Werk of cursus in plaats van celstraffen jongeren SVR wil studie verkorten duur uitkering ziektewet PvdA neemt genoegen met excuses Lubbers experimenten in zes arrondissementen BIBLIOTHEKEN OP DE BRES VOOR GRATIS LENEN JEUGD Verhouding leerlingen en gediplomeerden in ziekenhuizen omdraaien kort verzuim aanpakken levert weinig op Hyster bedreigd met sluiting Azivo verliest geding om eigen bijdrage GEEN VRAGENBOYCOTWET NZR: WIJZIGING BASIS TARIEVEN Sjtsjaranski eet weer woensdag 16 februari 1983 PZC/binnen-b uiten land 11 gekt- ..Het is nu wetenschappelijk bewezen: Belgen zijn slimmer dan Neder landers!" Dat meldt deze week juichend het studentenblad 'Schamper' van de Rijks Universiteit Gent (RUGl. Dte nogal gewaagde en in ieder geval opzienbarende stelling is gebaseerd op de (jSciêle cijfers van de RUG over de resultaten van het studentenvolkje Duidelijk aUjSrt dat de Nederlandse studenten aan de medische studierichtingen het veel échter doen dan hun Belgische collega s Inde afgelopen vijf jaar bevolkten 154 Nederlanders de studiebanken voor de nthüng geneeskunde, 13 schreven zich in voor tandheelkunde en 169 voor dierge- jKeskunde. De studierichting geneeskunde bestond voor 25 procent uit Nederlan ds en Duitsers, bij tandheelkunde was dat 27 procent (bijna allemaal Duitsers) gldiergeneeskundp had 17 procent buitenlanden In de afgelopen vjjf studiejaren slaagde maar 40 procent van de Nederlanders voor geneeskunde, terwijl de Belgische 'blokkers' ruim 53.5 procent scoorden. Bij de tandheelkunde slaagde bijna 43 procent van de Nederlanders tegen ruim 54 pro cent van de Belgen. In de diergeneeskunde gaat het vrijwel gelijk op: bijna 41 procent van de Nederlanders tegen ruim 41.5 procent van de Belgen, die de begeer de bul wisten binnen te halen. Uit de cijfers moet dus blijken dat de Belgen veel slimmer zijn dan de Nederlanders, die weer net iets minder dom zijn dan de Duitsers. Andere faculteiten bleven bij het 'onderzoek' buiten beschouwing, omdat daar het aantal buitenlandse studenten erg laag is. De slaagcijfers zijn er vanzelfspre kend dan ook veel rooskleuriger. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De alternatieve straf in de vorm van maatschappelijk nuttig werk of van het volgen van een cursus, kan voortaan ook bij jonge veroordeelden worden toegepast. Staatssecretaris Korte-van Hemel wil met deze vormen van straffen experimenteren in zes proefarrondissemen- ten. De experimenten moeten twee jaar ve sancties voor jongeren van 12 tot 18 betroffen personen aanmelden dat zij gaan duren. Na afloop van die periode jaar worden toegepast voor een andere straf in aanmerking inoet de werkgroep Alternatieve Straf- Voor volwassen veroordeelden bestaat- willen komen. Met een officier van justi- fen Jeugdigen adviseren over de wense- een proef met alternatieve straffen al tie wordt de kwestie geregeld en op pa- iijkheid en de mogelijkheden van uit- langer. Na de veroordeling kunnen de pier vastgelegd. voering van het systeem in het hele land. Korte-van Hemel heeft in een brief aan de uitgekozen arrondissementen uit gangspunten en richtlijnen opgesteld, waaraan het openbaar ministerie zich dient te houden. Overigens mogen ook inandere arrondissementen alternatie- ACOM: bezuinigingen schaden geoefendheid van de landmacht iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De bezuinigingen op het verbruik van brandstof en munitie tas tende geoefendheid van de landmacht aan. Bovendien is het slecht voor de motivatie van dienstplichtige solda len als er niet gereden en geschoten kan worden door gebrek aan geld. Dit schrijft de Algemene Christelijke Or ganisatie van Militairen (ACOM) aan de Tweede Kamer-commissie voor de fensie. Zoals ieder jaar aan de vooravond van de behandeling van de begroting van defensie heeft de ACOM aan de Kamer leden laten weten waar hun grootste zorg naar uitgaat. Aan de RSV-werven zijn orders toege zegd om de de continuïteit van marine- bouw in Nederland te bereiken. Dat zal wel weer ten koste gaan van het geld datnodig is voor de aankoop van benzi neen munitie, verzucht een woordvoer dervan de ACOM. De organisatie wil nu juist dat de investeringen worden ver minderd om meer geld over te houden voor de exploitatie. Een woordvoerder van het ministerie wijst op het toegenomen gebruik van simulatoren. Niet alleen voor rij-oplei- dingen maar ook voor opleidingen voor het schieten met luchtafweergeschut en tanks worden deze simulatoren ge bruikt. Deze zijn speciaal aangeschaft omhet verbruik van benzine en munitie le verminderen NIJMEGEN - Het is vrijwel zeker dat Hyster BV, het vorkheftruckbedrijf in Nijmegen, op korte termijn flink zal moeten afslanken of zelfs helemaal zal verdwijnen. In het ergste geval staan daarmee 580 arbeidsplaatsen op de tocht. In ieder geval zullen er inNijme- {en 300 tot 350 werknemers ontslagen moeten worden. Een en ander is duide lijk geworden uit voorstellen, die de topdirectie van Hyster Company (Ver- raigde Staten) ged.tan heeft aan een Schotse vestiging van Hyster. Al geruime tijd was duidelijk dat de topdirectie voor opheffing wil kiezen tussen het Nederlandse bedrijf in Nij megen of de Schotse vestiging in Irvme. h Schotland zijn de vestigingsplaats- Setoren echter gunstiger dan in Nijme gen. omdat de Engelse overheid veel peer subsidie (ongeveer 50 miljoen) in st bedrijf wil pompen dan de Neder landse. PvdA WIL UITBREIDING SCHOOLGELD DENHAAG (ANP)- De PvdA-kamerle- dtnKonings en Worrell hebben een ini tiatief-om werp van wet ingediend, waarin ondermeer wordt voorgesteld aHt zittenblijvers in het vierde leer- liar na het basisonderwijs onder de khoolgeldheffing te brengen. In het Mtwcrp wordt uitgegaan van 100.000 "iet-leerplichtige jongeren, voor wie thans geen schoolgeld wordt betaald. Dj) een gemiddelde heffing van 250 gul den per jaar zou de opbrengst 25 mil- !«ngulden bedragen. De beide kamer aden willen deze meeropbrengst aan schoolgelden gebruiken om een aantal tnde onderwijsbegroting voor dit jaar aangekondigde bezuinigingen onge daan te maken Het voorstel beoogt le mens eei» harmonisatie van de leer plichtwet en de school- en cursusgeld- *e'.- Ook wordt voorgesteld het school ed voor avondonderwijs, dag- en avondonderwijs en daarvoor aan te wij- ®n cursussen inkomensafhankelijk te DEN HAAG (ANP) - Het Haagse ziekenfonds AZIVO heeft het kort geding tegen de staat rond de eigen bijdrage verloren. De president Van de Haagse rechtbank, mr. M. R Wijnholt. heeft dinsdag bepaald dat aan staatssecretaris Van der Reijden niet de bevoegdheid kan worden ontzegd een algemene eigen-bijdrageregeling voor farmaceutische hulp in te voeren. Daar om moet de door AZIVO gevraagde intrekking of buitenwerkingstelling van het besluit worden geweigerd, aldus de president Uitgangspunt van het experiment met jongeren moet zijn dat de alternatieve straf alleen kan worden opgelegd als de officier van justitie tot strafvervolging zou zijn overgegaan, als niet de ver dachte zelf het aanbod doet mee te werken aan het experiment. Bij werkprojecten moet het gaan om maatschappelijk nuttige taken, die met door een betaalde kracht worden ge daan. Het ministerie denkt daarbij aan persoonlijke diensten in de huishoude lijke sfeer, hulp bij activiteiten van en voor bepaalde bevolkingsgroepen en assistentie bij landschapsbehoud. Leerprojecten moeten zijn gericht op het vergroten van sociale weerbaarheid en op het aanleren van praktische vaar digheden, zoals een EHBO-cursus of bromfietstechniek. De zwaarte van de opgelegde straf moet evenredig zijn met het gepleegde straf bare feit. Bovendien mogen de werk zaamheden geen inbreuk maken op de godsdienstige en staatkundige vrijheid van de jongeren. Het expriment zal plaatsvinden in de arrondissementen Amsterdam, Gro ningen, Leeuwarden, Rotterdam, Zut- phen en Arnhem. TTTT-ri <«»- ^«r"\ Grijze zeehonden, die eigenlijk, in de Ierse zee thuishoren, bevallen in tegenstelling tot de Waddenzeehonden in de winter. Daarom dragen de baby's bij de geboorte een lange wollige vacht. TEXEL (ANP) - In het natuurrecreatiecentrum Texel heeft een grijze zeehond afgelopen zondag het leven geschonken aan een welgeschapen jong. Dat is een uit zonderlijke gebeurtenis, aangezien zeehonden zich in gevangenschap maar hoogst zelden plegen voort te planten. Volgens John Rens. zoologisch medewerker vna het die renpark Wassenaar, betreft het hier waarschijnlijk een uniek geval: „In de Amsterdamse dierentuin Artis is het wel eens een enkele keer voorgekomen dat een gewone zeehond jongen kreeg, en dat was al opzienbarend De geboorte van een grijze zeehond is voor zover ik het weet in Nederland nog nooit voorgekomen, althans met in gevangenschap'aldus Rens. De voorzitter van de vaste Kamercommissie mevrouw Comehssen <r\ van het CDA neemt 'stukgelezen'kinderboekenin ontvangst, een protest tegen de voorgenomen bezuinigingen in de bibliotheeksector. DEN HAAG (ANP) - Alle openbare bibliotheken in Ne derland voeren vanaf maandag actie voor het gratis lidmaatschap voor jongeren tot 18 jaar. Met het verza melen van handtekeningen en het aanbieden van stuk gelezen boeken, gisteren aan de tweede kamerleden, willen de openbare bibliotheken druk uitoefenen op het parlement voor behoud van een wettelijke regeling voor de contributievrijdom voor de jeugd. Dinsdag was nog niet duidelijk hoeveel (en welke) Zeeuwse bibliotheken aan deze actie zullen meedoen Een woordvoerster van de stichting federatieve provin ciale bibliotheekcentrale Zeeland liet weten dat de indi viduele bibliotheken zelf zullen beslissen of ze al dan niet op de actie zullen inhaken. Deze landelijke actie dient ter voorbereiding van de vol gende week in de tweede kamer te behandelen wetswijzi ging van de bibliotheekwet, waardoor het openbare bi bliotheekwerk van het njk naar de gemeenten wordt overgeheveldDit zou kunnen betekenen dat de gemeen ten die niet zo best- bij kas zitten de contnbutievrijdom opheffen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De PvdA-fractic in de Tweede Kamer vindt het excuus van premier Lubbers naar aanleiding van diens uitlatingen over de Arabische boycotwet „afdoende". Dc socialisten zien daarom af van het aanvragen van een spoeddebat over deze zaak. Lubbers verontschuldigde zich dinsdag in een brief aan de Tweede Kamer voor zijn uitlatingen op zijn wekelijkse pers conferentie, afgelopen vrijdag. Lubbers legde daar verband tussen de Israëli sche politiek en het niet verder behan delen van het wetsvoorstel over de af gifte van niet-joodverklaringen. PvdA-kamerlid drs. Harry van den Bergh zei dinsdag nu geen behoefte meer te hebben aan nadere vragen over deze zaak. Maar hij wil wel dat er snel duidelijkheid komt over de verdere be handeling van het wetsontwerp. Daarom wil hij nog deze week een mon deling overleg met minister mr. H. van den Broek (buitenlandse zaken) en staatssecretaris mr. F. Bolkestein (bui tenlandse handel). Indien nodig wil de PvdA de Tweede Kamer daarna laten stemmen over een voorstel om het wetsontwerp toch te handhaven. Het kabinet wil zoals gemeld het voor stel terugnemen om het opnieuw te be zien op zijn effectiviteit. Deze maatre gel past in het streven van het kabinet naar deregulering, het zo veel mogelijk verminderen van de regels en voor schriften die de overheid aan het be drijfsleven oplegt. UTRECHT (ANP) - Dc verhouding leerlingen-gediplomeerden, nu nog 60:40 zal moeten worden omgedraaid. De Nationale Ziekenhuisraad zegt dit in een nota over de problematiek bin nen de verplegingsdienst van zieken huizen, psychiatrische ziekenhuizen, zwakzinnigeninrichtingen en ver pleeghuizen. De nciiuijiiciL vuui u, utmiihuistarie- ven gaan nog steeds uit van de 60:40 norm. maar in de praktijk is de verhou ding tussen leerlingen en gediplomeer den al zo goed als 40:60. Doordat er ver houdingsgewijs meer gediplomeerden m de inrichtingen werken blijft er min- ZOETERMEER (ANP) - Maar zeven procent van de ziekengelduitkeringen is bestemd voor mensen die zich maxi maal een week hebben zickgemeld. Maatregelen om het korte ziektever zuim terug te dringen zullen dan ook nauwelijks bijdragen aan het ontlas ten van de ziekengeldverzekering, dat staat in een nota van de sociale verze keringsraad (SVR), die de raad donder dag bespreekt. In de nota wordt de suggestie gedaan om, teneinde tot een werkelijke verla ging van de ziekengelduitkeringen te- komen. te bezien wat de mogelijkheden zijn om langdurig zieken een goede be geleiding te geven Met werken aan de tenigkeer in het arbeidsproces zal niet gewacht moeten worden tot ina een jaar ziekengeld) de wao-uitkeringin het verschiet komt. Wellicht moet eens bekeken worden wat het effect zal zijn van een verkor ting van de uitkeringsduur van de ziektewet, die nu een jaar bedraagt, of een gedeeltelijke integratie van de ziektewet met de wao. zo staat in de notitie. Overigens is het totale ziekteverzuim de laatste jaren belangrijk teruggelo pen. Dit jaar zal de gemiddelde zieken geldperiode uitkomen op ongeveer 6.2 procent. In 1982 was hel gemiddelde nog 6.5 procent De ziekengeldpremie wordt per be drijfstak vastgesteld, zodat afwijkingen van het gemiddelde voorkomen Dit jaar zijn er volgens de SVR-nota aan zienlijke premieverlagingen te ver wachten m de metaalnijverheid, de tex tiel- en kledingindustrie, de steenindus- trie. het bakkersbedrijf, de voedingsin dustrie, de overheidsdiensten en het bankbedrijf In de bouw en de detail handel blijft de premie ongeveer-gelijk. Alleen in de horeca zal een fors hogere ziekengeldpremie moeten worden be taald. omdat deze bedrijfstak in tegen stelling tot de andere niet kan bogen op een reserve Wachtgeldfondsen De wachtgeldfondsen staan er als ge volg van de hoge werkloosheid niet best voor. zo staat in een andere noti tie. Voor 1982 en 1983 bedraagt het ne gatieve saldo van balen en lasten 925 miljoen gulden. Op hel eigen vermo gen is zoveel ingeteerd dat de 1.3 mil jard gulden die dc fondsen in 1980 nog aan eigen vermogen hadden nu zijn omgeslagen n. «ort van 1.2 mil jard. De wachtgeldfondsen zyn onderge bracht bij de bedrijfsverenigingen Uit de fondsen krijgen aangesloten werkne mers die werkloos worden acht weken hun volle loon doorbetaald. Dit jaar vloeit er 1.925 miljoen gulden aan rente loze voorschotten utt het algemeen werkloosheidsfonds (awf. dat de ww- gelden beheert) naar de wachtgeldfond sen. In 1980 was dat slechts 148 miljoen Van deze voorschotten zal 950 miljoen terechtkomen in de bouw. zo verwacht de SVR. De voorschotten betekenen een extra belasting voor het awf. dat er op zijn, beurt weer geld voor moet lenen op de geldmarkt. Het awf is daarom be zig een systeem te bestuderen waarmee de financieringsvoorschollen enigszins zouden kunnen worden beheerst. uci geut over om leerlingen in opleiding te nemen. Het aantal leerlingen is de laatste jaren dan ook sterk gedaald, ter wijl veel van hen moeten worden ont slagen zodra zij hun diploma halen. De NRZ heeft berekend dat-aanpassing van de richtlijnen aan de verhouding 40 procent leerlingen, 60 procent gediplo meerden zullen leiden tot een bedrag van 185 miljoen gulden aan meerkosten (vergeleken bij 1980) omdat het gemid delde salaris van een gediplomeerde ui teraard hoger ligt dan dat van een leer ling. Tekort De NRZ vreest dat het terugbrengen van de opleidingscapaciteit in de toe komst een tekort aan gediplomeerde krachten tot gevolg zal hebben. Sinds 1980 zijn ruim 3000 opleidings plaatsen voor leerlingverpleegkundi gen en -ziekenverzorgenden verdwenen en daardoor ook full-time arbeidsplaat sen voor 45 docenten verpleegkunde, 120 praktijkdocenten en -begeleiders en 23 leidinggevenden en administra tieve medewerkers. De NRZ meent dat er in plaats van de huidige ongeplande vermindering van het aantal leerlingen dat in de oplei ding wordt genomen een structurele aanpak moet komen. Bij de planning moeten de instellingen volgens de NRZ per regio samenwerken. Om het huidige probleem van de ge dwongen ontslagen zoveel mogelijk te beperken verdient het aanbeveling, dat de instellingen per regio overgaan tot het samen vormen van 'pools' van pas gediplomeerden die op diverse plaat sen kunnen worden ingezet. Ook zou den de instellingen elkaar hun vacatu res moeten melden waarvoor de pas-ge diplomeerden in aanmerking komen Aage m. - Het gerechtshof in Arnhem heeft dinsdag de 40-jarige ex-meester- kraker Aage M uit Rotterdam veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf we gens medeplichtigheid aan twee gewa pende overvallen Het gerechtshof achtte bewezen dat de ex-meesterkra- ker drie mannen in november 1981 heeft geholpen bij het voorbereiden van ge wapende overvallen op de Renkumse onroerend-goedmagnaat Harry Sprayt en op de Tielse koppelbaas Tijs T Personeel achter reddingsplan FNV voor Bijenkorf UTRECHT (ANP) - Het personeel van de Bijenkorf dat is aangesloten bij de dienstenbond FNV heeft het reddings plan van die bond voor het warenhuis concern met een ruime meerderheid goedgekeurd. De dienstenbond zal het plan 22 februari met de raad van be stuur van Koninklijke Bijenkorf Be heer (KBB) bespreken. Het plan van de vakbond houdt onder meerin. dat de ruim 19.000 werknemers van KBB 4.3 procent in loon omlaag zouden moeten. Bij het reddingsplan van KBB zelf is dat 6,3 procent. Ge dwongen ontslagen zullen volgens de dienstenbond onvermijdelijk zijn. maar dat zouden er geen achthonderd hoe ven te zijn. zoals m het KBB-plan. De dienstenbond wil bovendien dat de overheid het bedrijf een renteloze le ning van 60 miljoen gulden verstrekt. MOSKOU (UPI) - De joodse Sowjetdis- sident Anatoli Sjtsjaranski heeft op 14 januar jl zijn hongerstaking beëindigd nadat hij een brief, zijn eerste in ruim een jaar. mocht ontvangen, zo heeft zijn moeder. Ida Milgrom, dinsdag te genover westerse journalisten in Mos kou bekendgemaakt. Ze zei dat hij dit zelf aan haar heeft ge schreven in een brief die was gedateerd op 7 februari, vorige week maandag, en kwam uit de gevangenis in Christopol. Het briefje waarnaar Sjtsjaranski ver wijst is vermoedelijk het briefje dat zijn moeder begin dit jaar in Christopol ach terliet toen ze opnieuw haar zoon niet mocht bezoeken De dissident zit vast in het Siberische strafoord nadat hij in 1978 tot dertien jaar strafkamp werd veroordeeld wegens 'spionage'. Hij be gon in september vorig jaar met zijn hongerstaking uit protest tegen zijn isoiering en de weigering van de gevan- genisieiding brieven voor hem door te geven. Zijn moeder heeft hem sinds 4 januari 1982 niet meer mogen bezoe ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13