Vrijspraak voor rijden met sneeuwkettingen Aan drie uur slaap heb ik 9 Verloop vrijwilligers remt JAC Terneuzen kantonrechter terneuzen Zuidzandse rederijkersspelen blijspel over keurige straat Wissel Zeeuws-Vlaanderen NOG VIER DAGEN, 4e LENTE-WOONBEÜRS Titer** GOES iff ZEELANDHALLEN TERNEUZENAAR BEGINT TELEFONISCHE WEKCENTRALE WOENSDAG 16 FEBRUARI 1983 PZC/provincie en dan nog niet met zoveel woorden, over het gebruik van spijkerbanden. 'Vrijspraak', aldus concludeerde Boog ers Kantonrechter De Mui nam die eis over, hoewel hij nog even overwoog S. alsnog te veroordelen om op die manier (hoger beroep) een uitspraak van een hogere rechterlijke instantie uit te lok ken. „Maar", aldus mr De Mul. "het is tegen mijn principes om omwille van JERNEUZEN - Mag er in Nederland bij (hevige) sneeuwval worden gereden met sneeuwkettin- jen? Kantonrechter mr H. A. R. de Mul vindt vooralsnog van wel, ofschoon ook hij zijn twijfels beeft. In elk geval verschaft het wegenverkeerreglement geen duidelijkheid over het gebruik van sneeuwkettingen op de vaderlandse wegen, zoals dinsdagmorgen in het kantongerecht in Terneu- icnook de verkeersschout J. Boogers moest constateren. Die leemte in het verkeersreglemen* serd duidelijk, toen de autorijschool- touder E S. uit Hulst voor het beklaag- cenhekje verscheen. Hij was begin ja- cuan verleden jaar op de Grote Kreek- Rginzijn woonplaats aangehouden op gn moment dat de beide voorbanden nn zijn auto waren voorzien van geeuwkettingen. S. verbloemde dat gistermorgen aller minst on vertelde de kantonrechter slis dat hij in strenge winters met veel sneeuwval altijd gebruik maakt van sneeuwkettingen. Wel vroeg hij zich af nar exact in de wet staat aangegeven dat het gebruik van die kettingen is ver boden. Zowel verkeersschout als kan- lonrechter moesten daarop toegeven dai de wet met geen enkel woord over sneeuwkettingen rept, maar hoogstens, (ADVERTENTIE) Geen bijdrage fonds werkgelegenheid Middelburgs café MIDDELBURG - Het provinciebestuur blijft bij de weigering om het cultureel aft 'In de Verkeerde Wereld' in Mid- fclburg steun te geven uit het provin ce werkgelegenneidsfonds. GS heb- kd de stichting die het café beheert laten weten een bezwaarschrift tegen deze beslissing niet te honoreren. Reden voor de afwijzing is onder meer dat het project niet in aanmerking vpor subsidiëring uit het fonds Experimentele Arbeidsprojecten voor ."ge Werklozen (EAJ) Daardoor achten gs het project economisch niet haalbaar. Het provinciebestuur noemt rerder eventuele directe concurrentie vervalsing als gevolg van steun. Tenslotte vindt het provinciebestuur ca', de stichting In de Verkeerde Wereld te optimistisch is over toename van het irntal structurele arbeidsplaatsen. En juistde toeneming van arbeidsplaatsen iseén van de belangrijkste criteria voor steun uit het werkgelegenheidsfonds, ioschrijven gs.. De stichting kan nu nog beroep aantekenen bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. ZCA begint cursus jeugdtoneel in De Stenge Heinkenszand HEINKENSZAND - Het Zeeuws Cen trum Voor het Amateurtoneel (ZCA). begint op woensdag 23 februari in 'De Stenge' in Heinkenszand een vervolg kadercursus voor het jeugdtoneel. De cursus, die wordt verzorgd door Ad ran Noort, is een vervolg op de cursus die in het vorige seizoen in De Kuipers poort in Middelburg is gegeven. Omdat er echter nogal wat belangstel lingvoor bestaat wil men de cursus ook openstellen Voor nieuwe deelnemers. Wel zou dan moeten worden nagegaan olmen enige toneelervaring heeft en of men serieuze plannen heeft voor het op richten van een jeugdgroep. De cursus jeugdtoneel duurt in totaal !2 woensdagavonden. De eerste avond *23 februari i begint om 19.30 uur. Naast Ad van Noort zal ook Anke Brouwer een «antal lessen voor haar rekening ne- Vrije wedstrijd bridgen Lamswaarde LAMSWAARDE - De bridgeclub lamswaarde speelde een vrije wed strijd in zaal De Vier Jaargetijden' in lamswaarde. Er werd gespeeld met een bowell tien met tien paren met een ge middelde van 108 punten. De uitslag 1 mevrouw Van Waterschoot-de heer De Schri) ver, 2 de heer Van de Wielen-de heer De Waal, 3 mevrouw Joossén-mevrouw Staal; 4 de heer Rademakers-de heer Van Damme; 5 mevrouw Smulders-mevrouw Van Puyvelde; 6 mevrouw Van de Wielen-me- touw Van Esbroeck. 7 de heer Van Kruys- «Mieheer Pouwels 8 mevrouw Van Hooteg- hffli-de heer Giesen, 9 de heer en mevrouw Dc Kort, 10 de heer Serrarens-de heer De Kerf, IJzendijkse koster houdt brillemctie voor Ghana IJZENDIJKE - De IJzendijkse kos ter Jac van Voorenberghe is in no vember gestart met een brillenac- tie ten behoeve van pater J. Kra mers in Ghana. Kramers komt in juni naar Nederland. Jac van Voorenberghe hoopt tegen die tijd minstens 20.000 brillen te hebben verzameld. Zoals het er nu naar uit ziet zal hij dat aantal ha len- Hij zit momenteel op 12.000 bnllen. Afgelopen week was een ab solute topweek: de IJzendijkse kos ter ontving vorige week maar liefst 1000 pakjes met brillen. Jac. Van Voorenberghe zoekt nu eruge vrij willigers die behulpzaam willen ajn bij het uitpakken. De Woonbeurs interieur Zeeland, een gigantisch woongebeuren met woonnieuws voor iedereen. Nieuwe woontrends in alle stands, volop voordeel aanbiedingen links en rechts. Volop gezelligheid voor het gehele gezin. Bezoek dit bruisend woonhart van Zeeland. De Woonbeurs Interieur Zeeland, je kunt 'm beter niet missen! Voor fijner leven /fe-. 15t/m19FEBR Dagelijks van 13.00-22.00 uur. Zaterdag 10.00-18.00 uur. GOES - De vierde woonbeurs Inte rieur Zeeland in de Veilinghallen in Goes is dinsdagmiddag door burgemeester mr. W. Blanken van Goes officieel geopend. Talrijke belangstellenden, standhouders en medewerkers van het bedrijf dat de beurs georganiseerd .heeft, hadden zich voor deze gebeurtenis in het restaurant van de Veiling hallen verzameld. De heer M. De- lissen van het Bureau Beurzen Or ganisatie B.V. hield een toespraak en deelde bloembakken uit aan on dernemers die er uit sprongen van wege de keurige verzorging van hun stand. Ook schonk hij een be drag aan het kinderdagverblijf in Goes, dat binnenkort verhuist naar een nieuw onderkomen. In zijn openingstoespraak belicht te burgemeester Blanken het be lang van Goes als centrumgemeen te in de Bevelanden. Over het mot to van de beurs 'fijner leven, ook in de jaren '80' zei de burgemeester dat de jaren tachtig zich kenmer ken door een vermindering van ver kopen en het verlenen van diensten in het bedrijfsleven, maar door een vermeerdering van de onderne mingszin; een gegeven waarvan de ze woonbeurs weer getuigt. Burge meester Blanken sprak de hoop uit dat het succes van het evenement even groot wordt als vorig jaar. zo dat volgend jaar een lustrum ge vierd kan worden. De heer Delissen verwelkomde alle aanwezigen en benadrukte het belang van beur zen als deze in een economisch slechte tijd. Het totale bedrag dat de bedrijven in de woninginncn- tings-branche uittrekken voor re clamedoeleinden was in 1982 6 mil joen gulden minder dan het jaar daarvoor. De bezuiniging op de re clame is in geen enkele bednjfs- branche zo groot. De kruideniers- branche heeft, volgens de heer De- lissen in 1982 ruim 40 procent meer uitgegeven aan reclame dan in De heer A. Martens uit Goes kreeg een bloembak aangeboden omdat hij de failliete zaak van zijn vroege re baas (Mossel Versteege) zal voortzetten onder een andere naam - Muziekcentrum Goes. Eén en ander getuigde, aldus de heer Delissen, van een dermate goede ondernemingszin dat een beloning hiervoor op zijn plaats was het appel een veroordeling uit te spre ken. terwijl de omschrijving in de wet dat niet billijkt". Mevrouw A. D. uit Temeuzcn werd veroordeeld tot een boete van 150 gul den. omdat zij op 13 juli vorig jaar op de provinciale weg bij Hoek het ver keer door een foute inhaalmanoeuvre in gevaar had gebracht. In dit geval moest een motorrijder hard remmen en naar rechts uitwijken om een fron tale hotsing te voorkomen. Pech voor mevrouw D.: die motorrijder was een wachtmeester van de rijkspolitie. De veroordeling was conform de eis van de verkeersschout. Eveneens een boete van 150 gulden (het standaardtanef voor aanrijdingen) kreeg de Axelaar L. van G. Hij veroor zaakte op 18 maart '82 als bestuurder van een tractorcombinatie een aanrij ding op de Vaartweg in zijn woonplaats. De man sloeg linksaf op een moment dat er naast hem een automobilist aan het inhalen was. Een derde boete van 150 gulden tenslot te was er voor mevrouw S. K. uit Ter- neuzen. VerbLnd door het zonlicht ver oorzaakte zij op 16 juli verleden Jaar een aanrijding op de Rooseveltlaan in haar woonplaats, waarbij drie auto's waren betrokken. Ook deze veroordeling was conform de eis van verkeersschout Boogers. De automobilist J. K. uit Hoek hoorde zich veroordelen tot 100 gulden boete. Hij verleende op 26 april '82 geen voor rang op het kruispunt Emmalaan - Van Steenbergenlaan in Temeuzen. Een fik se aanrijding was het gevolg. De Temeuzense mevrouw W. W. voelde zich in haar rechtsgevoel aangetast. Op 26 april vorig jaar parkeerde zij haar auto, volgens haar zeggen vrijwel onder de ogen van een agent, halverwege de gele streep ln de Vlooswijkstraat in Ter- neuzen. Toen zij, na een boodschap, en kele minuten later terugkeerde, zat er een bon op haar voorruit. „Een oneerlij ke behandeling", vond zij, "die agent had me best even kunnen waarschu wen". De verkeersschout deelde haar veront waardiging evenwel niet. ,.U kent toch de verkeersregels'sprak hij koeltjes, "en u ziet toch die gele streep. En dan maakt het ook met uit of u er half of helemaal stond geparkeerd. Half goed of half fout bestaat met in het verkeer. U stond fout, heel simpel.Hij kwam tot een eis van 45 gulden, het gebruike lijke tarief. Kantonrechter De Mul toonde echter enige coulantie: hij ver oordeelde haar tot 30 gulden boete. Scène uit 'De Kerkstraat is een keurige straat', een blijspel in drie bedrijven dat zaterdag wordt opgevoerd door de rederijkerskamer 'Al doende leert men' in Zuidzande. ZATERDAG IN HOTEL 'DE ZWAAN' ZUIDZANDE - De rederijkerskamer 'Al doende leert men' in Zuidzande speelt zaterdag 19 februari in hotel 'De Zwaan' in Zuidzande het blijspel in drie bedrijven 'De Kerkestraat is een keurige straat' onder regie van C. Pladdet. Het gezin Hofman (vader, moeder, dochter, zoon en oma) verhuist naar een 'betere' buurt en moeder vindt dat er daarom maar meteen een auto moet wor den aangeschaft. Ze neemt twee kostgangers in huis: dames met eigenaar dige gewoonten Maar achteraf blijken de bewoners van die keurige Kerkestraat helemaal niet zo keurig te zijn. Buurman houdt er een vreemde hobby op na en de ko rnet van een ongetrouwde oom en tante zorgt voor onver wachte amoureuze ontwikkelingen. Spelers in 'De Kerkstraat is een keurige straat' zijn de dames M. Datthijn, B. Brakman, L van Oosten. L. Koole en J. de Lijser en de heren L. Basting, A. Hertogh. C. van Oirschot, J Duininck en J. Steijaert. Willy Verplanke souffleert. De officiële première is zaterdag om 19 uur. De bejaarden van Zuidzande krijgen morgen (donderdag) een voor proefje. 'CENTRUM MOET ZICH BEWIJZEN' Lezing over hofsteden en hun bewoners in Axel AXEL - Polders, hofsteden en hun be woners in de voormalige gemeente Axel daarover vertelt de heer A. de Regt uit Axel donderdag 3 maart op een gezamenlijke bijeenkomst van de ZLM- afdeling Axel, de Kring Oostr Zeeuwsch-Vlaanderen van de CBTB en de NCB-afdeling Axel in het cultureel centrum 'De Halle te Axel. De Regt - een erkend deskundige op zijn terrein - verzamelde veel gegevens in het gemeentearchief. Hij probeerde per hofstede een overzicht te maken van de vroegere bewoners, waarbij hij - waar mogelijk - terugging tot de stich tingsdatum. Ook speurde hij naar do cumentatiemateriaal over afbraak en nieuwbouw van huizen en schuren rond de eeuwwisseling in de voormalige ge meente Axel De bijeenkomsten van 3 maart is toe gankelijk voor leden van de organise rende organisaties en andere belang stellenden en begint om 14 uur. TERNEUZEN - Het aantal aanvragen voor hulpverlening bij het Jongeren Advies Centrum (JAC) Terneuzen is de afgelopen anderhalf jaar afgenomen, ondanks een reorganisatie in 1981. Vol gens Jan van der Vos, één van de acht vrijwilligers die het JAC momenteel heeft, is dit te wijten aan het voortdu rende verloop van vrijwilligers en het uitblijven van een vaste kern. „Vrij willigers hebben een uitkering, moe ten solliciteren. Als ze een baan kun nen krijgen haken ze aF'. Medewerkers worden ook vaak ontmoedigd doordat het JAC niet voldoende erkend wordt bij het publiek. Het aantrekken van een bereoeps- kracht zou een oplossing zijn. Zo ie mand kan een centrale rol innemen en een brug slaan tussen de vrijwilligers. Het JAC kan van de 13.280 grilden sub sidie die het van de gemeente Temeu zen jaarlijks krijgt, geen beroepskracht betalen. Al in maart 1979 heeft het jon gerencentrum de gemeente steun ge- Installatie commissie emancipatiezaken MIDDELBURG - Gedeputeerde E. Ma- ris-Koster zal vrijdag 18 februari de pro vinciale emancipatiecommissie offi cieel installeren Dat gebeurt in het pro vinciehuis om 10 00 uur. vraagd voor een zogenaamde wvm- plaats, een tijdelijke baan in het kader van een werkverruimende maatregel. De gemeente adviseerde positief en het JAC kreeg via een Rijksbijdragerege ling geld voor het aantrekken van een tijdelijke kracht. In augustus 1979 bleek dat de gemeenteraad toch bezwa ren maakte. Toen het JAC voor de twee de keer bij het Rijk om geld vroeg, advi seerde de gemeente negatief. Volgens Jan van der Vos wordt het JAC door de gemeente niet als volwaardige ge sprekspartner gezien. „Organisaties als wij zijn ondergeschikt aan meer officië le instellingen. We zijn niet interessant. Wanneer een politicus zich met ons in laat is hij verkocht", zegt hij spottend. Van der Vos meent dat het JAC beter kan functioneren met een beroeps kracht en dat het zich dan beter waar kan maken. Het negatieve advies van de gemeente betekent volgens de Temeuzense wet houder J. van Rooyen niet dat het JAC uitgerangeerd is. „Binnen het jonge renbeleid van de gemeente kan plaats zijn voor het jongerencentrum wan neer het een meer adviserende en ver wijzende rol gaat spelen. Het zal wor den bekeken op zijn inhoud". Wethouder Van Rooyen vindt dat het JAC zeker gebaat zou zijn bij een coör dinerende kracht. Maar voordat de ge meente hierover positief adviseert, zal het moeten bewijzen goed te kunnen functioneren binnen het jongerenbe leid van de gemeente. „Er zijn veel men sen die vinden dat het JAC een beetje tendentieus aan het werk is. Aan dean- dere kant levert het zeker een goede hulpverlening waar regulaire dienst verlening niet aan bod komt". Biiinen de gemeenteraad zijn er twij fels over het goed functioneren van het JAC. Bovendien is men van mening dat het een vrijwilligersorganisatie moet blijven, zodat aan professionalisering niet wordt meegewerkt. TERNEUZEN - „Goedemorgen, met de wekcentrale. Bent u wakker?" Even proefdraaien voor de 'wekcentrale' echt van start gaat, misschien al deze week. Dat hangt a een beetje af van de respons die de 30-jarige Terneuzenaar Leen den Hertog krijgt op zijn initia tief. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft nog geen wekcentrale en daarom verwacht hij wel iets van zijn plan. „Er is behoef te aan", zegt hij, amper een maand in- gehuist in zijn flat aan het Debussyhof. „Ik weet wat het is om in de ploegen te zitten". Hij mikt duidelijk op de werkmensen die ploegendiensten draaien en daarom vaak op de meest onmogelijke tijden uit hun bed moeten „Veel mensen ver slapen zich gauw. En soms hebben ze een pilsje op, dan horen ze die wekker Vavuiiüs het laatste uitgaat en gens weer het eerste brandt". Leen den Hertog wil geen volledig sala ris uit de wekcentrale halen. Hij denkt aan de prijs van vijftig cent per tele- niet meer. Maar via mijn wekcentrale is' foontje Iemand die een week lang op de daar geen kans op. Ik blijf net zo lang doorrammelen tot ze wakker zijn". Leen den Hertog is nog met zo lang gele den werkloos geworden Hij zit nu thuis, heeft 'niks meer te doen' en is dus 's- avonds ook niet meer moe. „Soms zit ik tot twee uur 's-nachts. of half drie nog op die bak te kletsen", zegt hij en wijst op zijn 27 mc-apparatuur. ,,'s-Morgens om zes uur sta ik alweer naast m n bed. Drie uur is voor mij wel genoeg En dan 's-middags nog een uurtje op de bank, meer met. Nee ik ben een rare slaper Ik heb zestien jaar in de binnenvaart geze ten. Dan sliep je soms maar tien uur in de week". Den Hertog verwacht niet dat hij zich zélf eens zal verslapen als er iemand om vier uur 's-,orgens uit z'n bed gebeld moet worden. ,,Als de wekcentrale be gint te draaien, ga ik m'n tijd anders indelen. De nadruk van de telefoontjes zal wel komen te liggen zo tussen de 4 uur 's-nachts en zeven uur 's-morgens. Dan ga ik twaalf uur 's-nachts naar bed tot de eerste klant' gebeld moet wor den En om een uur of zeven, half acht kruip ik er weer in Verslapen? Nee. dat is nog nooit gebeurd" „Als je hier voor de fiat op het grasveld gaat staan, zul je zien dat mijn lampje werkdagen gebeld wil worden, is dus een knaak kwijt. „Stel je voor", zegt hij, ..dat er vijftig mensen gebeld willen worden. 125 gulden. Niet genoeg om een salaris aan over te houden, wantje tele foonkosten gaan er ook nog af' Nee, om het geld is het Leen niet te doen. Hij heeft bovendien nog een uit kering. dus zijn verdiensten zal hij gro tendeels moeten afdragen. „Daar gaat het me niet om", zegt hij. „Als ik maar iets om handen heb. Ik doe het voor de aardigheid en je bent meteen in con tact met mensen". Een oude kennis van hem heeft zo'n tien jaar geleden eens een wekcentrale proberen op te zet ten Hij hield het am per een maand vol. „Hij kon er niet te gen om steeds midden in de nacht wak ker te blijven. Nou, dan kan je er maar beter niet aan beginnen. Ik ben van plan er iets behoorlijks van te maken. Toen zijn er heel wat te laat gekomen. Dat zou ik nooit doen. Je moetje afspra ken nakomen" Leen den Hertog heeft nog een pro bleem: hij staat niet in het nieuwe tele foonboek en belangstellenden zullen hem dus via het inlichtingenummer van de PTT moeten bereiken. Dr. NORD (VVD): Zonder Europees parlement zou werkloosheid verdubbeld zijn GOES - De werkloosheid in ver schillende lidstaten van de Euro pese Gemeenschap zou zijn ver dubbeld zonder het functioneren van het Europees parlement. Die stelling verkondigde dinsdag avond mr dr H. R. Nord. lid van het Europees parlement voor de WD, tijdens een vergadering van de af deling Zeeland van de Europese beweging in Nederland. Nord be weerde dat door afspraken over het beperken van de belemmerin gen voor het in- en uitvoeren van goederen tussen landen fle werk gelegenheid in belangrijke mate gestimuleerd wordt. Zonder die afspraken zou er weer sprake zijn van hoge tolmuren en dat zou weer een stijging van de werkloosheid tot gevolg hebben, aldus de Euro parlementariër. Hij noemde het verder een 'illusie' die volgens hem nu gevaarlijker is dan ooit - dat lidstaten hun eigen economische problemen kunnen oplossen zonder een Europese sa menwerking. Als voorbeeld daar van noemde hij de meningsver schillen tussen Europa enerzijds en Amenka en Japan anderzijds. Door onderlinge afspraken en het aan houden van een gezamenlijk lijn tussen de lidstaten zijn die proble men - vertelde hy dinsdagavond - tot een oplossing gekomen. „Als af zonderlijke landen zouden Japan en Amerika de vloer met je aanve gen". sprak Nord. Hij hield in het Goese stadhuis een algemene inlei ding over het functioneren van het Europees parlement, voor onge veer 25 aanwezigen Uit de vragen van die belangstellenden werd dui delijk dat onder meer het nog steeds bestaan van grenzen tussen Europese landen len alle proble men van dien aard) een van de za ken is die men snel veranderd wil zien De bijeenkomst werd gehou den als voorbereiding op de Euro pese verkiezingen die in 1984 wor den gehouden. Mede ln verband daarmee houden de Zeeuwse vrou wenraad en de Europese beweging afdeling Zeeland donderdag 24 maart een studiedag met als spre kers G C. Wallis de Vries, mr C. G. Troyan en mr F H.J J Andriessen. Deze studiedag wordt gehouden in de Prins van Oranje te Goes en be gint om 10.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27