TIMMAN BEDWINGT KARPOV III AJAX: MEER DAN DOELPUNTEN Actie voor Hans Kraay kreeg weinig steun van Feyenoord-supporters Pim Doesburg redt PSV GEEN WINST VOOR NAC RODE LANTAARN BRANDT NOG FEL IN DEVENTER Willem II bedwingt Roda JC FEC Zwolle rolt ook Utrecht op 21 FEBRUARI LINARES - Ondanks een ferme inspanning, die erin resulteerde, dat hij zondag drie afgebroken partijen moest uitspelen, is wereldkampioen Anatoly Karpov er niet in geslaagd de leiding te nemen bij het super-grootmeestertoernooi in het Spaanse Linares. In alle drie partijen moest Karpov namelijk uiteindelijk in remise berusten: eerst tegen Andersson, vervolgens tegen Joesoepov en laat in de avond tegen Timman. De voortzetting van het duel Karpov - Timman. dat zaterdag was afgebroken, nam niet veel tijd meer in beslag. Al na enkele zetten besloten beide spelers tot deling van het punt. Timman was enige uren eerder opgeklommen tot een vijftig procentsscore door na twee uur spelen de tweemaal eerder afgebroken partij uit de tweede ronde tegen Hort op de 79-ste zet in zijn voordeel te beslissen. Vrijdag won Timman van Geiler. Wie ver terugviel was de Deen Bent Larsen Deze verloor alle drie zijn afgebroken partijen: tegen Hort, Spasski en Seirawan. Door dit alles werd Miles, die zijn afgebroken partij uit de vijfde ronde tegen Gelier verloor, voorbijgegaan door Spasski Beiden hebben 4 punten, maar Spasski heeft een partij minder gespeeld. De uitslagen van de afgebroken partijen: tweede ronde. Timman - Hort 1-0: vierder ronde- Andersson - Karpov remise, Hort - Larsen 1-0: vijfde ronde: Geiler - Miles 1-0. Karpov - Joesoepov remise, zesde ronde. Larsen - Spasski 0-1; zevende ronde: Seirawan - Larsen 1-0; Karpov - Timman remise Stand na de zevende ronde 1 Spasski 4 pnt (uit 61; 2 Miles 4 pnt. 3 Karpov. Sax en Andersson 3,5 luit 6i, 6 Joesoepov 3.5 pnt; 7 Timman en Hort 3 pnt (uit 6). Geiler 3 pnt; 10 Larsen 2 pnt (uit 6), 11 Seirawan 2 pnt.. AMSTERDAM - Door in de eerste dertig minuten vrijwel uitsluitend geïnteresseerd te zijn in de stijlprijs en niet in doelpunten, is Ajax tegen Excelsior wat meer in moeilijkheden gekomen dan gezien het klasseverschil mocht worden verwacht. Zo problematisch als de uitslag van 2-1 doet vermoeden is het voor de Amsterdammers echter niet geweest, al probeerde trainer Rob Jacobs van Excelsior uit het resultaat wel het nodige voordeel te halen: „Het was opvallend dat dit Ajax tegen ons onzeker werd in de slotfase. We hebben dan ook erg goed gespeeld". Het was echter niet zo zeer de verdien ste van de Rotterdammers dat de landskampioenen voor hun doen zo op vallend improductief waren. Vooral in het eerste half uur speelde Ajax met Ex celsior, dat in die fase sterk de indruk wekte dat het niet begreep wat er alle maal gebeurde. Toen Marco van Basten al na vier minuten voor 1-0 zorgde leek het er dan ook op dat ook Excelsior in de Watergraafsmeer zou worden geklei neerd, zoals dat al zoveel ploegen is overkomen. Die vernedering bleef dit team van minimumloners echter be spaard. Terwijl vooral Gerald Vanenburg de ab sentie van Johan Cruijff (nog niet vol doende conditie) en Jesper Olsen, die ach zondagmorgen wegens ziekte af meldde, compenseerde, werd het spel van Ajax zo weinig doelgericht dat de score voorlopig op 1-0 bleef steken. „Het veldspel leek in het begin belang rijker dan het maken van goals. Er werd goed gevoetbald, maar ver kwamen we er bepaald niet mee. Waren er in die beginfase nog een of twee doelpunten gevallen, dan hadden we vermoedelijk een monsteroverwinning behaald"; al dus Ajax-trainer Aad de Mos. In werkelijkheid kwamen de Amster dammers in de eerste dertig minuten niet verder dan een zeer groot over wicht, negen hoekschoppen en slechts één doelpunt. Excelsior, dat lange tijd nauwelijks over de middelijn wist te komen onderging die behandeling ove rigens zonder zijn principes overboord te gooien. Het hield vrijwel constant drie spelers voorin en leek voor die ge- HAARLEM - Ruud Geels, had zijn ploeg wat uit de zorgen kunnen halen, wanneer hij in de laatste minuut van de uitwedstrijd in NAC tegen Haarlem iets zorgvuldiger was geweest. Nu sprong zijn kopbal via de lat terug in het veld. NAC kon zijn rossige spits moeilijk te verwijten maken, want hij was het, die In het eerste kwartier van de tweede helft met twee kopballen de achter stand van 2-0 wegwerkte. Die achterstand was overigens volko men terecht. NAC kwam er in de eerste helft totaal niet aan te pas en mocht niet klagen dat het moeizaam scorende Haarlem de produktie beperkte tot twee doelpunten (Balm kopte een pass van Haar over NAC-doelman Van der Meulen en Keur rondde een dieptepass van Kleton zeer knap af). De verwachting was dat Haarlem na de rust snel zou uitlopen, maar dat pakte anders uit. Geels profiteerde van een korte periode van concentratieverlies en bracht via voorzetten van respectie velijk Van Schijndel en Heeren binnen dertien minuten de stand in evenwicht. Twee minuten later echter zorgde Keur. na voorbereidend werk van Haar en Leysner, voor 3-2. DEVENTER - De rode lantaarn in de Adelaarshorst is zaterdagavond, door de nederlaag van 1-3 tegen Sparta, feller gaan branden. Go Ahead Eagles probeerde wel een beter resultaat te behalen, maar het lukte gewoonweg niet. De thuisclub, aangemoedigd door zesduizend toeschouwers, was een klasse minder en miste de kwaliteit om Sparta een punt te ontfutselen. In de eerste helft tekende de nederlaag zich al af. Sparta was technïschbeter en sneller. In de veertiende minuut had de Rotterdamse ploeg wel een knipoog van Vrouwe Fortuna nodig om de score te openen. Uiteen hoekschop knalde Holverda de bal via de binnenkant van de paal langs Go Ahead Eagles-doelman Van Enge len. Een kwartier voor de rust kopte dezelfde Holverda keihard in. maar zag zijn inzet door de Go Ahead Eagles-doelman gestopt. In de tweede helft liet Go Ahead Eagles alle hoop varen nadat Danny Blind in de vijfde minuut de thuisclub op een 0-2 achterstand had gezet. Sparta bleef de betere ploeg en probeerde met snelle counters via Holverda, Meijer en Heale het Go Ahead Eagles-overwicht te breken. Het wanhoopsoffensief van de Deventer ploeg kreeg meer inhoud toen Eijkelkamp door de snelle Ten Cate werd vervangen. In de 23ste minuut had de countertactiek van de ploeg van Barry Hughes op nieuw succes. Lengkeek rondde een dieptepass van Van de Berg. die door drie Go Ahead Eagles-verdedigcrs werd gemist, doeltreffend af (0-3), Sparta schakelde een versnelling terug en gaf Go Ahead Eagles meer kans. Twaalf minuten voor het laatste fluitsignaal van de goed leidende Jan Manuel rondde de Brit Mike Small een een-twee-combinatie tussen Oostrom en Ten Cate af en schoot zijn eerste doelpunt voor de Deventer ploeg langs invaller doelman Henk Dirven, die Formannoy (gebroken pols) goed verving (1-3). Het Deventer slotoffensief had geen resultaat. Het goed willende Go Ahead Eagles bleef tegen Sparta kansloos en moest beide punten inleveren. durfde speelwijze ook beloond te wor den toen Ajax zijn greep op het duel kwijtraakte en achtereenvolgens Van der Padt, Snoei en Blanker riante kan sen kregen. Van der Padt, de uitblinker in het Rotterdamse gezelschap en Snoei werden echter door doelman Schrijvers afgestopt en Blanker die voor het overige uit beeld werd gehou den door Ophof presteerde het om de bal van korte afstand over het doel te knallen. „In die periode voor rust had den wij op 1-1 moeten komen. Net toen wij leken toe te slaan kwam Ajax op 2-0". Verantwoordelijk daarvoor was op nieuw Van Basten die zich in het dubbe le centrumspitsensysteem van Ajax heel wat meer op zijn gemak voelt dan Kieft. Van Basten heeft dan obk de mo gelijkheden in zich om zichzelf te lance ren, terwijl Kieft afhankelijk is van an deren en dan vooral van hoge voorzet ten vanaf de vleugel, die ook nu meestal achterwege bleven. Dat neemt niet weg dat Van Basten meer capaciteiten heeft. In de vierde minuut profiteerde hij daarvan door de bal langs doelman Storm te koppen en de 38e minuut tikte hij de bal die door Molby van afstand tegen de lat was geschoten, andermaal in. Met Molby is de tweede uitblinker bij Ajax genoemd na Vanenburg. De Deen maakte ook bij deze gelegenheid duide lijk dat hij als libero meer te bieden heeft dan Van Veen. Molby verdedigt veel rustiger en is, als hij op avontuur gaat, meteen ook een van de gevaarlijk ste aanvallers. Aan hem lag het ook niet dat Excelsior, dat ook de eerste twintig minuten na rust niets te vertellen had. in de 74e minuut via Van der Padt tot 2-1 wist terug te komen. Net als Ophof, Boeve en Molenaar maakte Molby een overtuigende indruk. De terugval van Ajax werd dan ook meer veroorzaakt door middenveld en aanval die geen weerstand konden bieden aan de verve ling waarvan steeds meer sprake werd. Consequenties had het voor Ajax ech ter niet. Daarvoor is Excelsior gewoon te zwak. Afgezien van het doelpunt van Van der Padt na voorbereidend werk van invaller Nijssen, werden de Rot terdammers niet meer gevaarlijk. In tegenstelling tot de Ajacieden, van wie Kieft zich nog eenmaal onderscheidde door de bal buiten bereik van de sterk acterende doelman Storm, op de krui sing van paal en lat te deponeren. On danks zijn goede optreden wist Storm die aan Excelsior is uitgeleend, nog niet de uitspraak aan De Mos te ontlok ken dat hij het komend seizoen bij Ajax kan terugkomen. De Mos en het bestuur van Ajax willen zich de komende weken allereerst con centreren op de aflopende contracten van negen spelers, onder wie de keepers Schrijvers en Galjé. Van dit negental is inmiddels overeenstemming bereikt met Molenaar en Vanenburg, en wil Jo han Cruijff tot eind april wachten met het nemen van een beslissing over zijn voetbaltoekomst: „Als ik me dan nog goed voel, wil ik nog wel een jaar bijte kenen". Peter Houtman i r.) in duel met Twente-doelman Van Gerven. ROTTERDAM - De Fcyenoord-suppor- tersclub had aangekondigd het sta dion een kwartier voor tijd van de wedstrijd tegen FC Twente massaal te verlaten. „Kraay weg, dan wij ook weg", riep de aanhang bij aanvang van de wedstrijd. De ludiek bedoelde actie voor het aanblijven van de trainer Hans Kraay kreeg van de zestiendui zend kijkers in het Feyenoord-stadion weinig steun. Iedereen bleef na 75 mi nuten op zijn plaats. Blijkbaar boeide het foutenfestival tussen de Rotter damse stadionclub en FC Twente. In elk geval was er tevredenheid over weer een overwinning van Feyenoord (2-0). Feyenoord verzuimde zondag de zwak te van degradatiekandidaat Twente in cijfers uit te drukken. Rushes van Gul- lit, Vermeulen en Van Deinsen op de flanken maakten toonden de zwakte van de Twentse defensie aan. De terug gehaalde routinier Epi Drost poogde de gevallen gaten te stoppen Dat gelukte echter niet helemaal. Met name niet in de tweede helft, toen Twente zijn obsta kels rond de middencirkel weghaalde, kreeg Feyenoord zeer veel ruimte, die het niet wenste te benutten. Daarom ontstond na afloop nog een emotionele woordenwisseling over het eerste doel punt van Feyenoord. waaraan volgens Twente-trainer Kohn meer dan een luchtje zat. Hoekstra hinderde op slag van rust Twente-doelman Van Gerven bij het uitwerpen. De bal smoorde op de hoek van het zestien-metergebied en werd door Houtman onmiddellijk in de tou wen geplaatst. De weglopende Wee rink had niets gezien, maar ook de grensrechter ging niet in op de wat ma gere protesten van Van Gerven. Kohn had het na afloop over 'een klap op de arm van Hoekstra'. Zijn college Ab Fa- fie meldde: „Vooreen dergelijk geintje is André veel te eerlijk", in ieder geval pakte Feyenoord op gelukkige wijze de voorsprong, die het in de 44 minuten daarvoor allang had moeten verove ren. De 1-0 gaf Feyenoord in de tweede helft niet de rust en het overleg, die Twente kansloos hadden moeten maken. De break-out-taktiek van de Rotterdamse ploeg, waarbij Gullit steeds zijn snel heid etaleerde, leverde de ene na de an dere doelkans op. Nielsen, Houtman en Jeliazkov zochten het doel verkeerd en toen Gullit dan eindelijk juist richtte, spatte de bal op de rug van ploeggenoot Jeliazkov. Een wanhoopsrush van Wijnstekers bracht uiteindelijk in de 69ste minuut de beslissing. Het uitge stoken been van Dilling bood de vleu gelverdediger de mogelijkheid een strafschop te forceren. Houtman schoot de strafschop keihard in (2-0) en zette concurrent-topschutter Koolhof op twee doelpunten achterstand. TILBURG - Ondanks het moeilijk be speelbare veld en de einduitslag van 0-0 hebben de 4500 toeschouwers zater dagavond in Tilburg een aantrekkelij ke wedstrijd gezien. Willem II, dat het voorlopig zonder de geschorste Nele mans en Gozems moet doen, gunde te genstander Roda JC in de beginfase van het duel een overwicht. Na een kwartier nam de thuisspelende club het initiatief echter al over. Van der Veen ontpopte zich op het mid denveld als een inventieve spelverde ler. waardoor Willem II doelrijpe kan sen wist te creëren. Van der Veen. Ja- cobsen, Van Mierlo, Hoyer en Braam stelden in een kort tijdsbestek doelman Smits, de uitblinker bij Roda JC, op de proef. Zo zeker als Smits het Limburgse doel schoon hield, zo onzeker was het optreden van de Willem Il-speler Ja- cobsen. De rechterspits, in de uitwedstrijd te gen PEC Zwolle nog succesvol met twee treffers, leverde zaterdag in Tilburg een wanprestatie. „Door zijn knieblessure durft hij op een dergelijk veld niet vol uit te gaan", meende Willem II-tramer Jan Brouwer, die het bijna-fatale bal verlies dat de Deen enkele keren leed trachtte goed te praten. Ook Roda JC verzuimde een aantal op gelegde kansen te verzilveren De Lim burgers, die in de tweede helft nauwe lijks over de middellijn kwamen, kre gen vier minuten voor tijd nog hoop. toen Raeven plotseling vrij voor doel man Verkerk opdook Zijn overhaaste inzet ging evenwel ver naast. UTRECHT - PEC Zwolle heeft zondag in de Galgen waard door de overwin ning op FC Utrecht het pun tentotaal van de laatste vier wedstrijden op zeven gebracht. De Zwolse ploeg veranderde onder de bekritiseerde trainer Brom in enkele weken van degradatiekan didaat in een ploeg, die volgens het oude principe als beste verdediging de aanval kiest. Het handelsmerk van Brom heeft voorlopig succes. De degradatiezone is inmiddels verlaten en volgende week wordt het Zwolse stadion uitverkocht als Feyenoord op bezoek komt. In de Galgenwaard won PEC Zwol le verdiend. De ploeg voetbalde goed, maar scoorde slechts. Bijna zo slecht als FC Utrecht voetbalde en scheidsrechter Van de Laar leid de. De uitslag had 2-9 in plaats van 2-3 kunnen zijn. Door de haperende score aan Zwolse kant bleef Utrecht, meer op wilskracht dan op klasse, uitzicht op een gelijk spel houden. Op het half zachte half har de veld en door de merkwaardigste arbitrale beslissingen ging de bal vaak de meest onverwachte kanten op Daardoor deden zich voor beide doelen veel spectaculaire momen ten door, zodat de 6000 toeschou wers zich met bekocht voelden. De Utrechtse aanhang was anders wel aanzienlijk uitgedund. Dat was niet verwonderlijk. Zelfs Han Ber ger erkende, dat FC Utrecht op dit ogenblik een van de mindere ploe gen in de eredivisie is. Er heerst malaise in de Utrechtse selectie. Op Wouters en Adelaar na is iedereen uit vorm. Spits Carbo werd zondag moedeloos van de nauwelijks bruikbare ballen in zijn richting. Bij PEC kon interna tional Van Kooten daar eveneens over klagen, maar hij constateerde tot zijn genoegen dat zijn medespe lers via de flanken superieur wa ren, omdat hij in het centrum zo veel aandacht en tegenstand aan zich bond. Voor PEC Zwolle werd Pelleboer, de vaste linksbuiten van het tweede elftal, de grote man. Hij maakte voor het eerst zijn opwachting in de basis. Pelle boer maakte na soli de doelpunten twee en drie, nadat de rust met 1-1 was bereikt. Voor de pauze had PEC de wed strijd al kunnen beslissen. Van Roon miste tweemaal jammerlijk voor hij de score opende. Op slag van rust werd het gelijk door Ade laar uit een overgenomen vrije schop, die een strafschop had moe ten zijn. Voordien troffen de Kruyk en Kruys (voor een leeg doel) de paal en zag Van der Hengst bal na een schot tegen de binnenkant van de paal wonderwel terug in het veld komen. Na de rust miste ook Rie- mens tweemaal voor een leeg doel en ging Pelleboer te veel op de indi vidualistische toer De Kruyk bracht de spanning terug. Utrecht kwam echter nooit in de buurt van de gelijkmaker. FC Utrecht - PEC Zwolle 2-3(1-1), 30 Van Roon 0-1.43 Adelaar 1-1, 55 EN 70'Pelleboer 1-2 en 1-3, 76 De Kruyk 2-3. SITTARD - Eigenlijk was het vreemd dal Frans Korver juichend uit zijn dug-out kwam na het gelijkspel (0-01 tegen PSV. Had zijn ploeg immers niet een punt verspééld tegen de sjouwersplocg uit Eindhoven? Want niet de Brabanders, derde op de ranglijst, maar promovendus Fortuna had de volle buit moeten binnenhalen. PSV had het Pim Doesburg en aan niemand anders - te danken dat de schade voor de Eindhovenaren beperkt bleef tot één verliespunt. „Er is maar één keeper in Nederland die zulke ballen dank zij enorme reflexen kan stoppen", zei Korver. „Dat is Doesburg. Hij heeft de zaak voor PSV gered" Daarmee werd niets te veel gezegd. Tot viermaal toe reageerde 'Does' feno menaal op inzetten van vijf meter afstand, schoten en kopballen (van Ruys 2x, Smeets en Koevermans) die normaliter in het net hun eindbestemming vinden. „Pim verdient Inderdaad een compliment", zei Thijs Libregts. „Maar verder was het natuurlijk dlepdroevig bij ons. Werken, sjouwen, lopen, hollen. Maar een fatsoenlijke pass geven naar Koolhof of Thoresen? Niet één keer. Ik heb het al zo vaak gezegd we komen voetballend te kort. Met inzet kun je echt niet alles camoufleren" Duidelijke taal van de vertrekkende PSV-ooach. die „weigert om zich bij de situatie neer te leggen", maar die bepaald geen geinspireerde indrukmeer maakt. „Als je kampioen wil worden, moetje hier in ieder geval winnen Nou. laten we blij zijn met dat punt De 12.000 kijkers („Dat zouden er meer geweest zijn als er geen carnaval was geweest", aldus manager Castenmillcr) hebben in ieder geval waar voor hun geld gehad. Alleen in het slotkwartier was de vlam er een beetje uit, maar de voorafgaande periode bood veel spectaculaire scenes. Fortu na. met Pfennings op de bank omdat hij meer moeite zou hebben gehad met H. Smeets van Fortuna in duel met PSV-defensie Rechts Ernie Brandts van PSV de moeilijk bespeelbare grasmat dat Eleveld, zette PSV met opportunis tisch voetbal vaak met de rug tegen de muur. Vele lange ballen, soms doeltreffend, maar ook even vaak nutteloos. De tegenstander, die op pa pier meer kwaliteit in huis heeft, deed niet anders. Bij PSV haalden weinig spelers een voldoende Rob Landsbergen in ieder geval, omdal hij op een na alle kopduels won van de overigens niet slecht spelende spits Smeets. De puntspeler van Fortuna verbleef vaak op het middenveld, verleende achterin assistentie en voetbalde 'mee', maar daar door kon hij in de voorhoede amper voor gevaar zorgen. Mitrovic, terug op de libero-plek, had het zowaar niet moeilijk tegen de snelheid van de PSV- aanvallers. Simpelweg omdat de Eindhovenaren er niet in slaagden om gebruik te maken van de snelheid. „Ik mis de man die de situatie kan overzien", herhaalde Libregts. „Zonder gaat echt niet". Qua kansen was Fortuna duidelijk aan de winnende hand. Zeker zes keer, waaronder een unieke mogelijkheid voor Ruys toen hij vrij had kunnen inschieten toen Doesburg uit zijn goal was, kwam de winnende treffer binnen handbereik. PSV stelde daar drie kansen tegenover. Typerend was het dat een kopbal van voorstoppcr Landsbergen nog het gevaarlijkst was. Fortuna speelde zoals vanouds, als de ploeg maar voor eigen publiek kan acteren. Een prima duo in de personen van Maessen en Schrijnemakers eu een middenrif waarin Chris Dekker het overzicht behield. Theo van Well zorgde voor een valse noot door nu en dan eigenzinnig te handelen. Hij is soms te gefixeerd op het zelf maken van een goal. Fortuna liet er geen twijfels over bestaan als was een gelijkspel het uitgangs punt. Vooraf niet gek natuurlijk, maar als Frans Korver - met de weten schap van gisteren - het tactisch nog eens over mocht doen. zou hy voorin beslist wat meer druk hebben gelegd. PSV is op dit moment namelijk niet beter dan welke subtopper dan ook. Alleen het feit dat de ploeg op de derde plaats staat, zorgt voor ontzag. En dat Is niet terecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9