1* PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Salarissen RSV over februari gegarandeerd Politie-inval hij Slavenburgs Bank Geen commentaar Lubbers op 'krabbelnotitie' CPB GROOT GIETERIJ MIDDELBURG NOG TN DE KOU Australiërs overleven vuurzee dankzij tunnel vandaag DEEL ADMINISTRATIE IN BESLAG Prijs Noordzee-olie met 3 dollar omlaag Rustig weer Zonig. maar in het noorden enkele wolkenvelden en mogelijk mistban ken. Middagtemperatuur ongeveer 3 graden. Wemig wind. 226e jaargang no. 42 Zaterdag 19 februari 1983 ANJELIERSTRAAT 5-7 Teletoon 01100-16810 aeés tfoStfr-en. tyafceCti-dec&k iVan ome parlementaire redactie) DEN' HAAG - Alle cursusgeldtarieven in het onderwijs gaan dit jaar met 16,5 procent omhoog. De tarieven voor staatsexamens gaan met ingang van het schooljaar 1983-1984 met 30 pro cent omhoog. De ministerraad heeft dit vrijdag besloten. De algemene verhoging van de cursus gelden komt in de plaats van een eerder aangekondigde tariefsverhoging voor de middelbare avondscholen, het be roepsonderwijs en de invoering van examengeld in het avondonderwijs. Dat laatste is een jaar uitgesteld in ver band met technische problemen Met ingang van het examenjaar 1984 komt er een nieuw staatsexamen bij. zo heeft de ministerraad verder besloten. Dat is het staatsexamen voor middel baar economisch en administratief on derwijs. Het optrekken van de tarieven voor staatsexamens past in het streven van de regering om deze zo veel mogelijk kostendekkend te maken. Deze examengelden zullen voortaan on der de financienngsregeling voor part time studies vallen, zodat de minst draagkrachtigen niet al te zwaar door de tariefsverhoging worden getroffen VLISSINGEN/DEN HAAG - Vrijwel alle werknemers van het in moeilijkheden verkerende RSV-concern zullen deze maand toch nog hun salaris uitbetaald krijgen. Het kabinet heeft hierover vrijdag overeenstemming bereikt met de bewindvoerders en de top van RSV. Met uitzondering van de salarissen voor de werk nemers van de vier 'verlaten' bedrijven, zal de overheid de beta ling van de salarissen veilig stellen. Dat gebeurt via het ver strekken van boedelkredieten. Uit een gezamenlijke verklaring van de Industriebond FNV. RSVGM-direc- hetkabinet. RSV en de bewindvoerders teur G. J. Peters en KMS-directeur J blijkt verder dat het kabinet niet bereid van Loosen kondigden gisteravond aan is de betaling van de salarissen bij Ver- dat zij pogingen in het werk zullen blij- olme Maassluis, de Gieterij in Middel burg, Thomassen ln Amsterdam en de Machinefabriek Breda te garanderen. Maar de bedrijfsdirecties in Breda en Maassluis hebben inmiddels laten we ten dat zij over voldoende geld beschik ken om de salarissen uit te betalen. Districtsbestuurder Wil Waumans van ven stellen om de salarissen van de 120 werknemers van de gieterij Middelburg veilig te stellen. Maar waar dat geld vandaan moet komen is Waumans vooralsnog een raadsel. Het gaat om een bedrag van 400.000 gulden bruto „De kas is leeg en blijft leeg", aldus Waumans. „Wij zullen blijven proberer te voorkomen dat de tent dicht'gaat maar er is op dit moment slechts éér ding dat we zeker weten: er is geen gele om de lonen te betalen". Bedrijfsdirecteur G. J. Peters var RSVGM gisteravond „Dat is vanzelf sprekend een heel droevige zaak. Er za uiteraard ook van onze kant alles aar. gedaan worden om de salarisbetalin gen veilig te stellen. Maar meer kan ik er niet van zeggen". Zoals gemeld, zullen de werknemers van RSVGM vandaag - zaterdag - in Middelburg een protestmanifestatie houden tegen de dreigende sluiting van de gieterij. Vrijdagavond nog heeft de Slot zie pag. 8 kol. 5) ROTTERDAM - Personeel van de Slavenburg's Bank aan de Rotterdamse Coolsin- gel verlaat het bankgebouw, nadat de politie een inval heeft gedaan Van veel bankpersoneel werden bij het weggaan de tassen onderzocht PAGINA 2 mosselen De mosselkwaliteit moet worden ver beterd en de aanvoer moet worden ver minderd. Dit bepleitte - overigens on der protest van veel ZeeuWse kwekers - de heer J, Smit, medewerker van het Landbouw Economisch Instituut, tij dens de visserijdagen in Bakkeveen. Smit toonde zich ook voorstander van een drastische wijziging van het vei lingsysteem voor onverkochte mosse len. Hjj opperde onder meer de moge lijkheid de kwekers meer heffing te la ten betalen, naargelang zij meer mos sels troepen Het Warschaupact moet in eerste in stantie 20.000 en de NAVO 13 000 man uit Midden-Europa terugtrekken De Sowjet-Unie heeft donderdag dit voor stel op de MBFR-besprekingen in We nen op tafel gelegd. Volgens de Russi sche onderminister Komplektov kan er. als dit plan wordt aanvaard, binnen een jaar overeenstemming worden be reikt over de troepenvermmdenng in Europa. PAGINA 11 ongeluk Minstens dertien mensen zijn overle den aan kanker na een ongeluk in een kernreactor bij het Britse Windscale Hel ongeluk gebeurde 26 jaar geleden na een felle langdurige brand ontstond er een wolk radioactief jodium die zich over grote gebieden verspreidde PAGINA 13 knokken De Zwitser Gilbert Glaus heeft de pro loog van de Ronde van de Middelland se Zee gewonnen Onder invloed van de commercie zijn de wedstrijden aan de Méditerrannée al lang geen betaal de vakantie' meer er wordt hard ge knokt, Gerrie Knetemann 'Zo !s het hier nou alle dagen Iedereen jaagt ie dereen zo op, dal elke koers op een we reldkampioenschap lijkt PAGINA 25 oranje Na een lange en moeizame aanlooppe riode beginnen maandag de opnamen van de televisieproduktie 'Willem van Oranje'. Jeroen Krabbé vertolkt de rol van de 'vader des vaderlands' In tien afleveringen wordt het leven van Wil lem van Oranje geschetst. Deze miljoe- nenproduktie een samenwerkingsver band van AVRO. Veronica en BRT. komt volgend jaar op het scherm Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13 Radio en televisie: 25 en 27. Financiën: 10 Zaterdagkrant: 15. 16. 17. 19. 21 en 23 ROTTERDAM - Justitie en belastingdienst hebben vrijdagmiddag de aanval geopend op de al geruime tijd in opspraak verkerende Slavenburg's Bank. Een leger van tachtig agenten en belastingambtenaren deed tegen sluitingstijd van de bank invallen bij het hoofdkantoor van Slavenburg in Rotterdam alsmede bij filialen van de bank in Rotterdam, Den Haag en Dordrecht. Een groot deel van de administratie van de bank is in beslag genomen. Het vermoeden bestaat dat een aantal dagavond in spoedzitting bijeen Een De vluchtelingen in de tunnel bij McMahons Creek topmensen van Slavenburg klanten in de gelegenheid heeft gesteld om onder valse naam rekeningen te openen. Bij de grootscheepse actie zijn geen arres taties verricht. Minister Korthals Altes van justitie 'en minister Ruding van fi nanciën waren op de hoogte van de in val bij de bankgebouwen. De Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst (FIOD) had beide bewindslieden al ge rapporteerd over vermeende malversa ties bij de bank. Volgens officier van justitie J. Schoon- aard, die de leiding van het onderzoek heeft, kwamen uit eerder gehouden on derzoeken bij de vestiging van de "bank in Amsterdam zoveel tips binnen dat „de ingreep" vrijdag noodzakelijk werd geacht. Eind vorig jaar werden in Am sterdam dne topmannen van de bank aangehouden die onder andere betrok ken zouden zijn geweest bij de zwendel- praktijken rond de onroerendgoed- maatschappij F en S Properties. woordvoerder sprak van „een onduide lijke situatie". Vooralsnog onthoudt de bank zich van commentaar „zolang (Slot zie pagina 11 kolom 6 niet bekend is naar wat of wie wordt gezocht". Toestemming De vordering tot huiszoeking vrijdag middag bij Slavenburg was gericht te gen „N N." (onbekende personen) Over dc toestemming voor de inval van de In gevaar MELBOURNE (ANP) - De grote bos branden die twee dagen het zuidoosten van Australië hebben geteisterd zijn vrijdag bedwongen. Dit hebben func tionarissen van de brandweer bekend gemaakt. Zij waarschuwden er even wel voor dat nasmeulende vuren in af gelegen gebieden weer kunnen oplaai en als de wind opnieuw draait. Het dodental ligt op 69. maar gevreesd wordt dat nog meer mensen in de vlam men omkwamen. Een nauwe vloed watertunnel van een grote dam in Australië heeft de levens gered van 83 mensen die een dag lang door de bosbrand bedreigd werden. De Australische brandweer vertelde dat de groep, die vrouwen in verwach ting en kleine kinderen omvatte, in de 30 meter lange tunnel van de Yarra- dam in beboste heuvel boven Melbour ne kropen toen de brand donderdag op hun dorpje McMahons Creek toestorm- de. De vlammen kwamen tot op minder dan 300 meter van de tunnelingang toen de wind omsloeg en ze in andere richting draaide Na 24 uur in de timnel van ongeveer anderhalve meter hoog en nog geen me ter breed te hebben gezeten, kwamen de 83 dorpelingen vrijdag naar buiten - uitgeput maar ongedeerd Atoombom De vuurzee die woedde in een stadje in de buurt van Melbourne heeft schade aangericht die vergelijkbaar is met de ontploffing van een atoombom zoals die boven Hirosjima. vertelde vrijdag professor Ian Ferguson van de bos- bouwfaculteit van de universiteit van Melbourne Ferguson zei dat de hitte - energie van de brand - ongeveer 30 keer zo intens was als een gewone bosbrand. De bosbranden hebben voor zover vrij dagmiddag (plaatselijke tijd) bekend was. geen slachtoffers van Nederlandse afkomst geeist In bankkringen wordl er ernstig reke ning mee gehouden dat als gevolg van het justitie-onderzoek het voortbe staan van Slavenburg in gevaar kan komen. De Franse bank Credit Lyon- nais heeft op dit moment 78 procent van de aandelen van Slavenburg in be zit. Deze Franse bank. in grootte de vijfde bank van de wereld, is bijna ge heel in handen van de Franse Staat. Crédit Lvonnais heeft in totaal 400 mil joen gulden in Slavenburg's Bank ge stopt. De directie van Slavenburg kwam vru- t Van onze correspondent LONDEN - Engeland heeft vrijdag besloten de prijs van Noordzec- olie met drie dollar per vat te ver lagen tot 30,50 dollar. Verwacht wordt dat andere olieproduceren de landen spoedig hun prijzen ook omlaag zullen brengen. De prijsverlaging, die met terug werkende kracht per 1 februan in gaat. is met als een verrassing ge komen. Begin deze week liet de Britse staatsoliemaatschappij BNOC al weten, dat er een verande ring in de lucht zat Dat moest ook wel de Britten raakten hun olie aan de straatstenen niet meer kwijt Op de Rotterdamse vrije oliemarkt kost de olie sinds enige weken nog maar 29 dollar per vat. en daar kon de BNOC. die dus 33.50 dollar per vat rekende, niet tegen op Het is zelfs de vraag, of de gisten... .foc kondigde prijsverlaging wel ge noeg is om de vraag naar de Britse olie te doen herleven De pnjs van Russische olie voor de Westeuropese markt was al eerder omlaag gegaan. Egypte had zijn oüeprijzen al verlaagd, en de Britse stap moet nu bij alle andere olie producenten ook wel reacties uit lokken. Noorwegen liet gisteren al direct weten, zijn olieprijzen met drie dollar te zullen verlagen. Ook Nigena zal zijn olie goedkoper maken zo is gisteren bekend ge worden. en aangenomen wordt dat de overige OPEC-landen niet lang zullen wachten met een verlaging van de prijzen die zij berekenen Vandaag komen in Wenen de olie ministers van de Golfstaten bijeen Het is nog te vroeg om te voorspel len. of deze reeks verlagingen tot een prijsoorlog zullen leiden NIEUWE TEGENVALLERS VAN 3,5 MIUARD i Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister-president Lub bers wil niet reageren op de interne notitie van het Centraal Planbureau over nieuwe economische tegenvallers van 3.5 miljard gulden. Op zijn weke lijkse persconferentie bestempelde hij de berekeningen als „een krabbelnoti- tïe". „Het zou zeer onverstandig zijn daar op commentaar te geven, omdat ik het daarmee een betekenis zou toe kennen die het absoluut niet heeft", zei Lubbers. De voorlopige becijferingen, die ook door het CPB zelf als ..vingeroefenin gen' worden gekenschetst, tonen hoge re werkloosheidsuitkeringen, dalende belastingontvangsten en lagere aard gasopbrengsten. Daarbij komt dat dat de export en de investeringen niet vol gens verwachting groeien Voorts wordt gevreesd dat de loonmatiging te genvalt Volgens de CPB-notitie zou daarom een minder snelle beperking van het financieringstekort nodig kur. nen zijn Het bewuste stuk vertegenwoordigt geen beleidsopvatting en beval geen gelegitimeerde cijfers, zo benadrukte Lubbers op zijn persconferentie. Het bevat zelfs geen analyse van de econo mische situatie die het CPB voor zijn rekening neemt De „krabbelnotitie is slechts een voorzet voor het ambtelijk overleg in de Centrale Economische Commissie. Die CEC adviseert de m; nisterraad over bijstellingen in het fi nancieel-economisch beleid die in de Voorjaarsnota zullen voorkomen Geen opleving Voorlopige berekeningen van bel Cen traal Plan Bureau wijzen er op dat dc Nederlandse economie bepaald nog niet opleeft. Niet alleen groeit de we reldhandel minder dan werd aangeno men. maar ook de investeringen trek ken vermoedelijk minder aan. De in flatie zal nog lager worden en de kan sen op voortgaande loonmatiging lij ken ongunstig. Het ziet er nu naar uit dat de werkloos heid onverminderd zal blijven stijgen. Bij ongewijzigd beleid kan in de komen de jaren sprake zijn van een toeneming met 300000 ten opzichte van 1982. Daardoor zullen de uitgaven voor uit- 'Slot zie pagina 11 kolom li Het wachten op het antwoord "\Ta een wee^ van koorts- V^Ll IN achtig oplopende onrust is dan gistermiddag de mede- deling afgekomen dat de sala- - rissen over de maand februari bij op vier na alle RSV-bedrijven zullen worden uitbetaald uit voorlopige boe delkredieten Onder de vier uitzonde ringen bevindt zich het RSV-Gieterij in Middelburg, het bednjf waaraan minis ter Van Aardenne al eerder een derge lijk krediet heeft geweigerd. Langs an dere weg wordt nu naar een oplossing voor de salarisbetaling gezocht. In een optimistische bui zou je kunnen zeggen dat er even wat stoom van de ketel is in de geladen sfeer van acute afbraak van werkgelegenheid die in duizenden ge zinnen binnen een klein gebied als Mid den-Zeeland van de ene op de andere dag was binnengedrongen. Even op luchting bij dat steeds dreigender voor uitzicht' aan het eind van de maand is er geen geld Toch moet meteen worden vastgesteld dat er na deze eerste over eenkomst tussen het kabinet en de be windvoerders van het RSV-concem over een noodverband voor een maand in feite nog niets concreet is geregeld. De afgelopen anderhalve week hebben bij de bedrijven van 'De Schelde' in Vlissingen (de KMS-groepi verlam mingsverschijnselen van het proces dat surséance van betaling heet. uitgebreid om zich heen gegrepen. In feite kwam het erop neer dat er nog nauwelijks nor maal kon worden gewerkt. Voor de meest normale dagelijkse dingen ont brak plotseling kasgeld. De voortgang van de produktie werd daardoor ernstig belemmerd. Klanten en leveranciers kon plotseling geen enkele zekerheid meer worden gegeven In dergelijke om standigheden zijn bijzonder negatieve effecten het directe gevolg het vertrou wen in de onderneming krijgt een deuk en onder het personeel krijgen demoti verende krachten snel een kans. Voor bedrijfsonderdelen die het straks op een zelfstandige manier moeten zien te klaren een bijzonder slechte zaak. Ie dere dag dat zo'n situatie langer duurt is in wezen een stukje ondermijning van toekomstkansen. In een als gevolg van het RSV-flebacle uiterst kwetsbare gemeenschap Vlis singen (en in wijder verband heel Mid den-Zeeland) heeft de onzekerheid van de laatste tien dagen ertoe geleid dat de dreigende schade ai voelbaar is gewor den. Bij alle protesten tegen een ver gaande afslanking van de KMS-groep klinkt daarom heel hard door - en dat zal ook de komende dagen ongetwijfeld het geval zijn - dat regering en parle ment op korte termijn duidelijkheid be horen te verschaffen Duidelijkheid over een gegarandeerde orderpositie voor de defensiepoot van 'De Schelde', duidelijkheid over wat er met de ketel- bouw gaat gebeuren; kortom, duidelijk heid over wat de vooruitzichten zijn na de ontwrichtende gang van zaken die de surséance van betaling - de kille vorm van sanering - op het ogenblik be werkstelligt. Wat daarbij voorop be hoort te staan is goed overleg. In de hui dige situatie is slechts sprake van een soort radiostilte op dit punt. Misschien wel verklaarbaar als gevolg van het simpele feit dat enkele bewindvoerders ook niet in de omstandigheid zijn om ijzer met handen te breken, maar op geen enkel punt werkelijk verdedig baar. Premier Lubbers heeft gister avond op zijn wekelijkse persconferen tie na het kabinetsberaad gezegd dat sociale overwegingen bij de beslissing om de salarisbetalingen mogelijk te maken een rol hebben gespeeld. Het is voor de vele duizenden RSV-werkne- mers te hopen dat ook op andere pun ten grondig rekemng zal worden gehou den met de sociale overwegingen In politiek Den Haag is de_laatste da gen nogal stevig gebakkeleid over de vraag hoe een onderzoek naar alles wat er bij het RSV-concem is misgegaan moet worden georganiseerd. De vraag of in dit geval een parlementaire enquê te op haar plaats is kwam breedvoerig in discussie. Erg haalbaar lijkt die weg niet. Dan een onderzoek door de Alge mene Rekenkamer of een commissie van deskundigen met vergaande be voegdheden misschien? Op zich een in teressant politiek gevecht Vooral om op termijn te kunnen vaststellen waar de verantwoordelijkheden voor dit al les üggen: welke lessen er voor de toe komst uit getrokken kunnen worden. Maar voor de duizenden RSV-werkne- mers en het veelvoud dat direct of indi rect van de bedrijven in het concern af hankelijk zijn toch op dit moment alle maal tamelijk academisch. Wat daar telt is eerst en vooral het antwoord op de vraag: hoe nu verder? Dat antwoord mag niet lang meer op zich laten wach ten Op gevaar af namelijk dat kansen die er nu nog zijn niet óók worden ver speeld vdM Sigarettendiefstal - In Nijmegen is vrijdag een bestelbusje met voor ruim 50.000 gulden aan sigaretten gestolen toen de chauffeur de wagen even had verlaten voor een kopje koffie. Het bus je werd een uur later leeg teruggevon den op het Nijmeegse universiteitster- Rekenfout - Ongeveer 40.000 werklo ze bouwvakkers hebben in december ten onrechte een korting van bijna veer tig gulden op hun uitkering gehad De fout is ontstaan door een verkeerde be rekening bij een aantal gemeentelijke sociale diensten, die een te grove afron ding hebben gemaakt bij verrekening van de dagzegels die in de bouw worden gegeven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1