VERSCHAFFEL FOBIE Kring van evers Zeeuwsch-Vlaanderen aan kop bij investeringen VP!' 1 1 HU I0CCASI0NSI Ieder mens kan een fobie krijgen PZC/ Ik zie in de toekomst een stuk expansie maar dan moet de wereld een beetje meewerken Films VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 streek •Zeeuwsch-Vlaanderen aan kop bij investeringen' meldt de PZC zaterdag 12 februari opvallend te midden van veel RSV-misère. De Enquête Regionale Bedrijfsontwik keling ERBO) over 1982 van de Zeeuivs-Vlaamse Kamer van Koophandel, een onderzoek onder ruim 1500 onder nemingen naar hun omzet-, winst- en investeringsver- mchtingen voor het voorbije jaar, wees uit dal het be drijfsleven ten zuiden van de Westerschelde 57.5 procent van alle investeringen die het in 1982 verwachtte te doen, in uitbreidingen en nieuwe projecten steekt. Een hoge score: landelijk bedraagt het percentage 42 en elders in Zeeland 54. Desondanks bleken de Zeeuws-Vlaamse ondernemers het somberst over de toekomst: 72 J8 procent verwachtte voor 1982 een daling van het netto-bedrijfsresultaat te gen 423 procent in Nederland en 59,8 jnocent in overig Zeeland. Investeren met de moed der wanhoop of een bevestiging dat er bij het bedrijfsleven in Zeeuwsch-Vlaanderen nog genoeg durf en geld zitten om haasje-over te springen met de conjunctuur? De PZC sprak voor een uitgebreide tour d'horizon met drs H. HubertJ. P. Verschaffel (70), voorzitter en niet eens zo grijze eminentie van de Kring van Werkgevers in de Kanaalzone, overkoepelend orgaan van 19 bedrijven met circa 7500 werknemers. Gesticht op 6 mei 1946 wil de Kring 'samenwerking en een onderlinge goede verstandhouding' bevorderen, ook al liggen de directe belangen van de leden 'nogal wat uit elkaar' citaat uit de notulen van 6 mei 1946). Eerste voorzitter was ir A. H. L. de Bel, de vroegere directeur van de Spiegelglasfabriek in Sas van Gent. Hij werd in 1948 opgevolgd door Verschaffel. toe eind vorig jaar directeur van de Sasse meelfabriek "Walsenmolen'. De Kring van Werkgevers telt vier werkgroepen, die on derwerpen voor de Kringvergadering of de bijeenkom sten van de zogenaamde 'stuurgroep' (voorzitter, vice- voorzitter en secretaris van de Knng. voorzitters van de werkgroepen en een vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel) voorbereiden. Ze hebben zich gespe cialiseerd in milieu en energie, economie, arbeidsmarkt en ruimtelijke ordening, haven- en havenaangelegenhe den en onderwijs, recreatie en leefmilieu. De Kring van Werkgevers onderhoudt nauwe contacten met de Brabant/Zeeuwse Werkgevers Vereniging en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond in Den Haag. Secretaris drs A.A.D Saman is in dienst van het NCW en werkzaam voor de Zeeuwse kringen van de Brabants/Zeeuwse Werkgevers Vereniging. Verschaffel treedt op als vice-voorzitter van deze organisatie en is uit dien hoofde dagelijks bestuurslid van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Onlangs kwam de Kring in het nieuws door een gastles- senproject op de rijksscholengemeenschap Petrus Hon- dius en de oecumenische scholengemeenschap Zelden- rustcollege in Temeuzen, waar directeuren en andere leidinggevende functionarissen van bedrijven uit de Ka naalzone informatie gaven over hun onderneming en het bedrijfsleven in het algemeen. Dit initiatief krijgt een vervolg, waarbij Saman rekent op uitbreiding van het aantal scholen. Bob Lagaaij, ENQUÊTE: DESONDANKS SOMBERHEID OVER TOEKOMST ...Jk geloof niet in het afkalven van de Benelux heel aardig, maar". industrie"... V- WÊfffl ;r"'- iS - v ,JDat is de afschuwelijke gang t wereldconjunctuur" HULST - „Daar geloof ik persé niet in. Ik geloof dat het sterk overtrokken is om te zeggen dat de conjunctuurterugslag die we nu beleven tot gevolg zal hebben dat de industrie in Zeeuwsch- Vlaanderen afkalft. De bedrijven hier hebben toch teveel spankracht teveel mogelijkheden en teveel diversificatiekansen dan dat ze dat zomaar voorbij zullen laten gaan. Maar wanneer een bedrijf een dochter is van een ander bedrijf en dat hoofdbedrijf zegt: dit doen we niet meer in dit land, dat gaan we thuis doen.... Ja, dan zit u voor de gevolgen". Verschaffel antwoordt, voor het eerst in het gesprek met een zekere stelligheid, op de vraag of Zeeuwsch-Vlaanderen kans loopt om door de ongunst der tij den terug te zakken naar het niveau van vóór de jaren '60. Vergrijzing, leegloop: verschijnselen die aan een probleemgebied als Oost-Groningen doen denken. Eind vorig jaar vielen er gevoelige ont slagen bij gerenommeerde bedrijven als de Glasfabriek en Zuid-Chemie. Co- kesfabriek raakte betrokken bij de we reldwijde staalcrisis en Dow Chemical, economisch gezien nog steeds de plas- ticdop waar Zeeuwsch-Vlaanderen op dryft, boekte over het voorbije jaar een verlies van circa 200 miljoen. Het werk loosheidspercentage klom in-één jaar van 9,4 naar 13,3 procent en is daarmee oploopafstand van het landelijk gemid delde -14,7 - gekomen. Daar zit inderdaad iets gemeenschap pelijks in", zegt de voorzitter van de Knng van Werkgevers, geconfronteerd met de opeenstapeling. „En dat is die alschuwelijke gang van de wereldcon junctuur. Die is hier geen puur theore tisch en statistisch begrip, gezien het exportaandeel in de totale activiteit van de bedrijven. Een cokesbedrijf is uiteraard helemaal afhankelijk van de activiteiten van de staalindustrie. In de landbouw woedt die ellendige strijd tussen de Verenigde Staten en de EEG over restituties bij de export, die zij koppig subsidies blijven noemen. Nou, op het ogenblik is om alle mogelijke po litieke redenen die kraan zovèr dichtge draaid, dat een aantal exporten een voudig niet meer loopt. De overschot ten die we nu in Europa gaan krijgen, hebben ongetwijfeld gevolgen voor het restitutiebeleid. Welk gedeelte zal daar bij Zeeland treffen? Ik durf dat vandaag met te voorspellen, maar dat de conse quenties niet vrolijk zijn is wel duide lijk". V verwacht een verdere vermindering m de werkgelegenheid in 1983? Verschaffel: .Ik verwacht niets, maar de kans is er dat het gebeurt. Maar ik ga hier niet per hoofdstuk op in. Dat moet ie per bedrijf bekijken. Een algemene mening is niet waardeloos, maar niet «er inhoudsvol". Energiepolitiek -De overheid is volkómen uit de sfeer, •win ze leefde in de eerste helft van de jaren '70, toen de mogelijkheden vrijwel onbeperkt schenen", zegt hij, tevraagd naar de contacten van het be drijfsleven met bestuurders in uiteen lopende functies. Kortom: het 'indus- 'rieel klimaat' in wandelgangen, ver- Pderzalen of kamertjes van gemeen tehuizen, Abdijcomplex en Binnenhof. Verschaffel: „Wanneer er concrete Pijngevallen worden aangedragen Velt de provincie zich daar volkomen «liter. Door zélf iets te doen en ervoor ktorgen, dat die zaken in Den Haag op «o behoorlijk niveau worden behan deld. Dat begint meestal met een brief je. maar men blijft ook achter die on derwerpen aanjagen. Het verplaatsen van een stuk beleid en dus ook een stuk verantwoording van de centrale over heid naar de provincies lijkt me niet »'n eenvoudige operatie. Het arimini- atratieve kader, waarover men be- Kliikt, is er niet op toegesneden om dat maar meteen over te nemen. En naar gelang in den lande de noden toene men, is er weer een neiging om het alle maal centralistisch te gaan regelen. U heeft hier twee tegen elkaar inspelen de factoren, waarin evenwicht moet worden gevonden". Weinig of niets - tenzij morrelen aan de tarieven van een welvarend nutsbedrijf als de PZEM: een verlangen van de twee Zeeuwse Kamers van Koophandel - kan de provincie doen aan de stijgen de energiekosten. Als er één noemer is, waarop vrijwel alle leden van de Kring van Werkgevers zich kunnen vinden is het dié. Verschaffel: „Als je de energie-intensi teit betrekt op de toegevoegde waarde en niet eenvoudigweg op de waarde van het eindprodukt, is het allergrootste deel van de industrie in de Kanaalzone energie-intensief. Nederland heeft de afgelopen jaren enorm veel gedaan om industrieën aan te trekken maar paral lel daaraan géén industriepolitiek ge voerd zoals de Fransen, de Duitsers of de Belgen. Die hebben deze punten heel vroegtijdig grondig doorgedacht en be paalde beslissingen genomen, die al voor een groot gedeelte zijn uitgevoerd. Het overige ligt dermate in bestekken vast, dat het óók doorgang vindt. Daar om wordt die energieproblematiek voor deze streek van erg groot belang. De Nederlandse overheid heeft dat ook in gezien en het interimkabinet is in de loop van het vorig jaar dan ook begon nen met het treffen van een aantal maatregelen. Daarbij zijn fouten ge maakt, ik zou in éen geval zelfs van een gedachtefout willen spreken. Energie- produktie via kracht warmtewisseling geeft de laagste kostprijs en de hoogste continuïteit, met mogelijkheden voor teruglevering aan het openbare net. Wij hadden verwacht dat de prijsreductie voor de industriële energieverbruikers volledig zou doorwerken in de kracht/ warmteverhoudingen. Dat is niet ge beurd, maar natuurlijk alsnog voor her stel vatbaar. De overheid geeft daar naast een verlaging van de energieta- neven aan zeer grote verbruikers. Het wil er bij mij nog altijd zeer moeilijk in dat er in Nederland twee soorten bur gers zijn en ook twee soorten energie verbruikers. Er is geen enkele reden om een industrie, die iets minder groot is of iets minder energie-intensief niet op de zelfde mamer te behandelen als de ove rige. Men zegt op het ogenblik: bedrij ven krijgen een tegemoetkoming als ze méér dan dertig miljoen kilowatt ver bruiken. Maar voor alles watje benéden die dertig miljoen kilowatt verbruikt, zit je op een tarief dat de vergelijking met het buitenland eenvoudig niet kan doorstaan. Iemand die bijvoorbeeld 35 miljoen kilowatt verbruikt zal nog al tijd de vlag niet uitsteken, want hij krijgt voor die eerste 30 miljoen niets. Die grens moet naar beneden worden gebracht. Je ontkomt niet aan een ener giebeleid dat parallel loopt met het in dustriebeleid. In al de ons omringende landen doet men dat. Alleen bij ons volgt het één met een paar jaar vertra ging op het andere En ik geloof dat dat uiteindelijk onaanvaardbaar is". Nieuwe bedrijven: een toverwoord. Wat Verschaffel: „De wijze waarop in Zee land de Axelse Vlakte is behandeld is naar mijn smaak een sterk overtrokken zaak. U ligt daar aan diep vaarwater - ja, zo lijkt het. Maar ik dacht dat je in het Nederlands gedeelte van het Ka naal van Gent naar Temeuzen geen schepen mocht lossen in dat kanaalDe eerste eis, die zal worden gesteld is een insteekhaven. Kent u zoveel indus trieën die voor zichzelf een insteekha ven aanleggen? Indertijd was het idee: er wordt niks meer vervoerd onder de halfmiljoen ton. Laten we andere sche pen maar volledig afschaffen Niemand vroeg zich af of de verlaadhavens daar voor de capaciteit hadden. In de tweede plaats zitten we in deze streek met een vóórbelasting op milieugebied Die voorbelasting komt uit het buitenland. Nu en dan wordt daar eens over ge praat. Maar wat is er nu in de loop van de laatste jaren gebeurd? Vreselijk wei nig. Iemand heeft gezegd dat er aan be drijven met milieuproblemen, die zich in de Kanaalzone willen vestigen, hóge re vestigingseisen moeten worden ge steld dan elders. Mijn antwoord is: dan moet de overheid haar werk óók eens doen en trachten met de Belgische bu ren tot overeenstemming te komen, zo dat zij maatregelen nemen in 't belang van zichzelf en om buurman een beetje te sparen. Maar een dergelijk beleid schijnt, omdat we zo dichtbij elkaar lig gen, blijkbaar heel moeilijk te realise ren. Toen we de Afvalwaterleiding Ka naalzone bouwden, had België daar voor een krats op kunnen aansluiten. Toen we nog problemen hadden rond het zoetwater is er óók met de Belgen gepraat. Uiteindelijk troffen beide lan den afzonderlijke voorzieningen. Als je het op een centraal punt had gedaan wat het stukken goedkoper geweest. Ik neem aan dat als u in Noord-Afrika woont en u hoort van de Benelux, dat daar heel aardig, elegant en efficiënt overkomt. Maar wat wij ervan zien is nu niet bepaald om over naar huis te schrijven. En dat is geen probleem van vandaag of gister maar al tien of twaalf jaar oud". De vraag of Zeeuwsch-Vlaanderen kan sen heeft laten liggen bij het werven van industrieën beantwoordt hij met 'daar is heel moeilijk achter te komen'. „Maar veel belangrijker is het om hier een zo danig klimaat en zodanige omstandig heden te scheppen dat de expansie van de bestaénde bedrijven doorgaat. Want dat is natuurlijk, infra-structureel ge zien, stukken goedkoper dan datje met een paar nieuwe vestigingen aan komt dragen. Het is vrijwel ondenkbaar dat er op de Axelse Vlakte iets komt van zeer grote allure, gezien de voorbelas ting en het ontbreken van aanlegmoge lijkheden. Het is heel aardig om het in een provinciaal plan zo voor te stellen. Maar als u dat concreet moet gaan in vullen: wie heeft daar dan zo'n speciale belangstelling voor? Er kan zich een kandidaat aanbieden, voor wie het ter rein aan alle wensen beantwoordt. Maar dan kom je weer in de sfeer van: wie geeft de grootste bijdrage voor de vestiging van bedrijven? Zal dat het Gentse zijn of het Antwerpse, zal dat Zeeuwsch-Vlaanderen zijn of het bui tenland? Niet dat ik daarmee wil zeg gen, dat wat men voor die vestigingen doet bepalend is of zo'n vestiging hier komt of elders, maar het is wél één van de factoren die het zwaarst weegt. Het industrieel klimaat hier taxeer ik niet anders dan goed. Er zijn overal vragen en problemen, maar hier vind ik nog vormen van samenwerking die zéér aanvaardbaar zijn. Ik heb het gevoel dat die zich wel handhaven. Men moet echt in bedrijven gaan redeneren, be langen over en weer goed afwegen Be grip voor eikaars tandpunten is hier es sentieel om de zaken zo goed mogelijk recht te houden en dingen voor te berei den, die voor expansie straks vatbaar zijn. Ik heb het gevoel dat er bij meerde re bedrijven plannen klaarliggen. Het zal hier niet aan initiatieven ontbreken, als zich weer kansen voordoen. Ik zie in de toekomst een stuk expansie, maar daarvoor moet de hele wereld een beetje meewerken". 'Zwarte Ruiter', Wim Verstap- pen's visie op het wereldje van de smokkel in de jaren '50. draait deze week in drie Zeeuws-Vlaamse bio scopen. Met in de hoofdrollen Hu- go Metsers, Pleuni Touw, Rijk de Gooyer, Christel Braak en ai die onbekende figuranten, die vaak uren in touw waren om deze Joop van den Endeproduktie een vleug je nestgeur mee te geven. „Weinig Nederlandse films van de iaatste tijd bezitten een sfeer die me even aangenaam aansprak, maar helaas is daarmee 'Zwarte Ruiter' nog lang geen goede film", schreef Pieter van Lierop woens dag in de PZC 'Zwarte Ruiter" draait vanavond (vrijdag) om 14, 19.30 en 21.45 uur, zaterdag om 16, 19.30 en 21.45 uur. zondag ora 16,18.45 en 21 15 uur en maandag, dinsdag en woensdag om 20 uur in het Temeuzense Lux- ortheater. Vanavond (vrijdag) om 20 uur, zaterdag om 19.15 uur, zon dag om 14 en 20 uur. maandag en dinsdag om 20 uur in het Ledel- theater in Oostburg. Vandaag (vrij dag) om 19.15 en 21.30 uur. zaterdag om 13.45, 16.15. 18.45 en 21.15 uur, zondag om 13.45. 16.15, 18.45 en 21.15 uur. maandag om 14.30 en 18.45 en 21.15 uur, dinsdag om 18 45 en 21.15 uur en woensdag om 14.30 en 20 uur in 'De Koning van Enge land' in Hulst. Luxor prolongeert 'Als je begrijpt wat ik bedoel', de avondvullende Bommel-tekenfilm van Rob Hou wer. Vandaag (vrijdag) 19.30 uur, zaterdag 13.45 en 16 uur, zondag 13.45 en 16 uur. maandag, dinsdag en woensdag 20 uur. Verder 'Big bomber', humor rond een zeekapi tein. Vandaag (vrijdag) 21.45 uur, zater dag 19.30 en 21.45 uur, zondag 13.45, 18.45 en 21.15 uur en maandag 20 uur. 'Ledel' houdt het naast 'De Zwarte Ruiter' op 'Twee mafkezen in Ti rol'. Zaterdag 21.30 uur, zondag 16.30 uur. In 'De Koning van Engeland' pro longeert eveneens Ollie B. Bommel en brengt ook 'Big Bomber'. Ollie B.: vandaag (vrijdag) 19.15 uur, za terdag 13.45,16.15 en 18.45 uur, zon dag 13.45,16.15 en 18.45 uur, maan dag 18.45 uur en dinsdag 18.45 uur. 'Big Bomber': vandaag (vrijdag) 19.15 uur. zaterdag 18.45 en 21.15 uur, zondag 13.45, 16.15 en 21.15 uur, maandag 20 uur, dinsdag 20 uur. 'Wraak der barbaren: vandaag (vrijdag) 19.15 en 21.30 uur, zater dag 21.15 uur, zondag 18.45 en 21.15 uur, maandag 20 uur, dinsdag 20 uur. 'Perziken met slagroom': vandaag (vrijdag) 21.30 uur, zaterdag 18.45 en 23.15 uur, zondag 14.30 en 18.45 uur, maandag 14.30 uur, dinsdag 21.15 uur. 'Bloody birthday': van daag (vrijdag) 21.30 uur, zaterdag 21.15 uur, zondag 16.15 en 21.15 uur, maandag 21.15 uur. (ADVERTENTIE) van de BMW-dealer Garage Verbraggebv Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-13451 In de PZC van vrijdag 11 fe bruari vertelde drs Rob Slot uit Axel over een werk- en praat groep van fobiepatiènten: men sen die aan hevige, onverklaar bare angsten lijden. Deze week een reactie van de hand van mevrouw M. N. de Wolf-Ferdinandusse. opricht ster en directrice van de Stich ting Fobieclub Nederland. TERNEUZEN - Het stuk 'Fobie' in de Provinciale Zeeuwse Courant van vrijdag 11 februari jongstleden dwingt mij tot een reactie. Nu vijftien jaar geleden startte ik, aanvankelijk samen met iemand anders, de 'fobieclub'. Na 2,5 jaar ging ik alleen verder met de begeleiding en opvang van fobische mensen in Nederland. Toen ik begon, was ik zelf nog voor een klein gedeelte fobisch. Ik heb in totaal tien jaar binnen gezeten met straatvrees. Dit hield in, dat ik ook niet meer in de auto durfde mee te rijden, geen boodschappen deed, niet op visite ging enzovoort enzovoort. Ook gerenommeerde bedrijven als Zuid-Chemie en Glasfabriek krompen in Straatvrees is net een sneeuwbal, hij wordt steeds groter, maar smelten, ho maar. In de afgelopen vijftien jaar heb ik 23.000 mensen met alle mogelijke soorte fobieen (er zijn meer dan twee honderd verschillende fobieém 'voor bij' zien gaan. Wij hebben met behulp van alle 'clubleden' verschillende on derzoeken gedaan, om een beeld te ge ven van de onderzoeksresultaten, moet ik een onderscheid maken tussen onze onderzoeken en de meer uitgebreide onderzoeken samen met de Universitei ten van Utrecht. Amsterdam en Gro ningen. Voor dit artikel wil ik me üever houden aan onze onderzoeken, omdat die op onze eigen manier opgezet en verwerkt zijn. Hieruit is gebleken dat fobieen voorkomen in alle bevolkings groepen, bij ons zijn ook tachtig pro cent verplicht verzekerden, en twintig procent is vrijwillig of particulier verze kerd. De verhoudingspercentages man nen - vrouwen liggen op 45 procent te gen 55 procent. Dit is niet zo verwonder lijk als we dit bekijken tegen de gewone werk- en leefsituatie Laten we een voorbeeld nemen Van al le fobieen die er voorkomen blijkt zestig prdcent te komen op rekening van de straatvrees Een vrouw met straatvrees kan man. kinderen of buurvrouw vra gen de boodschappen te doen of mee te brengen. Een vrouw wordt daardoor op een sympathieke manier geholpen om de angstverwekkende situaties te ver mijden en met alleen de straat op te gaanNu nemen we een man met straat- vrees. Deze blijft over het algemeen zijn beroep uitoefenen, want de weg naar het werk en de werkomgeving zijn voor die man vertrouwd. Een fobisch mens wil zich namelijk veilig en vertrouwd voelen. Nu krijgt deze fobische man een goede griep of hij breekt zijn been en moet in het gips Op dit moment knapt bij een fobische man de draad, want nu zit hij thuis en komt zo in dezelfde situa tie als de fobische vrouw. Om deze man in die periode weer gewoon aan 't werk te krijgen is extra moeilijk, want nu is zijn eigen huis weer zijn vertrouwde plekje' Een fobie is een niet te beredeneren angst voor voorwerpen of situaties. Ie der mens kan een fobie krijgen, dit wil ik heel sterk benadrukken, als je het mensen op de man af vraagt, blijkt ie dereen er wel eens een fobie(tje) op na te houden, '1 wordt alleen erg verve lend als het je leven zo gaat beïnvloe den, dat het onleefbaar wordt. Ik was eens in de Noord-Oost Polder om een lezing te houden. Daar was een mevrouw, die vertelde dat ze hoogtevrees had Kijk en daar kon zij mee leven, want haar hoogtevrees was voor haar in de polder met van invloed. Maar had deze vrouw op een fiat in Am sterdam gezeten, dan zou zij zelf en haar gezin daar totaal door ontwricht zijn. Fobische mensen hebben twee eigen schappen waar menig niet fobisch mens jaloers op mag zijn en wel: ze zijn gevoelig van aard, hebben meestal een goed gevoel voor humor en ze rijn be hoorlijk intelligent (intelligentie heeft mets te maken met schoolopleiding!'i De oorzaak van een fobie hoeft echt niet in de jeugd gezocht te worden. De mens wordt veelal gevormd door de omstan digheden. Bij mannen speelt werksfeer vaak een rol. Bij vrouwen de hormonen. Schokkende gebeurtenissen, narcose, ongelukken, oververmoeidheid, ver keerd denkpatroon, conflicten in of met het geloof enzovoort, enzovoort. Fobieèn komen in alle leeftijdsgroepen voor. Ze breken niet uit tussen de 30 en 45 jaar' Bij kinderen op kleuter- en lagere schoolleeftijd krijgen we al met school- angst te maken. Welke moeder kent niet het verhaal van, mam ik ben misse lijk. hoef ik vandaag niet naar school? Hier zit by een kind een probleem ach ter het is óf de juf óf de meester, die gilt of ziek is en vervangen is. of ze kunnen met mee met rekenen of taal. of ze wor den geplaagd Middelbare schoolleef tijd speelt ook mee. hormoonverschui vingen bij jongens en meysjes, meisjes. onzekere of geen toekomst, moeilijkhe den, angsten, alcoholgebruik, versla ving. ontwenning enzovoort, enzovoort. Bij tachtig procent van de fobische mensen komt hyperventilatie voor. Velen weten niet eens wat er het eerste was. maar lastig en storend is het, want je ademhalingsmechanisme ge bruik je verkeerd met alle gevolgen daarvan. Bij veel voorkomende span ningen kan een mens gaan hyperventi leren. Dit geeft nare verschijnselen als koude voeten en handen, trillen, duize ligheid, benauwd gevoel, hartkloppin gen. Van deze gevoelens raakt men in paniek en zo komt een men in die vrese lijke angstcirkel terecht Mijn erva ring is, dat het voor ieder fobisch mens mogelijk is om een leefbaar leven te rug te krijgen. Heel veel mensen zijn door bemiddeling van de Stichting Fo bieclub Nederland weer in een beter vaarwater terecht gekomen. Ik zou nog veel meer kunnen vertellen, maar dan zou het uitiopen in een boekwerk, w ant vijftien jaar ervaring met 23.000 mensen levert een schat aan informa tie op, waardoor ik ook heel duidelijk kan vertellen, dat de bewering, dat bij de fobieclub in hoofdzaak vrouwen lid zijn, volkomen uit de lucht gegrepen is, want dit is niet waar! Wilt u meer inlichtingen (wij geven een brochure uit), dan kunt u ons bel len of schrijven: Stichting Fobieclub Nederland, V. d. Valk Boumanlaan 84. 3446 GK Woerden. Tel. 03480 - 12674.' 12826.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 29