Oostburg weigert bodemonderzoek Bouw pijlerdam tijdbom onder werkgelegenheid Eis twee jaar tegen Aage M. voor heling van pandbrieven PZC/ lovooy mode/ Aanpassing betonning Oosterschelde Onbewoonde woning uitgebrand BENW WIL NIET MEEWERKEN AAN DURE OPERATIE almanak VOW NODIG VOOR OPVANG BANENVERLIES Vaste oeververbinding was altijd hersenschim VERDACHTE: NIETS MEE TEMAKEN... Het karwei is geklaard! WOENSDAG 23 FEBRUARI 1983 provincie Bar Het Karrewiel presenteert vrijdag 25 febr. a.s. een live-optreden van de Am. zangeres. Donna Lynton In het voorprogramma een geweldige travestieshow door Roland Sandhövel Bekend van o.a. de Sonja Ba rend Show. Kaarten en inlichtingen aan de bar of telefonisch: 01185-1721, Zwaanweg 12. Koudekerke. Elke avond geopend. Wordt verwacht 3 maart Lee Towers. Vlinder Baden Powel-dag luidt dit jaar een vroege lente in. hopen ive. Het feest van 's toerelds eerste padvinder brengt ieder jaar nog duizenden geüniformeerde kinderen tiaar school. De dochter van één van on ze redacteuren kreeg bij de aanblik van al dat kaki kennelijk een zo- mer-achtxg gevoel Ze bracht een vriendinnetje in kabouterpak mee naar huis om moeder te laten zien wat er moet worden aangeschaft om bij de kabouterij te kunnen wor den ingelijfd. Ze wilde ook graag een pad-vlinder worden. We moe ten toegeven, ook al zijn we de leef tijd wat teboven: het spreekt ons ook wel aan om eens één zomer niet te zoeken naar het rechte pad maar er gewoon wat langs te fladderen Kortom: 't wordt tijd dat het gaat dooien. OOSTBURG - Oostburg u il pertinent niet meewerken aan een provinciaal bodemonderzoek naar de vervuiling van het terrein aan de Zuidzandseweg buiten Oostburg, waar ruim dertig jaar geleden een gasfabriek van de PZEM stond. Het college van b en w vindt dat zeer hoge kosten, waarvoor de gemeente komt te staan bij eventue le sanering van het gebied, in het ge heel niet in verhouding tol het nut van de operatie. „Wij geloven best dat er stoffen in de grond zitten die daar niet thuis horen, maar wij zijn er zeker niet van overtuigd, dat die gevaar voor de volksgezondheid opleveren" zei wet houder J. P. S. A. Thomaes (financiën). Milieugedeputeerde J P. Boersma is van plan het gebied bij de minister voor te dragen om het op te laten nemen in het saneringsprogramma. De minister beslist echter en tegen die beslissing is geen beroep mogelijk. Bij een onente rend onderzoek vong jaar bleek dat in de bodem van het voormalige gasfa briekterrein cyanide, aromaten, zwa vel. feonol, stikstof en zware metalen voorkomen. Volgens het college echter niet in dusdanige hoeveelheden, dat het gif in ontoelaatbare concentraties wordt, opgenomen in de omgeving ge teelde cultuurgewassen. Wethouder Thomaes rekende voor dat achtereenvolgens een nader onderzoek, een saneringsonderzoek en eventueel het uitgraven van de grond en het ont smetten of verbranden ervan zo n twee- eneenhalve ton gaat kosten. Hiervan komt een tientje per inwoner idat is 185.000 gulden i voor rekening van de gemeente en daarnaast nog eens tien procent van het resterende bedrag, zo dat de kosten in totaal ruim 190.000 gul den zullen belopen. Dat de kosten voor de gemeente zo hoog uitvallen komt door een nieuwe regerling die onlangs door de staten is aangenomen. Voor dien droeg de gemeente tien procent van de kosten van sanering, terwijl de rest voor rekening van het rijk kwam. ..Als statenlid voor de VVD heb ik enke le maanden geleden fel geprotesteerd in de commissie milieu dat deze regel voor de Zeeuwse gemeenten ontoelaatbare financiële gevolgen zal hebben, maar mijn bezwaren werden weggewuifd' zei Thomaes ..Ik constateer dat er van uit 'de abdij' geen enkel gevoel voor de samenleving bestaat", merkte Tho maes nijdig op. Geen plannen De wethouder merkt verder op dat er in het geheel geen plannen bestaan het ge bied ooit te gebruiken voor bijvoor beeld woningbouw en dat het gebied buiten de bebouwde kom van Oostburg ligt. „Het bedrag dat we bij sanering op tafel zouden moeten leggen staat in geen verhouding tot schade, die moge lijk kan ontstaan." Waar het Oostburg- se college zich vooral aan stoort is dat de kosten op de nek van de gemeenten terecht komen, terwijl de PZEM 'vrij uit' gaat. Thomaes stelt zich op het standpunt dat de PZEM de veroorzaker is van de vervuiling en dat de vervuiler dan ook dient te betalen. ..De PZEM. een semi-overheidsbedrijf, beschikt over gigantische reserves. Het is nogal wat om gemeenten, die zo'n beetje noodlijdend zijn, te laten opdraaien voor die kosten De gemeente Terneuzen voelde daar niets voor. En een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur lichtte dins dagochtend in Middelburg toe waar om niet. Er is, zo meldde hij, in Terneu zen duidelijk sprake van een daling van het vervoersaanbod. Dat heeft tot gevolg dat de Taxicentrale, die met een dag-en-nacht-bezetting draait nu al moeite heeft om op normale wijze te functioneren. En dat heeft weer gevol gen voor de wachttijden. Terneuzen ziet dan ook weinig mogelijkheden voor een nieuw bedrijf. Overigens meldde de vertegenwoordiger van de gemeente dat er tot nu toe op het stad huis geen klachten over te lange wachttijden zijn binnengekomen. De gemeente wil wél bekijken of de sla pende vergunningen moeten worden ingetrokken, maar tot een heruftgifte heeft het dan niet automatisch te ko men. Potters tijdens de zitting: „Het is toch eigenlijk te gek'' Ik beschik over een ruime praktijkervanng. Wat ik mis is een of ander papiertje. Moet het daar op stuklopen? En dat. terwijl de caféhou ders in Terneuzen steen, en been kla gen..." ZIERIKZEE - Een onbewoonde bijwoning van een pand aan de Engelse Kade in Zierikzee is dinsdagavond volledig uitgebrand. Het uitslaande vuur leek aanvan kelijk omvangrijk, maar de brandweer die met drie bluswagens ter plaatse was, had al na enkele minuten spuitwerk de brand onder controle. De eigenaresse van het pand had het huis al geruime tijd te koop staan, zij vertoeft nu in Amsterdam. Het was dinsdagavond onbekend of zij tegen brand verzekerd is. De politie vermoedt dat het vuur is aangestoken door kinderen. Brandweerlieden bezig met het blussen van de brand aan de Engelse Kade in Zierikzee. i ADVERTENTIE i krijgt het rijk minder belastingop- nonsense-bezuinigingsdrift, waardoor brengsten". de problemen van het ene ministerie op Hij waarschuwde voor'de grenzeloze no het andere departement worden afge- Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - De provincie Zeeland heeft in de afgelopen dertig jaar niets anders gedaan dan een hersenschim achterna jagen bij haar pogingen om de Vaste Oeververbinding Westerschelde gerealiseerd te krijgen. De opeenvolgende kabi netten hebben dit brug-tunnelproject, dat begin januari definitief door de minis ters Smit-Kroes en Ruding werd getorpedeerd, nooit echt gewild. Zo ziet in grote lijnen de belangrijkste conclusie eruit van een groep onderzoekers verbonden aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen, die de gang van zaken rond de VOW hebben bestudeerd. Hun rapport verschijnt in de loop van dit jaar. maar de groep Nijmegenaren heeft de voornaamste conclusie alvast gepubliceerd, aansluitend op de politie ke actualiteit in Den Haag waar de ka mercommissies voor verkeer en water staat én financien vandaag (woensdag) met de ministers Smit en Ruding over leggen. Eén van de meest opvallende constate ringen van de onderzoekers is dat de oeververbinding tijdens het kabinet- Den Uyl bijna tot een ministerscrisis heeft geleid. De standpunten van de mi nisters Westerterp van verkeer en wa terstaat, één van de weinige voorstan ders van het project, en Duisenberg van financien lagen zo ver uit elkaar en „de zaak liep zo hoog op, dat diegene die zijn zin met zou krijgen weg zou gaan", aldus de onderzoekers. Slechts door het nemen van een besluit voortdurend weg te schuiven, kon het kabinet-Den Uyl een ministerscrisis over de oeververbinding voorkomen, en tegelijk de dreiging weg nemen dat één van de bewindslieden z'n politieke nek zou breken over een op het landelijk vlak gezien toch marginaal project als dat van de oeververbinding. Het principe-besluit om de VOW wél aan te leggen, genomen door het kabi net-Van Agt-Wiegel, moet volgens de groep onderzoekers gezien worden als een reactie van het CDA op de gang van zaken tijdens het kabinet-Den Uyl. Al les waar de PvdA tegen was moest, zo verklaren de Nijmeegse onderzoekers de houding van het CDA, nu wél door gaan. De samenvatting die de Nijmeegse uni versiteit over de VOW-studie heeft ge publiceerd. werpt weinig nieuw licht op de zaak. De onderzoekers concluderen dat de niet aflatende weerstand van de opeenvolgende ministers van financien voldoende is geweest om de aanleg van de brug-tunnel-combinatie te verhinde ren. Dat gegeven is bekend: bijna altijd heeft de politieke wil ontbroken om de aanleg door te zetten. Weliswaar deed 'Den Haag' steeds beloften, maar die bleken op het 'moment supreme' ner gens toe te verplichten. De onderzoekers stellen dat vanuit Zeeuws perspectief gezien het onlo gisch is om de oeververbinding aan te leggen op de plaats waar nu de veerbo ten tussen Kruiningen en Perkpolder heen en weer varen. Meer voor de hand had gelegen om vast te houden aan het meer centraler gelegen tracé Temeu- zen-Ellewoutsdijk. OOSTKAPELLE - „Naast de problemen bij De Schelde, kan Zeeland in de toekomst nóg een probleem van deze omvang verwachten. Als de eerste fase van de montage aanbreekt bij de stormvloedkering in de Oosterschelde, worden daar de eerste bouwvakkers overbodig. Nu al zijn in Zeeland meer dan tweeduizend bouwvakkers werkloos. Daarom moet de Vaste Oververbinding Westerschelde worden aangelegd Niet alleen om de werkloosheid te beteuge len, maar ook om Zeeuwsch-Vlaande- ren een betere infra-structuur te geven. Want van de grotere delen van de pro vincie Zeeland is juist daar de werkloos heid het grootstWoorden van deze strekking sprak A. A. Bal dinsdag in Oostkapelle. Hij woonde als landelijk hoofdbestuurder van de Christelijke Federatie Overheidspersoneel een ka derbijeenkomst bij van de districtsraad Zeeland van de CFO, die werd gehou den in het CNV-vakantieoord 'Bos en Duin' m Oostkapelle. De CFO is de CNV-bond voor personeel werkzaam bij de overheid, de gezondheidszorg, in het welzijn en in de sociale werkvoorzie ning. De kaderbijeenkomst stond vooral in het teken van de jeugdwerkloosheid en werd door ongeveer zestig kaderleden bijgewoond. De heer Bal. die tot voor kort voorzitter was van de Werkend e Jongeren CNV, ging uitgebreid in op de problematiek rond de RSV-bedrijven, en waarschuw de voor de enorme uitstralingseffecten van de dreigende inkrimping van De Schelde, waardoor in Vlissingen een werkloosheid van veertig procent zou kunnen ontstaan. Uitvoerig stond hij stil bij de oorzaken en gevolgen van de steeds stijgende werkloosheid. In dit kader sprak de heer Bal over de frictie werkloosheid, de onderbestedings- werkloosheid en de uitstotingswerk loosheid. Als mogelijke oplossingen noemde de heer Bal een overeenstemming van alle betrokken partijen met betrekking tot het te voeren beleid. Verder zei hij: „Werkloosheid is geen natuurramp, waar niets tegen te doeh is. Zelfs tegen natuurrampen kunnen we ons bescher men, dus tegen werkloosheid ook. De gehele economie wordt bepaald door menselijke beslissingen. Er zijn dus an dere beslissingen mogelijk. Ik zeg al tijd, wat door mensen is gemaakt, kan ook door mensen worden veranderd", aldus de heer Bal. Voorts achtte hij allerlei vormen van arbeidstijdverkorting (ATV) noodzake lijk. „Per bedrijf of bedrijfstak moet worden bekeken hoe zulke zaken het beste kunnen worden ingevuld en be taald." De hoofdbestuurder stelde ook, dat het voor de overheid slechts zeven procent scheelt of iemmand werkloos is of werkt, „Iemand die werkt, betaalt be lasting en premies. Een werkloze daar entegen doet van alles minder, dus Bermbrandje in Arnemuiden ARNEMUIDEN - De brandweer van Arnemuiden heeft dinsdagavond een bermbrandje geblust langs de spoorlijn in de buurt van de Burgemeester Lan- theerweg in Arnemuiden. Het brandje is vermoedelijk ontstaan, doordat eer der op de dag in de omgeving gras werd afgebrand. Rond 19.45 uur werd de brandweer gewaarschuwd, dat de berm in brand stond. Met enkele vuurzwepen kon erger worden voorkomen. ZEEUWSE wenteld'. „Als de minister van onder wijs bezuinigt, worden onderwijzers werkloos, maar die onderwijzers vragen dan bijstand aan de minister van socia le zaken" Tenslotte pleitte de heer Bal voor de jongeren. „Jongeren berusten niet al tijd in hun werkloosheid. Ze nemen al lerlei initiatieven, zoals het opzetten van projecten en bedrijfjes. Maar jonge ren die iets willen komen dan met aller lei instanties in aanraking, zoals Kamer van Koophandel, gemeentelijke dien sten en afdelingen, WWV-commissies, sociale diensten en dergelijke." Hij nep zijn gehoor, voor het merendeel be staande uit ambtenaren, op om jonge ren hierbij van dienst te zijn en om hen alternatieven aan te geven wanneer een bepaald project niet kan worden ge steund. De voorzitter van de districtsraad Zee land van de CFO. de heer A. P. van Mou- rik. brak in zijn toespraak een lans voor de principiële bezinning op de uit gangspunten van het systeem van de sociale zekerheid. Ook was hij van me ning, dat de christelijke vakbeweging wel eens een te afwachtende houding had aangenomen in het verleden. Na de toespraken discussieerden de deelnamers aan de dag over een aantal stellingen, die in kleinere groepen wer den besproken. De boeien die jarenlang dienst deden in en om de Oosterschelde, liggen nu in Vlissingen bij hel maritiem district Scheldemond. Gortstraat 32-34, Middelburg Telefoon 01180-12508. gelijkt ontvallen. Mr. Bouma vroeg dan ook om vrijspraak. Het hof doet 8 maart uitspraak. De zaak tegen de 35-jarige A. F. de B. (Bruijn) uit Rotterdam, die eveneens van heling van de pandbrieven wordt verdacht, werd dinsdag voor onbepaal de tijd uitgesteld. Zijn advocaat liet, na dat De B. bij verstek tot 2,5 jaar was veroordeeld, weten dat hij alsnog elf ge tuigen wil laten horen, van wie vijf in Zwitserland. Hoewel de procureur-ge neraal wat tegensputterde en gewag maakte van vertragingstactieken, stond het hof dit verzoek toe. TERNEUZEN - De ex-taxichauffeur M. Potters uit Terneuzen vindt dat ge deputeerde staten van Zeeland de ge meente Terneuzen moeten bewegen hem een vergunning te verlenen als ta xi-ondernemer. Potters ging bij gs in beroep tegen een besluit van b. en w. van Terneuzen hem geen vergunning te verstrekken, voornamelijk omdat de markt verzadigd is, maar ook omdat Potters niet over de vereiste papieren (certificaten) beschikt. Dinsdagochtend lichtte Potters z'n zaak toe tijdens een zitting van de eer ste kamer uit gedeputeerde staten on der voorzitterschap van commissaris der koningin dr. C. Boertien. Potters, die boogt op een ervaring van zeven jaar als taxi-cauffeur, kwam met een handtekeningenlijst van horeca-onder- nemers die hem steunen op de proppen „De caféhouders in Terneuzen klagen steen en been over de wachttijden. Bel len ze. vooral 's avonds en 's nachts een taxi, dan duurt het soms een half uur tot een uur voor de taxi voorrijdt." Zestien horeca-ondememers plaatsten hun handtekening op de lijst van Pot ters en steunden daarmee zijn verzoek alsnog een vergunning te krijgen. In Terneuzen zijn twee taxibedrijven actief: de Taxicentrale (Boonei. die over 17 vergunningen beschikt en Van den Hemel, die 2 vergunningen heeft. Verzoek van Potters: neem de 'slapen de vergunningen' - de Taxicentrale heeft één zo'n vergunning - terug en verdeel ze opnieuw onder een aantal ge gadigden Moeite Vanaf morgen donderdag 24 februari zijn we weer open! Komt u eens kijken naar onze nieuwe voorjaarscollecties voor dames en he ren. ADVERTENTIE VLISSINGEN - Het maritiem district Scheldemond van het Nederlandse loodswezen is begonnen met het vervangen van de boeien in de. Oosterschelde en de vaargebieden rondom de Oosterschelde. Het is de be doeling dat de beboeiing en de betonning daar wordt aangepast aan een Europees systeem voor de binnen vaart, dat Signivaarwaterraarkering wordt genoemd. Het komt erop neer dat de boeien die tot nu toe zwart waren, groen worden. De schijningsboeien worden rood DEN HAAG - De procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. H. A. van Ee, heeft dinsdag twee jaar gevangenis straf geëist tegen de 40-jarige Rotterdammer Aage M. wegens heling van pandbrieven. De rechtbank in Middelburg veroordeelde Aage M. vorig jaar tot 2,5 jaar cel. Vorige week nog legde het gerechtshof in Arnhem hem een straf van vier jaar op wegens zijn betrokkenheid bij de voorbereiding van een overval. De geruchtmakende pandbrievenzaak waarin M. betrokken zou zijn geweest. vier onherroepelijke veroordelingen tot straffen van een half tot twee jaar. Drie speelt het openbaar ministerie al vanaf zaken, waaronder die van Aage M„ zijn eind 1978 parten. Tot dusver vielen er nog onder de rechter. De pandbrieven van de Westland/ Utrecht Hypotheekbank, die aen waar de van 6 tot 8,5 miljoen gulden verte genwoordigden, bevonden zich in een ijzeren kist die in september 1978 werd gestolen uit een berging onder een fiat gebouw aan de Maasstraat in Middel burg. Ze waren daar door de Belgische zakenman Leon Maes aan een kennis in bewaring gegeven. Aage M. heeft volgens de procureur-ge neraal beging oktober 1978 een aantal van deze papieren in een jute zak over gebracht naar een slijterij in Rotter dam. Hiervoor ontving hij van de eige naar van de slijterij 140.000 gulden. Ver schillende getuigen hebben dit beves tigd, aldus de procureur-generaal. Het hof begon dinsdag met het verhoor van de 35-jarige slijter. Tegen de politie had de Rotterdammer gezegd dat Aage met groen en de lichtboeien veranderen van aanzicht en karakter. Het district Scheldemond is met de verande ring begonnen in de Zandkreek, die inmiddels is aange past. Verder worden de Krabbekreek, het Veerse Meer en de Oosterscnelde bewesten de Zeelandbrug onder handen genomen. Over de voortgang van de werkzaam heden kunnen schippers informatie krijgen bij de ver keerspost Hansweert of op marifoonkanaal 22. De aan passing moet half mei gereed zijn. Lezing Rozekruisers MIDDELBURG - Het Rozekruisersge- nootschap houdt vrijdag 25 februari een bijeenkomst met een lezing in ge bouw De Sóhakel te Middelburg. Het thema is 'Schijn-geluk en ware wijs heid'. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. M. een jute zak met waardepapieren had afgeleverd op het kantoor boven zijn slijterij. Deze verklaring trok hij la ter echter in. De man liet aan de leden van het hof weten dat hij Aage M. nooit geld heeft gegeven. Omdat zijn zoontje destijds ernstig was verbramd, had hij aan de politie maar wat verteld, zo zei hij dinsdag. De verdediger van Aage M., mr. Bou ma, sprak de vrees uit dat zijn cliënt ten onrechte zal worden veroordeeld. De hoofdschuldige in deze pandbrieve- naffaire, wiens zaak overigens is terug verwezen naar de rechtbank in Mid delburg, zou er alles aan hebben ge daan om de schuld op Aage M, te schui ven. „Zijn verklaringen zijn door de rechtbank gebruikt om Aage M. te ver oordelen. Ze zijn echter ondeugdelijk en bijeengeharkt." Ook al zou het hof bewezen achten dat Aage M. de jute zak bij de slijterij heeft afgeleverd, dan nog zou er geen sprake zijn van heling, aldus mr. Bouma. „Voor heling is winstbejag en grove schuld no dig. Mijn cliënt kreeg echter geen ver goeding. Verder kon hij niet weten dat de pandbrieven van diefstal afkomstig waren." In werkelijkheid zou de voormalige meesterkraker echter mets te maken hebben gehad met pandbrieven. „Ik heb helemaal geen verstand van die dingen", zo liet: de verdachte zich veron-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2