Meerderheid b en w Axel: woonwagenkamp in Koewacht Invloed van landbouw op le politiek is te gering' A TELIER IN KR UININGEN W 7 vader en zoon samen achter de schildersezel HOORT. ZIETig WETHOUDER APERS: EMMASTRAAT IN AXEL PZC/provincie WOENSDAG 16 FEBRUARI 1983 AXEL - De gemeenteraad van Axel staat deze maand voor een uitermate zware opgave. Aan de raadde taak om, na drie jaar politiek gekrakeel, de definitieve aanlegplaats aan te wijzen voor het toekomstige woonwagencentrum in de gemeente Axel. B. en w., met uitzondering van wethouder >.T. A. M. R. Apers, hebben inmiddels hun keus bepaald op de Emmabaan in Koewacht. Apers daarentegen wil het centrum zien aangelegd in de Emmastraat in Axel, op zich een geheel nieuwe locatie die in de afgelopen jaren niet op de (uitgebreide) lijst van mogelijke aanlegplaatsen is voorgekomen. Vooralsnog lijkt de Emmabaan in Koe- jacht. de meningen in de raad gepeild, jy ruime meerderheid te behalen In- Ipnjden echter verwachten tot de nadsvergadenng van dinsdag 22 fe- tmari vanuit de kern Koewacht een ui- last felle oppositie, die raadsleden ter tfler ure alsnog van mening zou kun- rendoen veranderen. De bewoners van Koewacht zijn immers in het recente wieden, vlak nadat b. en w. van Axel ie mogelijkheid van de Emmabaan als ixatie voor het woonwagencentrum jpperden. al tot een massale afwijzing èkomen. Gevolg daarvan was dat de amabaan als locatie voor het cen- tnmin de prullebak verdween. Kadat de locatie Vroegtij bij de Linie- Êptin Axel ook al op hevig verzet was jstmt (met name van de toekomstige bewoners zelf), was de impasse ln poli tiek Axel compleet. De woonwagenbe woners doorbraken die echter met de koele mededeling dat zij.m feite enkel naar de Emmabaan in Koewacht wil- Inbrekersbende slaat opnieuw toe in Spui SPUI - Onbekenden hebben ingebro- irain de vakantiewoning van de fami- feC.uit Merksem (B) aan de Pootcrs- fijk in Spui. Aan de achterzijde werd ten raampje ingeslagen. Vervolgens is het huis doorzocht. De politie kon nog niet meedelen of er ook daadwerkelijk iets gestolen is, want de egenaar heeft zijn woninkje nog niet linnen inspecteren. Een buurvrouw leid een oogje in het zeil en constateer- sena het weekeinde de inbraak, die vol gens de politie waarschijnlijk ai op zon- is gepleegd. DeTemeuzense politie heeft het sterke ifimoeden dat de inbraak is gepleegd iwr dezelfden die het afgelopen week- Éde al op vrijwel dezelfde manier bin- widrongen bij verscheidene woningen ITemeuzen. Snelheidscontrole in Kapelle RAPELLE - De rijkspolitie van Kapel- lehield dinsdagmorgen een snelheids- tontröle in de Dijkwelsestraat in Ka pelle, Van 7 tot 8 uur betrof dit een foto-controle; 27 personen overtraden ie toegestane snelheid van 50 kilome- De hoogst gemeten snelheid op dit troege uur was 70 kilometer. Van half negen tot tien uur werd er nor maal op hetzelfde punt gemeten en dit leverde zes overtredingen op, waarvan de hoogst gemeten snelheid 82 kilome- lerwas. Van half elf tot half twaalf werd «gecontroleerd in de bebouwde kom tan de Abdijstraat in Biezelinge. Hier nrden vijf personen bekeurd wegens te hoge snelheid. De hoogst gemeten melheid hier was 68 kilometer. Vernielingen op bouwterrein Temeuzen TERNEUZEN - In woningen op het bouwterrein aan de IJsselstraat in Ter- Mazen hebben onbekenden - waar schijnlijk kinderen - voor ongeveer SMO gulden schade aangericht. Ia de woningen, die nog in aanbouw tjn, werden ramen en twee binnenmu- tffl besmeurd met teer. In vier wonin- ffli werden de electriciteitsdozen vol goten met isolatieschuim. Muren en Efflen in verscheidene woningen zijn kilad met gips en modder. De vanda- isten hebben zich toegang verschaft tor over het hek rond het bouwterrein te klimmen. Dat is volgens de politie ïiarschijnlijk in het weekeinde ge- tord. De woningen worden gebouwd tor Nevanco bv uit het Limburgse Eeiden-Benngen. Een buurtonderzoek toft niets opgeleverd. Wethouder P. T. AM. R. Apers: W< wagencentrum liever aan de Em straat in Axel. den. omdat daar 'echt kan worden ge sproken van de mogelijkheid tot deel name aan het maatschappelijk leven'. Daarbij verweten zij de Axeise gemeen tebestuurderen en passant als woonwa genbewoner 'inzet te zijn gemaakt van een politiek spelletje. Dat de meerderheid van b. en w. de uit spraak van de toekomstige bewoners ter harte heeft genomen, blijkt uit het jongste voorstel aan de gemeenteraad. Het college kiest daarin, met uitzonde ring dan van wethouder Apers. voor de Emmabaan. Dat. niet alleen omdat die locatie op korte termijn via een artikel- 19 procedure kan worden gerealiseerd, maar veel meer omdat in Koewacht alle mogelijkheden tot integratie (zoals het provinciaal woonwagenplan uit decem ber '79 ook voorschrijft) aanwezig zijn. Inpasbaar In het raadsvoorstel schrijft de meer derheid van het college bovendien dat de omvang (twaalf standplaatsen) en de locatie van het centrum Emmabaan een goed woon- en leefmilieu mogelijk maken, dat het sociaal-cultureel werk in Koewacht ook ten goede kan komen aan de woonwagenbewoners, dat de Emmabaan financieel zeer voordelig is. dat speelgelegenheden, scholen, winkel en bushaltes in de onmiddellj- ke omgeving liggen en dat het centrum makkelijk inpasbaar is in de bestaan de bebouwing. De meerderheid van b. en w.: „De woonomgeving in die buurt zal worden verfraaid daar de oude en vervallen Vlasfabriek wordt gesloopt en het slopersbedrijf is beëindigd Wellicht ten overvloede wijzen zij de raad op het feit. dat de locatie Emma baan ook de goedkeuring wegdraagt van het Locatie Beoordelingsteam, waarin zitting hebben vertegenwoordi gers van provincie, volkshuisvesting, erm en provinciale planologische dienst. Dat in tegenstelling tot Apers voorkeur de Emmastraat in Axel. waar overigens in het verleden ook al eens een klein woonwagencentrum was gesi tueerd. De Emmastraat. hoewel uit oogpunt van integratie niet ongeschikt, is niet getoetst door het Locatie Beoor delingsteam. B. en w. wijzen er echter wel op, dat het planologisch niet is toe gestaan daar woningbouw (dus ook geen woonwagens) te realiseren in ver band met de ligging binnen een zone van twee kilometer van het (toekomsti ge) industrieterrein Axeise Vlakte. Een centrum in de Emmastraat kan derhal ve dus zeker niet op korte termijn wor den gerealiseerd. Desondanks houdt wethouder Apers aan die locatie vast. De wethouder ba seert zich daarbij onder meer op de uit spraak van de toekomstige bewoners eventuele alternatieve voorstellen in overweging te zullen nemen. Ook heeft Apers angst dat de woonwagenbewo ners in het geheel niet door de inwoners van Koewacht, gezien de massale afwij zing in het recente verleden, zullen wor den geaccepteerd. Alleen daarom al acht Apers de aanleg van het centrum aan de Emmabaan in Koewacht niet verantwoord. (ADVERTENTIE) IERZORGDE BUSREIZEN Vmi3MG€NVA255,-PP ySRKE lueffn streepje «óór TERNEUZEN - Dinsdag hield de zwem- en poloclub De Schelde uit Temeuzen een zweminstuif voor kinderen van lagere scholen in de gemeente Terneuzen. De instuif, die verdeeld was over de twee baden van het overdekte zwem bad 'De Honte', trok een overweldigende belangstelling. Ruim tweehonderdvijftig scholieren konden zich geduren de tweeèneenhalf uur uitleven in allerlei waterspelen die door de organisatie op touw waren gezet. In het kleine bad hadden de spelen meer een uitdagend ka rakter. Zo kon er over ijsschotser, worden gesprongen, door een tunnel van hoepels worden gezwommen, en aan een apenbaan hangend door het water geslingerd worden. Daar naast was er een slingerbaan en een hangloopbrug uitgezet en konden de leerlingen zich op een vlot van de ene naar de andere kant trekken. In het grote bad was een speel-wedstrijdparkoers opgezet, dat door de zwemmers moest worden gevolgd. Hiertoe kre gen zij een kaart met de nummers van de spelen erop ver meld. Nadat men een onderdeel had afgelegd werd hiervoor een aantekening verkregen, waarmee het speelse karakter werd benadrukt. Tenslotte was er aan het eind van de mid dag gelegenheid tot 'vrij zwemmen'. Met een verloting rond halfvier - iedereen had prijs - werd een bijzonder geslaagde middag afgesloten. WERKGROEP CBTB OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN: De invloed van de landbouw gemeentelijke, provinciale en ^telijke politiek is gering en neemt verder af door het dalend aantal **ren. De activiteiten van de land- j®*organisaties moeten beter wor- to'verkocht' aan de publieke opinie, ■te vaak staat de landbouw in het tokje waar de klappen vallen, al zijn financiële resultaten in vergelij kt mei andere bedrijfstakken het 'biste jaar niet slecht." ^schrijft een werkgroep uit de kring ?®Weeuwsch-Vlaanderen van de vBTB-West-Nederland in een reactie y «et discussiethema 'Veranderend ondernemerschap', dat het hoofdbe stuur van deze standsorganisatie bouwstenen moet geven voor het toe komstig beleid. Volgens de werkgroep is het gezin sterk bepalend voor de kwaliteit van de be drijfsvoering in de agrarische sector. „Een boer kan zich pas ten volle inzet ten in en op zijn bedrijf, als hij zich thuis gesteund weet door zijn vrouw en de andere gezinsleden Vooral de inzet om er iets van te willen maken is erg be langrijk." De werkgroep heeft de indruk dat te weinig boeren thuis zijn in hun boek houding. Boekhoud- en andere cursus sen en informaue-dvunucii uvc. ue- drijfsoverdracht worden met of nauwe lijks bezocht. „Waarschijnlijk weer houdt oude boerentrots oudere boeren om naar een deskundige te gaan om over overdracht te praten. Dit is ver schrikkelijk jammer omdat juist bij de bedrijfsoverdracht de fiscus op de loer ligt en veel. zo niet alles, opeist Het is verder zeer belangrijk voor jongeren, en dan speciaal opvolgers, vroeg bij de be drijfsvoering worden betrokken. Ze we ten dan wat er omgaat in het bedrijf. Hetzelfde geldt voor de echtgenote." De werkgroep is van mening, dat de in vloed van de belastingdienst op het v.. .um.i>dii ue boer beter moet worden belicht. „Bedrijfsovernames worden langzamerhand onmogelijk, vooral door de claims die de belasting dienst op de stoppende boer en de be ginnende jonge boer legt Het thema 'Veranderend ondernemer schap' staat dinsdag 22 februari ter discussie op de jaarvergadering van de CBTB-kring Oost-Zeeuw sch-Vlaande- ren in 'De Haile' le Axel. De leden be spreken dan het rapport van de werk groep. Ir. P. J. Mur. hoofd van de so ciaal-economische voorlichting van de CBTB-West-Nederland, levert com mentaar. De vergadering begint om 14 Ze kijken nogal nuchter tegen hun kunstenaarschap aan, vader Frederik en zoon Ronald van Dok- kum. Een zinnige vrijetijdsbeste ding. noemen ze het. De nadruk in hun werkwijze ligt op eenvoud. Bo venal willen ze zich niet elitair voor doen. Hun beroep oefenen ze uit zon der zich daarbij te onderscheiden van andere vakmensen, zoals een timmerman. Het atelier, w aar bei den een groot deel van de week te vinden zijn, is ondergebracht in een koude ruime etage van een pakhuis in het Zuid-Bevelandse dorp Krui- ningen. Een geschikte ruimte met ideaal licht, stelt Ronald. Alleen wil het gedurende de wintermaanden nog wel eens zeer aan de frisse kant zijn. De kleine gaskachel in de hoek van het onderkomen heeft pas aan het eind van de werkdag de witte zaal enigszins op temperatuur ge bracht. Frederik: „Maar dan zeg ik tegen hem: je wilde zelf tekenen en schilderen. Dan had je maar geen kunstenaar moeten worden". Sinds circa zes maanden werken Fre derik en Ronald samen in Kruinin- gen. Aanleiding voor hen was het feit dat Ronald zijn studie aan de kunstacademie in Breda had vol tooid. Daarvóór gingen vader (55) en zoon (24) hoofdzakelijk gescheiden aan de slag. „We speelden wel altijd met de gedachte", vertelt Ronald. Beiden tekenen ze zowel binnen als buiten het atelier. Hoewel Frederik voor de verhuizing naar Kruiningen méér in de openlucht vertoefde. „Buiten heb je natuurlijk een nog veel grotere ruimte", meent Frede rik. „Maar je moet 's-winters toch een dak boven je hoofd hebben. Anders ls het echt te koud om te werken". De afbeeldingen van beide kunste naars bergen ogenschijnlijk een we reld van verschil. Vader Frederik te kent en schildert de zaken meer figu ratief. realistisch, terwijl Ronald meer naar de abstracte kant neigt. Maar dit heeft- zo betogen ze uitduk- kelijk - te maken met de wijze van uitwerking. De tekeningen en schet sen van de schilders zouden opmer kelijk veel gelijkenissen vertonen. Voor Ronald is het uit te beelden on derwerp van ondergeschikt belang. Pas wanneer de schets klaar is, be gint het eigenlijke scheppen voor hem Frederik - een autodidact - verfijnt zijn werk na die eerste fase. Hij is een man van details. Op meer punten verschillen Ronald en Frederik. En allebei vinden ze dat ze van elkaar leren kunnen. „Het is een ontwikkeling, die steeds door gaat". aldus Frederik. „Het zou slecht zijn wanneer je een bepaald stijltje vindt en daarmee tot aan je tachtigste verder gaat", vult zijn zoon aan. In het atelier draagt de jongste van het tweetal het merendeel van de onderwerpen aan. Soms leidt dit tot twijfel bij zijn vader. Ronald: „Laatst had ik hier een bos struiken neergegooid om na te gaan tekenen. Mijn vader aarzelde en vroeg zich af wat je met een paar struiken kan doen. Hij is gewend om voor een stil leven netjes wat bloemen in een vaas te zetten. Maar na een tijdje ziet hij dat het best interessant is en gaat hij er ook mee aan het werk". Vader Van Dokkum geeft het toe: „Ik had eerst nog het ouderwetse idee om een stilleven te combineren". Buiten, bij het vastleggen van bij voorbeeld landschappen, neemt Fre derik het mitiatief. Ronald legt zich veelal bij de keuze van zijn vader neer. Vader Van Dokkum is een Vlis- singer en heeft vroeger gevaren. Het is daarom niet verwonderlijk dat hij graag de haven opzoekt. Onderwer pen op het gebjed van de scheep vaart genieten zijn voorkeur Daar naast schildert of tekent de Vlissin- ger veel landschappen. Vader en zoon Van Dokkum hebben voor de komende zomer het plan opgevat om mensen in het landschap vast te leg gen. Daarvoor willen ze lokaties in Zeeland en Limburg opzoeken. Vol gens Frederik komt het tekenen voort uit een soort scheppingsdrang. „Op een bepaald moment heb je iets gewrocht, waarvan je zegt, dat kan er mee door. Een halfjaar later denk je dat het weer beter kan. Eigenlijk werk je steeds naar iets toe dat je nooit bereikt". De schilder is aange sloten bij een amateurvereniging en exposeert volgende week in de Prins van Oranje in Goes met een paar schilderijen en wat krijttekeningen. Ronald, woonachtig in Goes, laat zijn materiaal de overhand ne men. Eén van zijn uitgangspunten is dat de kunst zuiver moet worden ge houden. Hij is een kunstenaar van weinig concessies. „Ik zoek geen markt op", maakt hij duidelijk. „De künstenaar is degene, die creatief is". Hoewel zijn schilderwerk geen brood op de plank brengt, wil hij aan dit principe vasthouden. Bij het uit werken van een schilderij kan het onderwerp soms totaal andere vor men of kleuren aannemen. Bezoe kers van het atelier, die eens een kijkje komen nemen, kunnen zich soms moeilijk in het - vaak abstrac te - werk vinden. Een stuk begrijpe lijker wordt het, wanneer Ronald uitlegt hoe een bepaalde afbeelding tot stand komt. In ieder geval bevalt zijn huidige dagvulling hem: „Ik zou niet meer anders willen", aldus de Goesenaar. Af en toe exposeert Ro nald van Dokkum, zoals vorig jaar in het museum voor Zuid- en Noord- Beveland in Goes. Spijtig vinden vader en zoon het dat kunst vrijwel niet betaalbaar is voor mensen met lagere inkomens. „Het is vaak te duur en dat zou eigenlijk niet moeten", betogen ze beiden. Maar zelf zijn ze venmin rijk van het schil deren. Het is meer die scheppings drang. die hen aan hun werk zet. Hoe ze indertijd begonnen zijn, achten ze nu weinig belangrijk. „Toen Ronald één dag oud was. schilderde hij al op linnen", vertelt Frederik. „Op zijn luiers". Maar meer waarheidsge trouw voegt hij daar aan toe: „Op zijn vierde jaar heb ik hem een potlood in zijn hand gefrommeld". Belangrijker achten Ronald en Fre derik de toekomst. Die bestaat voor hen uit doorgaan. En de creativiteit de vrije loop laten gaan. Prettig is het om samen bepaalde thema's aan te pakken, menen ze. Een enkele keer valt dat wel eens tegen. „We zijn ooit wel eens met paarden bezig ge weest", vertelt vader Frederik. „Ik heb nog nooit zulke misbaksels gete kend gezien. Je moet helemaal aan zo'n paard wennen. En weten hoe het dier in elkaar zit". Zeker is dat de kunstenaars plezier in hun werk be houden. Daarom gaan ze verder, van uit een bepaalde discipline. Voor Ro nald betekent dat vijf dagen per week in het atelier tekenen en voor zijn vader twee. Kritiek op eikaars werk is daarbij niet vreemd. Niet dat dit ooit in ruzies ontaardt. Maar soms zouden ze wel eens de mening willen hebben van een derde: die nou net niet je vader of zoon is. René Groeneveld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11