PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onderwijs is geschokt door verlies 8365 banen V Bosbranden in eisen tientallen Australië doden W Senaatscommissie wil opvolger Rostow niet INVULLING 225 MILJOEN BEZUINIGING vandaag Nederland verloor door strafschop DIRECTEUR BUREAU ONTWAPENING Arrestaties in Gdansk Onderzoek afsterven van naaldbossen Weinig verandering Zonnig, maar in het noorden van hel land mogelijk enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur iets boven het vriespunt. Matige oostelijke wind. 226e jaargang no. 40 Donderdag 17 februari 1983 Vandaag.. op pagina 20 l B rJ-j {-, rm^ÊÊÊÊmmm De nieuwe advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. OSLO (UPI/RTR) - Binnenkort ver laagt Noorwegen zijn prijs voor olie uit de Noordzee met verscheidene dol lars, zo heeft een woordvoerder van de staatsoliemaatschappij, Statoil, woensdag meegedeeld. De Noren wachten op een beslissing van de Brit ten. De British National Oil Corporation (BNOC), die de prijs bepaalt voor de olie uit het Britse deel van de Noordzee, heeft laten weten dat zij vrijdag nieuwe prijzen zal bekendmaken. In de industrie rekent men op een verla ging van 2,50 a 4,00 dollar per vat (van 159 liter). Statoil zal „onmiddellijk" op het Britse besluit reageren. In de Noorse olie-industrie zei men dat de prijs van de Noorse olie waarschijn lijk met ongeveer drie dollar zal worden verlaagd tot 31 dollar per vat. De fabrikantenorganisatie in Nigeria heeft de regering in Lagos een prijsver laging van Nigeriaanse olie van 34 tot 29 dollar per vat aangeraden. Een woordvoerder van het ministerie van oliezaken van Oman heeft woens dag tegengesproken dat het een kor ting aanbiedt op de officiële olieprijs van iets meer dan 34 dollar per vat (van 159 liter). DEN HAAG-De onderwijsvakorganisaties hebben met woede en verslagenheid gereageerd op de mededeling van minister Deetman dat de extra bezuiniging van 225 miljoen gulden op de onder wijsbegroting dit jaar en in 1984 in totaal 8365 banen in het onderwijs zal kosten. De maatregel is vervat in een nota van wijziging op de onderwijsbegroting. De vier grootste politieke partijen hebben er op aangedrongen de behandeling van de onderwijsbegroting tot volgende week uit te stellen. Zij willen eerst praten met de onderwijsvakorganisaties. Grotere klassen in het Kleuter-, lager- en voortgezet onderwijs leidt op den duur tot een verlies' van 6600 arbeids plaatsen. Hetkomend schooljaar zullen de klassen in het kleuter- en lager on- ring van de basisschool betaald worden met behulp van de middelen die anders als wachtgeld zouden zijn uitbetaald. Het vergroten van de klassen zal op scholen die betrokken zijn bij het on derwijs vergroot worden van 30 naar 32 derwijsvoorrangsbeleid (kinderen in leerlingen. De 4100 onderwijsgevenden die door deze maatregel moeten af vloeien, kunnen tot de invoering van de nieuwe basisschool (1985) blijven werken, daarna vervalt hun baan. De onderwijsgevenden die hun baan dreigen te verliezen, zullen tot de invoe- werkloosheid In januari stonden in Zeeland meer dan 15.000 mensen als werkloos geregi streerd. Dat betekent een stijging met meer dan duizend in vergelijking met de december-cijfers. Deze forse toena me is echter voor een groot deel te wij ten aan de toepassing van een nieuwe werkloosheidsdefinitie. Volgens het 'oude" systeem kwamen er 350 werklo zen bij. Het totale Zeeuwse werkloos heidspercentage bedroeg 15,2; lande lijk was dat 16,6 procent. PAGINA 3 executies De afgelopen vijftien jaar zijn ten min ste twee miljoen mensen standrechte lijk ter dood gebracht. Dat staat in een nog geheim VN-rapport. Sinds 1980 hebben 37 VN-lidstaten zich hieraan schuldig gemaakt. Over Suriname meldt het rapport dal in december 'mogelijk meer dan dertig mensen' zijn geëxecuteerd. PAGINA 9 achterstandssituaties) minder gevoelig aankomen. Minister Deetman wil daar 625 banen minder verloren laten gaan. Uit de bijgestelde begroting blijkt ver der dat de totale personeelsformatie in het voortgezet onderwijs met 3,5 pro cent zal moeten worden verminderd. Ook die maatregel heeft grotere klas sen tot gevolg. De maatregel kost 2500 banen en brengt dit jaar 75 miljoen gul den op. Scholen voor individueel en la ger beroepsonderwijs zullen ten gevol ge van compensatiemaatregelen 350 banen minder verliezen. Ongeveer 1350 banen zullen verloren gaan, omdat de minister voorstelt voortaan de gezakte eindexamenkan didaten in mavo, havo, vwo, mbo en opleidingsscholen voor kleuterleid sters en onderwijzers nog maar voor 10 procent mee te laten tellen in de bekos tiging. De maatregel brengt dit jaar on geveer 42,5 miljoen gulden op. Minister Deetman stelt dit voor omdat het de bedoeling is deze leerlingen al leen nog maar examen te laten doen in de vakken waar ze een onvoldoende voor hebben. Ze volgen daardoor min der onderwijs en hoeven dus ook min der te kosten. Vooral de grote scholen voor voortgezet onderwijs zullen taakuren moeten gaan inleveren. Minister Deetman denkt 7 miljoen te kunnen bezuinigen door het aantal taakuren gemiddeld 5 procent te beperken. Ongeveer 225 banen zullen daarmee verloren gaan. Gymnastiek Voorts stelt minister Deetman voor het vak lichamelijke opvoeding in het vijf de leeijaar van de havo, het vijfde en zesde leerjaar van het vwo en in het mbo „gefaseerd af te schaffen". Hier door zullen 900 gymnastiekleraren hun baan verliezen. In een toelichting op deze maatregel schrijft de minister dat er nu, veel meer dan vroeger, allerlei voorzieningen voor sportbeoefening buiten schoolverband zijn. Hij wijst er bovendien op dat leef tijdsgenoten die geen onderwijs meer volgen ook voor deze voorzieningen moeten betalen. In het hoger beroepsonderwijs wil de minister de personeelssterkte terug- SE VILLA - Het Nederlands voetbal elftal is door de 1-0 nederlaag van gisteravond tegen Spanje weliswaar nog niet uitgeschakeld voor de strijd om het Europees kampioenschap, er moet in de komende wedstrijden niet te veel meer misgaan. En juist daar is sinds de nederlaag weinig hoop meer op. De oude garde liet bondscoach Kees Rijvers in de steek, de nieuwe lichting is nog niet klaar om Oranje te dragen. Het woord „weinig" stond dan ook centraal in het commentaar van Rij vers na afloop. „We zijn te weinig in de wedstrijd gekomen", stelde hij. Nederland verloor door een straf schop van Senor, een minuut voor rust. Op de foto is Bennie Wijnstekers in duel met de Spanjaard Sanchez. (Zie ook pagina 15) (Van onze correspondent! o WASHINGTON - De machtige com- brengen met 2 procent. Alleen het ho- missie voor buitenlandse betrekkin- ger technisch onderwijs (hto) wordt gen van de Amerikaanse Senaat wil de daarvan uitgezonderd, omdat daar al 36-jarige diplomaat Kenneth Adelman extra werd bezuinigd door afschaffing niet als opvolger van de onlangs ont- van het voorbereidend jaar in het slagen directeur van het Bureau voor avond-hto. Deze maatregel brengt dit Wapenbeheersing en Ontwapening, jaar 4 miljoen gulden op. maar kost 105 banen. geduld DEN HAAG - Op het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen werd gistermid dag een persconferentie belegd over de nota bezuinigingen op de begroting 1983. Van links naar rechts: staatssecretaris Leijenhorst, minister Deetman en staats secretaris mevrouw Ginjaar-Maas. Opleiding Bij de lerarenopleidingen zal de perso neelssterkte terug moeten met 5,5 pro cent. Dit voorstel brengt 4,5 miljoen gulden op en kost ongeveer 120 banen. Voorts stelt de minister Voor 1,7 miljoen gulden te bezuinigen op de leerplanont wikkeling, de pedagogische centra, de toetsontwikkeling en de schoolbegelei dingsdiensten. Hiermee gaan 40 banen verloren. Tot slot wil minister Deetman tien mil joen gulden aan extra inkomsten ver krijgen door leerlingen van zeventien jaar en ouder die in de eerste vier klas sen van het voortgezet onderwijs zitten, schoolgeld te laten betalen. Tot nu toe hoeven niet-leerplichtige leerlingen in de eerste vier klassen van het voortge len, terwijl leerlingen van gelijke leef tijd en met evenveel jaren onderwijs, die niet zijn blijven zitten, dat wel moe ten. prof. Eugene V. Rostow. De commissie stelde woensdag de for mele stemming over Adelmans benoe ming een week uit. teneinde president Reagan de gelegenheid te geven de voordracht in te trekken. Adelman, niet voldoende deskundig op het gebied van de ontwapening, bleef tijdens twee hoorzittingen zeer aan de oppervlakte van de problematiek waar mee hij te maken zou krijgen. De Demo craat Alan Cranston wilde hem voor een derde zitting laten komen, omdat zich te verantwoorden voor uitspraken over de onderhandelingen over vermin dering van kernbewapening, die in kranten waren aangehaald Volgens Cranston maken die uitspraken hem ongeschikt voor de post die Reagan hem heeft toebedacht. Schaatsliefhebbers die zich nu ril op het ijs wagen, nemen grote risico's. In Zeeland heeft het ijs op onder meer plassen en vesten nog nergens de veili ge dikte van minimaal zeven centime ter bereikt De politie heeft op ver- 1 schillende plaatsen waarschuwings bordjes geplaatst en houdt een extra oogje in het zeiL PAGINA 13 OPNIEUW VONDST BOTTEN IN LONDEN LONDEN (RTR'DPA) - Achter het 'huis der verschrikking' in het Noordlon- dense Cricklewood waar de 37-jarige Dennis Andrew Nilsen vermoedelijk 14 jongemannen heeft vermoord, heeft de politie ook woensdag een grote hoe veelheid botten gevonden. Een woordvoerder noemde de belang rijkste vondst het fragment van een zet onderwijs geen schoolgeld te beta- prothese waaraan nog enkele tanden zaten. Men hoopt met de vondsten van dinsdag en woensdag zeker twee slacht offers te kunnen identificeren. De politie beschikt over de namen van zes mannen die tot de slachtoffers zou den kunnen behoren, maar zij zegt dat de identiteit van sommige slachtoffers wellicht nooit bekend zal zijn. Zonder uitzondering hebben de onder- (Slot zie pag. 6 kol. 4 Adelman zou hebben gezegd, dat de on derhandelingen een schijnvertoning zijn en alleen moeten worden opge voerd met het politieke oogmerk het publiek en de Amerikaanse bondgeno ten gunstig te stemmen. Het werd tijdens de discussie duidelijk dat behalve de Democraten ook een aantal Republikeinen tegen de benoe ming zou stemmen en dat er voor Adel man geen meerderheid te vinden was. Voor Reagan is dit resultaat een gevoe lige reprimande van zijn eigen partij, die hem kennelijk het rumoer van een rechtstreekse nederlaag, tijdens een politiek gevoelige periode van uitge breide debatten over de Amerikaanse defensie-inspanning, wil besparen. Kenneth Adelman medicijnen Ziekenfondspatiënten zullen in dc toe- l komst mogelijk meer medicijnen zelf moeten betalen. Het gaat daarbij om door apotheken zelf gemaakte genees- middelen, die een gelijke werking heb ben als merkgeneesmiddelen die niet meer in het ziekenfondspakket zitten. Staatssecretaris Van der Reijden van volksgezondheid overweegt deze 'apo thekersmedicijnen' onder te brengen in het verstrekkingenbesluit voor zie kenfondspatiënten. PAGINA 14 moed Jos Schipper heeft tijdens de onlangs afgelopen Spaanse rittenwedstnjd Ruta del Sol weer voldoende moed verzameld om nog een Jaartje - het tiende inmiddels - met profwielrennen door te gaan. De Kwadendamse cou- reur, die een publiciteitscontract voor een j aar heeft afgesloten, vindt het wel steeds moeilijker om de nodige in- j spanningen te verrichten. Schipper (32): 'Als ik een baan vind, ga ik alleen nog maar 's avonds trainen, en richt ik I mjj op de criteriums', Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 j en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 14 en 15. Varia: 17 en 21. Radio en televisie: 19. Financiën: 23. ADELAIDE (RTR/UPI) - Bij grote bos branden die woensdag woedden in de Australische staten Victoria en zuid- Australië zijn minstens 55 mensen om het leven gekomen. Zeker 400 mensen werden gewond en meer dan 100 hui zen en grote aantallen schapen en run deren vielen ten prooi aan de vlam menzee, De branden volgen op de grootste droogte die Australië deze eeuw heeft meegemaakt. Grote delen van de betreffende staten werden tot rampgebied verklaard. Vol gens de politie werden enkele slachtof fers verrast in hun auto's toen de vlam men plotseling over een grote weg sloe gen bij Adelaide in de verder gelegen heuvels. Drie brandweermannen kwa men bij bluswerkzaamheden om het le ven toen de branden, die werden aange wakkerd door windstoten van 80 meter per seconde, hen insloten. Alle militai ren in het gebied van Adelaide werden opgeroepen om te helpen bij hét blus sen. Het vliegveld van Melbourne moest ruim 20 minuten worden geslo ten vanwege de dikke rookwolken van de branden ten zuiden van de stad. Foto: Het historische gedenkteken Mount Lofty Obelisk' in de heuvels bij Adelaide te midden van verbrande bo men. WARSCHAU (AFP) - In Gdansk zijn tien mensen gearresteerd die volgens de militie de leiding hadden van illega le activiteit onder de naam 'Tweede Nationale Commissie van Solidari teit'. Dit heeft het blad van de Poolse communistische partij, Trybuna Lu- du, woensdag bekendgemaakt. Volgens het blad hield de organisatie zich na de op 13 december 1981 afgekon digde noodtoestand bezig met het ver vaardigen en verspreiden van publica ties waarvan de inhoud de openbare or de en de staat van beleg aantastte. De commissie liet in 1982 in verschillende verklaringen van zich horen. Zij zei mi litanten van Solidariteit van verschil lende ondernemingen te omvatten die over het hele land verspreid nog in vrij heid zijn. PLO VOOR STAAT IN GAZA EN OP JORDAANOEVER ALGIERS (RTR'AFP) - De voorzitter van de Palestijnse Nationale Raad, Khaled el Fahoum, heeft woensdag in Algiers verklaard dat een onafhanke lijke Palestijnse staat gevestigd zou moeten worden op de westelijke Jor- daanoever en in de Gazastrook. met als hoofdstad Jeruzalem. „Wij willen geen enkele staat in het gebied vernieti gen", zei Fahoum, die daarmee kenne lijk op Israël doelde. De verklaring van de hoge PLO-func- tionans wordt beschouwd als een dui delijke aanwijzing dat de Palestijnse bevrijdingsbeweging geen aanspraak maakt op andere door Israël bestuurde gebieden. Het is voor het eerst dat een Palestijnse leider in het openbaar dê grenzen aan geeft van een toekomstige Palestijnse staat. Als zijn verklaring wordt vastge legd in een officiële tekst, dat zal zij een nieuwe stap betekenen in de richting van de erkenning van Israël. Het Israëlische parlement, de Knesset, heeft woensdag drie moties van wan trouwen verworpen die tegen de rege ring van premier Menachem Begin wa ren ingediend. Na een debat van ruim zes uur stemden de 56 afgevaardigden van de oppositie vóór en de 64 leden van de regeringspartijen tegen. Nederland. Frankrijk en Groot-Brit- tannië hebben woensdag in de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties kri tiek geleverd op het Israëlische neder- zettingenbeleid in de bezette gebieden en dit een hindernis op weg naar vrede in het Midden-Oosten genoemd. De Ne derlandse ambassadeur bij de'VN. Hu- go Scheltema, uitte de 'diepe bezorgd heid' van de regering over de Israëli sche politiek in de sinds 1967 bezette gebieden. Hij riep Israël op het vestigen van nederzettingen te bevriezen. DEN HAAG (ANP) - Staatsbosbeheer zal naar aanleiding: van verontrustende berichten uit West-Duitsland en Oost- Europa over het afsterven van naaldbossen een inventari satie houden van het Nederlandse bos. Ook uit onze grensstreken komen signalen over schade aan naaldbossen. Het afsterven en de schade worden toegeschreven aan de verontreiniging vanuit lucht en bodem, zoals zure regen of ozon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1