Freek de Jonge: 'Ik ben meer ludiek dan illegaal' Kamer brengt bezuiniging toneel tot de helft terug uuanfluim now Slagerij Blankenburgh PZC/radio -tv en kunst VARKENSFILET SPEKLAPJES SCHOUDERHAM i KRASJES V5 VoPtwm£imiT£iT} vmvi KftmoHm MUILWIJK VLISSINKN VPRO BRENGT VANA VOND DE MARS' 'De Mythe' in Goes en Middelburg 'PROLOOG'EN 'NIEUWE KOMEDIE' WERKEN DOOR •.'OENSDAG 23 FEBRUARI 1983 20 alle aanbiedingen geldig t/m woensdag 2 maart 500 gr. 7.45, kilo 13.90 500 gr. 3.95, kilo 5.95 7*. -f -f -t :-f -f -t -f -f -f -f f -f -f i 150 o 7c gram L.Lu -a j boeren- levervvorst - 250 gram 1.85 bauern cervelaat- WORST 'OOgram 2.25 eier- salade '50 gram 1.45 I LANGE DELFT 55, MIDDELBURG Eerste kwaliteit Altijd extra voordeel Vers van het mes Korte Noordstraat 49-51, Middelburg, tel. 12914. Extra voordelig deze week: 1 1 kilo ribkarbonade 1 kilo varkensfilet 1 kilo dikke riblappen 1 kilo mager spek 11.50 10.50 13.50 14.00 500 gram bietstuk 500 gram hachévlees 500 gram nasivlees 500 gram varkenslever 1 kilo mager gerookt spek 11.50 6.20 6.20 2.80 Speciale reclame voor uw diepvriezer: 10 kilo magere runderlappen 162.00 10 kilo scbouderkarbonade78.00 10 kilo doorregen runderlappen 110.00 5 kilo hachévlees55.00 5 92.00 150 gram schouderham 150 gram ontbijtspek 100 gram roompaté gepaneerde schnitzels per stuk biefstuk tartaar per stuk 2.10 1.49 1.10 1.55 1.40 Bestellingen vanaf 20 kilo worden zonder prijsverhoging thuisbezorgd. Heidetuin bij uw huis7 Tennisbanen om de hoek7 Blijvend vrij uitzicht7 Marmeren keuken7 Café op loopafstand7 Tweepersoons badkuip7 Zet 't groot in de krant, want Je huis in de krant brengt mensen over de vloer. En de makfelaar weet van wanten en kranten [SCHOUDER {VADE rrjGf&ar-a PAARDE «sa LATTEN* slacpbl! &SBS& Minimiw mmm iDoor Jacques J. d'Anconai Ik ben meer ludiek dan illegaal". Een korte melding van Freek de Jonge. Wie de mededeling verneemt, moet vaststellen dat hij het niet bedoelt als een excuus, maar als een schreeuw. De uiterste consequentie van de positie die hij kiest. Hij wil niet gevangen zijn in een rubriekindeling en voelt geen donder voor een zacht plekje in een politiek hok. Als Freek de Jonge vanavond tweeeen- half uur lang op de VPRO-televisie een punt zet achter een fascinerende thea ter-trilogie. vraagt hij meer naar een af stemming dan naar een mening. Na De Komiek'in 1980 en De Tragiek'in 1981. is hij met een verbluffende creativiteit met 'De Mars' gekomen. En opnieuw gaat hij te keer. minder obsederend misschien Of is dat een kwestie van ge wenning? Z n krankzinnig sterke oude jaarsavondsolo bij de IKON-televisie onder de titel 'De Openbaring' ligt in een ander vlak. is meer cabarettesk en van herkenbare actuele elementen doortrokken. Getuigender ook. 'De Mars' gaat - verteld in vijf regels - over een man van het uiterst traditione le vader-type in confrontatie met zijn zoon. een natuurzuivere anarchist. Pa redt het niet, verliest het gevecht en verloedert. Op het moment dat de zoon als lid van de Rote Armee Fraktion een gijzeling uitvoert, sterft de oude. In beelden en woorden, in springen, dansen, duizend gebaren en een uitput tend bewegingsschema speelt Freek de rollen van die vader, die zoon en de ver teller. Hij wisselt ze voortdurend tegen elkaar uit om duidelijk te maken wat naar mijn ervaring, het hoofdthema is: de bijna neurotische dwangmatigheid waarmee we gedwongen worden een in geslagen weg aan te houden. Onrust Freek verspreidt onrust om hoe dan ook te ontkomen aan de vaste kaders en kluisters, of je hem komiek, cabare tier, entertainer, of eenvoudigweg con ferencier wilt noemen, doet er niet toe. Zijn theatershow heeft de bedoeling dingen te laten zien die clownesk zijn. Volgens zijn eigen ervaring wil hij niet direct de wereld veranderen. „Ik ver schijn en vul de avond". Freek de Jonge is clown en verhalen- man. In die functie doet hij kennelijk zijn best om juist niet de artiest te spe len. Hij ontkomt echter nauwelijks aan zijn theatrale krachten en sticht ook in deze show verwarring, zaait twijfels en trapt muren omver nadat hy ze zorgvul dig heeft opgetrokken. By hem heerst altyd symboliek, zoals hij zichzelf steeds corrigeert in de loop van het ge beuren om zich niet vast te leggen. Daartoe kiest hij absurde zijsprongen van een tv-quiz, de Ark van Noach en andere varianten in tomeloze kolder en uitbundigheid, maar met een onder stroom van een noodlotsaanzegging Je wordt ingedeeld, concludeert hij, dit illustrerend met de verwisselbaarheid van de rol van gijzelnemer en gyzelaar. Die dwingende gevangenschap van het systeem is een deel van zijn boodschap die hij vastlegt in rhetoriek, proza, poë zie en een lied. Freek de Jonge paait zijn publiek niet en vraagt de mensen steeds op zijn woorden te letten, waar bij hij net doet alsof een zwak geheugen hem parten speelt. Maar in wezen wil hy Toneelgroep 'Expressie' in Kuiperspoort MIDDELBURG - Het theatergezel schap 'Expressie' uit Heerlen verzorgt zaterdag 26 februari een opvoering van het stuk 'De ware vriend' in het Kuiper- spoorttheater in Middelburg. 'De ware vriend' is een stuk uit 1680 van de Ita liaan Carlo Goldoni. De organisatie is in handen van de Stichting Middel burgs Theater. De voorstelling begint om 20.00 uur zeggen dat niks deugt en dat je niet eens meer je eigen verleden kimt opra kelen Hij zegt dat het triest is dat je alle kan ten op kunt zolang je niet beweegt en prijst zijn eigen betekenisloosheid aan, terwijl hij aan het slot in de epiloog toch een beroep doet op verwondering en vertrouwen. De vraag is in hoeverre het lukt om net als de hoofdpersoon na de bevnjding uit de gevangenis niet op zoek te gaan naar nieuwe bindingen. In die stelling is 'De Mars' heel persoon- lyk. Freek zegt dat het zijn eerste thea- terproduktie is waarbij hij zich min of meer heeft neergelegd by de rol die hy in dit leven te spelen heeft. „Kon ik me vroeger nog wel eens verzetten tegen mijn eigen leukheid of grote onbegrip uit de zaal. of te grote gretigheid, dit maal liet ik gods water over gods akker lopen. Ieder artiest voelt zich miskend en het grootste deel van zyn werk komt voort uit de frustratie daarover". De voorstelling is ontstaan uit impro visatie. Freek zegt in het begin: „Ik ga u een verhaal vertellen van een man". Het is een doorlopend verhaal, dat hij probeert duidelijk te maken door tal van terzijdes, zoals: „Dit is even een noodgreep. Het is niet allemaal even sterk wat ik doe. Dat kan je maar het beste toegeven, dan kun je altijd nog minister-president worden..." Freek de Jonge verzorgt in Zeeland twee inspeel-voorstellingen van zijn nieuwe programma 'De Mythe'. Vrijdag 1 april treedt de cabaretier op in de Prins van Oranje in Goes en zaterdag 2 april geejl hij een voorstelling in de Schouwburg in Middelburg. Freek de Jonge: „Ik verschijn en vul de avond". Meisje beweert dochter van Paul McCartney te zijn WEST-BERLIJN lAPl - Een West- duitse rechter heeft dinsdag een proces waarin moet worden vast gesteld of ex-Beatle Paul McCart ney de vader is van een 20-jarige Berlijnse, Bettina Hiibers, om niet nader bekend gemaakte redenen uitgesteld tot 25 maart. Dit is door rechtbankfunctionarissen gemeld Bettina maakte de zaak zelf aan hangig en zei 'vol vertrouwen' te zijn dat McCartney haar natuurlij ke vader is McCartney ontkent dit Hij was met persoonlijk aanwezig en werd vertegenwoordigd door een uit Londen afkomstige advo caat De 40-jange moeder van de eiseres, Erika, zegt dat Bettina het resul taat is van een hefdesaffaire die zij met de voormalige Beatle had toen deze nog een onbekende popzanger was in Hamburg in 1961. CONCERTZAAL, MIDDELBURG Ensemble Harmomcon' ■Frans Vester.fluit, Jan Schoot, hobo. l'iet Honingh. klannct; Brian Pollard.fagot; Vincente Zarzo, hoorn; Jacques Holtman. viool; Jürgen Kussmaul, altviool; René van Ast. cello en Anthony Woodrow, contrabas). Op het programma: werken van Nisle, Sperger en Spohr. Organi satie: ,Uit' in Zeeland. 'Harmonicon' in de Middelburgse Concertzaal had dinsdagavond wat mij betreft op voorhand twee dingen mee. Om te beginnen de samenstelling van de groep, in omvang zich bevindend tussen strijkkwartet en kamerorkest, tussen servet en tafellaken eigenlijkze ven tot negen musici, verdeeld over strijkers en blazers. Septetten en nonet ten - ze zyn geen alledaagse bezetting zelfs niet in een met muziek redelijk ge voede concertzaal, ze zijn zeer spaar zaam op een Zeeuws concertpodium. Wat hun verschijning - ten tweede - ook de aandacht waard maakte nog voor er één noot had geklonken, was de pro grammering. Niet, omdat die, in idioom, bleef hangen -n Duitsland en de (vroege) romantiek. Wél, omdat 'Har monicon' voor de gelegenheid ook het stof had geblazen van werk van vry wel twee onbekenden, de muziekmeesters Johan Friedrich Nisle (geboren 1782) van wie het septet in Es voor fluit, klari- Kerncentrales We lazen in de krant, dat de kerncentra les met gesloten kunnen worden, om dat het 5 miljard gulden zou kosien. Dat is de ene kant van de medaille, maar aan de andere kant staat er de gezondheid en het leven van ons en van de generaties, die na ons komen, op het spel Ook de werkers in de kerncentra les lopen gevaar, als er door een mense lijke fout of door andere redenen iets mis zou gaan. Regeren is vooruitzien, werd ons geleerd, maar in de praktyk schynt het toch anders te gaan. gezien de uitspraken van de regenng. Er wordt over onze gezondheid en leven beslist alsof het niets is Een regering wordt geacht het volk te vertegenwoordigen, dus rekening te houden met de wensen van het volk. De meerderheid van het Nederlandse volk wil geen kerncentra les open. wat dan ook de uitkomst van de Brede Maatschappelyke Discussie mag zyn. Het geld. de Mammon, is hier dus kennelyk weer belangrijker. Met Hamsburg is blijkbaar nog niet vol doendeleergeld betaald Waarschuwin gen worden nog steeds in de wind gesla gen en wanneer iemand weigert in een kerncentrale te werken, krijgt hij ont slag, anno 1983. Als men dan toch in termen van geld wil denken, zou ik de volgende vraag willen stellen. Wat gaan de schadeloosstellingen kosten aan mens en goederen, als er iets mis gaat. Aan de Brede Maatschappelijke Dis cussie is een flink bedrag ter beschik king gesteld, maar de uitslag daarvan zal geen verandering brengen in het uit eindelijk besluit van de regering of de kerncentrales open blijven of niet. Aan ieder, die tegen kerncentrales is. we gens de gevaren van straling, kunnen wy maar één goede raad geven en wel deze stuur een aangetekende brie) naar de regering en stel hen bij voor baat aansprakelijk voor eventuele ge volgen en schades voortvloeiende un ongelukken met de kerncentrales. Ver zekeringen keren bij calamiteiten nieti uit. dus ook niet bij een ongeluk met een kerncentrale Laat de heer Lubber.' nu maar alvast de acte van berouw gaan leren, want dat zal hard nodig zyn Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa (door mijn schuld, door mijn schuld, door mijn allergrootste schuld i Wie zei: „Ik wist het niet A M de Kort-Stomebrink W S M de Kort Roosevellstede 63-22 Goes Menselijke waarden Als 17 jarige maak ix me geen zorgen over economie of werkloosheid Het zijn wel problemenma ar ze zy n klem verge leken met het probleem dat ons nu be sluipt Wat is er over van onze menselij ke waarden? Als de mens al pryzen uit reikt voor een foto met lyken erop, het leed van die palestynen brengt meneer Moyer weer 5 000 gulden op Maar Ne derland kan ook trots zijn met de eerste prijs in de categorie new features' die volgens my beter 'no future' kon heten En voor ons is het zeker no future als we later ook als 'volwassenen' moeten ge dragen. Als je als fotograaf je brood moet verdienen met een fotocollectie van lyken. dan ben je écht zielig Ik heb meer respect voor die journalisten die voor de rechten van levende mensen vechten, die daarvoor hun leven wagen en soms het ook verhezen Na nader in zien had ik ook mee moeten doen aan de World Press Photo wedstrijd Ik heb nog een foto van een cavia, die is inmid dels ook dood Werkloos maar toch hap py Francois Schaut Azaleastraat 38 Temeuzen Van onze kunstredactie) DEN HAAG- De Tweede Kamer heeft dinsdag een wijzigingsvoorstel van PvdA en CDA aangenomen, waarmee wordt bereikt dat er op de toneelsector 1,65 miljoen gulden minder wordt bezuinigd dan aanvankelijk in de bedoeling lag van minister Brinkman van cultuur. De bewindsman wilde een korting van 3.2 miljoen. Een motie van het CDA over de instelling van een landelijke werkgroep die vóór 1 mei a.s. nieuwe voorstellen voor de herinrichting van het orkestenbe- stel moet doen. werd - zoals verwacht - met algemene stemmen aanvaard. Het is de vraag in hoeverre aanvaarding van het toneel-amendement van bete kenis is voor het voortbestaan van Pro loog en Nieuwe Komedie: de minister houdt nog steeds vast aan opheffing van beide gezelschappen met ingang van het nieuwe seizoen ('83-'84Een meerderheid van de Kamer staat op het standpunt dat door de vermindering van het door Brinkman beoogde bezui- nigingsbedrag met 50 procent beide groepen in ieder geval tot 1 januan 1984 moeten kunnen blijven doorwerken. Het CDA wilde aanvankelijk 1,2 mil joen minder op het toneel besnoeien; de PvdA 15 miljoen Deze voorstellen zijn vervolgens „in elkaar geschoven" Dat heeft geresulteerd in eerder genoemd. Iets groter bedrag dat het toneel dit jaar minder moet inleveren De dekking van het bedrag is gevonden bij de posten ..internationale betrekkingen' en „al gemeen". Bovendien is er bij het budget voor studiebeurzen in het buitenland, vooral belangrijk voor balletdansers, een kwart miljoen weggehaald. Een woordvoerder van de Raad voor de Kunst zei dinsdagmiddag dat deze be slissing rampzalig is voor Cc mogelijk heid van Nederlandse kunstenaars zich in andere delen van de wereld te oriën teren. Moties De Tweede Kamer heeft eveneens acht moties aanvaard, die werden inge diend tijdens de behandeling van de cultuurbegroting op 13 december van het vorig jaar. Zij hebben betrekking op de volgende zaken: - De regenng moet snel nagaan wat de gevolgen van de bezuinigingen zijn op de kunstzinnige vorming (motie-Nies- sen, PvdA. tegen stemden VVD en de kleine rechtse partijen); - Het moet werkloze kunstenaars mo gelijk worden gemaakt hun activiteiten voort te zetten met behoud van een uit kering imotie-Beinema, CDA. tegen PvdA. CPN. en PSP»; - De mogelijkheden tot aankoop van beeldende kunst en het verlenen van opdrachten aan beeldende kunste naars moeten worden uitgebreid ten einde de inkomenspositie van deze be roepsgroep zo min mogelijk aan te tas ten (motie-Beinema. CDA. tegen D'66, CPN. PSP en klein rechts), - Realisering op korte termijn van een pensioen- en afvloeiingsregeling voor dansers die recht doet aan de betekenis van het ballet in ons land (motie- Schreuders, CPN: tegen stemden WD en de kleine rechtse partijen); - Vóór 1 mei aanstaande moet minister Brinkman een nota aan de Kamer over leggen waarin een samenhangend be leid op het gebied van de beeldende kunst en kunstenaars is neergelegd imotie-Schreuders. CPN. tegen VVD, D'66 en klein rechts), - De minister moet samen met de lage re overheden op korte termijn een in ventarisatie maken van de negatieve gevolgen voor de kunst van het systeem van koppelsubsidies en oplossingen aandragen (motie-Niessen, PvdA; te gen alleen de Centrumpartij i; - De minister moet snel een oplossing vinden voor de bedreigde werkplaats functie van het Van Gogh-museum in Amsterdam (motie-Wessel-Tumstra. D'66; tegen Centrumpartij). - Vóór 1 juli 1983 moet de regering een meerjarenbeleid formuleren voor de monumentenzorg dat het om zich heen- grypend verval van monumenten een halt toeroept (motie-Van der Vlies, SGP; geen tegenstemmers) Een motie van het kamerlid Willems (PSPl, die beoogt dat bezuinigingen op kunst niet mogen leiden tot verminde ring van de toegankelijkheid van de kunst (dus bijvoorbeeld geen verho ging van de toegangsprijzen voor to neelvoorstellingen, concerten en mu sea), werd door de Kamer verworpen. Dat gebeurde ook met een motie van het PPR-kamerlid Lankhorst, waarin minister Brinkman verzocht wordt voorrang te geven aan vernieuwingen in de muziek (jazz, geimprovis muziek, popmuziek, muziektheat net, fagó't,"hoorn, viool, altviool en con trabas (gisteravond plus cello) werd ge speeld er. Johann Mattias Sperger (1750-1812), wiens trio voor de - op zich al ongebruikelijke - combinatie van fluit, altviool en contrabas men had meegenomen. Helaas: ten tijde van de pauze was dui delijk, dat althans mijn verwachtin gen aan de royale kant waren geweest. Dat lag niet aan de uitvoerenden. Inte gendeel: die zetten hun niet geringe vakmanschap voor Nisle en Sperger ruim in. Het lag - wat mij betreft - aan de muziek. Met name Nisle's spetet leek deze luis teraar zeer conventioneel van snit - maar zo'n septet moet wel eerst worden uitgevoerd om te kunnen vaststellen, dat er weinig van blijft hangen. Sper- gers trio had in dit opzicht het voordeel van een voor die tijd ondernemende rol verdeling. waarbij de opmerkelijke so listische bijdragen voor de contrabas aan Anthony Woodrow zeer besteed waren. Nisle bleek - na de pauze - nog de pech te hebben, dat z'n septet werd opgevolgd door het 'Grand Nonetto' (fluit, hobo, klarinet, fagot, hoorn, viool, altvioolcello en contrabas) van tijdgenoot Louis Spohr (1784-1859). ..Als componist", heet het in een lexi con, „was hy een romanticus van het zuiverste bloed, zoetgevooisde melo dieën. bij voorkeur voorzien van beval- lig-chromatische harmonieën, in een kleurrijk instrumentaal gewaad gesto ken, vormen zijn grote kracht". Een ge neralisering, die nochtans zeer wel kan dienen voor zijn 'Groot Negental', zo welsprekend, zo fris van taal, zo be gaafd per deelnemend instrument of per instrumentale groep ingekleurd, dat Nisle's Septet er naast tot een vry- wel steriel gebeuren verbleekte 'Har monicon'. op volle sterkte, speelde sterk en zorgde voor een gaaf evenwicht in klankbeeld. Dit in afwijking van het musiceren vóór de pauze, toen in Nisle's werk niet zelden sprake was van - men vergeve my de sportterm - enig vel- doverwicht van de blazers. De zwier van Spohrs muziek en de gloed van 'Harmonicon's spel werden, in het ap plaus. overgenomen door de redelijk bezette zaal. Kees Cijsouw Jubileum NCRV met serie over Abraham Kuyper (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - De NCRV is van plan het 60-jarig bestaan volgend jaar te vieren met een dramaserie over het le ven van Abraham Kuyper, de gerefor meerde voorman uit het begin van de ze eeuw. Aan een scenario wordt op het ogenblik gewerkt door Jelte Rep, ter wijl de regie uiteindelijk in handen zal zijn van Bram van Erkel. Voor het produceren van de serie wordt door de drama-afdeling van de NCRV al enkele jaren research gepleegd Het verfilmen van de levensgeschiedenis van de grondlegger van de Anti-Revo lutionaire Partij past goed in het jubi leumjaar van de christelijke omroep en daarom wordt ernaar gestreefd de pro- duktie volgend jaar op het scherm te brengen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 20