Nieuw woonwagencentrum verrijst toch in Koewacht Vrije radiozender 'Tiger' in België tot zwijgen gebracht Landbouwbeleid ontmoedigt 9 Zaalvoetbalteam Hulst kampioen in de hoofdklas RUIME MEERDERHEID RAAD AXEL VOOR Activiteiten vrouwengilde in Hulst BELGISCHE RTT VERZEGELT ZENDER ZLM-VOORZITTER DOELEMAN IN AXEL WOENSDAG 23 FEBRUARI 1983 AXEL - Het nieuwe woonwagencentrum in de gemeente Axel komt definitief op de Emmabaan in Koewacht. De gemeenteraad van Axel koos dinsdagavond met ruime meerderheid voor die locatie: slechts VVD-wethouder P. T. A. M. R. Apers en het CDA-raadslid W. de Smet (saillant detail: beiden wonen in Koewacht) stemden tegen. „Het gezond verstand heeft het gewonnen", reageerde direct na afloop drs. B. van der Heijden van de stichting Woonwagenpark Zeeuwsch- Vlaanderen namens de toekomstige bewoners. B. en w. van Axel zullen het centrum via een versnelde (artikel 19) procedure trachten te realiseren. Wethouder Apers hield gisteravond on verkort vast aan zijn keuze voor de Em- mastraat in Axel. Hij herinnerde de raad aan de 700 handtekeningen die in bet recente verleden al vanuit Koe vacht tegen de aanleg van het woonwa gencentrum waren ingediend. Als ge volg daarvan keerde hij zich van de Em mabaan. oorspronkelijk ook zijn voor beur, af. Apers stelde vast „Na die bandtekeningenactie ben ik, ik schaam me niet dat te erkennen, omgegaan. Ik vind het onverantwoord voorbij te gaan aan een dergelijke massale afwijzing. De kern moet de locatie accepteren en daarvan is in Koewacht geen sprake." De CDA'er De Smet bestreed het beeld dat de bevolking van Koewacht zich te- een een 'bepaalde' groep mensen had gekeerd. „Het gaat hier", zei hij, „om de prblematiek die kan ontstaan als een te grote groep op Koewacht komt te druk ken." De christen-democraat zei op zich voorstander te zijn van een centrum in Sint-Maartenslaan in Axel met als redeljk alternatief opsplitsing van het centrum over de Emmabaan en diezelf- Sint-Maartenslaan. De Smet: .Scheiding houdt het kleinste risico in..." Maar de gemeenteraad van Axel liet er direct al geen twijfel over bestaan in overgrote meerderheid voor de Emma baan te kiezen. Bij de fracties van PvdA en WD was die keuze zelfs zoda nig vanzelfsprekend, dat zij zich gis teravond niet eens meer in de discussie mengden, maar zich enkel bepaalden tot de stemming. GPV-fractievoorzit- ter J. de Putter had ook slechts enkele woorden nodig om zijn voorkeur voor Koewacht duidelijk te maken. CDA-fractievoorzitter A. Kesbeke wond er geen doekjes om dat er wat hem betreft 'na driejaar gehannes over de locatie voor het woonwagencentrum Wethouder P. T. A. M. R. Apers (rechts) ...tegenstander. SJC houdt 16 april streekkindermiddag in Sluis SLUIS - De streekjeugdcentrale West- Zeeuwsch-Vlaanderen houdt zater- daag 16 april de jaarlijkse streek-kin- dermiddag in gemeenschapscentrum 't Zoute Vestje' in Sluis. Op bet, programma staat ondermeer een taltentenjacht, waarbij wordt ge dacht aan modeshows en playbacken op popmuziek. Na de pauze zal er een alfabet-quiz worden gehouden, waar aan 13 clubs meedoen. De voorberei ding van de middag is in handen van de sectie clubwerk van de SJC. Dia- en filmavond 'De Vink' Breskens BRESKENS - Vogelvereniging Tie Vink' in Breskens houdt vrijdag 4 maart een dia- en filmavond in restau rant 'De Fuyk'. De heer Riemslag van Staatsbosbeheer houdt dan een lezing over vogels. Na afloop worden de kam pioensbekers van het Zeeuws-Vlaamse kwekerskampioenschap uitgereikt door districtsbestuurslid B. de Graaf. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Dansavond voor ouderen Heikant HEIKANT - De afdeling Heikant van de rooms-katholieke bond van ouderen houdt vandaag, woensdag, een dans- en ontspanningsavond in het gemeen schapscentrum 't Heike' in Heikant. Er kan worden gedanst op de muziek van Eug Heymans uit Koewacht. De dans avond begint om 19.30 uur. HULST- Het Katholiek Vrouwengilde Hulst heeft in de komende maanden voor haar leden weer verschillende ac tiviteiten op het programma staan. Donderdag 24 februari staat er voor de Hulster leden in de 'Zuidhal' in Hulst een tennistoernooi op het programma. De wedstrijdleiding is in handen van mevrouw Adriaansens-Courtin. Het Gilde-tennistoernooi begint om 9.00 uur. Na afloop, omstreeks 15 00 uur, worden in de foyer van de 'Zuidhal' de prijzen uitgereikt. Maandag 28 februari staat er een bijeenkomst in het gemeen schapscentrum 'Den Dullaert' op het programma. Tijdens de bijeenkomst die om 20.00 uur begint, zal de heer Phil Bosmans een causerie houden die als titel heeft 'Pleidooi voor een nieuwe le vensstijl'. Dinsdag 1 maart wordt in restaurant Giezen in Middelburg de provinciale Jaarvergadering gehouden. Kandidate voor de functie van voorzitster is me vrouw W, van Nassau-Damen. De jaar vergadering begint om 10.00 uur 's Mid dags volgt een rondleiding door het stadhuis van Middelburg met een film door de heer De Jonge. Donderdag 10 maart staat er voor de leden van het vrouwengilde een uit stapje naar Den Haag op het program ma. De eerste bus vertrekt om 7.20 uur vanaf Koewacht, de tweede om 7.25 uur aan garage Maes in Heikant, 's Middags is er onder leiding van een gids een excursie door de Ridderzaal terwijl de andere groep naar Panorama Mesdag gaat. Verder wordt ook een be zoek gebracht aan het kostuummu seum Vrijdag 25 maart brengen de le den van het vrouwengilde een bezoek aan de Koninklijke Opera in Gent. Voor het voetlicht wordt gebracht de opera "La Bohème van Giaconno Puccini. De opera begint om 19.30 uur. De bus ver trekt. in Heikant bij garage Maes om 18.00 uur. TERNEUZEN - In de Zeeuws-Vlaamsc hoofdklas zaalvoetbal is het Hul- sterse De Ster definitief buiten bereik geraakt van concurrent De Smic- keL De Ster greep de titel via een krappe 1-0 zege op Vermeire/NMB in een wedstrijd, die zelden een hoog niveau haalde. De uitslagen: Racing White - Tem Boys 1-1. Dow - Oude Raedhuis 1-10, Vermeire/NBM - De Ster 0-1, De Tol - Pierrot 5-2 en De Pooter - Fabricom 1-4. Vermeire/NMB - De Ster 0-1 - Ge hinderd door nervositeit bleek De Ster niet in staat tot een impone rende prestatie. De lijstaanvoerder was met de titel binnen bereik zich zelf niet en ergerde zich vcforal aan de leiding van scheidsrechter Jan nis van de Voorde, die een aantal discutabele beslissingen nam en zodoende een niet gering stempel op het duel drukte. De Ster was wel de beste ploeg en schiep zich - na dat Ronnie de Rijcke nog een straf schop had gestopt - de meeste doelkansen. Tot vier maal toe stond het houtwerk de openings treffer echter in de weg. Pas halver wege de tweede helft loodste Lucas van de Voorde de titelkandidaat in veilige haven en konden d" bloe men tevoorschijn worden gehaald: 0-1. De Pooter - Fabricom 1-4 - Inzet was de derde plaats, waar beide teams nog voor in aanmerking kwamen. Fabncom, dat één punt meer had dan De Pooter, was ech ter de meerdere en bleek vooral qua voetbal over meer inhoud te be schikken. Via Jaap Lensen werd het voor de rust 0-1, waarna Ko de Pooter nog in de eerste helft 1-1 deed aantekenen. Twee treffers van Johnny Schelf en één goal van Frans Lensen beslisten in de twee de helft tenslotte het duel. Racing White - Tem Boys 1-1 - On danks drie invallers (onder wie top scorer Benjamin Saey) was Racing White de meest aanvallende ploeg, maar het gebrek aan afmakers bleek een te grote handicap. Hal verwege de eerste helft had Bennie Bommeujn weliswaar de score ge opend, maar na de rust schoot Paul Vermue Tem Boys terug in de wed strijd: 1-1. Dat was ook de eind stand. DOW - Oude Raedhuis 1-10 - Oude Raedhuis had tegen het zich nau welijks verwerende Dow een makje en won uiteindelijk met 10-1 na al bij de rust met 5-0 te hebben voor-» gestaan. Erwin Duyssennck scoor de viermaal voor de formatie uit Biervliet. Robbie van den Hemel driemaal, Jos Dumoelijn tweemaal en Rinus Martens éénmaal. Voor Dow (dat doelman Iwan de Groote een strafschop zag missen) scoorde Ivo Kuijpers tegen. De Tol - Pierrot 5-2 - Voor de rust gaven De Tol en Pierrot elkaar wei nig toe, maar na de hervatting was de thuisclub veruit de beste ploeg. Het was 1-1 halverwege het treffen en na de rust werd het nog 2-2. Maar nadien liep De Tol in snel tempo naar 5-2. Voor Pierrot scoorden Frans Wolfert en Ko Koekkoek en De Tol kwam aan zijn doelpunten via - onder andere - een eigen inzet van Jaap van Tatenhove De stand 1 De Ster 19-33, 2 De Smickel 19-30; 3 Fabricom 19-28; 4 De Pooter 19-25, 5 De Tol 19-21; 6 Vermeire/NMB 19-16,7 Oude Raedhuis 19-14,8 Pierrot 19-14; 9 Racing White 19-12; 10 Tem Boys 18-11; 11 Dow 19-4. Het programma: maandag 28 fe bruari: Dow-De Pooter 20.00 uur. TerneuzeniRacing White - De Smickel 120.45 uur Sas van Gent). VermeirelNMB - Fabncom (20.00 uur Oostburg), Pierrot - Tem Boys (20.30 uur Hulst). De Ster - Oude Raedhuis (21.15 uur Hulst i. binnen de gemeente Axel geen alterna tieven meer voorhanden zijn'. Hij stelde vast dat twaalf woonwagengezinnen (een totale omvang van ongeveer 35 mensen) de kern Koewacht echt niet zal ontwrichten, hoewel hij anderzijds wel aandrong op een intensieve begeleiding bij het integratieproces. Kesbeke: „De taak van b. en w. houdt niet op met het aanwijzen van een locatie." Die integratie echter, zo vindt wethou der J. M. van Schalk en met hem nader hand ook drs. Van der Heijden, zullen de woonwagenbewoners te zijner tijd zelf moeten bewerkstelligen. Van der Heijden: „Integratie is niet iets dat je kimt opleggen, maar iets dat vanzelf komt". En Van Schaik: „Ik ben er van overtuigd dat de kern Koewacht bereid is de woonwagenbewoners op te nemen. De aanhoudende negatieve berichten van enkele uit Koewacht zijn steeds verkocht als bedoeld zijnde de gehele gemeenschap..." Waterlandkerkje kist 11 maart miss T rekker-trek' WATERLANDKERKJE - Het Trekker- trekcomité in Waterlandkerkje houdt vrijdag 11 maart een informatie-avond over de komende Meerminnefeesten in het dorpshuis. Tijdens die bijeenkomst wordt het reglement van de Trekker-trekwed- strijd bekendgemaakt en kunnen deel nemers zich inschrijven- Tevens zal er een Meerminne-miss worden verkozen. Zij reikt de prijzen uit aan de winnaars van de Trekker-trekwedstrijden en de wielerkoers. Als tegenprestatie steekt het Trekker-trekcomité haar in het nieuw. Kandidaten kunnen zich opge ven by de comitéleden of 's avonds aan de zaal. De informatie-avond, die om 20 uur begint, wordt besloten met een dis co-bal met medewerking van de Radio West Express. Ontmoetingsavond alleenstaanden AXEL - Zaterdag houdt de Soos voor Alleenstaanden Axel en omgeving een ontmoetingsavond in 'den Dullaert' m Hulst. De bijeenkomst begint om acht uur. Behalve een bingo is er ook een loterij, terwijl de muzikale omlijsting wordt verzorgd door 'De Williams'. AXEL - „We hebben gewonnen." Ingetogen vreugde dinsdagavond bij de toekomstige bewoners van het nieuwe woonwagencentrum in de gemeente Axel als de raad zojuist de Emmabaan in Koewacht als definitieve locatie heeft aangewezen. „Uitermate tevreden", zegt drs. B. van der Heijden van de stichting Woonwagenwerk Zeeuwsch-Vlaanderen. En: „Die anonieme ac ties in Koewacht, daarmee hebben de tegenstanders van onze komst juist hun eigen graf gegraven. Dat is hun grootste stommiteit geweest..." De entourage gisteravond in de Axel- sen wethouder P T A. M. R. Apers (voorstander van de Emmastraat in Axel) en zijn collega J. M. van Schalk. De WD-wethouder verdedigt zijn standpunt: „Destijds heb ik zelf de procedure tot vestiging van het cen trum in werking gezet, maar ik twijfel sterk aan de inpasbaarheid van het centrum in Koewacht Ik wens niet voorbij te gaan aan handtekenin genacties, ik neem dat risico niet, ik geloof niet in integratie, de bewijzen daarvoor zijn er in Zeeuwsch-Vlaan deren niet..." De aanval van Van Schaik: „Apers zegt en dat zijn zijn eigen woorden, dat woonwagenbewoners normale mensen zyn. maar ze mogen van hem niet wonen waar ze willen. Daarmee wordt zelfs de grondwet aangetast en a verband met de ver bouwing van het stadhuis onderge bracht in het voormalige water schapsgebouw. Een voor Axel onge kende luxe: om en nabij de tachtig belangstellenden: woonwagenbewo ners (elf van de twaalf toekomstige bewonersgezinnen zijn er), de bevol king van Koewacht en drie politie agenten. Maar de gemeente heeft op de toeloop gerekend: de commissie kamer is. compleet met geluidsin stallatie. geschikt gemaakt als pu blieke tribune. Het eerste applaus als burgemeester A. Hack een brief voorleest van het katholiek onderwijs in Koewacht met een afkeuring van de anonieme acties. En de woordenwisseling tus- dat is voor een liberaal een erg beden kelijk standpunt. Laat hij gewoon zeggen dat het hem om de stemmen, de gunst van de kiezer gaat Dat is eerlijk." Waarop Apers weer „Een erg goedkope manier, waarvan ik me distantieer. Ik weiger mee te werken om op een dergelijke manier stem ming te kweken..." Applaus ook na de opmerking van CDA-fractievoorzitter A. Kesbeke dat het enige verschil tussen een woonwagenbewoner en een huisbe woner „de keuze in hun woning is". Een simpele vaststelling. Zijn fractiegenoot W. de Smet neemt een afwijkend standpunt in. Gekant teg<m de Emmabaan veroordeelt hij tevens het woonwagencentrum in Schoondijke ('midden in de winderi ge polder zonder beschutting en met een gevangenishek er rond') als voorbeeld voor het kamp in Axel. Van Schaik reageert: „Schoondijke is geen schoolvoorbeeld, wij gaan het beter doen." STEKENE - De in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen druk beluisterde Belgische vrije radiozender Tiger' uit Stekene is dinsdag middag uit de lucht gehaald. Dat gebeurde om precies tien voor twee door twee controleurs van de RTT (Radio Telefoon Televisie) uit Brussel, nadat die hadden vastgesteld dat het vermogen van de zender meer dan 50 watt bedroeg. De beheerraad van de Belgische vrije radiozender, die op de hoogte was dat er werd uitgezonden met een zender die meer dan 50 watt was, mocht dan ook met lede ogen toezien hoe de zender en de daaraan gekoppelde versterker werden verzegeld. De zender en de versterker vertegenwoordigen een waarde van ongeveer 15.000 gulden. Voor de ongeveer vijfduizend leden die radio 'Tiger' telt, heeft het tot zes uur 's avonds geduurd voordat de zender op nieuw in de lucht kwam. Dat gebeurde met een zender die men volgens een af- Prijskaarting SAS VAN GENT - De buurtvereniging 'Sint Albert' in Sas van Gent hield in het buurtcentrum een competitie-pnjs- kaarting. De uitslag was: 1. O. de Jae ger, 2. J. van Aerde, 3. E. de Causemaec- ker, 4. F. Engels, 5. L de Wit. De volgen de kaarting is de derde vrijdag van maart, wederom in het buurtcentrum, vanaf 19.30 uur. Toneeluitvoering Retranchement RETRANCHEMENT - De toneelver eniging 'Groede' voert zaterdagavond in gemeenschapscentrum d'Ouwc Schoole in Retranchement het stuk 'Hoogspanning' op. Het optreden is een initiatief van de dorpsraad. De voorstel ling begint om 19 30 uur. gevaardigde van de beheerraad nog er gens had staan. Die heeft een vermogen van ongeveer vijftig watt, zodat men daar niet meer mee in de knoei kan ko men. Een medewerker vertelde dat de con troleurs omstreeks kwart voor twee aanbelden cn zich vervolgens legiti meerden als afgevaardigden van de RTT. „Toen ze aan ons vroegen of ze de zender mochten meten wisten we bij voorbaat al dat we fout zaten. In de Bel gische wet staat dat die zender maxi mum 50 watt mag bedragen." Met hoe veel watt, er dinsdagmiddag werd uitge zonden is ook voor de beheerraad nog een raadsel. „Dat hebben ze ons niet medegedeeld," aldus een woordvoer der De beheerraad zit nu met een verze gelde zender en versterker, want de zendapparatuur is ook door de twee controleurs niet meegenomen. Waarom de bijna een jaar in de lucht zijnde vrije radiozender Tiger' dinsdagmiddag werd gecontroleerd is voor de beheer raad en zijn ongeveer vijftig medewer- kers(sters) nog niet helemaal duidelijk. Bij hun vraag aan de controleurs werd geantwoord dat zij een opdracht van hogerop hadden gekregen. Op het hoofdkantoor van de RTT in Brussel kreeg de beheerraad te horen dat er ook van hogerhand opdracht was gegeven. Over de werkelijke reden tast men nog volledig in het duister. Op het hoofdkantoor van de RTT in Brussel was dinsdagavond niemand Gezinsdienst inTerneuzen Gezinsdienst in Terneuzen TERNEUZEN - De gereformeerde en hervormde kerk in Terneuzen houden zondag een aangepaste gezinsdienst in de Temeuzense Goede Herderkerk. Ge reformeerd predikant A. Verhoog uit Temeuzen heeft de leiding. Het thema van deze dienst is: „Jij hoort er ook bil". Er wordt aan meegewerkt door de go spelgroep 'Or Tamin'. maar de bezoe kers kunnen ook zelf zingen en musice ren. De dienst begint om 16.00 uur. voor commentaar bereikbaar. Volgens een woordvoerder van de Bel gische radiozender is het van Tiger' al tijd de bedoeling geweest om regionaal te werken. Dat hield in het gehele Belgi sche Waesland en Zeeuwsch-Vlaande ren. „Dat we daardoor de toegestane limiet van 50 watt moesten overschrij den was ons bekend, maar ook noodza kelijk. Vooral in het Waesland zijn bij zonder veel vrije radiozenders. Nadat om ongeveer zes uur 's avonds 'Tiger1 weer in de lucht kwam, kwa men vele honderden trouwe luiste raars naar de studio in Stekene. Verder kreeg Tiger' in de uren die daarop volgden vele tientallen telefoontjes van trouwe luisteraars en kon men veel nieuwe leden inschrijven. Vol gens de woordvoerder van 'Tiger* gaan de uitzendingen gewoon door en wordt vandaag, woensdag, opnieuw contact opgenomen met de hoogste instanties in Brussel. Volgens de woordvoerder van de beheerraad heeft men wel een idee waarom de inval heeft plaatsge vonden. Hij wilde daar echter dinsdag avond niets over kwijt. AXEL - Het landbouwbeleid in Neder land lijkt er op te zijn gericht de boer te ontmoedigen. „Er wordt." aldus alge meen voorzitter A. J. G. Doeleman van de Zuidelijke Landbouw Maatschap pij (ZLM) dinsdagmiddag voor de kring Axel, „vaak meer gedacht aan kostenverhogende zaken als milieu en hinderwetvergunningen. Dat, terwijl het individuele bedrijf financieel min der heeft opgebracht dan de huidige cijfers van de land- en tuinbouw doen geloven. Gemiddeld heeft de land bouw met minder genoegen moeten ne men dan de doorsnee Nederlander heeft gehad". Doeleman veroordeelde gisteren in het Axelse gemeenschapscentrum 'De Hal- Ie' de voorgenomen bezuinigingen op de landbouwbegroting. Aanvankelijk moest daar 230 miljoen gulden op wor den bespaard, een bezuiniging van tien procent tegenover kortingen op het on derwijs van 6 procent, op verkeer en wa terstaat van 2 procent en op defensie van 0 procent. Doeleman: „De bezuini ging is inmiddels teruggebracht tot 33 miljoen, maar hoe moet dat bedrag wor den ingevuld? Gaan we zelf meer beta len voor keuringskosten, onderzoek en voorlichting?" De ZLM-voorzitter keerde zich al bij voorbaat nadrukkelijk tegen aantas ting van de rijkslandboQwvoorlichting. „De landbouw heelt een objectieve rijksvoorlichting hard nodig. W(j zijn er tegenstander van dat voorlichting van uit het bedrijfsleven gaat plaatsvinden. Wanneer ervoor betaald moet worden, dan zullen de zwakkere bedrijven daar voor moeten opdraaien...". Ook ten aanzien van het fiscale beleid van de overheid vindt Doeleman dat de land- en tuinbouw in een nadelige posi tie wordt gemanoeuvreerd omdat de lastenverlichting met opgaat voor de grond. Bovendien vindt de ZLM-voor- zitter dat er te weinig rekening wordt gehouden met de noodzaak van reser veringen. Geschiedenis Voorzitter M. Boogerd van de ZLM- kring Axel gaf in zijn openingswoord evenmin blijk van optimisme. Hij gaf enerzijds toe dat het jaar 1982 voor de landbouw de geschiedenis zal ingaan als het jaar van de uitzonderlijk hoge opbrengsten, maar betoogde ander zijds dat nog moet blijken of vorig jaar ook financieel gunstig zal uitvallen. „De hogere opbrengsten," aldus Boog erd, „zullen de lagere prijzen moeten compenseren. De pluimveehouderij is ronduit slecht, knolselderij en uien brengen minder op dan de kostprijs Met zijn voorzitter Doeleman bekriti seerde ook Boogerd de Brusselse prijs voorstellen, die omgerekend naar Ne derland neerkomen op een prijsverho ging van ongeveer 1 procent voor zuivel en 0,3 procent voor granen. Boogerd „Dat wordt dus behoorlijk inleveren, waarbij de boer ook wordt gestraft voor zijn prestaties door stralheffingen op met name melk en granen. De boer moet gaan meebetalen om de over schotten weg te werken. Maar de huidi ge overproduktie zal van voorbijgaan de aard zijn slechts een natuurramp of een misoogst is voldoende om de rela tief kleine overschotten te veranderen in een groot tekort". Ten aanzien van de prijsvoorstellen van de EG zei Doeleman dat Nederland zich terughoudend zal opstellen, zich niet zal verzetten tegen de heffing op tarwe en evenmin iets voor interventie voelt. „Er zijn veel zorgen voor de afzet van tarwe in het komend seizoen. De afzet van zuivel leverde de laatste ja ren nauwelijks problemen op, maar ook daarzijn de vooruitzichten minder gunstig." De ZLM-voorzitter zei dat er in de toekomst meer aandacht besteed zal moeten worden aan de kostprijs van de produkten, omdat uitbreiding in de afzet nauwelijks meer te realise ren zal zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 31