GARLAND JEFFREYS SJiïlM ZESAND 'ik denk niet in zwart-wit' T minimal compact in 't beest in goes fons jansen will tura de ware vriend pierewaaien 't goese festival theater films concerten DONDERDAG 24 FEBRUARI 1983 PZC/varia 17 Garland Jeffreys (Door Bert Janssen) Take me to the Matadooor". Die regel wordt meestal gezongen om de naam Garland Jeffreys te plaatsen. Niet onterecht. Met de klapper „Matador" kreeg de Newyorker vocaal bibbe rend Europa op de knieën. De nu 39-jarige Jeffreys stond sinds 1980 op podia in Los Angeles, Geleen (Pink Pop), Chicago, Kopenhagen en alle andere denkbare plaatsen waar men vinyl verslijt; maakte een live-elpee met de vroegere Rumour; nam toneelles om Tsjechov te spelen en schreef tien songs voor z'n achtste elpee, „Guts for Love". lied „El Salvador" heet. is toeval". Zou het met zijn achtergrond (z'n va der komt van de Westindische eilan den, z'n moeder is Portoricaanse) niet logisch zijn geweest dal hij zich wat scherper had uitgelaten over de poli tieke toestand in El Salvador, bijvoor beeld over de rol van z'n vaderland Amerika? 99 Onlangs was de kleine krullebol uit Brooklyn even in ons land om een paar minuten Top Pop op te nemen. Jeffreys zit 15 jaar in 't vak, kent het klappen van de zweep Hij vertelt soepeitjes, ge routineerd in één van de honderden kleedkamers van het NOS-complex. „In 1980 en '81 heb ik enorm veel opge treden in Europa en the States. Vliegen van hot naar haar. Begin vorig jaar ben ik met touren gestopt, heb vier maan den rust genomen en de songs voor „Guts for Love" geschreven. Die elpee is in de zomer van '82 opgenomen en zou in augustus uitkomen. Maar Epic, m'n maatschappij vond het beter te wach ten. De markt lag op z'n gat en bij pla tenmaatschappijen wordt steeds scher per op de centen gelet. Ik had behoor lijk de pest in en zag die vertraging hele maal niet zitten. Ik ben toen maar naar Italié gevlogen en nam toneelles. Tsje chov. Ik geloof dat ik gevoel heb voor acteren. In de toekomst ga ik meer to neel doen en een film maken", zegt hij breed gebarend Jeffreys leeft overigens op goede voet met de meeste muzen. Hij studeerde kunstgeschiedenis aan de Syracuse- University en zat daar bij Lou Reed in de klas. Met Reed. Eric Burdon en John Cale vormde Garland een bandje. Ook tijdens z'n studie was hij al eens in Ita lië. „Ik kreeg een beurs en heb me daar toen verdiept in de Renaissance. Ik ben nog steeds gek op schilderijen, maar sinds kort ook op zwart-wit-fotografie". Hij heeft bewondering voor onze land genoot. popfotograaf Anton Corbijn, die voor New Musical Express werkt njp Jeffreys zat begin januari nog in Italië, toen Epic oordeelde: nu is de tijd rijp voor „Guts for Love". Garland mocht opdraven voor de pers en z'n acteerles sen in TopPop en aanverwante shows in praktijk brengen. Jeffrey's verse plaat is, vergeleken met z'n vorige stu dio-elpee „Escape Artist", een stuk rustiger, de meeste songs zijn ingeto gen, doorleefd. Vooral de single „El Salvador" valt op, door tekst en titel. .in dat nummer schilder ik een alge meen beeld van mensen in een ver- Minimal Compact scheurd land. Deze song is universeel, geldt voor een heleboel landen. Dat het „Dat vind ik bepaald niet. Ik probeer met zo min mogelijk woorden sfeer te scheppen. Ik vind het geen goede zaak om te zeggen kijk. de Amerikanen zijn daar fout, de Russen daar Ik denk niet in zwart-wit. De mensen moeten hun eigen conclusies maar trekken, daar hebben ze mij niet bij nodig. Ik zorg met zo min mogelijk tekst voor gevoel, de rest is aan de luisteraar", zegt hij. even fel Jeffreys is vaak vergeleken met Springsteen, omdat ze beide „city mu- sic" maken. Is die vergelijking terecht? „Nee. We schrijven inderdaad over de zelfde onderwerpen (werkloosheid, New York, de grote stad), maar daar is alles mee gezegd. Bruce Springsteen is big rock'n roll, het grote circus. Ik zie dat werk. dat geforceerde gedoe („over-ex- posure") niet zitten en heb een andere achtergrond. Begrippen als Porto Rico. Brooklyn („en geen Southside") en reg gae horen bij mij. I'm black, you know". besluit Jeffreys. De vleesgeworden smeltkroes zegt dat laatste met grote nadruk, de trots straalt uit z'n ogen. Over zwart-wit- denken gesproken... Ze zijn - op één na - afkomstig uit Is raël, wonen verspreid over België en Nederland, toeren regelmatig Europa rond en treden zaterdag op in jonge rencentrum 't Beest in Goes: Minimal Compact. Een op het podium hard werkend gezelschap, dat ultra new wa- ve-achtige muziek met oriëntaalse in vloeden maakt. Dat laatste is niet verwonderlijk. Sam my Birribach (zang), Berry Sakharof (gi taar, synthesizer) en Malka Spiegel (bas, synthesizer, zang) verlieten nog maar twee jaar geleden hun vaderland. Ze konden hun progressieve muzikale ei niet voldoende kwijt in het Midden- Oosten en kozen met name voor Neder land om hun creativiteit te benutten. Tijdens een verblijf in Amsterdam voegde drummer Max Franken zich bij de groep. Minimal Compact heeft zich In korte tijd opgewerkt tot een band met naam en faam Mede door de seneuze wijze, waarop het viertal aan het musiceren sloeg, konden al snel de eerste vruchten worden geplukt. Allereerst verscheen de 12-ineh single Minimal Compact. De verkoop hiervan verliep vlotjes en niet lang daarna zag de Crammed Discs pla tenmaatschappij wel iets in een elpee. Minimal Compact toog naar Londen en nam daar het verkwikkende 'One bij one'-album op. De muziek op deze plaat kenmerkt zich door contrasten. Naast de moderne sterk westers getinte new wave-nummers, is een aantal opnamen te horen met een duidelijk Israëlisch sausje er overheen getoten. De elpee werd goed ontvangen, zowel in binnen- als buitenland Plannen voor een twee de elpee zijn m voorbereiding. De pakkende manier van optreden slaat eveneens aan bij het publiek. Vol gens toeschouwers is het moeilijk stil te staan tijdens de nummers. „Ze weten een zaal te boeien," vertelde iemand. De optredens zijn dan ook niet van de lucht Onlangs waren de muzikanten nog te zien in Oostenrijk en Belgie. Bin nenkort reizen ze af naar Frankrijk Het concert in Goes begint om 21.30 uur Morgen, vrijdag, geeft Fons Jansen een voorstelling van zijn one-manshow 'Zullen we handhaven' in het Zuidlandtheater te Terneuzen (20.00 uur). Fons Jansen gaf vongjaar al een voorstelling van deze show in Terneuzen. die als thema 'Je Maintiendrai'. de tekst uit het wapen van Nederland heeft. 'Je Maintien drai'. 'ik zal handhaven', op ironische wijze vraagt hij zich af of deze spreuk wel zo logisch is: alles verandert immers vanzelf, de verandering kan hoogstens uitge steld worden. Hoe zit het. met de veranderbaarheid van de samenleving, van jezelf, het huwelijk, de overheid, defensie en dergelijke zaken In nonsens verpakt brengt Fons Jansen liedjes en sketches over ernstige zaken, die daardoor minder loodzwaar overkomen. Hij wordt bege leid op de vleugel en elektronische instrumenten door Frans Oudhoff of Wiebe Cnossen De Belgische zanger Will Tura treedt morgenavond, vrijdag in het zalencentrum Tiffany aan de Vismarkt in Hulst op, met zijn showorkest (21.00 uur). Dit concert is het eerste dat hij in Zeeland geeft. Tura, die al van jongs af aan met muziek bezig is. brak in 1962 door met het nummer 'Eenzaam zonder jou'. Sinds die tijd produceerde hij gemiddeld drie hits per jaar. Bekende nummers van hem zijn onder meer 'El Bandi- do', Arme Joe', Viva el amor'. 'Watje diep treft', 'Good bye Elvis' en 'Als je vanavond met kan slapen'. Een hoog tepunt in zijn carrière vormde het optreden als eerste Belgische artiest in Vorst Nationaal in 1975. Gastspreker zal vrijdagavond John Stembach zijn Will Tura Theatergezelschap Expressie uit Heerlen geeft zater dag in het Kuiperspoortthcater te Middelburg een voorstelling van 'De ware vriend', een comedie van Carlo Goldini (20.00 uur). Omstreeks 1450 trokken door Italié groepen toneelspe lers, die voorstellingen gaven op basis van summiere afspraken. Zij improviseerden met die basis en verwerk ten daarin de (politieke) informatie van het dorp of de stad waarin zij optraden. Tweehonderd jaar later be werkte Carlo Goldini deze ruw opgezette toneelstukken tot comedies.'Goldini was ook de man die de bekende stijl van de Comedia Dell'Arte vastlegde Toneelgroep Expressie speelt 'De ware vriend' uit 1680 in de geïmpro viseerde stijl uit 1450 met de kennis van het theater uit 1982 Het wordt dus een voorstelling van toneel in toneel: de spelers moeten met minimale toneelmiddelen het pu bliek de indruk geven dat er volledig geïmproviseerd wordt, waarbij de speler en zijn te spelen rol vaak door elkaar heenlopen De regie is in handen van Franck van Erven, spelers zijn Paul Gulikers. Guido Janssen, Ben Bringmann, Annette Smits, Angeline Janssen, Kann Smedema. Heidi Ahsmann, Yvonne Eymael en Miekei Rottier Vrijdag 25 februari In De Hooizolder (tussen Westka pelle en Zoutelande) treedt de uit Amerika afkomstige zanger For rest - bekend van de single 'Rock the Boat" - op. Aanvang 23.00 uur In het dorpshuis in Wissenkerke treedt de Vlaamse gitarist/zanger Urbanus op. Het concert, waarvoor een zeer beperkt aantal kaarten be schikbaar is, begint om 20.00 uur De Brabantse groep Duplex Johnson speelt in het Goese café De Blaauwe Steen Duplex John son maakt ritmische muziek waar in de invloeden van verschillende muziekstijlen zijn verwerkt. Du plex Johnson ontstond in 1982 uit de formatie Staged. Aanvang 22.00 uur. Vanaf 20.00 uur treden De Kreu- ners uit Belgiè op in het dorpshuis in Bruinisse. Een opvallende nieuwe groep. De Div uit Delft verzorgt een optreden in het Middelburgse jongerencen trum Midgard. De Div bestaat uit Rob Dmgemans (gitaar). Niek van Slobbe (gitaar). Mare de Reus (bas). Art Zaaijer (zang en saxofoon) en Peter de Wolf (slagwerk). De groep maakt Nederlandstalige new wave en begint om 21.00 uur Zaterdag 26 februari Het Vlissingse ontspanningscen trum De Piek heeft een dubbelcon cert op het programma staan met de Leidse meidengroep Miami Beach Girls (new wave) en MFP (Music for Pleasure) uit Manches ter MFP is al eens vergeleken met ABC. De groep tourde met. onder meer Simple Minds, New Order en The Sound en maakte totnutoe éen langspeelplaat: 'Into the rain' Be zetting: Mark Copson (zang). Chris Olroyd (drums), Ivor Roberts (bas) en David Whitaker (toetsen). Het dubbelconcert begint om 21.00 uur met de Miami Beach Girls In bar 'Im weissen Rossi' in Vlis- singen treden de échte 'Platters' uit Amerika - bekend van 'The great pretender' en Only You' - op. Aan vang 24.00 uur. Het optreden is een onderdeel van een tournee die de groep door Ne derland maakt. In De Lammerenburcht in Vlis- singen treden vanaf 20.00 uur The Saints op. De groep speelt voorna melijk 'covers' van The Shadows In bar American treedt de Schouw - se rock 'n roll-formatie Kees en de Snelbinders onder leiding van Kees de Feyter aan Aanvang21.00 uur Het Middelburgse jongerencen trum Midgard vertoont vanaf drie uur videobanden met optredens van onder meer Talking Heads. Ro- xy Music. XTC. New Order en Ian Dury Voorts reggae van onder an deren Peter Tosh en Bob Marley Urbanus geeft een tweede con cert. ditmaal in de Goese schouw burg De Prins van Oranje Het con cert. dat overigens al is uitver kocht. begint om 21.00 uur De groep Minimal Compact wordt door het jongerencentrum 't Beest naar Goes gehaald Aanvang 21 30 uur (zie elders op deze pagi- Zondag 27 februari De Hulster hardrockgroep Phan tom concerteert in de Groovyoar aan de Markt in Axel Het optreden begint om 20.30 uur. Phantom speelt eigen werk en 'covers' van andere hardrockgroepen De hardrockband September '80 speelt in disco Roval in Zoutelan de Aanvang 15.00 uur Zaterdag 5 maart De Nederlandse new wave-groep Nasmak (voorheen: Nasmaak i treedt op in het Vlissingse ontspan ningscentrum De Piek Aanvang 21 00 utir Maandag geeft toneelgroep Theater in de Schouwburg te Middelburg een voorstelling van 'Pierewaaien', een comedie van Tom Sloppard <20.00 uur). Voor elk stuk dat Tom Stoppard schreef is hij op z'n minst éénmaal onderscheiden. De man van wie gezegd wordt dat hij de erfgenaam is van Shakespeare. Shaw en Wilde brengt met On the Razzle' (Aan de boemel of aan de zwier) opnieuw een zeer amusant stuk. dat lovende kritieken ontving Het verhaal gaat over eerste bediende Weinberl, een zeer plichtsgetrouwe man. en zijn leeijon- gen Christopher die hun kans schoon zien om de bloe metjes buiten te gaan zetten, als hun baas uit is. De dingen verlopen echter anders dan ze verwacht hadden Wie schetst hun verbazing als ze regelrecht in de armen van hun baas dreigen te lopen, die juist die avond ook aan de boemel blijkt te zijn. En dat is het sein voor een algehele gedaanteverwisseling, die natuurlijk uitloopt op een happy end. Als genre is 'Pierewaaien' een combi natie van een situatie- en een zedencomedie Het stuk is gebaseerd op Nestroy's 'Einen Jux will er sich machen'. dat ook als basis diende voorde beroemde musical Hel lo Dolly'. Gerrit. Komrij vertaalde 'On the Razzle'. regie is van Peter Dews, spelers zijn Margreet Blanken. Peter Bolhuis. Arthur Bom. Willem Paul Edelman. Piet Ekel. Porkv Franssen. Jan Gorissen. Bea Meulman. Hedie Meyling, Hans Pauwels. Elsje Scherjon. Bob van Tol. Jan Verhoeven. Henk Voges en Bemadette Voragen. Een scene uit 'Pierewaaien' door toneelgroep Theatei Komend weekeinde wordt In Goes onder auspiciën van de culurele raad 't Goese Festival gehouden, een week einde vol met allerlei activiteiten met voor elk wat wils. voor jong en oud. Een belangrijk aandeel in bet geheel wordt geleverd door Zeeuwse amateurgroepen. Vrijdagavond wordt 't Goese Festival officiéél geopend om 19.45 uur door de heer G. van Rossum. voorzitter van de culturele raad. Dit gebeurt in de Prins van Oranje, waar dan tegelijk de tentoonstelling geopend wordt van werk van Zeeuwse amateurkunstenaars (schilderkunst, keramiek, beeldhouwwerk, houtsnijwerk en textiele werkvormen). Vanaf 20 00 uur wordt in de grote zaal van de Prins van Oranje een literaire avond gehouden. Het Zeeuws Kun stenaars Centrum houdt onder de naam 'Perevuur' een provinciale schrijversavond, waar verschillende dich ters uit hun werk zullen voordragen. Tevens zal een ge- dïchtea prozabundel gepresenteerd worden, samenge steld uit ingezonden stukken. Vanaf 21.30 uur treedt de popgroep Duplex Johnson in café 'De Blaauwe Steen' op. in het kader van het festival. Voor de jazzliefhebbers is er vanaf 21.00 uur in het jazzca fé Westpoort een jazzavond- Zaterdag staat het Goese Festival in het teken van de amateur. Van 10.00 tot 18.00 uur wordt de Aamteurdag gehouden in de Prins van Oranje. Het programma ziet er als volgt uit: 11.00 uur: opening. 11.30-12.15 uur Gammagluboline. 12.30-13.15 uur Sand wich, 13.30-14.00 uur Riny Leendertse, 14.15-14.45 uur Stichting Ballettheater. 15.45-16.15 uur Kamerkoor Pa vane. 16.30-17.00 uur Goese Operettevereniging. 17.15- 17.45 uur Tansan Broozie Band Daarnaast is er vanaf 14.00 uur in het voorzaaltje van de Prins van Oranje Luko's Kindershow, waar de clown Luko een daverende show met goocheltrucs en muziek en balonnen geeft. Eveneens vanaf 14.00 uur is er Kinder Tienerdans, in de LBO-school (Bergweg) door de volksdansgroep Voga- do, in samenwerking met docenten van de Dansacade- mie Rotterdam. Het avondprogramma voor zaterdag avond ziet er als volgt uit: 19.15 uur Teleact met 'De Beerput als hobby', een muziek-theater-gebeurtenis. 20 00 uur Het hoogtepunt van het festival: een optre den van Urbanus van Anus, de Vlaamse komiek en con ferencier (uitverkocht). Teleact en Urbanus treden op in de grote zaal van de Prins van Oranje: 21.30 uur in jongerencentrum 't Beest' treedt de pop groep Minimal Compact op. Jet Sprenkels, de harpiste van het Hekla-duo. Het programma begint zondag met een koffieconcert in het lunchcafé Stadhuis Goes vanaf 12.00 uur. Het Hekla-duo geeft dan een concert van oude IJslandse muziek. De IJlandse mezzo-sopraan Vikotria Spans brengt onder begeleiding van harpiste Jet Sprenkels en kele liederen ten gehore. Vanaf 12.30 uur geeft Schimmentheater Ultra in de kleine zaal van de Prins van Oranje een voorstelling voor volwassenen. In het voorprogramma geeft cabaretgroep 'De Kuil' een voorstelling van 'Dat mag wel in de krant'. Toneelgroep Dodd geeft vanaf 13.30 uur in de Prins van Oranje een voorstelling voor de kinderen van 'Ka- rius en Baktus' een toneelstuk over tanden en kiezen, snoepen en natuurlijk de tandarts. De stichting Jeugd en Jongerenwerk Goes draait van af 15.00 uur in jongerencentrum 't Beest' de Monty Py thonfilm 'Time Bandit'. Vanaf 16.00 uur wordt in het jazzcafé Nieuwpoort een folkmiddag gehouden. Het festival wordt afgesloten met de première van het stuk 'Geluiden uit de rimboe' door toneelgroep Dodd in de Prins van Oranje (20.00 uur). Spelers zijn Bram Kwek- keboom, Willy Kwekkeboom en Rens Schot. Vanavonddonderdag wordt in de Middelburgse Schouwburg een tweede voorstelling gegeven van het blijspel van Peter Nichols 'Geboren in Blijdorp' (20.00 uur, uitverkocht). Spelers zijn Ellen Vogel, Marijke Merckens en Cor van Rhijn. De Nederlandse bewerking is van Alexander Pola. Vrijdagavond treedt de acteur Arnold Gelderman met zijn programma 'De Lange Nek 'op in hel dorpshuis De Vossenkuil in Oud-Vossemeer (20.00 uur). Vrijdagavond treedt de Vlaamse komiek Urbanus op in het Dorpshuis te Wissenkerke (20.00 uur). Het poppentheater Willem Parcival geeft zaterdag middag in de Vismijn te Vlissingen een voorstelling 14.30 uur). Saar den Hollander speelt woensdagmiddag in pop pentheater Parcival te Middelburg het poppenspel 'Sneeuwwitje' <14.30 uur). Vanavond, donderdag, wordt de film 'La Femme d'a cóté' van Francois Truffaut vertoond in het Zuidland theater te Terneuzen (20 00 uur). De hoofdrollen worden vertolkt door Fanny Ardant en Gérard Depardieu. Het vrouwencafé Trui in Middelburg 'Pand', Kerk steeg 5) vertoont vanaf'Size 10' maatje 38) van Susan Lambert en Sara Gisbon. een korte film over de relatie tussen lichaam en persoonlijkheid (20.00 uur). 'f Kiekkot vertoont woensdagmiddag in het Filmhuis Zuidlandtheater Terneuzen 'Ede en Unku' een film van Helmut Dzubia voor kinderen van 8 tot 13 jaar (15.00 uur). Zaterdagavond wordt in cultureel centrum De Holle in Axel een programma gepresenteerd van operette en musical melodieen door Willy Caron. Henny May en Lieuwe Visser. Onder begeleiding van pianist Henk Broekman brengen zij muziek ten gehore van Franz Le- har, George Gershwin, Rodgers en Hammerstein enLeo- nard Bernstein. <20.00 uun. In de serie Dichter bij Jazz wordt zaterdagavond in het Vestzaktheater te Vlissingen een optreden gegeven door het Harry Miller Kwintet en Johnny van Doom, die uit eigen werk voorleest. Het kwintet bestaat uit Harry Miller, bas. Han Bennink, slagwerk; Mare Charig, kor net; althoom; Wolter Wierbos. trombone, en Sean Ber- gmsaxofoons De organisatie is in handen van Jeugd en Muziek Zeeland. <20.30 uurt. O In de muziekschool in Hulst geven zondag de fluitist Walger van Hauwe en de Japanse luitspeler Toyohiko Satch een concert van werken van Couperin. De Visée, Dieupart, Weiss en Dowland 17e en 18e eeuwsi, Glier- mus, Capirola en Frescobaldi 16e eeuwsien een Japan se volksmelodie van de hand van Satch. 12.00 uur). De sopraan Rachel Ann Morgan geeft zondag in Ka pel Hoogelande een middagconcert met harpbegelei- ding. 14.30 uun Zondagmiddag wordt in het Zuidlandtheater te Ter neuzen een concert gegeven door de gitarist Jtdten Coco en de fluitiste Magdalene Kuhn. 15.30 uun. Op hel pro gramma staan werken van L. Vinci, J S. Bach. A. Stingl, M Giuliani, W. de Vries Robbe. B. Bartok en J. Coco.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19