Nederland stemt tegen opschorting nucleaire afvalstorting in zee Kwaliteit levensmiddelenpakket daalt door prijsvergelijkingen pzcfl Drie verdachten coup Rambocus vrijgelaten het weer Kamer stelt debat over onderwijs uit Brandweer Austalië: alleen mensen redden NOORSE RESOLUTIE KWAM NIET AAN BOD Miljoenenorder voor jteri Engineering Nederlandse wapenexport in 1981 bijna half miljard Schoo wil 'vangnet' allerarmsten m Eerste gipsklanten KRITIEK KRUIDENIERS OP CONSUMENTENORGANISATIES VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 PZC/binnen -buitenland LONDEN/DEN HAAG (AFP, ANP, GPD) - De consultatieve vergadering van het Verdrag van Londen ter bestrijding van de zeevervuiling heeft donderdag een resolutie aangenomen waarin opschorting wordt verlangd van het storten van nucleair afval in de zee. Volgens deze Spaanse resolutie moet het storten worden opgeschort totdat wetenschappelijk is vastgesteld dat nucleair afval niet schadelijk is voor het zeemilieu. Nederland stemde tegen deze resolutie, evenals de Verenigde Staten, het Ver enigd Koninkrijk, Japan, Zuid-Afrika en Zwitserland. Vijf van de 25 deelne mende landen onthielden zich van stemming: Frankrijk, West-Duitsland, Brazilië, Griekenland en de Sowjet- üme. Nederland zou wel stemmen voor een noordse resolutie, die beoogt in 1990 tot een verbod op het storten van radio actief afval te komen, zo liet minister ffinsemius van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieubeheer don derdag weten aan de Tweede Kamer. De Nederlandse delegatie wilde daarbij dan het voorbehoud maken dat voor BARNEVELD (ANP) - Elten Enginee ring in Barneveld heeft donderdag van het Russisch ministerie voor bouwza ken in Moskou een miljoenenorder ont vangen voor de levering van een volau tomatische houtcementbouwplatenin- stallatie. Het betreft een installatie voor de fabri cage van een nieuw soort spaanplaten dal watervast en brandveilig is. Als 1990 alternatieve mogelijkheden voor de verwijdering van het radio-actieve afval beschikbaar moeten zijn. De noordse resolutie werd donderdag ech ter ingetrokken. De resoluties van de Londense conven tie zijn juridisch niet bindend. De lan den die er voor stemmen gaan slechts een morele verplichting aan de resolu tie na te leven Milieu Minister Winscmius (milieubeheer) wil het milieu verder uitbouwen en versterken. Hij is van plan het in de afgelopen jaren uitgestippelde beleid voort te zetten. Nadrukkelijk stelde de minister gisteren in de Tweede Kamer, tijdens de behandeling van zijn begro ting voor 1983, dat hij de milieunor men niet zal versoepelen, tenzij weten schappelijk onderzoek dat aanvaard baar zou maken. Met deze verklaring nam Winsemius de zorg weg van de meerderheid van het parlement. De politieke partijen vrees den een afbraak van het milieubeleid onder druk van de slechte economische omstandigheden. Ze hadden al gewaar schuwd dat niet te zullen accepteren De milieuminister zei wel dat hij de bu reaucratie met harde hand gaat aan pakken. De procedures voor het verle nen van vergunningen moeten sneller en eenvoudiger. De milieuwetten die bij de Kamer zijn ingediend, zoals de wetsontwerpen Bo dembescherming. Milieugevaarlijke Stoffen en Milieu-effectrapportage, worden niet afgezwakt. De behandeling van de wetsontwerpen wordt voortge zet, na alleen te zijn verlost van de pro cedurele en technische knelpunten ,,die nauwelijks een milieudoel dienen". Winsemius zei niet te begrijpen wat er tegen de bemoeiienissen van het minis terie van economische zaken bij de stroomlijning van de milieuregels is. De inbreng van zijn eigen departement is groot en Winsemius blijft medeverant woordelijk voor de versoepeling van de procedures Er mag volgens hem dan ook geen betekenis aan worden ge hecht dat de leiding van de commissie, die de regelgeving bestudeert, in han den is van een topambtenaar van Eco nomische Zaken. Prioriteiten Omdat er een gat zit tussen de kosten van het milieubeleid en de beschikbare financiële middelen, zal Winsemius niet ontkomen aan het stellen van prioritei ten. Het tekort op de milieubegroting is vol gens de laatste berekening 1,4 miljard gulden. Maar in de praktijk valt het, zeker voor dit jaar. nog mee. De cijfers zijn namelijk gebaseerd op directe uit voering van het beleid, terwijl de aange kondigde maatregelen in werkelijkheid door aanloopproblemen veel langer op zich laten wachten. Veel gemeenten hebben hun plannen nog niet klaar. Daardoor is er nu nog genoeg geld in kas. Volgens Winsemius is er om dezelfde reden ook voor de schoonmaak van de ergste bodemvervuiling nog voldoen de geld voor de komende vijf jaar. Het financiële gat van 1.4 miljard wordt voor 840 miljoen gulden veroorzaakt door de bodemsanering. Dit jaar is voor de bodemsanering 475 miljoen gulden beschikbaar. Daarvan wordt slechts iets meer dan de helft daadwer kelijk besteed. DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft in 1981 voor een kleine anderhalf miljard gulden aan militair materieel geëxpor teerd, waarvan bijna een half miljard naar niet-NAVO-landen, zo blijkt uit een brief de minister Van den Broek vorige week aan de tweede kamer heeft gestuurd. Deze niet-NAVO-landen, zo verklaarde hij donderdag in de tweede kamer com missie voor buitenlandse zaken, zijn voor een belangrijk deel geïndustriali seerde staten. Er is er nauwelijks een die tot de armste ontwikkelingslanden kan worden gerekend. Over een clausule dat materieel niet zal worden doorgeleverd, merkte de minis ter nog op dat de meeste regeringen een dergelijke clausule niet aanvaarden Hij geloofde niet dat op korte termijn in Noordatlantisch of Europees kader concrete afspraken kunnen worden ge maakt over een meer terughoudende politiek. De voorzitter van de tweede kamer commissie voor defensie, H. van den Bergh (PvdA), kondigde aan dat zijn fractie zal aandringen op een regeling voor parlementaire controle op het wa penexportbeleid. IADVERTENTIEi n het KNMI voor za- DEN HAAG (ANP) - De tweede kamer zal volgende week geen debat over de onderwijsbegroting 1983 houden. Kamervoorzitter Dolman kreeg don- Weersvooruitzichten leröag t/m dinsdag. Middactcmperatuur ongeveer 3 graden. voor onderwijs en wetenschappen te horen dat behandeling van de begro- ting.uitgesloten moet worden geacht in verband met de door onderwijsminister Deetman voorgestelde extra oezuini- gingen, die tot het verdwijnen van 8.000 banen in het onderwijs zullen leiden. De vaste commissie kwam unaniem tot het voorstel om de begrotingsbehandeling op te schorten totdat het vereiste rechtspositionele overleg over de nieu we voorstellen van de minister, dat nog moet beginnen, heeft plaatsgevonden. DEN' HAAG (ANP) - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) is be reid in internationaal verband meer aandacht te vragen voor de schulden positie van de armste ontwikkelings landen. Voor deze landen is een finan cieel 'vangnet' noodzakelijk, zo zei me vrouw Schoo donderdag bij de voort zetting van de behandeling van haar begroting in de tweede kamer. Het kabinet wil het hogere netto natio naal inkomen als gevolg van een andere berekeningswijze pas in 1987 volledigin het ontwikkelingsbudget laten door werken. Dit jaar zullen de uitgaven in deze sector zoveel mogelijk op peil wor den gehouden door 165 miljoen in te te ren op het zogeheten stuwmeer Dat is geld waarvoor al wel verplichting zijn aangegaan, maar dat nog niet is uitge geven door stagnatie van projecten. Mi nister Schoo zegde CDA en VVD toe met het ministerie van financiën te zul len overleggen als mocht blijken dat die 165 miljoen te weinig is om een verant woord ontwikkelingsbeleid te voem Videomagazine - Op mediagebied heeft zich in Nederland een nieuwe ont wikkeling voorgedaan met de komst van het tweemaandelijks magazine op videoband 'Thuisnet' De band biedt een avondvullend televisieprogramma, waarin ook reclameboodschappen zijn opgenomen. Uitgever is EVC (Euro pean Video Corporation) in Nijkerk. De aandeelhouders zijn het uitgeverscon cern Elsevier-NDU (voor 25 pet) en Fo- tofimshing Holding (voor 75 pet), een in Nederland gevestigde houdstermaat schappij en eigendom van Amerikaan se investeerders. Thuisnet wordt ver kocht via o.m. boekhandelaren, video theken en fotowinkels. Een Australische moeder en dochter, gehuld in een deken, in de ruines van hun huis. ADELAIDE (UPI) - Het aantal doden ten gevolge van de nog steeds voort woedende bosbranden in Australië is donderdag gestegen tot 67. waaronder minstens 12 brandweerlieden. Van of ficiële zijde werd donderdag meege deeld dat het aantal gewonden in de honderden loopt, van wie er minstens 30 in ernstige toestand in ziekenhuizen lagen. Er zijn zeven vermisten. „Wij hebben het opgegeven om te pro beren woningen te behouden", zei een van de 6.000 brandweermannen die vochten tegen een vlammenzee die zich uitstrekte van de buitenwijken van Adelaide tot de grens van Victoria 241 kilometer verderop. „Alles wat we nu doen kunnen is proberen mensen te redden", voegde de brandweerman er aan toe. Minstens zeven stadjes in de getroffen staten Victoria en Zuid-Australiê zijn afgebrand. De 39-jarige Eleanor Gray, houdster van het postkantoortje in de vernielde plaats Macedon in Victoria, vertelde „De vlammen kwamen over de autoweg aangerold als een vuurbal. Het gedonderd van de wind en van de vlammen was verschrikkelijk, zoals dat van een aanstormende trein" In Mount Osmond op 11 kilometer van Australié's vierde stad Adelaide, ging een kunstverzameling ter waarde van 12 miljoen Australische dollar in vlam men op. De situatie op de weerkaart is sinds een /tink aantal dagen vrijwel niet veran- Boven de Noordzee ligt een krachtig hogedrukgebied, in het cen trum hiervan is de luchtdruk gestegen lot boven 1044 millibar. Vandaag is dit maximum opnieuw bepalend voor het mrsverloop in de regio. Het is vrijwel mbewolkt en zonnig De temperatuur loopt overdag weer op tot ongeveer 3 graden boven nul. De komende nacht rriest het zo'n 3 graden. Het hogedruk gebied trekt de komende 24 uur naar ingeland en komt dus dichterbij. Voor al hierdoor zal de oostelijke wind wat afnemen naar matig en later op de dag telfs zwak Vooruitzichten voor het weekeinde: morgen is er geen verandering. Het 'erg rustig met een zwakke en ver anderlijke wind. Er is veel zon en in het temperatuursverloop komt vrijwel geen verandering. Zondag verwijdert het hogedrukgebied zich tijdelijk naar hel westen. De wind draait naar noord- nest of noord en neemt toe tot matig en mogelijk is er ook meer bewolking. Het Mtj/1 echter droog en de temperatuur lllfgl enkele graden. hind: noordoost-oost 3-4; zicht: matig door heiigheidtemperatuur kustwa ter 2.5 graden, afwijking waterstan den. een verlaging van enkele decime ters. maximale goljhoogte monding Schelde's: tijdens hoog water hooguit (en halve meter zeegang. 19 februari Zon op 0749 onder 1800 Maan op 1031 onder 0007 SCHIPHOL - Donderdag arriveerde op Schiphol de eerste 'gips-vlucht' met aan boord 19 Nederlanders die hun krokusvakantie benul hadden om met wintersport te gaan en deze op weinige gelukkige wijze, in het gips, besloten. Hier wordt een van de gevelde wintersporters op een brancard van het vliegtuig naar een ziekenwagens gereden BOUTERSEHEFT VERBOD VERGADERING OP Kandidaat - Senator Gary Hart uit Colorado heeft zich donderdag beschik baar gesteld voor de verkiezing van de kandidaat van de Democratische Partij bij de presidentsverkiezingen in 1984 Hij is de tweede kandidaat voor de de mocratische nominatie. Op 2 februari meldde senator Alan Cranston uit Cali- fomië zich. (Van onze speciale verslaggever) PARAMARIBO - De Surinaamse mili taire machthebbers doen kennelijk moeite de spanning wat te verminde ren. Zo werd deze week het samenscho lingsverbod opgeheven en er mag nu ook weer worden vergaderd. Naar gis teren bekend werd, zijn in Paramaribo dinsdag drie personen door de krijgs raad in vrijheid gesteld, die beschul digd waren van medeplichtigheid aan de poging vorig jaar maart het bewind van Bouterse omver te werpen. Een re den voor dc vrijlating is niet gegeven. De vrijgelaten militiaren Coupain en Hoogvliets en de handelaar Bechan was ten laste gelegd dat zij op 11 maart 1982 hadden deelgenomen aan de zgn Rambocus-coup. die leidde tot de exe cutie van een van de coup-leiders, Wil fred Hawker. Rambocus werd eind no vember vorig jaar veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Op 8 december werd hij echter samen met veertien an dere Surinamers terechtgesteld. Dat luitenant-kolonel Desi Bouterse overigens de dreigementen van huur lingenacties in Suriname serieus neemt, is de laatste dagen ook in het straatbeeld van Paramaribo te zien Op verschillende plaatsen zijn militaire posten opgezet en op het vliegveld Zan derij een mitrailleursnest. De directeur van het bureau Volksmo- bilisatie. drs. Essed is naar Cuba afge reisd. Hij zal daar enige lezingen geven en spreken op een Cubaanse solidari- teitsmanifestatie ter gelegenheid van 25 februari 1980, de derde verjaardag van de revolutie Het Russische persbureau Tass be steedde donderdag In een bericht uit Havanna opnieuw uitgebreid aandacht aan Suriname. De Nederlandse rege ring heeft uit het onderzoek van het Ne derlands Juristen Comité voor de rech ten van de mens de 'ondubbelzinnige conclusie' getrokken dat de vijftien ar restanten die begin december in Suri name de dood vonden „zonder vorm van proces standrechtelijk' zijn geëxe cuteerd. Dit heeft minister Van den Broek donderdag in de tweede kamer commissie voor buitenlandse zaken meegedeeld. Eerder had hij de door bevelhebber Bouterse in een lelevisierede geuite beschuldigingen van Nederland be trokken is geweest bij couppogingen. majoor Horb had geïndoctrineerd en misleid, en probeert huurlingen te werven voor een inval in Suriname, zeer krachtig van de hand gewezen. Reclamebureaus voelen sporen van recessie AMSTERDAM (ANP) - De reclamebu reaus in ons land zijn in het algemeen niet ontevreden over de bedrijfsresul taten in 1982. De recessie liet wel spo ren na, want de winstpercentages ble ven gelijk of daalden, maar door fors kappen in de kosten bleef de schade beperkt. Een deuk kreeg het aantal medewer kers. Het aantal mensen bij de bureaus daalde met 8 pet. De verwachtingen in de branche voor 1983 zijn voorzichtig optimistisch. Dit blijkt uit het jaarlijk se onderzoek in de bedrijfstak van het weekblad voor reclame en marketing Adformatie. De totale gekapitaliseerde omzet van de betrokken 155 bureaus bedroeg vo- r!£ j sar f 2888.2 min, 6.5 pet meer dan in 1981 Vlissingen Tcmeuzen Zierikzee Hanswecrt 'cmeldlnge Kreekrak Bnilnisse Wissingen Tcmeuzen Zierikzee Hanswecrt Wemeldinge Kreekrak Bmimsse 5 07 208 5.31 230 613 146 6 19 237 7 01 173 7.00 204 726 175 uur cm 5.39 193 606 215 6.51 140 649 224 7 28 164 7 28 194 7.59 165 17.25 186 17 50 208 19.06 132 18.41 218 19.17 161 19.17 190 19.45 163 uur cm 18.04 167 18,29 190 19,35 121 19.14 202 19,50 147 19.50 173 20.15 150 Vlissingen Tcmeuzen Zierikzee Hanswcert Wemeldinge Kreekrak Btuinisse Wteingen Tcmeuzen Zierikzee Hanswcert Wemeldinge Kreekrak Brainisse uur cm 11,50 222 12.23 233 0.05 154 0.10 226 0.22 173 0.38 199 036 171 12 26 207 0 18 201 0.42 154 0.41 220 0.53 172 1.08 197 1.09 171 12.39 188 12.45 250 12 52 209 13.09 243 13.03 204 uur cm 12 55 219 13.17 178 13.16 234 13,25 199 13.43 231 13.40 196 (Van onze redactie economiei DEN HAAG - „Binnen het pakket da gelijkse levensbehoeften is al enige tijd sprake van zo'n ernstige kwali teitsdaling, dat de grens van het toe laatbare is benaderd". Dat zegt voor zitter H. van der Geest van het Vakcen trum Levensmiddelen in het maand blad „De Ondernemer" van het Neder lands Christelijk Ondernemers Ver hond. Oorzaak is volgens hem de prijs vergelijking van de consumentenorga nisaties. De eenzijdige en sterk overdreven na druk die consumtenorganisaties en vakbonden via prijsvergelijkingen e d voortdurend op de prijzen leggen, gaat ten koste van de kwaliteit van ons le vensmiddelenpakket". aldus Van der Geest. Volgens hem is de situatie al zo ernstig, dat een fabrikant van een aan tal levensmiddelen hem had gezegd: „Die artikelen zijn goed voor de ver koop. maar ik zou ze in veel gevallen met voor mijn kinderen mee naar huis nemen". Klacht Het Vakcentrum Levensmiddelen, waarin bijna 2500 levensmiddelende- taillisten zich voor hun belangenbehar tiging hebben gebundeld, heeft onlangs een juridische procedure aangespan nen tegen de Consumentenbond. Klacht de bond maakt zich schuldig aan oneerlijke prijsvergelijkingen. De rechter zal het. moeten uitmaken; dat duurt nog wel een tijd. Het vakcentrum vindt in ieder geval dat er sprake is van oneerlijkheid, voor al bij vergelijking tussen prijzen in grootwinkelbedrijven en van zelfstan dige ondernemers, die onder een naam opereren van een (ïnkoop)orgamsatie waarbij ze vrijwillig zijn aangesloten. Die winkeliers hebben, aldus Van der Geest, vaak allemaal verschillende prij zen - dat in tegenstelling tot de groot winkels. Buurtwinkel Afgezien van de afloop van deze zaak is het vakcentrum ervan overtuigd dat de consumentenorganisaties en de vakbonden zo meewerken aan „de ver nietiging van het fijnmazige voorzie- ningenpeil in de levensmiddelenbran che", zoals „De Ondernemer" het noemt. Steeds meer kleine, zelfstandi ge kruideniers moeten het loodje leg gen onder het prijzengeweld van de grote discounters. Van der Geest wijst erop dat al drie pro cent der bevolking geen winkels meer in de nabijheid heeft, een percentage dat nog zal stijgen. „De bewoners besef fen pas achteraf wat ze zelf kapot heb ben gemaakt door op grond van prijs vergelijkingen en reclamestunts voor een paar centen geldelijk voordeel hun eigen kruidenier in de steek te laten" „De consumentenorganisaties onder kennen niet - of willen niet onderken nen - hoe rampzalig de gevolgen van het verdwijnen van de buurtwinkels zijn voor veel mensen die in een afhan kelijke positie verkeren: bejaarden, in validen. vrouwen in verwachting, al leenstaanden die door een val het bed moeten houden enzovoorts. We krijgen allemaal wel eens met zoiets te maken", aldus Van der Geest. Kortzichtig Volgens de voorzitter van het vakcen trum maakten de consumentenorgani saties zich druk over „een paar centen" en tellen kwaliteit, service (zoals be zorging bij ziekte en persoonlijke voor- lichtin.tr» niet mee. Hij begrijpt niet dat zij zo kortzichtig zijn en alleen uit zijn op korte-termijnsuccessen, geen visie hebben op de uiterst kwalijke gevol gen van hun optreden op langere ter mijn. Directie. K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: M. P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen. Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen. tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. tel 101100) 16140. Terneuzen- Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457 Hulst Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vri|dag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22,00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 61.20; franco per post 72,-, per maand 21losse num mers f 0.85 (alle bedragen inclusief 4 pet, btw Postrek nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 Vi x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3