Inval justitie niet tegen bank maar tegen medewerkers gericht Ruding tegen subsidie loonkosten jongeren H.9,95 Den Haag wil tegenorders VS bij aankoop van Patriot-raketten PZCfi Glazenmaker spioneerde in Russische ambassade POSTER Dixons PZC/. HUISZOEKINGEN BIJ PERSONEEL SLA VENBURG het weer Massale slachting in Indiase staat Assam Danny Kaye onderging open hartoperatie Nkomo mag Zimbabwe niet uit Martinair met vluchten op Taiwan gestart Jongen gedood door stroom DE RUITER: ZWARE DELEGATIE GAAT ONDERHANDELEN MAANDAG 21 FEBRUARI 1983 binnen-buiten land DEN HAAG - De inval door justitie en politie bij drie kantoren van Slavenburg's Bank was niet gericht tegen de bank als zodanig, maar tegen enkele medewerkers van de bank, die verantwoor delijk worden geacht voor strafbare feiten. Dat hebben de ministers dr. H.O. Ruding (financiën) en mr. F. Korthals Altes (justitie) zaterdag verklaard. Volgens het ministerie van financiën hebben zij hiermee een eventueel verminderd vertrouwen van het publiek in de bank zelf willen voorkomen. Ruding liet weten dat de actie in het gearresteerd op beschuldiging van verlengde lag van eerdere justitiële ac ties tegen medewerkers van Slaven burg. Eind vorig jaar werden drie mede werkers van deze bank in Amsterdam Priesteropleiding bisdom Breda BREDA - Het bisdom Breda wil, in sa menwerking met het aartsbisdom Utrecht en het bisdom Haarlem, een priesteropleiding opzetten voor kandi daten op oudere leeftijd- In bet kader hiervan houdt het bisdom Breda een informatiebijeenkomst in het dien stengebouw van het bisdom aan de Veemarkt in Breda. Deze bijeenkomst wordt gehouden op maandag 7 maart en begint om 10.30 uur. De onlangs benoemde directeur van de priesteropleiding Bovendonk, de beer A. Vermeulen, is aanwezig op deze bijeenkomst en zal het een en an der vertellen over de aard van de oplei ding en het aantal kandidaten dat kan worden toegelaten. Deltagebied 22 februari Zon op 0743 Maan op 1205 Hoog water Maandag, 2i februari cm uur era Vlissingen 07.16 166 20.00 137 Terneuzen 07.41 190 20.23 137 Ziertl tzee 08,23 129 21.10 103 Hansweert, 08.18 204 20.57 174 Wemeldingc 08.50 151 21.29 125 Kreekrak 08.50 179 21.29 147 Bruinlsse 09.23 153 21.55 128 Dinsdag 22 februari uur cm Vlissingen 08.29 158 21.20 133 Terneuzen 08.52 .181 21.42 161 Zlerikzee 09.33 125 22,20 103 Hansweert 09.25 198 22.13 172 Wemeldinge 09.58 146 22.46 123 Kreekrak 09.57 173 22.43 144 Bruinlsse 10.26 148 23.11 126 Laag water valsheid in geschrifte. Ook de directie van De Nederlandsche Bank liet zaterdag weten dat er geen reden is te vrezen dat Slavenburg's Bank zijn verplichtingen niet zou kun nen nakomen. De nationale bank. die toezicht houdt op het bankwezen in Ne derland, zal Slavenburg indien nodig li- quidlteits-steun geven. De officier van justitie in Botterdam, mr. J. Scboonaard, heeft meegedeeld Weersvooruitzichten van het KNMI voor dinsdag tot en met vrijdag: Droog weer cn zonnige perioden. In dc nacht lichte tot matige vorst. Middagtemperatuur omstreeks 3 graden. Een nieuw hogedrukgebied is gisteren van IJsland naar Schotland getrokken en het ziet er naar uit dat het centrum hiervan verder in de richting van ons land zal trekken. Vandaag kunnen we dan ook rustig weer in de regio tege moet zien. De wind is opnieuw in de noordoosthoek terecht gekomen, maar zal vandaag hooguit matig zijn. Wol kenvelden, afkomstig van de Noordzee, bereikten ons gebied gisteren reeds, maar vandaag zal deze in de loop van de middag breken, zodat het ook zonni ger wordt. In het temperatuurverloop komt niet zoveel verandering. Vand- middag stijgt het kwik naar waarden om en nabij 3 graden, maar bij een hel dere hemel en weinig wind gaat het vannacht weer 2 graden vriezen. Vooruitzichten voor dinsdag: Het hoge drukgebied zal ook morgen dicht boven ons land liggen. Het blijft, rustig en zon nig weer. De wind draait geleidelijk naar het zuidoosten, maar blijft zwak tot hooguit matig. Overdag moet op een temperatuur van plus 3 gerekend wor den, terwijl er in de nacht en vroege ochtend een daling optreedt tot min 2 graden. Nautisch bericht Wind: noordoostelijk 3, soms 4, afne mend in de middag en avond; zicht: eerst matig in de ochtend; later goed; temperatuur kustwater: 2,5 graden; af wijking waterstanden: geen afwijking van betekenis; maximum golfhoogte monding Schelde's: tijdens hoog water een noordelijke deining van circa een halve meter. onder 1805 onder 0359 Maande, 21 februari Vlissingen 01.20 178 14.01 182 Terneuzen 01.46 188 14.21 192 Zlerikzee 02.16 151 14.50 161 Hansweert 02.07 206 14.39 207 Wemeldinge 02,25 169 14.52 181 Kreekrak 02.41 194 15.10 208 Bruinisse 02.38 167 15.09 178 Dinsdag, 22 februari uur cm Vlissingen 02.29 173 15.11 173 Terneuzen 02.53 184 15.31 184 Zlerikzee 03.21 152 16.00 155 Hansweert. 03.12 201 15.45 199 Wemeldinge 03.32 170 16.00 172 Kreekrak 03.47 195 16.16 198 Bruinlsse 03.41 167 16.12 172 dat er ook huiszoekingen zijn verricht in drie woningen van medewerkers van Slavenburg's Bank. Wie die mede werkers zijn, wil de officier niet zeggen „omdat zij niet als verdachten worden aangemerkt". Ook daar werd admini stratie in beslag genomen, die wordt toegevoegd aan hetgeen reeds bij de banken was weggehaald. Arrestaties zijn nog niet verricht. Volgens de officier is slechts een be perkt deel van de administratie in be- NEW DELHI (AFP/DPA) - Minstens 500 personen, merendeels immigranten uit Bangladesh, zijn afgelopen vrijdag en zaterdag afgeslacht in het district Nowgong, in het centrale deel van de Indiase deelstaat Assam. Dit heeft heeft de Indiase pers zondag gezegd. De Indiase persbureaus Uni en PTI spra ken zondagmorgen van een 'inferno' en een 'holocaust zonder weerga'. Het totale dodental van het geweld waarmee de deelstaatverkiezingen in Assam gepaard gaan nadert nu de dui zend. Een verslaggever van het blad 'Indian Expres', Shekhar Gupta, verklaarde zelf 253 lijken te hebben geteld en noemde het dodencijfer van 500 te laag geschat. Mannen, gewapend met stok ken, hakmessen en pijl en boog vielen de dorpen aan en zaaiden terreur door systematisch alle immigranten af te maken, zo verklaarde Gupta. De slacht offers zijn vooral vrouwen en kinderen. slag genomen. Het functioneren van de bank wordt daardoor volgens zijn zeg gen niet belemmerd. De directie van Slavenburg's Bank weigert vooralsnog elk commentaar. Hoewel werknemers van Slavenburg's Bank de justitiële actie als een overval bestempelden, zijn bij de officier geen klachten binnengekomen over de invaL Mr. Schoonaard zegt zich de emoties ONTWAPENINGS DESKUNDIGE BONN BEZOEKT MOSKOU WEST-BERLIJN (RTRMFPl-DeWest- duitse regering stuurt volgende week haar ontwapeningsdeskundige, Frie- drich Ruth, naar Moskou, in een po ging de kansen op een overeenkomst over de zogeheten Eurostrategische ra ketten te vergroten. Ruth zal besprekingen voeren met de Russische leiding, zo heeft bondskanse lier Helmut Kohl zondag tijdens een verkiezingsbijeenkomst in de Berlijnse Deutschland Halle bekendgemaakt. Hij liet in het midden of Ruth met nieu we voorstellen naar Moskou gaat. De kandidaat-kanselier van de sociaal democratische SPD, Hans-Jochen Vo gel, zei zaterdag nog dat hij in een brief een beroep heeft gedaan op president Reagan van de Verenigde Staten een positief antwoord te geven op de jong ste Russische raketvoortstellen- Die houden in dat het Russische aantal middellange-afstandsraketten wordt verminderd tot het aantal Franse en Engelse raketten van dat type, te weten 162. De Navo zou dan niet tot plaatsing van haar raketten moeten overgaan. van het personeel wél te kunnen voor stellen. Maar de huiszoekingen waren volgens hem geheel volgens de regels. Minister drs. G. van Aardenne (econo mische zaken) rechtvaardigde zaterdag het ingrijpen met te zeggen dat „bij een zo sterke verdenking van fraude de jus titie de kans moet krijgen dat ook te ontdekken". Van Aardenne was het die begin vorige week, bij afwezigheid van minister Ruding waarnemend minister van financiën, mede toestemming gaf voor de inval. De financiële specialist van de PvdA drs. Th. Woeltgens, zei zaterdag dat de ze affaire aantoont dat er dringend maatregelen moeten komen die het minder makkelijk maken om banken te gebruiken als bewaarplaatsen voor zwart geld. „We moeten proberen te voorkomen dat zoiets nog eens ge beurt". Hij zei overigens niet zo onder de indruk te zijn van het optreden van de regering bij de fraudebestrijding. De VVD'er dr. R. de Korte zei daarente gen dat het goed is dat het kabinet het zwarte geld nu serieus aanpakt. Gokker - De Rotterdamse politie heeft vrijdagmiddag de 30-jarige J. B. J. D. uit Hellevoetsluis aangehouden op verdenking van het verduisteren van ruim een kwart miljoen gulden van zijn werkgever, een Rotterdams import- en exportbedrijf. Van het geld is niets meer over. D. heeft volgens de politie het hele bedrag opge maakt aan gokken. LOS ANGELES (AP) - De Amerikaanse acteur-humorist Danny Kaye heeft vrijdag met goed gevolg een open hartoperatie door staan. Kaye was 11 dagen eerder in het ziekenhkuis opgenomen wegens een onregelmatig hartritme. De ingreep die de 70-jarige humorist onderging werd door diens zakelijk leider omschreven als preven tief. JOHANNESBURG - Joshua Nkomo, leider van Zapu in Zimbabwe, is za terdag op het vliegveld van Bula- wayo gearresteerd en zeven uur la ter weer vrijgelaten. Zijn paspoort en vliegticket werden door de politie in beslag genomen. Een woordvoerder van de regering- Mugabe verklaarde later dat men op dit moment Joshua Nkomo niet kan toestaan het land te verlaten, aange zien in Harare twee van zijn belang rijkste militaire medewerkers en vijf andere Zapu-leden wegens hoogver raad terecht staan. De woordvoerder meende dat Nkomo wellicht als ge tuige gehoord zou moeten worden en. dat hij eventueel ook verschillende beschuldigingen tegen hem zou moe ten weerleggen. Nkomo was van plan om met een Zuidafrikaans vliegtuig naar Johan nesburg te reizen en vandaar uit ver der naar Tsjechoslowakije, waar hij zou spreken op het congres van de Wereld Vredesraad Hij moet zich vandaag weer bij de politiemelden. AANKONDIGING VERLAGING JEUGDLOON (Van onze parlementaire redactieI DEN HAAG - Minister dr. H. O. Ruding (financiën) voelt niets voor het idee om werkgevers die werkloze jongeren in dienst willen nemen een loonkosten subsidie te geven in de vorm van een vrijstelling van de afdracht van belas ting en sociale premies. Ruding antwoordt dit op vragen van de PvdA-Tweede-Kamerleden H. Kom brink en F. Moor. Volgens Ruding drukt dit de loonkosten wel, maar blijft een onevenwichtige situatie gehand haafd omdat de bruto (jeugd)lonen fei telijk niet dalen- Bovendien bestaat het gevaar dat reeds werkende jongeren zullen worden ont slagen om met deze subsidie goedkope werkloze jongeren te kunnen aannme- men. Ook zal het effect op de overheidsfinan ciën negatief zijn. Ruding vindt daarom dat het bevorderen van de werkgele genheid voor jongeren het beste kan ge beuren door een algemene aanpassing van het niveau van het jeugdloon. Minister De Koning zei zaterdag voor 'ADVERTENTIE) (Van onze correspondenti LONDEN - Dat de Britse contraspiona gedienst MI6 de afgelopen anderhalf jaar vier Russische spionnen heeft ont maskerd en laten uitwijzen, is te dan ken aan het werk van een glazenmaker die bijna twee jaar heeft gewerkt aan de Russische ambassade in Londen. Dit schrijft de doorgaans betrouwbare zondagskrant The Observer. De glazenmaker werkte voor een be- drijfje, dat door de Russen in 1979 werd ingehuurd om hun ambassadegebouw van dubbele beglazing te voorzien. De werkzaamheden hieraan duurden twee jaar, en in die tijd gaf de glazenmaker een stroom van informatie door aan de Britse geheime dienst, aldus de krant. De vrijheid die de glazenmaker van de Russen kreeg, was op den duur zo groot dat hij onder meer in staat was afluis terapparatuur aan te brengen, docu menten te fotograferen, en bij te hou den welke auto's en personen de am bassade in en uit gingen. Zijn werk bleek van onschatbare bete kenis voor de Britse geheime dienst, die ui^unodig had na de reeks spionageschandalen van de afgelopen jaren waarbij hooggeplaatste Britten betrokken waren. De inlichtingen van de glazenmaker leidden onder meer tot de uitwijzing van de Russische marine- attaché, Zhotov, afgelopen december, aldus The Observer. Volgens de krant kreeg de glazenma ker, toen in 1981 het werk aan de am bassade was afgelopen, van zijn con tactpersonen bij dc MI6 1000 pond (4200 gulden) overhandigd voor de moeite. (28x35cm) Van uw mooiste foto of dia: Geldig t/m zaterdag 5 maart 1983. Uitsluitend bij: Middelburg Lange Delft 59 de Tros-radio voorts ruim voor 1 juli met voorstellen te zullen komen voor een verlaging van gemiddeld 10 procent van de jeugdlonen. Hij liet blijken dat het nu de beurt is aan de oudste groep jeugdloners om in te leveren, nadat hij eerder al gekort heeft op de laagste jeugdlonen. Een probleem bierbij is echter dat de kloof tussen het jeugdloon voor een 22- jarige en het gewone minimumloon waarop een 23-jarige recht heeft niet te groot mag worden, om te voorkomen dat werkgevers alleen door het ouder INNSBRUCK - De luchtvaartmaat schappij Martinair heeft afgelopen week een begin gemaakt met vracht vluchten op Taiwan, waartoe eind ja nuari een overeenkomst werd afgeslo ten met de Taiwanese maatschappij China Airlines. Martinairs president J. M. Schroder, die dit zaterdag in Innsbruck heeft meege deeld, verklaarde vertoon te hebben vermeden om geen wrevel op te wekken bij de autoriteiten van de Chinese volksrepubliek. Schroder was in Inns bruck toen 55 wintersporters met ge broken ledematen werden gerepa trieerd. Martinairs overeenkomst met China Airlines, die ook passagiersdiensten mogelijk maakt, heeft zoals gemeld gro te irritatie veroorzaakt in Peking en heeft geleid tot formele protesten in Den Haag. Voor de Volksrepubliek Chi na is Taiwan een provincie; de overeen komst van Martinair werd gezien als een (volkenrechtelijke) luchtvaartover eenkomst tussen de regeringen van Ne derland en Taiwan. Van Nederlandse kant is dit ontkend en is gesteld dat het om een commerciële overeenkomst tussen twee bedrijven gaat. worden van hun jonge personeel plot seling voor hogere lasten komen te staan. TOLBERT (ANP)-De 13-jarige Wietse Sinninghe uit Tolbert is zondagavond door elektrokutie om het leven geko men. De jongen zat in zijn slaapkamer een schemerlamp te demonteren, toen hij de elektriciteitsdraad raakte. Hij was op slag dood, aldus de politie. Van onze correspondent Henk Kolb WASHINGTON - Een zware Neder landse delegatie vertrekt binnenkort naar de Verenigde Staten om daar de aankoop te bespreken van de Patriot raket. Met deze niet-nucleaire vervan ging van de wel met een kernlading uitgeruste Nike-luchtafweerraketis een bedrag gemoeid van omstreeks 1,3 miljard gulden. Dit heeft de Neder landse minister van defensie de Ruiter in Washington meegedeeld, aan het slot van een rondreis in Amerika. Zon dag keerde hij terug op Schiphol. De bewindsman heeft tegenover zijn Amerikaanse tegenhangers vage drei gementen geuit om de militaire han delsbalans voor Nederland te verbete ren. Hij heeft even vage toezeggingen meegekregen, dat de VS daarvoor hun best zullen doen. De Ruiter heeft vrijdag tegenover Ri chard DeLauer, de Amerikaanse onder minister van defensie voor onderzoek en ontwikkeling, nog eens opgesomd wat Nederland doet en kan blijven doen 'als daar van Amerikaanse kant iets be hoorlijks tegenover staat'. Ook De Lauer vindt dat het aankoopbeleid an ders moet worden gericht en heeft prak tische suggesties gedaan om de Neder landse en de Amerikaanse markten dichter bijeen te brengen Het voornaamste struikelblok vormt daarbij het feit dat in Nederland de re gering initiatieven neemt, maar in de VS te maken krijgt met een industrie, die zich met ruime steun uit het Con gres verzet tegen buitenlandse produk- tie voor de Amerikaanse militaire markt. „Nederland", aldus De Ruiter, „wil in de VS complete produkten kunnen ver kopen, zoals vliegtuigen, radar, sche pen, kanonsystemen. Bij de besprekin gen over de aankoop van de Patriot raket zal moeten blijken dat het van beide kanten ernst is". De Nederlandse delegatie, die met het Pentagon gaat onderhandelen staat onder leiding van de staatssecretaris van defensie voor materieel, In april van dit jaar wordt in Brussel een symposium van het Europees en Amerikaans bedrijfsleven gehouden, waarbij het militaire aankoopbeleid centraal staat. De minister zei (verwij zend naar onderhandelingen die de Ne derlandse werf Van der Giessen-De Noord in de VS voert over de verkoop van zijn mijnenjager): „De Amerikaan se protectionistische wetgeving zit ons dwars - als die niet verandert is het on mogelijk om aan Amerika qok maar een, project te verkopen". De bewindsman stelde in het vooruit zicht, dat bij het uitblijven van meer Amerikaanse tegenorders en andere compensatie, Nederland desnoods el ders zijn wapens zal gaan aanschaffen. Hij liet zorgvuldig in het midden waar de leveranciers dan zouden moeten worden gevonden. Minister De Ruiter Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17,00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22,00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-; losse num mers f 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19