Brinkman wil jeugd laten betalen voor bibliotheek Sowjet-leider Joeri Andropov: weg naar het communisme is nog lang Kapers Libisch vliegtuig geven zich over in Malta Amsterdams meldpunt voor discriminatie en racisme RAMSES KOPJE KLEINER WETTELIJKE REGELING SCHRAPPEN Hulpje voor boodschappen doen Regering wil leraren werven in Marokko O VEREENSTEMMING MET DOM MINTOFF SPAREN MET DE PLUSREKENING: HOGE RENTE EN TOCH F 3.000,- PER MAAND VRIJ BESCHIKBAAR. Topman Hyster: 235 ontslagen in Nijmegen DONDERDAG 24 FEBRUARI 1983 PZC/binnen-buitenland 13 DEN HAAG (ANP) - De regering gaat in principe akkoord met een verruiming van de mogelijkheden voor gemeenten om bedrijven financieel te steunen. De gemeenten zullen grotere bevoegdheid krijgen bij de huur, huurkoop en koop van bedrijfspanden. Deze maatregelen worden voorgesteld in een rapport van een werkgroep met vertegenwoordigers van rijk. provincies en gemeenten. De regering heeft zich voorlopig akkoord verklaard met de inhoud van het rapport, aldus woensdag het ministerie van binnenlandse zaken- Doel van de werkgroep was de uit 1961 daterende richtlijnen van het rijk aan gemeenten over steun aan bedrijven aan te passen aan de huidige omstandighe den. In de tot nu toe van kracht zijnde instructies is het gemeenten vrijwel onmo gelijk om bedrijven te helpen, noch financieel noch bij huur en verhuur van bedrijfspanden. Ook bij de goedkeuring voor het stichten van industriegebouwen is de bevoegdheid van de gemeenten genng. Voorwaarden voor financiële steun zijn. volgens het rapport, dat de gemeentelijke hulp aan bedrijven niet in strijd mag zijn met het beleid van provincie of rijk en dat de concurrentieverhoudingen niet verstoord mogen worden. Ook moeten de finan ciële risico's voor de gemeenten beperkt blijven. (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Brink man (WVC) vindt dat de wette lijke verplichting in de Biblio theekwet, dat van jongeren geen geld gevraagd raag wor den voor het lidmaatschap van bibliotheken, geschrapt zou moeten worden. In ieder geval vervalt die verplichting voor gemeenten, die zijn aangewe zen voor een proef met gede centraliseerd welzijnswerk. Dit bleek woensdag tijdens de behandeling van een wijziging Ambtenaren beboet wegens belastingfraude HAARLEM (ANP) - Politierechter mr. E. Schreuder in Haarlem heeft woensdag zestien ambtenaren uit Beverwijk wegens belastingfrau de veroordeeld tot geldboetes, va riërend van 2000 tot 15.000 gulden. De ambtenaren hebben verzuimd van 1976 tot 1980 de rente van hun gemeentelijk spaarfonds aan de be lasting op te geven. De ontdoken belasting varieerde van 3000 tot ruim 33.00 gulden per ambtenaar. Officier van justitie J van de Brug gen eiste tegen de ambtenaren, on der wie politiemensen en onder wijskrachten. voorwaardelijke ge vangenisstraffen tot twee weken en geldboetes, die gelijk waren aan de geldboetes die door de belasting dienst waren opgelegd. Deze boe tes liggen tussen de 1500 en 11.000 gulden. De officier zei niet hoger te willen gaan. 'omdat de betrokke nen door alle publiciteit al genoeg zijn gestraft'. De politierechter denkt daar blij kens zijn vonnis anders over. In verband met deze belastingfrau de loopt er ook nog een onderzoek naar de handelingen van het CDA- kamerlid en oud-staatssecretaris Hermes. die enige jaren in de ge meente Beverwijk heeft gewerkt. van de Bibliotheekwet om ex perimenten met decentralisa tie te kunnen houden. De regering wil in een aantal proefge- meenten experimenten ondernemen met gedecentraliseerd welzijnswerk. Die gemeenten moeten een alomvat- (Van ome parlementaire redactie DEN HAAG - De komende jaren is het noodzakelijk uit Marokko leerkrach ten te halen Voor de kinderen van hun landgenoten in ons land. Er is wel ex tra geld uitgetrokken om al in ons land verblijvende Marokkanen een leraaropleiding te laten volgen, maar dat kan op de korte termijn geen oplos- ling bieden. Dit zei staatssecretaris Van Leijenhorst woensdag in de Twee de Kamer. CDA, PvdA en D'66 drongen er bij de bewindslieden op aan al in Nederland aanwezige Marokkanen in te schakelen bij het onderwijs in de eigen taal en cul tuur. Momenteel zijn ongeveer 14.000 Marokkaanse kinderen bij Nederlandse scholen ingeschreven, en dat aantal zal ln 1990 ongeveer verdubbeld zijn. De Kamer sprak zich in meerderheid uit voor de ondertekening van een cul tureel verdrag met Marokko, waarin onder meer het onderwijs aan de Ma rokkanen in Nederland wordt geregeld. Van der Spek (PSP) had om een spoed debat gevraagd om die ondertekening (vandaag om één uur) tegen te houden. Hij kreeg slechts steun van PPR. CPN en Centrumpartij. Het verdrag is een raamovereenkomst, waarbij de uitwerking in de praktijk nog moet worden vastgesteld, aldus staatssecretaris Van Eekelen (buiten landse zaken). Hiertoe wordt een bege leidingscommissie samengesteld uit Nederlandse en Marokkaanse ambte naren. De commissie zal zich buigen over eisen die aan Marokkaanse leraren worden gesteld Bij de opstelling van een Lijst van personen moet de commissie een stemmig zijn, zei Van Leijenhorst. Bo vendien behouden de scholen daarna nog de vrijheid wel of niet iemand van die lijst aan te stellen. Bij de invulling van het verdrag zullen verder de betrokken belangengroepe ringen in Nederland worden betrok ken. Om deze redenen ontkenden de beide bewindslieden ten stelligste dat de regering van Marokko een grotere greep op het Nederlandse onderwijs krijgen. LEIDEN (ANP) - De vakgroep ontioikkelingspsychologie van de rijksuni versiteit in Leiden heeft voor geestelijk gehandicapten en elektronisch gel- drekenapparaat ontwikkeld dat hen in staat stelt zelfstandig boodschap pen te doen Staatssecretaris Van derReijden van ivelzijn. volksgezondheid en cultuur (uweoverhandigde woensdag de eerste zogenaamde Portotro- mc aan directeur drs. G. Arts van de stichting Gemiva in Gouda ten behoeve van zijn patiënten. Met een minimale Tekenvaardigheid kunnen geestelijk gehandicapten de financiële aspecten van het boodschappen doen zelfstandig afhandelen tend plan opstellen wat de inwoners aan welzijnswerk wordt aangeboden. Een onderdeel daarvan moet de open bare bibliotheek zijn met inbegrip van de huidige contributievrijstelling. De experimenten moeten plaatsvinden in Purmerend. Zeeland en Zuid-Limburg. De experimenten moeten volgend jaar beginnen en duren tot 1986. Met de proefgemeenten moet ervaring worden opgedaan voor de invoering van de Ka derwet Specifiek Welzijn, waarin de de centralisatie van het welzijnswerk is ge regeld. De Tweede Kamer gaat in meerderheid akkoord met de plannen van de rege ring- Bij een proef met decentralisatie van het welzijnswerk moeten ook de bi bliotheken meedoen, aldus de kamerle den. Het CDA wil slechts de wettelijke ver plichting voor de proefgemeenten af schaffen, maar de algemene verplich ting moet blijven bestaan, zolang er geen discussie met de Tweede Kamer over is geweest, aldus CDA-woord- voerster Kraaijeveld-Wouters. De proefgemeenten moeten een alom vattend welzijnsplan opstellen en daar bij moet het bibliotheekwerk betrok ken worden, meent Brinkman. De ge meenten moeten daarin ook de vrijheid krijgen om van jongeren contributie te gaan vragen. De regering zegt niet dat de gemeenten dat moeten gaan doen. maar zij wil wel de mogelijkheid ope nen. aldus Brinkman. Hij erkende dat de vrijstelling voor jon geren in 1975 een aanmerkelijke verho ging van het aantal lezende jongeren tot gevolg heeft gehad. Vooral bij groe pen, waar weinig of niet werd gelezen. Bovendien zijn kinderen van etnische minderheden door het afschaffen van bibliotheekkosten „lees-minded" ge worden. De bevordering van het lezen is echter niet alleen het werk van bibliotheken geweest. Ook het onderwijs heeft daar toe bijgedragen, aldus Brinkman. Het is volgens hem daarom nog maar de vraag of de afschaffing van de contribu tievrijdom een vermindering van het aantal lezende jongeren zal betekenen. Verder vindt hij dat niet alle voorzie ningen in deze tijd plots moeten wor den uitgeroepen tot „basisvoorzie ning", die overal gratis aanwezig moet zijn. De bibliotheken kosten het rijk jaarlijks 300 miljoen gulden en een jaarlijkse bijdrage van bijvoorbeeld 10 gulden voor jongeren zou de staat 23 miljoen gulden opleveren. ..Een niet onaanzienlijk bedrag", zei Brinkman. AMSTERDAM (GPD) - Burgemeester Polak van Amster dam wil op het stadhuis een centraal meldpunt instellen voor klachten over discriminatie en racisme. Voor buiten landers die het slachtoffer zijn van discriminerende acties ReüCtiCS zal een beroep worden gedaan op de tolkentelefoon. Klachten die naar de politie worden verwezen moeten snel worden opgenomen. Een speciaal aangewezen officier van justitie zal een verscherpt vervolgingsbeleid hanteren op het gebied van discriminatie en racisme. De stadsreiniging zal bekladde muren zo snel mogelijk gaan reinigen. Dit blijkt uit de nota „Tussen witkalk en zwarthemden" die burgemeester en wethouders van Amsterdam woensdag hebben gepresen teerd. Het gemeentebestuur maakt ernst met een actieve bestrij ding van het groeiend aantal uitingen van discriminatie en racisme in de hoofdstad De directe mogelijkheden die de overheid op dit gebied heeft, moeten volgens de samenstel lers van de nota niet worden overschat, maar het gemeente bestuur moet duidelijk stelling nemen „Al was het alleen al om de slachtoffers van racistische of discriminerende uitla- BRUSSEL-Op de plaats waar op 5 juni in het jaar 1568 de graven van Egmond en Hoorn werden onthoofd in opdracht van Philips II van Spanje, de Grote Markt in Brussel, vonden woensdag opnamen plaats met Ramses Shaffy als Graaf van Egmond voor een van de meest ambitieuze en kostbaarste produkties ooit in Nederland en of België gemaakt voor de televisie: Willem van Oranje. Op de foto het moment waarop Ramses zal worden onthoofd door de beuL LA VALETTA (UPI/AFP/RTR/DPA) - De kapers van de Libische Boeing 737. die op het vliegveld van La Valetta op Malta staat, hebben het toestel zonder hun wapens verlaten. Met de vrouwen en kinderen onder de 159 passagiers kwamen zij naar buiten. keerstoren te ontmoeten na zijn belofte hen niet te zullen terugsturen naar Li- Volgens radio-Malta hebben zij over eenstemming bereikt met premier Dom Montoff, die de onderhandelingen met de kapers voerde, om hem in de ver- biè De Boeing van de Libische luchtvaart- (ADVERTENTIE i tingen duidelijk te maken dat zij niet aan hun lot worden overgelaten". Het optreden van extreem rechtse partijen tijdens de verkie zingen voor gemeenteraad en Tweede Kamer, heeft vorig jaar in Amsterdam geleid tot reacties van politieke partijen, de vakbeweging en ook van buurtgroeperingen die anti-fas cistische comité's oprichtten. Het gemeentebestuur hecht grote waarde aan deze initiatieven en wil groeperingen die dergelijke verschijnselen actief bestrijden, ook materieel on dersteunen. Als oorzaak voor de toenemende intoleratic en discrimina tie wijst het gemeentebestuur een aantal factoren aan. De sterke concentratie van mensen met een niet-Nedcrlandse achtergrond in stadsbuurten waar de economische proble men de afgelopen jaren duidelijk voelbaar zijn. buurten waar het werkloosheidspercentage boven hel landelijke ge middelde ligt. In deze buurten heeft de Centrumpartij een relatief groot aantal kiezers getrokken. Wie spaart, heeft altijd geld achter de hand. U kunt dan makkelijker iets vervangen als 't stuk gaat Of toch iets kopen als 't maandbudget 't eigenlijk niet toelaat.'t Is natuurlijk wel zaak om verstandig te sparea legen een aantrekkelijke rente en liefst zonder 't geld vast te zetten. De Plusrekening is zon spaarvorm. De Plus rekening biedt u momenteel V/2% rente en u kunt toch 3000 gulden per kalendermaand zonder kosten over laten boeken naar uw postrekening. Alleen als u méér overboekt, wordt over het extra bedrag 1% kosten berekend. Bovendien heeft u meteen Plusrekening al het gemak van het thuisbankieren. Als u vóór 17 april 1983 een Plusrekening opent met een minimum inleg van f 50,-, dan ontvangt u f 7,50 premie. U moet 'tgeld dan minstens één maand laten staan. Een folder met alle informatie ligt op het postkantoor voor u klaar. Wè, postgiro rijkspostspaarba; maatschappij werd zondagmiddag ge kaapt tijdens een binnenlandse vlucht van Sebha naar Tripoli en gedwongen naar Malta te vliegen. Na ongeveer 65 uur onderhandelingen stemden de ka pers woensdagmiddag ermee in zich over te geven en de gijzelaars onvoor waardelijk vrij te laten. Sinds de landing zondag hebben de passagiers het zonder voedsel, water of medicijnen moeten stellen. Dinsdagavond verklaarden de kapers dat zij niet als terroristen beschouwd mochten worden maar als tegenstan ders van de Libische regering onder Gaddafi en dat zij liever zouden sterven dan naar Libië teruggaan. De kapers eisten in eerste instantie dat het toestel zou worden bijgetankt voor een vlucht naar Marokko hetgeen door Malta werd geweigerd. Deze eisen lie ten zij dinsdagavond vallen en vroegen een vrijgeleide voor vertrek naar een land van hun keuze. NIJMEGEN (ANP) - De vice-president van het vorkheftruckconcern Hyster in Europa, J. Stoopman, heeft woens dag in een gesprek met de vakbonden meegedeeld dat bij de Nijmeegse vesti ging van Hyster dit jaar 235 mensen worden ontslagen. Voor ruim 160 werknemers zal Hyster op korte termijn ontslag aanvragen. De overige zestig werknemers komen aan het eind van 1983 op straat te staan, aldus Stoopman. Bij Hyster Nijmegen werken nu nog 570 mensen. De reorganisatie bij Hyster komt van daag ter sprake in de vaste kamercom missie voor economische zaken. De Eu ropese Commissie heeft de Britse rege ring om opheldering gevraagd over de financiële steun (ruim 40 miljoen gul den) die aan Hyster is toegezegd. De steunverlening zou in strijd kunnen zyn met de Europese richtlijnen voor con currentievervalsing. MOSKOU (UPI/AFP) - Sowjet-leider Joeri Andropov heeft zijn onderdanen woensdag voorgehouden dat de weg naar het communisme nog lang is en dat iedereen mee moet helpen in de strijd tegen het imperialisme. In zijn eerste grote ideologische commentaar sinds hij ruim drie maanden geleden tot secretaris-generaal van de commu nistische partij van de Sowjet-Unie werd gekozen als opvolger van de overleden Leonid Brezjnev, benadruk te Andropov dat economische ontwik keling de sleutel vormt tot het berei ken van de communistische samenle ving. „Men moet begrijpen dat een goede maatschappij met in een dag tot stand komt. Daarom kunnen we niet zeggen dat de socialistische samenleving al voltooid is", schreef hij in een lang arti kel in het tijdschrift 'Kommoenist'. Volgens Andropov staat de Sowjet-unie „aan het begin van de lange historische fase die tot het communisme leidt'. Sommige burgelijke denkers menen dat het socialisme in de Sowjet-Unie en in de Oosteuropese landen „met in overeenstemming is met wat Marx in gedachten had'. Maar Marx was een kind van zijn tijd en hij wist niet, aldus Andropov, met wat voor omstandighe den de Sowjet-Unie te maken zou krij gen. Het belangrijkste is overigens dat Moskou trouw is gebleven aan het cen trale uitgangspunt van Marx. eigen dom behoort aan de staat en met aan het individu, aldus de Sowjet-leider Arbeid Ook houdt de Sowjet-Unie het beginsel hoog, dat de arbeider het belangrijkste lid is van de samenleving. In ruil daar voor heeft de arbeider zekere plichten jegens diezelfde samenleving, aldus Andropov. De belangrijkste taak waar de econo mie heden ten dage voor staat acht de Sowjet-leider de industriële prestaties van het land te moderniseren en te au tomatiseren. Navolanden De Sowjet-minisler van defensie, Dmi try Oestinov, heeft woensdag gezegd dat de vreedzame bedoelingen van zijn land door de Verenigde Staten ver keerd worden voorgesteld teneinde de plaatsing van NAVO-raketten voor middellange afstand in Europa te rechtvaardigen. Maar hij waarschuwde in een artikel in het partij-orgaan Prwada ter gelegen heid van de 65e verjaardag van de strijdkrachten dat Moskou de midde len heeft om 'doelmatig de ingewik keldste taken op het gebied van de mili taire technologie uit te voeren'. Bonn's ontwapeningsdeskundige Frie- drich Ruth is woensdag naar Moskou vertrokken voor twee dagen van top- overleg. Steeds meer tekenen wijzen er op, dat Bonn niet langer verwacht, dat de Russen in Genève zullen instemmen met de nul-optie voor geen enkele ra ket aan enige kant in Europa. Ruth heeft dan ook opdracht om in de Sow- jet-hoofdstad alle mogelijke compro- misformules over ontwapening met Moskou te onderzoeken. Betere controle Frarts-Beigische grens BRUSSEL (ANP) - Mr. Hans van den Broek, de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken, heeft woensdag in Brussel van de Belgi sche autoriteiten harde toezeggin gen gekregen over een betere per sonencontrole aan de Belgisch- Franse grens. De Belgische autoriteiten hebbsn hem toegezegd vooral de personen controle in de uit het zuiden ko mende doorgaande treinen dras tisch te zullen verbeteren. Boven dien zullen onderdanen van landen die niet tot de Europese gemeen schap behoren in de nabije toe komst nog maar via een beperkt aantal Franse grensposten Belgiè mogen binnenkomen. De betere controle aan de Belgi sche zuidgrens zal volgens Van den Broek ook duidelijk van waarde zijn voor het recente besluit dat de Benelux-landen genomen hebben, namelijk om een visumplicht in te stellen voor onderdanen van Ma rokko, Tunesie en Senegal. Die vi sumplicht treedt op 1 maart in wer king Minister Van den Broek kreeg de Belgische toezegging over een betere personencontrole aan de Frans-Belgische grens woensdag tijdens overleg dat hij voerde met een aantal Belgische ministers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15