gezangi Zeeland Kees Nieuwelink verrassend schaakkampioen van Sandra de Leuw weer kampioen Martin Hoff had niet over geluk te klagen Besten turnkampioenschap STERKE DEGRADATIEREGELING MOET VERDWIJNEN LEGGER BRUG-ONGELIJK BRAK TIJDENS OEFENING MAANDAG 21 FEBRUARI 1983 VLISSINGEN - Conflictstof was er genoeg tijdens het Zeeuws turnkampioenschap voor dames en meisjesturnsters. Allereerst moest wedstrijdleidster Sonja de Waal uit Vlissingen optreden tegen de dames-en meisjesploeg van Delta Sport uit Zierikzee. die een sponsornaam op de trainingspak ken droeg terwijl de ploeg daarvoor geen vergunning van het gymnastiekverbond (KNGV) kon tonen. Vervolgens werd het kampioenschap bij de juniorentumsters ontsierd doordat de onderste legger van de brug-ongelijk doormidden brak, terwijl er geen reservelegger in de Vlissingse Baskensburgsporthal voorradig was. En tot slot ontstond er consternatie over een muziekbandje voor een vrije oefening, waarop de jury een of meer zangers had besluisterd. Een onmogelijke zaak in de t turnsport. Is de Zterikzeese turnster Hennle Kloet een (gedeeld) Zeeuws dameskampioen schap misgelopen wegens zang in de be- geleidingsmuziek van haar vrije oefe ning? Direct nadat de pas naar de da- mesgroep gepromoveerde 17-jarige Schouwse turnster haar oefening had voltooid, repte het verantwoordelijke hoofdjurylid Andrea van Asten uit Eindhoven zich naar wedstrijdleidster Sonja de Waal om te melden, dat er 'zang bij de muziek zat', iets dat volgens de reglementen niet is toegestaan.Na- dat de wedstrijdleidster ook de band had afgeluisterd moesst ze erkennen: „Ik hoorde lalala zingen. Een en ander betekende, dat Hennie Kloet een half punt aftrek kreeg voor haar vrije oefening, waarna ze voor al le onderdelen voor het kampioenschap uitkwam op een totaal van 32.10. Exact een halve punt minder dan Vlissingse Sandra de Leuw (lid van Kwiek uit Bruinvisse) die daarmee na de titel van de Zeeuws-Brabantse turnkring ook provinciaal kampioen werd. Delta Sporttrainer Ron de Waal uit Vlissin gen wond zich enorm op over de con statering van hoofdjurylid (voor de vrije oefening) en wedstrijdleidster, dat er gezongen tekst in de muziek band van Delta Sport verborgen zat. CARLA BEURSKENS UITGESCHAKELD ARNHEM - De Limburgse marathon loopster Carta Beurskens zal niet eer der dan in het zomerseizoen in wed strijden in actie kunnen komen. Een beenblessure is er oorzaak van dat de veelvoudig nationaal kampioene ko mende zondag in Eibergen haar cross- titel niet zal kunnen verdedigen, mede daardoor ook niet zal kunnen starten bij de WK-cross in Engeland, evenmin als in de Rotterdamse marathon van begin april. Carla Beurskens staat al sinds decem ber op non-actief. Na heel voorzichtig weer begonnen te zijn met lichte trai ningen, kwamen de klachten die voort komen uit een zenuw bij de kuitspier, terug. Na recent onderzoek door twee orthopedisch chirurgen is de Belfeldse zes weken rust voorgeschreven. Deze week zullen de klachten verder onder zocht worden. Carla Beursekens is een van de troeven van de KNAU voor de WK van Helsinki. „Het is absoluut geen zang. Het zijn trompetten, die je hoort", brieste de trainer. Later stelde Ron de Waal: „Op deze muziek was geen enkele opmer king tijdens nationale wedstrijden. Zouden de topjuryleden van ons land er dan niets van snappen9". De Delta Sporttrainer verzekerde, dat hij het er met bij zou laten zitten. Hij wil nu pro testeren bij de nationale sectie wed strijdsport, het hoogst haalbare om eventueel genoegdoening te krijgen. Ron de Waal moet overigens wel weten waaraan hij begint, want de sectie wed strijd kan Hennke Kloet diskwalifice ren als ook de sectie gezongen tekst in de muziek ontdekt. En dat mag de Zie- rikzeese turnster niet eens meedoen aan de vervolgwedstrijden, die van Zuid en eventueel het nationaal kam pioenschap. Ron de Waal zette zich extra voor zijn turnster in, omdat Hennie Kloet enke le maanden trainingsachlerstand had, omdat ze comstant last had van haar enkels. „Ditmaal vond ik het nog ver antwoord, dat ze aan deze wedstrijd meedeed, het gevolg ook van haar ster ke mentaliteit. Als er echter nog eens wat met haar enkels gebeurt, dan zeg ik kappen. Dan is het niet meer verant woord verder te gaan". Tijdens de dameswedstnjd gaven Sa- dra de Leuw en Hennie Kloet elkaar in derdaad niets toe. De Vlissingse favo riete liet, ten opzichte van haar Schouwse concurrente, tienden van punten liggen op sprong en brug onge lijk (respectievelijk 8.00 tegen 8.40 en 8.50 tegen 8.05), Hennie Kloet leverde in de balk (7.80 tegen 7.30) en zoals eerder gemeld op de vrije oefening: 8.30 tegen 7.75). Sandra de Leuw was wel zo sportief om te bekennen, dat ze liever samen met Hennie Kloet kampioen was geworden, dan dat haar opponente nu een half punt was ontnomen. „Er zijn natuurlijk regels", erkende de kampioene, „maar toch"... Bepaalde druk Sandra de Leuw, bijna 19 jaar en leer linge aan de Amsterdamse modeacade mie, was iets minder in vorm dan tij dens het ZEBRAkampioenschap. „Dat wist ik al van tevoren. Ik ben tijdens het Zeeuws kampioenschap altijd wat minder. Er lag nu een bepaalde bepaal de druk op mc van het favoriet zijn", maakte de Vlissingse duidelijk. Hoe wel ze sportief reageerde op de korting van een half punt voor Hennie Kloet („Er zijn natuurlijk reglementen, maar toch... Ik had het liever anders gezien") meende ze niettemin recht te kunnen doen gelden op het kampioenschap omdat ze zich ondergewaard vond na haar brugoefening. „Ik had zwaardere onderdelen". Het deerde Sandra niets, dat er maar drie dames aan het kam pioenschap deelnamen. ,„A1 blijf ik al leen over, dan doe ik toch mee. Al was het alleen maar voor de vervolgwed strijden". Er ontstond aan het begin van het Zeeuws kampioenschap enige conster natie toen de dames en meisjes van Del ta Sport Zierikzee him sponsorkleding moesten uittrekken. KNAU-ffunctiona- rissen hadden wedstrijdleidster Sonja de Waal er op gewezen, dat de Schouw se ploeg met een spondomaam op de kleding liep. terwijl men de vergunning daartoe van het verbond niet kon to nen. Trainer Ron de Waal: „De toestem ming is pas voor een jaar verlengd. Ik heb inderdaad de brief van het verbond niet bij me, maar elke KNGV-functio- naris weet toch, dat ik die heb". Hij kon de brief echter niet in Vlissingen tonen, waardoor de wedstrijdleidster moest optreden. Mevr. De Waal wilde niet het onderste uit de kan: ze liet alleen de trainingsjacks uittrekken en vervan gen door een andere trui. Precies op het moment, dat Astrid van der Spek van Delta Sport tijdens de brugoefening een moment haar volle gewicht op de onderste legger van het toestel plantte, begaf de houten balk het. Astrid ving de klap overigens goed op, zodat haar niets ernstigs overkwam. Een andere brug uit een Vlissingsee turnzaal werd snel gehaald, maar daar mee wilden de juniorentumsters, die bijna allemaal nog op het toestel moes ten werken, geen genoegen. Ze hadden het gelijk geheel aan hun kant: ze mochten eisen op hetzelfde toestel door te gaan, bovendien bleek de andere brug te smal. Legger doormidden Voor de eerste brug was echter geen reservelegger aanwezig. Secretaresse Riet Houmes van het organiserende VTV liet weten: „Bij elke wedstrijd moet er een reserve-onderdeel, zijn, maar de gemeente Vlissingen voor alle turnzalen in de gemeente verschillen de merken heeft aangeschaft. De on derdelen uit de ene zaal kunnen dus niet als vervanging voor de onderde len uit de andere zaal dienen". Het duurde bijna een urn- voordat een nieuwe balk gemonteerd was, maar het juniorenkampioenschap was totaal verprutst. De strijd werd overigens een triomf voor de zusjes Van der Spek. Er na won de titel vóór haar zussen Astrid en Monique. De verschillen waren mi niem: 33.55, 33,40 en 33.15. Jacqueline Ventevogel van MTV won de strijd bij de jeugdtumsters. Zij had slechts één cuncurrentje. In deze groep is er dus wel een zeer geringe doorstroming. Jeugdtumsters; (resp. spr.. brug. balk. vr. o.. 1 Jacqueline Ventevogel MTV 2 Miranda v. d. Velde Kwiek Turnsters junioren: 1 Ema v. d. Spek Deltasport 2 Astrid v. d. Spek Deltasport 3 Monique v. d. Spek, Deltasport 4 Monique de Vries Volharding 5 Jeanet Moerdijk Volharding 6 Irene Buys Deltasport Turnsters: 1 Sandra de Leuw Kwiek 2 Hennie Kloet Deltasport 3 Petra Sanderse Volharding Jongens: 1 (resp. ring mat spr rek brug tot) 1 Mark van de Kerk Volharding 2 Remco Eckhardt VTV 3 Christian Smolders Volharding 4 Angelo Roeland Thor 5 Joris Fassaert Thor Jeugdtumsters: 1 Evert Vermandei Thor 2 Robert J. Kokelaar Astrow 3 René Adma VTV Turnsters junior: 1 Peter v. Broekhoven VTV 2 Sjaak Kole Thor 3 André Goedegebure Thor Turnsters: 1 Martin Hoff VTV 2 Johan Droogers VTV 3 Fred Alebregtse VTV 9.40. 7 05. 8.75, 8.35, 33.55; 8.55. 8.65, 8.40, 7 80, 33.40; 8.70. 7.35, 8.20, 8.90. 33.15; 7.85, 8.60, 7.10, 7 20, 30.75; 7.85, 8.20, 6.70. 7.05, 29.80; 7.25, 6.55, 7.70, 7.65. 29.15. 8.00, 8.50, 7.80, 8.30, 32.60; 8.40. 8.65. 7,30. 7 75, 32.10; 8.20, 7.75. 6.40. 7.55. 29.90. 7.15. 6.40, 7.00, 7.20. 7 85. 35.60; 6.70. 6.40. 5.60. 7 45. 7.50. 33.65, 6.20. 6 60, 5.80. 6.85. 7 75 33.20; 5.50, 8.25, 5.90, 6.25, 6.45, 32.35; 4.90. 7.80. 5.20. 7 15, 7.20, 32.25. 8.30. 7.90, 7.S0, 8.25, 6.55, 46.05; 6.65, 7 40. 6.65, 8.00, 4 40, 38.90; 6.05, 7.40, 6.45, 7.45, 2.25, 36.65. 8.50, 8.90. 7.50. 8.35. 835. 49.90: 8.00, 7.50, 6.30, 7.55. 7.05, 44.25, 8.20, 7.65, 7.10. 7 70, 5.95. 43.90. 865, 8.00, 8.10. 8.95. 8.05, 50.15; 8.95. 8 70, 7.30. 8.70, 8.60. 50.05. 8.20, 8.65. 6.60, 8.35, 7.20, 46.90. Herenkampioen Martin Hoff had het af en toe (omdat hij door werk te laat in de sporthal arriveerdemoeilijk om zijn oefeningen perfect uit te voeren. VLISSINGEN - Turner Martin Hoff had zaterdag niet over geluk te klagen in zijn (gewonnen) strijd met VTV-clubgenoot Johan Droogers om de Zeeuwse turntitel voor heren. Hof, een 22-jarige laborant bij Hercules in Middelburg, gaf het grif toe: „De acht rond voor de paardsprong beschouw ik als een cadeautje, want de sprong vlotte niet zo best". Overigens moet men bewondering heb ben voor de strijdlust en het doorzet tingsvermogen van de Zeeuwse kam pioen, want hij arriveerde pas in de sporthal toen de rest van de turners en jeugdturners al drie toestellen gevor derd was... Hoff: „Ik moest tot drie uur werken. Er was niemand, die mijn dienst kon overnemen. Ik had natuulijk wel direct mee kunnen doen, maar dan had ik eerder weggemoeten omdat ik dan late dienst zou hebben gehad". Wedstrijdleider Jan Piessens was zo vriendelijk een pauze in te lassen, waar in Martin Hoff de achterstand aan on derdelen kon inhalen. „Het was natuur lijk niet verstandig om de drie onderde len zo snel achter elkaar te doen", stel de Martin Hoff vast, „maar ik wilde in elk geval meedoen om me te plaatsen voor de vervolgwedstrijden". Het kostte hem veel moeite om in de buurt van de erg constant werkende Jo han Droogers te blijven. Het lukte aan vankelijk niet: met de twee laatste toe stellen voor de boeg, rek en brug, had Droogers een voorsprong van een vol punt op zijn concurrent. Aan het rek mislukte zijn oefening echter door een misgreep, die hij veel te laat corrigeer de, waardoor Hoff, die eveneens van de rekstok afviel omdat hij niet snel ge noeg, maar toch wel beter, draaide, tot op 0,15 punt achterstand kon terugko men. De brug moest de beslissing brengen. Beiden ontliepen elkaar niet veel. maar voordat de jury de punten be kend maakte liet Droogers al weten een bang voorgevoel te hebbe De 22- jarige student aan de Haagse sportaca- deminie (laatste jaar) zei met een wrang lachje: „Zelfs al eindigen we ge lijk dan krijgt Martin toch altijd iets meer". Zijn bange vermoedens kwa men uit: Martin werd kampioen en Droogers eindigde op tien-honderdste punt. Het herengroepje was door allerlei oor zaken sterk uitgedund: Peter Geervliet van MTV Middelburg was met vakan tie, Rens Vader van VTV was ziek en Hans Bommeljé (VTV) had niet kunnen trainen. „Ik kom na mijn 8-jarige hts- studie geen werk vinden, daarop ben ik naar de academie voor industriële vormgeving in Eindhoven gegaan Daar heb ik geen tijd om wat aan tur nen te doen". Bij de jubiorengroep ont braken Arjen van de Vegte van VTV en Marco Vermandei van THOR Sas van Gent, die nog steeds herstellende is van een enkeloperatie na een ongeluk vorig jaar augustus. Daardoor had de van de sectie topsport teruggekomen Peter van Broekhoven het niet moeilijk om de juniorenstrijd met groot overwicht te winnen. Bij de jeugdturners was er een even groot krachtsverschil ten voordele van Evert Vermandei en bij de jongenstur ners won Mark van de Kerk van Vol harding nit Goes. Promotieklas: M. de Bock-M. de Smit remise; R. van Waterschoot-A. de Feij- ter 1-0; S. Sanders-N. Dubbeldam remi se; P. Snijders-H. Lankreijer 0-1 (regli, J. de Lange-P. van der Borgt 0-1; H Kleuskens-A. Kögeler 0-1; T. van Ge- mert -M. van Eekhout remise; C. Pro- voost-H. van de Graaf 1-0 (regl). Eind stand: 1 M. de Smit 5 p: 2 R. van Water schoot 5; 3 N. Dubbeldam 4,5; 4 M. de Bock 4,5:5 A. de Feijter 4,6 H. Lankreij er 4; 7 J. de Lange, P. van der Borgt. F Snijders, S. Sanders. A. Kögeler 3,5,12 C. Provoost, M. van Eekhout 3; 14 K van de Graaf, H. Kleuskens 2,5, 16 T van Gemert 0,5. Eerste klas: P. Ton-M. de Putter 0-1 (reglA. van Kesteren-H. W. van Klave ren 0-1; H. Cuiper-E. Bolleman remise. J Destombers-B. Koeman 0-1: A Ver- mue-J. de Jager 0-1; D. Blom- W. Jaco- busse remise; A. Jonkheer-A. Verwijs 0- 1Eindstand: 1H. W. van Klaveren 6 p: 2 P. Ton 5.5: 3 M. de Putter 4.5 4 H. Cui- per 45 E. Bolleman 46 A. van Kesteren 4. 7 J. de Jager 4; 8 W. Verdonk 4; 9 B Koeman 4; 10 A. Verwijs. J. Destombes 3,5; 12 D. Blom, A. Vermue 3; 14 A. Jonk heer, A. Verwijs 2,5; 16 R. Janssens 2, Tweede klas: J. de Kraker-M. de Waal remise; J. Koster van Groos-A. van Kampen 0-1; M. Andriessen-E. Pallada 1-0; V. Droogers-J. Bosch 1-0; P. Noor- lander-Joh. Boone 1-0: J. Zwarts-H Meinderts 1-0; P. Sanders-P. Hoogeste- ger 1-0, P. Boone-D. Joziasse 0-1N. Bol- leman-P. Dhondt 1-0 (regl); E. Poort-W van Stel 1-0: A. de Waegenare-C. Boog aard 0-1 (regl); W. van Denderen-A. de Ridder 1-0; J. Prins-W. Bommeljé 0-1. Eindstand: 1 J. de Kraker 6 p; 2 A. van Kampen 5,5; 3 J. Koster van Groos 5; 4 M. de Waal 5; 5 V Droogers 5: 6 M An dnessen 5: 7 P. Noorlander. J. Zwarts 4,5; 9 E. Pallada. J. Bosch. P. Sanders. D. Joziasse 4; 13 N. Bolleman. Joh. Boone. H. Meinderts, E. Poort 3.5.17 C Boogaard. W van Denderen. P Hooge- steger 3; 20 W. Kesteloo. A. de Waegena- re, P. Dhondt. W van Stel. W. Bommel jé. P. Boone 2,5; 26 A de Ridder 2, 27 J Prins 0,5 p. KOUDEKERKE - De kampioen van de armoede! Zo kwalificeerde de 24-jari- ge Kees Nieuwelink van Het Witte Paard uit Sas van Gent zichzelf, toen hij zaterdagmiddag na een verrassen de ontknoping de schaaktitel van Zee land greep. Het gebeurde tijdens de laatste en beslissende ronde van het Zeeuws schaakkampioenschap in Ho tel Walcheren te Koudekerke. Adrie den Hamer, eveneens van Het Witte Paard uit Sas van Gent, en Kees Nieu welink waren als koplopers met een gelijk aantal punten aan die laatste ronde begonnen. De 40-jarige Den Ha mer was daarbij duidelijk favoriet. Want als de twee rivalen tenslotte ge lijk zouden eindigen, zou de titel voor Den Hamer zijn op basis van een betere klassering door weerstandspunten. De strijd leek al beslist, toen Nieuwelink min of meer verrassend een remise moest toestaan aan Rinus den Hollan der van de Zwarte Dame uit Kruinin- gen. Iedereen verwachtte toen, dat Adric den Hamer, die ook al in 1974 en 1977 Zeeuws kampioen was geworden, voor de derde maal in zijn loopbaan de titel zou veroveren. De voortreffelijk spelende 23-jarige Paul van Rooi,jen van de schaakclub Vlissingen stond die ontwikkeling echter in de weg: hij versloeg met zwart Den Hamer. En daarmee was Kees Nieuwelink de nieuwe kampioen van Zeeland. Ongetwijfeld verdiende Kees Nieuwe link de titel. Zo versloeg hij in de vierde ronde zijn rivaal van het laatste mo ment Adrie den Hamer. Niettemin noemde Nieuwelink zichzelf „de kam pioen van de armoede". Zijn simpele verklaring: „Teveel topspelers hebben aan dit toernooi niet deelgenomen". In derdaad ontbraken er ditmaal veel kanshebbers op het appèl: Cor Jansen had weer eens niet ingeschreven, Gert van Rij maakt er ook geen gewoonte van om aan deze titelstrijd deel te ne men. HelmutCardon. Hans Groffen, Jo han de Wolf. Henk Massink en Mamix van der Zalm ontbraken door studie, Jim van de Vreede liet weten, dat hfj op zaterdagmiddag liever voetbalt en kens en Tom van Gemert een klas lager opzoeken omdat ze de verplichte drie punten niet hebben gehaald. Eerste klas Doordat Peter Ton niet kon spelen, om dat hij op vakantie was, werd zijn club genoot, de jonge Henk Willem van Kla veren uit Middelburg, kampioen in de eerste klas. Hij won van Van Kesteren van Kandau uit Axel en stelde daarmee zijn eerste plaats veielig. Ton eindigde evenwel zonder te spelen nog op de tweede plaats, hetgeen hem volgend seizoen recht geeft op een plaatsje in de promotieklas. Onderin moeten Alex Jonkheer van Middelburg, Bram Ver wijs van Goes en Janssens van Landau de eerste klas verlaten, omdat ook zij niet het vereiste aantal punten bij el kaar hebben geschaakt. Tweede klas In de tweede klas was het vooral de jeugd die zich manifesteerde. Bij de eer ste zes waren 4 jeugdspelers. Ook de kampioen, Johnny de Kraker van Ter- neuzen, komt uit de rijen van de jeugd. Hij speelde een voorzichtige remise te gen Mare de Waal uit Sas van Gent en nestelde zich hiermee alleen op kop. Door de versterkte promotie zullen waarschijnlijk de eerste acht naar de eerste klas kunnen in het volgende sei zoen. Uitslagen en standen Uitslagen en standen: (iedere speler met minder dan drie pun ten degra deert) Hoofdklas: A. den Hamer-P. van Rooij- en 0-1; R. den Hollander-K. Nieuwelink remise; J. van Nispen-A. van der Weel 0-1. M Westerweele-R. de Smit 1-0; M. Wise-H. de Ridder remise. Eindstand: 1 en Zeeuws kampioen K. Nieuwelink 5 p; 2 A. den Hamer 4.5. 3 M. Weslerweele 4.5. 4 P. van Rooijen 4; 5 J. van Nispen 3.5; 6 M. Wise 3.5; 7 H de Ridder 3. 8 R. de Smit 3; 9 R den Hollander 2; 10 A. van der Weel 2. Officiéle stand na bere kening weestandspunten. Kees de Wolf en Peter Monté degra deerden twee jaar geleden verrassend en namen met een plaats in de promo tieklas geen genoegen. Degradatieregeling Al die min of meer geldige excuses kunnen echter niet verbloemen, dat veel spelers het toernooi om het kam pioenschap van Zeeland niet meer aantrekkelijk vinden door te zware de gradatieregeling: wie geen vijftig pro cent scoorde moest een stapje lager zetten. Michael Wise, een van de spe lers in de hoofdklas, verwoordde de be zwaren: „Door die sterke degradatiere geling verdwijnt er ook spelvreugde. Veel spelers - en daar was ik op een gegeven moment ook bij-schaken na melijk niet meer voor dc winst, maar proberen een remise te bereiken. Door één blunder of één zwakke partij kan je gemiddelde zo dalen, dat je daarna al leen nog maar op remise gaat spelen". Vrijwel alle spelers willen dan ook van die sterke degradatieregeling af. Max van Eekhout van de schaakclub Vlis singen heeft dat in een brief aan het bestuur van de Zeeuwse Schaakbond onder woorden gebracht. Van Eekhout: „Ik heb de schijn tegen me dat ik voor mezelf pleit. Destijds ben ik uit de hoofdklas gevallen, omdat ik door mijn werk als loods één ronde moest over slaan en een reglementaire nul kreeg. Maar met nadruk zeg ik. ik pleit met voor mezelf, maar voor het aantrekke lijker maken van het Zeeuws kam pioenschap". Zijn voorstel is om alle deelnemers, van hoog tot laag, in één groep onder te brengen. In zijn visie zouden er tien ronden gespeeld moeten worden. Op basis van de speelsterke (opgegeven door de clubs) zouden de deelnemers dan in de eerste ronde te Adrie den Hamer rechts i verloor in de laatste ronde van het Zeeuws schaakkam pioenschap verrassend van Paul van Rooijen ilinkst van de schaakclub Vlissin gen. gen elkaar moeten aantreden: de sterk- sten tegen de sterksten, de zwakkeren tegen de zwakkeren. Met verwisseling van kleur zouden de deelnemers daarna m de tweede ronde dezelfde tegenstan der moeten treffen (waardoor het voor deel van wit zou wegvallen). In de daar op volgende acht ronden zou er dan vol gens het Zwitsers systeem gespeeld moeten worden. Van Eekhout: „Het is een suggestie. Ieder ander alternatief, dat tot een aantrekkelijker toernooi leidt, is ook welkom". Wedstrijdleider Geert van Oorschot en het bestuur van de Zeeuwse Schaakbond zullen zich over dit voorstel buigen. Jeugdkampioen Maar hoewel veel toppers dan ditmaal verstek lieten gaan, toch is Kees Nieu welink natuurlijk geen 'kampioen van de armoede'. In dc Zeeuwse schaakwe reld heeft deze speler reeds een uitste kende staat van dienst: hij was onder meer twee maal jeugdkampioen van Zeeland. Wellicht maakte hij zich za terdagmiddag een beetje schuldig aan onderschatting van zijn tegenstander Rinus den Hollander: „Adrie den Ha mer had Den Hollander gemakkelijk verslagen en ik verwachtte dat ik in die laatste ronde ook wel van hem zou winnen". Met zwart spelend bereikte Nieuwelink in een Hollandse partij echter geen voordeel: „Toen ging ik forceren, waardoor ik zelfs slechter kwam tc staan. Tenslotte was ik nog blij met remise", moest hij zelf toege ven. Op het moment dat Nieuwelink (stu dent Engels in Nijmegen) in remise be rustte. was ook de partij tussen Adrie den Hamer en Paul van Rooijen nog gelijk. Van Rooijen later: „Als Den Ha mer op dat rnoment onmiddellijk remi se had aangeboden, zou ik het geaccep teerd hebben Maar een paar zetten la ter wilde hij kennelijk ook forceren, deed een minder goede voortzetting, waardoor ik beter kwam te staan" Hoe wel Van Rooijen en Den Hamer even veel materiaal hadden, was de stelling van de Vlissinger met twee vrijpionnen op de damevleugel veel beter. Van Rooijen (met zwart spelend) rukte on middellijk met die pionnen ver op en greep daardoor de overwinning. Promotieklas In de promotieklas nam Martin de Smit uit Vlissingen het zekere voor het onzekere en speelde een vrij kleurloze remise tegen Martin de Bock uit Kou dekerke. Het was voor De Smit genoeg om kampioen van dc promotieklas te worden. Robert van Waterschoot van HWP uit Sas van Gent maakte zijn plaatsing in de promotieklas meer dan waar en eindigde op de tweede plaats na een overwinning op Ad de Feijter van Landau uit Axel en kwam, evenals De Smit. met 5 punten, uit het toernooi, maar had een half weerstandspunt te kort voor de eerste plaats. Onderin moeten Henk van de Graaf, H. Kleus- Kees Nieuwelink van Het Witte Paard uit Sas van Gent. de nieuwe schaak kampioen van Zeeland. De twee turnsters, die in Vlissingen fel om de Zeeuwse titel streden: kampioene Sandra de Leuw (links) en Hennie Kloet uit Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 14