Herstel funderingsmat verloopt voorspoedig Taiwan wil afbouw van onderzeeërs Schiedam Schoonmaker stal groot aantal kledingstukken m Machinefabriek Breda heeft nog 6 miljoen gulden nodig Muntenvondst brengt 93,950 gulden op Toelaten huisdieren zaak van tehuizen BASF BIJ WIL TON-FIJENO ORD Geert gouden handdruk Stikker EERSTE DEEL VRIJDAG KLAAR DONDERDAG 24 FEBRUARI 1983 PZC/ provincie Provinciaal bestuur: MIDDELBURG - Het dagelijks be stuur van de provincie vindt, dat in Zeeland per (bejaarden)tehuis moet worden geregeld of huisdie ren kunnen worden toegelaten bij de bewoners die dat willen. Bij de afspraken daarover moeten bewo ners en personeel wel inspraak krijgen. Gs voelen er niets voor om zelf in de provinciale verordening op de bejaardenoorden bepalingen te laten opnemen onder welke om standigheden huisdieren in de te huizen toegestaan zijn. Gs hebben zich over dit onderwerp, dat al geruime tijd in de belangstel ling staat onder ouderen, door di verse instanties laten adviseren en hebben ook spontaan allerlei reac ties van inwoners van bejaardente huizen gekregen. Zij hebben hun opvatting meegedeeld aan de staatssecretaris van welzijn en volksgezondheid, aan de besturen van de bejaardenoorden en aan de ondernemingsraden en bewoners commissies. In de bestaande Zeeuwse verordening wordt over huisdieren niet gerept. Er is ook geen verbod. Het Zeeuwse college stelt onder meer. dat het heel vervelend kan zijn als bejaarden hun hond of kat met kunnen meenemen in een be jaardenoord, maar dat aan de an dere kant moet worden bedacht dat bejaarden - vooral als ze wat ouder zijn en niet meer zo mobiel - hun huisdieren niet steeds zelf kun nen verzorgen. Van de familie van deze bejaarden kan niet worden verwacht dat zij de verzorging over nemen, menen gs. Ook kan het per soneel van de bejaardenoorden daartoe niet worden verplicht. Het college wijst erop. dat de mindere validiteit van bejaarden sneller tot ongelukken met honden en katten kan leiden. Van de bewoners van bejaardenoorden, die tegenstander zijn van de opname van huisdieren, kan met worden verlangd dal zij meebetalen in de extra kosten, die de dieren met zich brengen, aldus het Zeeuwse college PAK DAT VOORDEEL! 2 PAK 3-PAK Kijk. goed nieuws! De vernieuwde BASF-Cassettes nu in 2-Pak en 3-Pak. Precisie-cassettenuizen, geruis loze bandloop. perfekte Azimuth. Gefabriceerd volgens de internationaal geldende norm IEC. Chromdioxid II en de LH-Super I zelfs gekozen tot wereldnorm! Pak dat voordeel van 2-Pak. Nederlands meest verkochte cassette (BASF LH-Extra I) zelfs in 3-Pak. WIN 'N LONG-CONCORDE-WEEKEND NEW YORK! (VOOR 2 PERSONEN). Haai dat wedstriidformuiier van BASF bn uy, winkelier. Puzzelen maar, en... wie weet: winnen maar! Volledig verzorgd, eerste klas hotel. Puzzel méé en vlieg méé per Concorde naar New York. Lang BASF-weekend INew York per supersonische Concorde. Sneller dan de zon over de oceaan. Excellente boordservice. Gastronomische 1 7 maaltijden volgens Franse traditie. Riant ver blijf in het luxueus ingerichte Parker Meridian Hotel.elgen- MMW dom van de Air France. Wf/ W AIR FRANCE Bon voyage' iVan onze redactie economiei SCHIEDAM - Taiwan wil alles in het werk stellen om de twee onder zeeboten die bij Wilton-Fijenoord in aanbouw zijn afgebouwd te krijgen. Een delegatie uit de hoofdstad Tai- peh heeft dat het Schiedamse bedrijf vorige week tijdens een bezoek laten weten. Geruchten die binnen het be drijf steeds sterker worden als zou den de Taiwanezen het bedrijf wil len overnemen, worden door de di rectie noch bevestigd noch ontkend. „De directie glimlacht alleen", al dus een woordvoerder. Taiwan heeft op de totale kosten van een miljard gulden voor de twee duikboten ongeveer een kwart mil jard aanbetaald. Een deel van dat geld is in het werk zelf gestoken, een het naar de noodlijdende RSV-be- drijven weggevloeide geld met een eventuele nieuwe opdracht wil verre kenen Deskundigen uit Taiwan die de werf hebben bezocht zijn onder de indruk geraakt van de capaciteiten van deze Schiedamse werf. De bouw van de onderzeeboten gebeurt in een over dekt dok, dat helemaal is afge schermd tegen spionage, zelfs vanuit de lucht. Het enthousiasme van de Taiwanezen heeft het vertrouwen in het bedrijf onder het 2500 man tellen de personeel alleen maar aangewak kerd. Reparatie-afdeling Mocht het bedrijf worden meege sleept in de ondergang van RS V, dan zijn de Taiwanezen hun aanbetaling van een kwart miljard kwijt. Boven dien worden ze dan ook nog opge scheept met twee niet afgebouwde vaartuigen. Een woordvoerder van het bedrijf zegt te hopen dat er spoe dig duidelijkheid komt omdat voor al de reparatieafdeling al hinder on dervindt van het aan RSV verleende uitstel van betaling. Met name bui tenlandse opdrachtgevers blijken te twijfelen over het verstrekken van opdrachten. Deze reparatieafdeling zit redelijk in het werk en de nieuwbouw heeft nog werk tot 1987. Mocht Taiwan op dracht geven tot de bouw van nog eens twee onderzeeers dan is zelfs werk tot 1994 verzekerd. RSV ander deel is via RSV weggevloeid naar noodlijdende bedrijven. Of Tai wan dit bedrag extra wil bijbetalen is nog onderwerp van overleg. Daarbij spéélt een grote rol wat de Neder landse overheid bereid is te doen. Taiwan is nog steeds bereid Wilton- Fijenoord opdracht te geven voor de bouw van nog eens twee duikboten voor ruim een miljard gulden. Het lijkt ingewijden logisch dat Taiwan Derde bewindvoerder bij RSV benoemd ROTTERDAM - De Rotterdamse rechtbank heeft de heer C.B.van de Panne benoemd tot derde bewind voerder van het RSV-concem. De heer van de Panne was tot oktober vorig jaar voorzitter van de raad van bestuur van de NKF Groep, een vol ledige dochter van Philips. HATTEM - Het kabinet is niet van plan om een gouden handdruk toe te staan aan topman Stikker van het in staat van ontbinding verke rende scheeps- en machinebouw- concem RSV. Dit heeft minister De Koning van sociale zaken en werk gelegenheid woensdag gezegd. De Koning sprak in Hattem op een protestbijeenkomst van de Hout en Bouwbond CNV tegen de hoge werkloosheid in de bouw. Hij rea geerde op een opmerking uit de zaal dat de een miljoen gulden die de RSV-topman claimt beter be steed kan worden aan de bouw. BREDA - Als de Machinefabriek Breda (MFBI nog zes miljoen gulden weet te krijgen kan deze in surséance van betaling verkerende RSV-dochter, in afgeslankte vorm. blijven voortbestaan. De afslanking zal in elk ge val ontslag voor tweehonderd van de 680 werknemers inhouden. Directeur F Smit heeft dat bekendgemaakt na overleg met de Brabantse Ontwikkelingsmaatschappij (BOM), de provincie Noord-Brabant en de gemeente Breda. De MFB heeft zelf mogelijkheden door middel van refman- cienng zes miljoen gulden op tafel te leggen, maar heeft nog een even hoog bedrag nodig om haar plan zelfstandig voort te gaan te verwezenlijken Het bedrijf gokt daarbij op steun van de BOM Voorwaarde voor het voortbestaan is wel. dat RSV niet te schulden gaat afwentelen op het faillissement van de Bredase machinefabriek aldus de directie Het Amsterdamse WD-raadslid R. Groothoff is van me ning dat hel ombouwen van de Flevocentrale 3 van olie- stook op kolenstook een positieve uitwerking zal heb ben op de economische bedrijvigheid en werkgelegen heid in Zeeland, Twente en het Amsterdam-Noordzeeka- □aalgebied. In een nota getiteld "Werkgelegenheid uit steenkool' schrijft Groothoff dat zo'n maatregel op middellange ter mijn het voortbestaan kan verzekeren van de Koninklij ke Maatschappij de Schelde (KMS) in Vlissingen door daar alle orders te plaatsen voor thans voorgenomen om bouwoperaties. te weten de ketelorders voor de centrale op de Maasvlakte die in Borssele en die in Buggenum. Het gaat daarbij om vier ketels. De order voor een vijfde ketel, die nodig zou zijn voor de Flevocentrale, zou dan gegeven kunnen worden aan Stork Ketelbouw i MESK i in Twente. AMSTERDAM - De muntenvondst van Scherpenisse heeft woensdag op de vei ling in het Carltonhotel in Amsterdam f93.950 opgebracht. Het totaalbedrag ligt twintig procent hoger dan de taxatiewaarde van de 33 gouden munten: f/9.500. Veilingmeester Schulman van het gelijknamige numismatenkantoor sprak van ten 'grandioos resultaat'. Er werd geanimeerd geboden. De munten uit de periode van 1314 tot 1447 gingen naar particuliere bieders uit Nederland en omringende landen als Belgie. West-Duitsland en Luxemburg. Een Belg werd koper van het klapstuk van de veiling: een grote gouden kroon uit Hainaut Henegouwen van Albert de Bevière (1389-1404). Het bijzonder fraaie en erg zeldzame exemplaar - er zijn in de numismatische wereld maar tien van die munten bekend- was getaxeerd op f 12.500. Op de veiling bracht de munt f 17 500 op. „Schulman: „Toch een leuke prijs voor een gouden muntje". Zoals enkele weken geleden al werd gemeld zijn de munten gevonden nadat een welland even buiten het dorp Scherpenisse was omgeploegd. Daarbij kwamen ook restanten van fundamenten van een behuizing aan de oppervlakte. De vinders van de goudschat, tevens eigenaren van het perceel, leden van de kleinlandbouwersfamilie Vroegop woonden de veiling bij en namen glunderend kennis van de grote interesse die er bestond om een muntje uit de vondst te bemachtigen. Toch bleven er nog drie munten onverkocht. Maar met de weten schap dat de munten uiteindelijk nog zoveel meer hadden opgebracht was er alle reden tot opperste tevredenheid. Vandaag, donderdag komt in het Carltonhotel opnieuw een muntenvondst onder de hamer: bij werkzaamheden in het Brabantse Raamsdonk werden 475 grote zilveren munten en 1823 ruiterschellmgen gevonden, uit de periode 1618 tot 1814. Ook hier wordt een hogere opbrengst verwacht. Er is volgens numismaat Schulman sprake van een opleving in de muntenwe- reld. De prijs heeft zich nu gestabiliseerd op het niveau van enkele jaren terug. MIDDELBURG - De recherche van de gemeentepolitie van Middelburg heeft een man aangehouden, die ervan wordt verdacht voor bijna tiendui zend gulden aan kleding te hebben ge stolen uit het grootwinkelbedrijf Tref- center in Middelburg. In de woning van de man, de 37-jarige Vlissinger S. Z. trof de politie een gigantische hoe veelheid kleding aan, die in de periode augustus '82 tot aan vorige week uit het Trefcenter waren ontvreemd. Z. was in dienst van een schoonmaakbe drijf cn verrichtte vijf jaar lang in de avonduren schoonmaak werkzaamhe den bij het grootwarenhuis. Z. had speciale belangstelling voor pan talons, waarvan hij er 85 mee naar huis nam. Aan overhemden had de Vlissin ger na verloop van tijd ook geen gebrek meer. Daarvan nam hij er 39 mee uit het Trefcenter. In zijn woning werden ver der 19 spencers en 16 polo-shirts gevon den. De politie trof bovendien 12 strop dassen, tien pullovers, acht vesten, ze ven paar schoenen, drie regenpakken, twee suède jacks, twee blazers, een sportbroekje, een trainingspak, een jas. een kamerjas en een lakenset in de wo ning van de schoonmaker aan. De recherche had geen moeite om de exacte waarde van de buit te bepalen. Omdat alle prijskaartjes nog aan de kledingstukken hingen, leerde een een voudige optelsom dat de verkoopwaar de van de gestolen goederen 9646 gul den bedroeg. De recherche kan nog niet met zeker heid zeggen of de man ook nog andere goederen heeft gestolen die niet in zijn huis werden gevonden. Ook weet de re cherche nog met of Z. een gedeelte van de buit al dan niet heeft verkocht Z. liep op betrekkelijk eenvoudige wijze tegen de lamp. De bedrijfsrecherche van het Trefcenter had verschillende keren lege verpakkingen aangetroffen, die daar na sluitingstijd moesten zijn neergegooid De bedrijfsrechercheurs lieten daarom op gezette tijden uitkijk posten achter in het bedrijf. Een van die posten betrapte Z. op heterdaad toen hij met z'n schoonmaakmachine door het bedrijf liep en daarbij af en toe een kledingstuk onder de accubak van zijn machine verstopte De Vlissinger heeft nog niet bekend Het onderzoek moet nog worden voort gezet, Z wordt nog vastgehouden voor nader verhoor. Bewakingsdienst Natuurlijk is onze beveiligingsdienst ook in de avonduren in het bedrijf aan wezig", zei de bedrijfsleider van Tref center, de heer M. van Duin woensdag avond desgevraagd. Hij wees er even wel op, dat deze bewakingsmensen van Trefcenter 'op een bedrijfsvloer van bijna zevenduizend vierkante me ter niet altijd iedereen tegelijk in de galen kunnen houden'. „Maar toch zijn er altijd beveiligingsmensen aanwe zig. Zowel 's avonds bij het vullen en BURGHSLUIS - Het herstel van de beschadigde funderingsmatten voor de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde verloopt voorspoedig. Verwacht wordt dat de betrekkelijk kleine schade die de pal onder de Schouwse oever afgezonken mat zondagnacht heeft opgelopen, vandaag (donderdag) aan het eind van de dag of anders vrijdag zal zijn gerepareerd. Daarna zal verder worden gewerkt aan de eerder open gescheurde mat aan de andere kant van het sluitgat Hammen. Daar was de schade groter. Het herstel van deze mat is halverwege. Er zit nu ongeveer nog een week werk aan. deze voordat een nieuwe positie wordt ingenomen boven water komt. In de onderwater-werkruimte is ook een hoeveelheid doek opgeslagen als mede pennen, waarmee de verschillen de lagen van de mat bij elkaar worden gehouden. Extra materiaal kan met de duikklok worden aangevoerd. Daar naast bestaat nog de mogelijkheid om grind via slangen aan te voeren. Het reparatiewerk wordt uitgevoerd vanaf de ponton Johan V door mede werkers van het duikbedrijf Vriens, een onderaannemer van Dosbouw, de aan nemerscombinatie voor de bouw van de pijlerdam. Speciaal met het oog op eventuele schade aan de funderings matten en de bodembescherming heeft het bedrijf een onderwater-werkkamer gebouwd. In deze kamer (6 m hoog, 3 m breed en 2,3 m hoog) kunnen twee man nen werken aan het herstel van de mat. Ze worden er naartoe gebracht - en na vier uur werken weer naar boven ge haald - met behulp van een duikklok, die als een soort lift fungeert. Het voor deel van dit systeem is dat de werkka- \r op de bodem kan blijven staan tij dens het wisselen van de ploegen. Dat maakt het niet noodzakelijk de plekken van de mat waaraan wordt gewerkt steeds tijdelijk af te dekken. De medewerkers van Vriens zijn vooraf grondig opgeleid voor het herstellen van de matten. Ze zijn daar nu zo bedre ven in dat ze eventueel onder water een complete mat kunnen maken, al zou zoiets dan natuurlijk aanzienlijk langer duren dan in de mattenfabriek. Bij be schadigingen van de ondermatten op de plaats waar de pijler komt te staan of in de buurt daarvan moet het filterinla- gensysteem (eerst een laag zand, dan een laag fijn grind en vervolgens een laag grof grind) worden hersteld. Daar buiten wordt een mengsel van zand en grind gebruikt. Dat materiaal wordt in zakjes in de kamer opgeslagen wanneer zand ei Met een wat genoemd wordt 'navel streng' wordt lucht in de kamer ge bracht. Door deze streng lopen ook electriciteitsleidingen, geluids- en vi deokabels. De mannen in de onderwa terkamer werken in waadpakken. Ze staan zowat tot aan hun enkels in het water. Na een werkperiode van vier uur onder water moeten ze vier uur in een decompressietank aan boord van de Jo han V verblijven. Daarna moeten ze nog eens vier uur op de ponton doorbrengen om, wanneer zich toch verschijnselen van de caissonziekte blijken voor te Hel herstel van de al eerder beschadig de mat is onderbroken om eerst de veel kleinere scheur in de mat bij de da- maanzet Schouwen te repareren, zodat daarna het afrollen van matten kan worden voortgezet. Op de eind vorig jaar beschadigde mat is over éen op pervlakte van ongeveer 15 vierkante meter een deel van het zand en grind weggezogen door de zuigmond van de mattenlegger Cardium, terwijl over ongeveer 75 vierkante meter het bo- vendoek is beschadigd. De kapotte plek op de mat die nu wordt hersteld, meet in totaal ongeveer 3,5 bij 7 meter. De schade die zondagnacht ontstond, was daarom zo klein, omdat de zuig mond van de Cardium sinds kort is voorzien van camera's, waardoor met een kon worden vastgesteld dat er iets mis ging. Het schoonzuigen van de mat kon toen direct worden stopgezet. W. A. den Adel. projectleider fbnderingsbed van rijk<="'o,or,:t'>'>t m t Hp Miivnck projectleider onderwateractiviteiten van Dosbouw, verwachten dat door de plaatsing van die camera's in het ver volg kan worden voorkomen dat mat ten nog eens omvangrijke schade oplo pen. „Het was onze grote angst", aldus Den Adel, „dat er nog eens een keer een forse oppervlakte aan zou gaan. Daar om is bewust gewacht met een nieuwe poging om een bovenmat neer te leggen tot alles is gedaan wat technisch gezien maar enigszins mogelijk was om schade te voorkomen of in ieder geval beperkt te houden. Wat dat betreft zijn die ca mera's een flinke verbetering". De Muynck koestert zich niet met de illusie dat ongelukjes met de zuigmond van de Cardium nu helemaal uit de we reld zijn. „Van iedere fout leren we weer wat", zegt hij. „Maar ook al controleer je alles drie of vier keer, fouten - zowel technische als menselijke - zijn nooit helemaal uit te sluiten". De Adel wijst er in dit verband op dat het leggen van de bovenmatten en het daaraan vooraf gaande schoonzuigen van de onder- matten zich nog steeds in een aanloop periode bevindt. „We hebben tot nu toe nog maar één keer een bovenmat ge legd. Dat was op de proeflocatie. We ko men nu problemen tegen die we zij het afrollen van de ondermatten al lang hebben opgelost". N EELT JE JANS - Een werknemer van Dosbouw komt met stukken 'mat'uit de duikersklok die wordt gebruikt voor inspectie van de funderingsmatten voor de pijlerdam. schoonmaken, als 's morgens vroeg, wanneer de vulploegen opnieuw in ac tie komen." De heer Van Duin noemde het een raad sel hoe Z. het bedrijf met de gestolen spullen heeft kunnen verlaten. „De werknemers worden 's avonds wel on derzocht, maar niet gefouilleerd. Z. zal dan waarschijnlijk elke keer één kle dingstuk onder zijn eigen kleren heb ben verstopt", suggereerde de be drijfsleider. Hij zei tot slot erg benieuwd te zijn naar de verdere bevindingen van de recherche, om te weten waar de be veiligingsdienst in de toekomst nog meer op moet letten. Een beeld van de gigantische hoeveelheid gestolen goederen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9