kon niet worden mee gedeeld. AMSTERDAM (ANP) - Het chemische concern Duphar mag doorgaan met het lozen van afvalstoffen in zee. Aldus donderdag het vonnis van mr. B. J. Asscher, vice-president van de rechtbank in Amsterdam. Drie milieu-organisatiesw - Natuur en Milieu, de Werkgroep Noordzee en Green- peache Nederland - hebben daarmee het kort geding verloren tegen Duphar en de rederij Lehnkering uit Rotterdam De Raad van State besloot begint dit jaar dat Duphar mag doorgaan met lozen, totdat de minister een definitieve beslissing heeft genomen over het al dan niet verlengen van de vergunning hiervoor. Die beslissing is nogniet genomen. Dit hoogste adviescollege van de rege ring liet weten dat het wetsontwerp niet ingediend diende te worden. Van wege de financiële consequenties heeft het kabinet Van Agt-Wiegel hiertoe toch besloten. Volgens staatssecretaris Van der Reij den is de wijziging niet voorgesteld als een bezuinigingsmaatregel. Het leidt niet tot koopkrachtdaling of verlaging van het levenspeil van de betrokkenen, terwijl ook het beginsel van de ere schuld niet aangetast wordt. In zijn ant woord wees hij er verder op dat het voorstel alleen tot doel heeft een ondui delijkheid in de bestaande wet weg te nemen. DEN HAAG (ANP) - De groep van 'ge lijkgezinde landen', elf landen die zich activistisch opstellen ten aanzien van ontwikkelingssamenwerking, hebben donderdag in Wassenaar besloten door te praten over het idee van minister voor ontwikkelingssamenwerking, Eegje Schoo, vooreen financieel vang net voor de armste landen. Geld hiervoor zou moeten komen uit verschuivingen binnen dc bestaande budgetten Woensdag en donderdag vergaderden Australië, België, Canada. Denemarken, Finland, Frankrijk. Ier land, Nederland, Noorwegen, Oosten rijk en Zweden onofficieel in kasteel 'De Witte Brug' in Wassenaar DEN HAAG (GPD) - Nieuwe bezuini gingen in het wetenschappelijk onder wijs op korte termijn zullen via inko menspolitiek gerealiseerd moeten worden. Het is niet wenselijk dat uni versiteiten en hogescholen zich nog eens zetten aan een ingrijpende her verdeling van taken, zoals die op dit ogenblik wordt uitgevoerd. Op deze manier probeerde minister Deetman de ongerustheid over nieuwe bezuinigingen in het wetenschappelijk onderwijs weg te nemen bij de onder wijscommissie uit de Tweede Kamer De commissie sprak donderdag met de minister over de nota Taakverdeling en concentratie in het wetenschappelijk onderwijs. De snelheid waarmee de ontwikkelin gen in het onderwijs elkaar in deze we ken opvolgen, maakte dat het overleg met de minister feitelijk al achterhaald was door de feiten De onderwijscom missie sprak met de minister over de nota die aan de basis stond van de al volop draaiende taakverdelingsopera tie in het wetenschappelijk onderwijs Aan het begin van deze week presen teerde de Taakverdelingscommssie van de instellingen voorwetenschappe lijk onderwijs haar concept-taakverde lingsplan. De onderwijscommissie kon daar donderdag echter niet over te pra ten. omdat dat plan nog niet bij de mi nister ingediend was. Het uitgangspunt en sociale aspect van deze grote reorganisatie bij de uni versiteiten speelde een belangrijke rol in het overleg van de kamerleden met de minister. Het feit dat bij de taak ver- delings-operatie, die 258 miljoen gul den moet opbrengen, ongeveer 3000 ar beidsplaatsen gemoeid zijn. geeft voor de kamerleden aan dat sociale aspect een onmiskenbare zw aarte. Erg duidelijk kon minister Deetman echter niet zijn over een sociaal plan. Hij wees de kamerleden op de eigen ver antwoordelijkheid van de instellingen en op het overleg dat hij centraal aan het voeren is met de vakbonden Vrij willige arbeidstijdverkorting geeft geen problemen, aldus de minister, maar ge dwongen arbeidstijdverkorting vereist overleg met de vakbonden. Het gebruiken van wachtgelden om mensen aan de slag te houden, bracht volgens de minister in het wetenschap pelijk onderwys nogal wat problemen met zich mee. Er wordt op het ministe rie wel aan gewerkt, maar de problemen zijn in deze sector groter dan bij het basisonderwijs, waar een dergelijke aanpak volgend jaar al gerealiseerd gaat worden. Op de vraag van J. Wallage (PvdA) of er geld beschikbaar is voor een sociaal plan. was Deetman duidelijker. De hele operatie moet 258 miljoen gulden op brengen. aldus de minister, en dat is inclusief de kosten die verbonden zijn aan een sociaal plan. Naar dc mening van dc minister kun nen gelden uit de pot „indirecte perso neelslasten" van de universiteiten ook aangew end worden voor het financie ren van een sociaal plan. Daarvoor is echter overleg met de instellingen noodzakelijk. AMERSFOORT (ANP) - De Amers- foortse politie heeft in samenwer king met dc economische controle dienst een inval in een werkplaats waar 9400 spijkerbroeken in beslag genomen, deels voorzien van de merknaam Levis. Ook 29 machines werden in beslag genomen waar mee speciale knopen op de broeken werden aangebracht. Een 46-jarige Amersfoorter is aangehouden op verdenking van het zwendelen met merknamen In het bedrijf werken acht mensen. De man had de kledingstukken in Italië gekocht. Volgens een woordvoerder van Le vis neemt de zwendel met merkna men op spijkerbroeken hand over hand toe. LONDEN i DP A i - Een welgestelde Arabier heeft de Britse luchtvaart maatschappij 'British Airways' voor 15.000 pond sterling in rechte aangesproken omdat een stewar dess tijdens een vlucht van Londen naar Boston in de Verenigde Sta ten per ongeluk hete koffie over zijn broek had uitgestort. Het ongelukkige daarbij was dat Hamit al Abdulla brandwonden opliep op een gevoelige en delicate plaats British Airways heeft mee gedeeld dat advocaten van beide partijen proberen buiten de rechter om tot een schikking te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13