Deetman wil dure docenten vervangen door assistenten Omstreden superbelegger aangehouden Bijstandtrekkers met hypotheek ook helpen Maatschappelijk werk krijgt 8 miljoen meer Kantoorhouder PTT zet overval in scène m Symbolische bankoverval Hormonenpompje helpt vrouwen zwanger worden BELEIDSNOTA WETENSCHAPPELIJK ONDERWIJS Taiwan geeft hoog op van luchtverbinding Westduitser gedood door politiekogel Staking Franse autofabrieken COLLEGE BIJSTANDSWET: DIRECTEUR AMERICAN LAND PROGRAM VERDACHT VAN FRAUDE Snelle opsporing bodemvervuilers WOENSDAG 23 FEBRUARI 1983 PZC/binnen-buitenland 13 GENDT - De postale recherche uit Arnhem heeft de 43-jarige postkantoorhouder A. B. L. G. uit het Betuwse Gendt aangehouden op verdenking van verduistering van 30.000 gulden. Bovendien blijkt de man de roofoverval op het Gendtse postkantoor op 19 juni 1981 zelf in scène te hebben gezet. Bij die gefingeerde gewapende overval, die volgens zijn destijds afgelegde verkla ring door twee ongemaskerde mannen zou zijn uitgevoerd, verdween in totaal een bedrag van 110.000 gulden, naar nu blijkt in zijn eigen zak De postkantoorhouder was in financiële moeilijkheden geraakt, omdat hij er een te luxe leefpatroon op na zou hebben gehouden Hij is inmiddels door de directie van de PTT geschorst en in verzekerde bewaring gestéld. De postale recherche zet het onderzoek voort. DEN HAAG (GPD) - Talentvolle afgestudeerden van universiteiten zullen vanaf 1986 tijdelijk tewerkgesteld kunnen worden aan instellingen voor wetenschappelijk onderzoek en -onderwijs. Hun taak zal daar voornamelijk bestaan uit het verrichten van onderzoek en voor een deel uit het geven van onderwijs. Tegen het jaar 2000 zullen naar verwachting 8000 van deze „assistenten in opleiding" werk vinden in het wetenschappelijk onderwijs en bij instellingen voor wetenschap pelijk onderzoek. Deze nieuwe categorie wetenschappe lijke werkers wordt door minister Deet man geïntroduceerd in de conceptbe leidsnota tie ..Beiaard". Daarin probeert de minister vier omvangrijke en ingrij pende operaties die in het wetenschap pelijk onderwijs aan de gang zijn, op elkaar af te stemmen. Het instituut van de „assistenten in op leiding" komt in plaats van de aanvan-' kelijk voor de tweede fase van de uni versitaire opleiding geplande onder zoeksopleiding. Het bezwaar tegen de ze opleiding was dat ze te kort was en een te onduidelijke afsluiting zou heb ben. Salaris Het is de bedoeling dat de afgestudeer den van de eerste fase na sollicitatie in dienst worden genomen voor een pe riode waarvan de lengte wordt be paald door omvang en duur van de hun op te dragen werkzaamheden. De aan- gestelden ontvangen voor hun bijdra ge aan onderwijs en onderzoek een sa laris dat afhankelijk is van hun daad werkelijke bijdrage aan het onderzoek en onderwijs. In de nota gaat de minister ervan uit dat de ..assistenten in opleiding" aan vankelijk voor 50 procent en later voor 85 procent produktief zullen zijn voor de vakgroep waarvan zij deel uitmaken. In dat licht bezien zou hun aanvangssa laris ongeveer 1500 gulden per maand kunnen bedragen. In het vierde jaar kan dat oplopen tot 3000 gulden per maand. Gezien het grote verlies aan arbeids plaatsen dat het gevolg is van de huidi ge reorganisaties aan de instellingen voor wetenschappelijk onderwijs, denkt de minister door de introductie van de „assistenten in opleiding" uit eindelijk 4500 arbeidsplaatsen in deze sector te winnen. Een deel" van die 8000 opleidingsplaat sen (maximaal 1000) denkt de minister te scheppen bij instituten die met in stellingen van wetenschappelijk onder wijs zjjn verbonden. De minister merkt tevens op dat het voor het slagen van zijn plannen noodzakelijk zal zijn om ook arbeidsplaatsen te scheppen bui ten de universiteiten. Sterke toename van langdurige werkloosheid DEN HAAG (ANP) - In 1982 is het aan tal mensen dat een uitkering krach tens de WWV (wet werkloosheidsvoor ziening) of RWW (rijksgroepsregeling werkloze werknemers) kreeg toegeno men met gemiddeld 140.000, terwijl dat aantal met een uitkering krachtens de WW (werkloosheidswet) met gemid deld 20.000 toenam. Deze ontwikkeling weerspiegelt de toe nemende betekenis van de langdurige werkloosheid binnen het totaal der werkloosheid, aldus het ministerie van economische zaken dinsdag in een persbericht. Daarin wordt op basis van CBS-gege- vens gemeld dat het totaal aantal men sen met een werkloosheidsuitkering in 1982 gemiddeld 530 bedroeg. Dat is ge middeld 160.000 meer dan in 1981. Eind december 1982 was het totale aantal mensen dat een werkloosheidsuitke- nng ontving 621.000. ook 160.000 meer dan december het jaar daarvoor. DEN HAAG (ANP) - Het akkoord „met de Nederlandse autoriteiten" over lan dingsrechten in Amsterdam voor Chi- Airlines, „de nationale luchtvaart maatschappij van de republiek China, zal naar verwachting een belangrijke stimulans vormen voor de pogingen van de republiek China om haar be trekkingen met West-Europa te verbe teren," aldus is officieel in Taipeh mee gedeeld. In deze mededeling wordt nadrukkelijk gesproken over 'twee' Nederlandse luchtvaartmaatschappijen, KLM en Martinair. die wekelijks op Taipeh zul len gaan vliegen, nog voordat CAL-toe- 6tellen hun dienst op Amsterdam eul- len openen. Consumentenbond: brillen en camera's te duur DEN HAAG (GPD) - De brillenhandel houdt het merendeel van de prijzen van monturen en brilleglazen nog steeds hoog. Een groeiend aantal „prijsbrekers" dwingt ook gevestigde opticiens goedkopere brillen te voe ren, maar de concurrentie in deze bran che is nog lang niet gezond. Dat zegt de Consumentenbond in zijn maandblad „Consumentengids". Vooral bij monturen is het verschil tus sen inkoop- en verkoopprijs bij de meeste opticiens nog reusachtig, zegt de bond. Een montuur waarvoor de consument ongeveer 130 gulden be taalt (btw inbegrepen) koopt de winke lier bij de importeur of de groothandel voor 40 gulden in. Inclusief btw ont staat dan meer dan een verdrievoudi ging. Ook de glazen leggen van fabrikant naar opticien een lange prijzenweg af. Gemiddeld koopt de opticien ze voor f25,- per stuk in. terwijl ze voor gemid deld f 67.- over de toonbank gaan. De Consumentenbond heeft de impor teurs van fototoestellen gevraagd hun prijzen te verlagen. De bond ontdekte dat de Grote Japanse cameramerken in Nederland een stuk duurder zijn dan in West-Duitsland en Engeland DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft dinsdag besloten een zodanige wijziging in de begroting van welzijn, volksgezondheid en cultuur aan te bren gen dat er voor het algemeen maatschappelijk werk acht miljoen gulden meer beschikbaar komt dan minister Brinkman in zijn begroting had voorzien. Tegen dit voorstel stemden SGP. RPF en GPV. De kamer sprak uit dat de rijksbijdrage aan het fonds AWBZ moet worden aan gewend voor de eerstelijns-gezond heidszorg, voorzover die niet in de Dat laatste zal noodzakelijk zijn om te voorkomen dat er aanzienlijke verschil len in honorering binnen en buiten het wetenschappelijk onderwijs zullen ont staan. Dat zou immers tot gevolg kun nen hebben dat de beste toekomstige onderzoekers hun carriere bij voorkeur buiten het universitaire onderzoek starten. Lerarenopleiding Een ander belangrijk punt uit de noti tie van de minister heeft betrekking op de universitaire lerarenopleidingen. De eindverantwoordelijkheid voor de ze opleidingen en het verlenen van les bevoegdheid wil minister Deetman leggen bij de nieuwe leraren opleidin gen (NLO's). Tot nu toe kunnen die slechts tweede- en derdegraads lera ren opleiden. Het is de bedoeling dat daar straks de door de universiteiten verzorgde eerstegraads opleidingen bij komen. Wel vindt de minister dat de NLO's en de universiteiten de opleiding geza menlijk moeten gaan verzorgen. Voor deze operatie zal geen extra geld be schikbaar gesteld worden. De minister stelt voor de aanvankelij ke „streefverhouding" tussen hoogle raren, hoofddocenten en docenten (1 1,54,5) te wijzigen. De nieuwe verhou ding tussen hoogleraren, hoofddocen ten, docenten en assistenten in oplei ding zou moeten worden 11,52 a 2,5 4.5 a 5. Daarmee vervangt hij de duur dere docenten door de relatief goedko pe assistenten. Een wijzigingsvoorstel van mevrouw Comelissen (cda) kreeg een ruime meerderheid. Tegen stemden WD en Centrumpartij. De extra gelden komen ten goede van onder andere de sociale raadslieden, maatschappelijk advies- en informatie bureaus (mail. adviesbureaus jeugd en gezin en telefonische hulpdiensten. Door het aannemen van een amende ment van CDA en WD komt er een be drag van 1.6 miljoen gulden meer be schikbaar voor de gezinsverzorging. Het geld werd gevonden dpor het ver minderen van zes andere begrotings posten. De PvdA-ers Worrell en Ter Veld kregen een meerderheid voor hun voorstel om 1 miljoen gulden meer te zo vermeldde de aangenomen motie besteden voor het alfabetiseringswerk. van de PPR. AWBZ gedekt wordt. Tegen stemden WD en Centrumpartij. Een kamer meerderheid vindt tevens dat het ge neesmiddel vasolastine door het zie kenfonds vergoed moet worden. Door het aannemen van een motie van de PPR sprak de Kamer zich uit voor een actiever beleid bij het toelaten van geneesmiddelen. Het beleid moet dui delijker richting geven aan de con sumptie van geneesmiddelen in het be lang van de volksgezondheid en kan bovendien kostenbesparend werken. DEN HAAG (ANP)-De 21-jarige in Den Haag woonachtige Westduitser L. A. L., die vorige week maandag op de Laan Copes van Cattenburch in Den Haag werd neergeschoten door een ar restatieteam van de rijkspolitie, is maandagavond aan zijn verwondin gen overleden. Dit heeft de Haagse politie dinsdag meegedeeld. L. werd door de politie van Delft gezocht wegens een gewapende roofoverval. AULNAY iAP)-Met gebalde vuisten protesteerden gisteren werknemers van de Franse autofabriek Citroen inAulnay nabij Parijs tegen het ontslag van vier vakbondsmensen en acht andere werknemers De leiding van de fabriek zei dat de twaalf betrokken waren bij illegale activiteiten binnen de fabriek. De staking werd gesteund door de CGT. de communistische vakbond Confederation Generale du Travail. Bij de Renaultfabriek in Flins werd een soortgelijke demonstratie gehouden. Ook daar had de leiding van de fabriek dne vertrouwensmensen van de vakbond afgezet. AMSTERDAM - Om de door de regering voorgestelde verhoging van het college- cn schoolgeld te kunnen financieren hadden enkele studenten een ludieke 'overval' op twee banken in Amsterdam gepland. Deze vrolijke actie bracht de Amsterdamse politie enigszins in verwarring, zodat in het bankgebouw uit voorzorg een tiental agenten werd gepos teerd. De actie verliep zeer gemoedelijk en de 'buit' werd later naar het bouwterrein van de Stopera gebracht DEN HAAG (ANP/GPD) - Het college algemene bijstandswet vindt, dat ook mensen die in de bijstand terecht ko men en nog op hun huis moeten aflos sen of premie moeten betalen voor een levenshypotheek (gekoppeld aan een levensverzekering) geholpen moeten worden. Het college, een adviesorgaan voor de minister van sociale zaken en werkgele genheid over bijstandsaangelegenhe den, schrijft dat in een brief aan staats secretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid. In de plannen van De Graaf wordt het vermogen dat vrij gelaten wordt voordat iemand op zijn bezit moet gaan 'interen' verhoogd tot maximaal 75.000 gulden Het college al gemene bijstandwet wijst er echter op. dat 65 procent van de eigenaren/bewo ners nog bezig is de lening die voor de aankoop van het eigen huis is afgeslo ten af te lossen. Dc regeringspartijen CDA en WD zijn tevreden over de wijze waarop staats- Stemfraude - De rechtbank in Am- hem heeft dinsdag het 37-jange PvdA- raadslid P. v. d. Z. uit het Gelderse Her wen en Aerdt veroordeeld tot duizend gulden boete wegens het knoeien met stemvolmachten tijdens de gemeente raadsverkiezingen in juni vorig jaar. De PvdA'er. had, in strijd met de bepalin gen van de kieswet, een groot aantal stemvolmachten verzameld en laten gebruiken. secretaris De Graaf zijn voorstel om de probelemen van eigen woningbezit ters in de bijstand enigermate te ver lichten heeft aangepast. Nu De Graaf heeft toegezegd dat de be zitter van een eigen huis over zijn kre- diethypotheek geen rente behoeft te be talen zolang hij in de bijstand zit. kan de regeling wat CDA en WD betreft worden ingevoerd, zo bleek dinsdag tij dens overleg over deze zaak met de staatssecretaris in de tweede kamer. Volgens De Graaf zal in het algemeen wel de financiële ruimte bestaan om na het aanvaarden van werk de rentelas ten te kunnen dragen. Hij is met de WD van mening dat bij de evaluatie van de nu voorgestelde regeling over drie jaar de maatregel moet worden bij gesteld als zou blijken dat de eigen-wo ningbezitter toch weer in de financiële problemen komt. Kopers en bezitters van een eigen huis, die een hypotheek hebben bij de Rabo bank, kunnen bij deze bank nu een woongarantieverzekering afsluiten. Hiermee dekt de huisbezitter zich in te gen financiële gevolgen van onvrijwilli ge werkloosheid en arbeidsongeschikt heid. Een daardoor teruglopend inko men wordt via de verzekering aange vuld. zodat men zeker de eerste tijd ook de hypotheeklasten normaal kan blij ven betalen AMSTERDAM (ANP) - De afgelopen drie jaar zijn twaalf vrouwen in Nederland zwanger geworden door een nieuwe toedieningstechniek van hormonen. Door middel van een aan het lichaam bevestigd pompje, dat automatisch de hormoon- stof in het lichaam'spuit. worden de eierstokken gestimuleerd. De eisprong, die tot dan toe achterwege bleef, kan door de toediening van de hormoonstof wel gebeuren, wat uiteindelijk kan leiden tot zwangerschap. Dr. J. Schoemaker. gynaecoloog in het Academisch Ziekenhuis der Vrije Uni versiteit in Amsterdam, deed deze me dedelingen dinsdag op een persbijeen komst. De bijeenkomst ging vooraf aan het internationaal seminar over verlos kunde en vrouwenziekten, dat donder dag en vnjdag in Amsterdam wordt ge houden. Tien procent van de echtparen in Ne derland is ongewenst kinderloos. Bij ongeveer een derde van die echtparen is sprake van ovulatieproblemen de voor zwangerschap nodige eisprong bij de vrouw blijft uit Voor de meeste vrou wen bieden tabletten uitkomst. Ongeveer tien procent vindt echter geen baat bij tabletten. Tot nu toe kre gen deze vrouwen hormooninjecties, die meestal wel het gewenste resultaat hebben, maar ook enkele ongewenste bijverschijnselen Door de injecties groeien de eierstokken sterk, wat zich uit in voortdurende buikpijn en vaak bevalt de vrouw van meerlingen. Experimenten In de afgelopen drie jaar heeft de afde ling verloskunde en vrouwenziekten van het Academisch Ziekenhuis VU geëxperimenteerd met een zogenaamd infuuspompje, dat via een catheter de hormoonstof LHRH automatisch in het lichaam van de vrouw spuit. De vrouw moet het pompje dag en nacht op het lichaam meedragen, om dat de hormoonstof twaalf tol zestien keer per dag moet worden ingespoten. In de meeste gevallen raakten de vrou wen binnen drie maanden zwanger De voordelen van het pompje boven in jecties zijn volgens gynaecoloog Schoe maker dat de vrouw geen last meer heeft van buikpijn en dat er praktisch geen meerlingen worden geboren. Uit de 150 zwangerschappen die wereld wijd met behulp van het pompje zijn ontstaan, is slechts één drieling gebo ren. aldus Schoemaker. Hij verwacht dat het pompje de hor mooninjecties voor negentig procent zal vervangen De gynaecologen van andere ziekenhuizen kunnen bij het AZVU een cursus over het pompje vol gen, zodat vrouwen zo dicht mogelijk bij huis terecht kunnen. Volgens dr. Schoemaker kan dc draag bare infuuspomp ihet nieuwste model weegt 200 gram en kan aan bovenarm of borst worden bevestigd look worden gebruikt voor onvruchtbare mannen en kinderen bij wie de puberteit uit blijft. omdat ook in deze gevallen spra ke is van een verstoring van het hor- moonevenwicht. De hormoonstof LHRH kan volgens dr. Schoemaker ook van nut zijn voor kinderen bij wie dc puberteit vortijdig intreedt. Luchthaven Eelde - Onder de onge veer dnehonderd werknemers van de luchthaven Eelde (Airport Groningen) is verontrusting ontstaan over het 'pas sieve beleid' van de raad van bestuur van de luchthaven. De raad van be stuur wordt met name verweten passief te zijn wat het aantrekken en accepte ren van luchtverkeer betreft. De onge ruste werknemers hebben daarom de 'Promotion group Eelde airport' opge richt om zelf te proberen „op alle toe laatbare manieren de luchthaven Eelde nieuw leven in te blazen", zo wordt in een persverklaring van de groep ge zegd. AMSTERDAM (ANP) - Rienk K.. de initiatiefnemer van het al jaren om streden American Land Program (ALP), is in opdracht van de Amster damse justitie aangehouden op ver denking van oplichting, verduistering en valsheid in geschrifte. Dit gebeurde in Moergestel, waar het ALP-concern is gevestigd. Het open baar ministerie is al enige tijd bezig met een onderzoek naar de activiteiten van het ALP en twee andere onroe- rend-goedprojecten - het Wheat Land Project en het Antelope Valley Project - w aarin K., aldus officier van justitie mr. H. P. Wolldrik. een belangrijke rol speelt. Beleggers in de grondprojecten in de Verenigde Staten zouden ondermeer zijn bezwendeld doordat als bouw grond verkochte terreinen slechts woestljngrond bleken te zijn. Volgens mr. Wooldrik valt te vrezen dat de be leggers voor miljoenen guldens zijn be nadeeld „Er zijn al vele aangiften van gedupeerden binnen en het gaat daar bij om zeer grote bedragen.aldus de officier De verdachte Is overgebracht naar het hoofdbureau van politie in Amsterdam, waar hij door de recherche zal worden verhoord K (39) zou in de jaren 1976 tot en met 1978 als directeur van American Land Program B V. een groot aantal Neder- •■.uuauw.»ociiaderd of laten bena deren om in de diverse projecten in Amerika geld te beleggen Deze beleg gingen zouden, zo werd beweerd, een superbelastingaftrek opleveren, aldus een recherchewoordvoerder Volgens hem gingen verschillende beleggers met K in zee Later zou zijn gebleken, dat zij met juist waren ingelicht over de onroerend-goedprojecten. De recher che heeft het. sterke vermoeden dat er valse voorlichting werd verstrekt. De directeur van de Murray First Fi nancial Europe B.V. (MFFE).de45-jari ge Amerikaan E. W. C„ is eveneens in Moergestel aangehouden. Volgens een politiewoordvoerder verzorgde de MFFE de leningen die diverse beleg gers afsloten om hun aankopen in de onroerend-goedprojecten van Ameri can Land Program B.V. tc kunnen beta len. Volgens K.'s bedrijf is hij niet gear resteerd maar door justitie uitgeno digd voor een gesprek. i Van ome parlementaire redactie DEN HAAG - Het kabinet moet ernst maken met een snelle vervol ging van bedrijven die de bodem hebben vervuild. Bovendien moe ten na opsporing procedures vol gen, waarbij dc kosten van het op ruimen van het afval op de vervui ler worden verhaald. Dit staat in de motie van het PSP-kamerlid Willems. die dinsdag met algeme ne stemmen is aanvaard. Volgens de Interimwet Bodemsa nering kunnen de kosten van het saneren van de bodem in rekening worden gebracht bij de vervuiler. Dat geldt ook voor de kosten die gemeenten en provincies maken. Volgens Willems is in een groot aantal gevallen de naam van de vermoedelijke vervuiler bekend en hij heeft daarom minister Winse- rruus (milieubeheer) verzocht met „grote voortvarendheid" de vervui lers op te sporen. Daarna moeten „daadwerkelijke procedures" vol gen om de kosten te verhalen. De Tweede Kamer stond unaniem achter het voorstel van Willems. Verder sprak de Tweede Kamer zich uit voor een snelle voortzetting van de behandeling van de wets ontwerpen bodembescherming, milieugevaarlijke stoffen en milieu- effectrapportage Tenslotte steunde een kamermeer derheid de motie van de SGP e^ Van der Vlies, waarin wordt gepleit voor overleg van provincies met be drijven. die op de nominatie staan vanwege geluidshinder te worden gesaneerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13