Knetemann superieur in de laatste tijdrit Zege van sterk Luctor STANDPUNTEN BOTSTEN IN ZEEUWSE SPORTRAAD JANNES VI IN DER WAL NIET ERKEND Titel mixedteam Goes binnen bereik 'ALTERNATIEFSTE' ELFSTEDENTOCHT OP EEN DROOGJE PZC/sport ROOKS ONTTROOND ALS LEIDER elftal weer een dag naar Zeeland Pfaff liep een liesbreuk op Versluys blijft bij Eindhoven Toto en lotto Zes Zeeuwen reden tocht uit WOENSDAG 23 FEBRUARI 1983 15 ROTTERDAM - Het bestuur van de trfrelddambond (FMJD) heeft na een protest van de Sowjet-dambond, die weigerde Jannes van der Wal te erken nen als wereldkampioen, besloten een dubbelrondige ac.htkamp om de we reldtitel te houden. De Nederlanders Harm Wiersma, Jannes van der Wal, Rob Clerc. de Russen Anatoli Gant- warg, Aleksander Beljakin en een nog nader aan te wijzen speler uit de Sow- jet-Unie, de Afrikaan Dedje Kouassi en de Amerikaan Vladimir Kaplan zijn de deelnemers. De winnaar van de achtkamp mag zich wereldkampioen noemen. Oud-wereld kampioen Harm Wiersma heeft de mo gelijkheid de nieuwe wereldkampioen uit te dagen De FMJD wil hiermee de titel herwaarderen. Een datum voor de achtkamp staat nog niet vast. Het protest van de 8owjet-dambond was gericht tegen Jannes van der Wal als wereldkampioen. Van der Wal be haalde de titel in Sao Paolo, maar de Sowjet-dammers konden daar niet aan meedoen, omdat de Braziliaanse auto riteiten de spelers inreisvisa weigerde. Daarop besloot de Russische dambond Van der Wal niet als wereldkampioen te erkennen. De FMJD heeft het protest van de Sowjet-Unie bestudeerd en kwam tot de conclusie dat Van der Wal wereldkampioen blijft, totdat de win naar van de achtkamp bekend is. De Sowjets hebben zich daar uiteindelijk bij neergelegd met de opmerking dat in hun ogen Van der Wal geen 'echte' we reldkampioen is. VLISSINGEN - Het Belgische voetbalelftal komt op 21 april weer een dag naar Zeeland. De bondscoach van de Belgen, Guy Thijs, liet deze week weten dat hij zijn selectie in de voorbereiding op een wedstrijd tegen de DDR mee naar Yerseke zal nemen. Zoals ieder jaar gaat de Belgische ploeg voor een vistocht de Ooster- schelde op. 's Avonds wordt er een wedstrijd gespeeld in Axel. Het Zeeuws elftal is de tegenstander van de Belgen. De technische commissie van de KNVB in Zeeland gaat in de ko mende weken een Zeeuwse ploeg selecteren. Het is de bedoeling dat er een tweetal selectiewedstrijden worden gespeeld. BEZIERS - Gerrie Knetemann heeft dinsdag op indrukwekkende wijze de wielerronde van de Middellandse Zee gewonnen. Ln de afsluitende tijdrit over 23 kilometer rond de plaats Beziers sloeg de specialist zeer hard toe. Steven Rooks, de trotse leider in het algemeen klassement, moest in de tijdrit evenals de overige coureurs diep buigen voor het meesterschap van Knetemann, die het parkoers aflegde in 32 minuten en 35,5 seconden. Dat komt neer op een gemiddelde snelheid van 42,352 kilometer per uur. Geme. Knetemann in zijn befaamde itijl als tijdrijder. Hij greep gisteren de emdzege in de ronde van de Middel landse zee. De ploeg van Peter Post beheerste de ronde van de Middellandse Zee trou wens volledig. De ploegleider maakte de triomf van Knetemann niet mee. om dat hij eerder met de geblesseerde Bert Oosterbosch naar Nederland was te ruggekeerd. Oosterbosch kwam zon dag zwaar ten val en liep diepe vlees wonden op aan zijn linkerhand en zijn linkerbeen. Het herstel zal ruim tien da gen vergen. Ook zonder Oosterbosch en Jan Raas, die wegens een abces in de mondholte niet deelnam, was de Post- brigade superieur. Leo van Vliet nam de taak van Raas als sprinter waar en zegevierde in twee etappes. Knetemann hield zich betrek kelijk rustig, maar hij was voortdurend HÜNCHEN- Jean-Marie PfafT, de doel man van Bayern Munchen en het Bel- rische voetbalelftal, is voor ten minste' ks weken uitgeschakeld. De 29-jarige Pfaff heeft maandagmid dag tijdens de training een blessure op gelopen. De medische staf van Bayern constateerde een liesbreuk Groenewegen trainer bij Noormanen WESTKAPELLE - Wim Groenewegen volgt Jan van de Dries op als trainer van Noormannen uit Westkapelle Groenewegen bereikte overeenstem ming met het bestuur van de Walcherse club voor een eenjarig contract. Julius Sohilait is volgend seizoen de tweede trainer bij Noormannen, terwijl Huub de Pagter als jeugdtrainer een contract voor een jaar tekende. VLISSINGEN - De Zeeuwse voetbal trainer Ad Versluys heeft zijn contract bij Eindhoven met een jaar verlengd. Het bestuur van de Brabantse club. die tiende staat in de ranglijst van de eerste divisie, heeft die beslissing gisteren ge nomen Versluys werkt voor het eerste jaar by Eindhoven. Hij was in de jaren daarvoor trainer van Zaamslag en Ter- neuzen DEN HAAG - Zowel de eerste als de tweede prijs in lotto nummer zeven is niet gewonnen. Twee deelnemers moe ten de eerste prijs delen in toto 7. Zij krijgen ieder een bruto bedrag van ruim 21.000 gulden. De resultaten van de sportprijsvragen zijn Lotto 7 Pnjzenbedxag 1.669 802.- Eerste prijs veen winnaar Tweede prijs geen winnaar. Derde prUs. 87 winnaars, die ieder bruto ƒ8450.60 ontvangen Vierde prijs 5112 win naars. uitkering 109,70 Vijfde prijs 85 384 «tnnaars. uitkering 5,-. De jackpot voor lot to 8 bedraagt 120.461.40 Toto 7. Prijzenbedrag: 140.561,-. Eerste prils: 2 win naars, die ieder bruto 21 084.10 ontvangen. Tweede prijs 35 winnaars, uitkering 803,20. Derde prijs 854 winnaars, uitkering 82,20 Toto-gelijk 7 Pnjzenbedrag 17.843.- Eerste prijs geen winnaar Tweede pnjs geen winnaar Derde Ph)s 49 winnaars, uitkering 140.70 Vierde prijs. 1073 winnaars, uitkering 8,70 Dejack- pot voor toto-gelijk 8 bedraagt 1608.96 Cljferspel 7 Zes cijfers goed. geen winnaar Vijf cijfers eoed 2 winnaars. Vier cijfers goed: 27 win naars. Drie cijfers goed: 238 winnaars Twee cijfers goed 2527 winnaars. MIDDELBURG - De meningen botsten dinsdagavond in de bestuursvergade ring van de Zeeuwse sportraad in Mid delburg over het commentaar van het dagelijks bestuur op een nota van het Nationaal Sport Overleg (NSO), die handelde over de ontwikkeling van de recreatiesport/sportieve recreatie. Het NSO stelde zich op het stand dat de 'ontwikkeling van de 'recreatiesport' geclaimd moet worden door de georga niseerde sport. Het dagelijks bestuur van de soortraad was het daar niet mee eens en meende, dat die taak is wegge legd zowel voor de sportbonden als voor andere organisaties, zoals die op sociaal-cultureel terrein. Met name sportraadadviseur Hans de Ridder em sportraadlid Jan Schaal je kwamen daar tegen in opstand: zij stelden zich geheel achter de NSO-nota. Hans de Ridder constateerde, dat de georganiseerde sport in het vérleden in derdaad een afwachtende houding heeft aangenomen maar ze heeft dan ook minder instrumenten in handen dan de andere organisatievormen. Hij pleitte er dan ook voor om de sport wél die instrumenten als professionele mankracht ter beschikking te stellen, zodat ze optimaal de ontwikkeling kan aanpakken Jan Schaalje oordeelde, dat de georga niseerde sport praktisch onbetaalbaar wordt door de verschuiving naar de re creatiesport. „Vele georganiseerde sporters, met name in de voetbalsport, zeggen, dat het hun te duur wordt, waarna ze voor een gulden een potje recreatief gaansporten. Daardoor moet de georganiseerde sport straks door te weinig mensen betaald worden" Sportraadlid Wout Hoogendoom hield er een andere mening op na: „Vanuit de recreatiesport zie ik de georganiseerde sportbeoefening komen" Schaalje: „Maar het voetbal is wild voetbal ge worden". Volgens sportraad-vice voor zitten!. Punselie sluit het één het ander toch niet uit. En-en „Je kunt toch evengoed en-en stellen, de ontwikkeling van de recreatiesport zowel door de georganiseerde sport als door de andere organisaties. Ik denk. dat we nog in oude kaders denken- De andere organisaties, waar de recrean ten zich bij aansluiten hebben net zo veel recht op overheidssteun als de georganiseerde sport, die in de toe komst juist de grote stimulans zal zijn". De Ridder: „Daar gaat het juist om. Wie gaat die kar dan trekken trekken, wie moet dan de verantwoording hebben". Volgens De Ridder en Schaalje ligt die verantwoording primair bij de georga niseerde sport, maar tegenover hen handhaafden ook sportraadvoorzitter Ton Martijn, secretaris Paul Diepstra ten en de sportraadfuncti onarissen Ton Kienhuis en Albert Doorenbos het stahdpunt, dat 'én-én' gestimuleerd moet worden. Jan Schaalje reageerde: ..Als de verga dering van deelnemers bijeenkomst zal men daarover wel sputteren". Secreta ris Diepstraten. „Dat druist indan ge heel in tegen de doelstelling van de Zeeuwse sportraad. In de nota onder steuning sportieve recreatie wordt het en-en-prtncipe ook gehuldigd". Hoe men het ook wendde of keerde. De Ridder en Schaalje waren niet van hun standpunt af te brengen. Schaalje wilde zelfs dat het betreffende commentaar geschrapt werd. De Ridder drong aan op een stemming, maar daar zag de voorzitter niets in. De vertegenwoordi gers van de sportraad naar de NSO- ver gadering (daar zijn De Ridder en Schaalje niet bij...) krijgen een moeilij ke taak het Zeeuwse standpunt naar voren te brengen. Want het bleef een duellistisch standpunt. in de eerste groep te vinden. De renner uit Huijbergen, die al twee keer eerder zegevierde in de ronde van de Middel landse Zee, won met overmacht. Steven Rooks, de in Franse dienst rijdende Noordhollander, mocht drie dagen lang de leiderstrui om de schouders hebben. Hij heeft die trui met verve verdedigd. Tegen de ontketende Knetemann was mets uit te richten. Rooks bezette in de tijdrit de zevende plaats op ruim ander halve minuut van Knetemann. Joop Zoetemelk, al vroeg in vorm, werd in het eindklassement tweede en Rooks zorgde voor een complete Nederlandse triomf door als derde te eindigen. Van Vliet won gisteren de voorlaatste rit in de spurt tegen Etienne de Wilde. De uitslag van de vierde etappe is: 1 Leo van Vliet(Nedil29kmin3uurl5min54 sec; 2 Etienne de Wilde (Bel). 3 Sean Kelly (Ier): 4 Michel Larpe (Fra), 5 Gilbert Glaus (Zwl); 6 Adri van Houwelingen (Ned); 7 Vin cent Barteau (Fra); 8 Paul Sherwen (GBl. 9 Frederic Vichot (Fra), 10 Jacques Hanegraai (Ned) allen in dezelfde tijd als Van Vliet De uitslag van de afsluitende individuele ftjd- nt is: 1 Gerrie Knetemann (Ned) 23 km in 32 min 35.5 sec (gemiddelde snelheid 42.352 km per uur); 2 Frederic Brun (Frai op 1.16; 3 Serge Demierre (Zwl) op 1 -20: 4 Joop Zoetemelk (Ned) op 1.22; 5 Stephen Roche (Ier) op L32; 6 Alan Peiper (Aus) op 1.33; 7 Steven Rooks (Ned) op 1.34; 8 Jean-Luc van den Broucke (Bel) op 1.43; 9 Sean Yates (GB) z.t. 10 Michel Laurent (Fra); 11 Ludo Peetere (Bel) op 1.50; 12 Henk Lubberdine (Ned) op 1.58 Het eindklassement is: l Gerrie Knetemann (Ned) 14.57,08; 2 Joop Zoetemelk (Ned) op 1.03; 3 Steven Rooks (Ned) op 1.07; 4 Stephen Roche (Ier) op 1.37; 5 Serge Gemierre (Zwi) op 1.54; 6 Michel Lau rent (Fra) op 1.58: 7 Jerome Simon (Fra) op 2.32: 8 Ludo Peetere (Bel) op 2 37; 9 Graham Jones (GB) op 2 43; 10 Henk Lubberding (Ned) op 2.45. VIJSSINGEN - Het mixedteam van TSI uit Goes heeft de laatste aanval op de leiderspositie in poule I van de dis trictscompetitie indoortennis gepa reerd. De titel, de derde in successie, kan volgende week door de Goesena- ren worden binnengehaald. In Sport centrum Schelde International werd naaste concurrent MLTC I namelijk in de laatste onderlinge krachtmeting geen kans gegeven om iets van de drie punten bedragende achterstand af te halen. Daardoor is in feite alleen de strijd om de uiteindelijke bezetting van de tweede plaats nog interessant. De Schelde, dat MLTC II aftroefde, zo wel als Axel, dat klop kreeg van Ludo et Emergo I. is hiervoor naast de hoofd macht van MLTC de belangrijkste ge gadigde. MLTC I verscheen in Goes tegen TSI gehandicapt aan de start: Jimmy Sala- wane was door een blessure niet in staat om te spelen. Die verzwakking werd ge compenseerd door de afwezigheid van Hans Felius bij de tegenpartij. Marjo lein Cijsouw, die Annemarie Verrijzer even knap als verrassend op het ver keerde been zette, en Manon ten Brug- gencate zorgden driemaal voor de Mid delburgse puntenoogst in de singles Dick Waasdorp en Ard Breure herstel den het evenwicht, dat vervolgens door de resultaten van de dubbels met meer werd verstoord: 6-6. In Vlissingen duelleerden MLTC II en De Schelde. Frans Verhulst, Koen Stroo, Annemiek Verhulst en Helma Tabak zetten hun team op rozen, waar na de Vlissingse damescompetitie daar nog een zege aan toevoegde Good old Piet de Jong redde tenslotte in samen werking met Adriaan Boonede eer: 1 -2. Axel. verzwakt door de absentie van Koen Dobbelaer, kon tegen Ludo et Emergo I, dat evenmin op volle sterkte aantrad, geen vuist maken. Serge Car- pentier opende voor de Oostburgse de score, waarna Patrick Marteyn de mar ge vergrootte. Karin van Maarleveld verkleinde de Axelse achterstand, ter wijl Martme van Maarleveld en Conny Baarends hun tweekamp onbeslist af sloten. Pas in de dubbels nam Ludo ten slotte definitief afstand: 9-3. Kampioen In poule II kon DOS I de kampioens- vlag hijsen. De Vlissingers versloegen thuis Hulster Ambacht I, een zege waarin Robert van de Boogaard, Frans Oostinga en Astrid Duson het grootste aandeel hadden. Monique Begijn in haar singleen in combinatie met Chan- tal Baecke zorgde voor de Zeeuws- Vlaamse successen: 9-3. Animo, dat nog op gelijke hoogte kan komen met de ranglijstaanvoerder, maar dat aan de beide onderlinge krachtmetingen slechts ccn punt overhield, liet de Braakman MLTC III met lege handen achter. Vooral Mark Albers en Anna- marie Dobbelaer zorgden daarbij voor hoge scores voor de Terneuzenaren: 12- 0. Souburg I nam in poule III weer een hindernis op de weg die over drie weken wellicht naar de titel voert. In sporthal Den Dullaert werd het thuis spelende Hulster Ambacht n namelijk duidelijk aan de negatieve zijde van de score ge houden: 9-3. De reserves van De Schel de nestelden zich op de met Animo II gedeelde derde plaats dbor Hontenisse I met 84 te verslaan. In poule 4 stond slechts één wedstrijd op het programma. Eegedima benutte die om eenzelfde puntentotaal als lei der Hulster Ambacht 3 te verwerven, door Hontenisse 2 met 10-2 te verslaan. In de afdeling herenteams leverde rode- lantaarndrager Souburg in poule A een voortreffelijke prestatie door midden moter Hulster Ambacht I slechts twee winstpartijen toe te staan. Tegenover de zege van Ronald Renique en de ppsi- tieve Hulster score in de tweede heren- dubbel stelden Rob de Vries. Antoinne van Bockel Chiel Fondse en ron Lovert acht punten. 84. Leider Animo voegde in poule B een nieuwe overwinning aan het indrukwekkende totaal toe. ten koste van Domburg 1:12-0, De Schenge nam in poule C tegen de Stoof 2 even min halve maatregelen: 12-0. VLISSINGEN - Drie keer winst en een keer een gelijkspel. Dat was het afgelo pen weekeinde de oogst voor de heren waterpoloploegcn bij de heren. Luctor haaide een fraaie 8-6 zege op De Haai en, Schelde deed het niet minder met een 9-7 overwinning op DIO en Ganze gaf DEZV een flink pak slaag: 15-3. Stormvogel speelde gelijk tegen Argo en de damesploeg van Schelde kreeg de grootste nederlaag tot nu te incasse ren tegen Njord: 12-0. Luctor-Haaien 8-6 Een verdiende overwinning voor Luc tor. waarbij alles volgens het boekje verliep Tegen De Haaien werd een doeltreffende zöne-verdediging toege past en door snel te counteren was ook de aanval bijzonder gevaarlijk Na de zwakke competitiestart is de ploeg ein delijk goed op elkaar ingespeeld. De Amersfoorters hadden geen antwoord op het compleet spelende Luctor Rob Geervliet was topscorer met vier doel punten DIO-Schelde 7-9 Trainer Dubbeldam van De Schelde was na afloop zeer te spreken over zijn pupillen Door een viertal afschrijvin gen moest hij zonder wisselspelers naar Etten-Leur afreizen en hij vreesde dan ook zonder punten terug te komen. Dankzij het stipt uitvoeren van zijn aanwijzingen konden de Temeuzena- ren de thuisclub toch bijbenen. Bij het ingaan van de laatste time stond er 6-6 stand op het scorebord en zette Schelde een slotoffensief in. De ploeg bleek meer lucht te hebben dan DIO en kon door enkele uitgekiende aanvallen uitlopen naar 7-9. Doelpunten van Enk Vermeu len (één keeri. Maarten de Pooter teen keen. Patrick Kooijmans léén keen. Sjaak van der Hooft (twee keen en Chris Blees «vier keeri Ganze-DEZV 15-3 Keeper Leo Morren en aanvaller Piet Schop ontbraken bij Ganze DEZV was echter volstrekt kansloos tegen de snel le Goese aanvallers. Aan de andere kant acteerde het duo Ron Strackx. Marius Keiler zo sterk dat Invaller-doel man Roel Veenstra nauwelijks in actie behoefde te komen, De sportieve wed strijd werd in de laatste time ontsierd door een vervelende actie van DEZV- speler Rob van Beers De Brabander, die eerder dit seizoen Stormvogel-spe ler Jaap Keijmel een kaakslag gaf. viel ook nu weer op in negatieve zin Aan het eind van de partij kon hij zich niet meer beheersen en trof hij met een vuistslag Roald Strackx vol in het gezicht Ganze overweegt Van Beers, voor de tucht- commissie te dagen. Arco Wagenvoort had met zes treffers een groot aandeel in de Goese score Argo-Stormvogel 4-4 Een harde partij, waar voor Stormvogel meer had ingezeten Hoewel de strijd gelijk opging leek in de laatste time de overwinning toch naar de bezoekers te gaan Vlak voor tijd kwamen de Vlissin gers met een man meer voor het doel van de tegenstander Een doelpunt leek praktisch zeker, toen de scheidsrechter het spel stillegde. De zwak leidende ar biter ging in discussie met de coach van Argo. die zich met de leiding bemoeide In de tussentijd kon de Brabantse ver dediging zich hergroeperen en was de kans voor Stormvogel verkeken, waar door het 44 bleef. Voor Stormvogel scoorden Flip van den Draai. Roel Jas pers, Paul Meerman en Sjaak Leijnse Njord-Schelde dames 12-0 Coach Kees Rijnhout was een sportief verliezer. Er was niets aan de nederlaag af te dingen. „Njord was gewoon een stuk sterker en wfj kwamen niet aan de bak", vond de Temeuzenaar. De ploeg uit Veldhoven heeft waarschijnlijk het sterkste team uit de competitie en had dan ook weinig moeite met de Schelde- dames. Snelle zwemsters en een sterke midvoor zorgden er voor dat Njord re gelmatig uitliep. Schelde probeerde het nog wel. maar kwam door rommelig spel en veelvuldig balverlies nauwelijks aan aanvallen toe. Via periodestanden van 3-0,5-0 en 9-0 won de thuisclub met 12-0. Paul van Iwaarden, thuis met dochter José: „Ik begon te nerveus. DOMBURG - Tien uur en vijftien minuten na de start van de tiende alternatieve Elfstedentocht in het Amerikaanse Newport overschreed Paul van Iwaarden de finish. Moe, maar erg; gelukkig. De 37-jarige Dom burger liet zich tijdens de loodzware 200 kilometer lange tocht niet uit zijn evenwicht brengen door organisatorische blunders. De krabbclpar- tij op het onmetelijke Memphremagog-mecr op de grens van de Verenig de Staten en Canada leverde uiteindelijk - na veel vallen en opstaan - het beoogde doel op: het volbrengen van de tocht. Daarmee was Van Iwaarden een van de zes Zeeuwse deelnemers, die het eindpunt bereik ten. Ook Piet Hamelink uit Terneuzen, Ben de Kok uit Kloosterzande, Dick Schinkel uit Domburg, Ronald Vonk en Dick Chardon (beiden uit Middelburg) reden de wedstrijd uit. Pechvogel was Bart de Graauw uit Middelburg, die halfweg met een gebroken schaats de strijd moest sta ken. op een spiritusbrander. Op dat mo ment ben ik maar doorgereden". Onderweg zag Chardon legio schaatsers, die bochten afsneden en daardoor kilometers minder af legden. „Daarmee hou je jezelf voor de gek". Chardon maakte zelf in ruim elf en half uur de 200 kilometer vol. Bart de Graauw De 49-jarige Bart de Graauw is een pechvogel. De Middelburger reed bij Newport zijn derde alternatieve Elfstedentocht, maar net als de voorgaande twee keren slaagde hij er ook nu niet in de 200 kilometer uit te rijden. „Na 40 kilometer brak ik m'n schaats. Daar heb ik zestig kilometer mee gereden, maar als je dan nog eens honderd kilometer moet, dan kom je in tijdnood. Toen was het feest dus gedaan". Piet Hamelink Piet Hamelink (41) uit Terneuzen was verreweg de snelste Zeeuw met een tijd van negen uur en veer tig minuten. Dat leverde hem een 131e plaats op. „Maar ik had bij de eerste 75 kunnen zitten", zegt hij. „Ik had afgesproken.dat ik samen met Ben de Kok zou rijden, maar ik heb alles bij elkaar wel drie kwar tier op -hem moeten wachten. Daarom ben ik in de tweede ronde maar alleen verder gegaan. Vol gens de grote mannen moet je ook nooit met iemand afspreken. Voor de rest ging het geweldig. Vorig jaar ben ik 38 keer gevallen en nu maar drie keer. Ook had ik m'n schaatsen op advies van anderen nu anders geslepen waardoor ik gewoon over de slechte stukken heen gleed". Ben de Kok De 38-jarige Ben de Kok uit Kloos terzande reed dit jaar zijn eerste al ternatieve Elfstedentocht in 11.35. „Organisatorisch een blamage", zegt ook hij. „Maar het uitrijden is een beloning voor alle tegenslag. Het is een geweldige belevenis" De Kok deed in het donker anderhalf uur over de laatste vijftien kilome ter „Het vroor al veertien graden maar hier en daar stond er nog wa ter op het ijs. Je moet dan geen risi co nemen". Oick Schinkel Dick Schinkel uit Domburg reed ln Amerika zijn vierde alternatieve Elfstedentocht. „Dit van een van de gemakkelijksten. In Finland was het veel kouder en het Us was daar bijna nog slechter dan we nu gehad hebben". Maar de organisa tie in Finland was veel beter „We hebben nu honderd kilometer zon der drinken moeten rijden. Af en toe hebben we een beetje sneeuw gepakt om de ergste dorst te les sen", zegt. de 42-jarige Schinkel, die net als Van Iwaarden tien uur en een kwartier onderweg was. Ronald Vonk Een gebrek aan voedsel en vocht deed de 30-jange Middelburger Ro nald Vonk byna de das om. In de eerste ronde (van 100 km) keerde Vonk zijn maag een keer binnenste buiten Maar na enige versnaperin gen halfweg besloot Vonk door te gaan, daar waar hU vorig jaar in Finland de pUp aan Maarten gaf. „Daarna had ik eigenlijk geen pro blemen meer afgezien van het val len. Het is dan gewoon een kwestie van doorbijten Voor het eerst reed Vonk de 200 kilometer uit „En dat geeft echt geweldig veel voldoe ning Daar heb je toch een heel jaar voor getraind". In het duister no teerde Vonk een tUd van 12.55. Als lid van de Middelburgse atle tiekvereniging Dynamo'70 liep Paul van Iwaarden tot op heden zo'n vierhonderd prestatielopen en wedstrijden. Met het oog op de al ternatieve Elfstedentocht toog hy enkele keren naar een kunstijs baan voor wat ystraining. maar voor de rest moest de Domburger toch voor het grootste deel vertrou wen op zijn basisconditie. Tussen Westkapelle en Aagtekerke reed hij regelmatig een stuk op rolschaat sen. maar het bleef toch behelpen. „Het is erg moeilyk om je goed voor te bereiden Net zo iets als Jan Raas, die zich zonder fiets op het seizoen moet voorbereiden". Des ondanks stond Van Iwaarden za terdagmorgen bU een temperatuur van twintig graden onder nul sa men met de overige zevenhonderd deelnemers aan de start In New port. Op een alternatief parkoers (het uitgezette parkoers was niet te ge bruiken en er was zelfs sprake van sabotage) keken de deelnemers tussen de valpartijen door, tever geefs uit naar de eerste controle post, die volgens het draaiboek na zeventien kilometer zou moeten volgen, terwijl na vijftig kilometer een verzorgingspost ingericht zou zijn. Na zestig kilometer (zonder enige controle) sloot Paul van Iwaarden aan bU een groep waar ook Dick Schinkel deel van uit maakte. Ondertussen had Van Iwaarden last van condens op zijn bril en sneeuwbril. terwijl ook zijn overschoenen (bescherming tegen de kou) herhaaldelijk losraakten. Na 77 kilometer, terwijl de tempe ratuur was opgelopen tot om en na bij het vriespunt, doemde de eerste verzorgingspost op, maar van enige verzorging was nauwelijks sprake. Pas na honderd kilometer (er moes ten twee ronden van elk honderd kilometer geschaatst worden) kon de dorst wat gelest worden met thee. „Na 120 ki lometer hoorde ik ineens Zeeuws-Vlaams praten en zag ik, dat ook Piet Hamelink bij onze groep zat", verklaart Van Iwaar den. Ondertussen was de Dombur ger wat meer rechtop gaan schaat sen. „Ik begon eigenlijk veel te ner veus. Later kwam ik er achter, dat de meesten bijna rechtop schaat sen. Dat ben ik ook gaan doen en na die 120e kilometer ben ik ook niet meer gevallen. Na die eerste ronde heb ik niet getwijfeld om door te gaan. Ik heb wel getwijfeld of ik zou finishen. Ik heb onderweg een beetje last van m'n rug gehad en verder voel je ook wel. dat je veel vocht verliest en eigenlijk te wei nig te drinken krijgt", zegt Van Iwaarden, die in oktober nog con tact opnam met Jeen van den Berg om de nodige tips te verkrijgen. „Nee, het is niet echt tegengeval len. Het weer was goed en condi tioneel ging het ook prima". Dick Chardon Dick Chardon uit Middelburg is een oude rot op Elfstedengebied. In Amerika reed de 48-jarige tand arts zijn zevende alternatieve Elf stedentocht. „Een onvoorstelbaar slechte organisatie", meldt hij. „Er werden blunders gemaakt, die je niet voor mogelijk houdt". Ook Chardon werd door dorst ge kweld. „We reden met een groepje van zeven Op een gegeven mo ment kwamen we een Canadees te gen. die vroeg of we chocolademelk wilden. Hy trapte een gat in het ijs. vulde een conservenblikje met wa ter en deed daar een reep chocolade in Toen ging hy de boel verwarmen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15