Lubbers ziet tekenen van herstel economie afgelopen twintig jaar verdubbeld Mogelijk toch vervolging ex-gestapochef Deppner Wereldverbruik van alcohol in Mysterieus leven diep in Loch Ness Reagan hamert op plaatsen kruisraket IJstijd-vondst in VS Aantal werklozen wordt gewezen op kans van emigratie VOL VERTROUWEN IN TOEKOMST Ontwerper wint geding om film tegen PSP Ringo Starr terechtgewezen VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 lONDEN iREUTER- Een wetenschappelijk team dat zich bezighoudt met het wide gerucht dat zich in het Loch Ness in Schotland een dier ophoudt van enorme, aalachtige afmetingen, heeft mysterieus leven in het diepe, modderige water ge constateerd. jdles wijst er op dat het om een dier gaat Het is voor geen tweeerlei uitleg ■otbaar". zei de leider van het team, Adrian Shme. in een interview op de televisie r,-er de opnamen die zijn gemaakt dit team heeft meer dan 40 keer contact gehad met iets groots dal zich beweegt op DEN HAAG - Premier Lubbers ziet de economische toekomst vol vertrouwen tegemoet. Volgens hem ligt het in de macht van de westerse wereld om de weg te vinden naar economisch herstel en een redelijke groei van de economie. „En binnen die westerse wereld geldt dat met name voor Nederland". "jajn rede in Den Haag tot de Ameri- saanse Kamer van Koophandel in Ne erland zei de premier al vier tekenen te ebben gezien die er op wijzen dat het cs goede kant op gaat. In de eerste plaats noemde hij de steun van het par lement voor bezuinigingen en vermin den van regels en voorschriften van ie overheid en de erkenning bij de vak bonden dat meer flexibiliteit op de ar beidsmarkt nodig.is. Ten tweede wees jobbers op het feit dat de loonkosten PZC/binnen -buitenland 13 een diepte waar gewone vissen niet meer kunnen leven en heeft boomstammen, gasbellen en defecte instrumenten naar het land der fabelen venvezen Dat het niettemin toch iets anders dan een 'monster'zou kunnen zijn. wordt niet uitgeslo ten Tot nu toe hebben ongeveer 150 geleerden, experts en technici 1 500 uur van hun tijd besteed aan het monster van Loch Ness' of'Nessie'. m de volksmond Het resultaat is niet veel anders geweest dan wat wazige foto's van een boven water uitstekende lange nek met kleine kop zoals voorhistorische reptielen had den AMSTERDAM (ANP) - Binnenhuisar- thitecl en meubelontwerper Jan des Bouvrie heeft het geding gewonnen jat door hem tegen de PSP was aange spannen. De PSP moet in haar eerstvolgende te levisie-uitzending een rectificatie in beeld brengen waarin gezegd wordt dat réfilm 'De PSP is voor eerlijk delen' in ie uitzending van 12 januari onrecht- satig was jegens Jan des Bouvrie. Dit wel door de wijze van totstandko ming als door de inhoud. Plaatst de die rectificatie niet, dan moet de partij 100.000 gulden betalen, aldus de uitspraak van de vice-president van de rechtbank in Amsterdam, mr. B. J. As- scher. Des Bouvrie spande het geding aan omdat hij in de film van 12 januari afgeschilderd zou zijn als een a-sociale njkaard, die alleen zijn eigen belangen ophet oog heeft. In deze film werd naast Des Bouvrie als welgestelde ook het ge in Pauw in beeld gebracht dat van een minimum inkomen moet rondkomen. Personeel van Heidemij-dochter ret bedrijf voort DALFSEN (ANP) - Personeelsleden un Foreco Internationale Houthandel BV in Dalfsen hebben donderdag be sloten tot voortzetting van dit bedrijf, dat deel uitmaakte van Heidemij Be ter cn in augustus vorig jaar in een sogenoemde sterfhuisconstructie te rechtkwam. jlledewerkers van de Heidemij-dochter tonden dat volkomen ten onrechte, ndatde onderneming in hun ogen nog iestperspectiefzou hebben. Ze hebben bedrijf Foreco Dalfse BV genoemd. Est bedrijf biedt werk aan twintig men- heeft volgens de oprichters de agelijkheid uit te groeien tot 36 mede- verkers het aantal dat het bedrijf oor spronkelijk telde. De onderneming kan naar de mening Tnde directie nu economischer draai- sadan toen het nog deel uitmaakte van ^Heidemij Beheer, aangezien er min- ar kosten voor 'overhead' worden ge staakt. In die Heidemij-periode be- sshikte Foreco over een hoofdkantoor aArnhem, dat het nodige geld opslok- k De orpichting van Foreco Dalfsen BV is mogelijk dank zij een deelneming sSprocent) van de Overijsselse ontwik- hhngsmaatschappij (OOM), twee leve- s van het bedrijf cn kapitaal dat ~e werknemers bijeen hebben ge richt. Zodra de firma de aanlooppe- ~de achter de rug heeft zal de OOM sa eruit terugtrekken. CPN wil vervolging Barbie voor daden in Nederland HAAG - Dc CPN vindt dat de ihitse oorlogsmisdadiger Barbie ook jffvolgd dient te worden voor de mis- üdendie hij in Nederland heeft bedre us. Dat blijkt uit de vragen van het C?N'-kamerlid Schreuders voor het Soeddebat over de zaak-Barbie. khrenders zal minister Korthals Al- a volgende week over deze zaak in- ^pelleren. shreutiers wil van de bewindsman we- ri of deze al de mogelijkheden onder- rikt om te komen tot een overdracht strafvervolging van in Nederland Meegde daden ^communist wil weten of het waar is Tide speciale officier van justitie, mr. 'Brilman, reeds een dossier over Bar- ri aan de Franse justitie heeft over- ^vdigd. rè-ireuders vindt dat minister Korthals "-'■es een onderzoek moet laten instel- «naarhet optreden van Barbie in Ne tland in 1940. >CPN vraagt zich af in hoeverre de -•«ijzing van Barbie door Bolivia een Nazing is dat ook andere Zuldame- riaapse regimes bereid zijn oorlogs- -sdadigers uit te leveren per produktieeenheid de laatste jaren Derde teken is voor Lubbers de daling in ons land veel minder sterk zijn geste- van de rentestand tot ongeveer 7,5 pro gen dan elders. cent met het vooruitzicht op een ver- DRUK OP DUITSE VERKIEZINGEN CVan onze correspondent) WASHINGTON - De Amerikaanse pre sident Reagan heeft woensdagavond gezegd, dat het een 'schrikbarende te rugslag' zou zijn voor 'de zaak van vre de en ontwapening', wanneer in de Bondsrepubliek na de verkiezingen een regering aan het bewind zou ko men, die de plaatsing van nieuwe ra ketten voor dc middellange afstand zou afwijzen. Deze spontane uitspraak betekent een op zijn minst ongebruikelijke bemoeie nis met de verkiezingsstrijd in West- Duitsland. ook al corrigeerde Reagan later haastig, dat hij bedoelde te zeggen hoe erg het zou zijn, indien een van de geallieerden zijn steun voor het moder niseren van NAVO's kernbewapening zou intrekken. De VS hebben zich in de afgelonen we ken ingespannen om de indruk te ver mijden invloed op de verkiezingen te willen uitoefenen. Het is echter geen ge heim, dat de Amerikaanse regering bij voorkeur Kohl aan het bewind ziet blij ven. Reagan toonde zich woensdag aller minst geneigd meteen Amerikaans tus senvoorstel voor vermindering van de kernbewapening in Europa voor de dag te komen. Reagan maakte duidelijk dat hij vast houdt aan de benoeming van de diplo maat Kenneth Adelman als opvolger van Eugene Rostov. Zijn benoeming tot directeur van het Bureau voor Wa penbeheersing en Ontwapening is op verzet gestuit van de commissie van buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse ASenaal. Adelman wordt 'onkunde' verweten. dere daling. En tenslotte noemde hij de daling van de energieprijzen, en dat be tekent weer lagere kosten voor de in dustrie en meer besteedbaar inkomen voor de burgers. Volgens Lubbers zal de daling van de energieprijzen geen schadelijke gevol gen hebben voor de Nederlandse econo mie, ook al betekent dit dat Nederland dan ook tegen lagere prijzen aardgas moet verkopen Het voordeel komtech- ter omdat de olieinvoer niet minder is dan onze gasuitvoer. Bovendien druk ken lage energieprijzen de inflatie en vergroten de marges voor het bedrijfsle ven. Lubbers hield tenslotte een pleidooi voor de vrijhandel, en noemde e import- beperkende maatregelen die door de Europese Gemeenschap met Japan zijn afgesproken „noodzakelijke tijdelijke oplossingen". Alle westerse landen lo pen het gevaar op dat terrein fouten te maken, zei Lubbers. Mediabeleid - De pers en de landelij ke omroep spelen als instrumenten van sociale communicatie een centrale rol De overheid mag geen initiatieven toe laten die een gevaar inhouden voor de ze voorzieningen Dit schrijft de bis schoppenconferentie in een brief aan premier Lubbers. Daarin staat verder dat nieuwe technologische mogelijkhe den op het gebied van de media slechts zinvol zijn als ze leiden tot verbetering en verdieping van de communicatie. Een steeds overvloediger aanbod van voortdurend hetzelfde draagt niet bij tot de ontploooiing van de mens en de voortuitgang van de samenleving. Amateur-archeoloog Al Redder (links) en antropoloog dr. John Fox met de schedels van de gevonden ijstijd-mensen. WACO. TEXAS (AP) - In een grol bij de plaats Waco in de Verenigde Stalen zijn twee skeletten gevonden die onge veer 10.000 jaar oud zijn. Bij de skeletten werd een groot aantal voorwerpen aangetroffen. Volgens een archeoloog van de universiteit van Baylor is tets dergelijks nog nooit op het westelijk halfrond aangetroffen De skeletten van een man uit de ijstijd en een 12- tot 14-jarig NICE FRANKRIJK - De steden Nice en Villefranche-sur- Meraan de Coted'Azurzijn voortaan verbonden door de 'Prinses Grace van Monaco-Boulevard' Foto Prins Rainier en zijn oudste dochter Prinses Caro line voorgrond) onthulden een marmeren plaat van 800 kilo mei bronzen profielsculptuur van pnnses Grace, die op 14 september van het vorig jaar op 52-jarige leeftijd overleed aan de gevolgen van een auto-ongeluk VERZOEK AAN WEST-DUITSLAND DEN' HAAG (ANP)- De officier van jus titie mr. P. M. Brilman, belast met de opsporing van oorlogsmisdadigers, ziet nog een kleine mogelijkheid om West-Duitsland te vragen een onder zoek te doen naar mogelijke rechtsver volging van Erich Deppner (72), die tij dens de tweede wereldoorlog hoofd van de Gestapo in Nederland was. Erich Deppner is momenteel woonach tig in de buurt van Münchcn. De Duitse justitie heeft al achttien keer een onderzoeksprocedure gevoerd. In 1980 werd door Brilmans voorganger, jhr. mr.. L. de Beaufort, een hernieuwd verzoek daartoe gedaan. Eind decem ber vorig jaar kwam hierover bij Bril man opnieuw de beslissing binnen, dat een vervolging in Duitsland op juridi sche gronden niet meer mogelijk is. Een keer, in 1964, kwam het in West-Duits land tot een proces tegen Deppner Door ontoereikend bewijsmateriaal re sulteerde dat al snel in vrijspraak. Deppner kan in ieder geval als Duits staatsburger met worden uitgeleverd aan ons land. Als het tot een proces mocht komen, wordt dat in West-Duits land gevoerd. Het probleem is steeds van juridische aard geweest. Deppner is door zijn Tandartsen - Een ambtelijke com missie die zich bezighoudt met de tand- sartsopleidingen, heeft minister Deet- man (onderwijs) en staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) geadviseerd universiteiten drastischer terug te brengen. Nu zijn er nog 465 studieplaatsen, ver deeld over de universiteiten in Utrecht, Groningen, Amsterdam en Nijmegen. Dat moeten er volgens de commissie 280 worden. Zij is daarbij uitgegaan van de maatschappelijke behoefte. kmv.1 waren naast elkaar begraven, met de knieën opgetrok ken. Bij de lichamen werden stenen gereedschappen, siera den en voedsel aangetroffen. De by de lijken aangetroffen voorwerpen geven voor het eerst enig inzicht in de godsdienstige gebruiken in de ijstijd. In de grot werden verder resten aangetroffen van dieren uit de ijstijd, zoals een reuzengordeldier. een aardluiaard en een grote schildpad. i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De arbeidsbureaus in Nederland willen gespeciali seerde vakmensen die zonder werk zitten, erop wijzen dat er mo gelijkheden tot emigratie bestaan. Het gaat hier om een initiatief van de directie emigratiezaken van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Nog met eerder heeft de directie emigratiezaken een dergelijk ini tiatief genomen Het is volgens de directie niet de bedoeling om werk lozen te 'lozen' Wel moeten deze mensen, die waarschijnlijk nog nooit over emigreren hebben ge dacht. op de kansen in een ander land worden gewezen De arbeidsbureaus moeten zelf de bestanden doornemen op zoek naar geschikte kandidaten De ai- gemene voorwaarde die de landen waar de meeste emigranten naar vertrekken, stellen is een de per soon in kwestie niet ouder mag zijn dan 35 jaar. Vooral Canada, de Ver enigde Staten en Australië waren tot nu toe in trek bij de emigranten. De departementale directie emi gratie verwacht dat tweehonderd werklozen een brief van een ar beidsbureau zullen ontvangen. Maar uiteindelijk zal niet meer dan ongeveer honderd mensen voor de ze uitweg uit de werkloosheid kie zen. is de verwachting. Overigens hebben mensen, die niet op een brief van het arbeidsbureau in wil len gaan. niets te vrezen van enige maatregel. De beroepen waarom het gaat zijn: stoffeerder; precisie-instrument- maker; gaivaniseerder en model- lenmaker in de metaalindustrie. werkzaamheden verantwoordelijk voor een groot aantal oorlogsmisdaden. Zo is hy onder andere betrokken geweest bij een groot aantal rechtszaken, de ter reur tegen joden, politieke tegenstan ders en verzetslieden: by de zogenoem de Silbertannemoerden en de uitvoe ring van executies. Deportatie „De mogelijkheid die ik nu nog wil gaan onderzoeken is de vraag of Deppner, die in juli en augustus 1942 commandant van Westerbork was en dus medeve rantwoordelijkheid droeg voor de de portaties, ook strafrechtelijk daarvoor nog kan worden aangepakt", aldus Brilman. Dit aspect is door de Duitsers misschien onvoldoende beschouwd by hun laatste onderzoek. „Het probleem is, dat je moet bewijzen dat Deppner persoonlijk wist wat er met de joden na hun deportatie vanuit Westerbork ging gebeuren." In het voorjaar van 1945 ver liet Deppner ons land en ging naar Ber lijn. Aan het eind van de oorlog raakte hij m Russische krijgsgevangenschap. In 1950 werd hij door de Russen vrijge laten en keerde naar Duitsland terug „Erich Deppner is een typisch voor beeld van de 'Schreibtischmorder', de bureaumoordenaar, die met zijn hand tekening velen de dood injoeg. Hij is oorlogsmisdadiger van een zeer groot kaliber, iemand die zich eigenlijk nooit voor de Duitse of Nederlandse justitie heeft behoeven te verantwoor den", aldus Brilman. GENEVE (RTRi - Het wereldverbruik van alcohol is in de afgelopen twintig jaar verdubbeld, zo staat in een rap port van de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) en de Conferentie voor Handel en Ontwikkeling van de Ver enigde Naties (Unctad) dal de basis moet worden van een campagne van de VN om de wereld op dc gevaren van het alcoholgebruik te attenderen. In het afgelopen jaar verbruikte de we reld alcohol Ier waarde van 170 miljard dollar (by de huidige koers 452.5 miljard gulden), zo staat in het rapport De reclamecampagnes van de multina tionals in de Derde Wereld, waar de be volking volgens de WHO en de Unctad kwetsbaarder voor alcohol is dan in de rest van de wereld oogsten veel kritiek in het rapport Ook worden de multina tionals ervan beschuldigd dat ze een deel van hun winst op de handel in an dere goederen gebruiken om het alco- holverbruik te bevorderen Het verbruik wordt gestimuleerd door grootscheepse reclamecampagnes, waaraan in 1981 ongeveer twee miljard dollar 15.3 miljard gulden? werd uitgege ven. De campagnes zijn voor een groot deel gericht op de ontwikkelingslanden ..waar de plattelandsbevolking en de naar de steden trekkende mensen veel gevoeliger voor de verleidingen van de alcohol zijn", aldus het rapport Gezondheid De WHO en de Unctad maken zich ern stig ongerust over de gevolgen van de reclamecampagnes in verband met de schadelijke invloed van alcohol op de gezondheid, vooral van vrouwen en jonge mensen, zo staat in het rapport. Er komen steeds meer medische aan wijzingen dat vrouwen sneller levercir- rose oplopen van het gebruik van alco hol dan mannen" Volgens de cijfers van de twee organisa ties komt ongeveer de helft van het we reldverbruik van alcohol voor rekening van Europa. In Luxemburg wordt naar verhouding hel meeste gedronken na melijk 18.4 liter zuivere alcohol pe: hoofd in 1980 Frankrijk kwam op de tweede plaats met 14 8 liter en Spanje op de derde met 14,1 liter Uit het rapport blijkt verder dat de markt wordt beheerst door slechts 27 ondernemingen. In 1980 hebben de meeste daarvan voor tenminste een miljard dollar aan alcohol verkocht Van de 27 bedrijven zijn er negen in Groot-Bnttannie gevestigd, vijf in de Verenigde Staten vier in Canada twee in Japan Frankrijk West-Duitsland en Zuld-Afrika en één in Nederland. Heineken Heineken is verreweg de grootste bier- brouw crij ter wereld, aldus het rap port. Zij exporteert naar meer dan veertig landen en haar produkt wordt in licentie vervaardigd in zeientien landen. Sinds 1953 heeft zij 3<i brouwe rijen gebouwd in het buitenland, waarvan 25 in ontwikkelingslanden. De bierproduktie in de Derde Wereld is tussen 1960 en 1980 met 400 procent toe genomen De groei van de wereldpro- du k tie bedroeg in die periode honderd procent In 1980 nam Europa byna de helft van de wereldproduktie voor zijn rekening. China is het land met de grootste toeneming van de produktie tussen 1975 en 1980, namelijk 240 pro cent In wijn en gedistilleerd is volgens het rapport Seagram de grootste Het Ca nadese concern verkoopt in 175 landen 150 soorten sterke drank en 300 merken wijn. Coca-Cola. die tot enige jaren geleden alleen in frisdranken deed. heeft een wijnhandel overgenomen waarin zij tussen 1977 en 1979 meer dan honderd miljoen dollar heeft gestoken. In 1980 overtrof de omzet deze investering. Van Agt lid van Stichting Vredespolitiek Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Oud-premier mr. Dries van Agt is lid geworden van de Stich ting Vredespolitiek (SVP). Hij heeft zit ting genomen in de Raad van A"dvies, die onder leiding staat van oud-diplo maat D. P. Spierenburg. Het doel van de Stichting is te bevorde ren dat het te hoge bewapeningsniveau in Oosten West wordt teruggedrongen Het Nederlandse vredes- en veiligheids beleid moet daarop gericht zijn. meent de Stichting. Intensieve onderhandelingen, vanuit een eensgezinde westelijke positie, moeten leiden tot tweezijdige stappen De SVP kan daarmee worden be schouwd als de tegenhanger van het IKV. die hetzelfde doel wil bereiken door eenzijdige stappen te beginnen met Nederland. In de Raad van Advies van de Stichting zitten naast Van Agt de twee oud-pre miers P. J. S de Jong i premier van 1967 tot 1971i en mr drs C L M de Quay (premier van 1959 tot 1963i Verder zijn onder meer lid oud-kamerlid mr M. W Schakel, oud-staatssecretaris H. J de Koster (buitenlandse zaken) en de be kende historicus prof. dr. L. de Jong. De directeur van de Stichting is oud-ka merlid R. E. F M. Nyhof (DS'70). WINDSOR - Ex-Bealle Ringo Starr is woensdag een overheidssubsidie ge weigerd voor herstelwerkzaamheden, aan zijn villa van 26 kamers. Hij kreeg wel het verwijt dat hij zich moest scha men voor zo n verzoek. B en w. van Windsor bij Londen weigerden de schatrijke Starr de kleine 2 000 gulden voor werk aan zijn landhuis. Tilten- hurst Park. waar hij woont met zijn Amerikaanse vrouw, de filmactrice Barbara Bach. Wethouder Kevin White zei dat het verzoek van een man ..wie het geld uit de oren komt", schande was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13