gesprek VOW nieuw crco Kabinet is bereid tot Restaurant Terneuzen volledig uitgebrand De Graaf betaalt treinkaartjes bijstandsvrouwen na protestmars Dijkwel BV Middelburg MCJO handhaaft ontslagaanvraag van activiste van Stop Borssele snuffel- week buwmxEfrias PZC/provincie 'GEEN CENT MEER OP TAFEL almanak SCHADE TENMINSTE HALF MILJOEN INWILLIGEN VAN VERDERE EISEN UITGESLOTEN Van ome Haagse redacteurj DEN HAAG - De ministers Smit-Kroes van verkeer en waterstaat en Ruding van financiën zijn bereid om opnieuw met Zeeland te gaan overleggen over de aanleg van de Vaste Oeververbinding Westerschelde. De beide bewindslieden zullen dat gesprek met een „positieve grondhouding", zoals mevrouw Smit dat woensdagavond in een gesprek met de Tweede-Kamercommissie voor verkeer en waterstaat formuleerde, ingaan. Duidelijk werd echter ook dat de ministers geen cent méér op tafel willen leggen dan tijdens de gesprekken begin januari, waarin zij hun medewerking aan het brug-tunnelproject staakten, vanwege de grote financiële risico's. De verschillende kamerfracties waren unaniem in hun oordeel.dat de wijze waarop het kabinet met Zeeland heeft onderhandeld zeker niet de schoon heidsprijs verdient. Kamerleden van PPR tot WD vonden dat de regering Zeeland begin januari heeft overvallen en niet de kans heeft gegeven om met alternatieven te komen. Dat was voor hen de voornaamste reden om aan te dringen op een nieuw gesprek, een wens die Smit-Kroes en Ruding vlug hono reerden Commissaris der Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien was na afloop dan ook tevreden. Hij had veel waardering voor de unanieme opstelling van de kamer leden die allen aandrongen op een nieu we gespreksronde, dat was immers, al dus de commissaris woensdag 't maxi maal haalbare. Enige scepsis moet echter de boven toon blijven voeren bij het 'finalege- sprek' dat, als het aan zowel de minis ters als aan GS van Zeeland ligt, vlug wordt gehouden. Immers, minister Smit maakte zonder enig voorbehoud duidelijk dat de argumenten die haar en haar collega Ruding destijds tot een 'neen' tegenover de vaste oeververbin ding brachten, ook nu nog gelden. De brief aan de Kamer waarin de twee mi nisters hun standpunt toelichtten én Vle cijfers die daaraan ten grondslag liggen, zijn nog onverkort van kracht, zei mevrouw Smit woensdag. Na afloop van het overleg met de ka mercommissie zei mevrouw Smit dat zij geen cent méér op tafel wil leggen, na dat Ruding eerder had aangegeven dat daar in de meeijarenramingen voor de waterstaatsbegroting ook geen ruimte voor zit. Dé directe aanleiding om een nieuw gesprek te gaan voeren, wordt dan ook gevormd door nieuwe bereke ningen van Zeeuwse zijde, die aan zou den tonen dat de VOW wél verantwoord is aan te leggen. Zeeland gaat ervan uit dat er ruim 100 miljoen op de bouwsom kan worden be zuinigd. en telt bovendien mee dat het rijk 127 miljoen aan BTW-inkomsten mist als de aanleg niet doorgaat, en dat zij daardoor werkloosheid schept die tot extra uitkeringen zal leiden. Duidelijk is echter wel - en daar staat of valt het nieuwe gesprek mee - dat nieu we onderhandelingen alléén een kans van slagen hebben als de rijksbijdrage wordt verhoogd. Zeeland zal proberen om Den Haag van de redelijkheid van een hogere bijdrage te overtuigen. De stelling is dat het aanbod op de veren - waarop de rijksbijdrage zoals gezegd is gebaseerd - extra laag is, aangezien die veren in de afgelopen jaren zijn verpau perd, zolang de oeververbinding nog als wenkend perspectief fungeerde. Ook de hogere eigen bijdrage waartoe Zeeland bereid is - nu ongeveer 4,2 miljoen op jaarbasis - zal niet veel kunnen helpen, aangezien de Zeeuwse polsstok niet zo ver reikt. Minister Ruding wees daar bijvoorbeeld op. Eerste Zeeuwse examens vaarbewijs ZIERIKZEE - Het Koninklijk Neder lands Watersport Verbond (KNWV) hield onlangs in Zierikzee de eerste Zeeuwse examens voor het vaarbewijs. Eén kandidaat legde met succes het examen voor vaarbewijs deel I af. Aan de proef voor vaarbewijs II namen 13 gegadigden deel. Daarvan zakte er één. De kamerleden vormden één gesloten front bij hun beoordeling van de han delwijze van het kabinet. Dat deed bij voorbeeld ook Lankhorst (PPR), die absoluut geen voorstander is van het project, maar ook de wijze waarop het kabinet tot haar besluit is gekomen veroordeelde. Van der Doef (PvdA) noemde het besluit „ondeugdelijk, en de wijze waarop het was gebracht on hoffelijk". Te Veldhuis (VVD) sprak van een morele plicht om Zeeland nog een kans te geven met alternatieven te komen. Eversdijk (CDA) vond een nieuw gesprek „toch wel het minste dat de rijksoverheid ten aanzien van Zeeland zou moeten doen". Van Ros- sum (SGP) noemde de opstelling van het kabinet in het gesprek van januari met Zeeland een dictaat, en Ineke Lambers (D'66) bekritiseerde de wijze van onderhandelen. Al die opmerkingen deden echter niets toe of af aan de stellingname van de beide bewindslieden. Merouw Smit zei dat het geen kwestie is „van niet willen, maar van niet kunnen, gezien de huidi ge economische omstandigheden". Het terugschroeven van de rijksbijdrage noemde zij vanzelfsprekend, in relatie met het huidige verkeersaanbod. Mi nister Ruding zei dat het project ook voor de heroverweging door het huidige kabinet, en met de hoge rekensom metjes in de rijksbijdrage verwerkt, dis cutabel was, en het met de lage bijdrage zonneklaar onverantwoord was gewor den. De beide bewindslieden zullen, on danks de stapels twijfels aan hun kant, op korte termijn met Zeeland overleg gen en dan opnieuw naar de Kamer stappen om de uitkomsten van dat overleg te bespreken. De fatale datum van 30 juni zal, als door die gesprekken enige vertraging ontstaan, niet al te stringent door mevrouw Smit worden toegepast, zo zei zij na het overleg, al verwacht ze dat de finale gespreksron de niet lang op zich zal laten wachten A Citroën BX A introduktieweek fK t/m 26 februari bij Veerseweg 104, telefoon 29955 ADVERTENTIEJ STRANDHOTEL VLISSINGEN Vanaf nu koffiepret! elk kopje vers gezet MIDDELBURG - Het bestuur van de Middelburgse Christe lijke Jeugdorganen (MCJO) handhaaft de ontslagaanvrage voor de jeugdadviseuze Addy van de Bosse. De ledenverga dering, die dinsdagavond bijeen kwam, sprak zich unaniem in die richting uit. Van deze ledenvergadering maken, naast het bestuur ook tien vertegenwoordigers van de vier sa menwerkende instellingen deel uit. Zoals gemeld vindt de MCJO het onaanvaardbaar dat Addy van de Bosse (32) in haar vrije tijd actief is voor de anti-kernenergiebeweging 'Stop Borssele'. Twee van de vier in de MCJO samenwerkende instellingen, het Interkerkelijk Jeugdwerk Sint-Laurens en het Gerefor meerd Jeugdverbond Middelburg, willen daarom niet meer met haar samenwerken. Door dat gebrek aan samenwerking moet Addy van de Bosse de laan uit. Ook de hervormde Jeugdraad sprak zich dinsdagavond voor Katholieke Jeugdcommissie, die zich in het verleden van stemming had onthouden, was dinsdag niet bij de ledenver gadering vertegenwoordigd. Addy van de Bosse, die over haar handelswijze nog nooit door het bestuur was gehoord, heeft tijdens die vergadering toegelicht waarom ze met haar verhaal naar de pers is gestapt. Daarbij stelde ze opnieuw dat het christelijk jeugdwerk in haar ogen de plicht heeft om jongeren te betrekken bij de gevaren die deze aarde bedrei gen. Daarvan is kernenergie, naar haar mening, er één. De voorzitter van het bestuur van de MCJO, de heer D. J. Lukasse, wilde opnieuw niet ingaan op de gebeurtenissen. Hij zei pas met een commentaar naar bulten te willen komen zodra de kantonrechter een uitspraak heeft gedaan. Zoals gemeld is het verzoek van het MCJO-bestuur om Addy van de Bosse te mogen ontslaan, gericht aan de kantonrechter in Middelburg. Die zal beide partijen binnenkort horen, en na het ontslag uit. Eerder hadden de hervormden evenwel laten verloop van tijd een uitspraak doen over de vraag of Addy weten tegen het ontslaan van Addy van de Bosse te zijn. De van de Bosse al dan niet mag worden ontslagen. deze week allerlei winterkleding voor kleine prijzen. Kom daarom snel even langs. Goes - Middelburg - Vlissingen DONDERDAG 24 FEBRUARI 1983 Liberale jeugd wil meer kernenergie VLISSINGEN - In de komende 25 Jubileumwijn BIERVLIET - Op verzoek van de organisatoren van de viering van 'achthonderd jaar Biervliet' heeft een Axelse wijnhandel een speciale 'feestwijn' geïmporteerd De wijn kan tijdens de feestelijkheden op donderdag 12. vrijdag 13 en zater dag 14 mei gedronken worden. Het is een Colcombet Cuvée Privée. Vol gens kenners gaat het om een voor treffelijke wijn trood en witi spe ciaal voor Biervliet uitgekozen door de keldermeester van het huis Getsweiler. vermaard om zijn voor treffelijke Bourgognes. De flessen wijn kosten negen gulden per stuk. ZEEUWSE Personalia In het Bondsblad van de Neder landse Bond van Gemeente-ambte naren van 23 februari j.l. stond bij de 'personalia' vermeld DeheerM. Koster neemt op 1 maart afscheid als secretaris van de gemeente Sleen, wegens hel bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Koster was sinds 1 februari 1795 secretaris van deze gemeente Zo zie je maar, datje als ambtenaar zéêér oud kunt worden. Zouden die grapjes over ambtenarij dan toch waar zijn? jaar moet de rol van de kernener gie geleidelijk opgevoerd worden. Dat geldt ook voor de alternatieve energie en kolen. Voor de langere termijn - 25 jaar en langer - moet Nederland zich voor de energie voorziening baseren op vier bron nen: aardgas, kolen, alternatieve energie en kernenergie. Die opvat tingen heeft de Jongeren Organisa tie Vrijheid en Democratie (JOVD) Zeeland vastgelegd in een nota, die ter gelegenheid van het eerste lustrum van de organisatie is ge schreven. Volgens de JOVD-Zeeland moeten er meer kerncentrales in Nederland worden gebouwd. Voor de middel lange termijn ziet de JOVD dum ping van radio-actief opslag in zoutmijnen als de oplossing. Op langere termijn acht men dat niet aanvaardbaar en moeten metho den worden gevonden voor de af braak van het afval In de lustrumnota geeft de JOVD- Zeeland een visie op een reeks za ken: de staatsvorm van Nederland, buitenlandse zaken, defensie, on derwijs. energie, justitie, volkshuis vesting. ruimtelijke ordening en milieu, welzijn, soaiale zaken en economie en werkgelegenheid. Brandweerlieden in actie bij het bestrijden van de brand in het restaurant. TERNEUZEN - Een felle uitslaande brand heeft woensdagmorgen vroeg het restaurant 'La Marmite' in de Noordstraat in Terneuzen volledig in de as gelegd. Het vuur verwoestte daarnaast de benedenverdieping van de aanpalende discotheek 'La Barca'. Bij de kledingzaak 'Chickens Place' bleef het beperkt tot rook- en water schade. De totale omvang van de scha» de beloopt volgens eerste schattingen zeker een half miljoen gulden. De oor zaak van de brand is nog niet achter haald. Een onderzoek van de technische re cherche van de Terneuzense gemeente politie heeft echter geen aanwijzingen opgeleverd dat de brand is aangesto ken. Aanvankelijk werd wel aan die mo gelijkheid gedacht, doordat er vlak na de aankomst van de brandweer bij de vuurzee in het restaurant een enorme explosie was. Volgens commandant J. Bruggeman van de Terneuzense brand weer is die ontploffing evenwel veroor zaakt door een gasfles. Bruggeman- „Daarvan zijn later ook de resten terug gevonden". Omwonenden meldden de brand in 'La Marmite' woensdagmorgen om half vier. De brandweer rukte uit met groot materieel, waarbij commandant Brug geman ook direct de hulp inriep van de korpsen Hoek en Sluiskil. De explosie in het restaurant gebeurde tien minu ten na de melding. Bij de bestrijding van de brand werden zeven wagens (waaronder een hoogwerker) en vijftig brandweermannen ingezet. Op het moment echter dat de brand weer bij het restaurant arriveerde sloe gen de vlammen al uit de bovenste ver dieping. Bruggeman: „Het heeft ontzet tend fel gebrand". Om 4.20 uur kon het sem 'brand meester' worden gegeven. De nablussingswerkzaamheden duur den daarna nog voort. Evenmin als de oorzaak kon donderdag worden achterhaald waar het vuur pre cies is ontstaan. Vermoedens gaan dan wel uit naar de benedenverdieping, maar zeker is dat niet omdat, aldus de brandweercommandant, het boven even hard brandde. De brandweer slaagde er in de kledingzaak Chickens Place' behoudens wat rook- en water schade voor het vuur te sparen, maar kon anderzijds niet voorkomen dat de discotheek 'La Barca' grote schade op liep. Daar werd een groot deel van de benedenverdieping en het plafond door het vuur verwoest. De panden, waarin 'La Marmite' en 'La Barca' zijn gevestigd, zijn eigendom van de drankenhandel Pluijm in Sint- Jansteen. De eigenaar is verzekerd, evenals de restauranthouder H. Regou- za. Een beeld van de schade aan het restaurant. zaken - medicijnen - eigen bijdragen worden gevraagd. De vierhonderd gul den hebben zij nodig, zeiden zij „om een menswaardig bestaan" te kunnen op bouwen. De bijstandsvrouwen vroegen overigens niet alleen om geld, maar ook om bijvoorbeeld aandacht voor hun geisoleerde maatschappelijke positie, het recht op onderwijs mét behoud van uitkering en betere en betaalbare kin deropvang. De Graaf en de vrouwen bleven op ieder punt van mening verschillen, zoals bij de eis van de vrouwen om het kostwin nersprincipe af te schaffen. De staatsse cretaris noemde enkele van hun eisen sociaal onverantwoord. Treinkaartje Ada Maller en Wilma van de Burg wa ren bedolven onder de bloemen bij So- ciale Zaken aangekomen, bloemen af komstig van een groep van tien 'colle ga's' uit Zeeland. Die waren met de NS naar Den Haag gekomen, maar 's mor gens bij Roosendaal door de spoorweg- recherche uit de trein gevist, aange zien zij geen kaartje hadden. „Bij standsvrouwen, kosteloos vervoer" stond er op één van de pamfletten die zij hadden opgespeld. Getooid met een bevel van de NS om binnen vijf dagen te betalen, kwamen zij in Den Haag aan, boos over de be handeling die de spoorwegen hen ten deel had laten vallen nadat zij uit de trein waren gehaald Het kaartje zullen zij. aldus Henriètte Wondergem. waar schijnlijk met betalen - afhankelijk van de consequenties - omdat ze het geld niet hebben De vrouwen, met uitzondering van de twee uitgeputte loopsters, bezochten 's middags aan het Binnenhof een aantal Tweede-Kamerleden, waaronder PvdA-leider Den Uyl. kracht bij te zetten. Wilma van de Burg vroeg De Graaf om kilometergeld. waarop de staatssecretai is hen aan bood om hen naar 't station te brengen en zélf hun treinkaartje te jetalen. „Uit eigen zak", zei de Graaf „want op 't departement hebben we hier geen geld voor". De Graaf had die stelling al eerder inge nomen toen hij geconfronteerd werd met het verlangen van de bijstands vrouwen om vierhonderd gulden bo venop hun huidige uitkering -1302 gul den voor een bijstandsouder. De Graaf had berekend dat dat zijn ministerie 900 miljoen per jaar extra zou gaan kos ten. Uitgesloten Het zou volgens hem in dat geval ook consequent zijn om andere uitkerin gen én het minimumloon te verhogen, iets dat per jaar minimaal acht en wel licht meer dan tien miljard zou vergen. „Ik hoop dat u begrijpt dat dat uitge sloten is", zei de Graaf tegen de vrou wen die stelden zijn ideeèn niet te kun nen begrijpen. Er zijn volgens hen voldoende posten waarop bezuinigd kan worden, terwijl bij het huidige beleid juist de mensen met de minimale uitkering de dupe worden. 'Mannnen en hun crisis, vrou wen dragen de lasten' stond op één van de meegebrachte spandoeken te lezen „Wij hebben" zeiden enkele van de vrouwen, „het idee dat wij alles moeten inleveren, méér in ieder geval dan ande ren". en zij wezen op 't feit dat én hun uitkeringen dalen, en er nu voor allerlei Ada Maller ilinksi uit Vlissingen en Wil ma van de Burg uit Tilburg met hun omzwachtelde voeten op de tafel bij staatssecretaris De Graaf. DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgele genheid heeft uit eigen zak de trein kaartjes betaald voor twee bijstands vrouwen, die vanuit Middelburg naar Den Haag waren komen lopen om te protesteren tegen de hoogte van hun uitkering. De Graaf bracht de vrou wen, uitgeput na hun drie dagen du rende wandeling, met een dienstauto naar het station, nadat hij op zijn de partement namens hen en collega-bij- standsvrouwen uit Zeeland en Tilburg een petitie had gekregen waarin gepro testeerd werd tegen „dit hongerloon- t je". Henriètte Wondergem uit Middel burg zei tot De Graaf, naar aanleiding van de protestmars op Den Haag: „Stil le armoe wordt met deze generatie oor verdovend". De twee vrouwen die uit Middelburg waren komen lopen, Ada Maller uit Vlissingen en Wilma van de Burg uit Tilburg, zaten met hun omzwachtelde voeten op de tafel waarop ze ook hun schoenen hadden gedeponeerd om hun vraag om vergoeding voor de terugreis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2