PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dreigementen Gaddafi aan adres Washington S De Graaf: werknemer ook aansprakelijk bij fraude met premies Warschau Pact doet in Wenen voorstel voor troepenvermindering Nieuwe grondwet in werking DE JAGER-TOLHOEK Keukens! keukens Lubbers: verzet tegen herverdeling van werk is onverantwoord VLIEGDEKSCHIP NIMITZ IN GOLF VAN SYRTE Benzine weer goedkoper Paar honderd banen weg bij gemeente Dordrecht Zonnig Zonnig. Middagtemperatuur onge veer plus 3 graden. Matige wind. uil oost tot noordoost. 226e jaargang no. 41 Vrijdag 18 februari 1983 Houtkade 7, tel. 01100-21250* >pendma.-vr.van800-1700uur a zaterdag van 10.00-12.00 uur. MIDDELBURG: Korte Noordstraat 1. tel. 01180-33050 Geopend ma.-vr. van 8.00-17.00 uur. 1001 bouwmaterialen onder één dak! lVan onze parlementaire redactiei DEN' HAAG - Het verzet van de werk jevers tegen de herverdeling van werk is onverantwoord. Sommige werkge vers weigeren de voordelen daarvan te zien, omdat zij slechts denken in ter men van de kosten en regels die dit met zich zal meebrengen. Dat zei minister-president Lubbers donderdag in Den Haag in een rede tot de Amerikaanse Kamer van Koophan del in Nederland. Volgens Lubbers moeten de regering, maar ook de werk gevers en werknemers kunnen blijven functioneren. „Wij kunnen er bij hon derdduizenden schoolverlaters niet zo maar mee aankomen dat er voor hen de komende vijf jaar geen banen zullen zijn en dat ze er maar het beste van moeten maken," aldus Lubbers. De premier zei dat de toekomst van on ze samenleving op het spel staat. „En niemand kan ontkennen dat de herver deling van werk onder strakke voor waarden die geen extra kosten zullen mogen meebrengen de druk op de over heidsfinanciën zal wegnemen." NCW: Jammer Lubbers zei voorts dat we in de afgelo pen jaren zo dom zijn geweest om de efficiency te verbeteren. Door mensen in de wao te sturen op kosten van de gemeenschap. „Dat was dom omdat de kosten daarvan uiteindelijk werden ge dragen door het bedrijfsleven." De premier drong er daarom op aan om nieuwe fouten te voorkomen en de op groeiende generatie niet te veroordelen tot niets-doen en tot sociale uitkerin gen. maar haar te helpen door middel van beroepsonderwijs, deeltijdarbeid en het uitvoeren van gemeenschapsta ken Het is jammer dat het kabinet zo uit pakt tegen het bedrijfsleven, waardoor de stimulansen om er wat van te maken de kop ingedrukt zouden kunnen wor den. Die reactie gaf voorzitter S. J. van Eij- kelenburg van de christelijke werkge versorganisatie NCW donderdag naar aanleiding van de uitspraak van minis ter-president Lubbers tzie ook pag. 9i. TRIPOLI/WASHINGTON/CAIRO (RTR/UPI) - De Libische leider, Moammar Gaddafi, heeft don derdag verklaard dat hij noch de Verenigde Staten noch welk ander land dan ook zal toelaten tot de Golf van Syrte, „die behoort tot de Libische wateren". In dit gebied voor de Libische kust zou in het kader van gemeenschappelijke oefeningen van de VS en Egypte het Amerikaanse vliegdek- schip 'Nimitz' zijn geweest. Maar president Reagan zei woensdag dat de VS alleen de gebruikelij ke manoeuvres met Egypte hielden. Hij wist ook niets van marine-oefeningen in de Golf van Syrte. niet de Golf van Syrte binnen te gaan, „waaronder ook de Sowjet-Unie waar mee we vriendschappelijke banden hebben". Het Libische volk is bereid te InCUtCHt vechten ter verdediging van zijn land. luchtruim en wateren, aldus Gaddafi, i een toespraak tot het nationale volkscongres, dat in Libië min of meer als parlement fungeert, ging Gaddafi in op Reagans opmerkingen. „Reagan probeerde te ontkennen dat de (Ameri kaanse) vloot naar de Libische kust is gegaan terwijl hij tegelijkertijd beves tigde dat er spionagevliegtuigen naar Egypte zijn gevlogen in verband met gezamenlijke manoeuvres". Hij waar schuwde de VS en elke andere staat meegesleurd Een groot aantal onderaannemers zal in nijpende problemen komen als het kabinet niet snel besluit de Koninklij ke Maatschappij De Schelde in Vlis- singen steun te verlenen. Volgens schattingen zijn minstens 1500 werk nemers van onderaannemers afhanke lijk van de KMS. Op een bijeenkomst in Vlissingen uitten ze hun ongerust heid over de voorgenomen ontmante ling van de KMS. PAGINA 3 levensmiddelen De eenzijdige en sterk overdreven na druk die consumentenorganisaties en vakbonden via onder meer prijsverge lijkingen voortdurend op de prijzen leggen, tast de kwaliteit van het le vensmiddelenpakket aan. Dat meent voorzitter Van der Geest van het Vak- centrum Levensmiddelen Van der li Geest wijst er verder op dat zo 'de ver- nietiging van het fijnmazige voorzie- nlngenpeil in de levensmiddclcnbra- che' m de hand wordt gewerkt. PAGINA 13 van wiens rede het staatspersbureau Jana een uittreksel gaf. lichtpunt Volgens premier Lubbers gaat het met de economie in de Westerse landen weer langzamerhand de goede kant op. 'En binnen die westerse wereld geldt dat met name voor Nederland', meent Lubbers Hij wees onder meer op de daling van de rentestand en de energieprijzen, een soepeler opstelling van de vakbonden en de terugdringing van de loonkosten per produktle-een heid. PAGINA 15 irritatie Onder de Oranje-spelers leeft een toe nemende irritatie over het 'beleid' van bondscoach Kees Rijvers. Voorlopig kan Rijvers, ook na de nederlaag tegen Spanje, nog rekenen op de steun van de KNVB Maar ook daar beseft men dat er iets moet gebeuren SecUebe- stuurslid Jo van Marle 'Zo kanbei al- lemaal niet langer doorgaan PAGINA 16 omroepbijdrage Het dagelijks bestuur van de NOS wil dat de omroepbijdrage volgend jaar met acht gulden wordt verhoogd tot 161 gulden Het NOS-bestUUr keert ach hiermee tegen het voornemen van WVC-minister Brinkman om slechts een verhoging met drie gulden toe te staan. Volgens het bestuur zal een zo beperk te stijging leiden tot een onaan vaardbare verlaging van het program mabudget en een aantasting van de Werkgelegenheid Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland en 13. Opinie: 4. Sport: 15. Kunst en cultuur: 17 Radio en televisie: 16. Financiën: 19. ROTTERDAM (ANP) - Benzine wordt met ingang van zaterdag op nieuw goedkoper. Shell, Esso, BP en Mobil hebben donderdag be kendgemaakt hun prijzen voor su per en normaal met een tot twee cent per liter te verlagen. De meest voorkomende prijzen izelftanki by deze maatschappijen komen daarmee op hetzelfde ni veau te liggen; 157.8 cent voor een liter superbenzine en 151,8 cent voor een liter normaal. De benzine is vanaf vorig jaar herfst al bijna twintig cent goedkoper ge worden De prijsdalingen zijn het gevolg van de prijsontwikkelingen op de internationale produkten- markt en de veranderende dollar koers. Libië eist de Golf van Syrte als territo riaal gebied op terwijl de VS haar tot de internationale wateren rekent. Bij een luchtincident boven de Golf haal de twee Amerikaanse marinetoestel len in augustus 1981 twee Libische vliegtuigen neer. Het zeegebied kwam woensdag op nieuw i het geding toen van functiona rissen van het Amerikaanse ministerie van defensie was vernomen dat het vliegdekschip 'Nimitz' met andere ma rineschepen naar de centrale Middel- Van Thijn eerste kandidaat voor opvolging Polak iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Voor het burgemeester schap van Amsterdam hebben zich vier serieuze kandidaten aangediend: de PvdA'ers Ed van Thijn, Jos van Ke- menade, Ien Dales en Annemarie Gre- wel. In Den Haag worden de kansen van de laatste het laagst aangeslagen, die van Van Thijn het hoogst. De sollicitatietermijn voor de opvol ging van burgemeester Polak, die op 1 juni vertrekt, sluit vandaag (vrydag) Op de valreep heeft Van Thijn, naar ei gen zeggen na lange aarzeling, zijn solli citatiebrief op de bus gedaan. Dat deed ook oud-staatssecretans van sociale za ken Dales. Van Kemenade had al eer der belangstelling getoond. Bij de burgemeestersbenoeming speelt op de achtergrond de aanstaande op volging van Den Uyl als politiek leider van de PvdA een rol. Zowel Van Thijn als Van Kemenade behoren tot kandi daat-opvolgers. Den Uyl heeft aange kondigd over één a twee jaar op te stap pen. tenzij het kabinet voortijdig strui kelt Giflozingen - De vice-president van de rechtbank in Amsterdam mr. B J Asscher zal op 24 februan beslissen of het chemische concern Duphar al dan niet moet stoppen met het lozen van afvalstoffen in zee. Drie miheu-orgam- saties - natuur en milieu, de werkgroep Noordzee en Greenpeace Nederland - eisten donderdag in een kort geding dat die lozingen worden gestopt op straffe van een dwangsom van 150.000 gulden per overtreding. Het geding werd aan gespannen tegen Duphar en de redenj Lehnkering, gevestigd in Rotterdam. landse Zee waren gestuurd en in de Golf van Syrte was geweest. Dit was bedoeld als reactie op de versterking van de Li bische militaire aanwezigheid langs de grens met Soedan, waarvoor ook vier radarvliegtuigen van het type Awacs naar Egypte waren gevlogen, zo zei men. President Reagan zou persoonlijk het besluit hebben goedgekeurd om het schip naar de Golf van Syrte te sturen. Maar tijdens een persconferentie sprak de president dit tegen en zei niets van manoeuvres in dit gebied te weten, al leen van de gebruikelijke oefeningen met Egypte. Dit laatste land zei donder dag niets te maken te hebben met de aanwezigheid van de 'Nimitz' in Libi sche wateren. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Cairo sprak zelfs tegen dat er Ameri kaans-Egyptische manoeuvres aan de gang waren. In buitenlandse diplomatieke kringen heerste de indruk dat Egypte met de ontkenningen probeert de schade aan zijn image in de Arabische wereld die het gevolg is van de berichten uit Was- hingtin, probeert zo gering mogelijk te houden. „Cairo zou slecht overkomen als de indruk bestaat dat de VS tegen een Arabisch land opzet, zelfs al is het Libië".. Volgens de zegsman zouden de AWACS waarschijnlijk op Cairo-west zijn gestationeerd dat ca. 40 kilometer ten noordwesten van Cairo ligt. WENEN (RTRDPA) - Het Warschau Pact wil dat de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten alvast een begin maken met het terugtrekken van troepen en wapens uit Midden-Europa, waar mo menteel zo'n twee miljoen militairen van de wederzijdse strijdmachten te genover elkaar staan. Volgens het Warschau Pact is hei met nodig te blijven wachten tot de moeiza me onderhandelingen in Wenen een volledig akkoord over de troepenver- mmdermg baren. De Sowjetrussische vertegenwoordiger bij de MBFR-be- sprekingen in de Oostenrijkse hoofd stad. Valerian Mikhaiiov. lanceerde donderdag dit voorstel, dat een woord voerder van het Warschau Pact om schreef als „een fundamenteel nieuwe en simpele benadering" Een Navo- woordvoerder zei dat het voorstel ern stig bestudeerd zal worden De Sowjet-Unie heeft in Genève een systeem voorgesteld van inspectie ter plaatse om te" controleren of een land zich houdt aan een i toekomstig i ver drag dat iedere vorm van kemproeven verbiedt. De Russen zijn altijd tegen in specties door buitenlanders op hun grondgebied geweest DORDRECHT (ANP) - Bij de gemeente Dordrecht zullen door bezuinigingen zeker tweehonderd tot driehonderd ar beidsplaatsen verdwijnen. De gemeen te kan niet garanderen dat dit zonder gedwongen ontslagen zal gebeuren, maar hoeveel dat er zullen zijn is nog niet bekend, aldus een woordvoerder donderdag. Dordrecht, dat kampt met een begro tingstekort van twintig miljoen gulden, moet van gs van Zuid-Holland voor 1983 een nieuwe begroting maken. Secretaris L. de Graaf VAKBEWEGING FEL TEGEN IDEE Voorzichtig Tijdens zijn persconferentie nam Rea gan overigens een voorzichtige hou ding aan tegenover Libië. Hij zei alleen dat het Egypte en Soedan probeert te destabiliseren, op een vraag of Soedan werd bedreigd en de VS van plan wa ren troepen te sturen. De Egyptische stafchef, generaal Abd Rabel Nabi Ha- fez, verklaarde donderdag dat de Egyptische strijdkrachten klaar zijn om elke agressie tegen Egypte en Soe dan af te weren. De twee landen heb ben in 1976 een defensiepact gesloten waarbij het ene land bij een aanval het andere te hulp snelt. De generaal wei gerde de berichten over Libische troe penconcentraties bij de Egyptisch- Soedanese grens te bevestigen. UTRECHT (ANP) - De vakcentrales FNV en CNV hebben woensdag een sluidend het voorstel van staatssecre taris De Graaf (sociale zaken en werk gelegenheid) afgekeurd om ook de werknemers aansprakelijk te stellen voor het niet betalen van premies voor sociale verzekeringen. Volgens de vakcentrales zet De Graaf met dit voorstel „de wereld op zijn kop" omdat de werknemers aansprakelijk worden gesteld voor de wettelijke ver plichting van de werkgevers, het afdra gen van de premies. Staatssecretaris De Graaf deed het voorstel donderdag tijdens een bijeenkomst van de Sociale Verzekeringsraad. De doeltreffendste manier om fraude met sociale verzeke ringen door werknemers te bestrijden, is volgens De Graaf om hen voor de be taling van niet afgedragen premies aan sprakelijk te stellen. Van misbruik en fraude is slechts sprake hls de werkne mer wist of behoorde te weten dat zyn werkgever malafide is, aldus De Graaf. De staatssecretaris kondigde aan dat het kabinet volgende maand aan de So ciaal Economische Raad advies zal vra gen over de herziening van het stelsel 'Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De nieuwe Grondwet is wel een hèrnieuwing maar geen vërnieuwing. De uit 1815 stammen de Grondwet, die door de verande ringen in de loop der jaren een lap pendeken was geworden, is nu in de taal van deze tijd geschreven. Dat zei premier Lubbers donderdag bij de plechtige afkondiging van de nieuwe Grondwet. Aan de herziening van dat hoogste rechtsdocument van ons land is door ambtenaren, zes opvolgende minis ters van binnenlandse zaken en de Staten-Generaal twintig jaar ge werkt. Het begon met het kamerde bat in 1963 bij de behandeling van een gedeeltelijke grondwetsherzie ning. De Kamer sprak zich toen uit voor een algemene herziening De belangrijkste wijzigingen, waar over donderdag zowel premier Lub bers als de huidige minister van bin nenlandse zaken. Rietkerk, spraken, is de toevoeging van de sociale grondrechten en het nieuwe eerste artikel van de Grondwet. Daarin wordt discriminatie op welke grond dan ook verboden. Allen in Neder land moeten gelijkwaardig behan deld worden. Tijdens de plechtigheid in de Haagse ridderzaal werd de regeringscommis saris voor grondwetszaken, prof Si mons. benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje Nassau. Minister Rietkerk spelde namens de koningin de versierselen behorende bij de in Nederland op éen na hoogste onder scheiding op (foto). Raadsadviseur Reehorst werd benoemd tot officier in dezelfde orde. van sociale zekerheid. Het kabinet zal dan zijn plannen bekendmaken. De Graaf kondigde aan dat die stelselher ziening zeer ingrijpend zal zijn. Volgens een woordvoerder van de FNV is het „de omgekeerde wereld": „Wij willen graag meewerken aan een deug delijk controlesysteem om de sociale fraude te bestrijden, maar niet op deze manier", aldus de FNV-woordvoerder. CNV-hoofdbestuurder A. Molendijk noemt het voorstel van de staatssecre taris een kwalijke zaak, omdat in de praktijk is gebleken dat veel werkne mers niet weten dat hun werkgever geen premies afdraagt. Het van rechts wege verzekerd zijn van de werknemers komt volgens Molendijk in het voorstel van De Graaf op de tocht te staan. Protesterende vrouwen - Een recht bank in de Engelse plaats Newbury heeft 36 vrouwen veroordeeld tot ieder twee weken gevangenisstraf omdat zij op nieuwjaarsdag een Britse vliegbasis waren binnengedrongen om te protes teren tegen de voorgenomen statione ring van kruisraketten. Halfslachtig met afval ■vrederland blijft voorlopig \~Jr) 1 -TN nog wel even problemen j houden met het antwoord op - - - I de vraag: waar laten we het - radio-actief afval0 In eigen land zijn we nog op geen stukken na uit de moeilijkheden en ook met onze hou ding ten opzichte van de kwestie inter nationaal weten we geen weg. Dat is de afgelopen maanden en weken meer dan eens pijnlijk duidelijk geworden. De nieuwe minister voor milieubeheer. Winsemius. maakte onmiddellijk na zijn aantreden een vliegende start in de ze omstreden zaak door in Velsen een terrein aan te wijzen waar het afval ihet gaat om licht- en middel-radioactief materiaal) op land zou moeten worden opgeslagen. Tenslotte was binnen het kabinet beslist dat. na alle protesten daartegen, zou worden afgezien van dumping m zee zoals tot vorig jaar ge bruikelijk. Maar zo eenvoudig als de be windsman zich de keuze van een terrein en vooral de acceptatie van een derge lijke beslissing had voorgesteld, ging het natuurlijk niet. Het verzet mobili seerde zich sterk en de zaak hangt sindsdien nog steeds. En zoals gezegd: ook naar buiten, bij een poging om tot internationale afspraken te komen, is de verwarring groot. Dat mag zonder enig voorbehoud worden gezegd na wat er deze week in de tweede kamer en op de internationale conferentie over de zeevervuiling in Londen is gebeurd. Mi nister Winsemius stelde zich in de twee de kamer op het standpunt dat Neder land op die conferentie niet zijn stem zou kunnen geven aan een Scandinavi sche resolutie, waarin zou worden uit gesproken dat het dumpen in zee na 1990 geheel wordt verboden. Via een motie werd hij gedwongen op die hou ding terug te komen: de delegatie zou in Londen toch moeten voorstemmen. Maar toen puntje bij paaltje kwam ging het gisteren op die conferentie toch weer anders: er werd alsnog tegenge stemd omdat er inmiddels een Spaanse motie was ingediend met een verder strekkend karakter. De hele gang van zaken is typerend voor de aard van het probleem zelf. Waar 'nee' wordt gezegd tegen de ene oplossing is nog niet vanzelfsprekend een 'ja' geboren tegenover de andere, voorlopig enig overblijvende mogelijk heid. De weerstand tegen dumping van radio-actief afval in zee is de laatste ja ren sterk gegroeid. Mede door het op treden van een milieu-organisatie als 'Greenpeace' en onder invloed van ac ties waarbij het transport over land naar de afvalschepen sterk werd belem merd is de beslissing genomen dat - zo lang er geen definitieve oplossing voor de berging van het afval is gevonden - naar tijdelijke opslag op het land zou worden omgezien. Natuurlijk stond het op voorhand vast dat ook een dergelij ke tijdelijke oplossing niet zonder slag of stoot zou kunnen worden uitgevoerd. De vorige staatssecretaris van milieu hygiëne, mevrouw Lambers (D'66), heeft een poging ondernomen om een lijst met mogelijke opslagplaatsen sa men te stellen. Ze deed daar desty ds erg terughoudend mee om onrust onder de bevolking in of in de buurt van deze kandidaat-locaties te voorkomen. Dat die onrust en dat die protesten tegen tijdelijke opslag erg groot zijn werd dui delijk toen minister Winsemius met zyn aanwijzing van Velsen (en later nog een rijtje andere plaatsen) kwam. De onge lukkige vorm van vooroverleg met de betrokken gemeente(n) was daar mede debet aan. De vreemde figuur doet zich nu voor dat het kabinet - in ieder geval dit jaar - weer terug zal moeten naar de omstreden dumping in zee, omdat de opslag te land niet tijdig genoeg te rege len blijkt te zijn. Het halfslachtige gedoe rondom de kwestie van de tijdelijke opslag van het radio-actief afval verklaart de hou ding van de minister waar het gaat om het Nederlandse standpunt op een con ferentie zoals die op het ogenblik In Londen wordt gehouden Het kabinet wil liever de handen nog even vrij hou den. zolang het het gevoel heeft dat men zich per saldo niet zal kunnen hou den aan dat waartoe men zich interna tionaal verplicht. En zo is de kwestie óók na het kamerdebat deze week en na de stemming op de conferentie tegen vervuiling van de zee in Londen voor Nederland in ieder geval nog geen stap dichter bij een oplossing gekomen. vdM Canada maakt eind aan doodknuppelen jonge zeehonden ST. JOHN'S (UPI l - Drie Canadese rede rijen die op zeehonden jagen hebben besloten geen zeehondebaby's meer te vangen maar alleen volwassen dieren. Dat betekent volgens een woordvoer der dat er een eind komt aan het doodk nuppelen van jonge zeehonden. De ou dere dieren worden met geweerschoten gedood- De drie rederijen - Johnson Combined Enterprises, Puddester Shipping en Fo- go Transport - sturen dit jaar elk éen schip op de robbenvangst maar slaan volgens de woordvoerder hun afzetmo gelijkheden niet hoog aan De markt voor zeehondebont is ingezakt door de voortdurende protestacties van tegen standers van de knuppelanj maar ook doordat de kans groot is dat de Europe se Gemeenschap een eind zal maken aan haar invoer van zeehondebont. De ministerraad moet op 28 februari een besluit n

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1