Advocaat: berechting komt te lang na het delict 'Aan drie uur slaap heb ik genoeg' Wilgen Singeltje Veere wegens ziekte geveld Veere wil torentje van stadhuis restaureren diefstal girokaart voor politierechter PZC/ provincie NOG VIER DAGEN, 4e LENTE-WOONBEURS Woonbeurs Interieur Zeeland in Goes geopend TERNEUZENAAR BEGINT TELEFONISCHE WEKCENTRALE jllDDELBURG - In een pleidooi voor de Middelburgse politierechter mr. J. H. Verstegen, heeft (enadvocaat uit Goes, mr. D. Olie geattendeerd op de nadelen die verbonden zijn aan een lange periode tussen delect en berechting. Mr. Olie verdedigde in dit geval een inwoner van Goes, die rich in februari van het vorig jaar - met als achtergrond heroïnegebruik - had schuldig gemaakt het vervalsen van een girokaart, die door een vriend van hem samen met de betaalpas was gestolen. fri .Aanstaande donderdag is het al een delijke gevangenisstraf met twee jaar Voor K. bracht mr. Olie nog naar voren, an bargeleden dat het feit werd gepleegd' 11fioi »iin or a merkte de raadsman op, „dit dient jtafverminderend te werken, maar er jtten ook nadelen aan", a dit verband had een andere Goese jjvocaat mevrouw mr. Bouvy, die de radachte van diefstal bijstond, gewe- jaop het feit. dat men na een jaar te rafcen heeft met een jongeman, die in- jeriijk maar weinig meer lijkt op de T. jnneenjaar geleden. „De omstandig- tsden zijn gewijzigd", aldus mevrouw jouvy, „mijn cliënt gebruikt geen enigs meer en heeft weer werk". Die andere S. raakt verwikkeld in wat ar. Bouvy noemde „een merkwaardige gak". Er was geen vooropgezet plan, naar plotseling zag de jongeman bij en bezoek aan de tandarts in de wacht- lamer zijn kans schoon. De 'nieuwe' S. Keft zich intussen gehaast de tweehon- jard gulden, die met de girokaart werd sogenomen. aan de benadeelde F. M. tüg te betalen. Tegen al deze achter enden drong mevrouw Bouvy aan op a geheel voorwaardelijke gevange- osstraf. Tegen S. (enige recidive) was K weken gevangenisstraf geëist, waar- ran vier weken voorwaardelijk, maar oliüerechter mr. Verstegen hield de ingeman buiten de gevangenis door ■a boete van vijfhonderd gulden op te k-|gen en vier weken geheel voorwaar- WENSDAG 16 FEBRUARI 1983 proeftijd. Toen S. werd aangehouden had hij 0,13 gram heroïne in bezit. dat zijn cliënt er toevallig in verzeild was geraakt, toen de kaart moest wor- ADVERTENTIE ten bijdrage fonds werkgelegenheid Middelburgs café JllDDELBURG - Het provinciebestuur Wijrt bij de weigering om het cultureel tifc'In de Verkeerde Wereld' in Mid- Wburg steun te geven uit het provin cie werkgelegenheidsfonds. GS heb- fci de stichting die het café beheert to weten een bezwaarschrift tegen te beslissing niet te honoreren. voor de afwijzing is onder meer ét het project niet in aanmerking komt voor subsidiëring uit het fonds Experimentele Arbeidsprojecten voor Jeugdige Werklozen (EAJ). Daardoor jchten gs het project economisch niet haalbaar. Het provinciebestuur noemt rader eventuele directe concurrentie- ravalsing als gevolg van steun. Tenslotte vindt het provinciebestuur fcdestichting In de Verkeerde Wereld «optimistisch is over toename van het ental structurele arbeidsplaatsen. En jast de toeneming van arbeidsplaatsen heen van de belangrijkste criteria voor Mun uit het werkgelegenheidsfonds, sischrfjven gs. De stichting kan nu nog beroep aantekenen bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. ZCA begint cursus jeugdtoneel in De Stenge Heinkenszand BEINKENSZAND - Het Zeeuws Cen- Voor het Amateurtoneel (ZCA). begint op woensdag 23 februari in 'De Slenge' in Heinkenszand een vervolg kadercursus voor het jeugdtoneel. De tusus, die wordt verzorgd door Ad naNoort, is een vervolg op de cursus iieinhet vorige seizoen in De Kuipers- f»rt in Middelburg is gegeven. rndat er echter nogal wat belangstel- bg voor bestaat wil men de cursus ook ipenstellen Voor nieuwe deelnemers. M zou dan moeten worden nagegaan "men enige toneelervaring heeft en of naiserieuze plannen heeft voor'het op richten van een jeugdgroep. De cursus jeugdtoneel duurt in totaal ^woensdagavonden. De eerste avond 23februari) begint om 19.30 uur. Naast Mvan Noort zal ook Anke Brouwer een stal lessen voor haar rekening ne- De Woonbeurs Interieur Zeeland, een gigantisch woongebeuren met woonnieuws voor iedereen. Nieuwe woontrends in alle stands, volop voordeel aanbiedingen links en rechts. Volop gezelligheid voor het gehele gezin. Bezoek dit bruisend woonhart van Zeeland. De Woonbeurs Interieur Zeeland, je kunt 'm beter niet missenl GOES 15t/m19FEBR ZEELANDHALLEN Dagelijks van 13.00-22.00 uur. Zaterdag 10.00-18.00 uur. GOES - De vierde woonbeurs Inte rieur Zeeland in de Veilinghallen in Goes is dinsdagmiddag door burgemeester mr. W. Blanken van Goes officieel geopend. Talrijke belangstellenden, standhouders en medewerkers van het bedrijf dat de beurs georganiseerd heeft,, hadden zich voor deze gebeurtenis in het restaurant van de Veiling- hallen verzameld. De heer M. Dc- lissen van het Bureau Beurzen Or ganisatie B.V. hield een toespraak en deelde bloembakken uit aan on dernemers die er uit sprongen van wege de keurige verzorging van hun stand. Ook schonk hij een be drag aan het kinderdagverblijf in Goes, dat binnenkort verhuist naar een nieuw onderkomen. In zijn openingstoespraak belicht te burgemeester Blanken het be lang van Goes als centrumgemeen te in de Bevelanden. Over het mot to van de beurs 'fijner leven, ook in de jaren '80' zei de burgemeester dat de jaren tachtig zich kenmer ken door een vermindering van ver kopen en het verlenen van diensten in het bedrijfsleven, maar door een vermeerdering van de onderne mingszin; een gegeven waarvan de ze woonbeurs weer getuigt. Burge meester Blanken sprak de hoop uit dat het succes van het evenement even groot wordt als vorig jaar. zo dat volgend jaar een lustrum ge vierd kan worden. De heer Delissen verwelkomde alle aanwezigen en benadrukte het belang van beur zen als deze in een economisch slechte tijd. Het totale bedrag dat de bedrijven in de woninginrich tings-branche uittrekken voor re clamedoeleinden was in 1982 6 mil joen gulden minder dan het jaar daarvoor. De bezuiniging op de re clame is in geen enkele bedrijfs branche zo groot. De kruideniers branche heeft, volgens de heer De- lissen in 1982 ruim 40 procent meer uitgegeven aan reclame dan in 1981. De heer A. Martens uit Goes kreeg een bloembak aangeboden omdat hij de failliete zaak van zijn vroege re baas (Mossel Versteege) zal voortzetten onder een andere naam - Muziekcentrum Goes. Eén en ander getuigde, aldus de heer Delissen, van een dermate goede ondernemingszin dat een beloning hiervoor op zijn plaats was. den ingevuld en S. en een derde betrok kene hiervoor geen kans zagen. Daar van heeft K-, aldus de raadsman, geen enkel voordeel gehad. „Men moet het zien in het licht van het heroïnege bruik". zo formuleerde de advocaat, „men beseft dan niet goed, wat de ge volgen kunnen zijn. Gelukkig heeft K. nu een redelijke leefsituatie opge bouwd." Tegen K. en de derde betrok kene R. B. (die heroine had aangeno men terwijl hij wist dat die met de twee honderd gulden van de girokaart ge kocht was) was vier weken geheel voor waardelijke gevangenisstraf geëist, de politierechter deed daar nog een week af. Klein Duimpje De rijkspolitie in Zierikzee volgde op een nacht in februari van het vorig jaar het spoor van Klein Duimpje, toen de 29-jarige C. W. uit Duiveland, door drank even overmand als manhaftig geworden, met zijn blote vuist een ruit insloeg van een winkel in de Visstraat. De politie had alleen maar het spoor van de bloeddruppels te volgen, dat leidde naar de tuin van rusthuis 'Irene' waar W. in de luwte van het struweel zijn gedachten probeerde te ordenen. Want W. was, niet gewend aan sterke drank, ingenomen na een zakelijke te genvaller, alleen maar recalcitrant ge weest. Hij had niets tegen de eigenaar van de winkel, was niet op diefstal uit en wist zich van de gehele zaak later absoluut niets te herinneren. Zelfs niet dat hij op de vuist was gegaan met de twee rijkspolitie-wachtmeesters, die hem de tuin van het rusthuis wilden la ten inleveren voor het decor van het bu reau. Zelfs in de politie-auto zette W. zijn verzet voort en hij stribbelde tegen, toen een arts zijn hand wilde verbinden. De politierechter: „Wat er die nacht ge- beurde, dat is u volgens getuigen alleen maar bekend van horen zeggen." W.: „Zo is het edelachtbare." Officier van justitie mr. J. van Marion liet het, gezien de achtergronden, bij een eis van tweehonderd gulden boete. „Toen ik het proces verbaal las', aldus de officier in zijn requisitoir, „heb ik het gevoel gekregen dat we hier te maken hebben met een éénmalig gebeuren. Meneer W. is uit de band gesprongen. Dat heeft hij wel op een gekke manier gedaan. Het is een klassiek voorbeeld van wederspannigheid, veroorzaakt door drankgebruik. Dat is een verkla ring, geen excuus'. Advocaat mr. E. H. A. Schute uit Mid delburg vond de els redelijk. „Als het redelijk is. moetje als raadsman zeggen er mee akkoord te kunnen gaan", aldus mr. Schute, „het is incidenteel geweest, mtfn cliènt was total-loss". Nadat de ad vocaat nog had verzekerd, dat de glas schade is vergoed, vonniste de politie rechter conform. Schoppen Rivaliteit tussen twee groepen jon gens van jeugdsociëtciten in Scharen- di jke en Noord vvclle had in het januari van het vorig jaar geleid tot een vecht- parij, waarin C. H. uit Scharendijke zijn bedreigde broertje te hulp was ge schoten. Dat deed hij wel erg radicaal, door H. T. een op drie plaatsen gebro ken neus te schoppen. Er werd nog ge schopt toen het slachtoffer al op de grond lag. Inzet van het gevecht („Het was vooraf al een heel zooitje" zei H.) was de gene genheid van enkele meisjes geweest. „De liefde komt dikwijls niet van één kant, maar de vijandschap komt ook niet van één kant", aldus de politierech te gekapte wilgen aan het Veerse Singeltje. Voor 1 april moeien hier zestig nieuwe bomen worden geplant. VEERE - Op 't Singeltje in Veere worden zestig van de vijfenzeventig wilgen deze week gerooid. De bomen, die in hun soort de maximum-leeftijd hebben bereikt van 33 jaar, zijn op hun wortels aangetast door de zoge naamde honingzwam. Deze agressieve zwam vreet de wortels aan en is niet te bestrijden. De eerste vijftien wilgen op 't Singeltje werden vorig jaar gerooid. Bij wijze van experiment werden toen vijftien nieuwe ex emplaren geplant en ook werd er nieuwe grond aange bracht. Dat experiment is geslaagd en daarom worden de overi ge wilgen nu ook gekapt. Volgens de Veerse gemeente opzichter F. Wisse is het de bedoeling dat de zestig nieu we wilgen vóór 1 april op hun plaats staan. Het rooiwerk wordt uitgevoerd door de firma Goedbloed uit Souburg en de nieuwe aanplant is in handen van medewerkers van de dienst gemeentewerken in Veere. De nieuwe wilgen luisteren naar de naam 'salix alba helders'. De ziekte aan de oude bomen werd al in 1977 geconstateerd, alleen was toen nog niet bekend om welk euvel het ging. Een onderzoek in 1981 dat werd uitge voerd door de plantenziektekundige dienst bracht de honingzwam aan het licht. RAADSVOORSTEL VOOR KREDIET 40.000 GULDEN VEERE - De toren van het historische gotische stadhuis van Veere is aan res tauratie toe. B en w stellen de gemeen teraad voor om in de vergadering van woensdag 23 februari (aanvang 14 uur) voor dit doel een krediet te verlenen. Het restauratiewerk bestaat uit het ver nieuwen van deurtjes, luiken en raampjes in de toren en van muurstijlen op de torenzolder. Verder moeten eiken stijlen bij de klokkensteol versterkt worden en is de buitenzijde van de to ren aan een schilderbeurt toe, zo blijkt uit het voorstel. Wat het precies gaat kosten is nog niet geheel bekend maar het ministerie van WVC heeft het subsidiabele begrotings bedrag op 73.140 gulden vastgesteld. Veertig procent hiervan (29.256) zal de rijksoverheid bijdragen terwijl het sub sidie van de provincie vijf procent be draagt. De raad wordt verder gevraagd om een 25 augustus 1982 genomen principebe sluit in te trekken. Dit hield in dat de muziekvereniging Veere's Genoegen het gebouw van de voormalige openba- ter, die conform de eis de jongeman ver- re lagere school aan de Kerkstraat voor oordeelde tot een boete van driehon- een deel zou kopen tegen de symboli- derd gulden. 'H. mocht T. niet' zo hoor de men de officier in deze zaak opmer ken „en hij heeft getracht wat wijziging in zijn uiterlijk aan te brengen, mis schien mocht hij 'm dan wel. Het was sche prijs van een gulden. Verder zou de vereniging een subsidie van 35.000 gul den krijgen om het gebouw in te richten als oefenruimte. Achteraf bleken de bouwplannen echter nogal duur uit te typisch onvolwassen gedrag, daar zal ik vallen voor de vereniging. Nu is het plan rekening mee houden". gemaakt om het verenigingsgebouw aan de Oudestraat te verbouwen. De muziekvereniging repeteert hier. Er is echter gebrek aan bergruimte voor de instrumenten terwijl het bestuur een vergaderruimte ontbeert. De raad wordt nu gevraagd medewerking te ver lenen aan het bouwen van een ruimte voor deze zaken onder het podium in het verenigingsgebouw. De muziekver eniging zou dan dezelfde subsidie van 35.000 gulden krijgen die eerder voor het schoolgebouw was toegekend. Voor het schoolgebouw is inmiddels ook een nieuwe bestemming in aantocht B en w willen er de afdeling sociale zaken en welzijn van de gemeente in huisvesten. De resterende ruimte kan dan gebruikt worden voor de rijkspolitie. Met name in de zomermaanden is er in Veere na melijk behoefte aan een politiepost. Premiewoningen Projektbouw Zeeland bv in Terneuzcn wil zes premie-A-woningen bouwen aan de Koningin Julianalaan in Vrou wenpolder. NV Bouwfonds Nederland se Gemeenten in Delft wil vier soortge lijke woningen aan de Oranje-Nassau- laan in dezelfde kern bouwen. Het geldende bestemmingsplan laat de bouw van de premiewoningen echter niet toe. Reden waarom de raad ge vraagd wordt een voorbereidingsbe- sluit tot herziening van het bestem mingsplan vast te stellen. In afwach ting van de wijziging kan dan onthef fing verleend worden en kan met de bouw van de tien woningen begonnen worden. „Mede gezien de grote werk loosheid in de bouwsectoris het ge wenst de bouw van de woningen zoveel mogelijk te bevorderen" zo schrijven b en w. De woningen zullen worden ver kocht aan plaatsgebondenen maar de bouw zal in fasen gebeuren. Ze is afhan kelijk van de belangstelling van kopers en van de premie die door de directie volkshuisvesting in de provincie Zee land beschikbaar gesteld moet worden. Installatie mmmissie voor emancipatiezaken TERNEUZEN - „Goedemorgen, met de vvekcentrale. Bent u wakker?" Even proefdraaien voor de 'wekcentrale' MIDDELBURG - Gedeputeerde E. Ma- echt van start gaat, misschien al deze ns-Koster zal vrijdag 18 februari de pro- tiKiale emancipatiecommissie offi ce installeren. Dat gebeurt in het pro- riïïehuis om 10.00 uur. week. Dat hangt a een beetje af van dc respons die de 30-jarige Terneuzenaar Leen den Hertog krijgt op zijn initia tief. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft nog geen wekcentrale en daarom verwacht hij wel iets van zijn plan. „Er is behoef te aan", zegt hij, amper een maand in- gehuist in zijn flat aan het Debussyhof. „Ik weet wat het is om in de ploegen te zitten". Hij mikt duidelijk op de werkmensen IJzendijkse koster houdt brillenactie mr Ghana UZENDUKE - De IJzendijkse kos ter Jac van Voorenberghe is in no vember gestart met een brillenac tie ten behoeve van pater J. Kra kers in Ghana. Kramers komt in Pui naar Nederland. Jac. van Voorenberghe hoopt tegen tijd minstens 20.000 brillen te tobben verzameld. Zoals het er nu toar uit ziet zal hij dat aantal ha- «J- Hij zit momenteel op 12.000 onllen. Afgelopen week was een ab- ^lutetopweek: de IJzendijkse kos- «ontving vorige week maar liefst IDOO palqes met. brillen Jac. Van voorenberghe zoekt nu enige vrij- 'tlligers die behulpzaam willen ajnbijhet uitpakken. die ploegendiensten draaien en daarom vaak op de meest onmogelijke tijden uit hun bed moeten. „Veel mensen ver slapen zich gauw. En soms hebben ze een pilsje op, dan horen ze die wekker niet meer. Maar via mijn wekcentrale is daar geen kans op. Ik blijf net zo lang doorrammelen tot ze wakker zijn". Leen den Hertog is nog met zo langgele den werkloos geworden. Hij zit nu thuis, heeft 'niks meer te doen' en is dus 's- avonds ook met meer moe. „Soms zit ik tot twee uur 's-nachts, of half drie nog op die bak te kletsen", zegt hij en wijst op zijn 27 mc-apparatuur. ,,'s-Morgens om zes uur sta ik alweer naast m'n bed Drie uur is voor mij wel genoeg. En dan 's-middags nog een uurtje op de bank, meer niet. Nee, ik ben een rare slaper Ik heb zestien jaar in de binnenvaart geze ten. Dan sliep je soms maar tien uur in de week". Den Hertog verwacht met dat hfj zich zélf eens zal verslapen als er iemand om vier uur 's-,orgens uit z'n bed gebeld moet worden. „Als de wekcentrale be gint te draaien, ga ik m'n tijd anders indelen. De nadruk van de telefoontjes zal wel komen te liggen zo tussen de 4 uur 's-nachts en zeven uur 's-morgens. Dan ga ik twaalf uur 's-nachts naar bed tot de eerste 'klant' gebeld moet wor den En om een uur of zeven, half acht kruip ik er weer in. Verslapen? Nee. dat is nog nooit gebeurd" „Als je hier voor de Uat op het grasveld gaat staan, zul je zien dat mijn lampje VavunUs het laatste uitgaat en 's-mor gens weer het eerste brandt". Leen den Hertog wil geen volledig sala ris uit de wekcentrale halen. Hij denkt aan de prijs van vijftig cent per tele foontje. Iemand die een week lang op de werkdagen gebeld wil worden, is dus een knaak kwijt. „Stel je voor", zegt hij, „dat er vijftig mensen gebeld willen worden. 125 gulden Niet genoeg om een salaris aan over te houden, wantje tele foonkosten gaan er ook nog af Nee, om het geld is het Leen niet tc doen. Hij heeft bovendien nog een uit kering, dus zijn verdiensten zal hij gro tendeels moeten afdragen. „Daar gaat het me niet om", zegt hij. „Als ik maar iets om handen heb. Ik doe het voor de aardigheid en je bent meteen in con tact met mensen". Een oude kennis van hem heeft zo'n tien jaar geleden eens een wekcentrale proberen op te zetten Hij hield het am per een maand vol. „Hij kon er niet te- gen om steeds midden in de nacht wak ker te blijven. Nou, dan kan je er maar beter niet aan beginnen. Ik ben van plan er iets behoorlijks van te maken. Toen zijn er heel wat te laat gekomen. Dat zou ik nooit doen Je moet je afspra ken nakomen". Leen den Hertog heeft nog één pro bleem: hij staat niet in hel nieuwe tele foonboek en belangstellenden zullen hem dus via het inlichtingenummer van de PTT moeten bereiken. Dr. NORD (VVD): Zonder Europees parlement zou werkloosheid verdubbeld zijn GOES - De werkloosheid in ver schillende lidstaten van de Euro pese Gemeenschap zou zijn ver dubbeld zonder het functioneren van het Europees parlement. Die stelling verkondigde dinsdag avond mr dr H. R. Nord, lid van het Europees parlement voor de VVD, tijdens een vergadering van de af deling Zeeland van de Europese beweging in Nederland. Nord be weerde dat door afspraken over het beperken van de belemmerin gen voor het in- en uitvoeren van goederen tussen landen de werk gelegenheid in belangrijke mate gestimuleerd wordt. Zonder die afspraken zon er weer sprake zijn van hoge tolmuren en dat zou weer een stijging van de werkloosheid tot gevolg hebben, aldus de Euro parlementariër. Hij noemde het verder een 'illusie' - die volgens hem nu gevaarlijker is dan ooit - dat lidstaten hun eigen economische problemen kunnen oplossen zonder een Europese sa menwerking. Als voorbeeld daar van noemde hij de meningsver schillen tussen Europa enerzijds en Amerika en Japan anderzijds. Door onderlinge afspraken en het aan houden van een gezamenlijk lijn tussen de lidstaten zijn die proble men - vertelde hij dinsdagavond - tot een oplossing gekomen. „Als af zonderlijke landen zouden Japan en Amerika de vloer met je aanve gen", sprak Nord. Hij hield in het Goese stadhuis een algemene inlei ding over het functioneren van het Europees parlement, voor onge veer 25 aanwezigen. Uit de vragen van die belangstellenden werd dui delijk dat onder meer het nog steeds bestaan van grenzen tussen Europese landen (en alle proble men van dien aard) een van de za ken is die men snel veranderd wil zien. De bijeenkomst werd gehou den als voorbereiding op de Euro pese verkiezingen die in 1984 wor den gehouden. Mede in verband daarmee houden de Zeeuwse vrou wenraad en de Europese beweging afdeling Zeeland donderdag 24 maart een studiedag met als spre kers G. C. Wallis de Vries, mr C. G. TroyanenmrF.H. J. J Andriessen. Deze studiedag wordt gehouden in de Prins van Oranje te Goes en be gint om 10.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9