PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GPD-verslaggever in Suriname vastgehouden Financieringstekort stijgt tot 40 miljard Vier doden bij busongeluk kleintjes VOOR VERHOOR NAAR FORT ZEELANDIA Aardgasprijs dit jaar niet omhoog Springstof gebruikt bij ontsnapping Scheveningen KRUITHOF OLYSLAGER LIVERPOOL Broertjes door trein overreden Dertien doden bij overval VS NIET DIRECT NIEUWE BEZUINIGINGEN VONDELING IN SCHOENENDOOS lets kouder Droog weer en vooral in het oosten af en toe zon. Middagtemperatuur onge veer 2 graden. Zwakke tot matige noordelijke wind 226e jaargang no. 43 Maandag 21 februari 1983 DEN HAAG - Zeven gedetineerden uit de Scheveningse gevangenis hebben zaterdagavond een mislukte vluchtpo ging gedaan, waarbij gebruik werd ge maakt van springstof. Buiten de ge vangenismuren werden de gedetineer den, die een bewaarder in gijzeling hadden genomen, door de Haagse poli tie in samenwerking met enkele be waarders ingerekend. De gedetineerden ontsnapten zater dagavond tijdens de recreatie. Zij gij zelden daarbij vier bewaarders. Dat ge beurde onder bedreiging van een mes, dat een van de gedetineerden van de maaltijd had achtergehouden. De ge vangenen vluchtten het dak op en slaagden erin om met één gegijzelde be waarder het gevangeniscomplex te ver laten. Bij de achtervolging en aanhouding werden enkele waarschuwingsschoten gelost door politie en bewaarders. De politie deelde zondag mee dat de gevangenen om op het dak te komen een enkele centimeters dikke ruit ver nielden. Eerst probeerden ze dat met de gevangenis binnengesmokkelde springstof. De kracht daarvan bleek evenwel te gering, waarop de ruit met een deel van een biljarttafel werd inge slagen De ontsnappingspoging was op touw gezet door drie buitenlanders en vier Nederlanders, die in leeftijd variëren van 24 tot 52 jaar. Zy zitten allemaal een flink aantal jaren vast voor hele series misdrijven, waar onder poging tot moord, wederrechte lijke vrijheidsberoving en diefstal en beroving in verschillende gradaties. DEN HAAG, PARAMARIBO - Onze verslaggever in Suriname, Ruud de Wit, weet nog steeds niet waarvoor hij sinds vrijdagavond door de militaire politie in Fort Zeelandia wordt vastgehouden. Er is officieel nog geen beschuldiging tegen hem uitgebracht. In de terminologie van de militairen heet het dat De Wit „hangende het onderzoek voor verhoor wordt opgehouden". Hij heeft zaterdag en zondag bezoek gehad van een vertegenwoordiger van de Nederlandse ambassade in Paramari bo. Het bericht van onder meer het NOS- joumaal van zondagavond als zou onze verslaggever zyn vrijgelaten, is onjuist. Bij navraag in Fort Zeelandia bleek hij daar nog steeds te worden vastgehou den. De dienstdoende MP voegde er aan toe dat we ons geen zorgen over hem hoefden te maken, maar weigerde De Wit aan de telefoon te laten komen. Uit verschillende bronnen blijkt verder dat hij het goed maakt, niet in een cel is opgesloten en zelfs onder begeleiding schone kleren van huis heeft mogen ha len. Als reden voor net uitblijven van een verklaring of aanklacht geven de Suri naamse autoriteiten op dat in het week einde niet wordt gewerkt. Wel heeft de militaire politie zondag De Wit nog een verhoor afgenomen. De voormalige mi nister van volksgezondheid, Sital, een goede bekende van De Wit, zei zondag tegen ons: „Ik meen dat De Wit is opge bracht naai- aanleiding van berichten die hy verstuurd heeft of van plan was te versturen". Verder gaf Sital, van wie wordt aange nomen dat hy deel uitmaakt van het zogenaamde Beleidscentrum waar de feitelijke macht in Suriname is gecon centreerd, geen bijzonderheden. Hy zei niet te weten in wiens opdracht De Wit was gearresteerd: „Dat zal' wel via de normale kanalen zijn gebeurd", van daag zal hy zich nader informeren over de redenen van de arrestatie. Beschuldiging Op het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken was men zondag avond niet bereid uit te weiden over de op dit moment zeer geïrriteerde ver houding met de Surinaamse autoritei ten. Daarbij spelen ook de beschuldi gingen van de Surinaamse ambassa deur in ons land, Herrenberg, een rol. Nog maar nauwelijks terug in Neder land zei Herrenberg tegen het ANP weer te zullen vertrekken omdat Ne derland niet zijn veiligheid zou kun nen garanderen. De Surinaamse am bassadeur wil daarover maandag met minister van buitenlandse zaken spre ken, maar of de minister daarvoor de tijd heeft was zondagavond nog niet duidelijk. De Surinaamse machthebbers hebben nog niet gereageerd op een door de hoofdredaktie van de Gemeenschappe lijke Pers Dienst verstuurd telegram aan bevelhebber Bouterse, waarin om vrijlating van De Wit wordt gevraagd. „Aanhouding van een journalist, op grond van door hem uit eigen waarne ming geschreven artikelen, wordt door ons in flagrante strijd geacht met de universele verklaring van de rechten van de mens en het daarin verankerde recht op vrije meningsuiting", aldus GPD-jioofdredakteur Jan van Beek Opnieuw heeft Jan Roelof Kruithof uit Havelte de alternatieve Elfste dentocht gewonnen. Ditmaal werd deze monstertocht voor schaatsers gehouden op het Amerikaans-Ca- nadese grensmeer Memphréma- gog. waar ongeveer 700 deelnemers van start gingen. Op de foto is Jan Roelof Kruithof (linksi in actie met Jos Niesten uit Heemskerk. Pagina 11 De Temeuzense atlete Marjan Oly- slager veroverde zowel geel als goud bij de Nederlandse indoor-at- letiekkampioenschappen in Zuid laren. Eerst kreeg zij een straf (de gele kaartomdat zij bij het inlopen te lang op de baan bleef. Maar daarna greep zij op de 60 meter horden de gouden medaille. Pagi na 11. or een gelijkspel tegen Fortuna raakte PSV in de Nederlandse ere divisie weer verder achterop, want zowel Ajax als Feyenoord won. In het internationale voetbal was de uitschakeling van Liverpool door Brighton in het Engelse bekervoet bal het meest opzienbarend. Pagi na 10. ETTEN-LEUR - De drie jaar oude Dirk Janssen en zijn vierjarige broertje Paul zijn omstreeks zes uur zondag avond op de spoorlijn nabij hun ouder lijke woning in Etten-Leur door een trein overreden. Het jongste kind was op slag dood. zijn oudere broertje overleed twee uur later in een ziekenhuis in Breda. De beide kinderen waren aan het spelen op de spoorlijn Breda-Etten-Leur nabij de spoorwegovergang Lage Vaartkant. SEATTLE (UPI) - In de Amerikaanse stad Seattle heeft de politie zaterdag in een Chinees gokhuis de lijken ge vonden van 13 Aziatische mannen en één vrouw. De slachtoffers waren vast gebonden voordat zij werden doodge schoten. Er zyn twee personen in verband met deze moordpartij gearresteerd. Een veertiende slachtoffer, dat gewond wist te ontkomen, slaagde enn de aan dacht van voorbijgangers te trekken. Toen de politie het gokhuis binnenviel waren de daders al vertrokken. Een woordvoerder van de politie zei te ver moeden dat roof het motief van de moordpartij is geweest. Nog geen protest De gemeenteraad van Middelburg zal t zich vandaag beraden over een moge- lijke (tijdelijke) oplossing voor de pro blemen bij de RSV Gieterij Middel- burg. Burgemeester Wolters zei zater- dag dat er vanuit het college van b en w al overleg is gepleegd met het dage lijks bestuur van de provincie. Wol- j ters: "We hebben een formule gevon- j den'. Een kleine duizend mensen pro- f testeerden zaterdag in Middelburg te- t gen de sluiting van de RSVGM en de afslanking van de KMS-groep. Eén van de 120 RSVGM-werknemers, Joop l Kilian. sprak vastberaden taal: 'Ze zullen ons van het terrein af moeten slaan. Werk willen wij, werk. werk, werk, Ook een stenen leeuw bij het bordes van het Middelburgse stadhuis werd dienstbaar gemaakt aan de belangen a van het RSVGM-personeel vage toezegging Minister De Ruiter van defensie heeft van zijn Amerikaanse gesprekspart- J ners slechts vage toezeggingen kun- >1 nen loskrijgen dat de Verenigde Sta- ten hun best zullen doen om de militai- E re handelsbalans voor Nederland te li verbeteren Op korte termijn vertrekt een Nederlandse delegatie naar de i. Verenigde Staten om daar de aankoop i tebespreken van de Patriot-raket. Met deze vervanging van de Nike-luchtaf- weerraket is een bedrag van ongeveer r 13 miljard gulden gemoeid PAGINA 7 tekort Bij de VARA dreigt dit jaar een tekort j. van 2.7 mihoen gulden te ontslaan De ze omroep had al bezuinigingsmaaire- i gelen getroffen om een tekort van 1.4 miljoen gulden weg te werken. Oorza- l ken voor het snel gestegen tekort zijn volgens VARA-voorzitter Van den Heuvel onder meer de verslechtering 1 van de advertentiemarkt, het bestaan- de gat in de omroepbegroting en de invloed van de Veronica-ultbreiding op de VARA-begroting. Van den Heu vel meent dat voor de gezondmaking l vanhetbedrijfinkrimpingvanhelper- F soneel wellicht niet te vermijden zal j zijn. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7. Sport: 9,10.11.12.13 en 14. I- Uit de PZC van vrijdag Hoewel hij zondagavond al twee keer 24 uur vastzat, heeft de Nederlandse regering nog geen officieel protest in gediend. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken kan ambassadeur Hoekman in Paramaribo daartoe zelf besluiten. Voor stappen van Den Haag achtte hij het, gelet op het achterwege blijven van duidelijke informatie uit Parama ribo, nog te vroeg. „Het gaat ons erom dat De Wit vrijkomt. We moeten oppas sen geen contra-produktieve stappen te doen", aldus deze woordvoerder. De Wit heeft zaterdag tegen de verte genwoordiger van de Nederlandse am bassade ook gezegd dat zijn aanteke ningen in beslag zijn genomen. Aange nomen moet worden dat De Wit is aan gehouden vanwege een vrijdag in de GPD-bladen, waaronder de PZC. ver schenen reportage van zijn hand. Delen daarvan werden diezelfde dag voorgele zen door Radio Nederland Wereldom roep in de op Suriname gerichte uitzen dingen. De Wit schreef in zijn verhaal over hoe de geruchtenmachine in Suri name werkt onder meer: „De dag na de televisie- en radiorede van de „bevel- (Slot zie pag. 6 kol. 7) NIGERIA VERLAAGT OLIEPRIJZEN LAGOS (RTR) - Nigeria heeft zaterdag meegedeeld de prijs van zijn olie met 5,50 dollar per vat te verlagen. De prijs verlaging treedt met terugwerkende kracht in werking vanaf 1 februari. In een verklaring die op de teievisie werd voorgelezen werd gezegd dat Ni geria zich wilde houden aan afspraken binnen de OPEC. maar dat het duide lijk was dat door OPEC gehanteerde ge middelde prijs van 34 dollar voor een vat niet realistisch was. Angekondigd werd dat Nigeria ook eventuele toe komstige prijsverlagingen van Noord- zeeolie zou volgen. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het financieringstekort zal dit jaar oplopen tot ongeveer 13 procent van het nationaal inkomen, dat is ongeveer 40 miljard gulden. Daarmee stijgt het tekort dit jaar met twee procent ten opzichte van het te kort over 1982. Zowel minister drs. J. de Koning (socia le zaken en werkgelegenheid) als zijn collega drs. G. van Aardenne (economi sche zaken) zeiden dit zaterdag in ra diogesprekken. Daarmee bevestigden zy de inhoud van een vrijdag uitgelekt voorlopig rapport over de economische situatie van het Centraal Planbureau, de rekenmeesters van het kabinet. Beide bewindslieden, maar ook de fi nanciële woordvoerders van regerings partijen en oppositie, lieten zaterdag weten dat dit niet onmiddellyk hoeft te leiden tot nieuwe bezuinigingsmaatre gelen. om deze stijgingnog dit jaar weer teniet te doen. In het CPB-rapport wordt gesproken van een financiële tegenvaller van 3.5 niiyard gulden door hogere werkloos heidsuitkeringen. dalende belasting ontvangsten en lagere aardgasinkom- slen. Het CPB voorziet dat de Neder landse economie in de loop van dit jaar nog verder verslechtert. Volgens vice-premier Van Aardenne (WD) moet by de tegenvallers onder scheid gemaakt worden tussen de lang durige en de tijdelijke tegenvallers. On der de laatste horen byvoorbeeld de mindere aardgasinkomsten door de zachte winter. „Zo'n zachte winter scheelt al gauw een half miljard gulden", aldus Van Aardenne. Bovendien worden de aard gasinkomsten gedrukt door de ener giebesparende maatregelen, door het feit dat de economie op een laag pitje staat en door de dalende olieprijs. „De zachte winter is een tijdelijke te genvaller die niet gecompenseerd hoeft te worden". Wanneer het financierings tekort door dit soort factoren stijgt, dan kunnen we accepteren dat het tekort dit jaar iets minder snel wordt terugge drongen, zei Van Aardenne. De financiële specialist van de WD- Tweede-Kamerfractie, dr. R. de Korte, zei zaterdag het acceptabel te vinden dat onder deze omstandigheden het fi nancieringstekort dit jaar oploopt tot meer dan 12 procent. Ook hij benadruk te dat tegenvallers die zich herhalen wèl door bezuinigingen moeten worden gecompenseerd. Het gevolg van deze stellingname is wel dat het voor het kabinet steeds moeilij ker wordt om de doelstelling uit het re geerakkoord - terugdringing van het fi nancieringstekort naar 7.5 procent in 1986 - te verwezelyken. De PvdA'er drs. Th. Woeltgens stelde met verbazing vast dat de WD, die vorig jaar een sty- gend financieringstekort nog volstrekt onaanvaardbaar noemde, nu met een toename akkoord gaat Stimuleren HOEVELAKEN - Op het knooppunt Hoevelaken is zondagmorgen om kwart voor elf een bus met 23 inzitten den uit de bocht gevlogen en gekan teld. waardoor v ier inzittenden om het leven zijn gekomen en 18 werden ge wond. De chauffeur is als enige onge deerd. De inzittenden, spelers en sup porters van een handbalvereniging uit Stompwijk bij Leidschendam,' waren via Amsterdam op weg naar Gronin gen. De doden zijn de 21-jarige speelster Car- la van den Bosch, haar moeder A. C. M. van den Bosch-Haster (60). L. J. van den Bosch (ook 60. een neef van de vrouw) en C.N de Bruin (50) Allen kwamen uit Stompwijk De gewonden zijn opgeno men m de ziekenhuizen St Elizabeth en De Lichtenberg in Amersfoort. Drie ge wonden zijn er ernstig aan toe. maar geen van hen is in levensgevaar. De do den zijn opgebaard in het mortuarium te Nykerk. Volgens de rijkspolitie in Apeldoorn is het ongeluk vermoedelijk gebeurd doordat de bestuurder te laat opmerkte dat hij moest afslaan om van de weg Amsterdam - Apeldoorn op die naar Zwolle te komen. Hij zou niet te snel hebben gereden, circa 70 km per uur, maar voor de scherpe bocht die hij moest nemen was dat te hoog. Vrijwel direct ramde de bus een lichtmast, reed tegen de vangrail, viel er overheen en rolde tweemaal om zyn lengteas kante lend over het talud omlaag. Vanuil Amersfoort werden twaalf am bulances naar het knooppunt gezonden om de gewonden en doden af te voeren. Tot in de loop van zondagmiddag was het gebied afgezet Spelers en supporters van de handbal vereniging HVS (eerste divisie) uit Stompwijk waren op weg naar Gronin gen voor een wedstrijd tegen Vlugheid en Kracht uit die plaats Een vrouw, met het gezicht onder het bloed, wordt door een broeder naar een ambulance gevoerd. BREDA (ANP) - De Bredase politie heeft zaterdagavond laat een pasgebo ren baby aangetroffen in een schoenen doos, die stond in de hal van een fiat aan de Grote Spie. De baby, een jon getje, lag gewikkeld in papier in de doos. Het kind is direct overgebracht naar het Diaconessenhuis en maakt het. vol gens de politie, redelijk. Bewoners had den de politie gebeld omdat er geluid uit de doos kwam. De politie probeert nu te achterhalen wie de moeder is en wie het kind in de hal heeft gelegd- Volgens Woeltgens is momenteel spra ke van onderbesteding en moet de overheid stimulerend optreden door geld uit te trekken voor de werkgele genheid. Nederland is dankzij het forse overschot op de betalingsbalans ook zeker in een positie om op dit punt ac tief te zijn, meende de socialist. Minister De Koning zag daar echter weinig mogelijkheden voor. ..Als je de werkgelegenheid stimuleert, terwijl je het financieringstekort laat oplopen, dan breek je datgene weer af wat je juist overeind wilt houden. Eerst moet het financieringstekort gestabiliseerd wor den en pas dan kan aan stimulerende maatregelen gedacht worden". De CDA'er drs. G. Gerritse noemde het hoge financieringstekort op zich al een stimuleringsmaatregel. De woordvoer ders van CDA en WD wezen belasting verhoging om het tekort aan te vullen op dit moment van de hand. Volgens Gerritse en De Korte is belastingverla ging voorlopig niet nodig. Enquête Doden Falkland-eilanden - De stof- fehjke resten van 220 bij de Brits-Argen- tynse oorlog om de Falkland-eilanden gesneuvelde Argentijnen zijn zaterdag naar een nieuwe militaire begraaf plaats in Port Darwin overgebracht. Tijdens en na de oorlog waren zij op verschillende plaatsen begraven. De PvdA gaat in de komende weken op grote schaal een onderzoek houden naar de gevolgen van het bezuinigings beleid van het kabinet-Lubbers. Daar bij wordt de aandacht gericht op de gevolgen voor de particuliere inko mens en de bestedingsmogelijkheden van de mensen. Dat kondigde PvdA-voorzitter Max van den Berg zaterdag aan voor de Va- ra-radio. Duizenden PvdA-leden gaan de komende weken de deuren langs om mensen te vragen of zij minder zijn gaan verdienen en welke zaken zij daardoor minder kunnen kopen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De aardgaspri j's voor de zogenaamde kleinverbruikers - de gewone huishoudens - zal dit jaar niet meer omhoog of omlaag gaan. Dat heeft minister Van Aar denne (economische zaken) zater dag gezegd in een radopgesprek. Volgens Van Aardenne is de aard gasprijs voor kleinverbruikers ge koppeld aan die van de huisbran dolie. Weliswaar is die olie - net als de ruwe olie - in prijs gedaald, maar tussen de gas- en de olieprijs zit nog steeds ongeveer 10 cent verschil Van Aardenne zei te verwachten dat beide brandstoffen in prijs naar elkaar toe zullen groeien, wat altyd het streven van de regering is ge weest. Daarom wacht het kabinet de ontwikkeling van de gas- en olie prijs af en zal dit jaar geen aanpas sing meer plaatsvinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1