Geen oplossing provincie voor verkeer Zaamslag TEDSHOW BELGISCHE BONBONS VAN HET HUIS JAMIN. Al honderden vogels dit jaar slachtoffer van olievervuiling PZC/provincie JAMIN Belgen willen vereenvoudiging walradarketen GEDEPUTEERDE VERWIJST NAAR RIJK Drie spontane' Zeeuwse meiden in de hoofdrol DONDERDAG 24 FEBRUARI 1983 9 Belgische Bonbons. Kleine verwennerijen, overheerlijk. Eindeloos gecombineerd metgeurige noten, pittige caramel, rulle cacao, vruchten en gebrande suikers. Wij maken ze in België en u vindt ze bijjamin. Belgische, Gentse, Antwerpse, Icperse, Brusselse en Zeebanket. 250 GRAM VAN VOOR 500 GRAM VAN10r25 VOOR ANTWERPEN - De Antwerpse Scheepvaartvereniging vraagt zich af, of het ontwerp voor de walradarketen langs de Westerschelde niet kan worden vereen voudigd. In het jaarverslag over 1982 schrijft de vereniging, dat de snelle evolu tie op electronisch gebied dirt wellicht mogelijk maakt, zonder dat aan de kwaliteit afbreuk wordt gedaan. De vereniging meldt dat de Belgische overheid duidelijke aarzelingen heeft over de financiële zwaarte van het project en de hoge exploitatiekosten Het jaarver slag meldt dat Nederland ongeduldig wordt en citeert uit een rapport van rijkswa terstaat over de verkeersveiligheid, dat die op de Westerschelde met bovenmatig slecht is. maar dat een goed begeleidingssysteem voor verbetering kan zorgen Ok Ook bij Belgische instanties wordt, volgens de Antwerpse vereniging, het nut van de walradarketen ingezien, getuige de overeenkomst tussen Nederlandse en Belgi sche bewindslieden over de installatie van een voorlopig Schelde-coordinatiecen- trum in Vlissingen. dat tijdelijk in het gebouw van het Belgische loodswezen zal worden gehuisvest. MIDDELBURG - De provincie Zeeland kan zelf geen directe oplossing bieden voor de verkeers problematiek in het dorp Zaamslag. De werkgroep Veilig Zaamslag moet -opnieuw- aan de bel trekken bij het gemeentebestuur van Terneuzen. Ook kunnen de verontruste inwoners van Zaam slag hun zaak aankaarten bij de regering in Den Haag. De aanleg van een nieuwe weg Driewegen- Terhole, die aan de Zaamslagse problemen een eind zou kunnen maken, is namelijk opgenomen op het ontwerp-rijkswegenplan van het ministerie van verkeer en waterstaat. Bovendien kent het rijk een aantal voorzieningen, waaruit een tijdelijke oplossing -een tunneltje of verkeerslichten installatie-kan worden betaald. Dit zijn de uitkomsten van een gesprek, dat vertegenwoordigers van de werkgroep Veilig Zaamslag woensdagmorgen voerden met gedeputeerde J. de Voogd (WD). Tijdens dat gesprek, dat werd gehou den in het provinciehuis in Middelburg, wezen leden van de werkgroep op de gevaren die de huidige doorgaande pro vinciale weg door Zaamslag met zich meebrengt. „Met name de kruising Pro- vincialeweg-Plein-Polderstraat is le vensgevaarlijk. Onlangs is hier nog een voetganger dodelijk verongelukt", zei mevrouw T. Dommisse van de werk groep. De provinciale weg wordt ge bruikt door het verkeer dat van de boot Kruiningen-Perkpolder komt en Ter- neuzen als bestemming heeft. Al dat verkeer gaat dwars door het dorp Zaamslag. De werkgroep Veilig Zaam slag heeft een onderzoek ingesteld naar de mogelijke oplossingen. In het rap port hierover, dat Jz. de Jonge van de groep woensdagmorgen aan de heer De Voogd overhandigde, noemt de groep onder meer een voetgangerstunneltje, een verkeerslichteninstallatie of een rondweg als mogelijkheden om de ver- keersveligheid in Zaamslag te verbete ren. Hoewel de provinciale weg voor het grootste deel eigendom is van de pro vincie. valt het gedeelte dat binnen de bebouwde kom van Zaamslag ligt on der de verantwoordelijkheid van de ge meente Terneuzen. Omdat het overleg met de Terneuzense bestuurders niet het gewenste resultaat heeft opgele verd, zochten de werkgroepsleden hun heil echter bij de provincie. Omdat de aanleg van de nieuwe weg duidelijk een zaak van lange adem is, moet de werkgroep zich echter óók rich ten op de korte termijn. Ir Landré van Provinciale Waterstaat had daarom uitgezocht via welke regelingen een bij drage kan worden aangevraagd voor bijvoorbeeld een voetgangerstunnel. De werkgroep was teleurgesteld over het feit. dat ze door de gemeente Ter neuzen nooit op deze mogelijkheden is gewezen, waarna de heer De Voogd uit drukkelijk verklaarde dat de gemeen ten in veel opzichten autonoom zijn. Verder verklaarde de gedeputeerde dat de provincie geen voorbereidingen treft voor de aanleg van een rondweg. „Want als die nieuwe weg er komt, dan zou het geld voor een rondweg weggegooid zyn". meende hij. Hij besloot zijn be toog over dit aspect van de verkeers problemen in Zaamslag met de opmer king: „Nu is de gemeente Terneuzen weer aan zet". Gevaarlijke stoffen Van de gelegenheid gebruik makend vroeg de heer A. Stoffels van de werk groep om een verbod van het vervoe ren van gevaarlijke stoffen door Zaam slag van een naar het industriegebied in de Kanaalzone. Hij wces'op de geva ren van het vervoer van ethyleenoxide -'95 keer zo sterk als LPG'- en op die van het transport van radio-actief ma teriaal en van vloeibare ammoniak. „En dan heb ik het maar niet over de vrachtwagens met munitie die door ons dorp rijden". De heer De Voogd kon hier niet nader op ingaan, omdat het vervoer van gevaarlijke stoffen niet in zijn portefeuille thuishoort. Hij zegde de werkgroepleden toe deze kwestie 'in het circuit' te brengen; met andere woorden: te bespreken met die direct verantwoordelijke bestuurders. Woensdagavond ontvingen de bewo ners van Zaamslag een schrijven, waar in de werkgroep 'Veilig Zaamslag' hen oproept brieven en briefkaarten te stu ren aan b en w van Terneuzen en aan de fractievoorzitters in de gemeente raad In die brieven en op die briefkaar ten moet worden gemeld dat de afzen der helemaal achter de acties van de werkgroep staat. Een citaat uit het schrijven, dat woensdagavond huis- aan-huis werd bezorgd: „Het overdui delijk moet zijn dat de bevolking van Zaamslag niet langer aan het lijntje ge houden wil worden, maar dat er op kor te termijn een oplossing moet komen. Steun ons in deze actie en laat in grote getale blijken dat ook u het belang in ziet van een veilige oversteek over de grote weg voor de bevolking van Zaam slag." De werkgroep rekent er op dat de gemeenteraad van Terneuzen op korte termijn een uitspraak zal doen over de verkeerssituatie in de dorpskern. ADVERTENTIE L Moreel VERWEN UZELF 'NS EXTRA LEKKER VOORDEUG. DE LEUKE BOODSCHAPPEN HAAL JE BIJ JAMIN. RENESSE - Op het strand van Schou wen, aan de Brouwersdam en op een aansluitend stukje strand van Goeree, zijn sedert het begin van dit jaar 543 dode vogels geteld, die slachtoffer ge worden zijn van olievervuiling op zee. Daaronder bevonden zich vele tiental len zeekoeten, alken en drieteen-meeu wen. Intussen dreigen er ook meer olie- stookslachtoffers te gaan vallen onder wat minder bekende soorten vogels, zoals de papegaai-duiker en kleine alk, waarvan er deze maand achtereenvol gens vier en één dood werden gevon den op het Schouwse strand. In 1982 werd er landelijk nog geen enkel stook olieslachtoffer onder de papegaai-dui kers gemeld. Maar dit jaar zijn er langs de hele Nederlandse kust al meer dan twintig van deze vogels dood aange- Iroffen. Deze gegevens verstrekt Simon Hart (28) uit Noordwelle, sinds kort coordi nator van de werkgroep Nederlands Stookolieslachtoffer Onderzoek (NSO) voor Schouwen, Goeree, Voorne en de Maasv uc werkgroep NSO beoogt het tellen van stookolieslachtoffers op landelijk niveau te coördineren en een meer systematische aanpak te stimule ren. Wat dit betreft signaleert Hart het ontbreken daarvan op Noord-Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen. waar het naar zijn weten nog niet gekomen is tot een gecoördineerde aanpak bij het tel len, naar het hem voorkomt wegens het ontbreken van de daarvoor benodigde vrijwilligers. Hij betreurt dat. want de bedoeling van de werkgroep is. op sys tematische wijze gegevens te verzame len om de totale problematiek van de vervuiling door olie van de oppervlak tewateren van de Noordzee vaker en de gelijker onderbouwd in de publieke be langstelling te brengen. En anderzijds dienen de gegevens als basis om even tuele trends in de aantallen olieslacht offers op een verantwoorde manier te kunnen registreren. De werkgroep NSO draait volledig op vrijwilligers en ontvangt van geen en kele zijde financiële steun. De sterke groei van het telwerk maakte voor kort de installatie gewenst van regionale coördinatoren. Simon Hart neemt sindsdien een afgerond deelgebied voor zijn rekening. Hij kent de problematiek. „Ik hou me hier in feite al jaren mee bezig", aldus Simon, die zich gelukkig prijst éénmaal een dertigtal van in to taal 65 met olie vervuilde zwarte zee eenden weer gezond en wel te hebben kunnen uitzetten. Uitwisseling De werkgroep NSO werkt samen met verschillende verenigingen, onder meer de beide jeugdbonden voor na tuurstudie (NJN en ACJNj, en met ver schillende vogelwerkgroepen. Ook is er sprake van een bescheiden uitwisse ling van gegevens tussen rijkswater- staal en de werkgroep en maakt de NSO deel uit van bet vogelopvangplan (onderdeel van het olicrampenplani. Landelijk coördinator C. J Kamphuij- sen. meldt overigens in de februari- nieuwsbrief van de werkgroep 'Stooko lieslachtoffer Onderzoek Nederland', dat er in de praktijk van het opvang- plan 'olievogels' weinig terecht komt. „Bij olieslachtoffers en het onderzoek daar naar is het zaak om doeltreffend samen te werken, maar in het veld werkt het opvangplan in het geheel niet", schrijft Kamphuijsen. Binnen het opvangplan zijn de voornaamste in stanties rijkswaterstaat, staatsbosbe heer. vogelbescherming, de vogelop vangcentra. Nederlands Instituut voor Onderzoek ter Zee (NIOZi. rijksinsti tuut voor Natuurbeheer (RINi en de werkgroep NSO. Kamphuijsen „Als de ambtenarij rond het opvangplan met in staat is om te werken als er iets aan de hand is. in plaats van als er gelegenheid toe is, dan heeft een dergelijk opvangplan. hoe mooi de doelstellingen ook zijn. totaal geen zin". De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels, die t-ot eenzelf de conclusie komt wat betreft de op vang van olieslachtoffers. zal donder dagmiddag met minister Smit-Kroes een gesprek hebben over de ernst van de situatie en wat er aan verbeterd zou kunnen worden. Dames van links naar rechts: Isabelle Michielsen, Inge Walhout en Anneke Klaasse De heren zijn proefkandidaten. -rvv- ..-.r**.'- - Geslaagd MIDDELBURG - Bij de Stichting Vak Opleiding (SGO) in Goes slaagden voor de cursus nageltechnieken de dames: W. van de Tol. Oost-Souburg, J. van de Blom, Oost-Souburg. J. W. QuistrBoot, Tholen. C. J. M. Dees-Seymour. Wat voor veel kijkers van de NCRV-televisiequiz het hoogtepunt van de avond schijnt te zijn, is kennelijk voor de deelnemers maar bi jzaak. Het gaat niet om het moment dat de stokjes naar beneden vallen en de 'gelukki ge' winnaar of winnares moet proberen zoveel mogelijk van die dingen te krijgen. Alleen een brandende nieuwsgierigheid naar wat zich achter de coulissen bij de opnamen van de Ted-show afspeelt drijft hen. Tenminste, dat beweren met grote stelligheid de drie Zeeuwse deelneemsters aan wat de NCRV zelf noemt: 'Neérlands meest geëmancipeerde superkoppelkwis zonder huwelijksvoorwaarden'. In het kader van een hele avond televisie van de Nederlands Christelijke Radiovereniging over Zeeland mogen na melijk Inge Walhout uit Goes, Anneke Klaassen uit Wissenkerke en Isabelle Michielsen uit Terneuzen meedoen aan de quiz van de kennelijk populaire snordragende De Braak. Populair want op een advertentie waarin kandida ten voor het gebeuren werden opgeroepen reageerden maar liefst zo'n 250 vrouwen. Daar zijn volgens voorlichter Ad Eve raars de drie eerdergenoemde Zeeuwsen uit gekozen. De criteria die daarbij worden gehanteerd zijn on der meer dat de meisjes spontaan moeten zijn. niet te oud mogen zijn en vooral ongehuwd. Nou. aan spon taniteit laat in ieder geval Anneke Klaassen niets te wensen over. Die huppelde nog tijdens de generale re- petie voor de opnamen, hand in hand het toneel af met een van de zoge naamde proefkandidaten, Richard Schuurmans. Voor alle duidelijkheid in de richting van de bar. Schuur mans heeft samen met twee andere jongens een wat wonderlijk baantje. Hij moet een echte kandidaat ver vangen, want zoals de trouwe Ted- show-kijker ongetwijfeld weet. ken nen de mannelijke en vrouwelijke deelnemers elkaar niet van tevoren. Om de repetities toch enigszins echt te laten overkomen, worden dus proefkandidaten ingehuurd. Schuur mans doet het al voor de 46-ste keer en met veel plezier, zo vertelt hij. Steeds als de quiz in Oss wordt opge nomen is hij van de partij en ook wat hem betreft geldt, niet voor de knik kers maar om het spel. Hij proeft graag de sfeer van het hele gebeuren rond de show, zegt hij, en hij ziet graag vanaf de achtergrond hoe tele visie gemaakt wordt. De 31-jarige Schuurmans (dat zou je volgens een van de deelnemerasters niet zeggen) ziet in iedere show weer wat nieuws, ook al ligt het stramien al een reeks van jaren zo goed als vast. Natuurlijk mogen in een Zeeuwse te levisieavond. aangevuld met Zeeuw se deelneemsters aan de quiz. de spe cifieke spelelementen uit dit gewest niet ontbreken. Vandaar dat enkele Zeeuwse schuimplastic knollen van stal zijn gehaald met als doel het ringsteekspel luister bij te zetten. Het 'hoogtepunt' van de Zeeuwse spelletjes moet waarschijnlijk de ste vig besnorde quizmaster zijn, die staande op en sokkel en met een op gezette meeuw op zijn schouder Mi- chiel de Ruyter probeert voor te stel len. Deze creatie wordt bezichtigd door een groep toeristen van een spe ciaal daarvoor in de arm genomen toeleveringsbureau, die uit de mond van Mieke Bos allerlei wetenswaar digheden over De Ruyter en Zeeland in het algemeen te horen krijgen. De kandidaten moeten deze informatie, die tijdens de repetitie was verpakt in grapjes, aanvullen en krijgen daar punten voor. Vóór de repetitie was de aanwezigen in de zaal met klem ge vraagd niets van de vragen naar bui ten te brengen en op die manier de mannelijke kandidaten aan een ant woord te helpen. Maar we kunnen de spelleiding geruststellen, de vragen waren zo simpel dat ze die hulp waar schijnlijk met eens nodig hadden. Het repeteren op zichzelf wordt voor al gekenmerkt door langdurig wach ten. Toch zitten verschillende toe schouwers. familieleden van deelne mers of medewerkers, geboeid naar het toneel te staren. Zo ook een groep NCRV-correspondenten dat een 'avondje uit' aangeboden krijgt in de vorm van een bezoek aan de opna men van de Tedshow. En ook al wil één van hen steeds weten wat ze wél en wat ze niet op televisie te zien krij gen. het gebeuren maakte diepe in druk. De 20-jarige deelneemster Inge Wal hout uit Goes had nooit gedacht dat ze uitverkoren zou worden voor de opnamen in de Lievekamp te Oss. Ook bij haar komt de magische term 'achter de schermen' regelmatig over de lippen. En ook zij verklaart dat het strijdeffect tussen de deelneemsters onderling er al lang uit is. Wat ze wint is niet meer belangrijk, alleen het feit dat ze meedoet telt. Het is haast ver wonderlijk dat die omroepen er nog van die dure prijzen tegenaan gooien. Noch Inge, noch Anneke hebben van tevoren geoefend in het vangen van de stokjes. Voor beide waren de pro blemen rond de technische uitvoer baarheid van een dergelijke oefening te groot. En veel tijd tussen de repeti ties is er ook al niet. Inge: „De tijd vliegt voorbij. Zo'n dag is zo om." En weg zijn ze weer, niet eens meer on- Tussen de repetities door vertelt Anneke Klaassen dat ze had ge reageerd op de advertentie omdat ze voor de aardigheid wel eens mee wilde doen met iets dergelijks. „Het is weer eens wat anders dan de dage lijkse sleur", vertelt ze. De dinsdag avond en nacht voorafgaand aan de repetitie en opnames heeft ze samen met de andere twee deelneemsters en een aantal NCR V-mede werkers, doorgebracht in een nabijgelegen hotel. Een heel gezellig gebeuren, volgens Anneke, die ondertussen al goed opschiet met haar 'rivalen' die ze tijdens de quiz zoveel mogelijk punten moet proberen teonthouden. Wie er gaat winnen, is volgens haar nog een grote verrassing. Dat is tij dens de repetities nog niet te zien. En natuurlijk weet ze helemaal nog niet wat ze zou gaan winnen: „In ie der geval krijg je bloemen mee naar huis." Quiz-master Ted de Braak in gesprek mei Anneke Klaassen. „Ondanks het gegeven dat het stuk weg waar u over spreekt, in eigendom is van de gemeente, willen wij er best over praten", zei de heer De Voogd. „Het ligt tussen twee stukken provin ciale weg, en is een van de gevaarlijk ste tracé's van Zeeland. Zodoende voe len we ons moreel verplicht om er aan dacht aan te besteden". De gedeputeer de wees erop, dat de opname van de nieuw aan te leg-en doorgaande weg Driewegen-Terhole in het ontwerp- rijkswegenplan, niet automatisch hoeft te betekenen, dat die weg dan ook snel wordt aangelegd. „Wij hebben in Den Haag gepleit voor het versneld aanleggen van die weg. Desondanks kan het, in verband met allerlei procedurele zaken, nog wel ja ren duren voor die weg er komt". De nieuwe weg Driewegen-Terhole waar in dit verband over wordt gesproken, loopt buiten de kern Zaamslag om, en zal dit dorp dan ook van 75 tot 80 pro cent van het huidige verkeer verlossen. De gedeputeerde raadde de werkgroep leden aan, om hun zaak via de Zeeuwse kamerleden te bepleiten in Den Haag. wennig tussen alle snelle jongens en fraaie dames die op en om het toneel lopen. De enige die veel aan zijn oude snelheid lijkt te hebben inge boet is Ted de Braak. Hij sjokt ver moeid over het toneel als ware hij de luie tweelingbroer van de met kwie ke en verende passen rondstappen de spelleider. Af en toe valt bij de repetities uit zijn mond een guitige opmerking te noteren, waarna hij weer met slepende tred naar een hoekje gaat om te wachten tot hij op moet. Die tred is echter 's avonds geheel verdwenen bij de opnamen van de show. Dan zien de liefhebbers van zijn programma hem schier on vermoeibaar en ditmaal zonder bierbuikje en kalend kruintje. Overigens komen niet alleen de vrou welijke kandidaten uit Zeeland. De NCRV is er namelijk ook in geslaagd het accordeonduo de zusjes Wouter- se uit Goes voor een optreden te strikken. Met elk een 'trekorgel' om de hals worden ze nauwlettend gade geslagen door vader Wouterse, die het duo bij elk optreden onder zijn hoede neemt. Een hele woensdag zijn ze in de weer geweest en menigmaal valt het woord Zeeland. Dus de lieden die zich met de promotie van dit gebied bezig houden kunnen zich op de borst kloppen. Of een dergelijke quiz ook reclame voor een provincie kan betekenen zal van de zomer wel blij ken, als vertwijfelde als toeristen ver momde NCRV-kijkers in Vlissingen ronddolen op zoek naar een stand beeld dat op Ted de Braak lijkt. Via de televisie valt het spektakel al eer der te zien, namelijk tijdens de Zeeuwse avond die de christelijke omroep op 11 maart uitzendt. De Tedshow begint dan op Nederland 2, om 19.12 uur. En om nu al te zeggen wie het heeft gewonnen, zou flauw zijn. René Schrier

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11