Landbouwsectoren moeten meer gescheiden opereren' VASTENA VOND Omroepsecretaris: centrale rol PvdA in mediabeleid Overname Het Fort gaat tijd kosten IIMKRINGVOORZITTER K. DEES PZC/provincie VLISSINGSE WETHOUDER: PROFITEREN VAN TWEESPALT CDA EN WD De angst te lijf met spotternijen, en veel ketelmuziek DINSDAG 15 FEBRUARI 1983 KRUININGEN - Volgens voorzitter K. Dees van de Kring Oost-Zuid-Beveland van de Zuidelijke landbouw Maatschappij (ZLM) wordt het steeds moeilijker de Landbouw als één grote groep te beschouwen, met dezelfde belangen. Hij vindt dat de verschillende sectoren, zoals akkerbouw, tuinbouw en veehouderij, méér gescheiden moeten opereren. Dat moet dan in de visie van Dees {ebeuren zonder de bestaande structuren aan de top van de standsorganisaties af te breken. Gemeenschappelijke belangen (de kringvoorzitter noemt onder meer yerzekerings- en boekhoud- jaken) moeten wel onder één vlag behandeld worden. Dees pleit voor een studie naar een geschei den optrekken. Dj kringvoorzitter maakte zijn opmer- Het is niet zo dat een zoet Zoommeer en gevolg van diverse oorzaken, er op de ïagen maandag in Kruiningen, tijdens eventueeleenverzoeteGrevelingen.de Zeeuwse eilanden 's zomers een groot e jaarvergadering van de kring Oost- agrariërs automatisch voorzien van neerslagtekort is (in West-Noord-Bra- I jaid-Beveland. Dees vroeg zich af of de meer zoet water op momenten dat daar- bant is dat tekort nauwelijks aanwe zigen van de Landbouw altijd zo pa- aan behoefte is. Integendeel, naast min zig). Busser wees op de ongunstige uit bel lopen als het eendrachtige optre- of meer algemene investeringen (zoals gangspositie voor de Zeeuwen: rond- het zorgen voor aanvoer- en inlaatwer- ken) moet iedere individuele boer veel geld op tafel leggen om het te laten re genen op momenten dat het hem 't bes te uitkomt. sa van de standsorganisaties soms Eggereert. Hij wees. als voorbeeld, op tscheiding tussen veehouderij gen ak- stouw anneer de toepassing van isanvervangende producten aan de de is. De veeboeren zijn voor goedko- Ipe graanvervangers. de akkerbouwers lillen dat de duurdere granen gebruikt torden. „We moeten niet tegen elkaar k Êgaan, maar wel iets verder van elkaar 9 /gaan staan, opdat we de zaken hel lede kunnen bekijken", betoogde fsi. Hij meende dat het inslaan van paté wegen vooral aan de basis moet schieden rgj. W. Busser van de dienst landin- fchting Zeeland, ging in op de zoetwa- svoorziening in zuidwest-Nederland. 3j gaf aan dat het verbeteren van de tëtwatervoorzienmg voor de boeren wat kosten met zich meebrengt. en hoe de landbouw gebruik gaat ma ken van de mogelijkheden". Het hoofd onderzoek stipte ook nadelen aan die verbonden zijn aan méér zoet water voor de boeren; zoet water wordt uit gelaten op zoute bekkens; zomerpeilen worden hoger dan winterpeilen; ter wijl de natuur 's winters hoog en 's zo mers laag wil zitten; er wordt vervuild Rijnwater ingelaten; grondwaterstan den worden beïnvloed en de uitwer king kan zowel gunstig als ongunstig zijn. Foto-expositie van «ielrenners Kruiningen ECININGEN - De supportersclub Tester Aarts' houdtin hotel-restaurant Korenbeurs' in Kruiningen zater- 'ig26 februari een expositie van foto's na wielrenners verzameld en gefoto- gafeerd door de Belgische fotograaf Marcel Baetens. De expositie is te zien Tin 13.00 tot 21.00 uur. Jaarvergadering van Rode Kruis Bruinisse SRUINISSE - De afdeling Bruinisse abet Nederlandse Rode Kruis houdt feiderdag 10 maartin het dorpshuis te imimsse de jaarvergadering. Tijdens tethuishoudelijk gedeelte van de ver- ïidering wordt aan acht leden van de taeniging de medaille tienjarige trou- tï dienst uitgereikt door een lid van ietkringbestuur Zeeland. Na het huis houdelijk gedeelte zal een film uit het jar 1927 worden vertoond van de Rot- Kdamse Tramweg Maatschappij. De isgadering begint om 19.30 uur. Jubileumjaar MAC Sint-Philipsland SKT-PHILIPSLAND - De Motor- en Aulomoblelclub (MAC) Sint-Philips- 'aébestaat in 1983 25 jaar. In dit zilve- rajubileumjaar worden tal van activi- isien gehouden voor de regionalen. Vrijdag 18 februari staat er een film- irond op het programma in de 'Wim- n die om 20.00 uur begint. Vandalisme aan grote trom Goes GOES - Door onbekende oorzaak ■fcHOte trom van de 32-jarige F. JtW. N. uit Goes zondagavond be hoorlijk beschadigd. Allebei de trommelvellen van zijn instru ment zijn onbruikbaar gemaakt. wandelde op de kruising tussen w Zonnebloemstraat en Voorstad ®Goes. toen hij plotseling bemerk- dat er gaten in de vellen zaten, ^politic vermoedt dat de bescha vingen met behulp van een lucht jes of katapult zijn aangebracht, "sarde van de vellen bedraagt «rca 100 gulden. Neerslagtekort He.t hoofd onderzoek van de dienst landinrichting beklemtoonde dat, als OrgeL/blokfluitconcert in Terneuzense Grote Kerk TERNEUZEN - Twee Belgische musi ci, de organist Joost Vermeiren uitSint- Niklaas en de blokfluitist Patrick Lau- reys, lid van het barokensemble 'Les en- nemis confus', dat de internationale wedstrijd voor ensembles van hel Festi val van Vlaanderen won, geven donder dag 17 februari een concert in de Grote Kerk van Temeuzen. Vermeiren speelt van Johan Alain 'Choral Dorien' en van Mendelssohn de sonate no. II in C. Hij begeleidt Laureys op het Schuhma- cher-continuo-orgel in werken van de zeventiende eeuwse Nederlandse com ponist en fluitist Jac. Jan van Eyk, Loeiliet en Handel (sonates voor blok fluit en continue). Het concert begint om 20 uur. Voor wie nog niet op tempe ratuur raakt door de muziek: de kerk is verwarmd. om in het zoute water, brak slootwa ter, zoute kwel, veel kleine polders en veel verschillen in hoogteligging van de percelen. Hij stelde dat verbetering van de zoetwatervoorziening voor de boeren, de nodige vragen voor de rijks overheid meebrengt, zoals zijn er ne venvoordelen, bijvoorbeeld voor in dustrie en drinkwatervoorziening; hoe liggen de baten/kosten nationaal ge zien; is er afzet voor de hogere op brengst van de producten; zijn er nade len voor onder meer natuur/milieu en scheepvaart. Ing Busser maakte duide lijk dat een ander waterregiem ook voor de waterschappen de nodige ge volgen met zich meebrengt. Op grond van voorlopige studies deelde Busser mee dat de kosten voor de boer, als er zoet water vanuit de sloten voor beregening en druppelbevloeiing ge bruikt wordt, gemiddeld tussen 500 en 1500 gulden per hectare liggen. De hoogte is sterk afhankelijk'van het be- drijfstype en de soort waterinstallatie. De baten raamde hij (uitgaande van de situatie op Schouwen-Duiveland) op 250 gulden per hectare. Nadelen Ing Busser legde er de nadruk op dat via studie de baten van een verbeterde zoetwatervoorziening niet goed zijn te schatten; „Voor die baten ben je over geleverd aan de vraag in welke mate ïïijkvereniging Goes-Oost houdt ledenvergadering GOES - De wijkvereniging Goes-Oost ïaudt woensdag 9 maart een ledenver- pdering in de Jan Ligthartschool aan ij Bergweg in Goes. Tijdens de bijeen- romst van deze één jaar oude vereni- 2? komt onder meer het actïviteiten- 31983 aan de orde. Voorts praten de üen over de werkbegroting 1983 en de «rotrng voor het jaar 1984. Bovendien ïotdt een voorzitter benoemd. De be- saursleden de heer Bickelmeyer en aevrouw Leynse nemen afscheid tlj- de bijeenkomst. De aanvang is uur. Tijdrit van toerclub in Sint-Maartensdijk SNT-MAARTENSDIJK - De toerclub Tandje Bij' uit SintMaartensdijk mdt zondag een precisie-tijdrit voor iKseis. De start is om 14.30 uur vanaf Gifmals tad. Wwedstrijden li klas bandstoten J®UWERKERK - Vanaf vandaag ttnsdag) gaan in het biljartdistrict wouwen en Duiveland de voorwed- fSjden eerste klas bandstoten van fit. Daarvoor komen de volgende ^ders in actie: H. de Bruine. H. Berre- J Everaars. J. Vasseur, J. van de 'eyde, H. Reede, P. Bodbijl. W. Don- «sioot, L. de Munnïk. M. Lems. J. de p& G. Monster, C. Hector. W. Hanse, We Bruin en J. Dorreman. Alle voor- wecties beginnen in de diverse clublo- ölenom 19,00 uur. VLISSINGEN - „Het rekenwerk is ver richt en de resultaten daarvan liggen nu bij de directie volkshuisvesting. Overname van de woningen in de wijk Het Fort is niet mogelijk zonder rijks subsidie, omdat anders een groot jaar lijks exploitatietekort ontstaat. Het college doet er alles aan om deze voor' Viissingen schandalige toestand uit de weg te ruimen. Er moeten voor het pro ject echter regelingen van toepassing worden verklaard, die eigenlijk niet van toepassing zijn omdat het om na oorlogse huizen gaat. Dat kost alle maal veel tijd". Op deze wijze schetste wethouder W. Wisse (PvdA) maandagavond tijdens de vergadering van de commissie volks huisvesting de stand van zaken rond de mogelijke overname van de Vlissingse woonwijk Het Fort. Aanleiding hiertoe was een voorstel van b en w om een bedrag van 32.000 gulden beschikbaar te stellen voor het opknappen van het pand Berlagestraat 61, het enige pand op het Fort dat in eigendom is van de gemeente Viissingen. Verschillende commissieleden waren in eerste instantie niet zo voor het plan. „Dat is een druppel op de gloeiende plaat", aldus mevrouw F. A. Suwjjn <pv). „Goed geld naar kwaad geld bren gen", zo formuleerde mevrouw J. Punt- Van Osnabrugge (cda) haar standpunt. Toen wethouder Wisse had uiteengezet dat herstel van de betreffende woning niet op stel en sprong zou gebeuren, maar pas wanneer er zekerheid is dat het huis wordt overgedragen aan een woningbouwvereniging, bleken ook mevrouw Suwjjn en mevrouw Punt zich met het voorstel te kunnen verenigen. De heer C. Hendriks zei begrip te heb ben voor de situatie waarin de gemeen te zich bevindt, maar vroeg zich af of het we! zin heeft het voortouw te ne men bij de renovatie: „Fortress doet wel toezeggingen, maar er gebeurt niets. Voor de bewoners is nog maar een machtsmiddel beschikbaar: bur gerlijke ongehoorzaamheid. Zij moe ten weigeren nog langer huur te beta len, daar hebben ze nu het recht toe. Het is bovendien het enige middel om de gemeente in haar beleid te steunen". Ledenvergadering ZLM Poortvliet POORTVLIET - De ZLM-afdeling van Poortvliet komt woensdag 16 februari bijeen voor de algemene ledenvergade ring die in 'Tolrust' wordt gehouden vanaf 19.30 uur. Naast het huishoude lijk gedeelte een diaserie over de Ver enigde Staten en Australië en informa tie over verzekeringen. Minder bloeddonors Rode Kruis Tholen THOLEN - De Thoolse afdeling van het Nederlandse Rode Kruis noteerde voor een bloedafnameavond 331 donors. Dat aantal betekent een lichte daling ten opzichte van 1982, toen 346 personen bloed gaven. Verheugend was wel het aantal nieuwe donors want maar liefst 70 mensen kwamen voor de eerste maal. Kolonnecommandant dr. R. H. Padt, bedankte de medewerkenden in recrea tiecentrum 'Haestinge'. Juniorenteam van Kapelle wint spelregelwedstrijd Krabbendijke - In de kantine van de voetbalvereniging 'Krabbendijke' werd de finale gehouden van de spelre gelwedstrijden die de scheidsrechters- vereniging 'Noord- en Zuid-Beveland' jaarlijks organiseert om het kam pioenschap van Noord- en Zuid-Bevc- land. Aan deze finale werd deelgenomen door twee teams van de vv Kapelle. één team van Hansweertse bBoys en twee teams van de vv Krabbendijke. Deze teams hadden zich voor deze finale geplaatst bij de voorrondes, die reeds eerder in Kapelle en Yerseke werden gehouden, en waaraan in totaal 20 teams deelna men. Kapelle I werd met 116 punten spelre gelkampioen van Noord- en Zuid-Beve land. gevolgd door Krabbendijke I met 254 punten. Kapelle II met 244 punten, Hansweertse Boys met 217 punten en Krabbendijke II met 216 punten. Indi vidueel winnaar werd J. Bekenes van Kapelle met 95 punten. De wisselbeker voor het kampioensteam werd uitge reikt door de heer H. Klein, bestuurslid van de KNVB. afdeling Zeeland. Met dit resultaat plaatst Kapelle I zich voor de finale van district Zuid I. die op 26 maart in De Langstraat wordt ge houden en waar het hoogst eindigende Zeeuwse team zich Zeeuws Kampioen mag noemen. Schaatsbeurs in De Pit Goes-Zuid GOES - In verband met de vorst wordt woensdag 16 februari een schaatsbeurs gehouden in 'De Pit' in Goes-Zuid- Op deze beurs kan men schaatsen verko pen, kopen of ruilen. Aanvang 16.00 uur. BRESKENS - „De PvdA kan een cen trale rol spelen in het toekomstige me diabeleid als de partij het tenminste handig speelt". Dat is de stellige me ning van Herman van Wijk, omroepse cretaris van de VARA en sinds kort lid van de raad van bestuur van de NOS. Hij was maandagavond in Breskens om te praten over de ontwikkelingen in 'omroep-land' tijdens de jaarverga dering van de VARA/afdeling in VVest- Zeeuwsch-Vlaanderen. Herman van Wijk. Van Wijk constateerde dat de tegen stellingen van CDA en WD in de poli tieke debatten over het mediabeleid in de kaart spelen van de PvdA. „Die zit feitelijk op rozen", vond hij. „Als het goed wordt gespeeld zit er een aan vaardbare. linkse omroeppolitiek in. En dat komt ons, als VARA-leden, be paald met onaardig voor" Van Wijk gaf als voorbeeld de toekom stige wijze van 'beheer' van de kabelte levisie. Er zijn twee meningen: WD wil commerciële exploitatie van het kabel net mogelijk maken, terwijl het CDA blijft vasthouden aan een beherende functie door de huidige omroepen. De PvdA kan de beslissing forceren door het CDA te steunen. Van Wijk legde uit dat de satelliet de 'sleutel' vormt voor kabeltelevisie om dat zending via een kunstmaan erg goedkoop is en kabelteevee financieel haalbaar maakt Hij signaleerde ook de commerciële aspecten. De Uitgevers maatschappij VNU strijdt met Deltaka bel en V en D over de commerciële ex ploitatie van het kabelnet via 'abonne ment-teevee', oftewel het Amerikaanse 'pay-teevee'-systeem. Abonnees van een bepaalde zender betalen voor een maandelijkse portie speelfilms die op de kabel komen en alleen per abonne ment ontvangen kunnen worden. Ook het recente gerechtelijke verbod voor dagbladen om uitgebreid de pro grammagegevens te publiceren kwam aan bod. Herman van Wijk had er een duidelijk oordeel over. „Het tegenhouden van uitgebreide publikatie van program ma's in dagbladen is vechten tegen windmolens, en eigenlijk ook strijdig met de belangen van de media. Nu al proberen we zoveel mogelijk informatie naar de dagbladen te brengen met onze persdienst. Dat hebben de kranten in de rechtszaal dan ook terecht aange voerd". Alleenrecht Zoals bekend bestrijden de dagbladen de omroepen het 'alleenrecht' van pu blikatie van de uitgebreide program magegevens. In eerste instantie won nen de kranten, maar in hoger beroep werden de omroepen in het gelijk ge steld. Nu zijn de paginagrote teevee- en radioprogramma's in de kranten - waaronder ook de PZC - weer verdwe nen. Volgens Van Wijk is die strijd op de iets langere termijn al verloren vopr de om roepen. „Het zal moeilijk worden om op deze voet met de omroepgidsen door te gaan", zei hij. „We zullen moeten om zien naar andere inkomsten". Van Wijk noemde als voorbeelden platen, boe ken en videocassettes die zijn geba seerd op populaire tv-series. en inhaken op 'zijlijntjes', zoals commerciële acties die zijn verweven met tv-series. Hel po pulairste voorbeeld heeft niet de VA RA. maar de AVRO in huis met de serie 'Dallas De opkomst van de VARA-leden werd overigens ernstig geteisterd door het camavalsgebeuren. Voorzitter W. van de Ree mocht slechts drie leden wel kom heten, zodat het zaaltje inclusief bestuursleden ruim tien belangstellen den herbergde. Carnavalsvierders die na vier dagen zotheid, slempen en potverteren op woensdag, met een hoofd zwaar van drank, weer in de dagelijkse tred molen stappen kunnen opgelucht zijn dat ze niet in de middeleeuwen heb ben geleefd. Toen duurde het woeste feest van Sint Maasten (elf november) tot Pasen, met tussenpozen van rust c-n een hoogtepunt op de dagen vóór as-woensdag. De 'elfde van de elfde' is nog steeds het officiële begin, maar het échte feest valt op de dagen voor as-woensdag: de dag van berouw en inkeer, van boetedoening, van herinnering aan de onafwendbare dood, het begin van een periode van 'vasten'. De Middeleeuwers noemden hun feest 'Vastelavond', maar onder in vloed van de katholieke kerk werd dat 'vastenavond'. Daarmee wordt de indruk gewekt dat het feest is ont sproten aan de christelijke ideologie. Maar het tegendeel is waar. 'Vastelavond' is een verzameling feesten rond de jaarwisseling, die het begin van de lente aankondigen, waarin de Middeleeuwers de strenge kerkelijke en maatschappelijke re gels voor één keer ondersteboven konden halen, waarin de dagelijkse frustraties over onderdrukking en ar moede een uitlaatklep vonden, en waarin oude, Germaanse vrucht baarheidsriten waren opgenomen om een overvloedige oogst aan ge wassen en nakomelingen af te sme ken bij de oppermachtige goden. Een feest, waarin de 'omkering van de verhoudingen' centraal stond. Dat die woeste feesten een vrij stren ge reglementering nodig maakten, blijkt uit de geschriften over de car navalsviering in Gent, anno 1526. Precies wordt voorgeschreven waar de hoogwaardigheidsbekleders een plaatsje in de optocht krijgen. Na tuurlijk waren het geen echte hoog waardigheidsbekleders: het ging om hun tegenvoeters, nep-heersers. imi tatie-kardinalen en hun 'edele' ge volg. Dat de echte bestuurders van kerk en staat hun hart vasthielden bij deze ongebreidelde dagen blijkt wel uit het reglement: een nauwkeu rig spoorboekje waarin staat wat mag, en wat met: brandstichtingen, het beroven van vreemdelingen, het dragen van échte wapens (houten de gens zijn toegestaan), enzovoorts. De heersers vonden dat prima en ook de kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders hadden er vrede mee. Uit de klassieke oudheid kwam immers de traditie van kerkelijke uitspattingen en feesten samengevat in de namen 'Saturnalia' en 'Kalendae': meester en knecht verwisselen van rol. de ver kleedpartijen en maskeringen geven de drager een nieuwe identiteit en verhullen zijn oude (echte) plaats m de samenleving. Voor enkele dagen in het jaar wa ren de laatsten wérkelijk de 'eer sten'. Scholieren of koorknapen ko zen op de dag van de Onnozele Kin deren op 28 december, dus in de vastelavond periode, een kinderabt. of een k i nderb i sschop. Hij kreeg staf en mijter, maar de gezangen waren vals, de Latijnse gebeden werden ge brabbelde teksten, zijn staf eindigde in een zotskolf. Dat was in de midde leeuwen zo. De kerk speelde in die tijd een actie ve rol: er doken 'ezelpausen' op, de 'zottenbisschoppen' hielden in de Zuidelijke Nederlanden complete straatprocessies en kerkdiensten, waarin alle gedeelten steevast met een harde boer werden besloten. Hi larisch klapstuk was het 'Ita Missa Est', waarna de bisschop driemaal hard boerde, nageaapt door zijn volg zame kudde. In VI viers moest zelfs de échte bisschop zijn 'zottencollega' eer komen bewijzen, tijdens een groot drinkgelag in 1365. In de kerk stonden twee groepen tegenover el kaar, die met hard gefluit, gebrabbel en koeterwaals de tegenstanders probeerden te overschreeuwen, tot dat één partij het opgaf. Daarna haastte iedereen zich naar buiten op het signaal van de zottenbisschop. want de laatste kerkganger moest voor het oog van de menigte zijn broek uittrekken. In de Nederlanden werden de kerke lijke spotternijen vermengd met 'le- ken-feesten': vruchtbaarheidsriten en lentegebruiken uit de Germaanse oudheid. Uitdrijven van demonen om de vruchtbaarheid van vrouw volk en akkers veilig te stellen ge beurde met lawaai, vuur en vermom mingen. Het vuurwerk is nu beperkt tot Oudej aar. Het lawaaien de mom bakkesen hebben een plaats in het moderne carnaval. Geheime mannenbonden namen die taak op zich in de vroege middeleeu wen. Roosters, ketels, vorken en pan nen vormden hun instrumentarium, dat later tot de uitrusting van de vastelavondvierders ging horen. 'Charivari' betekent 'ketelmuziek', het lag aan de basis van 'carnaval'. De mannenverbonden zagen toe op de naleving van de nieuwe, burgerlij ke moraalzedigheid, en een goed be heer van geld en goederen. Optoch ten met 'charivari' behoorden tot de normale middelen om de bevolking in het rechte spoor te houden. F eestaanvoerders personifieer den de grootste schande die de mensen zich konden voorstellen. In die spelvorm kreeg de bekommernis een naam. In Axel en Hulst werd de schandelijke armoede te kijk gezet door middel van dé feestaanvoer ders 'Allegebrek','Luttel in de Hand' en 'Zeldenrijck'. In Axel kwam er nog één bij: "De Conync van de Mo ren', een grote schrik, die waar schijnlijk de vleesgeworden nacht merrie van de bange Axelaars moest voorstellen. Door hun grootste angsten en de meest schandelijke gedragingen in een luidruchtige stoet mee te dragen en er een brassend feest omheen te bouwen schreeuwden, zongen, speel den en zopen de burgers hun angsten weg. En wat de kerk betrof: in het Neder landse Doornik werd de zottenbis schop in 1497 nog gekozen op een schavot bij de kathedraal, voor het oog van de bevolking. Die moest met instemmend of afkeurend ge schreeuw 'stemmen' over de keuze van de nieuwe 'hulpkapelaans'. En daarna trok hij rond. onder het uit spreken van onzinnige zegeningen, grappen en grollen. Het is wel te begrijpen dat de kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders niet zo vrolijk werden van die spot ternijen. En de vrij snelle terugtrek king van de kerkelijke wereld uit het 'vastelavondgebeuren' lag dan ook voor de hand. Al bleven de christelij ke invloeden sterk 'vastelavond' werd 'vastenavond'. In de 17-de eeuw kwam de allesoverkoepelende naam 'carnaval' in gebruik Na die grote bloeiperiode verdween het carnaval vrijwel geheel, waar schijnlijk omdat het zonder de 'in spirerende' kerk minder inhoud krijgt. Maar in de loop van de negen tiende eeuw komt het feest weer op. De koppeling van de kerkelijke fees ten tussen de winter en de zomer, die een goed aanknopingspunt zijn voor vermommingen, rollenspelen, vruchtbaarheidsrituelen, aan de '!e- ken-feesten' werd een feit. De gecon centreerde uitbarsting liet zich ge makkelijk vastplakken aan een pe riode van soberheid, boete en in keer. Het één versterkte immers het andere. In de middeleeuwen bestonden zo veel kleine en grote angsten en vijan den dat de mensen wel een steuntje in de rug konden gebruiken. In de traditie van de 'charivari' werden de gemeenschappelijke vijanden van de bevolking op wagens gezet en door het dorp gereden, te kijk voor ieder een. Optochten van poppen en men sen die de vijand moesten voorstel len. Die werd voor gek gezet, de men sen konden zich moed indrinken en op de dijen slaan van plezier. En omdat die 'vijanden' van het volk door feestvierders zélf uitgebeeld werden, hoefde niemand zich echt zorgen te maken. Op 'vastenavond' reden her en der in het land de "blauwe schuiten' rond; georganiseerde vrolijkheid op weg naar het einde. De pogingen om de angst voor een gruwel i jke dood in armoede, kou of schande te bezwe ren. kregen veel uitlaatkleppen. In de blauwe schuiten zaten al degenen die niet in de nieuwe burgermaat schappij thuishoorden; verlopen adel, verwende rijkeluiszoontjes, dronken priesters, handtastelijke monikken, likkebaardende non netjes... Ze werden uitgebeeld door leden van de spotgildcn en 'car navalsvierders'. zodat niemand zich hoefde te schamen. Op deze symbolische maniet ont deed de samenleving zich van die on gewenste elementen, want de 'blau we schuiten' en de "narrenschepen' op wielen werden weggereden tot buiten de stadspoorten, uitgelachen en nagejouwd door de toegestroom de bevolking. Van al die zottenfeesten en rolverwis selingen zijn er niet zo veel meer over. Met Moederdag blijft de vrouw s morgens in bed, vader maakt het ont bijt. de kinderen helpen in de huis houding, en 's avonds probeert vader in de keuken iets eetbaars te produ ceren. Het gaat met een glimlach, want het is maar voor even. Het is één dag van de 365, die bewijst dat de huidige normen kloppen goed dat er reglementen zijn! De traditionele rol patronen worden erdoor bevestigd. Met carnaval zet iedereen de regels opzij. Politici, hoogwaardigheidsbe kleders, artsen, notarissen vermom men zich als 'gewone burgers'. Hun tijdelijke afgesproken gedaantever wisseling bewijst dat hun gezag wordt aanvaard. Alle mensen zijn ge lijk. Met carnaval wordt dat vier da gen lang volgehouden, zodat ieder een weer weet dat het werkelijk zo is. Op as-woensdag, als de hoofden nog zwaar zijn van de drank en de 'nor male' tredmolen nog even wat on wennig aanvoelt, zet de maatschap pelijke orde de mensen weer op hun echte plaats. En daar moeten ze het weer een jaar zien vol te houden. John Verhoeven i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9