Van Aardenne ziet geen toekomst voor ketelbouw Eind maart aanbesteding verbouw van veerhavens p'lfgs J* - Ontslag voor 45 mensen bij schoonmaakbedrijven 'Schelde' los van het RSV-ver band RUIM 300 BANEN BIJ MESK HENGELO WEG 'ER WORDT NIETS MEER BESTELD AANPASSINGSWERK DUBBELDEKKERS Nog geen duidelijkheid over enquête RSV Gieterij bedankt de gemeente Middelburg DAG 23 FEBRUARI 1983 Itvotoi PZC/provincie ^Sg&mmRmaaasaam» 7 (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Er is in Nederland geen toekomst meer voor bedrijven die gespecialiseerd zijn in de bouw van grote ketels voor elektriciteitscentrales en dergelijke. Op dat punt moeten de ketel- bouw-afdeling van de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' in Vlissingen en de Maatschappij tot Exploitatie van Stork Ketels (Mesk) in Hengelo het na het afwerken van lopende orders verder maar vergeten. Er zal voor deze bedrijven gezocht moeten worden naar vervangende activiteiten, zo zei minister Van Aardenne dinsdag in de Tweede-Kamercommissie van economische zaken. De kwestie kwam 'even aan de orde in een tussentijds overleg van de kamer met de minister over de gang van zaken bij de ontrafeling van het scheeps- en machinebouwconcern Rijn-Schelde- Verolme. Binnenkort zal een apart de bat over de ketelbouw worden gevoerd. Minister Van Aardenne gaat ervan uit dat er over enige tijd „helemaal geen ketelbouw meer zal zijn in Nederland, omdat er niets meer wordt besteld" Met de levering van ketels voor een cen trale op de Maasvlakte, het verbouwen tot een kolengestookt bedrijf van de thans op gas draaiende centrale bij Borssele, en wellicht toch nog het ver bouwen van de Flevocentrale om ook die voor het gebruik van kolen geschikt temaken, lijkt de koek te worden opge soupeerd. Zekerheid Voor het karwei in Borssele komt 'De Schelde' het eerst in aanmerking, om dat die ook bij de oorspronkelijke bouw betrokken was. 'De Schelde' wil ook bij het werk op de Maasvlakte be trokken worden. Daarover bestaat echter allerminst zekerheid. In de opvatting van de regering zou de ketelbouw in Nederland in hoofdzaak worden geconcentreerd bij de Mesk Door het vervallen van de centrale bij Dordrecht is die verhouding al com pleet zoek. Het binnenkort te houden debat in de Tweede kamer zou er duide lijkheid in moeten brengen. Minister Van Aardenne maakte er gisteren ech ter al geen geheim meer van dat er al spoedig over geen ketelbouw meer te praten valt in ons land. De minister sprak ondertussen tegen dat het in het voornemen zou liggen om van 'De Schelde' de marinewerf af te scheiden en die al dan niet met de dc- fcnsiepool van de Rotterdamse Droog dok Maatschappij en Wilton-Fijenoord samen te voegen. In de Kamer zou de minister ook geen meerderheid heb ben gevonden voor een ontvlechting van 'De Schelde'. Binnen een paar weken moet overigens duidelijk zijn wat de toekomst van de 68 vennootschappen binnen het RSV-con- cern zal zijn. Van de liftenfabriek De Reus staat al vast dat zij op eigen benen verder gaat. Met een groot aantal ande re bedrijven zal dat ook het geval zijn. De bewindvoerders van RSV (datin zijn geheel in surséance van betaling ver keert) hebben hun aandacht eerst ge richt op de vier ondernemingen waar voor de regering geen cent krediet meer wilde verstrekken. De Kamer verlangt echter van de regering dat zij de vier niet zo maar laat vallen. Ondertussen is voor drie van de vier el ders geld gevonden om de februari-sala- rissen te betalen. Voor de vierde Verol- me Elektra) zou een oplossing ophan den zijn. Onzeker is echter nog of de bedrij ven, losgemaakt uit het RS V-con cern, zich zelf zullen kunnen bedruipen, al dan niet onder de hoede van een ge gadigde van buiten. Loongaranties Voor de overige RSV-bedri jven is door de staat geld beschikbaar gesteld voor het betalen van de salarissen over fe bruari. Er zullen echter snel besluiten moeten vallen over de verdere toe komst. omdat de regering niet al te veel geld meer heeft om loongaranties te blijven geven, maar ook om te voor- (Slot van pagina 1) den gezocht, iets dat even sterk geldt voor de MESK in Hengelo. Ijzergieterij Banenverlies bij Dow Chemical in Rotterdam TERNEUZEN - Bij Dow Chemical in Rotterdam zullen in de komende twee jaar ongeveer negentig arbeidsplaat sen verloren gaan op de afdeling ont werp- en constructieactiviteiten. Dat is het gevolg van het besluit van Dow om de komende jaren minder te inves teren in de bouw van fabrieken van bulk-chemicaliën. De maatregel heeft geen gevolgen voor de Terneuzense vestiging van het chemisch concdrn. Op de ontwerp- en constructieafdeling in Rotterdam werken nu nog 185 perso neelsleden. Dat aantal moet in onge veer twee jaar worden gehalveerd. Dow verwacht dat die personeelsverminde ring zonder problemen zal verlopen: er vallen geen gedwongen ontslagen. De ongeveer negentig personeelsleden zul len afvloeien via natuurlijk verloop, vrijwillig vervroegde pensionering en herplaatsing binnen de Europese Dow- organisatic. De directie van Dow Chemical heeft de ondernemingsraad in Rotterdam in middels over het besluit ingelicht en om advies gevraagd betreffende de voorgestelde uitwerking van de perso neelsvermindering Draaiboek voor energiediscussie gepresenteerd DEN HAAG (ANP) - Twee scenario's van de energiediscussie die eikaars te genpool zijn, het industrieel herstel scenario en het milieu-scenario, ver gen een aanzienlijk draagvlak, willen ze ooit gerealiseerd kunnen worden. Beide betekenen een enorme verande ring. Aldus prof dr. Th. C. M. J. van de Klundert, lid van de stuurgroep die de discussie begeleidt, dinsdag in Den Haag, waar de vier draaiboeken waar langs de discussie zich moet voltrekken werden gepresenteerd. De andere twee ajn het referentie-scenario (ongewij zigd beleid) en het arbeidsdelingscena- no. De ijzergieterij in Middelburg en de Machinefabriek Breda krijgen, net als de twee andere uit de groep van de 'verlaten vier' geen boedelkrediet. De bewindvoerders hebben daar ook niet op aangedrongen tot nu toe, aldus de bewindsman. Op de uitdrukkelijke vraag van commissievoorzitter Van der Hek (PvdA) of de deur voor deze bedrijven uitdrukkelijk op slot zit. zei de minister dat hij niet van tevoren 'neen' zal zeggen als de bewindvoer ders alsnog om een krediet vragen. Van der Hek, die eerder op de dag een peti tie van de mensen uit Breda in ont vangst had mogen nemen, noemde die opmerking na afloop een klein licht puntje. Desondanks zei Van Aardenne dat het met op de weg van de overheid ligt om de betrokken bedrijven te steunen. Uit het gegeven dat bij verschillende be drijven de salarisbetalingen voorlopig zijn gewaarborgd, trok hij de conclusie dat er klaarblijkelijk ook opties buiten de overheid om zijn. Van Aardenne stelde dat er voor de gie terij in Middelburg wellicht toekomst kansen zijn, maar weigerde overheids steun. Hij verwees naar de Asselbergs gieterij in Bergen op Zoom. die in afge slankte vorm door een Engels bedrijf werd overgenomen nadat de overheid een vierde steunoperatie had gewei gerd. Op een vraag van Van der Doef PvdA) antwoordde de minister dat de verzelf standigde KMS-groep straks, wanneer zij daartoe behoefte heeft, mee mag doen aan een reddingsoperatie voor de gieterij „De overheid zal daar als aan deelhouder van de KMS géén bezwaren tegen hebben", aldus de bewindsman. Hij wil de Machinefabriek Breda geen overheidssteun geven omdat dat vol gens hem concurrentievervalsend werkt. Van Aardenne stelde dat hij tot nu toe 75 miljoen aan boedelkredieten ter be schikking heeft gesteld. Vooral de klei nere RSV-bedrijven zullen het daar mee moeten doen, een stelling die er op neerkomt dat de bewindvoerders ma ximaal vier weken - tot de nieuwe sa larisbetalingen - de tijd hebben om op lossingen voor deze bedrijven te zoe ken. De andere 75 miljoen - hij had im mers globaal 150 miljoen toegezegd - worden gereseveerd voor de grotere RSV-bedrijven, waar de zaken wat meer tijd vergen. komen dat de bedrijven hun greep op de markt gaan verliezen nu leveran ciers en klanten in onzekerheid verke ren over het voortbestaan van de be drijven. 'De Schelde' komt nu echter boven aan de lijst van af te handelen zaken. Van veel belang daarvoor zal ook het over leg zijn dat donderdag tussen de be trokken kamercommissies en ministers wordt gevoerd over de marinesectoren van zowel 'De Schelde' als RDM-WF Daarbij komt vooral de vraag aan de orde in hoeverre bestellingen voor leger en marine kunnen helpen de bedrijven een goed. nieuw begin te geven. Met na me 'De Schelde' is op zichzelf een goed renderende onderneming. Door de con structie van het RSV-concern zijn win sten van 'De Schelde' echter wegge vloeid naar zwaar verlies lijdende on derdelen van het concern. Minister Van Aardenne wilde niet in gaan op de suggestie van de PvdA'er Van der Doef om te bekijken of een her structurering in de hele scheepsrepa- ratiesector van nut kan zijn. Daarbij zouden dan meer bedrijven betrokken zijn dan alleen 'De Schelde'. Wilton- Fïjenoord, de RDM en andere RSV-on- derdelen. De toestand in de scheepsreparatiesec- tor is op het ogenblik verre van rooskleurig. De Amsterdamse Droog dok Maatschappij heeft net een om vangrijke reddingsoperatie achter de rug en in het Rotterdamse gebied kon digde de werf Nienhuys een inkrimping aan. Van Aardenne gaf gisteren te kennen de zaken liever per bedrijf te willen bezien. Een aanpak van een hele be drijfstak zei hij, gelet op de ervaringen uit het verleden, niet meer te zien zit ten. „Sectorale herstructureringen vertragen de ellende alleen maar", zo zei hij. Minister Van Aardenne. Alleen de lopende orders worden nog afgewerkt en dan is het afgelopen met de ketelbouw in Nederland MIDDELBURG - Rijkswaterstaat be steedt op 30 maart de eerste onderde len aan van de aanpassingswerken. die de veerhavens Breskens en Vlissingen geschikt moeten maken voor de ont vangst van dubbeldekkers. Ir. P. H. van der Weclc van rijkswaterstaat di rectie Zeeland liet desgevraagd weten, dat die eerste fase de veerpleinen geldt. Op 13 april worden vervolgens de werken rond het nieuwe opstelter rein in Vlissingen aanbesteed. Ir. Van der Weele verklaarde, dat het de bedoeling is in de loop van de komende maanden succesievelijk de verschillen de onderdelen van de aanpassing van beide veerhavens aan te besteden In die rij zitten ook hel betonwerk ivia- ducti en de bruggen. Hij verklaarde dat er tussen de verschillende instanties (rijkswaterstaat, NV Haven. Spoorwe gen en gemeente) nog steeds overleg gaande is over verschillende transac ties en beheersmaatregelen, die in ver band met de aanpassingen nodig zijn Gedeputeerde J D. de Voogd i veerdien sten) zei dinsdagavond desgevraagd deze eerste aanbesteding in het kader van de 'ombouw van Vlissingen-Bres- kens 'een zeer positieve ontwikkeling' te vinden Hij wees daarbij op de wrevel die deze week nog is ontstaan in de sta tencommissie verkeer en waterstaat naar aanleiding van de brief met bezul- nigingsvragen' over de bouw van de derde dubbeldekker welke minister Smit-Kroes aan g.s. heeft gestuurd. ..Het heeft, nadat we het voorontwerp voor de dubbeldekker hadden inge stuurd. maanden geduurd voordat we wat hoorden uit Den Haag Dat de aanbesteding van de aanpas singswerken er zit aan te komen - daar ben ik maar wat opgelucht over De aanpassing komt kennelijk in zicht" t V tsHW; j. O li M.F. BRg-UAQ TLGEN KABfNn AO-L BREDA - Enkele honderden werknemers van de met faillissement bedreigde machinefabriek Breda hebben gisteren rond het middaguur de noordelijke Randweg van Breda geblokkeerd. Met deze blokkade protesteerde het personeel legen de weigering van de regering een boedelkrediet voor dit bedrijf beschikbaar te stellen. Bij de blokkade werden onderdelen gebruikt, die in Breda gemaakt zijn voor het Amerikaanse kolengraafproject en voor de produktie van F-16 straaljagers. HENGELO (GPD) - De directie van de Maatschappij tot Ex ploitatie van Stork Ketels (MESK) wil in twee etappes het personeelsbestand met bijna een kwart inkrimpen. Voor het Hengelose bedrijf is het schrappen van het plan tot de bouw van een met kolen gestookte centrale in Dordrecht de directe aanleiding tot de onmiddellijke inkrimping. Op zo kort mo gelijke termijn moeten er 205 mensen uit, voornamelijk via gedwongen ontslag; volgend jaar verdwijnen er minstens nog eens honderd banen. De directie gaat er bij de laatste prognose vanuit dat de produktie van de Nederlandse ketel bouw haar zwaartepunt in Hengelo krijgt, anders vervallen er in 1984 nog,meer arbeidsplaatsen. afdeling engineering, waar 55 directe en 15 indirecte medewerkers hun baan verliezen, en in de indirecte sec- Volgens de directeur van MESK, ir K. van Duinen en J: G. J. Schaeffer, moet er thans versneld worden inge krompen ..om te voorkomen dat we een RSV-situatie krijgen en dit be drijf in de loop van 1935 kapot gaat' Stork Ketels, dat bij zijn start van MESK een aandelenkapitaal van 45 miljoen gulden meekreeg, heeft vorig jaar een verlies geleden van 12 mil joen en zal dit jaar een verlies lijden dat waarschijnlijk nog hoger ligt. „Als we nu geen maatregelen treffen, loopt de zaak financieel vast". Van de 205 arbeidsplaatsen die in de eerste fase worden geschrapt zullen er slechts 25 via natuurlijk verloop verdwijnen. Voor 180 man wordt ont slag aangevraagd. De verhoudings gewijs zwaarste klappen vallen in de tor. waar circa 80 plaatsen worden opgeheven. Verder vervallen in de ketelmakerij 24 en in de montage 22 banen. Bij Stork Ketels werken nu 1264 mensen. Na de eerste afslanking zul len dit er rond de 1060 zijn. „Verder kunnen we nu niet terug gezien de hoeveel onderhanden werk", aldus de directie. Die eraan toevoegde dat volgend jaar niet te ontkomen valt aan een tweede inkrimping waar van ze overigens slechts de minima le omvang kan aangeven. „Veel hangt af van de verdeling van de op- bouwopdrachten. De grote vraag is wat er gaat gebeuren met de centra le op de Maasvlakte en hoeveel werk wij daarvan mee krijgen". Stork Ketels zal ook iets gaan doen aan kostenbesparende maatregelen vooral waar het gaat om diensten verleend door derden RSV DEN HAAG - Het is nog niet duidelijk of de Kamer een parlementaire enquête zal instellen naar de gang van zaken bij RSV in het verleden. Morgen, donderdag, neemt de kamercommissie voor economische zaken een definitief besluit, terwijl gisteren de meeste kamerfracties al schriftelijk reageerden. De houding van het CDA zal doorslaggevend zijn, aangezien de meeste pro gressieve oppositiepartijen - inclusief de PvdA - voor een parlementaire enquête zyn. Het CDA echter komt nog niet verder dan de constatering, dat er een parle mentair onderzoek moet worden ingesteld. Volgens het CDA moet er een bijzondere commissie-ad hoe worden samengesteld, waarin naast kamerle den ook externe deskundigen zitting hebben, zoals bijvoorbeeld mensen van de Algemene Rekenkamer. De meeste partijen willen een snel onderzoek. De PvdA en D'66 denken aan maximaal één jaar. het CDA komt zelfs met een termijn van zes maanden. INKRIMPING WERK VOOR KMS VLISSINGEN - Twee Vlissingse schoonmaakbedrijven heb ben maandag en dinsdag in totaal 45 mensen ontslagen, om dat er voor hen geen werk meer is door de inkrimping van de schoonmaakactiviteiten bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen. Als aan het einde van deze week geen zekerheid bestaat over de betaling van in februari gele verd werk, zo zeggen woordvoerders van de betreffende be drijven - Schoonmaakbedrijf'Bleijenberg' bv uit Vlissingen en Jasperse Schoonmaakbedrijf in Oost-Souburg - zal dat hët einde betekenen van de bedrijven en nog eens vijftien personeelsleden op straat komen te staan. Eind vorige week kregen de schoon maakbedrijven. behalve beide reeds genoemde ook Bleijenberg Vlissin gen bv. te horen dat de schoonmaakactiviteiten bij de KMS met ingang van maandag met 75 pro cent ingekrompen, zouden worden. Alleen Bleijenberg Vlissingen bv kon dit verlies aan werk opvangen omdat men. zo verklaarde directeur C J Bleijenberg, niet volledig afhankelijk is van de KMS Bij de andere bedrij ven is dat wel het geval, zodat men daar onmiddellijk tot ontslag van een aantal werknemers over moest gaan Bij Schoonmaakbedrijf 'Bleij enberg' bv werden maandag 24 men sen op staande voet ontslagen Bij Jasperse kregen dinsdag 21 werkne mers ontslag Bij beide bedrijven was men niet meer in staat de ontslagen werknemers hun loon over februari uit te betalen. Men onderhandelt nu met de bedrijfsvereniging over de overname van de loonbetaling. De problemen bij de schoonmaakbe drijven zyn niet alleen ontstaan door het plotselinge wegvallen van een hoeveelheid werk. maar ook omdat sinds eind november geen betalingen meer zijn gedaan door de KMS Vol gens directeur I. Bleijenberg van Schoonmaakbedrijf Bleijenberg' heeft zijn bedrijf nog ongeveer twee ton .tegoed Ook bij Jasperse heeft men volgens mevrouw J. Jasperse nog een 'aanzienlijk bedrag' tegoed, al wilde zij niet kwyt hoeveel. Onderaannemers Vandaag, woensdag, wordt in het Scheldekwartier in Vlissingen een bijeenkomst gehouden voor het per soneel van de verschillende onder aannemers bij de KMS. Deze bijeen komst is belegd door de gezamenlij ke bonden en begint om 20.00 uur. De werknemers zullen dan geïnfor meerd worden over de stand van za ken en over de mogelijkheden die de bonden hebben om assistentie te verlenen bij gedwongen ontslagen. Het Steuncomité Behoud Werkgele genheid KMS houdt donderdag een bijeenkomst in de RSV-gieterij in Middelburg. Tijdens deze bijeen komst, die om 20.00 uur begint, zal met het personeel van de gieterij wor den overlegd hoe men de bevolking het beste kan informeren over de' toe dracht tot de moeilijkheden bij RSVGM, omdat, zo zei voorzitter J. Scheffers van het steuncomité „er nog veel onbekendheid is onder de bevolking over de motieven van mi nister Van Aardenne". Het steuncomité overlegde dinsdag met een vertegenwoordiging van de Vlissingse middenstand over verder te voeren acties vanuit de midden stand. Daarnaast zijn gemeenten be naderd met het verzoek verkiezings borden te plaatsen zodat daar pam fletten in het kader van acties kun nen worden aangeplakt. De gemeen te Vlissingen heeft inmiddels al toe gezegd daar in de loop van deze week toe over te gaan. Tenslotte houdt het steuncomité op zaterdag 12 of 19 maart, de datum staat nog niet vast, een popmanifes tatie, afhankelijk van de datum in de Vlissingse MTS of sporthal Bas- kensburg. Hiermee hoopt men jon geren te bereiken, zodat zij geïnfor meerd kunnen worden over de stand van zaken bij de KMS. MIDDELBURG - Directie, ondernemingsraad en personeel van de RSV ■giete rij Middelburg hebben burgemeester en wethouders en de gemeenteraad van de Zeeuwse hoofdstad per telex bedankt voor het besluit tol garantstelling voor de salarissen van de werknemers. Zoals bekend nam de raad dit maandag op voorstel van het college. Uitbeta ling van de salarissen over februari en maart dit jaar is daardoor gewaar borgd. Inmiddels zijn gedeputeerde staten dinsdag ook met deze oplossing akkoord gegaan. Eerder ging de bedrijfsvereniging mee met het Middelburg se plan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7