Desi Bouterse wil massa mobiliseren Libanees leger herstelt gezag in Oost-Beiroet Opleving in de detailhandel ANTI-HUURLINGENCOMITE'S vandaag Vliegtuig gekaapt Bevolkingsgroei afgenomen in '82 Perioden met zon Droog weer en zonnige perioden, maar ook enkele wolkenvelden. Middagtem- peratuur om het vriespunt. Matige oostelijke wind, in Zeeland nu en dan krachtig. DEN HAAG (ANP) - De traditionele warenhuizen hebben in november 1982 een belangrijke omzetstijging gerealiseerd. Ten opzichte van dezelfde maand in 1981 nam de geldomzet met tien procent toe. Negatief daarentegen was de omzetontwikkeling bij de postorderbedrijven. Te genover nog elf procent stijging in november 1981 ten opzichte van november 1980 werd nu in november 1982 vijf procent omzetdaling waargenomen In de eerste tien maanden van 1982 heeft zich voor deze sector van de detailhandel een omzet stijging van deze omvang niet eerder voorgedaan. Dit blijkt uit voorlopige gege vens van het Centraal Bureau van de Statistiek. De totale geldomzet van de detailhandel steeg in november 1982 met vijf procent, Een groei van de omzet met eveneens vijf procent werd gemeten voor de branches gespecialiseerd in de ver koop van voedings- en genotmiddelen, De branches, gespecialiseerd in de verkoop van non-food consumptiegoederen wisten voor de totale sector hun omzet op het niveau van november 1981 te handhaven. Positief was de ontwikkeling in de verkoop van nieuwe auto's en nieuwe brom fietsen. Het aantal verkochte nieuwe auto's nam met 29 procent toe. hetgeen een groei van dc geldomzet met zich meebracht van 32 procent. Het aantal verkochte nieuwe bromfietsen steeg met 53 procent en de hiermede gepaard gaande geld omzet met 59 procent. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - In Suriname is een grootscheepse campagne gestart tegen se op te voeren. Chin a Sen zal onder meer Venezuela, Br£ Barbados bezoeken. anti-huurlingen comités worden opgericht. Dat heeft legerleider Bouterse maandagavond meege deeld via de Surinaamse televisie. Alleen met massale campagnes door heel ons land, gedragen door heel het volk, kunnen wij huurlingen afhouden van hun plannen tot binnénvallen in ons land. Alleen een georganiseerde en overtuigde eenheid van het volk, verza meld in honderden en nogmaals hon derden anti-huurlingencomités in be- dnjven, op kantoren, op ministeries, in de woonwijken, in de districten en in het verre binnenland kan de huurlingen angst aanjagen, angst om hier te ver- geen salaris De 120 werknemers van de RSV Giete rij Middelburg zullen - zoals de zaken er nu voor staan - aan het eind van deze maand geen salaris meer krijgen, FNV-bestuurder Wil Waumans zei dat dinsdagavond in het Scheldekwartiei in Vllssingen tijdens een massaal be zochte manifestatie, georganiseerd door het steuncomité 'Behoud KMS- groep'. Of de overige (ruim vierdui zend I KMS-werknemers aan het eind van februari hun salaris zullen ontvan gen is nog steeds onduidelijk. PAGINA 3 verzuim Jongeren verzuimen hun werk steeds vaker wegens arbeidsongschiktheid Ouderen (50 jaar en ouder) melden zich weliswaar minder vaak ziek. maar als ze het doen, blijven ze ln het algemeen aanzienlijk langer weg dan hun colle ga's van tussen de 35 en de 50. PAGINA 11 straffen In zes arrondissementen zal geduren de twee jaar worden geëxperimen teerd met alternatieve straffen voor jonge veroordeelden. Jeugdige delin quenten kunnen dan kiezen voor het uitvoeren van een of andere vorm van maatschappelijk nuttig werk of voor het volgen van een cursus. Voor vol wassen veroordeelden bestaat de proel met alternatieve straffen al langer PAGINA 13 angst-concept Voor de vitale EK-kwalificatiewed- strijd tegen Spanje heeft bondscoach Kees Rijvers gekozen voor een 'angst concept': twee van de drie linies van het Oranje-elftal bestaan uit pure ver dedigers. Michel van de Korput lichtte de tactiek toe: 'De hoofdzaak is om de Spanjaarden ver van het eigen doel op te vangen en ze daar ook te houden'; Ronald Spelbos had nogal wat kritiek op het vele geschuif met spelers: 'Zo wordt het natuurlijk wel erg moeilijk om zekere automatismen in te bou- protectionisme Protectionistische maatregelen op. handelsgebied zijn uit den boze. De Westduitse minister van economische zaken Otto Lambsdorff uitte deze waarschuwing aan het adres van de Verenigde Staten. Lambsdorff kriti seerde daarbij vooral het Amerikaanse beleid in de sectoren landbouwpro- dukten, staal en auto's. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie: 4. Sport: 13. Varia: 15. Radio en televisie: 14. Financiën: 17. drinken in de georganiseerde mensen massa", aldus Bouterse. Nog niet dui delijk is hoe het regime de Surinamers in anti-huurlingen comités wil organi seren. Daarover zullen naar verwacht nog nadere mededelingen worden ge daan. Bouterse kondigde een groot scheepse campagne aan met o.a. pam fletten. spandoeken en radio- en t.v.- programma's. Bouterse deed in zijn korte t.v.-rede op nieuw een scherpe aanval op Neder land, „dat zijn masker heeft laten vallen en zijn roofzuchtige klauwen heeft ge toond". De Surinaamse legerleider noemde ex-minister Haakmat en ex- DALLAS-NUEVO LAREDO (UPI/RTR) - Drie mannen met een machinege weer en een bom hebben dinsdag bo ven Texas een vliegtuig met 22 passa giers gekaapt. Ze dwongen het vlieg tuig naar Mexico te vliegen waar ze een ander toestel eisten om naar Cuba te vertrekken. Romulo Certuche, politiecommandant van de Mexicaanse grensplaats Nuevo Laredo, die met de kapers onderhandel de, zei dat er drie kapers aan boord wa ren van het toestel van de Rio lucht vaartmaatschappij. Na de landing in Nuevo Laredo lieten de luchtpiraten zes passagiers vrij. DEN HAAG (ANP) - Gedurende'l982 was het aantal in Nederland geboren kinderen met 172.000 duidelijk lager dan in 1981 met 179.000, aldus het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het aantal overledenen kwam met 117.000 in 1982 iets hoger uit dan in 1981 toen 116 000 personen kwamen te over lijden. Het geboorte-overschot daalde derhalve van 63 000 in 1981 tot 55.000 in 1982. Het verschil tussen vestiging vanuit het buitenland en vertrek naai' liet buiten land (migratie-overschot) daalde fors: van 17.000 in 1981 tot 3.000 in 1982. De totale bevolkingsgroei (inclusief admi nistratieve correcties) kwam in 1982 uit op 53.000 hetgeen ten opzichte van 1981 een vermindering van de groei met 25.000 personen betekende. Het inwo nerstal per 1 januari 1983 is gekomen op 14.339.000. president Chin a Sen, die voorzitter is van de Raad voor de Bevrijding van Su riname, „landverraders". Mensenrechten Chin a Sen heeft intussen in een telex aan de voorzitter van de 39-ste zitting van de mensenrechtencommissie van de VN in Genève een beroep gedaan op de commissie „passende en effectieve actie" te ondernemen om de basisvoor waarden te scheppen voor herstel van de mensenrechten in Suriname. Nederland zou meer daadwerkelijke steun moeten geven aan de Raad voor de Bevrijding van Suriname, zegt Chin a Sen. „We ontmoeten hier weliswaar een sympathiek klimaat maar feitelijke steun blijft uit", aldus Chin a Sen. Volgens de voorzitter van de bevrij- dingsraad zou Nederland via zijn vele ambassades andere landen kunnen in lichten over de situatie in Suriname. Chin a Sen kondigde aan binnen twee of drie weken enkele landen in de regio van Suriname te bezoeken om het door de bevrijdingsraad geopende diploma tieke offensief tegen het regime-Bouter- Verzet Het verzet in Suriname zelf komt vol gens de Surinaamse ex-president „na een schokfase langzaam op gang". „Er zijn kleine verzetsgroepen met name op het platteland". Deze houden zich vooralsnog vooral bezig met het ver spreiden van pamfletten. NEURENBERG - Het is vrij geloofwaardig dat een man met een kruk die een tentoonstelling bezoekt na verloop van tijd even uitrust op een stoel. De 'man' in kwestie bleek in Neurenberg echter zelf deel uit te maken van een tentoonstelling van Amerikaanse realistische kunst in de periode 1960-1980. De bezoekster op de foto wist dus wat haar te wachten stond, maar kijkt toch duidelijk argwanend naar het kunstwerk dat gemaakt werd door beeldhou wer Duane Hanson. BEIROET (RTR/AFP/UPI/ANP) - Het Libanese regeringsleger heeft dinsdag zijn gezag hersteld in Oost-Beiroet. Het stadsdeel was sedert de burgeroor log van 1975-76 in handen van de rechtse christelijke militie van de Fa- langisten. Enkele kilometers ten oos ten van de Libanese hoofdstad dood den Israëlische soldaten drie Pale stijnse guerrillastrijders die op hen schoten. In het zuiden van het land nam de dissidente majoor Haddad de plaats Nabatiyeh in. Tijdens een persconferentie zei Haddad dat hij zich met deze actie inzet voor de 'bevrijding van Libanon'. Hij zei dat hij de Libanese regering hielp bij het her stellen van haar gezag in heel Libanon. Linkse Libanezen, die de aandacht ves tigden op de Davidster op de tanks van Haddad, beschuldigden de majoor er van de deling van Libanon te bewerk stelligen. Veroordeling De VN-commissie voor de rechten van de mens in Genève en een internationa le commissie van juristen hebben dins dag het optreden van Israël in Libanon veroordeeld. De massamoorden in Sa- bra en Chatffla worden betiteld als vol kerenmoord waarvoor Israël verant woordelijk is. De Palestijnse leiders die bijeen zijn in Algiers hebben een akkoord bereikt over het idee van een Jordaans-Pale- stijnse confederatie, maar blijven ver deeld over het vredesplan van de Ame rikaanse president Reagan. Minister Van den Broek van buiten landse zaken heeft gisteren na terug keer uit de Arabische Golfstaten ge zegd dat Europa thans niet meer moet doen dan het plan-Reagan steunen, dat voorziet in Palestijns zelfbestuur op de westelijke Jordaanoever en in de Ga- zastrook in een band met Jordanië. De Arabische landen willen een onafhan kelijke Palestijnse staat met als hoofd stad Jeruzalem. (Van onze correspondenti MADRID - Spanje is wat de weersom standigheden betreft binnen vier we ken van het ene uiterste in het andere beland. Werden in de maand januari de hoogste temperaturen van de laatste honderd jaar geregistreerd (in Madrid steeg het kwik ver boven de 20 graden), de maand februari wordt heel Spanje geteisterd door de ernstigste koude golf van de laatste twintig jaar. In Al- bacete, een stad 165 kilometer ten noordwesten van het altijd zachte Ali cante, werd maandag 19 graden onder nul gemeten, de laagste temperatuur van heel Europa. Ook in de Spaanse hoofdstad bereikte het kwik extreem lage waarden tot min 12 graden. Het noorden van Spanje heeft het ergst te lijden onder de sneeuw en de koude. In de provincies Asturië en Leon zijn meer dan 200 dorpen van de buitenwe reld afgesloten, terwijl 13 passen geslo ten zijn. Twee bejaarden zijn door be vriezing om het leven gekomen Zelfs het zuidelijke Andalusié, waar rond de ze tijd doorgaans de lente moet begin nen en de amandelbloesem begint te bloeien, gaat gebukt onder ongekende koude. De Deians..jivöie toegangsweg tot Andalusié, de pas van Despenaper- ros, is twee dagen volledig geblokkeerd geweest door de zware sneeuwval. In Malaga sneeuwde het voor het eerst sinds 29 jaar. De ongekende koude heeft op tal van plaatsen tot groot ongemak geleid. Zo moest het provinciale ziekenhuis in Ma laga noodgedwongen van operaties af zien. omdat het uitvoeren van chirurgi sche ingrepen vanwege de koude in de operatiezaal onverantwoord was. De uitvalswegen van de Spaanse hoofd stad Madnd boden deze dagen een dan- teske aanblik. Honderden auto's strandden al na luttele kilometers met kokende motoren langs de weg. omdat de doorsnee Spaanse automobilist geen antivries in de radiateur had ge daan. De strenge vorst heeft bovendien grote schade berokkend aan de citroen- en sinaasappeloogst. terwijl ook vele amandelbomen bevroren zijn. Pas in de loop van deze week verwacht het Spaanse meteorologische instituut dat er verandering komt in deze voor Spanje bizarre weerssituatie. Snel ontdooiend diepvriesgebak op de markt ZAANDAM - Albert Heijn BV in troduceert in de eerste week van maart diepvriesgebak van 18 gra den onder nul, dat direct nadat het te voorschijn gehaald is, met een gewoon mes gesneden kan wor den, dus niet stijf bevroren is. Dertig minuten later is het gebak al ontdooid en kan dan geserveerd en geconsumeerd worden. Wat betreft kwaliteit, smaak en uiterlijk is het gelijk aan het traditionele diep- vriesgebak. Het wordt Freeze Flo- gebak genoemd, naar het procédé zoals dat door het Amerikaanse be drijf Rich Products is ontwikkeld en waarvoor Albert Heijn in ons land de licentie heeft verworven. Een revolutionaire nieuwe diep vriesmethode dus, waarover Albert Heijn niet het achterste van de tong wil laten zien. Wel wil het be drijf kwijt dat het systeem erop ge baseerd is watermoleculen in het gebak te binden aan die van een ander ingredient, namelijk suiker Daardoor bevriest het produkt wel, maar is niet hard en voelt het veel minder koud aan dan het in werkelijkheid is Het ligt in de bedoeling van Albert Heijn het gebak ook voor andere niet-Albert Heijn-winkels te produ ceren. Dat zal dan nog voor het ein de van het jaar gebeuren. Verder zal het traditionele diep vriesgebak plaatsmaken voor Free Flo dat in prijs gelijk blijft aan het bestaande gebak. VN-actie tegen bewind-Bouterse "KTederland onderneemt op I 1 IN het ogenblik verwoede pogingen om de standrechte- ■■■j lijke executies die in op- dracht van de Surinaamse le gerleider Desi Bouterse op 8 december vorig jaar zijn uitgevoerd in het fort 'Zeelandia' te Paramaribo, aan de orde te stellen in de commissie voor de rech ten van de mens van de Verenigde Na ties (VN), deze weken bijeen in Genève Internationaal steeds vooraan met scherpe veroordelingen van schendin gen van de rechtsnormen in dit opzicht, waar ter wereld die zich ook voordoen, kan ons land zich nu tegenover Surina me geen terughoudendheid veroorlo ven. Het memo dat de Nederlandse de legatie bij de VN-commissie in Genève het afgelopen weekeinde heeft ver spreid windt er dan ook geen doekjes om..Het is duidelijk dat Suriname zich nu in de greep bevindt van een terreur bewind, dat is gericht tegen iedereen die ervan verdacht wordt een bedrei ging te zijn of te worden van het militai re leiderschap". De actie op het interna tionale forum is in wezen de eerste fun damentele stap die volgt op de beslis sing van het kabinet-Lubbers om de ontwikkelingssamenwerking met Suri name op te schorten vanwege de ge welddadige dood van minstens 15 advo caten, vakbondsleiders en journalisten. En ze komt op een belangrijk moment nu er steeds meer overtuigende aanwij zingen op tafel komen over de toe dracht van de gebeurtenissen, waar voor het regime-Bouterse volledig ver antwoordelijk is. Het enkele dagen ge leden verschenen rapport van het Ne derlands Juristen Comité voor de Men senrechten, gebaseerd op verklaringen van ooggetuigen bij de liquidatie van 'de vijftien', spreekt wat dat betreft voor zicb. In het gunstigste geval zou het Neder landse initiatief in Genève kunnen uitmonden in sterke internationale druk op Suriname om een onpartijdig onderzoek te laten instellen naar de omstandigheden, waaronder op 8 de cember minstens vijftien mensen in Pa ramaribo om het leven zyn gebracht. Een dergelijk doel ligt geheel in de lijn van het optreden van het kabinet-Lub bers tot nu toe in deze kwestie-Surina- me. Na het voorlopig afkappen van de ontwikkelingssamenwerking is een af wachtende houding aangenomen. Uit contacten tussen het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag en het zich in Nederland organiserend verzet tegen Bouterse c.s. onder leiding van de Surinaamse oud-premier en -president Chin a Sen is de oprichting van een be vrijdingsraad geresulteerd en voorko men dat hier een regering in balling schap zou worden gevormd. Den Haag stelde zich op het standpunt dat er vooral een niet-gewelddadige aanval op de Surinaamse legerleider behoorde te worden gericht door het verzamelen van internationale steun tegen een be wind dat met de dag sterker dictatoria le trekken krijgt. Het verdrag dat Ne derland in 1975 met Suriname sloot en waarin een gezamenlijke verantwoor delijkheid voor de ontwikkeling van het land werd vastgelegd, verplicht daar toe. Bij de VN-commissie voor de rech- ten van de mens in Genève doet zich nu de kans voor om een gerichte actie te ondernemen. Het warrige, schichtige, nu en dan zelfs hysterische optreden van Bouterse tegenover de Nederlandse houding geeft alleen maar aan dat deze zich steeds verder geïsoleerd begint te voelen. Hoe wanhopig zijn gevecht is om te voorkomen dat 'de waarheid van 8 december' voor de volle honderd pro cent aan het licht komt bleek bijvoor beeld twee weken geleden toenBouter- ses huidige vertrouweling, de steeds af wezige ambassadeur in Den Haag. Henk Herrenberg, begon uit te pakken tegen de Nederlandse media en in het bijzonder de wereldomroep. In een van zijn jongste televisietoespraken heeft de Surinaamse legerleider nu de bevol king gelast om een verdedigingscam pagne op touw te zetten tegen een mili tair ingrijpen van buitenaf, er zouden overal in het land antihuurlingencomi- tés moeten komen. Sterker nog dan de crisisverschijnselen die op het ogenblik in Suriname zelf zichtbaar verraden de pogingen vanuit Paramaribo om bij de W-commissie in Genève de Neder landse opstelling op voorhand ver dacht, onrechtmatig en onmogelijk te maken hoezeer men er de laatste restjes geloofwaardigheid van de tot nu toe volgehouden ofBcièle lezing 'op de vlucht neergeschoten' ziet wegebben. vdM Lubbers: afwijzen kruisraketten blijft denkbaar DEN HA AG (RTR/UPI)- Nederland zal niet zonder meer keraraketten van de NAVO aanvaarden op zijn grondge bied als de ontwapeningsbesprekin gen ih Genève mislukken. Dit heeft premier Lubbers dinsdag in Den Haag gezegd tijdens een ontmoe ting met buitenlandse perscorrespon denten. Een Nederlands besluit over al of niet toelaten van 48 kruisraketten zou volgens Lubbers afhangen van de precieze omstandigheden waaronder de besprekingen in Genève zouden zijn misgelopen. „Zelfs als de onderhande lingen volkomen mislukken, is het mo gelijk een scenario te bedenken waarin Nederland plaatsing zou afwijzen", zo verklaarde de premier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1