Dijkvak Emm ad orp-België veel later op Deltahoogte' vuil wërkl Dierenartsen Terneuzen openen een 9hospitaal voor huisdieren9 Belgische loodsen schorten acties op Begin werk voor parkeerkelder in het Geeregebied Middelburg WATERSCHAP HULSTER AMBACHT: PZC/provincie MEDEDELING AAN m VERBRUIKERS NV PZEM PZEM Spoorwegen verliezen principe-strijd Goes stationsemplacement STREVEN NAAR 'UNIVERSITEITSNIVEAU' HULST - Het waterschap 'Hulster Ambacht' verwacht dat het op Deltahoogte brengen van het dijkvak ten oosten van Emmadorp tot de Belgische grens een 'groot aantal jaren' wordt vertraagd door geldgebrek bij het rijk. Oorspronkelijk zou deze laatste zwakke schakel in de zeewering in 1985 op sterkte moeten zijn. pil schrijft het waterschap in informa nt voor de komende districtsvergade- DINSDAG 15 FEBRUARI 1983 ADVERTENTIE Het traject Emmadorp-Belgische grens Biaakt deel uit van een elf kilometer lange zeedijk vanaf Paal die nog op een boogte van 8.80 meter N AP moet wor- jea gebracht. Aanbieding ontwerp ïerkeerswerkgroep in Zaamslag 2AAMSLAG - De werkgroep 'Veilig kynslag' die ijvert voor een betere Rfkeersveiligheid in het dorp, zal mor- saochtend, woensdag, haar op schrift pstelde ontwerp aanbieden aan wet- Icuder Doorduyn van openbare «rken. De werkgroep 'Veilig Zaam- gag" is opgericht na aanleiding van een Kgeluk met dodelijke afloop enkele «ken geleden. Nadat het comité verder al een hand te- leningenactie hield zal ze morgen och tend om 08.30 uur een gesprek met de vethouder voeren, waarna de plannen too: de bewoners van Zaamslag ter in- i2ge In de bibliotheek zullen komen te Irgen. Comité Anjerfonds Oostburg opgericht OOSTBURG - Op initiatief van burge- ueester C. T. Spijkerboer van Oost- burg is een comité Anjerfonds Oost- torg opgericht. Iadltcomité hebben zitting de heren M. Hdeman uit Schoondijke, A. W. Gos- jje uit Oostburg, I. C. Jacobse uit Hoofdplaat. A. A. J. Maat uit Groede en I.C. Risseeuw uit Zuidzande. Het ligt in K bedoeling dat betrokkenen in hun legio de Aiyerfonds-collecte nieuw le ven proberen in te blazen. Uit de op brengst van deze collecte worden subsi dies in de culturele sfeer verstrekt, waaronder subsidies in de sector ama teuristische kunst. Vaarwegmarkering aangepast op Schelde Rijnverbinding MIDDELBURG - In verband met de in voering van de SIGNI-vaarwegmarke- riogzal op de wateren onder nautisch van de directie Zeeland van rijkswaterstaat in de periode van 1 oaart tot 1 mei 1983 de vaarwegmar- tering worden aangepast. Te beginnen met de Zandkreek zullen east de belangrijke routes naar de Vol- feraksluizen en naar de Schelde-Rijn- terbinding (met inbegrip van de laat ste) worden aangepast, hetgeen naar leiwachting rond 11 maart voltooid zal lijn. Vervolgens zulllen de overige wate ren (Veerse Meer, Grevelingenmeer, Krabbenkreek, Oosterschelde bewes- ttndeZeelandbrug) worden aangepast. De voornaamste wijzigingen zijn: a. ïïarte boeien (tonnen) worden groen: i scheidingsboeien (tonnen) worden rood groen, resp. groen-rood: c. lichten un lichtboeien en lichtopstanden krij- sn in vele gevallen een andere kleur en karakter: d. nummering van de boeien (tonnen) verandert wegens het in de nummering opnemen van de schei- iingsboeien (tonnen) en wegens het vervallen van de A-nummer; 5. speciale aandacht wordt gevestigd op de wijzi- png in kleur en karakters van de lich ten. Men dient vooral attent te zijn op kleurwyziging van de lichten van sriieidingsboeien (voorheen wit. straks fe kleur van de tonnenlijn van het ioofdvaarwater. waarvan de schei- tagsboei. deel uitmaakt). Westerschouwen wil regeling onderhoud van monumenten HAAMSTEDE - B en w van Wester- ühtowen hebben de gemeenteraad voorgesteld een algemene regeling on- krhoudssubsidie monumenten vast te stellen. De regeling komt aan de orde inde raadsvergadering op maandag 21 februari. k regeling bepaalt dat in de kosten van onderhoud van monumentale ker- «U)k| gebouwen en kastelen, een ge meentelijke subsidie wordt verstrekt van 25 procent van ten hoogste 10.000 swden per object. Voor molens geldt een bedrag van 25 procent van maxi- i^al 3000 gulden onderhoudskosten. l{jor kerkelijke gebouwen en kastelen ptótde voorwaarde dat de eigenaar is ^gesloten bij de Monumentenwacht «erand. Verder dient het monument technisch nog in een goede staat te ver teren. •"aansluiting op een en ander stellen b cn w de raad voor over 1982 750 gulden subsidie te verlenen in de kosten van onderhoud in de korenmolen 'De waanhalm' Ook dient de raad te be- ^ssen over een bijdrage van 6.450 gul- «n in de kosten van restauratie van de monumentale landbouwschuur beho ede bij de Van Zuijenhoeve. raad van Westerschouwen verga art vanaf 19.30 uur in het gemeente- «nis in Haamstede Het bestek van het eerste gedeelte, van af Paal tot Emmadorp, is in oktober voor goedkeuring naar gs en de minis ter van verkeer en waterstaat gestuurd. Het bestek van het tweede deel, van Emmadorp tot de Belgische grens, wordt komend voorjaar verzonden. Het 'Hulster Ambacht' houdt er reke ning mee dat het werk pas in 1990 of 1995 gereed is. Gelet op het feit dat zo wel de eerste als de tweede fase van het werk besteksklaar ligt is de mogelijk heid niet uitgesloten dat er tóch nog voor 1990 kan worden aanbesteed. Het waterschap wil vaart zetten achter de verbetering van de waterbeheersing van de Louisa-, Saeftinghe- en Prosper- polder. Momenteel wordt er onderhan delt over grondaankopen in de Louisa- en de Prosperpolder. De gesprekken hebben een bevredigend verloop. Het 'Hulster Ambacht' wil het werk in twee fasen uitvoeren: 1De verbetering van waterbeheersing in de Louisapolder en het westelijk deel van de Prosperpolder. 2. Verbetering van de waterbeheersing in de Saeftinghepolder en het oostelijk deel van de Prosperpolder. De techni sche dienst maakt beide doelplannen besteksklaar. Wanneer de werken wor den aanbesteed en uitgevoerd hangt af van het moment waarop subsidie wordt verleend. De districtsvergaderingen van het wa terschap beginnen maandag 2 1 februa ri om 19.30 uur in zaal van Leuven te Kloosterzande, waar de districten 1 en 2 bijeenkomen. District 3 wordt don derdag 24 februari om 19.30 uur ver wacht in het Parochiehuis van Nieuw- Namen, district 4, maandag 28 februari om 19.30 uur in 'Hot Heike' te Heikant, en district 5 woensdag 23 februari om 19.30 uur in 'Het Bonte Hert' in Hulst. Met ingang van 1 januari 1983 zijn nieuwe Algemene Leverings voorwaarden van kracht geworden. Dit impliceert dat wij onze diensten en leveringen vanaf de genoemde datum volgens de nieuwe voorwaarden verrichten. De Algemene Leveringsvoorwaarden zijn onder nummer 289/ 83 gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Zeeland te Middelburg, en onder nummer 901/2 bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Terneuzen. Op aanvraag zenden wij verbruikers die ons zulks verzoeken een exemplaar van de Leveringsvoorwaarden kosteloos toe. Middelburg, februari 1983 Directie NV Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij 'Excelsior' Terhole huldigt j ubilarissen TERHOLE - De muziekvereniging 'Ex celsior' uit Terhole houdt zaterdag 26 februari haar jaarlijkse feestavond in zaal 'De Kroon' in Terhole. Hoogtepunt van de bijeenkomst wordt de huldiging van vier leden door een afgevaardigde van de Bredase muziek- bond. De jubilerende leden krijgen een speld. Op het programma staat verder een diner voor alle leden met hun echt genotes. De bijeenkomst wordt beslo ten met een dans- en feestavond. Het muzikale gedeelte neemt de muziekver eniging 'Excelsior* zelf voor haar reke ning. De feestavond begint om 18.30 uur. NRV houdt lezing in Middelburg MIDDELBURG - Donderdag 17 te- bruari houdt de heer Ir. A. J. de Boer een lezing met dia's over China voor de NRV afdeling Zeeland in de Schakel te Middelburg. De lezing begint om 20.00 uur. Vogelbeurs in Sluiskil SLUISKIL - de Sluiskilse vogelvrien den houden zondag 20 februari een vo gelbeurs bij Dallinga in Sluiskil. Vogel liefhebbers kunnen overtollige dieren te koop aanbieden en van gedachten wisselen over hun hobby. De beurs duurt van 10 tot 13 uur. Jeugdmuseumdag in Biologisch Museum OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biolo gisch Museum houdt vandaag (dins dag) weer een jeugdmuseumdag. De dag staat in het teken van camouflage en schutkleur en heeft als thema 'Geef je ogen de kost'. Er wordt onder meer een speurspel gehouden en er is een wandeling door het bos of over het strand. Verder wordt een natuurfilm vertoond. MIDDELBURG NU KRAP IN PARKEERRUIMTE MIDDELBURG - In hel Middelburgse Geeregebied zijn maandag de gronde- galiseringswerkzaamheden begonnen GENT - De Belgische kanaal- en rivier- loodsen hebben maandag op een verga dering in Antwerpen besloten de op 1 februari begonnen stiptheidsactie op te schorten. Het ministerie van ver keerswezen heeft beloofd in te zullen gaan op de eis van het loodsenkorps. De Belgische loodsen op de Wester- schelde en het kanaal Gent-Temeuzen begonnen op 1 februari een actie uit protest tegen het uitblijven van reis- en verblijfsvergoedingen. In een telefo nisch gesprek het het ministerie van verkeerswezen weten dat de achterstal lige vergoedingen zo snel mogelijk be taald zullen worden Maandag besloten de loodsen de actie, waardoor het scheepvaartverkeer naar Gent en Ant werpen gedurende twee weken werd vertraagd, op te schorten. Intussen hebben de loodsen een nieuw onderhoud aangevraagd met het minis terie van openbaar ambt om over de gelijkschakeling van alle Belgische loodsenstations te onderhandelen. Met name de loodsen die op het kanaal Gent-Temeuzen varen, willen eenzelf de prestatievergoeding als hun colle ga's rivierloodsen. De dag begint om tien uur en duurt tot voor de te bouw en parkeerkelder. Te gelijkertijd werd een groot deel van het terrein afgezet waardoor 220 par keerplaatsen niet meer beschikbaar zijn. Ook werd een inrijverbod inge- steldvoor de Koestraat (vanaf stadszij- de) en de Vlissingsestraat. De daar ge vestigde bedrijven blijven wel bereik baar. Volgens de gemeentepolitie hebben de ze maatregelen maandag niet tot (par- drie uur in de middag. Politiebureau in Serooskerke (W) eind 1983 klaar MIDDELBURG - In een verhaal in onze edities van maandag over het jaarver slag over 1982 van de rijkspolitie in Zee land is ten onrechte gemeld dat het nieuwe groepsbureau in Serooskerke '<W) vorig jaar gereed kwam. De bouw hiervan zal echter pas dit jaar worden afgerond. In 1982 is er mee begonnen Benzine gestolen ELKERZEE - Uit de tank van de auto van M. van S. in Eikerzee is in de nacht van zondag op maandag benzine gesto len. De auto stond met een volle tank voor de woning van de eigenaar TERNEUZEN - In het bejaardentehuis 'Scheldeoord' in Terneuzen herdacht het echtpaar P. Barcman en T. C. Bareman-Visser dat het precies 65 jaar geleden in het huwelijksbootje was gestapt. Burgemeester C. Ocke- loen van Terneuzen bracht het jubilerende paar maan dagmorgen een bezoekje. Daarbij was ook zijn echtge note aanwezig. Naast de felicitaties van het gemeentebestuur waren er gelukwensen van koningin Beatrix en de commissaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. Pieter Bareman en Tonia Cornelia Visser trouwden op 14 februari 1918 in Terneuzen. Zij zijn beiden van dezelfde jaargang: hij werd geboren op 31 maart 1895, zij op 3 december van dat jaar. Het echtpaar kreeg drie kinde- Inbraak en diefstal uit berging in Goes GOES - Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een aantal voorwerpen ontvreemd uit een berging aan de D. D. van der Boutstraat in Goes. De daders namen mee een klokpomp, een brandslang, een gasfles met brander en twee schoppen. Eén en ander is eigendom van Visser en Smit Hanab bv uit Papendrecht. keer-(problemen geleid. Vandaag (dins dag) zal de Koestraat ter hoogte van de Kalverstraat worden afgezet waardoor doorrijden vanaf de stad niet meer mo gelijk is, behalve voor lijnbussen en rij wielen. Vanaf Het Groene Woud kan de Koestraat wel bereden worden. Door gaand verkeer uit de richting Veere zal echter het centrum via de Stationstraat moeten verlaten. Intussen gaat de strijd van tegenstan ders van de parkeerkelder (met name is er verzet tegen het inrichten ervan tot schuilgelegenheïd) onverminderd voort. De gemeentelijke commissie be zwaar- en beroepschriften behandelt maandag 28 februari een drietal be zwaarschriften over de kwestie. Om 16 uur komt dat van Trefcenter als eerste aan de orde. Daarin wordt ge vraagd om intrekking van de bouwver gunning. Dit omdat, zoals eerder ge meld, het bedrijf van mening is dat haar belangen geschaad worden en omdat eerder gedane afspraken over het par keren niet gestand gedaan zijn. Intrek king van de bouwvergunning willen ook SAM (Stichting Samenwerkings verband Stop Atoomschuilkelder Mid- ADVERTENTIE) De nieuwe Arbowet is er. Een stuk"gereedschap"om veiliger, gezonder en prettiger te werken. Hoe? Vraag de Arbo-folder aan Stuur 'n briefkaart aan: Arbowet, Postbus 51.2500 RR Den Haag. De Arbowet. Goed gereedschap om mee te werken. (Van ome Haagse redacteur) DEN HAAG - De Nederlandse Spoor wegen hebben zeer tot hun ongenoegen moeten ervaren dat de Kroon een sta tionsemplacement, zoals dat in Goes, als één integraal geheel ziet waarvoor ook één hinderwetvergunning nodig is. De NS zijn zeer tegen die lezing ge kant, aangezien het bedrijf vreest dat gemeenten - met de Kroonjuripruden- tie in de hand - eisen zullen stellen aan bijvoorbeeld het vervoer van gevaar lijke stoffen over hel spoorwegennet in hun gemeente. De Spoorwegen vrezen dat die gemeentelijke bemoeienis de hele dienstregeling in de war kan gooi en. De directe aanleiding tot deze zaak met principiële kanten is de weigering van b en w van Goes om de NS een hinderwet vergunning te geven voor de installatie waar propaangas wordt opgeslagen, dat weer wordt gebruikt bij het verwar men van de wissels. B en w vonden het niet terecht dat de NS zo één deeltje uit het hele 'NS-gebeuren' bij het stations emplacement wilden lichten. B en w vinden dat er geen deel-hinderwetver- gunningen moeten komen, maar dat er slechts ruimte is voor één. allesomvat tende vergunning De NS zijn tegen die opvatting bij de Kroon in beroep gegaan, maar die Kroon is het volstrekt met Goes eens. Bovendien lijkt de NS de ernst van de zaak te overdrijven, aldus de Kroon, die stelt dat er in de hinderwet géén bepa lingen te vinden zijn die de lagere over heden de bevoegdheid geven om eisen te stellen aan bijvoorbeeld de treinen met gevaarlijke stoffen die de gemeen ten aan doen. TERNEUZEN - Zieke honden, katten en andere kleine huisdieren kunnen vanaf 1 maart, behalve in Axel en IJ- zendijke, ook in Terneuzen in een die renkliniek worden behandeld. De nieuwe, moderne kliniek is een parti culier initiatief van de Terneuzense dierenartsen Jan en Peter de Vos. De broers De Vos zijn gespecialiseerd in kleine en bijzondere huisdieren. Ook in hun dierenhospitaal zullen uit sluitend déze dieren kunnen worden be handeld. Het gebouw aan de Van Die- menstraat heeft drie behandel- en twee operatiekamers, een intensive care. een rontgenafdeling. een laboratorium en een aparte ruimte voor secties. Volgens Jan de Vos is het dierenhospitaal niet alleen een ideaal, maar ook een nood zaak .We hebben in onze huidige prak tijk te weinig ruimte en te weinig appa ratuur. Door het ruimtegebrek maken we lange werkdagen om het patien- tenaanbod te kunnen verwerken. De behandelkamer is hier tevens operatie ruimte. In het nieuwe gebouw hebben we aparte ruimten. En doordat we meer dan een behandelkamer hebben zijn nu ook dubbele spreekuren mogelijk Pa- tienten en hun eigenaren moeten dan minder lang wachten"' L'niversiteitsniveau Peter de Vos: „We willen op hetzelfde niveau gaan werken als de universiteit in Utrecht. Gevallen die we vroeger doorstuurden naar Utrecht of Gent, kunnen we nu zelf gaan behandelen". Door dat het hospitaal qua opzet vrij wel gelijk is aan een 'mensenzieken huis' is er meer openheid. „Het was niet de bedoeling een praktijk te bou wen maar een kliniek. De drempels voor het publiek willen we wegnemen. Bijvoorbeeld door de receptie bij de ingang. De mensen vallen dan niet di rect de wachtkamer binnen, maar wor den ontvangen". Ook wal tie apparatuur betreft is het dierenhospitaal te vergelijken met een normaal ziekenhuis. Bij de operatieka mers is zelfs een voorbereidingsruimte waar de dieren voor de operatie worden klaargemaakt. Na de operatie staan ze op de intensive care afdeling onder voortdurende bewaking. De beide broers hebben het gebouw en de indeling ervan zelf ontworpen. Ze zijn daar sinds november 1980 mee be zig geweest. delburg), de heer C. Heestermans en mevrouw A. de Jonge van de Guchte. Hun bezwaarschrift wordt om 16.45 uur behandeld- Een groot aantal redenen wordt opgevoerd waarom naar de me ning van deze drie bezwaarden de ver gunning ten onrechte is verleend. On der meer omdat het strijdig zou zijn met bouwverordening en het geldende be stemmingsplan. Tenslotte komt 17.15 uur een bezwaar schrift van C. Heestermans aan de orde Deze vindt het onjuist dat de inrich ting van de parkeerkelder tot schuilge- legenheid niet in de inspraak is ge weest. Activiteiten heemkundige kring 'De vier ambachten' TERNEUZEN - Gemeentesecretaris G. A. C. van Vooren van Aardenburg houdt donderdag 3 maart een lezing over 'De bevrijding van Zeeuwsch- Vlaanderen in 1944' in hotel Rotterdam in Terneuzen. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Heemkundige Kring 'De Vier Ambachten' en begint om 20 uur. Donderdag 24 maart houdt de kring de algemene ledenvergadering in restau rant 'Tiffany' in Hulst. Voorzitter D. J. Oggel en mevrouw L. de Deckere- Reijns treden af. en zijn niet herkies baar. In hun plaats stelt het bestuur drs. J.L. Lockefeer, docent geschiedenis aan de Janseniusscholengemeenschap m Hulst en de Hulster accountant A. A. M. D. Vervaet kandidaat. Drie andere bestuursleden, die aftreden maar zich wel voor een nieuwe termijn beschik baar stellen zijn P. M. Gilhuys, J. de Klerk en drs. A. M. J. de Kraker. Zij kunnen, wat het dagelijks bestuur be treft worden herkozen. Na afloop van de huishoudelijke vergadering houdt se cretaris J. W. Grommen een lezing met dia's over 'De bloei van de Vlaamse landbouw in vroeger eeuwen'. De verga dering begint om 19.30 uur Tentoonstelling werken Judith Borst Demerary Middelburg MIDDELBURG - De beeldhouwster Judith Borst exposeert in het ambach tencentrum Demerary in Middelburg. De meeste van haar werken bestaan uit houtsnijwerk, variërend van beelden tot beeldcomposities. De tentoonstel ling is dagelijks te zien tot 15 maart Adoptie-actie scholieren in Nieuwerkerk NIEUWERKERK - De leerlingen van de School met de Bijbel te Nieuwer kerk. zamelen elke week geld in voorhet adoptiefonds "Woord en Daad', onder leiding van meester J. van Sluis. Iedere maand wordt met elkaar 80,- bijeen gebracht. Dit bedrag is voldoende om 2 kinderen te adopteren. In de zojuist uit gekomen schoolkrant staan de foto's van de twee adoptiekinderen. Ook ver meldt deze schoolkrant enkele brieven welke regelmatig hier worden ontvan gen. Gebleken Is wel dat kinderen voor kinderen heel wat kunnen betekenen, op deze manier. Activiteiten Zeeuws Wijnmakers Gilde VLISSINGEN - Het Zeeuws Amateur Wijnmakers en Bierbrouwers Gilde heeft sinds kort een dochter-Gilde, op Schouwen-Duiveland. In de loop van vorig jaar had er een cursus wijnmaken georganiseerd het gilde en nu is er een flink Gilde ontstaan, met een eigen be stuur en de heer Teeuw uit Haamstede als voorzitter. Tijdens de oprichtings vergadering werd er tevens een onder linge wedstrijd gehouden, waarbij op viel dat de gemiddelde kwaliteit van de wijn uitstekend was. Het moeder-Gilde met leden op Walcheren en Zuid-Beve lend organiseert bijna elke maand een activiteit voor de leden en geeft een uit stekend Gildeblad uit. Zo is er zaterdag 19 februari een bramenwijnwedstrijd In Vlissingen, op 19 maart spreekt de heer Goeman in Goes over Loire-wijnen, waarbij die vanzelfsprekend ook zullen worden geproefd. De april-bïjeenkomst staat in het teken van de oude zelfge maakte wijnen en in mei gaat een groep Zeeuwen naar Hoddesdon, een stadje bij Londen, voor de traditionele uitwis seling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7