Boze reacties op De Konings plan aftopping vakantiegeld Jongeren melden zich vaker ziek dan ouderen pzefi Kamermeerderheid voor 5 procent huurverhoging Verkiezingen in India in sfeer van geweld Minder kinderbijslag naar het buitenland het weer Werkloze top-manager Molukkers in hoger beroep voor rechter Paus bedreigd WOENSDAG 16 FEBRUARI 1983 PZC/binnen-buitenland UNIE BLHP: 'UITSPRAAK PASTIN CARNA VALSTIJD' DEN HAAG (ANP) - De werkgeversorganisatie VNO is gevallen over dé uitspraak van minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) maandagavond in het televisieprogramma 'Brand punt in de markt' dat behalve de omzetting van de 2,06 procent prijscompensatie in arbeidsduur verkorting ook nog de van kantietoeslag op 7,5 procent moet worden vastgelegd met een maxi mum van 5200 gulden bruto. Hij stelt in feite dezelfde arbeidsvoor waarden voor als die vorig jaar dwin gend door het kabinet werden opge legd. Wat bezielt hem. aldus het VNO dinsdag. Het lijkt erop dat minister De Britse politie: actie dierenvrienden met bombrieven LONDEN - Een extreme beweging van dierenvrienden, de Animal Rights Mi litia (ARM), is volgens de politie de vermoedelijke afzender van vier bom brieven die gisteren in verschillende Engelse steden zijn ontdekt. Dë bombrieven van gisteren waren ge richt aan Canada House in Londen, waar het Canadese Hoge Commissa riaat (ambassade) is gevestigd, aan mi nister Walker (landbouw), de hoogle raar chirurgie prof. Roy Calne uit Cam- bridge, die zich met experimenten op dieren bezighoudt, en het dierenonder- zoekscentrum van de Universiteit van Bristol. Alle brieven werden onderschept voor ze schade konden berokkenen. Weersvooruitzichten voor donderaag Vm vmdag. droog en zonnige perioden, maar ook wol kenvelden. In de nacht lichte tot matige vorst. Middagtemperatuur iets boven nul. Deltagebied Het blijft nog winters, althans wat de temperatuur betreft. Boven het noor den van de Noordzee ligt eenhogedruk- gebied dat nog in betekenis is toegeno men. Het heeft een uitloper naar Dene marken en Duitsland en houdt daar door bij ons de wind in de oosthoek. De aangevoerde lucht verandert nog wei nig van temperatuur. Na een nacht met 2 tot 4 graden vorst, loopt de tempera tuur weer op tot iets boven nul graden inde middag Waarschijnlijk is het wat minder zonnig dan gisteren. Nu en dan drijven er wolkenvelden over, maar het 'ft droog. Er staat een matige tot krachtige wind uit oost-noordoost. Het weerbeeld blijft morgen nog hetzelfde: droog met zon, maar ook wolkenvel den. ;eest lichte vorst tot min 4 graden m de nacht en vroege ochtend. Wél heeft de wind dan neiging om wat meer naar oost of zuidoost te draaien en kan de middagtemperatuur een graadje hoger worden, ongeveer plus 2 graden. Vooruitzichten voor vrijdag: het cen trum van het hogedrukgebied komt nog wat dichter bij ons land te liggen. Dat betekent vrij veel kans op zon en droog weer. Nog steeds lichte vorst, minimum temperatuur ongeveer min 4 graden, middagtemperatuur omstreeks plus 3 graden. Zioakke of matige zuidoostelij ke wind. Nautisch bericht Wind: oost-noordoost 4-6 Bft; zicht: ma tigtemperatuur kustwater: 3 graden; afwijking waterstanden: een verlaging van omstreeks een halve meter; maxi mumgolfhoogte monding Schelde's: tij dens hoog water een half a één meter 17 februari op 0753 op 0954 onder 1756 onder 2253 woensdag 16 febr. uur cm uur cm Vlissingen 10.45 240 22 42 200 Temeuzen 11.15 253 23.18 211 Zierikzee 11.18 197 23.25 153 Hansweert 11.39 269 23.40 232 Wemeldinge 11.42 222 23.49 175 Kreekrak 11.59 259 Bruinisse 11.53 214 donderdag 17 febr. uur cm uur c Vlissingen 11.16 232 23.12 196 Terneuzen 11.49 244 23.48 208 Zierlkzee 11.58 192 Hansweert 12.12 261 Wemeldinge 12.16 217 Kreekrak 0.04 202 12.33 253 Bmlnlsse 0.01 171 12.26 209 Hoog water woensdag 16 febr. Temeuzen Zierlkzee Hansweert Wemeldlnge Kreekrak Bmlnlsse donderdag 17 VUssingen Temeuzen Zierlkzee Hansweert Wemeldlnge Kreekrak Hrulnlsse uur cm 3.58 228 4.22 250 4.53 157 5.14 254 5.55 186 5.53 219 6.21 187 >r. uur cm 4 34 219 4.57 241 5.32 152 5.48 246 6.30 181 6.28 213 6.53 181 uur cm 16.20 219 16.45 239 18.08 156 17.40 251 18.16 187 18.14 222 18.43 191 uur cm 16.52 205 17.17 225 1838 145 18.11 235 18.48 174 18.47 207 19.16 178 Koning in zijn eentje bezig is om een kruistocht tegen de vrije loononder handelingen te voeren, waarbij hij lijn recht ingaat tegen de deregulerings doelstellingen van dit kabinet. Het bevalt de werkgevers ook niet dat de minister de omzetting van de prijs compensatie in korter werken 'loonma tiging' noemt. In feite wordt slechts een element uit het arbeidsvoorwaarden pakket omgeruild tegen een ander ele ment, zo redeneert het VNO. Carnaval De Unie BLHP (beambten, leidingge vend en hoger personeel) vindt de uit spraak van minister De Koning (socia le zaken en werkgelegenheid) over de verwachte loonmatiging in 1983 'pas sen in deze carnavalstijd'. De minister zei dit jaar drie tot vier pro cent loonmatiging te verwachten door het inleveren van 2.06 procent prijs compensatie en door aftopping en kor ting van de vakantietoeslag. Voorzitter J. Werkhoven van de Unie BLHP vindt deze uitspraak 'voorbarig en opportuun'. „Bovendien kan de mi nister niet rekenen. Hoe hij aan drie tot vier procent loonmatiging komt is voor mij een mysterie. Zelfs als naast de 2,06 procent prijscompensatie er een half procent vakantietoeslag ingeleverd met daar bovenop nog een aftopping Zaak Koos H De behandeling van de zaak tegen de Hagenaar Koos H. voor de Hoge R^d is dinsdag aangehouden tot 19 sepfirmber. De raadsman van H. had om lang uitstel gevraagd om zich goed te kunnen voorbereiden. De Hoge Raad stemde daarmee in. Koos H. is in oktober 1982 door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens moord op drie meisjes. Nevenfuncties - Het is militaire art sen niet meer toegestaan particuliere nevenwerkzaamheden in diensttijd te verrichten. Op deze regel zal slechts uit zondering worden gemaakt als het alge meen belang of het dienstenbelang daarmee gediend is. van het vakantiegeld, kom je nooit ho ger dan 2,75 procent, overigens al meer dan genoeg", aldus Werkhoven. CDA-kamerlid S. Weijers zei dinsdag voor de radio het met De Koning eens te zijn. Hij zei een betere verdeling van het werk te willen met het intact laten van de sociale zekerheid. Als dat niet goedschiks kan, moet het maar kwaad schiks. De WD'er De Korte liet weten niets te voelen voor een looningreep. LONDEN - Premier Thatcher heeft de 28-jarige Richard Green uit Coventry een hoge management-onderscheiding overhandigd. Hij mag tot de best opgeleide managers in de Britse industrie gerekend worden. Na een over- heidscursus van 18 maanden bleek het bedrijf waar bijstage liep hem echter geen baan te kunnen geven. Sindsdien is hij werkloos. Man bekent moord en 'inmetselen' lichaam vrouw ARNHEM-UTRECHT - De 56-jange oud-Arnhemse mevrouw J. H. Slijk huis is op 17 mei van het vorig jaar in IJsselstein om het leven gebracht door de 35-jarige A. E. D. uit Utrecht, met wie ze enige jaren had samengewoond. Dit blijkt uit het verhoor van de man die zich eind vorige week vrijwillig meldde bij de Utrechtse officier van justitie. Mevrouw Slijkhuis werd op 6 juli 1982 door de poütie gevonden in een woon huis in IJsselstein. Haar lijk was in be ton gestort op de slaapkamer aan de voorkant van het huis. Een eerste on derzoek wees uit dat D. en de vrouw op de bewuste 17emei ruzie hebben gekre gen. D. heeft bekend dat hij het slachtoffer met vuistslagen om het leven heeft ge bracht. Mensenrechten Egypte - De inter nationale organisatie voor hulp aan po litieke gevangenen Amnesty Interna tional heeft de Egyptische regering er van beschuldigd de mensenrechten te schenden. In een vandaag uit te geven verklaring zegt de organisatie dat Egyptenaren die als oppositionelen ge vangen zitten, jarenlange vervolging staat te wachten. Ze worden telkens op nieuw in hechtenis genomen en door een hele reeks van wetten wordt hen de vrije meningsuiting ontnomen. Demonstranten op de trappen van het gerechtsgebouw. LEEUWARDEN (ANP) - Het ge rechtshof te Leeuwarden is dins dagmorgen na enige vertraging begonnen met de behandeling in hoger beroep van de zaak tegen de negen Zuidmolukkers die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij een schietpartij op een politie-auto op 11 juni 1982 te As sen. De rechtbank te Assen veroordeel de vorigjaar oktober zes van de ne gen verdachten tot drie jaar gevan genisstraf wegens poging tot moord. Twee werden vrijgesproken en in één geval werd de officier van justitie niet ontvankelijk ver klaard. Tegen de zes veroordelin gen waren zowel de officier van jus titie als de verdachten in hoger be roep gegaan. Tegen de twee vrij spraken is alleen het openbaar mi nisterie in beroep gekomen. Het gerechtshof heeft na beraad in raadkamer besloten pas bij het vonnis een uitspraak te doen over de ontvankelijkheid van het open baar ministerie. Het hof vindt dat niet zonder nader onderzoek ter te rechtzitting kan worden uitge maakt of er fouten zijn gemaakt en wat van die eventuele fouten de consequenties zullen zijn. Het hof acht de verklaringen van de opge roepen getuigen in dit verband van groot belang. TEGEMOETKOMING LAA GSTBETAALDEN DEN HAAG - CDA en WD voelen niets voor het voorstel van de PvdA om huurverhoging per 1 juli te beperken tot 2 procent. De socialisten vinden 2 procent meer dan voldoende om de ge stegen bouw- en exploitatiekosten te compenseren. Het kabinet wil de ha ren dit jaar met 5 procent verhogen. DE GRAAF BEPERKT KORTING (Van ome parlementaire redactie DEN HAAG - Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) heeft besloten de kinderbijslag voor in het buitenland wonende kinderen minder te beperken dan hij eerst van plan was. In plaats van een verlaging tot 25 procent van het Nederlandse niveau, stelt de be windsman nu voor om 'buitenlandse' kinderen recht te geven op 75 procent van het huidige niveau. De wijziging betekent dat de maatregel aanzienlijk minder zal opleveren dan de berekende bezuiniging van f150 mil joen. Over nadere ombuigingen laat De Graaf zich niet uit, maar hij wijst er al wel op dat zelfs een bevriezing van alle kinderbijslagen per 1 juli geen soelaas biedt. Dat komt omdat door de verminderde inflatie de afgesproken ombuigingen waarschijnlijk toch al niet gehaald wor den. De staatssecretaris suggereert hierbij dat hij mogelijk zal moeten af zien van de voorgestelde verhoging van de kinderbijslagen voor eerste en twee de kind per 1 juli. De Graai doet zijn nieuwe voorstel in de memorie van antwoord van het betrok ken wetsontwerp. Hij komt hiermee te gemoet aan de wensen van vrijwel alle Kamerfracties, uhgezonderd de WD. Belangengroepen van buitenlanders hebben sinds de indiening van het wets ontwerp felle kritiek op het voorstel geuit. Nederlandse kinderen, die permanent in het buitenland wonen, krijgen slechts recht op de verlaagde bijslag. Alleen voor de kinderen van diploma ten wordt, vanwege internationale re gels, hierop een uitzondering gemaakt. GAUHATI (UPI) - De aanhoudende on rust in de Indiase deelstaat Assam heeft dinsdag het leven gekost aan een kandidaat van het Congres (I) partij van premier Indira Gandhi. Bij een ander incident raakten dertien mensen gewond. Bij de gewelddadighe den in de twee weken voor de deze week te houden verkiezingen in de noord oostelijke deelstaat zijn tot dusver ten minste 213 mensen omgekomen, aldus is van officéle Indiase zijde vernomen. Satya N. Ram, die kandidaat stond in pende menigte, kennelijk uit wraak voor het bloedbad van afgelopen zon dag in enkele dorpen in hetzelfde aan Bangladesh grenzende district. Bij de moordpartij werden circa 100 Assame- zen gedood en werden verder huizen in brand gestoken waardoor ca. 7.500 mensen dakloos zijn. De schuldigen zijn hoogstwaarschijnlijk inwoners van Bangladesh die zo hun woede uitten over de vijandigheid van autochtone Assamezen tegenover Bengaalse immi granten in Assam. De verkiezingen wor- het district Darrang, werd in de hoofd- den deze week gehouden. Na maandag stad Gauhati gedood door een gewa- zullen de kiesgerechtigden op donder dag en tenslotte zondag kunnen gaan stemmen. De sfeer van geweld die aan de eigenlijke verkiezingen voorafging en deze nog steeds bepaald heeft zeker aan 116 mensen, de slachtoffers van za terdag uitgezonderd, het leven gekost. De gewelddadigheden zijn ontstaan na de eis van de bevolking van Assam, dat illegale - met name de miljoenen Ben galen - van de kieslijsten moeten wor den geschrapt. De autocchtonen in de deelstaten dreigden met een boycot van de komende verkiezingen. De rege ring ging niet in op het dreigement. GUATEMALA (AFP) - Het aartsbis dom van Guatemala heeft „verschil lende dreigementen met de dood tegen Paus Johannes Paulus de tweede" ont vangen. Dit heeft de aartsbisschop kar dinaal Mario Casariegos dinsdag ont huld. De Paus wordt zondag 6 maart in Guatemala verwacht. De prelaat, tegen wie eveneens dreige menten zijn gericht, gelooft echter niet dat de Paus „ook maar enig gevaar loopt" in zijn land, „niet meer dan el ders in Midden-Amerika". Volgens de PvdA is het onjuist de rijks kas te spekken via de huurverhogingen zoals de regering wil. Het voorstel van de PvdA, dinsdag ingebracht tijdens het debat over de woningbouw, kan zelfs niet op volledige steun van de klei ne linkse partijen rekenen. De CPN wil helemaal geen huurverhoging. D'66 sprak zich uit voor een huurverhoging van 4 procent. CDA en WD lieten zich gisteren gelden als verdedigers van het beleid van staatssecretaris Brokx voor wat betreft het hele huur- en koopbeleid. CDA- woordvoerder Dijkman vindt de huur verhoging van vijf procent, plus aanvul lende maatregelen zoals de huurharmo- nisatie (het extra verhogen van huren van oudere woningen tot een maximum van tien procent) en het verlagen van de individuele huursubsidie pijnlijk maar onvermijdelijk gezien de tekorten op de begroting van volkshuisvesting. Met instemming begroette de CDA- fractie het regeringsplan de verlaging van de individuele huursubsidie vol gend jaar te verlichten voor huishou dens met één minimuminkomen. Ook die minima zullen gekort worden op hun huursubsidie maar (ongeveer) de helft van dat verlies krijgen ze terug in de vorm van een eenmalige uitkering van 55 gulden. De WD wil ook vasthouden aan de vijf procent huurverhoging en wil net als het CDA die huurverhogingen de ko mende jaren doorzetten, ook als de bouwkosten blijven dalen. Zo wil de WD langzaamaan in een systeem gera ken waarbij huurders in principe de kostprijs van hun woning helemaal zelf betalen. Alleen de laagste inkomens kunnen in dat systeem nog een indivi duele subsidie krijgen. De WD stelt daarnaast voor de indivi duele huursubsidie te koppelen aan de kwaliteit van de woning. Eenstemmigheid in de Kamer was er ook niet over de hoogte van het totale gesubsidieerde bouwprogramma voor dit jaar. De regering heeft het program ma op 105.000 gesubsidieerde woningen gesteld waarbij een verschuiving is aan gebracht goedkope huurwoningen naar koopwoningen. CDA en WD stemmen daarmee volle dig in. Een sterk herstel van de koop sector is volens deze partijen van groot belang. Het CDA tekende daarbij aan dat de komende jaren gestreefd zal moeten worden naar een totaal pro gramma van 100.000 woninge, inclusief de vrije sector. De WD legt zich niet vast op een aantal als maar voldoende wordt gebouwd in de koopsector. Minister Winsemius en staatssecreta ris Brokx komen vandaag aan het woord in het debat. Communistenlelder - De voormali ge secretaris-generaal van de Franse Communistische Partij, Waldeck Ro chet, is dinsdag in Parijs na langdurige ziekte op bijna 78-jarige leeftijd overle den, zo heeft het Politburo van deze partij megeedeeld. Rochet had van 1964 tot 1972 de leiding van de partij, waarna hij door Georges Marchais werd opgevolgd. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Jongeren verzuimen hun werk steeds vaker wegens arbeidson geschiktheid. Ouderen (50-jarigen en ouder) meiden zich weliswaar minder vaak ziek, maar als ze het doen. blijven ze in het algemeen aanzienlijk langer weg dan hun collega's van tussen de 35 en de 50. Onderzoekers stellen dat vast in een rapport over de arbeidsongeschiktheid bij oudere werknemers. Het onderzoek is verricht in opdracht van de Sociaal- Economische Raad. Het aantal mensen van boven de 50 dat een uitkering krijgt op grond van de Wet op de Arbeidson geschiktheidsverzekering (WAO), is tweemaal zo groot als het aantal 35- tot 50-jarigen dt er een beroep op moet doen. uc LKjiz,cuicu van de arbeidsongeschikt heid bleken bij oudere werknemers ove rigens niet wezenlijk anders dan voor de jongeren. Afgezien van de medische factoren lagen die oorzaken vooral in de zwaarte van het werk, het weinige ple zier dat deze mensen aan hun werk be leefden of zelfs de volslagen tegenzin waarmee zij naar hun werk gingen. Daar kunnen elementen bijkomen als weinig vertrouwen in de toekomst. Langdurig ziekteverzuim en arbeidson geschiktheid (zoals het genoemd wordt na een ziekteperiode van een jaar) wor den door de toekomstverwachtingen van de werknemer belangrijk beïn vloed. Het zijn de vragen die men zich stelt, of men zyn werk in de toekomst zal behouden of dat men na een ziekte zijn baan weer kan opnemen. Het on derzoek geeft aan dat de relatief jonge werknemers te optimistisch en de rela tief oude werknemers te pessimistisch over deze kans denken. Deze foutieve taxatie werkt ziekteverzuim en ar beidsongeschiktheid in de hand, zo meldt het rapport. Daarom is het van groot belang, aldus de onderzoekers, dat zieke werknemers goede voorlich ting krijgen over zowel hun medische toestand als hun werkgelegenheid. Zwaar Werknemers die zwaar of onaange naam werk verrichten, worden eerder langdurig ziek en lopen daardoor ook meer kans om (na een jaar) arbeidson geschikt te worden verklaard dan werknemers die minder zwaar werk hebben. Daarnaast is gebleken, dat langdurig zieken hun werk eerder her vatten als dat werk wordt aangepast. Uit deze bevindingen leiden de onder zoekers af, dat arbeidsongeschiktheid kan worden voorkomen door het werk voor iedereen te verlichten en de ar beidsomstandigheden te verbeteren. De onderzoekers bevelen aan voor alle afdelingen in een bedrijf zogenoemde sociaal-medische teams op te zetten, waarin bedrijfsartsen, maatschappe lijk werkers en personeelsfunctiona rissen samenwerken met de afdelings leiding. Deze teams zouden klachten over werkomstandigheden en arbeids verhoudingen beter bespreekbaar moeten maken en zij zouden steun moeten geven bij revalidatie, her plaatsing en overplaatsing, en bij maatschappelijke, persoonlijke en ge zinsproblemen. Explosieven van Rotterdam naar Londen gesmokkeld ROTTERDAM (ANP) - De eige naar van het Rotterdamse haven bedrijf Whestship, de 37-jarige Westduitser Wolfgang S. heeft in 1980 ongeveer 25 kilo van het hoog waardige springstof c4 per auto vanuit zijn bedrijf aan de IJsselha- ven via Belgiè naar Londen ge smokkeld. Een medewerker van de voormali ge CLA-agent en explosievensmok- kelaar Edwin Wilson nam het spul in ontvangst en leverde de partij op zijn beurt weer af aan een Arabier, die naar zijn mening contact had met de Libische ambassade in Lon den. Dit heeft de Rotterdamse commis saris J. Blaauw dinsdag meege deeld op een persconferentie naar aanleiding van de vondst van nog eens 47 kilo c4 in het bedrijf van S. en diens daaropvolgende aanhou ding vorige week in de Maasstad. Blaauw baseert zich op verklarin gen van S. en medewerkers van Wil son. die in Amerika door de Rotter damse politie zijn gehoord. Politie en justitie in Rotterdam weten met wie de naar Engeland gesmokkelde partij en de in beslaggenomen 47 kilo uiteindelijk had moeten ge bruiken. Er zijn voor zover bekend in Europa geen aanslagen mee ge pleegd. Edwin Wilson, die onlangs in de Verenigde Staten wegens ver boden levering van twintig ton c4 aan de Libische autoriteiten tot vijftien jaar cel is veroordeeld, zwijgt in alle talen, aldus de Rotter damse commissaris. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51r 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vri|dag van 08,00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61.20; franco per post 72,-; per maand 21,-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.; 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 Vz x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant 8.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3